Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 277 h 25 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Série(35) / Epizody(768)

Recenze uživatele ModryPlamen k tomuto seriálu (8)

Ředitel XXL (2003) (S14E15)

Homer sa omylom dostane do kurzu na zlepšenie svojich pracovných schopností. Na seminári dostane aj knihu. Rady z knihy využije v práci. Zhromaždí chyby, ktoré nájde na pracovisku a zájde za šéfom. Podľa knihy má dostať povýšenie za iniciatívu, avšak Burns ho ignoruje. Príde však na spôsob ako sa stať šéfom jadrovej elektrárne. Tento diel je prvý, ktorý si výrazne kopol do prequelovej trilógie SW. Konkrétne: Lenny a Carl šermujú rádioaktívnymi tyčami a hádajú sa, čo je horšie, či Skrytá hrozba alebo Klony útočia. Ani jeden z uvedených filmov nepovažujem za zlý, preto ma tento súboj urazil. Je to sprostý hejt od ľudí, ktorí prequelovú trilógiu hodia do koša len kvôli Jar Jarovi. Žiadna vtipný odkaz na SW sa tu nekoná. ()

Den pro závislosti (2004) (S15E15)

[spoilery] Marge si na výlete v Kalifornií obľúbi víno a stane sa alkoholičkou. Spolu s Homerom chodia na štadióny, do kina, atď, a raz pôjdu do Oktoberfestu (nie toho v Nemecku). Cestou odtiaľ opitý Homer havaruje a pretože nechce aby ho chytili, na miesto vodiča posadí opitú Marge a utečie do lesa. S touto dejovou líniou by som problém nemal, problém mám však s dôvodom prečo v Kalifornií boli. Simpsonovci totiž zájdu do kina na prequelovú triológiu SW. No a tvorcovia seriálu tento film zobrazili takto: "Hvězdna soustava Alderaan! Zde! Hvězdna soustava Arnolius! Zde! Hvězdna soustava Asgard! Zde! Hvězdna soustava Astara Šerana! Zde!" A tak ďalej kým nevymenujú všetky galaktické sústavy, čo má trvať viac ako polovicu filmu. No a ten zvyšok má byť nejaká sprostosť s Jim Jamom (Jar Jarom) v hlavnej úlohe. Simpsonovci sa tým pádom vyberú do Kalifornie, aby Bart s Lizou vynadali tvorcovi. Nie som fanatik do SW sveta, ale prequel uznávam ako kvalitné sci-fi, trojku považujem za vrchol SW ságy, preto ma tento diel Simpsonovcov uráža. Je to urážka kreativity tvorcov prequelu, urážka Lucasovej fantázie a urážka všetkých, čo si prequel obľúbili. Kvôli tejto bezhlavej kritike človek neznalý SW radšej ignoruje prequely v predstave, že prequel je to najhoršie sci-fi, aké bolo kedy natočené, horšie ako hrôzy od Eda Wooda. Realita je, samozrejme, úplne odlišná od toho, čo nám servírujú Simpsonovci a všemožní kritici. Vďaka tejto kritike vznikol o 10 rokov neskôr sequel. A čoho sme sa dočkali? Supermocnej Rey, Palpatina čo naraz zničí 100000 lodí a kopy fyzikálnych nezmyslov. Ale kritikom stačí to, že tam je Luke, Leia, Han a že tam nie je Jar Jar. ()

Umění na špejli (2006) (S18E07)

Homerová túžba po zmrzline ho stojí zamestnanie v jadrovej elektrárne. Preto si kúpi zmrzlinárske auto a začne predávať zmrzlinu. Marge z drievok od nanukov začne tvoriť umenie, to jest sochy v životnej veľkosti. Sochy známych obyvateľov Springfieldu. Nie je zo zlý diel, bol však totálne pokazený komiksákovou poznámkou k prequelovej trilógií SW (hejter). To že prequel nie sú zlé filmy nebudem znova rozoberať. Komiksák si okrem toho kopol aj do reštaurovania starej trilógie. Keď Lucas zlepšil zvuk a obraz v starej trilógií, tak to je zlé? Jediné čo pridal sú oslavujúci ľudia po celej galaxií a Haydenov duch na konci šestky. To naozaj niekomu vadí? Ale to, že Rey bez výcviku porazí skúseného sitha, nevadí nikomu. Myšlienkové pochody sequelistov sú evidentne nad rámec môjho chápania. ()

Líza a Lady Gaga (2012) (S23E22) odpad!

Prvý diel Simpsonovcov, ktorý som musel ohodnotiť odpadom. A prečo? Doteraz si z celebrít robili srandu. Toto sa inak ako platená reklama na Lady Gagu nedá nazvať. Pravda, ešte to nie je až také strašné ako epizóda vychvaľujúca Jar Jara Abramsa, no to sa čiastočne kompenzuje nenávidenou zápletkou o šikanovanej, uplakanej a nahnevanej Líze na všetkých naokolo. A nezaznamenal som jediný vtip, ktorý by naozaj pobavil (to vajce naozaj nebolo vtipné). Asi najlepšie povedané, toto bol problém dopozerať do konca. Touto epizódou začína naozajstný a citeľný úpadok Simpsonovcov čo sa týka kvality epizód aj humoru. Väčšina bude namietať, že úpadok začal už v 9. sérií dielom o seržantovi Skinnerovi, ale ja som dokázal až doteraz nájsť diely, ktorým by som bez problémov udelil 5 hviezd. A žiadnemu som doteraz neudelil odpad. To sa o neskorších sériach nedá povedať, tam bude kvalita postupne klesať až v 30. sérií narazí na úplne dno. ()

Piráti ze Springfieldu (2014) (S25E09)

[spoilery] Moji milí, trestnú činnost robí ten, čo nahráva film na pirátsku stránku! Nie ten, čo sťahuje film. Keď FBI zistí že Homer sťahuje filmy, vtrhnú do jeho domu akoby to bol terorista. Vo Švédsku naozaj nie je legálne nahrávanie filmov na pirátske stránky a dodržuje sa tam autorský zákon. Čo ma dorazilo boli úvodné titulky k siedmej epizóde SW. "Kvôli časopriestorovej trhline sa epizódy 1-3 nikdy neodohrali." A všetci začnú oslavovať, Mel dokonca vykrikne: "Mé dětstvi již není zničeno". Človeka, ktorý považuje prequel za kvalitné sci-fi (trojku považujem za vrchol ságy) takéto veci urazia. Hlavne, keď si spomeniem, aká "úžasná" bola epizóda 7. ()

Úžasné místo (2018) (S30E02) odpad!

[spoilery] Naozaj by ma zaujímalo, či toto bavilo aj tvorcov. Lebo toto je zatiaľ najnudnejší diel, aký som videl. A nemuselo by to byť zlé, keby tvorcovia z toho spravili paródiu na Survivora, kde by Marge s Homerom súťažili a potom vo finále z nejakého dôvodu nevyhrali. Lenže toho sme sa bohužiaľ nedočkali, miesto toho Homer s Marge hneď vypadnú a nám divákom ponúknu hotelovú nudu. Koho do čerta napadlo, že keď budú Marge a Homer bývať v hoteli, že to bude sranda? Ešte sa to snažili poistiť spevom, ale ani to nepomohlo, skôr to len zhoršili. A aby toho nebolo málo, tak za vypadnutie môže Homer. Takže sa nám príbeh zvrtne do hádky a vzájomnej neznášanlivosti. A tieto scény sú navyše z neviem akého dôvodu čiernobiele, žiaden film, a už vôbec nie paródiu na film som v tom nespoznal. A ten koniec, to bolo čo? To sa tvorcovia behom 2 minút snažili dohnať to, o čom mal byť celý diel? Je jasné, že nebyť užívateľov ktorí dajú všetkým dielom Simpsonovcov ako ovce 5 hviezd, tak by sa toto utopilo v čiernych číslach. Vďaka nim ma diel 53%. ()

Sní pizzaboti o elektrických kytarách? (2021) (S32E15) odpad!

[spoilery] Názov epizódy som nepochopil. Malo sa to menovať “Homerovi pizzaboti”, možno “Kapela pizzabotov”, prípadne nejak podobne. Čo sa týka samotného “veľdiela”, tak najprv rozdelím dej na dve polovice. Ta prvá, tá... povedzme že dala sa. Ale! Homer je, ako vieme z predošlých sérií, fanúšikom kapely Kiss a rocku, prípadne staršej tvorby. Preto pôsobí repujúci Homer strašne nevierohodne. Síce som pochopil, že mal malý Homer traumu kvôli tomu, že jeho pizzabotov zabavila polícia kvôli drogám, ale aj tak. Divné, že úspešný majiteľ pizzérie musí obchodovať s drogami, ale dobre. Po rokoch sa pizzabotov pokúsili zohnať. Troch zo štyroch členov kapely zohnali. A ten štvrtý? Toho štvrtého už stihol kúpiť “legendárny vizionár”, “úžasný majster vyprávania” a “najlepší architekt filmových vesmírov”, J.J.ABRAMS. Všade kde vkročí, ho jeho na hlavu padlí zamestnanci oslavujú podobnými prívlastkami, aké som napísal vyššie. Údajne to mala byť sranda, skôr to však vypadalo že ho tvorcovia seriálu naozaj oslavujú. V tomto názore som sa utvrdil, keď Abrams natočí film o pizzabotoch, ktorých zničil rovnako ako hviezdne vojny. Žiadnu kritiku nečakajte. Miesto toho sa dočkáte typického ospravedlňovania a healenia Abramsovej tvorby, tým pádom aj sequelovej trilógie SW. Ako príklad: “Film o pizzabotoch je natočený pre mladé publikum” ("Siedma epizóda SW je natočená pre mladé publikum, pretože tú už pôvodné epizódy nezaujímajú"). A zničené detstvo Homera? No, príde Abe a povie mu, že mu on zničil detstvo. A Homer uzná, že Abrams natočil vynikajúce filmové veľdielo. Ale, kto čakal, že Disney zosmiešni sám seba? Keď si spomeniem, ako v 15. sérií hejtovali, urážali a zosmiešňovali vynikajúcu prequelovú trilógiu SW, je mi do plaču. Pritom na nej okrem otrepanej výhovorky “Jar Jar Binks” nebolo nič zlé, na rozdiel od tých plagiátov ktoré natočil Abrams. So Simpsonovcami som skoncoval po príšernej 30. sérií, toto som pozrel len preto, lebo podľa jedného internetového článku si tu mali vystreliť z Abramsa a jeho tvorby. Ako vidíte, naletel som. ()

Hvězda zákulisí (2021) (S33E01) odpad!

Ku koncu epizódy okomentuje Líza Margin muzikál nasledovne: “To je příšerný! Taková šmíra!”. Toto hodnotenie by sa ale malo sťahovať k celej epizóde a byť toto na začiatku, tak si človek rozmyslí, či má zmysel toto vôbec pozerať. Síce som so Simpsonovcami skončil po otrasnej 30. sérií, no nemohol som si nechať ujsť diel, ktorý je k čiernym číslam zatiaľ najbližšie. No a s tunajším hodnotením 32% musím súhlasiť, respektíve by som to videl v čiernych číslach. Príbeh, napriek tomu aký je jednoduchý, je brutálne osekaný, len aby tam mohli pridať tie otrasné piesne a asi milion dejových odbočiek (príbeh Sašy napr.). Z Marge sa stáva druhá najmenej sympatická postava po Líze, keď začne žiarliť na Sašu, takže to musí celé pokaziť. A výsledkom je asi 20 morálnych ponaučení na 20 minútovú animovanú epizódu. O nejakom kanóne v Simpsonovcoch síce nemôže byť reč, lenže toto bolo do oči bijúce. Ako príklad: Marge nemohla na vysokú? Tak potom čo robila v epizóde Zlatá devadesátá? Vtip úplne absentoval, práve na úkor tých piesní. V prvom rade, nie som odporca muzikálov (Pomáde som dal 5*), lenže toto sa nedalo počúvať, respektíve som neveriacky pozeral na TV či to tvorcovia myslia vážne. A nesnažte sa ma presvedčiť, že toto má byť paródia na Disneyovské muzikály, však toto samotné je muzikál so všetkým tým najhorším, čo dokážu muzikály ponúknuť. Do ďalších dielov sa púšťať nejdem, nechcem si špiniť profil odpadmi. Pozn. Miesto tohto si pozrite diel s podobnou zápletkou Tramvaj do stanice Marge, ktorý je milionkrát lepší. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června