Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

Ivoshek

Nápaditá vize budoucnosti, nebo tak trochu současnosti. Výborné nápady, výborné tempo, díly postavené na scénáři a ne na tricích. Po první sérii jsem na maximu. Dál se uvidí. ()

anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 2 = 7.1.2017, réžia českého znenia (HBO 2012) = KATEŘINA FUKOVÁ - Vtipné, satiricky úderné, zvrhlé, originálne, desivé aj vizionárske. Plná paľba. (12.1.2017) ()

Thomick

Do tolika různých psychických stavů mě ještě žádnej seriál nedostal. Zlehka a naprosto nerušivě futuristický alegorie na současnou společnost, který veskrze pobavěj v detailech ("stárnoucí" manželskej sex) a šokujou při vyznívání celku (rychlokvašky ze superstar), doplňuje zejména vyčerpávající lynč bílýho medvěda a všehovšudy jedinej slabší díl, zařazenej (ne)příhodně na úplnej závěr. Čim mě osobně Black Mirror asi nejvíc překvapilo, že i přes tu minimálně podpovrchovou nevraživost divákovi nabízí hned několik vyloženě sympatických postav (Jessica Brown Findlay!!); ve čtvrtý "curtisovský" povídce, která by mimochodem zasloužila regulérní filmovou stopáž, rovnou dvě naráz. --- "Drying my hands" - "Impressive" ()

ARI50

První dil mě fakt dostal akce z prasetem a dal už mě to jen přesvědčovalo že tohle není nic pro mě. ()

veru_needy

Black Mirror je zajímavý britský počin. Všechny příběhy jsou temné, kontroverzní, svým způsobem hodně zvrácené a zanechají vám v ústech nepříjemnou pachuť. Je to jakási satira na zvětšující se význam technologií. Každý příběh je jiný, odehrává se v jiné době, s jinými herci a epizody tak na sebe nenavazují (místama se ale svým způsobem navzájem připomínají různými referencemi). Co ale podle mě mají společného, je originální myšlenka. Další společný ukazatel je, že se odehrávají v blízké či vzdálené budoucnosti a tématem jsou technologie. A tohle téma je samozřejmě dosti aktuální, protože většina z nás má určitě větší či menší obavy, co nám rozmach technologií a budoucnost přinese. Některé díly jsou dokonce až mrazivě reálné a některé jsou trochu nadsazeným přirovnáním toho, jaký je dnešní svět. První díl konfrontuje diváka s tím, na co všechno je schopen se dívat a zda dokáže překročit hranice toho, co je považováno za mravní normy. A tím nás seriál usadí do křesla s popcornem a připraví spanilou jízdu do vzdálené budoucnosti. Seriál nepoučuje, neříká, co je dobré a co špatné, pouze naznačuje a nechává na divákovi, aby si svůj názor vytvořil sám. Black Mirror se jednoduše nedá popsat, to se musí vidět. Nejoblíbenější epizody: Fifteen Million Merits, The Entire History of You, White Christmas, Shut Up and Dance, San Junipero, Hated in the Nation, Arkangel, Crocodile, Hang the DJ, Metalhead - "People don't even look up anymore. The sky could turn purple and you wouldn't notice for a month." ()

Morholt

"Už nastavovali zrcadlo?" "Ještě ne." "Tak já příjdu, až nastaví zrcadlo." A neobjevilo se v něm nic pěknýho. Jenom nekompromisní odraz dnešní společnosti jako celku i nás samotných jako jednotlivců. 1. - 100%, 2 . - 70%, 3. - 100%. 90%, 4. - 80%, 5. - 90%, 6. - 100% ()

luka4615

Neobvyklý a nesmírně vtahující seriál, který Vás již od samotného začátku neodolatelně dráždí svými dilematy, morálními otázkami a především pouhým drobným nahlédnutím za oponu toho všeho. Záměr tvůrců je tedy jasný – nechat pracovat divákovu představivost, nechat ho tápat v tváří tvář nastavenému neúprosnému černému zrcadlu, které bez skrupulí a v celé své nahotě ukazuje všechny zjevné i skryté nedostatky lidské nátury, jež se zdají v kombinaci s futuristickými doplňky pro snadnější život a komunikaci ještě o kus hrozivější. Black Mirror se rovněž může pochlubit unikátním atributem kde je každá epizoda jiná co se příběhu, koncepce a stylizace týče, pročež se před Vámi rozevře rozmanitá, mnohdy přetechnizovaná blízká budoucnost se všemi svými originálními dějovými zákrutami a nečekanými rozuzleními. Za zmínku tedy stojí i atraktivní a vzhledem k povaze jednotlivých dílů i neustále se měnící herecké obsazení, v němž téměř vždy poznáte někoho známého z jiného seriálu či filmu. Co tedy dodat na závěr? Black Mirror je v podstatě soubor povídek, u nichž bych si zcela snadno dokázal představit jejich přetavení do celovečerní podoby. Jsou totiž nádherně chytlavé, dráždivé a strhující, zkrátka DOKONALÉ. Výborná práce! (Netflix) „Authenticity is in woefully short supply.” ()

Sawy

Jak už to tak u antologií nevyhnutelně bývá, některé epizody Black Mirror jsou bezezbytku geniální (Be Right Back, Patnáct milionů meritů, San Junipero), jiné minimálně velmi zajímavé (Medvídek Waldo, Nenávist národa, Striking Vipers), trochu nevyužité (Zkušební verze, Rachel, Jack and Ashley Too) i vyloženě slabé (Arkangel). Přesto mi nedá hodnotit seriál jako celek, který je prostě plný jedinečných nápadu a point. Dohromady tvoří působivý testament postmoderních úzkostí z nebezpečí technologií, který zdaleka není jen pesimisticky technofobní, ale má často mnohem širší a překvapivé přesahy. Haters gonna hate, ale fakt mě baví, že u poloviny epizod si lidi stěžují na to, že stojí jen na pointách, zatímco u druhé poloviny často ti samí hořekují nad absencí pointy a stavění na high conceptu. Takže obojí špatně? Nehledě k tomu, že velká část epizod se nehodí ani do jedné škatulky a obstojí jako pečlivě gradovaný příběh vcelku. Nemluvím o nějaké přehnané komplexnosti, ale o funkční dramaturgii. Brooker má nápady, které nejsou vždy dotažené do konce, zato ale chytí a umí překvapovat. Nesmírně cenný seriál i se všemi svými ups and downs. ()

hendrich6

Velice zajímavý britský projekt - tři různé povídky,vždy s nádechem sci-fi,vždy velmi originální a k zamyšlení.Doufám,a podle hodnocení nejsem sám,že nějaké další díly,kvalitní jako ten poslední,ještě přibudou. 1.díl-75%,2.díl-60%,3.díl-80%,celkem zatím 75% ()

rawen

The National Anthem je jako jediná ze současnosti, je obskurní a zajímavá, ale chyběla mi nějaká výraznější pointa, takto je to jen vcelku fascinující černá groteska. Fifteen Million Merits již posouvá sérii do science fiction rybníčku a dělá to velmi dobře, jako sociologická sonda do mixu Matrixu, reality show a fejetonu o tom, co v našich životech zůstalo a zůstane skutečné a smysluplné, jednoznačně boduje. The Entire History of You má na mě až příliš jasnou zápletku, která je rozvinuta do jediného myslitelného (a dosti předvídatelného) konce, přesto je hlavně zajímavým zamyšlením nad hranicemi intimity nejen ve vztazích a dobrou studií chorobné žárlivosti... Celkově dobrých 8/10 a hlavně hřejivý pocit z originální a záživné tvorby. Holt Britové uměj. Přivítal bych pokračování :) ()

GeusX

Dodatečně doplňuji...NEČTĚTE SI OBSAHY U JEDNOTLIVÝCH EPIZOD, neb někomu se povedlo u některých obsahů vyprdelit zápletky a pointy příběhů. Nechte se překvapit! To je jako napsat, že Bruce Willis ve filmu Šestý smysl je ... no, však víte :) ### Velmi originálně pojatá série vesměs futuristických příběhů, která nastavuje zrcadlo a ukazuje stinné stránky dnešní společnosti, která bez internetu, sociálních sítí, médií a informací neumí žít nevirtuálním životem. První minisérie: "The National Anthem" 90% Thrillero-tragikomedie o vlivu a moci médií a internetu a ovlivňování veřejného mínění. # "Fifteen Million Merits" 100% Sarkastické drama z blízké budoucnosti, které je až hrozivě současné, o pachtění se za virtuálními hodnotami. # "The Entire History of You" 100% Tragické sci-fi drama o posedlosti vzpomínkami. ### Druhá série (2013): "Be Right Back" 70% Frankensteinovký sci-fi motiv mne moc nenadchl. Hlavně závěr jsem čekal hlubší. # "White Bear" 90% Děsivá zábava. Thriller s překvapující zápletkou. # "The Waldo Moment" 100% I kreslená postava může udělat pořádné vlny. ()

BoPo

V podstate Krajní meze zamerané na technológie a ich vplyv na ľudí. Z prvej série a aj druhej série bol druhý diel dosť slabý. Inak sa tu však nájdu celkom zaujímavé príbehy o tom, čo sa raz môže kľudne udiať. Najviac sa mi páčil príbeh Přijdu hned, kde sa žena pokúsila cez software opäť komunikovať so svojim manželom a využil sa tu potenciál toho, že ľudia o sebe takmer všetko zdieľajú na internete. Seriál, ktorý je v rámci ČSFD komunity z nejakého dôvodu milovaný, ale pritom prináša len jednohubkové odreagovanie spojené so zamyslením sa. ()

maseer2

1. série - 5*/4*/4* » moc zajímavá, těžce znepokojivá a velmi originální třídílná podívaná.. nejvíc se mi líbil první díl, nejméně třetí.. hodně silná čtyřka (2.11.2012) | 2. série - 4*/5*/3* » seriálu se i ve druhé sezóně víceméně podařilo udržet vysoko nastavenou laťku.. po v poklidnějším tempu se nesoucím (ovšem opět hodně znepokojujícím) prvním dílu přichází vrchol druhé série v podobě epizody White Bear, která má tempo, šokující zvraty a geniální závěrečné titulky.. třetí díl je opět nejslabší, jelikož jeho zápletka možná skrývala ještě o něco větší potenciál, ale celkově jsou všechny tři nové díly opět vysoce nadprůměrné.. (5.3.2013) | White Christmas (2014 Christmas special) - 5* » parádní záležitost s odzbrojující pointou, které na působivosti neubírá ani skutečnost, že jsem ji vytušil už asi v polovině.. doufám, že se v brzké době dočkáme dalších dílů! (7.1.2015) | 3. série - 4*/5*/5*/4*/4*/4* » jsem hrozně rád, že vzal tuhle britskou vizionářskou pecku pod svá křídla Netflix, jelikož by byla moc velká škoda, kdyby tento projekt představující možná rizika související s technologickým pokrokem lidstva nepokračoval dál.. nová šestice epizod je rozhodně vydařená a každý díl má co říct, takže za mě velká spokojenost a už se nemůžu dočkat další série.. (7.12.2016) | 4. série - 5*/4*/3*/5*/4*/5* » Brooker se už sice místy dost opakuje, ale všechny ty zápletky ohledně virtuálních realit, transferů vědomí či jiných (doslova) mindfucků mají pořád co říct, takže to vlastně vůbec nevadí.. závěrečná epizoda je pak moc povedenou metaforou na celé Black Mirror jako takové, takže dávám jednoznačný palec nahoru a chci víc! (10.1.2018) | 5. série - 4*/4*/3* » zatím asi nejslabší řada, které se sice daří být v prvním a druhém díle místy mrazivě aktuální a celkově hraje na o něco realističtější strunu než předcházející série, ale bohužel díky tomu trochu postrádá náboj a zejména pak šokující pointy.. (6.6.2019) | 6. série - 3*/4*/4*/2*/3* ||| průměr = 4* ()

Lacike

Konečne som sa rozhodol doplniť si ďalší veľký seriálový rest. Black Mirror na mňa pôsobí ako taká temná variácia na Star Trek. Star Trek sa snažil poučiť diváka pozitívnymi príkladmi jak by sa malo ľudstvo správať. Black Mirror na to ide z druhej strany a nastavuje nám veľmi nepríjemné zrkadlo toho akí sme alebo kam sa s veľkou pravdepodobnosťou rútime. Nahliada na úskalia rôznych gadgetov, ktoré sú už za dvermi alebo rôzneho spoločenského správania sa, ktoré obmedzuje individualitu na úkor popularity a rôznych benefitov. Po prvej sérii mi ale koncept samostatných príbehov, ktoré spolu nijak nesúvisia začína pripadať stereotypný. A to hlavne vyústenie príbehov. Hlavný hrdina zakaždým dosiahne z určitého pohľadu to čo chcel (premiér svojím rozhodnutím nestratí popularitu, emocionálne vyprázdnený chlapík sa vykričí zo svojich pocitov, manžel odhalí pravdu o tom, či ho manželka podvádza), ale zároveň skutočné šťastie nedosiahnu a záver je zakaždým skôr trpký. Seriál ponúka hlavne podnety na zamyslenie jak by ste sa v ich situácii zachovali. U mňa zatiaľ sto percentne prevláda odpoveď, že by som sa do takých situácií dostať nechcel. Aspoňže popri tej depke seriál nezabúda ani na dosť sarkastický čierny humor. Najviac ma rozosmial príbeh The National Anthem. Najdramatickejší bol The Entire History of You a najzaujímavejšia bola vízia blízkej budúcnosti v Fifteen Million Merits. Celkovo je prvá séria u mňa za 8/10. Druhá séria je na tom podstatne horšie. Obsahuje väčšinou len priemerné diely a celú sériu zachraňuje famózny posledný diel White Christmas. Ten sa fakt vydaril po každej stránke. Takže celkovo je táto séria za 6/10. U tretej série sa kvalita definitívne ustálila na troch hviezdičkách. Raz je to mierne nad a inokedy mierne pod. Námety ma bavia, ale spracovanie je skoro vždy vlažné a mám často pocit, že by sa z toho nápadu v schopnejších rukách dal vydolovať oveľa lepší film. 6/10. Štvrtá séria ponúka skvelý prvý a posledný diel a ostatné sa motajú okolo priemeru s výnimkou otrasnej epizódy Crocodile. 7/10. Piata séria je katastrofa. Jak keby tvorcom došli nápady a aj prachy. Jednotlivé námety sú nudné a prevedenie je strašne komorné. Len sympatická rozprávková tretia epizóda ma bavila. 4/10. Šiesta séria zasa žiadna sláva. Vydarený prvý diel a zvyšok tvoria nepochopiteľne odbočky do čím ďalej tým viac hororového žánru, ktorý s nejakou technikou nemá nič spoločné. WTF? 3/10. ()

bouncer

Jako první dvě sezóny byly fajn, ale třetí je famózní, už od vánočního speciálu to má neuvěřitelnou hloubku, nápady a krutěpřísnou atmosféru. Jen tak dál, Charlie Brooker, jen tak dál a houšť. ()

ALIENka_

Tak to vypadá, že Black Mirror nám skončilo, tak jsem si řekla, že napíšu nějakej celkovej názor na tenhle seriál (což je těžký jako sviňa, když je každej díl jinej jen tak mimochodem :D). První, řekla bych tak 2 až 3 série totální mrda, skvělý nápady, většinu dílů jsem nemohla pak dostat z hlavy nejmíň 3 hodiny a musela nad tím furt přemejšlet (což dokáže i pěkně nasrat, když druhej den vstáváte v 6 ráno a doslova do 3 přemejšlíte nad významem myšlenek seriálu a následně z toho chytnete existenční krizi, takže vlastně nespíte vůbec). A pak od nějaký tý 4 možná už i 3 série se to začlo docela srát. Bylo vidět, že nápady došly, diváci ale očividně ne, takže Netflix chtěl samozřejmě prachy, tak prostě něco udělal, i když to stálo za vyližprdel. Pak už jenom sebral prachy a seriál ukončil nejhorším dílem. Samozřejmě i tady byly nějaký dobrý myšlenky a nápady, ale prostě už mi přišlo, že to nebylo ono, myslím ale, že to je problém každýho seriálu v podobným stylu jako Black Mirror, zkrátka něco je absolutně skvělý a něco zase totální sračka. Hodnocení: 7/10 ()

st.ranger

Nezáživná britská verze Krajních mezí a Zóny soumraku, kde nápaditost a směr každého dílu zabije nevýrazný závěr, který spoléhá na představivosti diváka. Spíše si myslím, že scénárista byl zkrátka líný dotáhnout celkovou myšlenku do brilantního konce. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál