Černé zrcadlo

Velká Británie, (2011–2025), 32 h 45 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Série(7) / Epizody(33)

Johny_fork

První povídka je tak absurdní, až ve mně zarážejícím způsobem definuje populistický směr, kterým se ubírá současná politika, aneb 80 % lidí si myslí, že byste to prase měl ošukat. Druhá povídka je moje oblíbená. Polemika nad dobrovolnou ztrátou soukromí a identity v blízké budoucnosti. Bezduché šlapání na rotopedu za účelem stát se součástí reality show, jež určuje naše ráno a náš večer. Působivé a navíc brilantně natočené. Poslední příběh komornějším způsobem upozorňuje na to, že přijetí technologie má své klady a zápory. ()

Hismael

Každý díl je jiný, má jiné herce i jiný příběh, který nenavazuje na předešlé události. Jsou to takové +- hodinové filmy všech možných žánrů, od hororu až po drama a téměř každý ukazuje určitý pohled do budoucnosti. Moc veselého tam nenajdete. Největší síla je v námětu, protože to, s jakými nápady přišli scénáristé, jen těžko uvidíte někde jinde. Většina z nich jsou naprosto geniální, ale je tam i pár průměrných. I tak si tento seriál zaslouží pro svou originalitu maximální pozornost. ()

evilmind

Třídílné "nastavování zrcadel" po britsku bylo příjemným překvapením letošních Vánoc. Už první příběh, kdy vyděrač unese britskou princeznu, a je ochoten ji propustit pouze pokud premiér v přímém televizním přenosu ošuká prase, jasně naznačuje, že tahle zrcadla jsou opravdu hodně černá. I další dva více sci-fi díly, které nejsou tak prvoplánovitě šokující, ve vás zanechají nepříjemnou pachuť z toho, kam by se naše budoucnost mohla ubírat... ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- The National Anthem Hodně zajímavý a absurdní námět zpracovaný poměrně povrchně. Působí to dost přitažené za vlasy, protože pokud vím, vláda s teroristy nevyjednává. Po stránce myšlenek ale je to poměrně trefné vyobrazení "co by kdyby", ale těch 44 minut je málo. Šel bych po psychologické stránce více do hloubky a situaci ještě víc vyhrotil. Herecký výkon Roryho Kinneara je ovšem bezchybný. 3/5 15 Million Merits Oproti první epizodě více sci-fi epizoda. Příběh zkoumající popkulturu, jistou prázdnotu současného konzumního života a stádové myšlení člověka. Epizoda je o více jak 20 minut delší než ta předchozí a působí uceleněji. Daniel Kuluuya je sympaťák. 4/5 The Entire History of You Vztahové drama stojící na technologii okamžitého vyvolávání vzpomínek a problémy s tím spojenými. Oproti předchozím dvěma epizodám působí třetí díl naopak mrazivě reálně a řekl bych i velmi výstižné. Tato technologie by nejednoho člověka dohnala až do blázince. 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Be Right Back Na úvod dost silná káva, která se z minuty na minutu stává divnější a divnější. Problematiku transhumanismu přímo miluju a Be Right Back se dotýká velice aktuálních témat, byť do realizace tak, jak byla zobrazena v této epizodě, mají současné technologie ještě velmi daleko. Jak je u Black Mirror zvykem, mrzí mě jistá dávka naivity a neúplnosti (výrobce AI je z příběhu úplně vystřižen apod.). Ale asi bych si měl zvyknout, že se v takto krátké stopáži realističnost poddává myšlenkám. 4/5 White Bear Promyšlený thriller a poměrně odlišný zážitek než doposud. Tvůrci tentokrát pořádně přitlačili na pilu a přináší divákovi hotový survival. Škoda jen přehnaně hysterické hlavní hrdinky, která byla místy až trochu otravná, byť kdo by se jí v její situaci divil. Jinak ale bezchybný herecký výkon! 4/5 The Waldo Moment Podobně jako úvodní díl Black Mirror, The Waldo Moment je spíše politická satira. Poměrně dobře vykreslená a realistická ukázka toho, jak lehce lze strhnout dav - toť oblíbená taktika politiků. A vůbec k tomu nemusí mít animovaného modrého medvěda. 4/5 White Christmas To nejlepší na konec. Speciální vánoční epizoda tak trochu remixuje již vyřčené myšlenky z předchozích epizod, ale vkládá je do mnohem komplexnějšího vyprávění, které mi v tomto případě takřka vyrazilo dech. White Christmas je parádním završením celé série a pokud bych měl doporučit jednu epizodu Black Mirror, byla by to právě tahle. 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Nosedive Zpočátku neskutečně otravný, ale nakonec velice vystihující příběh o tom, co mi na sociálních sítích, Instagramu zejména, vadí nejvíce: přetvářka. Zpracování výborné, dějovou výstavbou je to klasický "blackmirrorovský" absurdní příběh. Závěr vtipně mrazivý. #fuckyou 4/5 Playtest Ze začátku zajímavé, po chvíli hodně nepříjemně a místy skutečně děsivé (arachnofobikové, buďte připraveni!). Dějově sice dost předvídatelné, ale jinak parádní díl. Do takovéhle VR by mě nikdo ani za mák nedostal a to říkám jako fanoušek her. 5/5 Shut Up and Dance Námět je sice neoriginální, ale samotné provedení vysoce adrenalinové a i na menším prostoru dokáže epizoda rozjet hutnou paranoiu. Herecký výborné jak ze strany mladého kluka, tak ze strany Bronna z GoT. Pointa úderná. 5/5 San Junipero Narozdíl od předchozích epizod je tohle čistá pocitovka a nikoli satira strefující se moderních technologií, jak je u této série zvykem. Tentokrát je to více příběh o lidech. Vizuálně i myšlenkově to je hodně nápadité, námět samotný by se chytal i klasickém celovečeráku. Ovšem padesátiminutová stopáž je tak akorát, průběh to má pomalejší a postupná odhalení jsou super. Závěr vyloženě povznášející. 5/5 Men Against Fire Zbytečně dlouhé, ale myšlenkově stále poměrně bohaté. Zpracováním to ale na předchozí epizody nemá, hlavně proto, že je to trochu utahané a polovinu stopáže to působí jako levné vojenské sci-fi drama. Chybí tomu ten silný tah na branku, byť z některých scén dokáže solidně zamrazit. 4/5 Hated in Nation Parádní příběh na závěr, který začíná jako klasická britská detektivka a končí jako sci-fi thriller se silným X-Files feelingem. Námět je už filmovějšího rázu a není to "jen" absurdní povídka. Odpovídá tomu i 90minutová stopáž. Herečky v hlavních rolích přesvědčivé, atmosféra správně tísnivá a hudební podkres bezchybný. Netflix téhle antalogii hodně prospěl a už se těším na další sérii. 5/5 () (méně) (více)

Zeebonk

Šest detailních studií dekadence společnosti a lidského ducha nebo spíše šest sugestivních variací na téma pročvšechnostojízahovno. Sám jsem vždycky tušil, že dotykové telefony jednou způsobí zkázu civilizace a nejen proto bych radši ojel čuníka v přímém přenosu, než abych pro nějaký takový multifunkční výtěr ze satanášova rekta vychrchlal víc než jeden pohrdavý sopl. Krása této minisérie tkví v kontroverzní skutečnosti, že se chudák divák musí v každé epizodě ponimrat klacíkem, aby si zodpověděl základní otázku "Čí je to chyba?". Ve svém vyznění je Black Mirror až otravně nejednoznačné. Nazývejte mě postiženým orangutanem, který bez pomocné ruky nedokáže ani hodit hovňouse po japonském turistovi, ale zoufale jsem potřeboval, aby seriál na někoho namířil prstem. Abych měl na koho nasměrovat svůj hněv, své spravedlivé rozhořčení nad mizerným stavem věcí a hlavně abych měl koho podrobit nenávistnému lynčování. Jenomže výsledek ve mně vyvolal akorát další otázky. Co se dá dělat? Zkrátka šest epizod kvalitativně na stejné výši, jež přetékají emocemi a mozkové zákruty u nich rozhodně nezakrní. ()

vurhor

Abych se u nějakého seriálu psychicky připravoval před každou epizodou, to se mi věru moc často nestává. U Black Mirror ovšem není jiná možnost. Tahle satirická série na dnešní moderní společnost velice chytře, kuriózně a často dost děsivě zachycuje, kam vůbec to naše lidstvo 21. století se svou modernizací může zajít. Snad každý díl je svou bizarní zápletkou a jejím průběhem nesmírně zajímavý, ovšem nelze opomenout ten fakt, že je to téměř pokaždé dost depresivní, temný a znepokojující. Silně NEdoporučuju si pouštět víc než 2,3 epizody za sebou, člověk pak může padnout do menší depky. Takovéhle kouzlo, které má Black Mirror, se opravdu jen tak nevidí - po konci každé epizody se vám uleví, ale zároveň chcete vidět víc. Vynikající. Průměrných 5* ()

Cubinho

Nebojím se napsat, že se jedná o geniální minisérii povídek. Ty nastavují "černé" zrcadlo upadající západní společnosti, přičemž kritizují vzrůstající omezenost západního člověka pachtícího po senzacích, usebraného do vlastního světa virtuální reality, ovlivněného tupými názory mediální veřejnosti nebo kritizující úpadek jazyka u dnešního mladého člověka. Třebaže se jedná o příběhy futuristické, mnohé z jmenovaného se nás týká již dnes a je velkou hrozbou právě do budoucnosti. Národní hymna - jednoduše odporné 10/10, Patnáct milionů meritů - vykreslující omezenost dnešní (především) mladé populace 10/10, Celá tvá minulost - aneb budoucnost bez paranoie 9/10. Musím se ještě zmínit o perfektních hereckých výkonech (zejména v prvních dvou epizodách). ()

Astaroth12

Videl som 5 sérii a na tomto seriáli je devízou hlavne to, že toľko sérii nemá spolu častí ako jedna séria priemerného seriálu. Videl som zatial 22 častí a som veľmi spokojný. Seriál sa veľmi podoba na krajne medze i ked krajne medze sa venovali hlavne mimozemskej civilizácii, tak tento zas viac technike a telekomunikačným záležitostiam. Žiadna z časti nebola zla, asi tri boli priemerne a potom ostatným som dal 4 a niektorým i 5*. Najlepšími časťami boli Lovná zvěř (S02),  USS Callister(S04) a  Krokodýl (S04) a najmenej ma bavili Pád střemhlav(S03),  Železná vůle(S04) a Rachel, Jack a Ashley Too( S03). Niekedy som žasol, akým vynikajúcim štýlom sú natočene a aj, že sú dokonalo prepracovane. Takýchto seriálov nebýva veľa a tak sa dosť teším na 6 sériu i keď v piatej už bolo trocha vidieť, že tvorcom dochádza dych a nápady, ale tak možno prekvapí. ()

mad_ness

Hopes may rise on the Grasmere, but honey pie you're not safe here, so you run down to the safety of the town... But there's panic on the streets of Carlisle, Dublin, Dundee, Humberside, I wonder to myself... Burn down the disco, hang the blessed DJ because the music that they constantly play, it says nothing to me about my life. On the Leeds side streets that you slip down, the provincial towns you jog around. Hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ, hang the DJ (Morrissey & Marr, 1988) *hart emodži* ()

zdepapepa

Občas velmi poutavý, většinou však nudně předvídatelný, ale z většiny uvěřitelný sborník dystopicko-utopických povídek. Finální impulz pro sledování mi dodal příspěvek, nevím už na jakém fóru, že "britský předseda vlády musí živě v televizi souložit s prasetem, jinak umře jeden z členů královské rodiny, který byl unesen" (konkrétně to byla kopie Lady Di/Kate Middleton). A to je teprve první epizoda. Zároveň tato má náhlá chuť sledovat byla v díle svérázně okomentována. Zkrátka mi bylo nastaveno černé zrcadlo. Jako když se vám náhodou vypne obrazovka a vy v ní vidíte svůj odraz a chvilkově rozjímáte nad životem. A jelikož je to antologie, tak si tady vypíšu svoje osobní TOP 3 (a budu je updatovat), abych se tomu mohl za pár let smát jak se mi právě tyto epizody mohly líbit a ne jiné: Playtest, The National Anthem, Smithereens. ()

maddy

SEASON 1 - Episode 1: The National Anthem = 3,5* (7/10) / Episode 2: Fifteen Million Ments = 3,5* (7/10) / Episode 3: The Entire History of You = 3* (6/10) / SEASON 2 - Episode 1: Be Right Back = 4,5* (9/10) / Episode 2: White Bear = 5* (10/10) / Episode 3: The Waldo Moment = 2* (4/10) / Christmas Special Episode 4: White Christmas = 4* (8/10) / SEASON 3 - Episode 1: Nosedive = 4* (8/10) / Episode 2: Playtest = 4* (8/10) / Episode 3: Shut Up and Dance = 4* (8/10) / Episode 4: San Junipero = 3* (6/10) / Episode 5: Men Against Fire = 4,5* (9/10) / Episode 6: Hated in the Nation = 3,5* (7/10) / SEASON 4 - Episode 1: USS Callister = 4,5* (9/10) / Episode 2: Arkangel = 4* (8/10) / Episode 3: Crocodile = 4* (8/10) / Episode 4: Hang the DJ = 3,5* (7/10) / Episode 5: Metalhead = 1* (2/10) / Episode 6: Black Museum = 3* (6/10) / SEASON 5 - Episode 1: Striking Vipers = 3* (6/10) / Episode 2: Smithereens = 3* (6/10) / Episode 3: Rachel, Jack and Ashley Too = 3* (6/10) / SEASON 6 - Episode 1: Joan is Awful = 3,5* (7/10) / Episode 2: Loch Henry = 4* (8/10) / Episode 3: Beyond the Sea = 3* (6/10) / Episode 4: Mazey Day = 2* (4/10) / Episode 5: Demon 79 = 2,5* (5/10) ()

Adasin

Jo, to bylo něco. Skláním Charliemu Brookerovi poklonu. Vytvořil něco úžasného, výjimečného. Začalo to skromnými třemi epizodami v jedné sérii a prozatím tu máme epizod již dvacet dva + jeden interaktivní film (Bandersnatch). A ve všech je něco (ano, i v těch slabších). Díky zvolenému formátu antologie (zde podle mě moc dobrá volba) je nejen každá série, ale i každá epizoda od těch ostatních odlišná a mohla se tak vydat "vlastní cestou." V každé epizodě jsou nové postavy, nové prostředí, nový děj a až na jednu dvě epizody, všude je nějaká technologická vychytávka, která je mnohdy opravdu hodně blízko současné úrovni - ta reálnost byla až šokující - fakt mě to ohromilo. Myslím si, že na Černé zrcadlo by se měl povinně podívat každý. Tenhle seriál totiž dostává svému jménu a nastavuje nám zrcadlo - zvláště některé epizody skutečně donutí člověka se nad sebou zamyslet. A na rozdíl od satir jako je třeba South Park by nemělo nikoho přímo urážet. Jedinou vadou na kráse je to, že ne všechny epizody si udrží ten šokující moment, ne všechny jsou i přes skvělé náměty dotaženy do zdárného konce a v jednom případě je námět promrhán v podstatě celý (kdo viděl, tuší, o které epizodě píšu). Spousta epizod by si navíc zasloužila i celovečerní stopáž - některé náměty by se daly využít nejen pro film, ale i pro celý seriál. Vzhledem k odlišnosti jednotlivých epizod zde musím zmínit několik z nich, které mě "dostaly do kolen." Byly to: National Anthem (S01E01), White Bear (S02E02), White Christmas (dle zdejšího zařazení S02E04), Nosedive (S03E01), Hated In the Nation (S03E06), USS Callister (S04E01) a Black Museum (S04E06) (z 5. série nic, poněvadž je to suverénně nejslabší série). Jeden z nejzajímavějších televizních projektů, co jsem kdy viděla. Děkuji svému bývalému učiteli angličtiny, že mě k Černému zrcadlu přivedl. 9/10 ()

Vxxx

Neuvěřitelně zajímavý projekt, kdy má každý díl a příběh něco do sebe. Člověka donutí zamyslet se nad moderní dobou. Skvěle zpracováno. 5* ()

agentmiky

Velice zajímavý koncept, o kterém jsem dlouho dobu měl povědomí, ale pořád jsem se k tomu z nějakých důvodů nemohl dostat. No a minulý rok jsem konečně Černému zrcadlu dal šanci...A v posledních prosincových dnech dokoukal závěrečnou řadu. Musím teda říct, že kvalitativně některé epizody dávají na frak i většině své filmové konkurence. Nutno tedy zdůraznit, že jednotlivé díly na sebe nenavazují. Takže uznávám, že jako celek to hodnotit je dosti obtížné. Proto bych se vyjádřil ke své TOP 3 z této ságy. Na prvním místě je bezesporu USS Callister. Z toho příběhového zvratu vám dobře od žaludku fakt nebude. Na dalším místě bych vypíchl Bílé Vánoce. Tam potěší zejména konec, u kterého nevěřícně čumíte jako malé děcko poprvé v cukrárně. Jo a hlavně tam hraje Jon Hamm, kterého já fakt můžu. Velice nadaný člověk :) A na třetím místě Nenávist národa. Z normálně vyhlížející kriminálky se vyklube něco, co byste neočekávali ani v těch nejdivočejších snech. Jasně, najde se zde i pár přešlapů (třeba Mazey Day v poslední řadě), ale většinu stopáže si to drží nastavenou laťku. Za mě dávám 8/10 a mohu s čistým svědomím doporučit ()

Sidonka

Bezvadný seriál. Je dobře, že něco na toto téma vzniklo – důsledky rozvoje technologií a potíže z toho vyplývající. Mnohé obavy jsou oprávněné, avšak některé můžou vést člověka až k paranoidní zbytečné podezřívavosti. Jak tady již mnozí uvedli, většina dílů už není žádné sci-fi, ale temná realita, jen trochu zveličená nebo dohnaná do extrémnější podoby. I ty nejslabší nebo nejméně sympatické epizody mají skvělé téma a je dobré, že ho tvůrci seriálu otevírají. Proto i těm méně oblíbeným dílům nemůžu dát za 3*, protože všechny stály za to, aby dané téma někdo natočil. Nestěžuji si ovšem jako někteří diváci, že seriál není horor nebo komedie, seriál podle mého názoru obsahuje všechny vypsané žánry: drama, komedie, horor, sci-fi, thriller. Například černý humor, absurdita a až úsměvná nadsázka nebo občas nějaký ten hláškovitý špek je přítomný takřka všude. A kdo například alespoň podvědomě nemá obavy, že budou nějakým způsobem zneužity informace, které poskytl internetu a zničí mu pak pověst ( až život)? V některých televizních povídkách určitý žánr vévodí a jiný je takřka upozaděný, ale alespoň v miniaturních detailech jsou žánry v každém dílu a hlavně jsou kompletně přítomny v seriálovém celku (jeden díl je spíše satyra, další horor, jiný více sci-fi). Za mě dobrý. ()

GodComplex

Excelentni sbirka povidek. Co dil, to zajimavy namet. Nejsem moc fanousek britske tvorby, ale tohle je jedna z tech povedenych vyjimek. 8/10 ()

Alementina

Nekdy hodne nadsazene, ale pritom velmi genialni... Nejlepsi dily: s1e3, s1e1, s2e2. Mohu jen doporucit a hlavne se nechat prekvapit! coz znamena necist si zde na profilu, o cem jsou jednotlive pribehy! s03e01 - mozna trochu pritazene za vlasy s tim pretacenim let, ale jinak typicke Black Mirror, ktere nezklamalo. A to baleni divek :) ()

Freemind

Už první řada byla obstojná, každá další pak nastavuje laťku stále výš - držím palce, aby se tato tendence udržela. Krásně natočený, melancholický díl "San Junipero" řadím mezi osobní TOP5 zážitků v seriálové tvorbě. ()

esopesokeso

6 časti, každá o niečom inom.Videl som prvú časť a sila!Niekto unesie anglicku princeznu a požaduje od premiera intimný styk s prasackom v priamom prenose, lebo ináč ju popraví...úvod hned prekvapí a atmosféra zostáva silná až do samého konca. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Netflix chystá další interaktivní seriál