Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

ilemas

Víceméně je to pořád dokola o tom samém, jen s jiným příběhem. Některý zaujme více, jiný méně, každý ve výsledku šokuje jak se dají nové technologie zneužít a jak lidstvo z nich degeneruje což je vidět už dnes a stále více v každodenním životě. Nejvíce vychvalovaná 6 řada mě nezaujala, je z celé série nejhorší . ()

Lischai

The National Anthem. Fantastické, naprosto fantastické. Jednoduše geniální nápad, civilní pojetí, citlivé zpracování, skvělý konec. Báječná filmová povídka, pro mě nejlepší z celé série. Fifteen Million Merits. Na začátku trochu pomalejší, ale od prvního vystoupení v SuperStar už povídka jede. Má oblíbená scéna je Bing, který poprvé nemůže přeskočit reklamu. The Entire History of You. Zvláštně nesympatický hlavní hrdina, celkově trochu chladné, ale i tak skvělá podívaná. Celkově je to současná televizní špička, která s přehledem strká do kapsy celovečerní filmy do kin, proto hodnotím lehounce přestřelenou pětkou. Určitě stojí za vidění. ()

johny89

S01E01: Národní hymna: 5*, ten námět má grády :D, S01E02: Patnáct milionů meritů: 4* Hodně zvláštní díl... Takové společnosti bych se nikdy nechtěl dožít! :( S01E03: Celá tvá minulost: 4* Opět zajímavá myšlenka, ale trochu bez konce ()

SallyZen

Seriál má sice už nápady, při kterých si řeknete "to už jsem někde viděl", ale podává je sofistikovaným a neotřelým způsobem, líbivě a zároveň tak, že se nad tím zamyslíte. Každý díl je naprosto jedinečný, má svoji strukturu a ideu a snaží se na diváka zapůsobit jinou formou a i obsahem. Nedávám plný počet z důvodu mého pocitu, že v některých dílech autoři vykreslili chování hlavních akterů někdy až moc strojeně a nebo mírně mimo moje pochopení. Samozřejmě ústředním motivem jsou zde sociální sítě, a takovéhle seriály a projekty rád vyhledávám o tomto a podobném problému. Určitě se těším na třetí řadu, která nám jistě přinese nové nápady a pohledy na tuto problematiku. Celkově 85% a jednotlivě za díly - Národní Hymna - 85% , Patnáct milionů meritů - 90%, Celá tvá minulost - 75%, Přijdu hned - 75%, Lovná zvěř - 80%, Medvídek Waldo - 85%. ()

peiton

Títo briti akú fantáziu majú v hlave,sa poriadne odtrhli z reťaze a riadne sci-fi,nuž,ale v tomto žánry je možné všetko.Takýto seriál nám tu chýbal.Chválim.Mini sci-fi príbehy s hlavou témou tech.pokroku vsadeného do rôznych oblastí života a medziľudských vzťahov a každý je svojský,originálny.A už si to aj moje náročné oko diváka predstavuje akoby to bolo eventuálne pretavené do praxe.Min.je to na zamyslenie kam ten svet speje.Technický pokrok hold nezastavíš.Som vybitá,akonáhle dobijem baterky chvátam pre dalšie časti.P.S.Zvlášť by som chcela vypichnúť diel 1.a 2. prvej série.Mimochodom prvá časť nemusí byť nevyhnutne sci-fi na to,aby sa mohla pretaviť do reality dnešného sveta a nemusí sa pritom vôbec jednať o britskú kráľovskú rodinu.. :-)) ()

M.i.k.e

i přes pár slabších dílů je nakonec Black Mirror v pravdě geniálním dílkem,ze kterého mrazí,stejně jako se u něj člověk baví.Nechápu jak mi tohle mohlo unikat takovou dobu...90% ()

Jufonka

Ač jsem některým epizodám dala pouze 3 hvězdy a jen pár vybraným epizodám 5 hvězd, tak jako celek dávám seriálu hodnocení 5 hvězd. Proč? Důvodem je, že mi seriál hrozně připomínal seriály, které jsem sledovala v 90. letech. Úplně mě vrátil do doby mého dětství, kdy jsme s bráchou seděli u obrazovek a hltali tenhle typ seriálů. Ať už to byly Krajní meze, Věřte nevěřte nebo Příběhy Alfreda Hitchcocka. Snad po 20 letech jsem opět při sledování seriálu měla ten stejný pocit jako tehdy :) Zkrátka mi to fakt připomělo devadesátky, v tom dobrém slova smyslu. Co se týče epizod, tak nejvíc se mi líbila první epizoda první série, která je zároveň naprosto odlišná než všechny ostatní díly. Ale jednička s prasečím sexem mě prostě fakt dostala, totální bizár! Pak už jsem na střdačku koukala na druhou a třetí sérii. Někdy horší, někdy lepší a někdy totální topovka. Čeká mě čtvrtá série, tak jsem zvědavá. ()

Havaj8

Dlouho jsem se tomu vyhýbal, ale nakonec mě přece jenom zvědavost dostala. Je to silně futuristickej scifi serial, který já mám rád. Hned první díl mě oslovil natolik, že jsem prostě koukal dál. Jednotlivý díly jsou bez návaznosti a kolikrát každý díl má stopáž filmu. Ale když vás to chytne tak prostě koukáte s otevřenou pusou. Ne každý díl se vám může líbit ale svy favority si určitě najdete. Nicméně v každém díle je celkem slušný poselství pro budoucí generace, co se moderních technologií týče, něco je až děsivý. Kdyby to mělo i 100 dílu, tak budu nejspíš koukat dál. Lidská fantazie totiž nezná mezí. ()

William_

Black Mirror je kultovním a legendárním seriálem Netflixu. Je to povinnost pro každého se na něj podívat, když máte Netflix. Nebudu zde psát který příběh je nejlepší/nejhorší, prostě se na to všechno podívejte a Vy sami si určete, jaký příběh se Vám osobně do vkusu trefil nejvíce. Jen škoda že s přibývajícími sériemi se kvalita vytrácí a originalita už není taková, jako například v za mě nejlepší 3. sérii, která je "peak tohoto seriálu. ()

joker.george

Už první díl ukáže, jestli bude seriál pro Vás. A ta atraktivita morálních otázek, potencionálního vývoje technologií, většinou mrazivé atmosféry a vyhrocených situací si mě získala okamžitě. Přestože je postupně rozmanitost dílů čím dál výraznější, tak většina z nich drží laťku proklatě vysoko a u spousty z nich bych si dokázal představit přetavení nápadu do celovečerní stopáže. Díky kratšímu času jsou však o to intenzivnější, ale i ty slabší vždy přijdou s nějakým nápadem nebo ozvláštněním. Oblíbené epizody: The Entire History of You, Be Right Back, White Christmas, San Junipero, Hated in the Nation. (Netflix) ()

C0r0ner

Určitě se nedá říct, že by mě všechny epizody bavily na pět hvězdiček, ale většina jo, plus má Černé zrcadlo ještě několik výrazných kladů, které celý tenhle projekt hází někam úplně jinam. Někoho (jako mě) už očividně nebavily utahané, nudné, nastavované seriály, kde se člověk podívá na epizodu a zjistí, že se děj posunul o pár řádků scénáře během hodiny. To mě taky děsně mrdá (viz můj komentář k Breaking Bad a Vikingové). Proto Netflix (kdo jiný) přišel s něčím úplně jiným a zároveň něčím kurevsky skvělým. Co kdyby byl seriál složený ze samostatných příběhů, které na sebe navazují leda tak v minimalistických narážkách? Co kdybychom si dali práci s perfektními scénáři, náměty, nápady a nesnažili se za každou natahat seriál, aby víc vydělával, i když se z něj stane píčovina? (Ztraceni a Útěk z vězení). Každý díl, i takový, který se mi třeba úplně netrefil, je lepší než 95% současné produkce a nabízí něco nového, neokoukaného, originálního, invenčního a zajímavého (ostatně jako většina filmové produkce Netflixu). Proto je Black Mirror jediný seriál (samozřejmě vyjma GoT), který budu vyhlížet a na který se budu těšit. Pokud by někdo byl zvědavý na to nejlepší (podle mě samozřejmě), tak za absolutních pět šlupek je "The National Anthem", "White Christmas" a "Hated in the Nation". Kurevská paráda, která posílá všechny unuděné, předlouhé a nic neříkající seriály do píči! 95% ()

Gaaron

Sympatický nápad dotáhnout nejnovější technologie (FB Timeline...) ad absurdum v podobě dystopických povídek zakopává o spíše druholigové scénáře. Pokud ale Black Mirror přiměje k zamyšlení aspoň takové, kteří si ho pro nedostatek jiných podnětů spletou s filozofií, svůj účel rozhodně plní. ()

kvasiva

Fakt dobrý. Oceňuji hlavně nápad. Tenhle seriál opravdu nutí člověka přemýšlet nad dnešní/budoucí dobou. ()

Morzael

Znepokojivý společensko-kritický seriál plný skvělých nápadů. Některé díly jsou asi slabší než jiné, nicméně každý z nich s vámi hne, a to tak, že pořádně. Škoda, že vyšlo tak málo dílů, protože tento seriál je od hereckých výkonů po scénář geniálním počinem. Za sebe doporučuji všemi deseti. ()

Pajky3

Konečně jsem se dostal k dalšímu vysoce hodnocenému britskému seriálovému počinu. A Black Mirror za sebou nechá pachuť a palčivé otázky, jenže v tomto případě je to myšleno dobře. První epizoda (The National Anthem) mě upoutala takovým způsobem, že jsem s otevřenou pusou sledoval a čekal, co se stane. A to se mi pravda příliš často nestává. Dilema ve kterém hraje hlavní roli prase je opravdu divné a Rory Kinnear podává perfektní herecký výkon. Oproti tomu druhá epizoda (Fifteen Million Merits) mě lehce zklamala. Celé to "Bojování proti systému" vede stejně pouze k tomu, že se sám staneš součástí systému, protože budeš zmanipulován. Ústřední herecká dvojice určitě nebyla špatná, jen mě tentokrát příběh z utopistické společnosti tolik neoslovil, asi i proto, že je (v této formě) "nejdál", co se týče možnosti uskutečnění. Závěrečná epizoda první série (The Entire History of You) však opět vytáhla laťku hodně vysoko. Toby Kebbell v ní zjišťuje, že být žárlivec a zároveň mít možnost znovu si přehrávat vlastní vzpomínky je nebezpečnou kombinací a nevěští to nic dobrého. Čip z nedaleké budoucnosti může být vlastně zároveň hodně blízko a o to je vyznění vlastně ještě děsivější. Mě to chytit dokázalo a určitě si s chutí pustím i další epizody. Druhá série mi přišla o něco slabší než ta první, ale určitě to není kvůli tomu, že je víc "ženská". Tentokrát se totiž v hlavní roli hned dvou příběhů představí ženy. První příběh (Be Right Back) nabízí skvělé obsazení (Hayley Atwell a Domhnall Gleeson) a přednáší i zajímavou myšlenku o tom, jak smrtí život nemusí končit, ale v závěru mu tak trochu dochází dech. Naproti tomu druhá epizoda (White Bear) je zatím největší šíleností, kterou Black Mirror nabídlo. Od začátku jste na tom stejně jako hlavní hrdinka a netušíte, co se děje a to vlastně zůstává až do závěrečného vysvětlení. Které je vlastně stejně ujeté jako celý průběh. A poslední třetí epizoda (The Waldo Moment) je naopak zase tím nejslabším, co zatím Black Mirror nabídlo. Příběh o tom, jak se to lokálních voleb zamotá animovaný medvěd s vulgárním slovníkem prostě nemá ten správný drajv a nenabízí žádné velké znepokojení oproti svým pěti předchůdcům. A pak je tady vánoční speciál z roku 2014 ve kterém exceluje Jon Hamm. Ten vypráví zasněžený a pochmurný příběh z odlehlé chatrče, kde se sejdou dva chlápci, co nemají nic společného. Nabídne pár zajímavých minipříběhů, které spolu zdánlivě nesouvisí až do úplného konce. Je fajn vidět, že nápady nedochází (ba naopak patří k nejlepším) a věřím, že každý z těch "příběhů" by jistě zasloužil svou samostatnou a plnohodnotnou epizodu. Už teď se těším až se představí na Netflixu třetí řada a doufám, že nabídne opět několik znepokojivých nápadů... Konečně je to tady, třetí série na Netflixu obsahující šest nových epizod. Hned na úvod (Nosedive) se dostáváme do světa, kde se všechno odvíjí od sociálního statusu, který ovlivňuje hodnocení ostatních. A šlo o vcelku zajímavý nápad. Podobně na tom byl i příběh druhý (Playtest), který nabídl opravdu živou počítačovou simulaci. Závěr mě překvapil a přišel mi možná až trochu překombinovaný. Ve třetí epizodě (Shut Up and Dance) přišel jeden z vrcholů série. "Dokonalá" atmosféra a situace, která děsí hlavně tím, že v ní není použitá žádná technologie, která ještě neexistuje. Hned po tom se objevuje lesbickou komunitou milovaná epizoda (San Junipero), která mě osobně do Black Mirror moc nezapadla, hlavně závěrem, tenhle seriál není známý pro happyendy. Což ale nemá nic společného s kvalitou, která byla stabilně vysoko. Předposlední epizoda (Men Against Fire) se zaměřuje na vojáky a na jejich mozkový implantát, který jim má pomáhat v boji s mutanty. Ten trošku zklamal hlavně "neuzavřením". A na závěr (Hated in the Nation) se objevil další skvělý díl, který si pohrál s internetovou šikanou a robotickými včelami. Já za celou sérii musím zatleskat, protože každý díl mě bavil a doufám, že Netflix v tom bude pokračovat. I ve čtvrté řadě (a druhé od Netflixu) se najde několik opravdu slušných epizod. Hned na úvod přichází až hvězdně obsazená USS Callister, která sice není vůbec špatná, ale hype kolem ní byl až zbytečně přehnaný, protože série nabízí lepší kousky. Arkangel má skvělý nápad a odvíjí se podle očekávané šablony, čekal jsem jen "drsnější" vyvrcholení. Pokračuje se epizodou Crocodile, která naopak s drsností nešetřila a ukázala, co se stane, když už se nemůžeš vrátit zpět. Pro mě osobně to lepší z letošního výběru. Poté následovala nejlépe hodnocená epizoda Hang the DJ, která překvapí hlavně happyendem. Pokud vám to nevyhovuje tak doporučuju vyhledat vysvětlení o tom, jak to vlastně happyend vůbec není. Předposlední byla epizoda Metalhead, kterou považuji letos za nejslabší, ale hlavně proto, že nenabídla dost vysvětlení ohledně toho, co se tam dělo. A na závěr pak Black Museum, která skvěle připomene White Christmas a rozhodně si svou chválu zaslouží. Ani letos Netflix nezklamal a těším se na další díly. Pátá série začala neoficiálně už loni, když se představil samostatný speciál Bandersnatch, kde divák mohl volit osud postavy. A ten nápad mě rozhodně bavil. I díky tomu se vrátil seriál ke svým anglickým kořenům a v letošní řadě představil pouze tři epizody, ale zase se podařilo sehnat známé tváře (Anthony Mackie, Andrew Scott či Miley Cyrus). První z epizod byla Striking Vipers, kdy se ukáže, že herní virtuální realita dokáže pořádně zamíchat se skutečným životem. Podle mě se povedla, jen jsem nečekal, že to skončí právě takhle. Následovala epizoda Smithereens, která nejspíš měla kritizovat moderní dobu, kdy je každý nalepený na obrazovky telefonů a díky tomu společnosti jako Facebook o nás ví víc než my samotní, ale přišlo mi, že jí chybělo to správné uzavření. A poslední byla Rachel, Jack and Ashley Too, kde sehrála hlavní roli panenka s vědomím popové star. To dalo vzpomenout na film S1m0ne. Celkově ty epizody nebyly špatné, ale na Black Mirror byly překvapivě pozitivní a můj první dojem tak je, že jsou slabší než jejich předchůdci. Uvidíme jak a kam bude Black Mirror pokračovat, protože jsem přesvědčen o tom, že tohle nebylo naposledy. Na návrat šesté řady Black Mirror jsem se hodně těšil a první tři epizody rozhodně nezklamaly. Jen mě mrzí, že ty dvě závěrečné nebyly dobré a vlastně neměly vůbec nic společného s tím, co pro mě Black Mirror představuje. Příběh o vlkodlakovi? To byla ztráta času a Démon v kostce domina? Ten byl sice o něco lepší, ale pořád to nemělo nic společného s technologií budoucna a bylo by tomu líp mimo tenhle seriál. Přišly mi jako taková snaha o hororové příběhy, ale to sem podle mě nepatří a kvůli tomu mám z téhle řady takový rozpačitý pocit. Pokud by to byly jen tři první epizody, tak bych byl docela nadšený. () (méně) (více)

Splasher

Naprostá satirická bomba od Charlie Brookera. A že už byla potřeba. Vždyť od Morrisových satirických klasik Day today, Brass Eye a Jamu uplynulo 10 let. Dá se řící, že tímto pohledem do černého zrcadla naší doby, může kritik Brooker zavřít ústa všem kritikům jeho dřívějších kritik. A nezklamal ani jeden z autorů Peep Show (Jesse Armstrong) v posledním díle - s tématem, které by si také zasloužilo samostatný film. ___ Black Mirror je jedním z nejzajímavějších počinů roku 2011. ()

okkac

1. díl 9/10, 2. díl 8/10, 3. díl 7/10. Snad se dočkáme další série. Ty 3 díly jsou dost málo na tak originální nápady, které ukázaly, a tím, že každý díl stojí velmi samostatně, tak to netrpí seriálovými neduhy. Druhá série: 1. díl 8/10, 2. díl 9/10, 3. díl 8/10. Černé zrcadlo odrážející stav naší společnosti v další várce originálních námětů. Tohle si zaslouží větší publicitu. ()

dr.fish

Nepochybně zajímavý povídkový soubor. Ovšem je to jen pro vnitřně silné nerozhozené diváky, kteří zrovna momentálně snesou trochu příběhů bez východiska. Protože naděje v tom opravdu moc není. První příběh o souloži premiéra s prasetem je sice malinko úsměvný, ale zbytek už je čirá depka. Temnota typu E.A. Poe a Ray Bradbury. Já jsem rozhodně jejím příznivcem. 75% ()

URBAN

Nenazval bych to seriálem, ale sérií minifilmů o terorismu, zradě a nevěře ( 1.série ) v jedinečném provedení. Herci byli naprosto oddaní své roli a věřil jsem jejím výkonům a každodení životní příběhy byly v tomto podání senzační. Toto rozhodně stojí za shlédnutí a ani tento seriál nezabere tolik vašeho drahoceného času. ( 30.8.16/1.série ) ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál