Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

vitekpe

To nejlepsi ze serialove tvorby co jsem videl za posledni roky. Anglani tezce zabodovali, a maji naslapnuto do me pristi top10. Neuveritelne kvalitni a vystizny serialovy pocin, kazdy dil za 100%. Nevidane...jsem uprimne sokovan a nadsen. (hodnoceni po prvni a druhe rade, rok 2013. Dalsi jsem uz nevidel, jen obcas vybrane kousky.) ()

BMAJTZ

Nebudu se rozepisovat k jednotlivým dílům ale pojmu tento seriál jako celek. Viděl jsem obě dvě série a co se kvality a zajímavosti příběhů týče mě více oslovila série první. Jednotlivé příběhy se kvalitativně liší, některé zaujmou už samotným náměte a u některých se budete naopak poměrně nudit. Většina příběhů má ale aspoň hlavu a patu. Jinak je to pojato poměrně netradičně a celý seriál ukazuje že britové umí i mysteriozní seriály. Pro fanoušky "divna" rozhodně povinnost. ()

KOffi

Nemohu vylovit z paměti scifi seriál za posledních cca pět let, který by dosahoval takovýhto kvalit. Co díl, to dechberoucí vyždímání technologického nápadu, o kterém pokud ještě neexistuje v současnosti, doufáme že jej v životě nepotkáme. ()

Melios

Malá antológia sci-fi poviedok ,v ktorej si každý nájde ,čo ho baví. Nájdete tu romantiky ,detektívky ,trilery ,horory, sci-fi ,politickú satiru (taktiež trocha moc vulgarizmov - miestami) ,trocha fantasy a aj trocha erotiky. Pokiaľ vás niečo z toho nebaví ,jednoducho preskočte epizódu ,kde sa to nachádza a užite si ďaľšiu. Sci-fi ,ktoré nepotrebuje vysoký rozpočet ,aby vám vyrozprávalo jeden skvelý príbeh ,ktorý vám nič nedá. Kto toto zrovna čakal bude sklamaný. Od seriálu dostane viac. Miesto toho dostane 23 epizód (resp. Filmov) ,ktorý každý vyrozpráva svoj príbeh s jasným posolstvom. Tak prestante nachvíľu ,čumieť do tých mobilov a choďte radšej s kamošmi von a na záver dňa si pustite nejakú Black Mirror epizódu. A to mám práve najradšej - tú rôznorodosť a to ,že vždy dostanem (prinajhoršom) dobrý film. Ja osobne som ešte nevidel žiadny antologický seriál a som rád ,že som dal "Čiernemu zrkadlu" šancu a neodstrčil ho preč len kvôli tomu ,že má nálepku HOROR (keby ste sa pýtalj ,mne prišiel iba jeden jediný diel ako horor). Myslím ,že som si našiel nového favorita. 90% za príjemne (aj keď dosť ostro) strávený čas pri týhto filmových poviedkach. ()

upson

Naprosto unikátní filmový povídkový projekt. Obecné téma moderních technologií a filozofování nad jejich (ne)užitečností je takřka bezlimitní, a to především z hlediska potenciální těžby materiálu na dalších řekněme 5 řad (prosím ať jsou další řady!). Takový hořko-sladký jinotaj jsem již dlouho neviděl. Naposledy jsem se cítil jinak, zvláštně a bloumavě u filmu Walter Mitty a jeho tajný život. Což je přesně jeden z těch zástupců kategorie "zvláštní jiné filmy" (viz. Truman Show apod.). Nejvíce mě zaujala epizoda Pád střemhlav s úžasnou Bryce Dallas Howard v hlavní roli. Opravdu skvělá reflexní sonda do směřování naší globální společnosti v čase budoucím :-) ()

Mimesis

Nejdříve jsem měl z Black Mirror radost. Po shlédnutí všech dílů jsem byl rád, že existuje moderní seriál, který se zabývá současnými společenskými problémy a snaží se mít i nějakou tu hloubku. Po čase jsem začal nad některými epizodami přemýšlet a došlo mi, že jsou vlastně docela o ničem. Sorry :D Spoustu epizod vypadá, že chce prezentovat nějakou hlubokou "so-deep" myšlenku, nějakou velkou life-changing eye-opening pravdu o světě, ale ve výsledku je to jen nějaké klišé, jako "mobily a sociální sítě jsou zlo" a "technologie jsou zlo" a tak dále. To nejsou zase tak hluboký věci, ale v podstatě něco, co kolem sebe můžete slyšet všude. A pokud by mě někdo chtěl obvinit, že jsem jen povrchní konzument, co tyhle hluboké myšlenky nepochopil, rád bych dodal, že jsem viděl různá youtube videa s analýzami různých dílů, pročetl jsem si rozbory na wiki, včetně vyjádření režiséra Charlieho Brookera a ve výsledku nic moc - pořád jsou to různá klišé. Fifteen Million Merits je tisícátá variace na téma "kapitalismus je krysí závod", The Entire History of You se snaží tvářit, že problémem je technologie, ne fakt, že někdo neumí být věrný svému partnerovi a podvádí ho. The Waldo Moment je obrovské zklamání, protože jsem si prvně myslel, že Brooker kritizuje demokracii obecně, ale z jeho prohlášení to vypadá, že epizoda kritizuje jen politiky jako Trump nebo Boris Johnson - nejsem fanoušek ani jednoho z těchto dvou politiků, ale prakticky myšlenka dílu je "společnost stojí za prd, když vyhrávají volby politici, které nemám osobně rád." Nosedive nedává smysl, protože to údajně kritizuje social-credit systém, který mají v Číně, ale ten za prvé nijak nesouvisí se sociálními sítěmi a navíc funguje úplně jinak. Smithereens se snaží vzbudit dojem, že je chyba sociálních sítí, když někdo při řízení v autě kouká do telefonu a ne před sebe. Prostě s odstupem jsem si uvědomil, že Black Mirror v podstatě jen vytváří iluzi, že je to hlubší a komplexnější seriál, než je, ale ve výsledku jsou to jen povrchní rádoby "so deep" myšlenky, které jsou jen zaobalené do moderního seriálu. ()

r_t_fish

Prvni dil sedm hvezdicek z peti. Druhy ma pekne vystaveny a fungujici model sveta, ale lehoucka zapletka je moc banalni na hodinovou stopaz a nastavuje kasi. Byl by z neho uzasny dvacetiminutovy kratas. Treti opet vyborne natoceny, jenom se az prilis fetisisticky toci kolem zrnicka, takze i kdyz se tvurci pokusili psychologicky postavy prokreslit, stejne nad zivoucimi lidmi nebo vyvijejicim se pribehem zvitezil technicistni konstrukt. ()

radecacek

Popis "komedie" je hodně moc zavádějící. Černá sonda do možné budoucnosti celého národa... 1. série: 1. díl: 100 %, 2. díl: 100 %, 3. díl: 80 %▐ 2. série: 1. díl: 90 %, 2. díl 100 % 3. díl 60 %▐ speciál: 100 % ()

see_sawandrew

Smrt lidství ve světě technologií, to je Black Mirror. 1. The National Anthem: První epizodu jako kdyby natočil Fincher. Napínavá ukázka, jací jsme otroci vlastního voyerství, když zobeme médiím z ruky. Nicméně si nemyslím, že by epizoda považovala všeobecnou společenskou zvrhlost za neblahý důsledek masmediální éry. Kořeny tohoto problému jsou mnohem starší. 90% 2. Fifteen Million Merits: Bezvadná alegorie ve vizuálním stylu J. J. Abramse. Doba, kdy se lidé stávají zbožím, už nastala. Nedokážu určit, jestli je tento příběh víc sci-fi anebo čím dál aktuálnější satira. Pokud to někdy zjistím, možná půjdu hledat střep. 80% 3. The Entire History of You: Tohle mi zase oživilo vzpomínky na Andrewa Niccola. Spolehlivý návod, jak se dobrovolně vzdát soukromí i všech nezbytných lží - toho jediného, co spolehlivě drží intimní i společenské vztahy pohromadě. Hodně bolestivý kopanec do dokonalosti, i když kapku předvídatelný. 85% 4. Be Right Back: Takhle nějak by to možná vypadalo, kdyby Amenábar byl Angličan. Ztráta milovaného člověka a software, který nezkrátí, ale prodlouží zármutek. Jedinečně emotivní kritika lidské slabosti. 85% 5. White Bear: Kdyby Darabont chtěl, podobný kousek už by zářil mezi celovečerními filmy. Absolutní překroucení principu spravedlnosti, výkon trestu jako show aneb krásně krutá epizoda, co tahá diváka za nos až do poslední chvíle. 90% 6. The Waldo Moment: Troska za personou hvězdy připomíná Aronofského, ale přesah je tu mnohem větší. Nejostřejší satira této minisérie, odhalující lidskou stupiditu až na kost. A nerýpe ani tak do politiků jako do voličů, upřednostňujících symbol před reálnými věcmi. Děsivé, že davu vůbec nezáleží, kdo za infantilně vulgární hračkou stojí. 100% ()

JamesSi

Seriál mám rád, ale rozhodně má slabší díly - (např. třetí díl první série). Díly jsou odlišné některé jsou černohumorná satira (Národní hymna), jiné spíš depresivní svět, kde Microsoft ovládl svět a všechny zavřel do malých místností s kinektem, aby si vydělali nějaké ty Merity, které jsou jim stejně nakonec na nic. Název je skvělý a líbí se mi, že si tvůrci udělali domácí úkol a zobrazili moderní technologie, tak jak fungují - občasná chyba, bug a vše je celkem v realistických mezích. The National Anthem - 5*, Fifteen Million Merits - 5*, The Entire History of You - 2*, Be Right Back - 4*, White Bear - 5*, The Waldo Moment - 3*, White Christmas - 4.5* ()

Benedygtus

Vynikajici sonda do nasich dusi, nasi alternativni budoucnosti v ruznorodem avsak vzdy velmi presnem a dumyslnem podani. Nemuzu rict, ze by se mi to, co vidim libilo, ackoliv jsou tu dily, ktere takove urcite jsou a pomyslne ode me dostavaji 100%. Ale pocity, co tento serial dokaze vyvolat, otazky a s jakou surovosti to vse podava... To je zkratka nevidane a pro ne si ziskava muj velky obdiv a snad i doporuceni. Vynikajici komentar uzivatele: DaViD´82 ()

Lukoboss

Je to dobrý, je to prostě dobrý! A přitom je to vlastně takovej seriál neseriál. Každej díl je totiž jinej, nenavazuje na předchozí ani na ten další a přináší naprosto nový téma. Témata, myšlenka a inspirace, to je vlastně naprosto stěžejní věc u Black Mirror. Každej díl je narážka (a položení zásadní otázky - úvaha) na společnost, na lidi, na jednotlivce, na sociální sítě, na politiku, na války, na přemýšlení člověka atd. Je určitě dobrý se na ty díly dívat zvlášť a ne za sebou, jako je to u seriálů běžný. Ze začátku totiž budete mít pocit, že je to "takový divný". Ale ono není a mnohdy je to bohužel i velice pravdivý. Takže seriál rozhodně doporučuju, ale stylem mrknout na díl, nechat to vstřebat a pak zase další. Zážitek to jenom umocní. ()

Ondra16

Ať myšlenkově velice obsáhlý seriál, pořád mi k dokonalosti něco chybí. Nejspíš bude důvodem to, že většina jeho dílů vypadá, jakoby je točili roboti. Možná s větší invencí a autorským rukopisem by některé díly mohly vejít do historie. Stejně ale seriál podle mě trpí určitým syndromem doby, kdy celkově příběh trpí ambiciózní myšlenkou a snahou narvat do toho všechno, co jsem vymyslel. Uvidíme, co přinese zbytek. ()

19Lenka

Skoro každý díl ve mně vyvolal nějaký wow efekt a skoro brečím, že už žádný díl nemám před sebou. Ikdyž mě celá pátá série moc neoslovila, na závěrečné hodnocení to vliv nemá, vždy se to dalo dokoukat. │PS: Díly, na které se s radostí podívám znovu: The Entire History of You, White Bear, White Christmas, Shut Up and Dance, San Junipero, Crocodile, Black Museum. ()

Vajonek

Hodnocení po prvních dvou řadách: Tak se mi zase jednou stalo, že jsem narazila na zajímavý seriál v době, kdy už nebyl žádnou novinkou, a jsem ráda, že se to událo - pozdě ale přece. Při sledování z toho jde chvílemi člověku opravdu hlava kolem, říká si, že je to vážně geniálně vymyšlené, ač jsou vlastně některé příběhy poměrně jednoduché. Hned první díl první série mě totálně dostal, některé díly se mi líbí více, jiné méně, je příjemnou změnou oproti jiným sériím, že člověk si může každý jednotlivý díl pustit kdykoli, že na sebe vzájemně nenavazují, ač mají určitě řadu věcí společných (zejména každý dokáže z trochu jiného úhlu pohledu ukázat, kam se můžeme dostat, když se technika moc rozvine a že by se nám to možná nemuselo moc líbit)... --- Po třetí řadě si začínám říkat, že by to člověk měl asi opravdu hodnotit po jednotlivých dílech jako filmy, neboť ač určitá společná myšlenka přítomná je, přece jen jsou jednotlivé díly hodně odlišné a nemám pocit, že by se řady jako takové daly od sebe odlišit, že by každá měla nějaký spojovací prvek, který ji činí jinou než řady jiné. Co je každopádně zajímavé, že zatím si v rámci každé řady dokážu naprosto jednoznačně zvolit jeden z "filmů", který se mi líbí nejvíce, zastíní ty ostatní (i když některé jsou také velice dobré), skoro se nebojím říct, že mě svým nápadem a provedením doslova strhává. V trojce je to poslední Nenávist národa s výbornou správně cynickou a přisprostlou inspektorkou Karin Park (její "Jesus, I didn´t expect to find myself living in the future, but here I fucking well am" podle mě dokonale vystihuje nejen pocity z toho, co se děje inspektorce a jejímu okolí, ale vystihuje to myšlenku celého Black Mirror), jíž zdatně sekunduje kolegyně s krásným originálním jménem Blue. Jo a moc se mi líbí, jak tvůrci do každé řady nenápadně "propašovali" píseň Anyone Who Know What Love Is - jsem zvědavá, jestli v tomto duchu budou pokračovat i v dalších řadách:)... --- Za mě nejzajímavější "strhávací" díly (vlastně minifilmy) po zhlédnutých prvních třech řadách - Národní hymna, Bílé Vánoce, Nenávist národa. --- Hodnocení po čtverce: Nevím, jestli je čtverka skutečně slabší nebo je to jen tím, že jsem se Black Mirror prostě přesytila, ale tentokrát, ač se mi třeba takový čtvrtý díl docela líbil, jsem nezhlédla žádný "minifilm", který by mě totálně dostal jako v předchozích třech řadách. Naopak se objevily díly, které mě vyloženě štvaly, nebavily a těšila jsem se, až skončí (typicky první a předposlední). Potěšena jsem byla opětovným zařazením AWKWLI. A poslední díl to celé přece jen trochu zvedl - z mého pohledu hodně a až nepříjemně krutý, líbilo se mi ale určité napojení/připomenutí věcí z některých předchozích dílů a také jak se tenhle díl v závěru uzavřel a vše do sebe zapadlo... No, jsem zvědavá na pátou řadu, jestli se podaří alespoň udržet tam, kam to vyhoupl poslední díl čtverky nebo bude pokračovat klesající tendence seriálu... --- Pátá řada: Tak pětka se mi líbila určitě více než čtverka, ač (nebo možná právě proto, že) zde převažovalo, bylo to více zaměřeno na podle mého to "lidštější" z "lidsko-technického" Black Mirror mixu (té přetechnizovanosti má prostě asi opravdu po pár dílech údivu člověk už prostě nad hlavu a přejí se mu to). Poslední díl byl sice trochu přestřelený, ale zase potěšila účast Miley Cyrus a moc se mi líbila (herecky i vzhledem) představitelka Jack. A dočkala jsem se i AWKWLI. --- Celkově jsem velmi ráda, že jsem na Black Mirror narazila, přesto, že to velké nadšení z něčeho opravdu dosti jiného, nového, s přibývajícími díly (prostoupenými některými výjimkami) přece jen trochu opadalo. --- Hodnocení šestky: Když jsem náhodou zjistila, že s odstupem pár let vznikla šestá řada, pustila jsem si ji celkem s chutí. To okouzlení zejména z počátků sledování Black Mirror ve mně totiž stále někde je a člověk by si je rád zase pořádně navodil, zintenzivnil. No a ačkoli nemůžu říct, že by mě některé díly (zejména svým tématem) nezaujaly (nejvíce asi třetí, některé aspekty druhého a posledního), už to prostě není nějak ono, v komplexu jsem spíše zklamaná. Souhlasím s dalšími komentujícími, že povětšinou už to hodně odbíhá od základního schématu/konceptu Černého zrcadla (radostí a hlavně strastí přetechnizovanosti), které byly asi u většiny diváků právě to, co je na seriálu kdysi tak chytlo. Krom toho mi připadalo, že když už se v jednotlivých dílech šestky něco zajímavého přihodilo, čekali jsme na to strašně dlouho, klidně dvě třetiny stopáže, které pak působily trochu jako nezáživná vata, u níž člověk ani zpětně nepochopil, proč tam musela být. A ani "moje" písnička se mi neobjevila ve všech dílech (pokud jsem tedy dobře poslouchala). No asi bych to už dále nepokoušela a řady nepřidávala, zřejmě se nám námět už trochu vyčerpal... () (méně) (více)

iXtr3m3

Po katastrofálnej piatej rade prišla šiesta, kde sa nepatrne kvalita zvýšila, ale stále sa prešľapuje na mieste. Fakt sa nemôžem dočkať ďalšej série Love, Death and Robots, lebo tam sú príbehu o svetelné roky inde. ()

lukasch

Štítky komedie, horor a sci-fi mě spolu s hodnocením hodně nalákaly. Nakonec to není ani moc vtipné, strašidelné, jen trochu sci-fi. Ale pěkně mi to zamotalo hlavu. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál