Bosch (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2014 - 2018, 31 h 24 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Sarah Clarke, Madison Lintz, Annie Wersching, Troy Evans, Gregory Scott Cummins, Jason Gedrick, Brent Sexton, Nick Gomez, Rose Rollins, Scott Wilson, Amy Price-Francis, Valerie Cruz, Alan Rosenberg, Abraham Benrubi, Arlene Santana, Richard Cabral, Carmyn Xoluv, Eric Ladin, Iris Almario, Chelsea Rendon, Jamie McShane, Ricardo Chacon, Mimi Rogers, Veronica Cartwright, Steven Culp, Dave Florek, Michael Yebba, B.J. Clinkscales, Jaime Ray Newman, Ingrid Bisu, Ming Lo, Randy Vasquez, Scott Klace, Jeri Ryan, Tamara Braun, Stephanie Escajeda, Peter Macon, Kikey Castillo, Bridger Zadina, Justene Alpert, Stephanie Erb, Spencer Garrett, Chase Kim, Brooke Smith, Paola Turbay, Ana Flavia Gavlak, Bar Paly, Tasia Sherel, Max Arciniega, Christopher Backus, Linda Park, Jeffrey Pierce, Jimmy Bennett, Jacqueline Piñol, Raychel Diane Weiner, David Futernick, Robert Catrini, Gabriela Fresquez, Jonathan Scarfe, Floyd Van Buskirk, Rob Brownstein, Robbie Jones, Mary Page Keller, Christine Avila, Hoon Lee, Shawn Hatosy, Jesse D. Goins, Hemky Madera, Michelle Hurd, Sara Botsford, Cinda Adams, Shannon Lucio, Chasty Ballesteros, Gina Gallego, Max Bird-Ridnell, James Ransone, Erika Alexander, Leisha Hailey, Myk Watford, Nicholas Gonzalez, Brad Carter, Rick Otto, Emilia Ares Zoryan, Yancey Arias, Amir Talai, Matthew Lillard, Barbara Eve Harris, Sean Blakemore, Michael Kostroff, Alan Blumenfeld, Meredith Giangrande, Leslie Stevens, Victoria De Mare, Tom Mardirosian, Christopher Cousins, Michelle Page, Hrach Titizian, Tim Soergel, Nick Gracer, Arthur Darbinyan, Angela Gots, Stephen Full, Arnell Powell, Nestor Serrano, David Marciano, Carlton Wilborn, Katie Fountain, Tory N. Thompson, Dan Warner, Rya Kihlstedt, William O'Leary, Paul Schackman, Tom Bower, Carlos Lacámara, Andy Mackenzie, Harvey J. Alperin, John Eddins, Chris Aquilino, Burt Bulos, Carole Gutierrez, Anthony Molinari, John Ales, Arnold Vosloo, John Getz, Paul Calderon, Beth Broderick, Erich Anderson, Patricia Bethune, Deborah Geffner, Allan Havey, Mandy Levin, Rocky McMurray, Gavin MacIntosh, Ntare Guma Mbaho Mwine, Miguel Pérez, Pat Skipper, Mark Derwin, Barry Shabaka Henley, Verona Blue, Bob McCracken, Chastity Dotson, Jeremy Lawson, Aidan Langford, Christine Weatherup, John Marshall Jones, Clark Johnson, David Hoflin, Seth Carr, Laura Jane Salvato, Donald Li

První i druhou řadu jsem si dala prakticky naráz - tedy je jasné, že mě to chytlo. A postupně jsem si zvykla i na Wellivera, což zase tak snadné nebylo, do prvoplánově sympatického chlápka mu chybělo z obvyklých atributů snad všechno. V první sérii šlo o dopadení psychopata, druhá se mnohem víc soustředila na střeva policejního sboru. Že by to bylo nějak extra napínavé, se sice říct nedá, ale síla tohoto seriálu vězí v něčem jiném - ve více než dokonalém psychologickém rozboru jednotlivých postav (kromě titulního Harryho Bosche, mám na mysli zejména ještě skvostně podané drama kolem rodiny policejního šéfa Irvinga) a ve skvěle a úsporně napsaných dialozích. Jenom úplně nerozumím tomu, proč je tento seriál na ČSFD anoncován jakožto mysteriózní - když mysteriózního na něm není zhola nic. Spíš naopak, je to čistokrevná kriminálka s velice lidskými osudy.(6.8.2016)

První série se opravdu povedla. Titus Welliver je nejlepší možný Harry Bosch, míchání zápletek z několika románů funguje a i když seriál nedokáže tolik strhnout jako Connelyho knížky, bavil jsem se velmi dobře. Sympatická dávka temné old school kriminálky se zatraceně charismatickým hrdinou - co víc si přát? 80% P.S. Co nejdřív další sérii prosím! Druhá série zvyšuje laťku. A Sedmá z devíti je pořád kus! Chci trojku! 90%(22.3.2016)

1. série Když jsem se dozvěděl, že bude vznikat seriál Bosch na motivy knižní série od Michaela Connellyho, tak jsem se rozhodl, že prvně vyzkouším knížku, abych věděl, co od hlavního hrdiny čekat. Nyní mám za sebou 17 knížek s Boschem a 5 dalších s Mickey Hellerem (Boschův nevlastní bratr) a celý Connellyho detektivní svět jsem si zamiloval. Zpátky však k seriálu. Jako první se automaticky nabízí srovnávání s knižní sérií. První série kombinuje knížky Dvanáctá oběť (3. v pořadí), Město kostí (8.) a Park ozvěn (12.) a překvapilo mě, jak umně jsou spojeny. Myslel jsem si, že to ani nepůjde, ale ono to vyšlo a dobře. Sice je tam pár podstatných rozdílů, ale seriál předlohu vcelku respektuje. Dalším bodem je obsazení. Titus Welliver je pro roli Bosche naprosto dokonalý, nikoho jiného si ani nedovedu představit. Jak se říká, on ho totiž nehraje, on ho žije. Skvělým tahem bylo také obsazení Lance Reddicka do role Irvinga. To je sice v knihách běloch, ale Reddick se pro roli hlavouna, co si užívá politické hry v zákulisí prostě narodil. Sedí mi i obsazení Eleanor či Edgara. Trochu jinak jsem si představoval pouze Kiz. Jak už jsem říkal, samotné příběhy jsou dobře propleté a udržují napětí až do konce. Atmosféra napříč celou sérií je povedená a postavy jsou vykreslené jako v knihách. Harryho dům je perfektní a plusem je i hudba, kterou Harry miluje a byla prosazena i do seriálu. Nedovedu si to bez ní představit, podle mě skvěle dokresluje náladu. Paradoxně mě pak o větší zážitek připravila možná znalost knih, protože jsem věděl, co se stane a co spolu souvisí. Nepatrný prostor pro zlepšení tady je a tak jsem zvědav, co nabídne druhá série. Ta bude kombinovat knížky Poslední kojot (4.), Falešní hráči (5.) a Pád (15.). Rozhodně to však je krimi, které stojí za podívání! 2. série Málokdy se stane, že druhá série překonává první a že mé hodnocení povyskočí o nějaké to procento nahoru. U Bosche se to ale stalo. Už známe postavy, už víme co od nich čekat a můžeme se nechat unášet příběhem, který opět umně kombinuje několik knížek. Tentokrát to vypadá, že sledujeme tři příběhy. Vyšetřování vraždy, které vede Harry s Edgarem, politikaření v podání Irvina Irvinga a tajnou misi na kterou je poslán jeho syn George. Jak se smyčka stahuje, tak se všechny příběhy začnou propojovat a nabídnou několik opravdu památných scén (parkoviště, chata v lesích). Jednu jedinou výtku mám k postavě Luckyho, který neměl culík a Harry mu ho nemohl ušmiknout... Já se upřímně nemohu dočkat toho, co si pro nás Connelly a jeho hrdina Harry Bosch připraví v sérii třetí, protože knížky ještě pořád nabízejí spousty zajímavých příběhů. Pořád čekám na osud Eleanor, na představení Rachel Walling nebo návštěvu Mickeyho Hallera. 3. série Nemohl jsem se dočkat až se Harry Bosch opět pustí do vyšetřování a koncem dubna mi Amazon udělal radost. Opět se proplétá několika případy a opět to dělá tak zajímavě, že si nemůžu pomoct a nechám se unášet tím, kam ho vyšetřování zavede. Bavím se, žádná scéna mi nepřijde zbytečná a to, jak to do sebe všechno zapadá dává skvěle smysl. Tentokrát je převážně využívána první knížka série The Black Echo a i když bylo nutné udělat jisté změny, tak myslím, že se zpracování opět povedlo na jedničku. Opět to nejde zakončit jinak než tím, že se opravdu těším na pokračování a jak to tak vypadá, tak příští sérii to bude zajímavé. Eleanor a její osud volají a Mickey Haller taky není daleko... 4. série Konečně jsem se dočkal čtvrté řady a troufnu si tvrdit, že byla zatím snad nejlepší. Příběh se tváří, že bude vyprávět hlavně děj z knihy Andělský let, ale pak se ukázalo, že částečně dojde i na Devět draků, které jsem vzýval od první řady. A stálo to za to, nové události melou Bosche od začátku do konce a je těžké vypíchnout jen ty nejlepší věci. Protože ať už jde o smrt Eleanor nebo závěr v tunelech, tak jsou to silné části. Za vrchol ale považuji scénu při které mluví s dcerou o minulosti s její matkou. Zajímalo by mě, jak dlouho budou ještě kritici ignorovat výkon Tituse Wellivera, protože tohle si zaslouží minimálně nominaci na Emmy. Už teď se nemůžu dočkat další řady, jen to čekání bude ukrutně dlouhé. Vážně by mě zajímalo jestli se s přibývajícím úspěchem rozhodnou oslovit Mcconaugheyho, aby si zopakoval roli Mickeyho Hallera.To je jediná věc, kterou tvůrci zatím ignorují a já bych ji tam chtěl.(4.1.2016)

Trocha mi to pripomenulo The Wire. Hlavne, čo sa týka policajnej práce okolo vyšetrovania prípadu. Samozrejme, že to nemá taký rozsah a komplexnosť ako The Wire, ale bolo sa na čo pozerať. Zaujal ma aj Marlo Stanfield, ktorý sa zmenil z drogového priekupníka na policajného detektíva. Bosch je charizmatický a má svoje typické charakterové črty. Samotné vyšetrovanie malo spád a tiež zaujímavé zvraty. Vedel by som si predstaviť aj druhú sériu s iným prípadom.(10.10.2015)

Bohužel se seriál nevyhnul řadě klišé, třeba že když dvojice objeví mrtvolu v domě nejhledanějšího zločince města a neoznámí to vysílačkou centrále. Ono celkově je to takové Film Noir meets Hannibal Lecter meets The Killing... ale dobře koukatelné a ve všech 3 sezónách vyrovnané, což je málokdy zvykem.(25.5.2017)