Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (více)

Série(5) / Epizody(111)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Lavinia

Prototyp epizodního seriálu s centrální zápletkou, na kterou si musíme počkat a zvolna si ji skládáme. Velmi šikovně a napínavě uděláno. ()

Nekromacer

Pro mne osobně za 5*, ale musím uznat, že pro toho, kdo tento seriál nedokoukal do konce (mimochodem o hodně přišel, poslední díl považuji za vrchol celého seriálu a za nejlepší závěr seriálu vůbec), může hodnotit hůře a ani se mu nedivím, do války se Stíny je to průměr, z kterého ho vytrhne jen tu a tam lepší epizoda - nicméně když už ho tu srovnáváte s ST, tak si uvědomte, že DS9 není do 4. řady taky nic moc... ()

Křepi

1. série 3* 2. série 4* 3. série 4* 4. série 2,5* 5. série 1* Možná nemá nejlepší efekty, ale je to jeden z mála seriálů, kde jsem se dokázal skvěle ponořit do příběhu. Rozhodně to není akční serál, jde především o postavy a jejich charaktery a o tom, jak se vyvíjí. Nejlepší postavy jsou G'Kar a Londo a jejich konflikty a posléze i přátelství a nevyhnutelný konec. V seriálu je několik dějových linií. Vorloni vs. Stíny, Narni vs. Centauři a nejlepší Babylon 5 vs. stále více totalitní Země. Jen to měli utnout po třetí sérii, protože pak je to jen natahovaná kaše. ()

MartyMcFly89

Jeden z nej. Zde hodnotilo 500, imdb 5000. Češi říkají 73%, angličané 88%. Věřím raději imdb. Proberte se lidi, nevidíte kvality Babylonu ? A pokud ne, nemohu vám do toho kecat. Jedno je ale jisté. Ne každý z těch nízkohodnotících viděl všechny díly. Já ano, vyčíhal jsem je všechny. Dalo to dost práce, ale stálo to za to. Nejde kouknout na první, pátý, desátý a pak na druhou sérii, zde se musí postupovat jeden po druhém. Ani nejde pustit si první, třetí a pak druhý. ()

warpcore

Komentár som začínal asi 5x, vždy som to zmazal a skúsil napísať niečo iné, lepšie a výstižnejšie. Stále to nebolo ono, stále mi tam čosi chýbalo ! V podstate je dôležité riadiť sa jednou zásadou...vydržať prvú sériu. Bakelitová scéna, obalená kartónovými kulisami a na môj vkus veľmi zlými trikovými sekvenciami sa od druhej série pomaličky prehupne do niečoho, čo predstavuje vrchol sci-fi tvorby konca 20 storočia. Grandiózne sci-fi, ktoré ani po rokoch nenudí. Babylon 5 proste musíte vidieť ! ()

blondboss

Táto sci-fi obdoba obľúbenej Star Trek série vyvolala veľký rozruch a slávu najmä komplexnosťou svojho deja, prepracovanosťou charakterov jednotlivých postáv a aj fakt, že seriál bol naplánovaný dlho dopredu a každá séria predstavuje jeden rok v celkovej dejovej linke. Je tu vidieť nižší rozpočet oproti iným slávnejším predchodcom, ale Straczynski to tu vyvažuje obsahovo. Niektoré epizódy úplne zbytočné, niektoré zas veľkolepé. Vizuálne slabšie, ale celkový dojem je viac než príjemný. U mňa to na štvrtú hviezdu nevydalo, ale ako seriál to určite nie je prepadák. 65 % ()

Trinculo

Výborný seriál. Musí se na to chvíli zvykat ale pak to funguje dobře. Moje nejoblibenější linka je vztah G'Kara a Mollariho. Nádherně rámuje vývoj celé hlavní dějové linie a slouží jako vstup do důležitých momentů univerza Babylonu 5. A hlavně se na ně dobře dívá. ()

Logout

Seriál jsem viděl v podstatě "na jeden zátah" - řekněme během 14 dnů a zanechal ve mně velký dojem. Ač jinak spíše fanda Star Treku, tohle je rozhodně povedenější než DS9. PS: Je pěkné vidět herce z Tronu - Bruce Boxleitnera a Petera Jurasika - zas na jedné obrazovce. PPS: What do you want? ()

KaKKashi

Tento seriál je špička.... Poloviční rozpočet co Stargate, a Startrek...dokonce ani nepotřeboval mít v názvu slovo space, star, a podobně.Jsou seriály které se tváří hrozně vážně...Startrek NG...ale spíše si na to hrají než že by byl děj tak závažný...a pak jsou seriály které se tváří jako pitomá epizodní kopie startreku, a nakonec se rozehrají v úžasnou vesmírnou symfonii.....a to je přesně babylon 5...Dlouho mi vrtalo hlavou proč je tento seriál zatracovaný, a na druhou stranu někým vychvalovaný jako nejlepší sci-fi všech dob...a Dneska už to chápu...pokud milujete sci-fi, ale nesedí vám seriálová tvorba, typu stargate, startrek, battle star, a podobně....tak pro vás je tu babylon 5..je jak nejslabší z kovářových dětí, které se nakonec stane klenotníkem..musíte si ale počkat..nenaláká vás pozlátkem...naopak...babylon 5 šetří všude, aby peníze šli do cgi animace..takže to vypadá hrozně, dokud se děj nevyhrotí....u babylonu si musíte počkat...vzdát ho po první řadě by byla chyba..je to promyšlený, moudrý, celkem aktuální, vtipný, napínavý....nikdy jsem na to moc nekoukal, a proto jsem to moc nemusel...nyní jsem fanoušek... postavy jsem si oblíbil, celkový příběh je pěkný, hudba je fajná, efekty na svojí dobu jsou taky ok, ale hlavně v pozdějších dílech, první serie je jen takovej rozjezd....slovy bernarda blacka...tahle je velmi velmi dobrá, budete brečet, budete se smát, změní vám život...:-D každopádně je to moje osobní největší překvápko poslední doby...Spoiler: díky recenzím jsem čekal rozvinutý hlavní příběh, a věděl jsem že se bude týkat Temných, ale že bude až tak propracovaný jsem nečekal, a vlastně obsahuje vysvětlení skoro všeho co se v seriálu děje, telepati jsou jen produktem přípravy vorlonů na válku....taky se jemně dotýká mytologie, protože vorloni jsou vlastně andělé..ale že na mě vyskočí další masivní story o prezidentu Clarkovy, to jsem nečekal. Seriál Babylon 5 tak není epizodární fraškou o vesmírné stanici, ale spíš eposem o tom, jakou roli stanice sehrála v událostech měnících vesmírnou mapu, co vše pro to muselo být obětováno, a co všechno to způsobilo ve světě, jak u nás, tak u mimozemštanů. samotné epidozy jsou pak často jako ze startreku, nebo matlocka, odpadlíka, jake a tlusťoch, atd...zrcadlí se v něm doba ve které byl točen, takže běžný život na stanici není moc sci-fi..někdo někoho bodne, a týpek hledá vraha....akorát že ve vesmíru..:-D někdo nechce spolupracovat tak se na něj udělá finta, začne se bát, a o spolupráci pak sám škemrá:-) velké proslovy které všechno změní....a láska dvou různých biologických druhů...standartní epizody v luxusním pozadí:-) tak bych popsal Babylon 5 a už přestanu kecat, jdu hledat filmy z babylonu:-) ()

Ronkar

Velmi komplexní záležitost a v rámci space-opery jedno z nejlepších TV show, co jsem viděl. Jde o mix Star-treku (Deep space 9), BattleStar Galactiky a Mass Effectu. S prvního si bere multi-mimozemský vesmír, kde existuje hafec humanodní ras, morální poselství atd. Z druhého zaměření na válečný konflikt a postavy, jejichž charakter arch se sezónu za sezónou rozvíjí (každá si prochází vnitřním poznáním a jejich dějové oblouky jsou velmi dobře promyšlené). Mass Effect je pak tímhle minimálně inspirován (nechci říct, že kopíruje), protože ústřední konflikt mezi rasami a Stíny hodně připomína konflikt s Reapery. Chce to však dát seriálu čas, protože první sezóna je paradoxně nejslabší. Navíc rozpočet není nejslavnější, což se podepisuje na vizuální stránce (vidět tohle s rozpočtem Her o Trůny, šlo by o neobyčejnou laskominu). Babylon 5 tak potěší především ty, co mají rádi obsah a u dekóru dokáží přivřít oči. Pokud člověk vydrží, dostane velmi promyšlený galaktický epos, kde není nouze o vesmírné bitvy, politické intriky a nečekané zvraty. Galaxie, která je na začáku jakž takž spořádáná, se postupně propadá do chaosu a války, demokracie se přetváří v totalitu, a za tím vších se pomalu odkrývá bohatá mytologie o tajemným Stínech - nesmírně vyspělé rase, která kdysi dávno vyhladila prakticky všechny civilizace. SEASON 1: Naprostý průměr, béčkové, levné kulisy, CGI odporné (i na tu dobu). Plusy - uniformy posádky, zajímavé charaktery, slušná úroveň dialogů, tajemno v mytologických episodách. Celkově zde obsah razatně přebíjí vizuál. Žeru telepaty, Vorlony a Mollariho. Slušný konec 60 % SEASON 2: Mnohem lepší! Episodní storky jsou upozaděny, je tu mnohem víc cítit tah na branku, mytologie se výrazně odkrývá (a že je fakt zajímavá!) a většina episod na sebe navazuje, což ději pomáhá. CGI se zlepšilo stejně jako interiéry. Pořád to není topka, ale scénář zachraňuje levnější kulisy. Finále výborné! 75% SEASON 3: Jede v duchu druhé sezóny a v některých motivech ještě zlepšuje. Sice se tu a tam objevují episody tak trochu do počtu, ale konflikt nabral pořádné grády. V zásadě žeru vše kolem Stínů a konfliktu na Zemi. Ústřední příběh téhle scifárny má totiž hooodně co nabídnout a věřím, že stále nevím o Stínech vše. Prostředek série výborný (bitva luxusek) a konec má fakt koule! Nejvíc mě ale fascinuje, jak tu vše do sebe skvěle zapadá. I na pohled nevýznamná věc v první sezóně se ukazuje jako podstatná pro další rozvoj hlavního příběhu. To je, jak se tu pracuje s informacei je něco nevýdaného. Tohle tvůrci museli mít promyšelné od začátku, jinak by to nefungovalo. Zatím nejlepší sezóna 80 % ()

Thelonius

Podla mňa seriál o hodne lepší ako Star Trek. Nápadité, epické nie až tak blbé. No občasná telenovelitosť by sa dala odstrihnúť. ()

rime

Nemůžu jinak než za 5, nejedná se o kopii Star treku, je to sci-fi s béčkovým rozpočtem a charakterem mírně připomínající telenovely, ovšem výrazně propracovanější a sofistikovanější.Musí se hodnotit celý seriál, samotné díly jsou jen fragmenty, které dost často postrádají tvar, přesto nelze si nevšimnout že autor scénáře míří docela vysoko.Jeste jedna důležitá věc spojuje babylon se Stár trekem(TNG) - přiměřenost a absence totálních nesmyslů jaké najdete třeba ve Voyageru.Klobouk dolů pane Straczynski.. ()

severus

Tento seriál u mě aspiruje na titul nejlepší sci-fi všech dob. Komplexně vystavený příběh, pouze pátá řada se mi zdála trochu navíc. Seriálu vévodí skvostně napsané postavy Londa Molariho a G´Kara. Ostatní - Ivanova, Delenn, Vir, Marcus, Garibaldi, Lenier, Bester i Sheridan jsou jenom výborní. Seriál má totiž prostor, kde se postavy mohou vyvíjet, překvapovat i pomalu se neodvratně šinout do obrovského průšvihu. Efekty tak na úrovni běžného sci-fi, rozhodně ne tak špatné aby rušili děj. Pozemské bitevní lodě jsou impozantní, tupost většiny jejich velitelů rovněž. Tento seriál totiž, na rozdíl od mnoha jiných není zeměstředný. Je plný uvěřitelné politiky, lidské špatnosti a i těch pěkných věcí o nás. Doporučuju přežít první řadu a ponořit se do děje, který skutečně , dle mého názoru mezi seriály nemá obdoby. ()

Ali3n

(Skoro) Dokonalé! Ale musíte vidieť všetky časti, ináč to nebudete chápať! Silný príbeh (hlavne v 4. sezóne), zaujímavé postavy, zaujímavé zvraty. Pre fanúšikov sci-fi povinnosť! ()

trinan_kop

Najlepší science fiction seriál na svete. Toto je totiž jedný seriál, ktorí bol od začiatku naplánovaný a presne rozvhnutý na 5 sérií a presný počet dielov. Proste jeden kompaktný príbeh s takými zauzleniami, že sa s toho rozum točí. Žiadne umelé nastavovanie, a žmýkanie peňazí ako v Lost, Prison Break, Star Trek... Proste JMS si cení viac príbeh a nesmrteľnosť peňazí ako premenu tohoto giganticko dokonalého diela na jeho nesmrteľný odkaz. Bruce Boxleitner je proste Sheridan, a nikdy sa s tejto úlohy nedostane, nikdy predtým ani potom nehral v ničom, čo by tomuto seriálu siahalo čo i len po päty, a vždy v ňom budem vidieť prezidenta Sheridana, tak isto ostatný herci, spolok Bčkových, Cčkových predstaviteľov sa v tomto seriáli vypol k takému výkonu, že Babylon 5 je niečo, čo bude žiariť navždy. Podotýkam, že kto hodnotil tento seriál bez toho, aby si ho pozrel zasebou, v jednom slede, nemôže toto hodnotiť, pretože napríklad niektoré veci s prvej série dostanú zmysel na konci tretej, napríklad, proste je to ako keď si predstavím jedno veľké kompaktné dielo, ktoré sa niekto snaží zhodnotiť po zhltnutí jeho 1/10 či menšieho kúsku, to sa proste nedá. ()

Dir

vynikajuce sci-fi, ktore zo seria na seriu postupne graduje. Vsetky postavy su velmi "uveritelne" (realne) a preto sa s nimi vie clovek lahsie ztotoznit, resp. ich vie pochopyt. Tak isto ich konanie vystihuje ich povahu. (rozne zrady, podvody, ale aj vernost jednotlivych kolegov). Zvratov sa v serialy najde tiez dost. Osobne sa mi tento serial neda porovnat zo startrekom, startrek je prilis umely a zidealizovany (nikdy tak buducnost vyzerat nebude), kdezto babylon je ovela ovela realistickejsi. Proste ludia budu stale rovnake svine, ked ide o moc.... Hudba super, postavy super, efekty (na svoju dobu, celkom dobre) vizualna stranka super (dizajn bojovich lodi, kostymov ma dost prijemne prekvapil/oslovil). ()

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?