Otec Brown

Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2013–2024), 89 h 45 min (Minutáž: 43–54 min)

Předloha:

G.K. Chesterton (kniha)

Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Hugo Speer, Katarzyna Kołeczek, Bryony Afferson, Sam Hoare, Julian Wadham, Robert Cavanah (více)

Série(11) / Epizody(120)

Odlehčený detektivní seriál z produkce BBC, jehož první desetidílná řada vznikla v roce 2013, oživuje oblíbenou postavu z pera G. K. Chestertona a to ve ve volně adaptovaných nebo zcela nových příbězích, napsaných speciálně pro tuto příležitost. Děj je zasazený do 50. let minulého století na malebný anglický venkov, pod jehož idylickým povrchem však dřímají temné vášně. Hlavním hrdinou je katolický kněz otec Brown z kostela sv. Marie ve fiktivním Kemblefordu, znalec lidských duší a zpovědních tajemství se zálibou v řešení zločinů, kterou dosti nelibě nese místní policejní inspektor. Sám tvrdí, že nadšený detektiv amatér může vyšetřování pouze komplikovat, pravda je ale taková, že je to zpravidla otec Brown, kdo jako první odhalí pachatele. Ke zločinu totiž přistupuje skrze svůj vhled do lidské duše a přirozenosti a nebojí se poslechnout svou intuici. Ač hluboce věřící katolík, otec Brown je především otevřený, tolerantní člověk s živým zájmem o okolní svět a vědecké i kulturní novinky. Ideálního představitele titulní postavy nalezli tvůrci seriálu ve známém britském herci Marku Williamsovi, který i díky své komediální průpravě dokáže hrdinovi propůjčit zdravý nadhled a neokázalý šarm. (Česká televize)

Hannibal1913

Dabingforum 1.séria: V českomoravském znění: Jaromír Meduna - Mark Williams (otec Braun), Valérie Zawadská - Sorcha Cusack (Bridget McCarthyová), Pavel Šrom - Hugo Speer (inspektor Valentine), Stanislava Jachnická - Kasia Koleczek (Susie Jasinski), Miluše Šplechtová - Nancy Carroll (Lady Felicia), Marek Holý - Alex Price (Sid Carter), Jaroslav Horák - Keith Osborn (seržant Allbright), David Novotný - Adam Astill (reverend Wilfred Bohun), Libor Terš - Barry Sloane (Simeon Barnes), Ivo Novák - Sam Hoare (Norman Bohun), Lucie Kožinová - Bryony Afferson (Elizabeth Barnesová), Jan Szymik - Oliver Ryan (Phillip Walker), Ladislav Cigánek - Julian Wadham (plukovník Adams), Michal Dlouhý - Dan Fredenburgh (James Trewlove), Marek Libert - Ryan Hawley (John Van Ert) + Paddy Wallace (Tom Evans), Zuzana Hykyšová - Josephine Butler (Anne-Marie Adamsová), Naďa Konvalinková - Amy Morgan (Ruby Adamsová), Vilém Udatný - Robert Cavanah (Leonard Quinton) + Christopher Villiers (Justin De Vey), Jiří Prager - Simon Thorp (pan Harris), René Slováčková - Jennie Jacques (Violet Parnassusová), Dana Batulková - Ruth Gemmell (Martha Quintonová), Zdeněk Hess - Ramon Tikaram (Umesh Varma) + Malcolm Storry (Biskup Talbot), Zdeněk Hruška - Rod Hallett (otec Franc), Jana Postlerová - Katherine Dow Blyton (Annie Maceová) + Jenny Galloway (vrchní sestra), Bohuslav Kalva - Steffan Rhodri (Christy Nolan), Vladislav Beneš - Michael Maloney (Kalon), Lucie Benešová - Camilla Power (Dominique Baxterová), Svatopluk Schuller - Ben Starr (Adam Watkins), Libuše Švormová - Penny Downie (matka představená Augustina), Hana Talpová - Roberta Taylor (sestra Paula), Hana Czivišová - Selina Cadell (sestra Gregorie), Michaela Kuklová - Joanna Horton (Joyce Evansová), Andrea Elsnerová - Lorna Watson (sestra Bonifácie), Martin Zahálka - Pip Torrens (Geoffrey Bennett), Nela Boudová - Stirling Gallacher (Emily Bennettová), Pavlína Jurková - Holly Earl (Ruth Bennettová), Jan Šťastný - Jamie Glover (Dr. Michael Evans), Lukáš Hlavica - Don Gilet (Douglas Taylor), Jitka Ježková - Flora Spencer-Longhurst (Lucia Gallowayová), Zlata Adamovská - Stella Gonet (Lady Margaret Gallowayová), Jan Vlasák - Stephen Boxer (Profesor Patrick Galloway), Otmar Brancuzský - Peter O'Connor (Daniel Walsh), Jan Vondráček - Sam Crane (William Knight), Miloš Vávra - Frank Grimes (Franc McCarthy), Jiří Valšuba - John Lightbody (Edwin Bloom), Otakar Brousek ml. - John Light (Flambeau), Martin Stránský - Patrick Brennan (Quip), Anna Remková - Louise Brealey (Eleanor Knightová), Šárka Vondrová - Emma Hiddleston (Matilda Newellová), Radek Kuchař - Jack Baggs (Thomas Dilcott), Lucie Kušnírová - Fern Deacon (Kathleen Knightová), Alena Kokrdová, Daniel Margolius, Jindřich Hinke, Martin Janouš, Monika Krátká, Jiří Krejčí, Jiří Ptáčník Překlad: David Záleský Dialogy: Monika Macků Dramaturgie: Petr Šaroch Mistr zvuku: Zdeněk Hrubý Asistentka režie: Drahoslava Pešulová Vedoucí produkce: Miloslav Rež Vedoucí dramaturg: Alena Poledňáková Vedoucí realizace: Pavel Fuchs Režie: Vladimír Blažek Vyrobila Česká televize 2014 () (méně) (více)

boombang

Baví mne to. Je to odlehčeně staromilské, humor je pořád anglicky anglický a ta trapnost čišící z některých přehrávajících herců a emotivních scén se dá kvůli hrdinovi překousnout. Pobaví i vzájemné averze otce a inspektora a fakt, že kdykoliv otec pochopí něco zásadního, tak sedne na kolo a odfrčí. ()

majky19

Svou koncepcí se samozřejmě nabízí jistá paralela se slavným belgickým detektivem Herculem Poirotem z pera Agathy Christie, nicméně si myslím, že kvalitativně jsou tyto dvě detektivní série zcela neporovnatelné. Rozhodně se ovšem nejedná o špatný seriál, myslím si, že v rámci daného žánru se jedná o takový průměr, který ani nenadchne, ale na druhou stranu ani neurazí. ()

kolacky

Tak nevím. Čekala jsem Chestertonova otce Browna, ne televizního, který má s knížkami společné jen názvy povídek. A ta zvláštní atmosféra tady taky není, ta boží i prostě lidská poetika... („Věřím v zázraky. Věřím v tygry, kteří žerou lidi, ale netvrdím, že jsou všude. Chci-li zázraky, vím, kde je mám hledat.“) Ale zas tak špatné to není, když si odmyslím, že je to jiné než originál. ()

gachik

Náhodou jsem v televizi viděl půlku jednoho dílu z druhé řady a zaujal mě svou atmosférou, připomínající Hercula Poirota. Chestertonova předloha patří mezi mou oblíbenou literaturu, tak jsem si tedy sehnal celou první řadu, začal ji sledovat od začátku... a u každého dílu více a více trpěl. Pár případů možná vypadalo jako průměrná detektivka, ovšem většina měla tak debilní a nelogický scénář, že na druhou řadu už nemám chuť ani sílu. ()

Peabody

G K Chestertona mám moc rád a otce Browna jako literární postavu také. Je to jeden z nejoriginálnějších detektivů jaké znám a znám jich dost. To co nám tady předvádějí ale není otec Brown, místy to jde silně proti duchu GKCH, je to prostě jeden z dalších krimiseriálů na zaplácnutí TV prostoru. Ani nemá moc smysl řešit jednotlivé příběhy, není to zlé, ale neodpovídá to předloze natolik, že mi to velice vadí. Přitom, jak ukázala BBC s Sherlockem, dá se modernizovat i velice tradiční předloha a přitom zachovat podstatu, tady chápání a empatii otce Browna k normálním lidem, velkým i malým, jeho odpor k dogmatům a používání zdravého rozumu a nestandardní myšlení. Nic z toho autoři bohužel nepoužili, zbyl jen malebný anglický venkov. ()

Tumbik

Sakra jak já miluju tu starou Anglii - stavby, způsob života, anglický venkov a Anglii celkově... To je asi hlavní důvod, proč se mi seriál tak zalíbil... Jinak, samotný Otec Brown je zahrán velmi dobře, k Marku Williamsovi se ta role velmi hodí... Po pár zhlédnutých dílech musím uznat, že případy jsou celkem zajímavé, není to zas tak špatné. Dal bych tři hvězdy, ale jelikož tak miluju starou Anglii (jak jsem již psal výše), přidávám hvězdičku navíc! ()

nacomeno odpad!

Flanďák súkromným detektívom,podobné trápnosti už natočili amíci(Prípady otca Dowlinga) aj taliani(Don Matteo). Náhodou som si pozrel jeden diel,úplne mi to stačilo na to aby som to poslal do odpadu kam to patrí. Na tejto BBC chujovine ma najviac pobavilo že hlavný hrdina kňaz neverí na nadprirodzené javy,veď tým pádom v podstate neverí a popiera existenciu svojho šéfa boha :-D ()

bosskabel

Pohodovka. Bývalý vojak, ktorého fronta naviedla stať sa kňazom. Obsadenie si zaslúži ocenenie. Ako hlavná postava, tak aj tie ostatné. Za mňa 5 hviezd. ()

anicca

Ja osobne nechápem množstvo negatívnych komentárov ktoré sa tu valia. Veď Otec Brown je proste odychovka! Prečo od toho chcieť Oscarové dielo? Herci sú dobrí, zápletky ako sa všetky zločiny dejú v malom mestečku úsmevné...Toto klišé predsa obsahujú mnohé filmy a seriály. Za mňa veľmi dobre a vždy si rada pozriem a oddýchnem si ()