Dobrý doktor (TV seriál)

The Good Doctor

Dobrý doktor

USA, 2017–2020, 52 h 22 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvůrci:

David Shore

Dan Romer

Freddie Highmore, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Hill Harper, Chuku Modu, Richard Schiff, Beau Garrett, Tamlyn Tomita, Graham Verchere, Dylan Kingwell, Miranda Edwards, Jasika Nicole, Britt Loder, Eve Gordon, Victoria Bidewell, Jesse Reid, Lucia Walters, Crystal Balint, Niall Matter, Tim Russ, Kirby Morrow, Adam Lolacher, Angela Moore, Teryl Rothery, Brett Rice, Jesse Moss, Samantha Sloyan, Michael Muhney, Norma Maldonado, Gloria Garayua, Ruben Garfias, Kandyse McClure, Kari Coleman, Michael Antonakos, Paul Dooley, Zachary Gordon, Zahf Paroo, Pej Vahdat, Christina Chang, Irene Keng, Orlando Lucas, Matthew Mandzij, Roman Podhora, Sam Vincent, Jesse James, Kacey Rohl, Catherine Lough Haggquist, Elfina Luk, Paige Spara, Erin Matthews, Parveen Dosanjh, Elizabeth Hinkler, Emily Hinkler, Adil Zaidi, Debs Howard, Alvina August, Marsha Thomason, Tegan Moss, Jojo Salkey-Randon, Charlie Latimer, Erika Scigliano, Alex Kliner, Nicholas Carella, Carly Bentall, Kayla Wallace, Eric Winter, Maggie Benedict, Lissa Neptuno, Vaughan Winmill, Coby Bird, Kari Matchett, Luvia Petersen, Devon Sandhu, Demord Dann, Manny Jacinto, Andrew Airlie, Faustino Di Bauda, Chad Matchette, Kylie McKay, Meghan Gardiner, Brendon Zub, Hayley Sales, Necar Zadegan, Kerry Sandomirsky, Robert Moloney, Sunita Prasad, Nelson Wong, Chelah Horsdal, Chris D'Elia, Fiona Gubelmann, JoBeth Williams, Michelle Morgan, Keith Allan, Kristin Lehman, Bruce Blain, Majumi Jošida, Michelle Martin, Hannah Pederson, Judith Maxie, Yasmeene Ball, Ema Mlinar, Nneka Croal, Lisa Edelstein, Lane Edwards, Will Yun Lee, Camille Hyde, Alimi Ballard, Jordana Largy, Max Chadburn, Conchita Campbell, Arthur MacKinnon, Liza Lapira, Holly Taylor, Arjay Smith, David DeSantos, Christine Willes, Sari Mercer, Steve Baran, Brooke Smith, Lesley Fera, Keong Sim, Agam Darshi, Isaiah Lehtinen, Linda Darlow, Reiko Aylesworth, Bryce Johnson, Sheila Kelley, Dan Bucatinsky, Sarah Troyer, Raphael Sbarge, Gabrielle Rose, Min Soo Kee, Konshik Yu, Nitin Prasad, Caitlin Carmichael, Chad Willett, Jewel Staite, Jennifer Aspen, Rachel Boston, John Patrick Amedori, Hemky Madera, Gonzalo Menendez, Shane Twerdun, Taylor Hastings, Eileen Barrett, Reggie Austin, Kathryn Kirkpatrick, Christine Horn, Elyse Levesque, Tyler Ritter, Leah Lewis, Dan Byrd, Alex Weed, Camille Guaty, Ricky He, Karin Konoval, William MacDonald, Patti Allan, Colin Lawrence, Veronika Hadravá, John Specogna, Alison Araya, Cheryl White, Garfield Wilson, Sharon Leal, Emily Kuroda, Vedette Lim, Sheena Chou, Chloe Csengery, Lilli Birdsell, Mo Gaffney, Michael David Simms, Bronwen Smith, Elizabeth McLaughlin, Rell Battle, Peter Ciuffa, Jennifer Birmingham Lee, Alex Plank, Vered Blonstein, Robyn Lively, Ravi Kapoor, Joe Adler, Daniel Dae Kim, Candus Churchill, Spencer Garrett, Kelsey Crane, Natasha Calis, James Immekus, Bill Dow, Shelene Yung, Helenna Santos, Greg Calderone, Jill Morrison, June Squibb, Paul Belsito, Dalias Blake, Mason Gooding, Khalilah Joi, Celeste Ziegler, Kareem Malcolm, Arielle Tuliao, Rhona Rees, Kurt Evans, Jenny O'Hara, John Innes, Sophia Lauchlin Hirt, Aren Buchholz, Frances Flanagan, Mik Byskov, Ben Cotton, Christina Sicoli, Robert Sean Leonard, Tracie Thoms, Kyla-Drew, Joshua Malina, Jennifer Lafleur, Mark Hildreth, Tiffany Daniels, Alistair Abell, Darrin Baker, Sara Waisglass, Haley Ramm, Kiefer O'Reilly, Kate Isaac, Christopher Rosamond, Seth Whittaker, Donna Benedicto, Kathleen Duborg, Paul McGillion, Irene Choi, Sharif Atkins, Hayden Szeto, Chelsea Hobbs, Karyn Halpin, Winslow Fegley, James Earl, Michael Trucco, Joanna Going, Peter Bryant, Brittney Wilson, Kelly-Ruth Mercier, Patrick Sparling, Ben Wilkinson, Milauna Jackson, Moises Arias, Nakai Takawira, Stacie Greenwell, Brigid Brannagh, Caitlin Stryker, Annette O'Toole, Allen Leech, Joy Osmanski, Lexi Underwood, Chelsea Alden, Cristina Rosato, Shelby Armstrong, Matthew Bridges, Brittany Willacy, Neil Webb, Luke Camilleri, Harold Perrineau, Ever Carradine, David Cubitt, Tom Stevens, Meghan Heffern, Paula Burrows, Bentley Green, Marin Ireland, Kim Hawthorne, Avery Konrad, Donnie MacNeil, Andrea Ware, Cameron Gellman, Doron Bell

Na jednej strane dobrý deriál, naozaj dobrý. Zaujímavé prípady z nemocnice, zaujímavé osobné životy, hoci samozrejme treba uznať že autista za operačným stolom, to je dosť pritiahnuté za vlasy. Jediné, čo mi tu vadilo bolo do očí bijúce tlačenie politickej korektnosti, ktoré nebolo vôbec prirodzené. Proste v komparze musela byť tretina bielych, tretina černochov, tretina šikmookých. To mne vôbec teda nevadí, vadí mi však to, že je to pri aktuálnej skladbe obyvateľstva USA totálnym nezmyslom. A niektoré časti boli zbytočným pretlačovaním progresivizmu a gender ideológie, čo som znamenite ohodnotil odpadom. Ale inak bol celkový dojem veľmi príjemný. Vyzdvihnúť je treba herecký výkon Freddieho Highmorea. Vlastne všetci herci sú tu výborní, ale on pôsobil ako absolútne autentický autista. a keby to bol celovečerný film, nominácia na oscara mu neujde.(13.4.2020)

1. série: Seriál jsem stáhl na základě krátkého videa sestříhaného z prvního dílu a už od začátku mě to chytlo. Ať už doktorská tématika, tak brilantně chytré nápady hlavní postavy, která z místy obyčejné telenovely ala Ordinace v růžové zahradě (ikdyž někdy případy pacientů stály zato) dělá výborný a dobře koukatelný seriál. Postava autistického doktora Shauna Murphyho je jednoznačně nejzajímavější a nejlépe zahraná postava, kterou jsem kdy ve filmu zažil, a za to neskutečná poklona Freddiemu Highmorovi, který seriál táhne o level výš. Od propadu do nudy The Good Doctor dodává v průběhu nové postavy, zajímavé případy, flashbacky Shaunova dětství a jeho aktuální život, který je sám o sobě zajímavý. Moc si nemůžu stěžovat, protože tohle mi sedlo do vkusu a doufám, že druhá série bude ve stejném duchu, možná o něco drtivější.(18.3.2020)

Príliš veľa odlišností medzi stvárnením autistického doktora a Normanom Batesom osobne nevidím, čo vo mne vyvolávalo stále pocit, že Norman predsa nemôže byť chirurg. Mozog mi to akosi nevedel spracovať a veľmi ma to rušilo. Nepridám sa tak medzi tých ľudí, ktorí obdivujú genialitu Freddieho Highmora. Ostatné postavy, hlavne Antonia Thomas potešili viac.(5.9.2018)

Pri tomto seriály som si začal uvedomovať, ako dlho stála príprava scenáru , koľko musel mať poradcov z lekárskeho prostredia aby to sadlo a a aby tomu divák uveril. Mám dojem, že sa to aj podarilo. Sadol som si aj ja ja :) Napriek všetkému uveriteľnému a neuveriteľnému by som si asi chirurgovi autistovi predsa len nedal ani len mandle vybrať. :). V seriály nechýbali ani romantické a sentimentálne okamžiky. Na mňa veľmi milo zapuosobila epizóda a chorým africkým chlapčekom, ktorému "zreparovali" jeho srdiečko. Ale takých okamihov tam bolo viacero, na svoje si prídu milovníci filmov z lekárskeho prostredia. Náladu a dojem z každej časti umocňoval vždy aj dobrý výber songov na záver epizódy.(21.7.2018)

Freddie Highmore je opravdu úkaz. Autistického doktora jsem mu naprosto celou dobu věřila a dokázala jeho problémy spolu s ním prožívat. Člověk sice může čekat nějakou klasickou doktorskou slátaninu, ale já si to upřímně užívala. Rozhodně se jedná o jeden z těch lepších seriálů z lékařského prostředí, kde si buď postavy oblíbíte, nebo k nim nemáte nějaký hlubší stav, ale snesete je. Konec první série přišel, ani nevím jak a já se těším na tu druhou!(13.4.2018)

• - Doktor Alex Park (Will Yun Lee) a doktorka Mia Wuellner (Jennifer Birmingham Lee) sú v reálnom živote manželia. (Game90)

• - Nicholas Gonzalez (Dr. Melendez) pochádza z lekárskej rodiny, jeho otec a brat sú lekári a jeho matka je účtovníčka na rádiológií v južnom Texase (San Antonio). Jeho brat mu pomáhal ako konzultant pri natáčaní. (Game90)

• - Freddie Highmore sa vyjadril, že na začiatku bol odmietnutý pre rolu Shauna Murphyho, pretože vyzeral veľmi mlado. Producenti mu povedali, že chcú niekoho, kto bude mať aspoň 25 rokov. Freddie odpovedal: "Ale ja mám 25." (Game90)