Mladý Indiana Jones (TV seriál)

• český

Kroniky mladého Indiana Jonese

The Young Indiana Jones Chronicles

• slovenský

Dobrodružstvá mladého Indianu Jonesa

Akční / Dobrodružný / Historický

USA, 1992, 22x90 min

Sean Patrick Flanery, Harrison Ford, Jeffrey Wright, Jay Underwood, Corey Carrier, Margaret Tyzack, George Hall, Jane Krakowski, Keith David, Frederick Weller, Raymond Serra, Nicholas Turturro, Frank Vincent, Tony Robinson, Ben Miller, Monika Žáková, Brenda Strong, Jitka Sedláčková, Selina Giles, Peter Spears, Kika Markham, Clark Gregg, Amanda Ooms, Jiří Patočka, Bohumil Vávra, Jiří Růžička ml., Peter Firth, Mac McDonald, Ludvík Pozník, Karel Engel, Jiří Valenta, Steve Nicolson, Denis O'Hare, Kevin McNally, Benedict Taylor, Václav Vodák, Roger Ashton-Griffiths, Anne Heche, Rowena Cooper, Oliver Ford Davies, Paul Freeman, Lukas Haas, Luděk Nešleha, Olga Michálková, Tomáš Hanák, Alice Šnirychová-Dvořáková, Georges Corraface, Ernst-Hugo Järegård, Björn Granath, Max von Sydow, Pernilla August, Phyllida Law, Michael Gough, Olegar Fedoro, Brooke Langton, William Gregory Lee, Robyn Lively, Eva Očenášová, Milan Gargula, Jan Kuželka, Josef Nedorost, Marian Cingroš, Miroslav Dubský, Jiří Krytinář, Jiří Koníček, Milan Riehs, Jiří Knot, John Wood, Francesco Quinn, James Handy, Antonio Valero, John Asher, Dick Latessa, Elizabeth Hurley, John Lynch, Darragh Kelly, Vanessa Redgrave, Dave Duffy, Geraldine O'Rawe, Julian Fellowes, Jason Flemyng, Yves Beneyton, Sean Pertwee, James Nesbitt, Ian McDiarmid, Bernard Fresson, Bernard Giraudeau, Jean-Pierre Castaldi, François-Eric Gendron, Petr Meissel, Paul Brooke, Miroslav Krejča, Markéta Hrubešová, Freddie Jones, Tom Bell, Pavel Vokoun, Friedrich von Thun, Isaach De Bankolé, Marc Warren, Daniel Kash, Anthony Daniels, Karel Dobrý, Jon Pertwee, John Conroy, Christopher Lee, Joss Ackland, Jennifer Ehle, Jean-Pierre Cassel, Beata Poźniak Daniels, Elsa Zylberstein, Jan Nemejovský, Tim McInnerny, Kenneth Cranham, Harry Enfield, Jiřina Chlumská, Phil Davis, Nicholas Selby, Jan Šváb, Catherine Zeta-Jones, Douglas Henshall, Daniel Craig, Haluk Bilginer, Colin Baker, Tony Bonner, Clare Higgins, Domiziana Giordano, Ruth de Sosa, Kevork Malikyan, Keith Szarabajka, Petr Svárovský, Jiří Kraus, Adrian Edmondson, Tom Courtenay, Cyril Cusack, Anna Massey, Josef Sommer, Jeroen Krabbé, Kai Wiesinger, Vít Pešina, Michelle Nicastro, Terumi Matthews, Allison Smith, Julia Campbell, Doug Jones, Lloyd Owen, Elizabeth Spriggs, Petr Jákl st., Michaela Flenerová, Victor Slezak, David Leland, Milan Hein, Michael Kitchen, Mark Holton, Michel Duchaussoy, Renato Scarpa, Maria Charles, Jane Wyatt, Bill McKinney, Lee Norris, Bob Peck, Robert Manuel, William Hootkins, James Gammon, Hans Meyer, Richard Dormer, Danny Webb, Yann Collette, Alexandra Powers, Julia Stemberger, Conleth Hill, James Martin Jr., Mark L. Taylor, Gavin Scott, Jean-Claude Bouillon, Don Tilley, Amalie Ihle Alstrup, Jean Rougerie, Julian Firth, Guri Weinberg, Ronald Fraser, Sam Kelly, Annabelle Gurwitch, Noreen Kershaw, Michael McShane, Todd Boyce, Roger Sloman, Nickolas Grace, Patrick Ryecart, Stephen Frost, Ronny Coutteure, Pierre Lacan, Hubert Saint-Macary, Ravil Isjanov, Jacques Sereys, Vic Tablian, Ed Bishop, Marc Berman, Keith Marsh, Nüvit Özdogru, Jacqueline Pearce, Jonny Phillips, Salvador Sáinz, Ping Wu, Armand Meffre, Isolde Barth, Dorothy Tutin, Mike Moroff, Miles Anderson, Hüseyin Köroglu, Christian Cloarec, Andreas Jung, Shane Connaughton, Carl Duering, Lee Spencer, Maria Howell, Michael Maloney, Ota Filip, Gary Olsen, Jean-Pierre Hutinet, Hervé Pauchon, Jacques Vincey, Mark Jeffrey Miller, Harry Fowler, Terrence Hardiman, Saginaw Grant, Vincenzo Nicoli, Peter Guinness, Joshua Beckett, Liz Smith, Okan Bayülgen, Patrick Floersheim, Jean-Gabriel Nordmann, Gerry O'Brien, Mark Kiely, David Arnott, Cécile Paoli, Amy Parrish, Nathalie Cardone, Emile Abossolo M'bo, Colin Jeavons, Cris Campion, Nick Dimitri, Jamie Glover, Francis Lalanne, Volker Eckstein, Ron Berglas, Rémy Roubakha, Damon Whitaker, Keith Flippen, Vittorio Duse, François Bourcier, Richard Ridings, Alan Cox, Kenneth Haigh, Eric Viellard, Robert Trebor (a.z.), Terry Richards, Steven Hartley, Bernard Bresslaw, Peter Armitage, Trevor Bannister, David Sibley, Wolf Kahler, Tilly Vosburgh, Bill Wallis, Anne Tirard, Jimmy Gardner (a.z.), Jane Wood, Michael Mellinger, Tristam Jelinek, Stuart Milligan, Bernard Brown, Bruce Boa, Joseph Long, Frederick Trevers, Bridget McConnell, Peter Eyre, Joe Inscoe, Lennart Hjulström, Peter Marinker, Philip Martin Brown, Vladimír Chmelo, Bryan Pringle, Ralph Wilcox, Christopher John Fields, Guerrino Crivello, Jeffrey Pillars, Ed Grady, Shelagh McLeod, Norman Rodway, Louis Turenne, Malachy McCourt, Linda Ronstadt, Lou Criscuolo, J. Michael Hunter

Jeden z mojich najobľúbenejších seriálov vôbec, ktorý bol v tom čase pre mňa ako internet, vďaka ktorému som v detstve získal zábavnou formou dosť veľký prehľad z histórie, geografie a takého všeobecného rozhľadu, čo dnes tak chýba mladým. Zaujímavé, že v USA seriál prepadol, ale najskôr bol pre nich príliš intelektuálny.(16.11.2006)

Na televíziu ( a na tú dobu ) nezvyčajné epické a rozmáchle. Seriál, na ktorom si George Lucas skúšal nové trikové technológie, je neskutočne zábavný a pútavý. Je to o niečom inom ako kino filmy. Je to skôr historická encyklopédia na filmovom kotúči ako fantastické dobrodružstvo. Nemôžem nedať maximálne hodnotenie. So seriálov som vo svojej dobe mal radšej snáď iba STAR TREK.(27.8.2010)

Nasledováno všech 22 dílů. Co dělal mladý Indiana Jones než se z něj stal slavný archeolog? Inu jako dítě a mladík poznával památky, bojoval v první světové válce, vydělával si jak uměl. Projel celý svět a pokaždé poznával zajímavé lidi. Namátkou - Lawrence z Arábie, Rooswelt, Picasso, Tolstoj, Edison, de Gaulle, Mata Hari, Schweitzer, Kafka, Hemingway a další a další známé i neznámé postavy z historie. I žánrově je to velice široce rozkročené - nechybí brutální válečné díly, špionážní dobrodružství, romantika, vtipné díly, politické díly, noirova detektivka, klasický horor, muzikál nebo třeba absurdní groteska (boj s byrokracií v Praze). Nechybí ani pořádné emoce, například když se Indy vrací z války ke svému chladnému otci. A mohlo to skončit prvotřídním blábolem, jenže Lucas si to pohlídal - zaprvé každý díl má perfektní příběh (a slušného scénáristu v pozadí). A zadruhé výprava je fantastická, na TV seriál přímo neskutečná. Opravdu budete mít pocit že teď jste někde v zákopech, v africké džungli, uprostřed mafiánského Chicaga nebo v Drákulově Transylvánii. Žádná scenérie není odbytá, naopak většina dílů by se neztratila ani jako film. Když k tomu přidáme ještě prvotřídní válečné a akční scény, kde opravdu ve válce bojují stovky mužů a akce se v pohodě vyrovnají filmům, není co řešit. Zábavná, poučná a rozmáchlá série, která rozhodně filmům nedělá ostudu a zaslouží si více než 59%.(22.10.2016)

Hodnotím po paměti, protože tenhle mládežnický seriál jsem sledoval někdy před dvaceti lety. Určitě byl americky přihlouplý, byla v něm spousta pathosu, polopatismu, polovzdělaneckých polopravd a jiného hollywoodského sajrajtu, ale líbilo se mi na něm, že nenásilnou a vizuálně přitažlivou formou obeznamoval diváky alespoň s jakous takous historií a se zajímavými historickými postavami. Fakt nevím, jak bych to obodoval dneska, asi sotva za tři, snad bych to asi ani radši nechtěl znovu vidět, ale tenkrát se mi to dost líbilo.(22.8.2014)

• AriAries

Viděl jsem jeden díl a na další už raději nekoukal. Celý se točil kolem formulářů a přišlo mi to, že to téma vystačilo na celý díl. Ačkoli paralela s českou (nejen) byrokracií nebyla daleko od pravdy. Ne že by si filmový a dospělý Jones hrál na vážnost, ale tohle bych zařadil spíše pod grotesku. A udělat dobrou a netrapnou grotesku umí opravdu málokdo. Tohle bylo spíš z těch slabších.(7.9.2014)