Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (více)

Série(5) / Epizody(111)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Lailath

Tak toto ozaj môžem. Z Babylonu som musela vidieť každú časť, a keď sa nedalo, dala som si to nahrať. Skvelý seriál... ()

numan

Když se řekne sci-fi seriál, většina konzumentů na téhle planetě si představí defilé divnejch typů v gumovejch maskách, co říkaj nesmyslný cizí slova. Jsem rád, že to není můj případ a že patřím do minority těch, co se tímhle žánrem rádi nechávají znova a znova fascinovat. A Babylon 5 JE fascinující. Především je důležité (podobně jako u Startreku DS-9) nenechat se odradit pilotem, rozjezdovou první sérií ani českým dabingem, kterému je opět lepší vyhnout se obloukem. Pokud se dostanete dál, uvidíte jedno z nejdokonalejších, nejšílenějších a taky nejdojemnějších sci-fi dramat, co kdy kdo natočil. Příběh Babylonu 5 místy dosahuje filozofických hlubin v jakémkoliv TV seriálu nevídaných - jen o tyranii a totalitě je tu možná víc, než v Orwellovi. Z postav, které snad někomu můžou ze začátku připadat jako karikatury, se postupně vyloupnou neuvěřitelně živé charaktery, před kterými lecjaký pisálek musí zblednout závistí. A na závěr toho všeho si připravte horu papírovejch kapesníků, tohle loučení totiž opravdu bolí. ()

gezko

Babylon 5 je najväčší fenomén, aký sa na TV obrazovke objavil. Preto ho niektorí milujú a niektorí zatracujú. Ja sa pridávam k tým, ktorí ho milujú. Mám veľmi rád komplexné príbehy. Príbehy, kde sa postavy vyvíjajú, kde si človek nie je istý koncom (aj keď podvedome tuší happy end). A práve takým je Babylon 5. Sci-fi seriál, ktorý nasadila Markíza krátko po svojom zrode do poobedňajších hodín. Vždy som sa tešil po škole, že uvidím ďalšiu časť. A že to bola pecka v tej dobe dokazuje aj skutočnosť, že slovenské herecké esá sa v tej dobe podieľali na dabingu. Keď som po rokoch opätovne objavil seriál, objavil som viac jeho hĺbku a posolstvo. Kým v detstve to bolo hlavne o WOW efekte, v dospelosti to bolo o príbehu. Uznávam, že nie každá časť sa podarila, hlavne prvá séria, ale ako celok predstavuje komplex, ktorý má svoje čaro. Pre fanúšikov Startreku len jeden odkaz: nikto neberie Stratreku úlohu priekopníka sci-fi žánru, ale každý musí uznať, že Babylon 5 redefinoval televíznu sci-fi do podoby uceleného príbehu, ktorý sa vyvíja, kde časti na seba nadväzujú a posolstvo z každej z nich niečo znamená pre vysvetlenie minulosti, resp. budúcnosti. A tot Startrek nedokázal, pretože takýto koncept sa v seriáloch používa až od 21. storočia (od rokov 2005-2006). Dovtedy sa jednalo len o epizódne seriály. ()

Erestarchos

Babylon 5 je pro mě, jako fanouška sci-fi, srdeční záležitostí. Když tento seriál porovnáte se Star Trekem, tak tento má perfektní dějovou provázanost. Postavy také nejsou černobílé. Každý má nějké své mouchy a tajemství. A také existuje nějaký vývoj postav. Lze to vidět třeba na postavách jako G'Kar nebo Londo. Zatímco ze začátku byste je nejradši nakopali, postupem času se mění, ukazují něco ze svého nitra a vy je posléze začínáte trochu chápat. Bohužel, seriál má pár slabších dílů, hlavně v první sérii, ale to více než vynahrazuje v dalších sériích. ()

faborka

Babylon 5 je můj svatý grál a nedovolím ani vlastním děckám ho zkritizovat. Pro mě je prostě Straczynski bůh. Vypracované postavy, skvělý osud prvního velitele, složité propletené vztahy mezi jedinci, národy, rasami, vše se vyvíjí krok za krokem. Na rozdíl od Star Treku (ano jsem treekies) není země kladným hrdinou který přináší mír pro všechny, toleranci a humánní pravidla pro všechny. V průběhu seriálu pošle vesmírné lodě vyvražďovat jiné planety a pouze stanice Babylon 5 se postaví na stranu spravedlnosti a práva. Babylon 5 má pomalejší rozjezd a je třeba si k němu vytvořit vztah a nechat se vtáhnout do děje. Není to seriál pro děti, je dospělejší, bez příkras ukazuje mnohdy krutý a násilný a intrikářský život na vesmírné stanici. ()

blatouchm

Viděno teprve nedávno. Televizní diváci museli být od 3. série úplně v háji, protože nelze si pamatovat klíčové věci ze všech sérií. Hlavně když se na plátně objeví Patricia Tallman nebo Mira Furlan, tak prostě mozek jako takový přestává fungovat. Ideální je tedy shlédnout vše na jeden zátah. Srovnávání se Star Trekem je nesmysl. Toto je zcela něco jiného. Tento seriál vyniká především příběhem, kterému se nevyrovná žádné jiné scifi. ()

padlar

Pravděpodobně nejlepší sci-fi seriál, který jsem kdy viděl. Oproti jiným seriálům se mi na něm líbí, že všechny jeho série jsou navzájem provázány, a tvoří jeden jednolitý celek s ústředním motivem, který je jasně ukončen. Líbí se mi na něm i různorodost mimozemských ras i různorodost vizuální podoby jejich techniky (např. Narnské vesmírné lodě jsou prostě nádherné). Navíc zde má každá postava, každá rasa své vlastní motivy ke svému jednání, které zdaleka nejsou hned od počátku jasné a které se vývojem seriálu mění. ()

Igwar

Mr. J. Michael Straczynskivy konal na tomto seriáli kus dobrej práce. Principiálne nepotrebuje dobré rasy a zlé rasy, ako to už býva v mnohých sci-fi seriáloch, aby vytvoril zložité vzťahy, konflikty a napätie medzi jednotlivými postavami a rasami na Babylone 5. Toto a fakt, že budúcnosť zeme zobrazuje na rozdiel od napr. stratreku oveľa čiernejšie ho robí veľmi pozoruhodným sci-fi seriálom. Straczynskivy tsvoje scenáristické majstrovstvo nedávno zúročil aj pri písaní geniálneho filmu "Changeling". ()

P/\/EL

Jak může někdo tvrdit, že to je lepší než Star Trek, Star Trek je už skoro 50ti letej kulturní fenomén, filmy, seriály, knihy, všecko, možný.....sem přesvědčenej, že když někdo řekne Star Trek, tak myslí třeba jinej - jinou sérii, jiný období a posádku než někdo jinej............jinak....chápu..samozřejmě, né každej si příde na chuť ať se jedná o jakejkoli...Star Trek je záměrně naivní a utopistickej a vlastně až příliš optimistickej a pozitivní...a někdy ta kvantita...holt....Klingoni furt apod.....jasně...příliš mnoho sérií a dílů a opakující se schémata..........jasně.....ale....přinesl tolik nápadů....je to asi nejvizionářštější seriál vůbec. Sice tam není moc robotů apod., ale humanoidní ufouni.......jako některé dizajny Babylonu 5 jsou zajmavé....masky.......ale obecně je v Babylonu dizajn slabší, prostě...kdo má rád dizajn ,tak musí Enterprise..ve všech možnejch verzích milovat......tady je to takové mnohdy nudné a bez nápadu.......a uniformy...no, ST mě né vždy móda..zejména ufounů vyhovovala, ale zase všecko bylo velmi precizní a detajlní..................Deep Space 9 je možná v něčem horší než tohle, ale Next Generation je pro mě prostě král. ....efekty jsou tedy evidentně slabší, páč Star Trek je měl vždy velmi špičkové, vždy skoro top, v každé době od 60tých let po nejnovější Abramsův ST......................jinak hodnocení se zatim zdráhám, páč sem na to koukal v 90. letech jako malej a dost sem zapomněl, takže si asi připomenu pár epizod.....pak..tomu dám nejspíš tak 3.......................jo a ty uniformy, mě to připomíná novodobou Battlestar Galacticu, která teda až na dizajn Cylonů a vůbec....tak....patří k nej sci-fi posledních let... ()

chrochtos

Pro me osobne asi nejlepsi nekomedialni sci-fi serial. Mezi jeho nejvetsi prednosti patri uceleny pribeh, velmi realisticke postavy, ktere se vyvijeji, meni, umiraji, dale celkem slusne zvladnuty politicky vyvoj mnoha svetu nasi galaxie, a celkove realistictejsi (oproti treba star treku) nadech serialu. Prestoze centralnim bodem serialu je stanice babylon 5, zabyva se v podstate denim v cele galaxii, kde dochazi k valkam, prevratum, politikareni, vrazdam, kradezim ale i k objevum, uzavirani spojenectvi - cely serial tak spise pripomina zdramatizovany historicky dokument (kdyby se neodehraval v budoucnu) - a prave jeho komplexita je asi to co ho odlisuje od vsech ostatnich sci-fi serialu, ktere se vesmes zabyvaji bud jednou lodi, nebo jednim tymem.. Samozrejme ma pro me B5 i spoustu minusu - na muj vkus pan Straczynski dost protlacuje sve politicke a nabozenske nazory, ktere ale bohuzel v kontrastu se serialovou realisticnosti pusobi dost naivne a rusive; spousta "poselstvi" zni sice vznesene, ale vlastne nerika nic; nektere velmi vyznamne zlomy v deji nastavaji spise proto, ze "byly ve scenari" nez proto, ze by vyplyvaly z predchoziho deje, a je zde i mnoho dalsich nepodstatnych chybicek. Proc tedy davam plnych 5 hvezdicek? Protoze Babylon 5 zari na sci-fi serialovem nebi jako slunce ktere zastini vsechny ostatni sci-fi serialy, at jsou to rychle sipy v pyzamu (star trek), skauti proskakujici teleportem (star gate), nebo kdokoliv jiny. ()

Valmont15

Asi takto-ve srovnání s Babylonem 5 vypadá Startrek jak nenáročná pohádka pro malé děti. Velmi zajímavý seriál. Zajímavost: ve vedlejší roli telepata Alfreda Bestera vynikající Walter Koenig, známý z původního Startreku ()

Jean_Calid

Babylon 5 je velmi zvláštní seriál. Odehrává se na jedné stanici, která je vlastně celým světem. Jde o těleso ve vesmíru, který je plný směsice nejrůznějších vesmírných ras, různých sociálních skupin, od velvyslanců po bezdomovce přespávající v dolních podlažích. Dostal jsem se k němu díky Big Bang Theory (oblíbený seriál Leonarda) a musím říci, že škoda, že jsem měl možnost vidět jen 3 série. Rozhodně by mě zajímalo, jak to celé skončilo... ()

Turtle

Tento úžasný seriál zraje s každým dalším zkouknutím a pokaždé ho oceníte ještě o trochu víc (tak trochu jako Pink Floyd). Výborné herecké výkony, skvělý humor, příběh, dialogy a spousta hlubokých myšlenek. Babylon 5 je ve velmi těsném závěsu za Star Trekem jako moje oblíbené Sci-Fi. Nejlepší je, že narozdíl od některých jiných dlouhotrvajících seriálů v Babylonu 5 každá postava prochází vývojem a postupem času se mění. A Londo Mollari je podle mne snad jedna z nejlépe zpracovaných tragických postav vůbec. Jeho osud vás opravdu chytne za srdce a nemůžete si pomoct aby vám ho nebylo líto. ()

batik

Aj sa troška divím, že Babylon 5 po otrasnom pilote Babylon 5: Veľký samit, vôbec uzrel svetlo sveta. Ale zázraky sa dejú a k nám sa tým pádom dostal jeden z najlepších sci-fi seriálov všetkých čias. Ako som už naznačil, je Babylon 5 u mňa proste kultová záležitosť. Dalo by sa polemizovať o pomerne nízkom hodnotení, ktoré seriál má. Hlavnú príčinu niektorých zlých hodnotení vidím v tom, že ľudia majú tendenciu hodnotiť veci podľa obalu, pekný obal kladné hodnotenie, nepekný zlé hodnotenie. Babylon 5 je presne ten prípad, dej sa totiž odohráva, dokonca aj na tú dobu, v biednych a lacno vyzerajúcich interiéroch. Spočiatku boli na zlej úrovni aj vizuálne efekty, tie sa však časom zlepšili. Niektoré časti mimo hlavnej dejovej línie mali nižšiu úroveň, ale tomuto neduhu sa nevyhne žiaden seriál, ktorý má cez 20 epizód. Tým máme viac menej za sebou negatíva a môžeme prejsť na pozitíva. Prvým a najväčším je jednoznačne príbeh, atmosféra, duch. Ľudia, ktorí dávali Babylonu 5 plný počet uvádzajú, že je treba prežiť prvú a druhú sériu a potom sa to rozbehne. Ja však považujem prvé dve sezóny za najlepšie. Spôsob akým dokázali tvorcovia stupňovať napätie a nechávali divákov sledovať, ako sa pomaličky krok za krokom rozpadá modus vivendi nastolený vo svete B5 a jednotlivé rasy sú vťahované do obrovského medzihviezdneho konfliktu, jednoducho nemá obdoby. Dokonca aj fakt, že hlavá dejová línia sa končí na začiatku 4. série je skutočné neuveriteľný. Toto si klasický scenárista alebo producent amerických seriálov nedovolí. Jednoducho žiadna hlúposť naťahovaná čo možno najdlhšie, pokiaľ je aká taká sledovanosť a dukátky sa sypú. Tu je od začiatku postavený komplexný príbeh. Výborná je aj prepracovanosť jednotlivých mimozemských národov, ktoré majú svojho ducha, dozvedáme sa niečo ich histórii a nie sú nám prezentované čiernobielo. Konajú podľa svojich záujmov, ktoré môžeme často odsudzovať a niekedy zase schvaľovať. Aj samotní ľudia, sú tu vyobrazený naozaj hodnoverne, so všetkým čo k nám patrí. So zlým aj dobrým, ale častejšie tým prvým. Len na okraj, tu je aj zásadný rozdiel oproti Star Treku, kde je povaha ľudstva budúcnosti prehnane optimistická. B5 sa mi zdá v tomto rozhodne reálnejší. K ďalším veciam, ktoré B5 rozhodne prospievajú sú postavy, hlavné a aj tie vedľajšie, ktoré sú pre hlavnú dejovú líniu dokonca niekedy dôležitejšie, ako niektoré z hlavných postáv. Výborná aj keď troška neobvyklá je hudba, ktorá sa ale k sérii perfekte hodí. Naozaj veľmi sa mi páčil dizajn vesmírnych lodí, hlavne tých pozemskej aliancie, ale aj mimozemské mali svoje čaro. Prvý krát som Babylon 5 videl ešte v mladosti, vtedy sa mi páčili hlavne vesmírne bitky. Neskoršie, keď som sa k B5 znova vrátil, objavil som aj iné atribúty, pre ktoré je B5 jednotkou seriálovej sci-fi tvorby. Len škoda, že tento klenot sci-fi žánru je už troška zabudnutý. 90% ()

Biblioman

Zdá se vám, že některé postavy mají podezřele známá jména (například Lorien)? Není to náhoda, J. Michael Straczynski je velký fanoušek Pána prstenu. Dílem J. R. R. Tolkiena se inspiroval i při psaní Babylonu 5. * Vznik seriálu doprovázel spor mezi J. Michaelem Straczynským a studiem Paramount Pictures. Straczynski původně Paramountu Babylon 5 nabídl, ale studio seriál odmítlo a místo něj uvedlo námětově velice podobný Star Trek: Deep Space 9. Od té doby se traduje jistá řevnivost mezi fanoušky Star Treku a Babylonu 5 (první skupina se vesměs rekrutuje z technokratických profesí, druhá většinou z intelektuálnějšího prostředí). * Po nepříliš vydařené první řadě došlo k přeobsazení Michaela O'Hary hercem Brucem Boxleitnerem. O'Hara trpěl psychickými problémy, kterým před pár lety podlehl. Příběh dostal nové tempo a epizodní pojetí nahradil víceméně lineární děj. * Za kánon Babylonu 5 jsou obecně považovány 3. a 4. řada, kde děj nabírá na rychlosti. * Pátá série nebyla původně plánována. Studio ale požádalo JMS o dokončení příběhu a on se šance chopil. Závěrečné tři epizody patří podle fanoušků sci-fi k tomu nejlepšímu, co kdy bylo v žánru natočeno. Poslední epizoda (Sleeping in Light) byla v roce 1999 nominována na cenu Hugo v kategorii Best Dramatic Presentation, celý seriál pak v různých letech získal několik ocenění. ()

divinorum

Prvý krát som to pozeral v 90-tych rokoch, keď to vyšlo, ešte na strednej.. druhý krát som si to teraz z nostalgie pozrel, po takmer 20-tich rokoch a stále to má to svoje čaro hodne premysleného príbehu. Chvíľkami príliš rozprávkové, chvíľami pátos, ale inak ako celok je to proste pecka. Star trek NG som mal svojho času tiež napozeraný (dokonca som oba seriály sledoval v tej dobe, keď to u nás vysielali ako premiéru), ale B5 kope riť na plnej čiare. ()

mapar

Prostě nejlepší scifi seriál jaký jsem kdy měl tu čest sledovat. Důraz na reálné (ne černobílé) charaktery a provázané dějové linie je zdrcujícím zážitkem. Po konci posledního dílu jsem plakal jak želva ()

modrapapaja

74 % je holý nesmysl, spíš 82 %. Seriál je koncipovaný spíše pro nadprůměrně inteligentní chlapce kolem 14 let, jiný typ diváka si ho nemůže plně vychutnat. Někdy je tak velmi inteligentní, často dojde ale i na infantilní vidění složitých témat. Příběh je pěkně promyšlený a postavy si lze oblíbit. Na konci seriálu je asi 1/3 z nich mrtvá a při závěrečné večeři ukápne při vzpomínkách na ně nějaká ta slza. To je znak dobrého seriálu. CGI se od 2: série výrazně zlepšila. 5 z 5. ()

ezop1012

Nehodnotím celok, hodnotím hlavne poslednú časť a jemne do hodnotenia zahŕňam aj celok. Musím uznať, že charaktery postáv sú veľmi dobre napísané a dobre zahrané, až na nejaké malé výnimky, napríklad shariden - zahrany boxleitnerom bol zlý výber a našli by sa tam aj ďalšie. Tiež, dalo sa to viac zdramatizovať, možnosti tam boli, ale aj napriek týmto nedostatkom je to vlemi kvalitný počin a posledná časť to len potvrdzuje. P.S. Veľa hlavných hercov z tohto seriálu zomreli v nie staršom veku. ()

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?