Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Série(7) / Epizody(68)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (76)

Držme se peněz (2016) (S02E08)

Tož, dobré to bylo. Všechny dějové linie se spojily do jediné hlavní a stojí to za to. Na to, že jde o americký seriál, v něm zase není až tolik divoké akce, takže scéna před bankou dopadne na diváka jako pověstný cimrmanovský šrapnel. Dá se očekávat, že děj bude v obou zbývajících epizodách pěkně gradovat. Těším! ()

Královna mučedníků (2016) (S02E09)

I u deváté epizody platí totéž, co u těch předchozích, nedochází k žádné velké akci, a přesto se nedokážu odtrhnout od obrazovky. Evidentně nejsem schopen seriál za něco zkritizovat, takže můžu jen napsat, že jsem se opět skvěle bavil. ()

Padni komu padni (2016) (S02E10)

Pěkně propracovanou závěrečnou epizodu druhé řady mi tvůrci naservírovali. Hieronymus Bosch se stylem sobě vlastním propracovává tímto dílem od úvodní frustrace až po frustraci závěrečnou. V komentáři k osmé epizodě jsem zmiňoval cimrmanovský šrapnel, ten byl použit i tentokrát, ale v tomto případě až příliš doslovně. ()

Season 3 (2017) (S03)

Třetí sezóna ve mně zanechala pocit lehkého zklamání a já ji považuji za zatím nejslabší. Těšil jsem se na pochmurnou atmosféru předchozích řad a na pořádnou dávku napětí, ale tvůrci mi tentokrát nasadili přísnou dietu. Atmosféru příběh sice měl, ale byla výrazně slabší, s napětím jsem se prakticky nesetkal a vadil mi i zkratkovitý závěr, aby zbyl ve druhé polovině posledního dílu čas na přípravu další řady. Netvrdím, že jsem se u této série nudil, to v žádném případě, jen jsem se těšil na pořádnou hostinu a dostal jsem jen vegetariánskou porci. ()

Veterán (2017) (S03E01)

Detektiv Hieronymus Bosch se evidentně vrátil v plné síle, opět je totálně zavalený prací a stále nedokáže ovládat občasné výbuchy své povahy. Každopádně jsem první epizodě třetí řady udělil pouze čtyři hvězdičky, protože ji považuji jen za slibný rozjezd nové série. ()

Čtyři poslední věci (2017) (S03E02)

I ve druhé epizodě se tvůrci zatím drželi trochu při zdi, i když je pravda, že už poznávám jejich typický systém mnoha zdánlivě nesouvisejících dějových linií, které se, jak předpokládám, opět v jednu chvíli střetnou v dokonalém souladu. Už teď se těším. ()

Bůh se dívá (2017) (S03E03)

Události se ve třetí epizodě zvolna dostaly do pohybu, část skrytého obrazu se poodhalila a série znovu získává tu správnou "boschovskou" atmosféru, na kterou jsem zvyklý z obou předchozích řad. Fakt mě vyloženě zajímá, jak do příběhu zapadá ten zvláštní černý koloid a těším se na další informace. ()

El Compadre (2017) (S03E04)

Zajímavá epizoda, plná více či méně skrytých výhrůžek, která dostala do atmosféry třetí řady paranoidní nádech. Každý vyšetřuje každého, jen náčelník Irving je v pohodě a domlouvá si rande. Boschovo pátrání nutí jeho protivníky k první přímé akci a vypadá to, že následující díly budou živější. ()

Co se stalo, nezměníte (2017) (S03E05)

Fajn, mám seriál rád, ale i já musím uznat, že proti předchozím řadám není atmosféra až tak dokonalá a hlavně mi pořád chybí nějaké to napětí. Tiše jsem doufal, že se pátá epizoda konečně více rozjede, ale opět k tomu nedošlo. Neříkám, že to byl špatný díl, to vůbec ne, ale chtělo by to trochu okořenit. ()

Birdland (2017) (S03E06)

Situace byla podobná jako v předchozí epizodě, vyšetřování opět vyneslo na světlo další kousky skládačky, lidé před kamerou i za ní podali profesionální výkony, nenudil jsem se, ale chyběla tomu šťáva. Pořád doufám, že dojde k něčemu, co dodá příběhu větší náboj. ()

Správná hra (2017) (S03E07)

No jo, už to vypadá, že se u mě další epizody třetího Bosche na pět hvězdiček nedostanou. Mrzí mě to, ale znovu došlo k tomu, na co jsem si stěžoval už u komentářů k předchozím dílům. Tvůrcům se stále nedaří vybudovat správnou atmosféru a velmi mi chybí prvek napětí. ()

Aye Papi (2017) (S03E08)

I osmá epizoda přináší poměrně líné tempo a příběh se příliš neposunuje kupředu, spíše se rozšiřuje. Tvůrci se zatím zdařile vyhýbali budování napětí, lehce jim to ujelo pouze v závěru dílu, což mě potěšilo, ale na druhou stranu mě zklamalo hloupé jednání Jerryho Edgara. ()

Přesná muška (2017) (S03E09)

Děj deváté epizody byl přece jen zajímavější, příběh se konečně zase pohnul kupředu, ale na pátou hvězdičku to stále nestačilo. V této sérii jsem už dvakrát pětkoval, protože jsem doufal, že se tvůrcům podaří pořádný odvaz, ale potřetí už se nenechám vyprovokovat a počkám si na závěrečný díl. ()

Mořští králové (2017) (S03E10)

Ani v závěrečné epizodě nedokázali tvůrci překročit svůj stín a nepřiblížili se tak kvalitě předchozích sezón. Třetí řada byla v podstatě ukončena v první polovině desátého dílu, druhá část se už zabývala jen přípravou diváka na čtvrtou sérii a já se teď cítím být podivně podvedený.4*- ()

Season 4 (2018) (S04)

Čtvrtá sezóna seriálu si u mě zajistila pozici zatím nejslabší řady. Po kvalitní atmosféře, se kterou Bosch začínal, nebylo ani památky, s akcí se převelice šetřilo a tempo příběhu bylo místy až příliš pomalé. Tvůrci se i tentokrát věnovali i osobním životům jednotlivých hrdinů, na rozdíl od předchozích sérií teď sklouzávali k přílišné hře na city a zejména Maddiina dějová linie často brzdila děj. Jak už jsem napsal v komentářích k jednotlivým epizodám, je škoda, že se scénář více nedrží Connollyho knih, myslím, že by to seriálu mohlo jedině prospět. ()

Zeptej se prachu (2018) (S04E01)

Epizodu jsem ohodnotil opatrnou čtyřkou, děj byl poměrně zajímavý, hned zkraje se ukázalo, že detektiv Hieronymus Bosch nebude mít o práci nouzi, jen mě trochu znepokojilo, že jsem se opět nedočkal propracované atmosféry, která zdobila díly první řady a ani napětí mě příliš nepřesvědčilo. 4*- ()

Zvláštní dozor (2018) (S04E02)

Mám pocit, že scénáristovi odlétla múza neznámo kam, a už se nevrátila. Když si čtu Connellyho knihy, nemůžu se od nich odtrhnout, zatímco u sledování druhé epizody jsem mohl myslet na spoustu jiných věcí, protože pomalé tempo příběhu, chybějící akce i atmosféra mi to umožňovaly. ()

Ďábel v domě (2018) (S04E03)

Hmmm, koukám, že se v rámci současného obohacování kultury a politické korektnosti kvalitní kriminální seriál změnil v podbízivou pročernošskou masáž šedé kůry mozkové. Děje se to na můj vkus až příliš často a já fakt netuším, proč se musí všechno kvalitní změnit v pravdoláskařskou agitku. ()

Minulé životy (2018) (S04E04)

Tak takovou změnu jsem opravdu nečekal, smrt jedné z postav dokázala vrátit epizodu tam, kde mě Bosch bavil. Mám jen silné obavy, že se následující průběh sezóny vrátí k problémům černobílých Spojených států a jakékoli vyšetřování se přesune na vedlejší kolej. Pokud se tak nestane, budu jedině rád. ()

Vyrovnávání (2018) (S04E05)

Pátá epizoda nebyla vcelku špatná, ale i tentokrát ději scházelo tempo, nedočkal jsem se ani pořádné porce napětí a na atmosféru už tvůrci zřejmě úplně rezignovali. Je fakt škoda, že se scénář nesnaží držet Connollyho knih, myslím, že bych pak neměl důvod ke stížnostem. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let