Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Série(7) / Epizody(68)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

bouncer

Bohužel se seriál nevyhnul řadě klišé, třeba že když dvojice objeví mrtvolu v domě nejhledanějšího zločince města a neoznámí to vysílačkou centrále. Ono celkově je to takové Film Noir meets Hannibal Lecter meets The Killing... ale dobře koukatelné a ve všech 3 sezónách vyrovnané, což je málokdy zvykem. ()

geklon

Hurá. Retro noir jak se patří. Charisma hlavního hrdina v hluchých místech vylepí, to co by případně nefungovala, nebo jemně skřípalo, ale během té jedné epizody, která přecházela schválení celé série, jich moc není. Navíc se během pilotu setkáváme s velkým množství eventuálních vedlejších postav, které jsou minimálně zajímavé. Koroner v batikovaným tričku a nakrátko střižená velitelka, v obtáhlým tričku u mě vedou. Při správném a střízlivém vedení, tu máme detektivní senzaci. ()

3DD!3

Pilot: Bosch je frajer a zatím to příjemně odsýpá. Spousta povědomých herců dostává konečně větší prostor. Parádně napsané postavy. Příběhově zatím v pohodě, hezky čitelné, čekám jak se to zašmodrchá. Annie Wersching je pořád kus. Po první řadě: Musím říct, že jde o výbornou záležitost. Něco mezi Wirem a Dr. Housem a čím blíž konci tím lepší je. Návykovka. Titus perfektní, atmosféra hustá a nejede to v zavedených kolejích. Začal jsem číst Connellyho Kufrové tango. Bosh je v druhé řadě jistější v kramflecích a výlety do Vegas nabízí lákavé prostředí plné casin a šlapek. Shodou okolností je Kufrové tango, které sloužilo za hlavní zdroj inspirace druhé řady, první Connelyovka co jsem četl a její převedení do seriálové podoby mě potěšilo. Dokonce vylepšilo slabší části knížky. Výhledy z Boshova domu jsou luxusní. Návnada v podobě nové stopy ohledně vraha matky jako finále super. To abychom nepřišli o pesimistickou pachuť v závěru. Těším se na třetí řadu. Pomalejší a sevřenější třetí řada, která i přes pár silnějších momentů ničím nevytrhává. Kromě posledního dílu, to je pane Bosch v nejlepší formě. Vygradovaný dialog s J. Edgarem je třešničkou na dortu. ()

Lenka.Vilka

Tenhle seriál zařadim mezi top už po pár dílech. Vše, co je třeba postupně k dílům, jak mi polezou okem do hlavy. Co musím zmínit je radost z dobrého seriálu. Poslední dobou tenhle žánr (v seriálovém měřítku) odstrčily jiné věci, protože mě nic nechytlo. Též mě potěšilo, že má seriál opravdové theme, jako to bylo dřív běžně, a teď maximálně na netflixu. Hned jsem si musela najít, co to tam hraje. Což mě dostalo do smyčky restíků. Kdo viděl video k songu chápe :/ (První série za mnou, názor do písmene zůstává.) ()

hroubek

S01+S02 - Trvalo mi to pravdu hodně dlouho než jsem se k tomu dostal. A možná o to více si to teď užívám. Je to super. Titus Welliver má obrovský charisma a neskutečně si to tady dává. Ostatní herci mu skvěle sekundují a vytvářejí funkční svět. Líbí se mi atmosféra seriálu, která je specifická a má v sobě jistou špinavost a nepříjemnost - pohled na sluneční LA je úplně jiný, než na New York nebo jakékoliv jiné město z východního pobřeží. Případy jsou zatím zajímavé a umí upoutat pozornost. Zatím jsem objevil jediný nedostatek a tím je lehká natahovanost. Každé řadě by stačilo, kdyby měla osm dílů, a ne deset. Jsem hodně spokojený a těším se až si pustím další díly. 8,5/10 S03 - Další povedená řada. Hodně moc se mi líbí jakým způsobem se zatím každá řada rozjela. Začnete to hezky pomalinku a postupně to začne eskalovat k něčemu většímu a do jisté míry i osobnějšímu. Tvůrci opravdu nikam nespěchají, pečlivě budují atmosféru a ukazují nám, jak může být vyšetřování příběhů zdlouhavé a neuspokojivé. Stačí málo a celý případ se může rozpadnout jako domeček z karet. Z počátku jsem si myslel, že tvůrci těch zápletek nakousli opravdu hodně, ale ve výsledku se ukázalo, že to úplně na pohodu ukočírovali a dali tomu uspokojivé zakončení. Čistě z mého pohledu si myslím, že kdyby tato řada měla o dva díly méně, tak by šlapala o trochu lépe. Místy se tvůrci lehce opakovali. Už teď se těším na další řadu. 8/10 S04 - Tohle byla lahůdka. Čtvrtá řada nabízí oproti předchozím řada malinkou změnu ve vyprávění a z mého pohledu to této řadě moc pomohlo. Nejnovější řada je nejzajímavější, nejdravější a dokáže Bosche fyzicky a psychicky vyšťavit, a udělat to ještě více osobnější, než jsem doufal. Celá řada je velmi energická a dravá, a já jsem měl chuť zkouknout všechny díly hned za sebou, protože to, co se v této řadě řeší si vaši pozornost získá během pár minut. Tvůrci odvedli luxusní práci a já si užil každý díl. Je to parádně napsané, skvělé zahrané (Titus Welliver si to neskutečně dává a ostatní herci mu velmi  zdatně sekundují - Jamie Hector a Lance Reddick), jsou tu funkční zvraty, a samotný případ umí tnout do živého, a velmi krásně ukazuje problémy, které jsou v dnešní společnosti. Čtvrtá řada se moc povedla a já se těším až si dám menší maraton u řady s pořadovým číslem pět. 9/10 S05 - Opět velká lahůdka. První scény z nejnovější řady mě hodně překvapily a já jsem jen koukal s otevřenou pusou, co se děje a hlavně, co se bude dít dále. Tvůrci si pro nás připravili opět skvělou a napínavou podívanou, kdy divák má potřebu si pustit celou řadu na jeden zátah. Místy je to skoro infarktová podívaná, která diváka uzemní. Znovu musím pochválit tvůrce za špičkovou práci s atmosférou, napětím a výstavbou příběhu. Moc se mi líbilo, jak se zbytečně nikam nespěchalo a všechno pomalinku, ale jistě do sebe začalo zapadat, abychom dostali krásný a ucelený obraz. Hodně si užívám samotný nečernobílý svět, kde některé věci nejsou takové, jaké by měly být, ale na druhou stranu jsou věci, které se nikdy nezmění a hrdinové, kteří mají pevné zásady. Po herecké stránce je to bezchybné a každý z herců dostane dostatek prostoru, aby vynikl. Čistě z osobního hlediska jsem čekal, že některé linky bude trochu jinak vygradované, ale to nic nemění na tom, že jsem si tuhle řadu moc užil. 8,5/10 S06 - Další parádní jízda, nebo tentokrát ne? Šestá řada mě opět chytla a já dával jeden díl za druhým. Opět mohu s čistým svědomím napsat, že se jedná o špičkově napsanou a natočenou detektivu, která nás nenechá vydechnout a budeme jí napjatě sledovat. Bohužel je tu jedno velké ALE. Těch zápletek je v této řadě až moc, a tvůrci se s nimi snaží pracovat jak nejlépe mohou, přesto výsledek působí lehce přeplácaně. Problém se ukáže, že tvůrci potřebují každou zápletku a linku nějakým způsobem dokončit a uzavřít, a to jakým způsobem to dělají mi nesedlo. Celé to místy působilo na sílu, vynuceně a některá scénáristická rozhodnutí mi přišla zmatená. Na druhou stranu musím říci, že je zde tolik vynikajících momentů, scén a hereckých výkonů, že tento nedostatek velmi rád odpustím a nebudu na něm tolik bazírovat. Šestá sezóna detektiva Bosche se hodně moc povedla, a já se klepu na poslední řadu. 7,5-8/10 S07 - Povedené a silné zakončení kvalitního detektivního seriálu. První díly mi trochu nesedly, ale jakmile se příběh rozjel a přišel hlavní zvrat v půlce, tak jsem byl jako na trní a musel jsem to hned dokoukat. Tvůrci si celou řadu připravují půdu na velmi stylové zakončení, které je z mého pohledu silné, lidské a hlavně sedí k hlavnímu hrdinovi. Moc se mi líbilo jak to krásně do sebe zapadlo, jak se některé postavy vyvíjeli (Jerry, Irving) a mám radost z toho jak to bylo kvalitně natočené a napsané. Určitě by se našli nějaké chyby, ne každá linka byla úplně soběstačná, ale i tak to nic nemění na tom, že ten konec je perfektní. Krásná práce a já se můžu přesunout k seriálu Bosch: Odkaz, na který se fakt dost těším. 8/10 () (méně) (více)

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let