Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

Makky

Seriál božských námetov a nápadov, ktoré nemajú ďaleko od autentickej budúcnosti. Všetky príbehy obsahujú skvelé myšlienky a jediná moja výtka tkvie v tom, že sa vo väčšine príliš tlačilo a zachádzalo za hranice uveriteľnosti. Je to však zároveň čaro tohto seriálu, pretože čo ak... The National Anthem: Pre mňa osobne najlepšia časť s najzvrátenejšou požiadavkou únoscu vôbec - 5*. Fifteen Million Merits: Rozvláčna story ďalekej kreditovej budúcnosti s chuťou hlavného hrdinu zažiť aspoň nejaké vzrušenie. Záverečný prejav má neskutočnú silu - 3*. The Entire History of You: Ako prehrávanie reality minulej vie zapríčiniť prehru v realite súčasnej - 4*. Be Right Back: Strata najbližšej osoby je ťažko stráviteľné sústo. Dá sa to zvrátiť? - 4/5* White Bear: Podivná realita zvrátených obyvateľov klame telom a zadosťučinením sú enormne silné záverečné titulky - 3/4*. The Waldo Moment: Dosť bolo tradičných politikov a skutočných hodnôt. Poďme zmeniť svet! - 3*. White Christmas: Hlasy v hlave, koláčiky v mozgu, blokovanie reality... obávajme sa budúcnosti! - 5*. Nosedive: Desivo aktuálne hodnotenie ľudí a hrozba prepadu, respektíve možnosť zvýšenia ratingu, prinúti človeka robiť hlúposti. Umelý svet! - 4*. Playtest: Súčasný boom virtuálnej reality je ešte len chudobný príbuzný toho, čo môže herný priemysel ponúknuť. Pred nami sú ultimátne zážitky. - 3/4* Shut Up and Dance: Kamery, mobily, gps, človeka si nájdu hocikde. A ten je ochotný urobiť čokoľvek, len aby skryl svoje tajomstvá. To je však nemožné. - 4* San Junipero: Keď telo nevládze, ale mysel áno, je tu riešenie. Smrť nie je posledná stanica. V San Junipero sa dá zažiť všetko, i nemožná láska. - 5* Men Against Fire: Dôsledky vojny, zlomení vojnoví veteráni, depresie... všetko je minulosť. Bojujeme predsa proti netvorom! - 4* ()

Kaluž

Bakaláři nového tisíciletí po britsku šokují jen na oko a chybí jim výraznější pointa. Tvůrci kloužou po povrchu a když se odváží říznout hlouběji, způsobí akorát svinčík (měl premiér ochranu nebo brousil na ostro?). Zdaleka nejlépe je na tom závěrečná povídka Celá tvá minulost, dominuje originálním nápadem s přehráváním záznamů minulosti, ale stejně jako předchozí epizody je natočena chladně a nevýrazně. To sice může do jisté míry reflektovat odosobněnou budoucnost, já to spíš přisuzuji autorské neschopnosti zaujmout nápaditějším vizuálem a nedostatku hereckého talentu. Jako žánrové cvičení s médiem to možná obstojí, jako kvalitní a zapamatováníhodný filmový zážitek však těžko. /// 4. sezóna /// Po delší době jsem si zase vyzobal pár střípků z Černého zrcadla a koukám, že se nic moc nezměnilo. Stále jsou to takoví Bakaláři nového tisíciletí s občasným vykročením do lehkého nadprůměru, ale veskrze nic, s čím bych musel pravidelně trávit čas. Ze čtvrté sezóny jsem okoštoval epizody Arkangel, Crocodile a Hang the DJ, přičemž až poslední jmenovaná mě svým námětem dokázala vytrhnout z letargie a dokonce mi vykouzlila úsměv na rtech. Partnerské vztahy řízené aplikací jsou nápad k nezaplacení! ()

Vampireman

Varovný sci-fi seriál blízké budoucnosti ukazující kam může společnost a technologie zajít a jaké neduhy jsou s takovým technologickým pokrokem spojeny, když je špatně užíván. Britská seriálová produkce thumbs up, Black Mirror disponuje zejména inteligentním scénářem a temným, mrazivým napětím. Druhá série už nestřílí náboje jakým pro mne byl The Entire History of You a proto zatím pouze velmi silné 4*. ()

Falconica

zatím hodnotím na základě třetího dílu série, který měl zajímavou myšlenku, ale byl příliš roztahaný a vlekoucí se...myslím, že časem zkusím i další díly. ()

Ice.dog

Všech 6 dílů se vyznačuje velmi originálními náměty, které jako celek tvoří téma k zamyšlení. Užití Hi-Tek technologií, které jsou už do jisté míry zavedeny nyní a jejich posunutí do oblasti absurdity a scifi tvoří velmi zajmavý celek. Jednotlivé díly jsou celkem vyváženy, pouze poslední díl mi přišel takový slabší. Kdybych měl hodnotit jednotlivé díly, tak 5*, 5*,4*, 3*,4*,3*. ()

Hamaradža

1. The national anthem: 4* perfektný nápad vyťažený takmer do maxima. Fincherovsky dusivé, vtieravé a pesimistické. Kroch :) 2. Fifteen Million Merits: Jasných 5* a najsilnejší filmový zážitok poslednej doby. Na prvý pohľad absurdná sci-fi anti-utópia, pod povrchom však hrôžostrašne reálna mediálna a sociálna kritika. Pomaly graduje, nepríjemne provokuje, aby sa v závere na diváka široko usmiala, zatiaľ čo mu viaže slučku okolo krku a podkopuje stoličku. Unikátne! 3. The Entire History of You: 4* pôsobivé scifi založené najmä na emóciach, ktoré má myšlienku a dôstojné spracovanie, chýba mu však výraznejší zvrat, pointa. Za prvé tri časti predbežne silné štvorhviezdie. Veľmi zaujímavý projektík. ()

dom156

Tento seriál s kvalitou mi připomínal srdeční křivku, jeden díl super, další propadák, pak zase super. A tato frekvence se prolíná všemi sériemi. Nápady na náměty jsou velmi zajímavé a některé by se nás mohli v blízké budoucnosti dotknout, něco je zas dost ustřelené na hlavu. Díky této vysoké nevyrovnanosti mohu dát jen a pouze průměrné hodnocení. ()

kajas

"Ubožák, už je tam skoro hodinu!" Tak první díl této minisérie nastavil neskutečně černé zrcadlo. I další epizody udrží vysokou laťku a jenom mě utvrdily v tom, že britská televizní tvorba nemá z hlediska originality konkurenci. Fantastické herecké výkony a hodně neotřelá témata. Zážitek. ()

Petaxis

Black Mirror se určitě řadí to toho nejlepšího ze seriálové tvorby, co jsem kdy měla možnost vidět. Je to názorná ukázka toho, do jaké budoucnosti se ženeme a kam až to může zajít, pokud se nevzpamatujeme a nezačneme nad technologiemi a jejich využitím kriticky přemýšlet. Technologie jsou samozřejmě skvělé a náš život dělají jednodušším, ale Black Mirror dokonale ukazuje, jak to skončí, pokud v nich budeme hledat jen samé superlativy a nezamyslíme se taky nad tím, co nám berou a co nám ještě vzít můžou. Inteligentní, temné, prostě kulervoucí. To prostě chcete vidět. ()

Sokka_

Neznám seriál, kterej by mě po každym díle takhle dokázal vyšťavit. Po psychický stránce to bylo pro mě všechno hrozně vyčerpávající (obviously ale v tom pozitivnim). Mezi nejlepší díly pro mě určitě patří Playtest, Black Museum a White Bear. ()

Trevor

V úvode mi seriál doslova učaroval, hneď prvá epizóda National anthem priniesla kontroverzný príbeh, ktorých bolo v celom seriály ešte niekoľko, ale bohužiaľ tvorcom neskôr začali dochádzať nápady a príbehy často vychádzali z tej istej pointy, iba sa trochu upravil príbeh. Myslím, že sa mi podarilo okrem odpadu udeliť všetky hodnotenia, za najlepšie epizódy považujem National anthem, Hated in the nation, Shut Up nd dance a ikonický Metalhead, ktorý mnohým užívateľom nesadol, ale priniesol surrealistický scifi príbeh a pravdepodobne naviac zo svojho deja nechal na predstavivosti človeka, čím sa trochu dokázal priblížil skvelej Lynchovej Mazacej hlave. A tá je nad úrovňou chápania bežných divákov. ()

Petroff

Stačí jednoduchý nápad, myšlenka, rýpnutí si do dnešní doby, konzumního světa v jakém žijeme ... a šokující, více či méně vážné zamyšlení nad tím, kam se jako biologický, technicko-sociální druh ubíráme. s01e01: rána pěstí přímo na solar; s01e02: super-mega-psycho-hyper-show; s01e03: hdd a iNet connection in your head; s02e01: nad dobrého androida není; s02e02: další supershow doby mírně budoucí; s02e03: mediální hvězdy dneška... ()

fmash

První epizoda: Vtipný, nadupaný a dechberoucí kousek, který umí z hovna uplést bič. Bohužel se závěr zbytečně rozmělňuje, když z celé aféry vidí jenom licoměrné a zapomětlivé veřejné mínění a předsedův rodinný život. V reálné geopolitické situaci by totiž popsané důsledky vepřové zápletky zcela zapadly mezi důsledky východní revoluce. Ale o tom to asi být nemělo. 3½.           Druhá epizoda: Humánní verze Matrixu, která kromě viditelné spjatosti se současnou módou různých facebooků nese také hlubší podtexty. Přesněji řečeno skvěle a dmsn hluboce odráží málo diskutovanou teorii neudržitelného rozvoje. Totiž že s poklesem hodnoty lidské práce, jdoucím se stále propracovanější automatizací a efektivizací celého spektra činností, pozvolna přichází problém, jak lidi zaměstnat. Naše civilizace se stává civilizací volného času, průmyslové společnosti se mění ve společnosti služeb, výdělky se přesouvají do sféry patentů a autorských práv. Potíž je v tom, že valná většina lidí nic zajímavého neumí, ba naopak je současný systém do značné míry od pracovitosti, individualizace a intelektuální aktivizace odrazuje. (Mluvím ovšem obecně a také je třeba zohlednit, které části světa se tento problém aktuálně týká – v tomto filmu se nicméně poloha úlu a jeho rozlehlost blíže nespecifikuje.) Jak to pak dopadne s penězi, které si už teď národní ekonomiky tisknou zcela dle libosti, krmí jimi nezaměstnatelné, zaplácávají iracionálně vysoké dluhy, to vše v systému, který je založen na „důvěře“?            Odosobněný život, povrchnost, mentální a intelektuální odevzdanost a apatie mas v kontrastu k ďábelsky netečné manipulativnosti moci, které nic není svaté. Pohodlné šedé uniformy otroků, uměle vytvořený kastovní systém, ve kterém si otroci paradoxně připadají mocní a důležití, na oko korektní diktatura, která si pro každý svůj svévolný čin vyžádá souhlas rabů. Fatální prodejnost veškerých hodnot, kdy člověk nakonec zůstává pouze sám se sebou... Atd. atp., totální nářez a šest hvězdiček, které někomu mohou připadat nepochopitelné. ()

Fanucci

Naprostá bomba...Na tak malém prostoru vyvolat takové emoce a člověka vtáhnout to děje. To je umění. Hlavně druhý a třetí díl mne nadchly svojí originalitou a promyšlenou zápletkou (vzpomínky uloženy na hard discu:-). Super! ()

dee-key

Ne všechny díly jsou perfektní, ale jako celek je to hodně slušný seriál a každý příběh otevírá řadu osobnostních, sociálních a morálních otázek. Světy, ve kterých se odehrávají, se moc neliší od těch našich a o to alarmující a děsivější jsou v konečném vyznění pointy jednotlivých epizod. I když to nepatří k tvorbě, na kterou bych se podíval rád znovu, rozhodně to stojí za shlédnutí. ()

ibeh

První čtyři série byly opravdu perfektní. Čtyři až pět hvězd. Pár příběhů se neslo v duchu novodobých Akta X, ovšem s různými hrdiny. V páté a šesté už jsem ocenila pouze pár dílů, originalita a napětí už se ztrácely. Některé díly jsem ani nedokoukala. Celkově milé překvapení. ()

easaque

5* tak mám za sebou už všechny čtyři série, které byly dosud natočené. Po úvodních třech dílech jsem hodnotil krásnými 5 hvězdičkami a z námětů jednotlivých příběhů jsem byl vcelku nadšen. Další 4 díly mé očekávání jemně zklamaly a nepřišly mi tak průbojné, ale se třetí sérií jsem opět spokojen na výši a čtvrtá se ještě stále drží v nadprůměru, i když tentokrát jsem tam bohužel na žádnou pořádnou 5* bombu nenarazil. Zpracování si drží všechny vysoké a jejich příběhy jsou v dnešní době průkopnické, kousavé a satirické a hovoří o věcech, nad kterými je nutno přemýšlet. U tohoto seriálu si dovolím hodnotit jednotlivé díly, protože jde o samotné příběhy. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

applause

Tohle bych řekla, že je hodně kontroverzní seriál, který si najde své odpůrce, ale i oblíbence. Je opravdu těžké ho hodnotit jako celek, když téma každého dílu je pokaždé odlišné a jednotlivé epizody na sebe nenavazují. Už první díl začíná dost extrémně, což konzervativního diváka odradí, ale zvědavec kouká dál. Seriál je ze sféry sci-fi a moderní technologie a ukazuje hlavně jak by mohla možná budoucnost vypadat. Což některé vychytávky jsou super, ale něco je už opravdu přehnané a koukala jsem na to s otevřenou pusou. Nevím zda doporučit nebo raději ne, ale každý na to musí přijít sám, zda mu tento seriál sedí či nikoliv. Ale myslím si, že pro jednu z možných paralel budoucnosti je to docela dobrá názorná ukázka. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál