Mistři hrůzy (TV seriál)

Masters of Horror

Majstri hrôzy

Majstri hororu

Horor / Povídkový

USA, 2005 - 2007, 25 h 31 min (Minutáž: 26x60 min)

Předloha:

Richard Matheson (kniha), H.P. Lovecraft (kniha), Kódži Suzuki (povídka), H.P. Lovecraft (povídka), Joe R. Landsdale (povídka), Richard Matheson (povídka), Clive Barker (povídka), Edgar Allan Poe (povídka)

Fairuza Balk, Angela Bettis, Ron Perlman, Júki Kudó, Billy Drago, Michael Moriarty, Jay Brazeau, Brendan Fletcher, Marcia Bennett, Nicholas Racz, David Nykl, Ethan Embry, Sonja Bennett, Norman Reedus, Robert Picardo, Udo Kier, Dexter Bell, Genevieve Buechner, Angus Scrimm, Jonathan Tucker, Robert Englund, Heather Feeney, Ted Raimi, Elliott Gould, Emmanuelle Vaugier, Saul Rubinek, Meat Loaf, Michael Ironside, Matt Keeslar, Marisa Coughlan, Jason Priestley, Jon Polito, Sean Patrick Flanery, Lori Petty, William Forsythe, Jeffrey Combs, Christopher Lloyd, Jodelle Ferland, Crystal Lowe, Michael Petroni, Meredith Monroe, Chris Bauer, Derek Mears, Chris Gauthier, Michael Eklund, Daniel Cudmore, Rjó Išibaši, Leela Savasta, Lee Tergesen, Anna Galvin, Ian A. Wallace, Gwynyth Walsh, Alexia Fast, Laurene Landon, Christopher Redman, Nicholas Elia, Margot Berner, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Katharine Horsman, Samuel Patrick Chu, Mark Feuerstein, Jošino Kimura, Lisa Marie Caruk, Jill Morrison, Brian Benben, Misty Mundae, Richard Kahan, Derek Cecil, Jessica Lowndes, Lucie Laurier, Noriko Eguči, Robin Sydney, Jonathan Watton, Lindsay Pulsipher, Brett Kelly, Tyron Leitso, Quinn Lord, Jon Tenney, Arjay Smith, Paul Anthony, Elyse Levesque, Zara Taylor, Caitlin Wachs, Haley Guiel, Thea Gill, Michal Suchánek, Anthony Griffith, Clare Grant, Gery Hetherington, John Saxon, Julia Benson, Jeffrey Ballard, Bree Turner, Daniel Gillies, Warren Kole, Ben Cotton, Emily Tennant, Carrie Anne Fleming, William Finley, Agam Darshi, Harris Allan, Suki Kaiser, Walter Phelan, Cinthia Moura, Lynda Boyd, Chad Krowchuk, Jesse Hlubik, John DeSantis, Alex Ferris, Jacob Witkin, David Lovgren, Duncan Fraser, Ocean Hellman, Eric Keenleyside, Colin Cunningham, Randy Flagler, Wanda Cannon, Ryan McDonell, Erica Carroll, Peter Benson, Brenna O'Brien, Brad Kelly, Mičie, Peter Bryant, Darren E. Scott, Nels Lennarson, Zak Ludwig, Patrick Gallagher, Alex Zahara, Don Thompson, Ryan McDonald, Teach Grant, Brent Stait, Darren Moore, Georgia Craig, Link Baker, Henry Thomas, Artine Brown, Malcolm Kennard, Jason Diablo, Don MacKay, Steve Makaj, Darla Fay, Tom Pickett, Ken Kramer, Bill Dow, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Cainan Wiebe, Julian Christopher, Michael P. Northey, Richard Stroh, Derek Green, Douglas Arthurs, Matty Finochio, Brian Jensen, Ashley Whillans, Marilyn Norry, Kerry Norton, Terry David Mulligan, Jeremy Jones, Christian Bocher, Donna White, Mark Acheson, Lisa Bunting, Aron Tager, Alexis Llewellyn, Miho Ninagawa, Anthony Harrison, Cynthia Garris, Susan Bain, Ezra Godden, Fraser Aitcheson, Steven Weber, Beau Starr, Brenda James, Matt Frewer, Andy Thompson, Nichole Hiltz, Steve Bacic, Gerard Plunkett, Tom McBeath, Harumi Šihó, Magí, Tošie Negiši, Hóka Kinošita, George Wendt, Michael Jonsson, Tony Todd, Martin Donovan, Corbin Bernsen, Tom Holland, Christopher Heyerdahl, Venus Terzo, Johnathon Schaech, Linda Darlow, Alison Bartlett, Juan Carlos Velis, Connor Christopher Levins, Linda Sorensen, Tim Henry

Velmi kvalitní horrorový seriál, postavený na skvělém nápadu, že každý díl natočí nějaká legenda žánru. Ostatně výčet jmén režisérů hovoří za vše. Největší pozornost budou asi vždy vzbuzovat ty nejšokantnější díly. V tomto případě jde o epizody IMPRINT (Miike) a CIGARETTE BURNS (Carpenter). Oba tvůrci natočili možná svá nejkontroverznější a nejbizarnější díla (John Carpenter zcela jistě). V případě Miikeho Imprintu jsem byl dokonce nucen se několikrát obrátit zády k monitoru – až tak jsou určité scény těžko stravitelné... Co se ostatních filmů týče, musím pochválit zejména Gordonův lovecraftovský DREAMS IN THE WITCH-HOUSE (opravdu stylový příběh chudého studenta, který v levném pronajatém bytě objeví vstup do dimenze, z níž přichází hrůzné zlo) a Coscarelliho atmosférický, a hlavně v úvodu velice strašidelný INCIDENT ON AND OFF A MOUNTAIN ROAD. Skoro všechna ostatní díla jsou minimálně nějakým způsobem zajímavá: ať už jde o komediální lesbické námluvy v SICK GIRL (Lucky McKee), zfetovanou vizi postapokalyptického světa v DANCE OF THE DEAD (Tobe Hooper), nadržené zombíky v HAECKEL’S TALE (John McNaughton), Argentovu mrchu JENIFER s tělem krásky a hlavou zvířete, nebo jinou mrchu opět s tělem krásky, a (pro změnu) doslova zvířecíma nohama v DEER WOMAN (John Landis). Je skvělé, že se mistři, kteří dali filmovému horroru takové klasiky jako Věc, Amerického vlkodlaka v Londýně, Phantasm, Re-Animatora, Texaský masakr motorovou pilou či Henry: portrét sériového vraha, rozhodli jít do tohoto projektu. A že si většina dala na výsledku opravdu záležet! V současnosti, které bohužel vládnou hlavně nenápadité remaky osvědčených děl, je takový originální projekt živou vodou. Škoda jen několika málo slabších epizod, bez nichž by se seriál s klidem obešel, a díky kterým není jeho kvalita úplně vyrovnaná... Uvidíme co přinese druhá řada Mistrů horroru, na níž údajně přislíbil účast i tvůrce vynikajícího Session 9, Brad Anderson... [Dodatek, který si nemohu odpustit: Po nějaké době jsem se znovu podíval na některé epizody, a řeknu vám, že JOHN CARPENTER'S CIGARETTE BURNS je takřka geniální dílo. Dovolím si citovat Paldiniho, který to ve svém komentáři popsal naprosto trefně: "Tenhle díl je jasná povinnost pro každého fanouška a sběratele extrémních filmů; být to regulérní film, stane se kultem."] ... [Dodatek č.2 (pátek třináctého, červenec 2012): Druhá série je průšvih, mělo raději zůstat jen u té první. Škoda. Hodnocení měnit nebudu, ovšem platí pouze pro první řadu.](21.10.2006)

Velká radost pro každého hororového fanouška. Měl jsem možnost shlédnout deset epizod z první série a jak píše Apache, každá epizoda je ( minimálně ) něčím zajímavá. Rozkolísanost kvality jsem nijak zvlášť nepocítil, souhlasím, že nejslabší je asi opravdu CHOCOLATE od Garrise ( což ovšem neznamená, že je špatná ), ale jinak vše co jsem viděl jsou rozhodně nadprůměrné, skvěle natočené počiny. Můj favorit je Gordonův díl DREAMS IN THE WITCH - HOUSE a Carpentrův CIGARETTE BURNS ( nechci opakovat vše co je tu už napsáno, ale je to skutečně parádní dílko ). Také chci zmínit ještě komediální, skutečně vtipnou, epizodu DEER WOMAN Johna Landise, ale jak už jsem napsal výše, každý díl stojí za shlédnutí, pravý hororový fanoušek nemůže být zklamán.(24.11.2007)

HOROROVÉ VEČERNÍČKY NA DOBROU NOC. Alespoň tak jsem to pojal já. A ,,čím víc noc, tím víc já bát“. Taková byla představa. V paměti zůstane hlavně JENIFER a pak IMPRIT, který ,,překvapí“ zejména tím, kolik hnusu se vejde do 58 minut…… HODNOCENÍ 1. SÉRIE: ***** 1x04 Jenifer (Dario Argento) // **** 1x01 Incident On And Off a Mountain Road (Don Coscarelli) / 1x06 Homecoming (Joe Dante) / 1x08 Cigarette Burns (John Carpenter) / 1x09 The Fair Haired Child (William Malone) / 1x12 Haeckel's Tale (John McNaughton) / 1x13 Imprint (Takashi Miike) // *** Sem si dejte ten zbytek(2.7.2009)

1x01 Incident On And Off A Mountain Road: Jedná se o docela zdařilou naháněčku v temných lesích, zabiják sice moc hrůzy nenahání, ale nějaká ta atmosféra se sem tam vyskytne. Nějaké výhrady bych měl hlavně k závěrečným minutám, které jsou sice překvapivé, ale podle mne nadbytečné. 70%. 1x02 Dreams In The Witch House: Jedna z těch povedenějších epizod, vypráví o mladíkovi, který se nastěhoval do domu, kde není všechno tak úplně v pořádku. Tento díl má také dobrou atmosféru, které na konci pěkně graduje. 85%. 1x03 Dance Of The Dead: Ne zrovna hororový příběh režírovaný Hooperem s charismatickým Englundem v jedné z hlavních rolí. Po dobu 45 minut zabaví, potom zapomenete. 65%. 1x04 Jenifer: Podle mne nejlepší epizoda první série. Příběh je sice předvídatelný, ale atmosféra velice zneklidňující, znetvořená dívka Jenifer opravdu vyvolá nepříjemné pocity. Je to jediný díl, který ve mně zanechal na nějakou dobu silnější dojem. 95%. 1x05 Chocolate: Naprosto tuctová báchorka nezasluhující komentář delší jedné věty. 25%. 1x06 Homecoming: Až příliš originální pohled na zombie žánr. Právě kvůli tomu, jaká je to pitomost, se jedná o epizodu, kterou si budete pamatovat, což ji činí o chlup lepší než Chocolate. 35%. 1x07 Deer Woman: Taková menší hororová komedie, u které se párkrát zasmějete a párkrát leknete, nic víc... ale ono to celkem stačí. 70% 1x08 Cigarette Burns: Velice dobrý a originální díl s perfektní atmosférou. Posledních pár minut jsem to sledoval s otevřenou pusou, k dokonalému zážitku přesto něco málo chybělo. 90%. 1x09 Fair Haired Child: Skloubení několika subžánrů v jednom příběhu přineslo pár strašidelných scén, zajímavou příšerku a podle mne ne tak úplně povedené zakončení. 65%. 1x10 Sick Girl: Ale fuj... jestli se mi něco opravdu hnusí, tak je to hmyz. A tady je ho požehnaně, takže tato epizoda se mi nesledovala zrovna snadno. Škoda, že je to pojaté spíš jako komedie, být to míněno vážně, asi by mě to opravdu dostalo. 60%. 1x11 Pick Me Up: Dva slashery v jednom. Nápad to nebyl špatný, k lepšímu výsledku by pomohl lepší výběr záporáků (tito byli málo charismatičtí). Poslední scéna potěšila :) 75%. 1x12 Heackel's Tale: Znovu oživení mrtví, dobrá atmosféra a závěr... u mne spokojenost. 80% 1x13 Imprint: Poněvadž jsem čekal nejlepší díl série, jsem tak trochu zklamán. Imprint se mi nezdál nijak šokující nebo nesnesitelný, prostě jenom trochu drsnější podívaná no. Já na ty "Asijské podivnosti" asi fakt nejsem. 80%. 2x01 The Damned Thing: Napínavý příběh vyprávějící o malém městečku Cloverdale, které je sužováno tajemnou silou budící v lidech velmi násilné chování. Docela krvavý a temný díl, více než solidní začátek druhé sezóny. 90%. 2x02 Family: Příběh o jednom starém mládenci, který už nechce být sám, a tak si vyrábí vlastní kostlivčí rodinku, s překvapivou pointou. Ne vyloženě komediální, ale poměrně odlehčená epizoda a jako taková funguje dobře. 85%. 2x03 The V Word: Zpočátku zneklidňující "hřbitovní" atmosféra se s přibývajícími minutami mění na značně zdlouhavou upířinu. Několik posledních minut navíc vyznívá až nechtěně komicky. 55%. 2x04 Sounds Like: Epizoda o chlápkovi, jenž má enormě vyvinutý sluch a začíná mu z toho trochu šibat. Tři čtvrtě hodiny trvající nuda směřující odnikud nikam, jejíž existenci v rámci hororového seriálu nejsem s to pochopit. 20%. 2x05 Pro-Life: Tak trochu pomatený vidlák se snaží osvobodit svojí dceru z potratové kliniky (kde je dobrovolně), k čemuž neváhá použít i nedovolené prostředky. Celkem atmosférický kousek se značně pomalým tempem, jen ten závěr mi přišel dost přehnanej. Carpenterův první příspěvek se mi líbil víc. 70%. 2x06 Pelts: Epizoda o kožešinách kouzelných mývalů, které svým majitelům nepřinášejí zrovna mnoho radosti. Argento prostě umí prostřednictvím triviálního příběhu divákům nabídnout silný a značně sugestivní zážitek. Navíc i gore zde působí dost naturalisticky a ne vtipně jako v některých jiných dílech. 95%. 2x07 The Screwfly Solution: Název klame, o masařky tu zrovna moc nejde. Lidstvo je postiženo tajemnou nákazou, která nutí muže k vraždění žen. Joe Dante se nejspíš rozhodl pomocí série Masters of Horror sdělit všem své politické názory, jinak fakt nevim :) Zde už to nečiní tak vtipně přímočaře jako v Homecomingu, nicméně zas rozšířil svou kritiku z americké Bushovy vlády dokonce rovnou na celičký svět :D 65%. 2x08 Valerie on the Stairs: Mladý spisovatel se nastěhuje do ubytovny pro dosud nepublikované autory, načež začne slýchat podivné zvuky a vídat krásnou dívku. Zpočátku nudná duchařina se s přibývajícími minutami mění na docela originální podivnost. 65%. 2x09 Right to Die: Průměrná duchařina o muži, jehož manželka byla kriticky zraněna při autonehodě, a on se rozhoduje, zda-li ji odpojit od přístrojů. Přičemž ona dává najevo, že by chtěla dál žít. Pár dobrých momentů nenapraví tu nudu okolo. 50%. 2x10 We All Scream For Ice Cream: Docela atmosférická báchorka o klaunovi-zmrzlináři ze záhrobí, jenž krom zmrzliny rozváží i smrt. Býti méně předvídatelná, dosáhla by tato epizoda i na vyšší hodnocení. 60%. 2x11 The Black Cat: Nikterak převratné zpracování povídky Edgara Alana Poea. Navíc to celkem i nudí, strašidelnějších momentů je opravdu jenom pár. 55%. 2x12 Washingtonarians: Docela dobrý nápad a solidní první polovina jsou zničeny vyloženě trapným závěrem. Zajímalo by mě, jak byl tento díl přijat v Americe :) 60%. 2x13 Dream Cruise: Lehce předvídatelná a k smrti nudící duchařina v asijském stylu, což mi nevyhovuje. 45%.(9.2.2008)

Incident On and Off a Mountain Road **** - Boží atmosféra, Dreams in the Witch House ****, Dance Of The Dead * - Horror pro zfetované technaře :-), Jenifer ****, Chocolate ***, Homecoming *, Deer Woman ****, Cigarette Burns ***** - Tenhle díl je jasná povinnost pro každého fanouška a sběratele extrémních filmů, být to regulérní film, stane se kultem, Fire Haired Child ***** - Sice dějově nic světoborného, ale při scénách ze sklepa jsem měl opravdu strach, a to se mi u horroru už dlouho nestalo a pak mám rád filmy o nevyzpytatelné černé magii, Sick Girl *** - Docela roztomilé, Pick Me Up **, Haeckel's Tale ** - Naprosto předvídatelné, Imprint ***** - Tak tenhle díl je peklem na Zemi. Tedy po první sezóně pěkných 66 %(21.10.2006)

• - Ve 2. epizodě 1. série s názvem "Dreams In The Witch House" nosí student stejné tričko Miskatonické univerzity jako měl Dr. Crawford (Jeffrey Combs) ve filmu Ze záhrobí (1986). (m.xFuck)

• - V 7. epizodě 1. série s názvem "Deer Woman" se detektiv Dwight Faraday (Brian Benben) zmiňuje o tajemném tvoru, který zabíjel v Londýně, čímž odkazuje na snímek Americký vlkodlak v Londýně (1981). (chaometic)

• - V tretej epizóde (The V Word) druhej série hrajú hlavní hrdinovia PC hru Doom 3. (Sociopath)