Faktor Psí: Kronika paranormálních jevů (TV seriál)

• Česko

Faktor Psí: Z kroniky paranormálních jevů

• Kanada

Psi Factor: Chronicles of the Paranormal

Faktor Psí

Drama / Sci-Fi / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

Kanada, 1996–2000, 66 h (Minutáž: 45 min)

Dan Aykroyd, Nancy Anne Sakovich, Paul Miller, Barclay Hope, Colin Fox, Matt Frewer, Nigel Bennett, Kristin Lehman, Peter MacNeill, Michael Moriarty, Nicole de Boer, Roman Podhora, Ron Lea, Dominic Zamprogna, Katheryn Winnick, Carlo Rota, James Allodi, David Sutcliffe, Reagan Pasternak, Christina Cox, Kim Schraner, Shaun Johnston, Fred Williamson, Caterina Scorsone, Mike Butters, Vince Corazza, Ryan Gosling, Donald Burda, Tamara Gorski, Michael Filipowich, Shannon Lawson, George R. Robertson, Maurice Dean Wint, Phillip MacKenzie, Ingrid Veninger, Joanna Bacalso, Barry Stevens, Hrant Alianak, Arturo Fresolone, Andrew Kraulis, Alan Van Sprang, Leah Pinsent, Mark Lutz, Suki Kaiser, Philip Granger, Brigitte Kingsley, Landy Cannon, Karyn Dwyer, Sadie LeBlanc, Robin Brûlé, Allison Hossack, Tonya Lee Williams, James Kidnie, Hugh Thompson, Chris Korda, Wayne Robson, Rosemary Dunsmore, Janet-Laine Green, Lisa Langlois, Catherine Disher, Gabriel Hogan, Sarah Lafleur, Kaela Dobkin, Robin Dunne, John Ralston, Stewart Bick, Wanda Cannon, Ted Whittall, Kristin Fairlie, Kate Greenhouse, Brooke Johnson, Gail Maurice, Wendy MacDonald, Angela Asher, Kate Trotter, Susannah Hoffmann, Peter Keleghan, Elizabeth Shepherd, Robert Ito, Chris Owens, Kevin Jubinville, Elisabeth Rosen, Richard Fitzpatrick, Dan Petronijevic, John Tench, Nathan Carter, Richard Donat, R.D. Reid, Catherine Colvey, Sandy Jobin-Bevans, Arnold Pinnock, Katie Griffin, Adrian Truss, Russell Yuen, Leslie Carlson, Stavroula Logothettis, Gerry Mendicino, Raven Dauda, Gerry Quigley, Bernard Kay, Lindsay Collins, John Innes, Joy Tanner, Shannon Hile, Tony Nappo, Janet Kidder, Vieslav Krystyan, Andrew Sabiston, James Binkley, Philip Craig, Tony Munch, James Kee, Matthew Bennett, Brian Paul, Richard Clarkin, Geordie Johnson, Jonathan Welsh, Michael Copeman, Philip Akin, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Markus Parilo, Martin Roach, Ted Ludzik, Patrick Stevenson, Tamsin Kelsey, James Downing, Matt Cooke, Stuart Hughes, Aron Tager, Karen Robinson, Jack Burning, Miranda Kwok, Mark Burgess, Judah Katz, Andreas Apergis, Deborah Grover, Tom Barnett, Johnie Chase, Billy Otis, Michael Rhoades, Maria Ricossa, Tim Post, Justin Craig, Soo Garay, Stewart Arnott, Joseph Scoren, Damien Atkins, Melyssa Ade, Linda Sorensen, James Purcell, Araby Lockhart, Pat Mastroianni, Michael Cram, Scott Gibson, Linda Goranson, Kyle Downes, Conrad Coates, Lisa Lacroix, Andrew Jackson, Sarah Campbell, Jesse Collins, Harlan Ellison, Helen Hughes, Frances Hyland, Tomas Chovanec, Peter Blais, Joanne Vannicola, Heather Bertram, Adam Bramble, William Greenblatt, John Robinson, Kelly King, Michael Anderson Jr., Shawn Doyle, Kim Poirier, Matthew Ferguson, Edward Fielding, Richard Zeman, Patrick Galligan, John Kalangis, Craig Gardner, Ken Girotti, Kari Matchett, Guylaine St-Onge, Emmanuelle Chriqui, Fiona Highet, Michael Therriault, David Nerman, Bill MacDonald, Thomas Mitchell, Colette Stevenson, Wayne Best, Matt Birman, Daniel Kash, Julian Richings, Frank Pellegrino, A.J. Cook, Tom Bell, Mimi Kuzyk, Chris Benson, Amos Crawley, Nicky Guadagni, Torri Higginson, Doru Bandol, Jody Racicot, Clinton Walker, Lisa Ryder, Nicole Oliver, David Fox, Michael Burgess, David Ferry, Terri Hawkes, Carl Marotte, Rod Wilson, Philip Eddolls, Richard Alan Reid, John Bourgeois, David McIlwraith, Michael Rawley, Alison Pill, Gordon Michael Woolvett, Denise Virieux, Peter Millard, Phil Morrison, David McNally, Jonathan Higgins, Andrew Miller, Corey Haim, Graham Greene, Andrew Airlie, Linda Blair, Ryan Craig, Nicholas Campbell, Camilla Scott, Maury Chaykin, Phillip Jarrett, David O'Connor, Winston Rekert, Anthony Lemke, Margot Kidder, Lindy Booth, Bill Lake, Michael Ontkean, Lori Hallier, Alex House, Felix Laurent, David Keeley, Polly Shannon, David Eisner, Carolyn Dunn, Paulo Costanzo, Ari Cohen, Emily Hampshire, Peter van Gestel, Allan Royal, Richard Comar, Don Francks, Patrick McKenna, Deborah Odell, Neil Crone, Robinne Fanfair, Caleb Marshall, Kathryn Winslow, Walker Boone, Réal Andrews, Nola Augustson, Larissa Laskin, Jonathan Potts, Thomas Mitchell, Dennis O'Connor, Ned Vukovic, Conrad Bergschneider, Katherine Ashby, Jenny Cooper, Anthony Sherwood, Greg Spottiswood

Podľa mňa veľmi slušný seriál, ktorému v neskorších sériách dochádzal dych. Podľa mňa to mali nechať na štýl prvej série, aj keď by im takto rýchlo došli nápady. Ale ten dokumentárny spôsob natáčania bol fantastický. Mali ste pocit, že ste súčasťou vyšetrovania. A nechať zomrieť Connora Doyla, tak to ma naštvali rovnako ako keď nechal Chris Carter odprásknuť prvého Mulderovho informátora na konci prvej série Aktov X. Matt Praeger už nebol taký dobrý. A Lindsay Donner bola fantastická kočka.(3.3.2014)

Hodně slušné, i když v porovnání s jinými povídkovými seriály poněkud slabší. Danu Aykroydovi moderátorská role sedne a některé příběhy jsou vskutku krásně mrazivé, i když třeba hned první díl ukazuje kolísavost jednotlivých případů, ale za 65% je to určitě. Podobné látky mám rád a Faktor Psi má takové zvláštní kouzlo, které mě k tomu pořád táhne... Ale Jonathan Frakes je Jonathan Frakes.(23.12.2013)

A sakra tak na tenhle seriál jsem se koukal jako malej a doslova jsem ho hltal, ale dnes je to o dost horší a to taky díky faktu že jsem viděl všechny díly Akta x takže mě tenhle seriál dost opomíjel. Navíc všechno vyšetřování se mi zdálo tak nechutně zjednodušené že se mi chtělo brečet, k postavám jsem měl nulovou sympatii. Ale i tak jsem neměl zas tak moc problém dokoukat a navíc některé díly stály zato.(30.6.2011)

Najdou se totožné rysy s běžnými kriminálka-seriály vznikajícími po roce 2000. Lze vnímat stejnou snahu o dynamické zpracování a obsazení představitelů o sympatických křivkách. Rozdílem je pouze trochu více napětí a fakt, že hlavní náplní není snímání otisků prstů a hledání motivu, nýbrž zahrávání si s mysterióznějšími a záhadnějšími fenomény. Občas tam proletí nějaké to UFO, nebo vykoukne nějakej Mimák a já tak hned ostřím zrak o něco víc, než při expertýzách vlasu. I tohle se ale po čase okouká a ne všechny epizody překypují nápady. Podobným seriálem, kde o paranormální jevy není nouze, jsou tradiční Akta X. Alternativa: X Files.(11.4.2010)

První serie pusobila hodně věrohodně diky velmi realistickému až dokumentárnímu stylu natáčení, dalších pár dílů lehce upadá a s příchodem nového šéfa vyšetřování jde kvalita opě nahoru a seriál si drží kvalitni standart. Stejně jako v X files z kterých seriál zjevně čerpá jsou i zde intriky na vyšších místech, tahání za nitky atd...Celkově vzato se prostě jedná o slabší Akta X. Bohužel je seriál občas doporvázen naprosto dementníma chybama, neschopností, jako např. chytit mamuta ve stodole a takovýma logickýma dírama až to bije do očí.(11.9.2008)

• - Seriál se natáčel v Torontu, hlavním městě kanadského Ontaria. (Terva)