Bosch (TV seriál)

Drama / Mysteriózní

USA, 2014 - 2017, 23 h 31 min (Minutáž: 30x50 min)

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Sarah Clarke, Madison Lintz, Annie Wersching, Troy Evans, Gregory Scott Cummins, Jason Gedrick, Brent Sexton, Nick Gomez, Rose Rollins, Scott Wilson, Amy Price-Francis, Valerie Cruz, Alan Rosenberg, Abraham Benrubi, Arlene Santana, Richard Cabral, Carmyn Xoluv, Eric Ladin, Iris Almario, Chelsea Rendon, Jamie McShane, Ricardo Chacon, Mimi Rogers, Veronica Cartwright, Steven Culp, Dave Florek, Michael Yebba, B.J. Clinkscales, Jaime Ray Newman, Ingrid Bisu, Ming Lo, Randy Vasquez, Scott Klace, Jeri Ryan, Tamara Braun, Stephanie Escajeda, Peter Macon, Kikey Castillo, Bridger Zadina, Justene Alpert, Stephanie Erb, Spencer Garrett, Chase Kim, Brooke Smith, Paola Turbay, Ana Flavia Gavlak, Bar Paly, Tasia Sherel, Max Arciniega, Christopher Backus, Linda Park, Jeffrey Pierce, Jimmy Bennett, Jacqueline Piñol, Raychel Diane Weiner, David Futernick, Robert Catrini, Gabriela Fresquez, Jonathan Scarfe, Floyd Van Buskirk, Rob Brownstein, Robbie Jones, Mary Page Keller, Christine Avila, Hoon Lee, Shawn Hatosy, Jesse D. Goins, Hemky Madera, Michelle Hurd, Sara Botsford, Cinda Adams, Shannon Lucio, Chasty Ballesteros, Gina Gallego, Max Bird-Ridnell, James Ransone, Erika Alexander, Leisha Hailey, Myk Watford, Nicholas Gonzalez, Brad Carter, Rick Otto, Emilia Ares Zoryan, Yancey Arias, Amir Talai, Matthew Lillard, Barbara Eve Harris, Sean Blakemore, Michael Kostroff, Alan Blumenfeld, Meredith Giangrande, Leslie Stevens, Victoria De Mare, Tom Mardirosian, Christopher Cousins, Michelle Page, Hrach Titizian, Tim Soergel, Nick Gracer, Arthur Darbinyan, Angela Gots, Stephen Full, Arnell Powell, Nestor Serrano, David Marciano, Carlton Wilborn, Katie Fountain, Tory N. Thompson, Dan Warner, Rya Kihlstedt, William O'Leary, Paul Schackman, Tom Bower, Carlos Lacámara, Andy Mackenzie, Harvey J. Alperin, John Eddins, Chris Aquilino, Burt Bulos, Carole Gutierrez, Anthony Molinari, John Ales, Arnold Vosloo, John Getz, Paul Calderon, Beth Broderick, Erich Anderson, Patricia Bethune, Deborah Geffner, Allan Havey, Mandy Levin, Rocky McMurray, Gavin MacIntosh

Zase jednou po čase po skončení seriálu chrochtám blahem jak to malé selátko. A při tom stačilo po první sérii změnit opravdu jen málo. Vysadit hloupou dějovou linku s masovým vrahem a vsadit na jednoduchost a přímočarost. Sice opět dvě linie, ale mnohem uvěřitelnější a řekl bych i ucelenější. O kvalitách tohoto seriálu svědčí nejlépe fakt, že jsem poslední díl dal dokonce i s anglickými titulky, což se mi stává opravdu jen ve výjimečných případech, silné, seriálové závislosti. Tohle byl jeden z nich. Co dokázal Stellan v Riverovi, to stejné platí pro Tituse a jeho Bosche. Perfektní a dokonalé představení, které mě uspokojilo na 110 procent.(18.3.2016)

• insurgentes

Seriál má nesporné kvality. Například relativní objektivitu, s jakou ukazuje proměnu Ameriky posledních let - už není důležitá svoboda a spravedlnost, více se přihlíží na procesní a formální správnost. Jak je to představa mylná, si může každý za pět minut vyjůtůbit pod heslem třeba "US police brutality" - já jsem to jednou udělal, a pak jsem nemohl týden spát, pořád mi před očima běhaly ty desítky online zastřelenejch, mrtvejch nebo aspoň zmlácenejch lidí pro nic za nic. Tehdy jsem si taky udělal o americe představu v tom smyslu, že tamější systém je už dnes víceméně taková "hezčí" forma nacismu. Dále je tu hezky vidět, jaký ovoce nese řízený multikulturalismus (jenž v americe probíhá intenzivně posledních 15 let, a tady v evropě - samozřejmě pod brutálním americkým tlakem - začíná masově právě nyní): vězení narvaný hispáncema, na lapáku nápisy zásadně dvojjazyčně atd. Co se mi ale na seriálu nelíbilo, byla hlavní postava ztvárněná nějakým římským císařem, nebo jak se ten kokot jmenuje. To je taky, rodičové zřejmě trpěli nějakým komplexem, že pro svýho synáčka viděli takovou sqělou budoucnost.. No jen si to představte: přinesli si z porodnice kus uřvanýho pokakanýho masa - a to je prosím TITUS!!! Postihové. No nic, on je prostě pro mě ztělesnění americký arogantní nadřazenosti. Tyhle typy maj tak divně přerostlý žvýkací svaly (asi jak pořád žerou ty gumový housky v hamburgerech), že jim to dělá hranatý ksichty, který jsou TÁÁÁK americký! Tenhle pán je navíc fakt samolibej frajírek, takže jsem to celkově moc nedával.(15.9.2015)

Jsem ráda, že v tomhle případě si to natáčení Michael sám pohlídal, takže pro mě nebyl problém se orientovat a navíc jsem moc spokojená s výběrem Wellivera pro roli Bosche, který má všechny atributy, které jsem o něm měla i při čtení všech česky vydaných knih. A to nemluvím o domě na pilotech, kde bydlel Bosch, potažmo i muzice, kterou má Michael rád a umně jí vpašoval i do seriálu. Výběr herců pro roli Edgara s jeho komfortním oblečkem a Chastaina, který se tam zatím jen mihnul, je také vynikající. Totéž platí i pro ostatní protagonisty, včetně Irvinga, pouze Kiz jsem měla zafixovanou v mých představách trochu jinak, ale to jen byl malý detail. Je to mixáž z jeho knih, mírně v pozměněná oproti knižní předloze, takže nevím jestli to bylo plusem a nebo mínusem v mém vnímání. Ale to v žádném případě neovlivnilo mé napětí ohledně pátrání po sériovém vrahu Waitsovi a jeho psychologických hrátkách, které mířil tvrdě na Bosche. Co se jim moc povedlo, byla atmosféra nejen celé LADP, ale i místa,natáčení v Los Angeles. Doufám, že se dočkám dalších sérií, protože Bosch má ještě spoustu případů ve svém šuplíku. Třeba, kdo zabil jeho matku? - A nádhera, máme tu druhou sérii, jedeme dál .....a zase vynikající, takže té matky se dočkám asi až ve třetí sérii jak naznačuje konec druhé řady. Ještě jsem zvědavá, co se nakonec vyloupne z Irvinga, jak to Michael vyřeší s Eleanor a jestli se poletí do Honkongu? Už teď jsem nervní jak se těším na další pokračování. Zatím bravo !(7.4.2016)

1. série: Bosch asi nikdy nebude považován za vrchol kriminálek a vedle temných zámořských kousků v čele s Temným případem by mohl velmi snadno zapadnout. To by ovšem byla velká škoda. Amazon se nám totiž rozhodl naservírovat poctivou žánrovku, v níž hraje prim výživný titulní charakter a důkladně budované vyšetřování. Titus Welliver konečně dostal pořádnou šanci a díky svému nekonečnému charismatu ji beze zbytku využívá. Hlavní vyšetřovací linka správně zaujme, stejně jako psychologická hra s vrahem a ani Boschova rodinná linie zde překvapivě vůbec nepřekáží. K tomu si připočtěte slušnou old school atmosféru, díky níž by seriál zaujal i vaše rodiče, a máte tu další výrazný kriminální kousek. Druhou sérii chci co nejdřív. 80%(13.2.2014)

Bohužel se seriál nevyhnul řadě klišé, třeba že když dvojice objeví mrtvolu v domě nejhledanějšího zločince města a neoznámí to vysílačkou centrále. Ono celkově je to takové Film Noir meets Hannibal Lecter meets The Killing... ale dobře koukatelné a ve všech 3 sezónách vyrovnané, což je málokdy zvykem.(25.5.2017)