Bosch (TV seriál)

Bosch

Krimi / Drama

USA, 2014–2021, 53 h 55 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Sarah Clarke, Madison Lintz, Annie Wersching, Troy Evans, Gregory Scott Cummins, Jason Gedrick, Brent Sexton, Nick Gomez, Rose Rollins, Scott Wilson, Amy Price-Francis, Valerie Cruz, Alan Rosenberg, Abraham Benrubi, Arlene Santana, Richard Cabral, Carmyn Xoluv, Eric Ladin, Iris Almario, Chelsea Rendon, Jamie McShane, Ricardo Chacon, Mimi Rogers, Veronica Cartwright, Steven Culp, Dave Florek, Michael Yebba, B.J. Clinkscales, Jaime Ray Newman, Ingrid Bisu, Ming Lo, Randy Vasquez, Scott Klace, Jeri Ryan, Tamara Braun, Stephanie Escajeda, Peter Macon, Kikey Castillo, Bridger Zadina, Justene Alpert, Stephanie Erb, Spencer Garrett, Chase Kim, Brooke Smith, Paola Turbay, Ana Flavia Gavlak, Bar Paly, Tasia Sherel, Max Arciniega, Christopher Backus, Linda Park, Jeffrey Pierce, Jimmy Bennett, Jacqueline Piñol, Raychel Diane Weiner, David Futernick, Robert Catrini, Gabriela Fresquez, Jonathan Scarfe, Floyd Van Buskirk, Rob Brownstein, Robbie Jones, Mary Page Keller, Christine Avila, Hoon Lee, Shawn Hatosy, Jesse D. Goins, Hemky Madera, Michelle Hurd, Sara Botsford, Cinda Adams, Shannon Lucio, Chasty Ballesteros, Gina Gallego, Max Bird-Ridnell, James Ransone, Erika Alexander, Leisha Hailey, Myk Watford, Nicholas Gonzalez, Brad Carter, Rick Otto, Emilia Ares, Yancey Arias, Amir Talai, Matthew Lillard, Barbara Eve Harris, Sean Blakemore, Michael Kostroff, Alan Blumenfeld, Meredith Giangrande, Leslie Stevens, Victoria De Mare, Tom Mardirosian, Christopher Cousins, Michelle Page, Hrach Titizian, Tim Soergel, Nick Gracer, Arthur Darbinyan, Angela Gots, Stephen Full, Arnell Powell, Nestor Serrano, David Marciano, Carlton Wilborn, Katie Fountain, Tory N. Thompson, Dan Warner, Rya Kihlstedt, William O'Leary, Paul Schackman, Tom Bower, Carlos Lacámara, Andy Mackenzie, Harvey J. Alperin, John Eddins, Chris Aquilino, Burt Bulos, Carole Gutierrez, Anthony Molinari, John Ales, Arnold Vosloo, John Getz, Paul Calderon, Beth Broderick, Erich Anderson, Patricia Bethune, Deborah Geffner, Allan Havey, Mandy Levin, Rocky McMurray, Gavin MacIntosh, Ntare Guma Mbaho Mwine, Miguel Pérez, Pat Skipper, Mark Derwin, Barry Shabaka Henley, Verona Blue, Bob McCracken, Chastity Dotson, Jeremy Lawson, Aidan Langford, Christine Weatherup, John Marshall Jones, Clark Johnson, David Hoflin, Seth Carr, Laura Jane Salvato, Donald Li, Nancy Linari, Graham Sibley, Vivian Lamolli, Michael B. Silver, Bill Bolender, Burl Moseley, Jenica Bergere, Suzana Jurcevic, Judy Jean Berns, Quincy Fouse, Tamberla Perry, Winter Ave Zoli, Jerry MacKinnon, Keston John, Anna Diop, Jerry Zatarain Jr., Anne Dudek, Kristen Ariza, Carlos Antonio, David Barrera, Jason Rogel, Leonard Wu, Deidrie Henry, Louis Ozawa Changchien, Cynthia Kaye McWilliams, Ronnie Alvarez, Bahram Khosraviani, Annie Chang, Mark Rolston, Jennifer Hasty, Beth Kennedy, William Russ, Jim Hoffmaster, Christopher Murray, Tre Hall, Judy Kain, Gregory Kasyan, George Gerdes, Ryan Dorsey, Tyson Turrou, Frederick Keeve, Judith Moreland, Mason Dye, Chris Browning, Chris Vance, Billy Lush, Jamie Anne Allman, Jeremiah Birkett, Yani Gellman, Mark Adair-Rios, Ben Milliken, Devan Long, Chris Ashworth, Kevin Sifuentes, Moronai Kanekoa, Wilmer Calderon, Ryan Hurst, Bianca Kajlich, Rene Moran, Kwame Patterson, Hillary Tuck, A. Monnie Aleahmad, Barry Livingston, Susan Angelo, Alejandro Furth, M.C. Gainey, Juliet Landau, Jon Lindstrom, Jacqueline Obradors, Margot Rose, Brent Bailey, Rob Benedict, Richard Brooks, Christine Horn, C. Thomas Howell, Jerry O'Donnell, Valeri Ross, Michael Connelly, Diahnna Nicole Baxter, Jeremiah Bitsui, Mark Herrier, Angela Elayne Gibbs, Anthony Alabi, Angela Matemotja, Hash Patel, Roberta Hanlen, Christina Childress, Michael Patrick McGill, Jeff Griggs, Charles Janasz, Misty Monroe, Bianca Lopez, Randy Gonzalez, Nina Concepción, David Lengel, Victoria Hoffman, Ingrid Rogers, PeiPei Alena Yuan, Danny Vasquez, Joshua Bitton, Amber Friendly, Brady Romberg, Alexander Neher, Abby Brammell, Lynn Collins, Julie Ann Emery, Mitchell Fink, Don Franklin, Chris Payne Gilbert, Kevin Will, Leith M. Burke, Treva Etienne, Carter MacIntyre, June Carryl, Ashton Holmes, Dohn Norwood, Bess Armstrong, Stefanie Drummond, Jon Fletcher, Adam Kulbersh, Natalia Castellanos, Thomas Q. Jones, James Martin Kelly, Jeff Kober, David Meunier, Tzi Ma, Jos Viramontes, Lily Rains, Mary-Bonner Baker, Karen Maruyama, Garikayi Mutambirwa, Matt McTighe, Sam Meader, Tajh Bellow, Jonathan Camp, Paul Vincent O'Connor, Joyce Guy

Bosch je naprosto skvělá žánrovka, která vyniká především tim, že je jiná, než většina toho, co se dneska točí. A to se musí ocenit. Mám ale docela strach, že k tomu nedojde. O tom, že už je venku druhá série, jsem se dozvěděl čistě náhodou (a o první jsem tak vlastně dozvěděl taky). Nějakej hype by tomu jenom prospěl. Titus Welliver na podobnou roli čekal příliš dlouho na to, aby Bosch jen tak prošuměl. To je ale ten nejhorší scénář, který snad vážně nehrozí.(19.4.2016)

Nadrůměrný kriminální seriál, který v mnoha ohledech předčí i tolik adorovaný Temný případ. Nekoná se zde žádná filozofická exhibice, žádný okultismus, žádné nasílu navozované tajemno a rutinérsky předkládaná melancholie. Tohle vyprávění se většinu času drží při zemi, jsou zde uvěřitelné charaktery bez křečí, úsporné a nedoslovné dialogy, dobrý casting, perfektní vedení herců a v první řadě skvělý Titus Welliver v hlavní roli. Jen jedineční herci dokážou zahrát svou roli s takovým charismatem a přitom velmi civilně a uvěřitelně. Až do čtvrté epizody jsem nepochyboval o pěti hvězdách, tam ale přijde dost neuvěřitelný dějový zvrat, který mé nadšení nahlodal. Předposlední díl pak připomene béčkovou seriálovou konkurenci. Dost mi vadil i herec jedné sebevědomé grimasy jménem Lance Reddick. Seriálu by asi taky pomohlo osm epizod místo desíti. Přes tyto výhrady jde o naprostou špičku v žánru kriminálního seriálu. S01 -100%, S02 - 80%, S03 - 60%(24.8.2015)

• geklon

Hurá. Retro noir jak se patří. Charisma hlavního hrdina v hluchých místech vylepí, to co by případně nefungovala, nebo jemně skřípalo, ale během té jedné epizody, která přecházela schválení celé série, jich moc není. Navíc se během pilotu setkáváme s velkým množství eventuálních vedlejších postav, které jsou minimálně zajímavé. Koroner v batikovaným tričku a nakrátko střižená velitelka, v obtáhlým tričku u mě vedou. Při správném a střízlivém vedení, tu máme detektivní senzaci.(10.2.2015)

Velmi slusna detektivka so sympatickym, skusenym, avsak nie supermanovskym detektivom Harrym Boschom. Ziadne prefrajerenosti z krimi serialov, ktorych je prebytok. Vsetky tri serie maju svoju hlavnu vysetrovaciu liniu, do ktorej presakuje Boschova minulost a aktualne dianie v Los Angeles, a tiez osudy vsetkych zucastnenych. Tym si ma serial ziskal. Svojou autenticitou, intelintnymi zapletkami a postavami, ktore sa nespravaju stupidne, ale uveritelne. Vrelo odporucam. Silne trojhviezdie. Tesim sa na 4tu seriu.(30.5.2017)

1. série Když jsem se dozvěděl, že bude vznikat seriál Bosch na motivy knižní série od Michaela Connellyho, tak jsem se rozhodl, že prvně vyzkouším knížku, abych věděl, co od hlavního hrdiny čekat. Nyní mám za sebou 17 knížek s Boschem a 5 dalších s Mickey Hellerem (Boschův nevlastní bratr) a celý Connellyho detektivní svět jsem si zamiloval. Zpátky však k seriálu. Jako první se automaticky nabízí srovnávání s knižní sérií. První série kombinuje knížky Dvanáctá oběť (3. v pořadí), Město kostí (8.) a Park ozvěn (12.) a překvapilo mě, jak umně jsou spojeny. Myslel jsem si, že to ani nepůjde, ale ono to vyšlo a dobře. Sice je tam pár podstatných rozdílů, ale seriál předlohu vcelku respektuje. Dalším bodem je obsazení. Titus Welliver je pro roli Bosche naprosto dokonalý, nikoho jiného si ani nedovedu představit. Jak se říká, on ho totiž nehraje, on ho žije. Skvělým tahem bylo také obsazení Lance Reddicka do role Irvinga. To je sice v knihách běloch, ale Reddick se pro roli hlavouna, co si užívá politické hry v zákulisí prostě narodil. Sedí mi i obsazení Eleanor či Edgara. Trochu jinak jsem si představoval pouze Kiz. Jak už jsem říkal, samotné příběhy jsou dobře propleté a udržují napětí až do konce. Atmosféra napříč celou sérií je povedená a postavy jsou vykreslené jako v knihách. Harryho dům je perfektní a plusem je i hudba, kterou Harry miluje a byla prosazena i do seriálu. Nedovedu si to bez ní představit, podle mě skvěle dokresluje náladu. Paradoxně mě pak o větší zážitek připravila možná znalost knih, protože jsem věděl, co se stane a co spolu souvisí. Nepatrný prostor pro zlepšení tady je a tak jsem zvědav, co nabídne druhá série. Ta bude kombinovat knížky Poslední kojot (4.), Falešní hráči (5.) a Pád (15.). Rozhodně to však je krimi, které stojí za podívání! 2. série Málokdy se stane, že druhá série překonává první a že mé hodnocení povyskočí o nějaké to procento nahoru. U Bosche se to ale stalo. Už známe postavy, už víme co od nich čekat a můžeme se nechat unášet příběhem, který opět umně kombinuje několik knížek. Tentokrát to vypadá, že sledujeme tři příběhy. Vyšetřování vraždy, které vede Harry s Edgarem, politikaření v podání Irvina Irvinga a tajnou misi na kterou je poslán jeho syn George. Jak se smyčka stahuje, tak se všechny příběhy začnou propojovat a nabídnou několik opravdu památných scén (parkoviště, chata v lesích). Jednu jedinou výtku mám k postavě Luckyho, který neměl culík a Harry mu ho nemohl ušmiknout... Já se upřímně nemohu dočkat toho, co si pro nás Connelly a jeho hrdina Harry Bosch připraví v sérii třetí, protože knížky ještě pořád nabízejí spousty zajímavých příběhů. Pořád čekám na osud Eleanor, na představení Rachel Walling nebo návštěvu Mickeyho Hallera. 3. série Nemohl jsem se dočkat až se Harry Bosch opět pustí do vyšetřování a koncem dubna mi Amazon udělal radost. Opět se proplétá několika případy a opět to dělá tak zajímavě, že si nemůžu pomoct a nechám se unášet tím, kam ho vyšetřování zavede. Bavím se, žádná scéna mi nepřijde zbytečná a to, jak to do sebe všechno zapadá dává skvěle smysl. Tentokrát je převážně využívána první knížka série The Black Echo a i když bylo nutné udělat jisté změny, tak myslím, že se zpracování opět povedlo na jedničku. Opět to nejde zakončit jinak než tím, že se opravdu těším na pokračování a jak to tak vypadá, tak příští sérii to bude zajímavé. Eleanor a její osud volají a Mickey Haller taky není daleko... 4. série Konečně jsem se dočkal čtvrté řady a troufnu si tvrdit, že byla zatím snad nejlepší. Příběh se tváří, že bude vyprávět hlavně děj z knihy Andělský let, ale pak se ukázalo, že částečně dojde i na Devět draků, které jsem vzýval od první řady. A stálo to za to, nové události melou Bosche od začátku do konce a je těžké vypíchnout jen ty nejlepší věci. Protože ať už jde o smrt Eleanor nebo závěr v tunelech, tak jsou to silné části. Za vrchol ale považuji scénu při které mluví s dcerou o minulosti s její matkou. Zajímalo by mě, jak dlouho budou ještě kritici ignorovat výkon Tituse Wellivera, protože tohle si zaslouží minimálně nominaci na Emmy. Už teď se nemůžu dočkat další řady, jen to čekání bude ukrutně dlouhé. Vážně by mě zajímalo jestli se s přibývajícím úspěchem rozhodnou oslovit Mcconaugheyho, aby si zopakoval roli Mickeyho Hallera.To je jediná věc, kterou tvůrci zatím ignorují a já bych ji tam chtěl. 5. série Bosch je nejlepší americký policejní seriál, o tom už není sporu a dokazuje to i pátá řada. Ta adaptuje jednu z těch nejnovějších knížek - Two Kinds of Truth a jde to opět na výbornou, i když bylo třeba nějakých změn (Mickey Haller mi pořád chybí). Nicméně závěr mi dal naději, že by se mohlo brzy představit jiná knižní postava a to Renée Ballard. Podle mě by bylo super ji v příští sérii představit a kdo ví, třeba by z toho mohl být spin-off? 6. série U šesté řady zaznívají názory, že si Bosch vybral slabší chvilku a příběh tentokrát nebyl tak strhující jako obvykle. Pravda je, že ani jednu ze zpracovaných knížek (The Overlook a Dark Sacred Night) neřadím na vrchol Harryho série, ale zpracované špatně rozhodně nejsou. Musí se ocenit dohrávání případu Daisy Clayton, který si Harry nese sebou z minulosti. Navíc kromě Harryho dostává velký prostor i J. Edgar. Jen mě trochu mrzí, že nedošlo na představení Renée Ballard. Obzvlášť teď, když už se ví, že nadcházející sedmá řada bude poslední a ona by tak mohla převzít štafetu.(4.1.2016)