Mistři hrůzy (TV seriál)

Masters of Horror

Majstri hrôzy

Majstri hororu

Horor / Povídkový

USA, 2005 - 2007, 25 h 31 min (Minutáž: 26x60 min)

Předloha:

Richard Matheson (kniha), H.P. Lovecraft (kniha), Kódži Suzuki (povídka), H.P. Lovecraft (povídka), Joe R. Landsdale (povídka), Richard Matheson (povídka), Clive Barker (povídka), Edgar Allan Poe (povídka)

Fairuza Balk, Angela Bettis, Ron Perlman, Júki Kudó, Billy Drago, Michael Moriarty, Jay Brazeau, Brendan Fletcher, Marcia Bennett, Nicholas Racz, David Nykl, Ethan Embry, Sonja Bennett, Norman Reedus, Robert Picardo, Udo Kier, Dexter Bell, Genevieve Buechner, Angus Scrimm, Jonathan Tucker, Robert Englund, Heather Feeney, Ted Raimi, Elliott Gould, Emmanuelle Vaugier, Saul Rubinek, Meat Loaf, Michael Ironside, Matt Keeslar, Marisa Coughlan, Jason Priestley, Jon Polito, Sean Patrick Flanery, Lori Petty, William Forsythe, Jeffrey Combs, Christopher Lloyd, Jodelle Ferland, Crystal Lowe, Michael Petroni, Meredith Monroe, Chris Bauer, Derek Mears, Chris Gauthier, Michael Eklund, Daniel Cudmore, Rjó Išibaši, Leela Savasta, Lee Tergesen, Anna Galvin, Ian A. Wallace, Gwynyth Walsh, Alexia Fast, Laurene Landon, Christopher Redman, Nicholas Elia, Margot Berner, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Katharine Horsman, Samuel Patrick Chu, Mark Feuerstein, Jošino Kimura, Lisa Marie Caruk, Jill Morrison, Brian Benben, Misty Mundae, Richard Kahan, Derek Cecil, Jessica Lowndes, Lucie Laurier, Noriko Eguči, Robin Sydney, Jonathan Watton, Lindsay Pulsipher, Brett Kelly, Tyron Leitso, Quinn Lord, Jon Tenney, Arjay Smith, Paul Anthony, Elyse Levesque, Zara Taylor, Caitlin Wachs, Haley Guiel, Thea Gill, Michal Suchánek, Anthony Griffith, Clare Grant, Gery Hetherington, John Saxon, Julia Benson, Jeffrey Ballard, Bree Turner, Daniel Gillies, Warren Kole, Ben Cotton, Emily Tennant, Carrie Anne Fleming, William Finley, Agam Darshi, Harris Allan, Suki Kaiser, Walter Phelan, Cinthia Moura, Lynda Boyd, Chad Krowchuk, Jesse Hlubik, John DeSantis, Alex Ferris, Jacob Witkin, David Lovgren, Duncan Fraser, Ocean Hellman, Eric Keenleyside, Colin Cunningham, Randy Flagler, Wanda Cannon, Ryan McDonell, Erica Carroll, Peter Benson, Brenna O'Brien, Brad Kelly, Mičie, Peter Bryant, Darren E. Scott, Nels Lennarson, Zak Ludwig, Patrick Gallagher, Alex Zahara, Don Thompson, Ryan McDonald, Teach Grant, Brent Stait, Darren Moore, Georgia Craig, Link Baker, Henry Thomas, Artine Brown, Malcolm Kennard, Jason Diablo, Don MacKay, Steve Makaj, Darla Fay, Tom Pickett, Ken Kramer, Bill Dow, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Cainan Wiebe, Julian Christopher, Michael P. Northey, Richard Stroh, Derek Green, Douglas Arthurs, Matty Finochio, Brian Jensen, Ashley Whillans, Marilyn Norry, Kerry Norton, Terry David Mulligan, Jeremy Jones, Christian Bocher, Donna White, Mark Acheson, Lisa Bunting, Aron Tager, Alexis Llewellyn, Miho Ninagawa, Anthony Harrison, Cynthia Garris, Susan Bain, Ezra Godden, Fraser Aitcheson, Steven Weber, Beau Starr, Brenda James, Matt Frewer, Andy Thompson, Nichole Hiltz, Steve Bacic, Gerard Plunkett, Tom McBeath, Harumi Šihó, Magí, Tošie Negiši, Hóka Kinošita, George Wendt, Michael Jonsson, Tony Todd, Martin Donovan, Corbin Bernsen, Tom Holland, Christopher Heyerdahl, Venus Terzo, Johnathon Schaech, Linda Darlow, Alison Bartlett, Juan Carlos Velis, Connor Christopher Levins, Linda Sorensen, Tim Henry, Ellen Ewusie, Candus Churchill, Campbell Lane

Postupně budu dopisovat komentáře k jednotlivým dílům a celkové hodnocení si nechám na konec, pokud dovolíte. Takže. Celá série má zajímavý, originální a tak říkajíc unikátní nápad a pěknou koncepci. Jsem rád, že něco takového vzniklo, už jako reprezentativní průřez současným hororem. Za celek rozhodně ****. Dabing je nechutný a s dabingem jsem se na to díval jen proto, že při své lamovskosti nevím, jak se v BS playeru volí zvuková stopa, je-li jich vícero. V mé dabingové verzi se to mimochodem jmenuje Mistři hrůzy, ne Mistři hororu. Z téhož důvodu se omlouvám za chybné číslování dílů, v té mé verzi to bylo takhle. 1. Incident On And Off a Mountain Road **** - Hodně béčkové a vcelku nenápadité, atmosféra a formálně pěkný scénář se tomu nedá upřít, herecké výkony byly asi nejlepší z celé série.. 2. Dreams in The Witch House ** - Psychologická povídka na motivy Lovecrafta. Nenadchlo mě, herecké výkony a scénář byly spíš dementní, kryse s lidskou tváří jsem se nemohl nesmát. 3. Dance of The Dead *** - Tři hvězdy za působivou postapokalyptickou vizi. Horror to bohužel není a vlastní příběh není nijak úchvatný. 4. Jennifer ***** - Zatím nejlepší. Argento je po Tarantinovi a Langovi můj největší mistr a tohle patří k jeho lepším kouskům. Atmosféra hustá k prasknutí, skvělá hudba, na Argenta milé herecké výkony, typický giallo scénář...co víc chtít? K některým komentářům - to, že tam Jennifer několikrát ukáže prsa, neznamená, že je to erotický film, zvlášť jde-li o giallo. Je to nezvykem na italské horory. 5. Homecoming (*) - Spíš nechtěná parodie, horror rozhodně ne, vtipnosti se to taky ani neblíží (holt americká politická satira). Invence se tomu nedá upřít - kolik jste už viděli protibushovských zombie filmů :)? 6. Deer Woman **** - Bohužel, kontrast indiánské mytologie a moderního světa nepůsobí tak, ajk by měl...aby to bylo vážně, děsivé, čekal bych spíš víc mytologie. Přesto to patří ke skvostům série. Překrásná atmosféra, skvělý příběh, i když trochu nevyvážený, slušel by tomu trochu delší konec. Jelenodlačice je příjemná změna po těch normálních upírech a vlkodlacích. Jo, a scéna s pejskem a opičkou je fakt vtipná. 7. Cigarette Burns - ****** - Mistrovské dílo, Carpenterovo umělecké vyznání a skoro dokonalý film. Souhlasím s už tu někde rozhlašovaným názorem, že kdyby to nebyla součást tohoto cyklu, byl by to kult. Je škoda, že to je "jen" součást Mistrů horroru, už proto, že kvůli tomu na to není soundtrack. Scéna, kdy sběratel promítá svá vlastní střeva (pochopíte, až to uvidíte), je asi nejpůsobivější z celé série. 8. Sick Girl - odpad! - Když deset minut po skončení zapomenete, o čem to vlastně bylo, není něco v pořádku. Nepříliš zajímavý lesbický slaďák, vcelku stupidní, jen pár originálních nápadů. Jestli z toho má udělat horor záběr na mutující ucho, pár pohledů očima hmyzu a roztřesené pohyby hlavních postav, máme asi o žánru odlišné představy. 9. Heackel Story ***** - Jeden z lepších dílů, perfektní atmosféra trochu podobná Burtonově Sleepy Hollow, pár hodně působivých scén (hlavně ta s oběšencem). 10. Pick me up **** Divné, ale celkem příjemné béčko. Něco mezi Texaským masakrem, Pachem krve a klasickými horrory o nebezpečí stopování. Pozitivem jsou docela dobré herecké výkony, přišlo mi to víc než jiné díly takové televizní, nefilmové. 11. Imprint - *** - Moc se mi to nelíbilo, divný příběh, příjemně morbidní, ale herecké výkony příšerné a k tomu prostředí jako ze Simandlových erotických céček. --- Podtrženo zprůměrováno 3,4(10.11.2008)

1x13 Takashi Miike - Imprint 5*, protože to je opravdu mistrovský horror a stále ho nemůžu dostat z mysli, nezapomenutelné, děsivé. 1x01 Don Coscarelli - Incident On and Off a Mountain Road 3* za solidní atmosféru a některé (možná i nechtěné) vtipné scény. 1x02 Stuart Gordon - Dreams in the Witch-House 4*. 1x03 Tobe Hooper - Dance Of The Dead 3*, zajímavý nápad, ale slabé zpracování a průhledný příběh. 1x04 Dario Argento - Jenifer 4*. Jenifer je veselá kopa, ta se Dariovi vyvedla. 1x05 Mick Garris - Chocolate 2*. 1x06 Joe Dante - Homecoming odpad! Politickou agitku sice považuji za horor, ale sem moc nepatří. Nejvíc zabolel náhrobek s nápisem G. A. Romero a zpolititizovaní zombíci. 1x07 John Landis - Deer Woman 3*. Docela vtipný horůrek. 1x08 John Carpenter - Cigarette Burns 5*. Tak tohle je horor přesně podle mého gusta. Dokonalé, John Carpenter se opravdu vytáhl. 1x09 William Malone - Fair-haired child 3*. 1x10 Lucky McKee - Sick Girl 3*. 1x11 Larry Cohen - Pick Me Up 2*. 1x12 John McNaughton - Haeckel's Tale 4*. 2x01 Tobe Hooper - The Damned Thing 4*. 2x02 John Landis - Family 2*. 2x03 Ernest R. Dickerson - The V Word 2*, zpočátku slibný námět spojený s hororovými videohrami se nakonec změnil v nehoráznou nudu. 2x04 Brad Anderson - Sounds Like 1*, to bych nenazval hororem ani ze srandy. 2x05 John Carpenter - Pro-Life 4*. 2x06 Dario Argento - Pelts 3*. 2x07 Joe Dante - The Screwfly Solution 2*. 2x08 Mick Garris - Valerie on the Stairs 3*. 2x09 Rob Schmidt - Right To Die 3*. 2x10 Tom Holland - We All Scream for Ice Cream 3*. 2x11 Stuart Gordon - The Black Cat 3*, je zfilmováný Edgar Allan Poe a myslím, že docela slušně. 2x12 Peter Medak - The Washingtonians 3*, spíše šokující než děsivé a některé scény jsou nedotažené, ale celkově zajímavý počin. 2x13 Norio Tsuruta - Dream Cruise 4*. Celkově musím říct, že jde o povedený projekt. Myslím si, že necelá hodina na jeden díl je pro hororový žánr ideální délka. A tvůrcům se podařilo sehnat opravdu skvělá jména režisérů a legend hororvého žánru (jasně někteří chybí, ale i tak slušná sebranka...). Kvalita jednotlivých epizod je hodně proměnlivá, nakonec jsem dal vše od odpadu! až po 5*. Je vidět, že každý se do svého kousku pustil s jinou motivací a vervou. Takashi Miike dokonce s takovou, že jeho počin ani do televize nepustili a tím spíše se stal kultovním.(2.4.2007)

Je takřka nemožné hodnotit tento monstrózní projekt jako celek, každý díl by si zaloužil svůj vlastní blok, ale budiž. Celkem jsem měl možnost shlédnout 12 dílů, jedenáctý mi bohužel unikl. Incident On and Off a Mountain Road - Hned první díl a naprostá pecka, výborná atmosféra! Vždy jsem v hororech doufal v podobný zvrat, kdy se role vrah X oběť absolutně prohodí.... ***** Dreams in the Witch House - Dobrý nápad, nic neříkající zpracování - nudné.....** Dance Of The Dead - Tohle působí na diváká opravdu divně, ale to je bohužel vše, snad jen ten vedoucí prohnilého podniku za něco stál (když nepočítám tu krásnou dívku z restaurace)....** Jenifer - Parándí a nápaditý příběh, dobré zpracování....**** Chocolate - Nuda...** Homecoming - díl speciálně pro G. Bushe, zajímavé vyjádření antipatie...**** Deer Woman - Nápad dobrý, ale jinak trochu křečovité, nic moc se po většinu času neděje...*** Cigarette Burns - Tak tohle rozhodně stojí za zmínku! Snad se nic takového doopravdy nikdy nenatočí...***** Fire Haired Child - Okultismus, magie, to vždy nadchne...**** Sick Girl - Jeden z nejlepších dílů, skvělý námět, provedení, 2 lesbičky....***** Pick Me Up - neviděl jsem... Haeckel's Tale - Oddychovka...*** Imprint - Nejkontroverznější díl, ale co jiného čekat od takového psychopata jakým je Takashi Miike. Musím ale přiznat, že jsem byl připraven na něco drsnějšího, Miike se držel docela zpátky a nakonec z toho vylezl příjemný snímek se slušným příběhem....**** Zprůměrováno - pěkné 3,6 hvězdičky = 4(1.10.2007)

Velká radost pro každého hororového fanouška. Měl jsem možnost shlédnout deset epizod z první série a jak píše Apache, každá epizoda je ( minimálně ) něčím zajímavá. Rozkolísanost kvality jsem nijak zvlášť nepocítil, souhlasím, že nejslabší je asi opravdu CHOCOLATE od Garrise ( což ovšem neznamená, že je špatná ), ale jinak vše co jsem viděl jsou rozhodně nadprůměrné, skvěle natočené počiny. Můj favorit je Gordonův díl DREAMS IN THE WITCH - HOUSE a Carpentrův CIGARETTE BURNS ( nechci opakovat vše co je tu už napsáno, ale je to skutečně parádní dílko ). Také chci zmínit ještě komediální, skutečně vtipnou, epizodu DEER WOMAN Johna Landise, ale jak už jsem napsal výše, každý díl stojí za shlédnutí, pravý hororový fanoušek nemůže být zklamán.(24.11.2007)

Jelikož sem zjstil, že začinám zapomínat co v kterým díle bylo, tak radši začnu s komentářem už teď. 1x01 Incident On And Off a Mountain Road /Don Coscarelli/ [****] sice nebylo nějaký extra dílo, ale byl to solidní typickej béčkovej horor s drsným zabijákem alá Frankenstein, kterej honí svojí oběť po temným lese, tu a tam někoho drsně zabije a je vidět celkem solidní porce brutality, ale vyloženě bát se u toho asi těžko někdo bude. 1x02 Dreams In The Witch House /Stuart Gordon/ [****] je oproti prvnímu dílu spíš takovej mysteriózní horor, sice na něm po většinu doby neni nic moc k vidění, ale některý lekačky jsou slušný a konec bych řek, že se poved hodně dobře zformovat. 1x03 Dance Of The Dead /Tobe Hooper/ [***] tuhle epizodu si pamatuju hlavně díky znovuzrození Roberta Englunda, tady je fakt libovej, skoro jak freddy, děj už je o něco horší, sice to působí docela temným a hororvým dojmem, ale nic moc z toho nevyleze, nicméně dobrej nápad se tomu upřít rozhodně nedá a konec je skvělej. 1x04 Jenifer /Dario Argento/ [*****] je zatim jedinej díl, kterej na mě zanechal opravdu hororvej dojem, z Jenifer šel fakt strach a osobně sem i po skončení epizody měl docela blbej pocit, tohle bylo fakt perfektní, i když se podle mě nejednalo přímo o typickej horor. 1x05 Chocolate /Mick Garris/ [**] Nevim jestli někdo Micku Garrisovi řek, že se točí hororovej seriál, ale na jeho epizodě to fakt moc poznat nebylo, spíš takovej thriller, ale ještě dost špatnej a ten konec asi chápe jen sám Garris. 1x06 Homecoming /Joe Dante/ [*] se zprvu tváří jako zombie horor, nicméně asi po dvou minutách z toho vyleze spíš takovej pohled Joea Danteho na válečnou politiku USA a do toho naprosto stupidně zasazený zombáky, který místo zabíjení volí v prezidentských volbách. Nejenže to s hororem má pramálo společnýho, ale ještě to je samo o sobě strašná kravina. 1x07 Deer Woman /John Landis/ [***] Po dvou nudných epizodách přišlo zlepšení v podobě takový mysteriozněhororový detektivky, ale příběh je bohužel trošku zbytečně rozmělněnej ve zdlouhavým pátrání a samotný vyvrcholení epizody je příliš krátký. 1x08 Cigarette Burns /John Carpenter/ [****] Carpenter + Norman Reedus, to prostě nemohlo dopadnout špatně. Skvělá atmosféra, dokonale působivej příběh o tajemným filmu "Le Fin Absolue du Monde" a ta závěrečná část začínající neskutečným useknutím hlavy mačetou, se prostě musí vidět. Ale mam takovej dojem, že sem pár věcí úplně nepochopil a některý časový skoky na mě taky nepůsobily moc dobře. 1x09 The Fair Haired Child /William Malone/ [****] Jedna z mála epizod, kde se dá i malinko bát a dá se to nazvat i hororem, dokonce několik scén ve sklepě jsou fakt výtečně hrůzný, bohužel je to ale trošku rozmělňovaný dost stupidním sblížením dvou hlavních postav a samotnej konec je bída, ale rozhodně mě potěšila po delší době fakt hororová epizoda se skvělou hudbou. 1x10 Sick Girl /Lucky McKee/ [**]. Parodie na horor nebo aspoň thriller a to se radší ani neubdu zmiňovat o tricích, to spíš vypadalo jako vtip, ale je teda pravda, že Lucky McKee tomu dal trochu žertovnější nádech, ale ne natolik aby z toho bylo něco jako braindead a tak to spíš půobí jako kravina, která nemá v tomhle hororovým seriálu naprosto co říct. 1x11 Pick Me Up /Larry Cohen/ [***] Zřejmě pokus o takovou menší vyvražďovačku, což o to daří se celkem slušně, ale tak nějak je to celý bez atmosféry a Larry Cohen se nějak nemoh odhodlat ukázat drsnější krvavou scénku a to na to měl docela dobrý příležitosti, docela škoda. Ale konec mě fakt dostal. 1x12 Haeckel's Tale /John McNaughton/ [***1/2] Takovej mix mezi Frakenstainem a braindeadem, bohužel tomu do obou filmů schází strašně moc. Stejnětak pointa je docela o ničem, ale ta šukačka byla docela drsná, stejně jako ten fakan, ten byl fakt vražednej, ale tak jako skoro každej z dílů mistrů horor i tenhle dost trpí tim, že se příběh rozjede až na úplným konci a to předtim je takový nemastný neslaný a moc to nezaujme.1x13 Imprint /Takashi Miike/ [****] Takeshi Miike je fakt kruťák, nebojí se ani těch největšách zvrhlostí a mučení v jeho asijským podání je fakt nemilosrdně dokonalý. Tohle se fakt dá vidět jen v asii a vůbec se nedivim, že některý slabší jedinci to nezvládli skouknout. Příběhově to je sice jen zajímavý a ne nějaký extra skvělý, ale přesto se jedná o jeden z nej dílů, ale na Jenifer to stejnak u mě nemá, i když tolik nechutný brutality sem už neviděl pěkně dlouho v takovým drsným podání. [Celkově] Určitě to byl zajímavej projekt, ale příště by to chtělo víc opravdových hororů než jen takovýho hraní si několika známějších a několika hvězdných režisérů. Velká část příběhů podle mě dost trpí tim, že nejsou dělaný na 50 minut, ale vyvíjí se jako normální 90ti minutový horory(nemyslim vyvražďovačky, tam se většinou de rychle na věc) a tim pádem na konečnou fázi, kde se právě láme chleba, zbyde tak malinkej prostor, že to sotva navodí hororovou atmosféru, natož aby to nějak ohromilo. Krom toho by to chtělo vyházet pár nemehel, co se spíš snaží prezentovt sebe jako nějaký bgeniální režiséry než aby natočili nějakej pořádnej horor. Taky mě docela zamrzelo, že nikoho pořádně nenapadlo udělat naprosto jednoduchou vyvražďovačku tak jak se sluší a patří, možná tak u Coscarelliho kousku se dá tak trochu o něčem taovým mluvit a nebo aspoň horor nabitej lekačkama. Nicméně i tak sem vcelku spokojenej, protože něco takovýho to na poli seriálů nebo sérií rozhodně chtělo(31.12.2007)

• - Ôsma epizóda (Valerie On The Stairs) je natočená na motívy príbehu Cliva Barkera. (Sociopath)

• - V tretej epizóde (The V Word) druhej série visí na stene v izbe jedného z hrdinov plagát k filmu Dracula (1931). (Sociopath)

• - V 7. epizodě 1. série s názvem "Deer Woman" se detektiv Dwight Faraday (Brian Benben) zmiňuje o tajemném tvoru, který zabíjel v Londýně, čímž odkazuje na snímek Americký vlkodlak v Londýně (1981). (chaometic)