Reklama

Reklama

Měsíční svit

(seriál)
Komedie / Drama / Mysteriózní / Romantický
USA, (1985–1989), 55 h 38 min (Minutáž: 41–93 min)

Hrají:

Cybill Shepherd, Bruce Willis, Allyce Beasley, Gary Graham, Curtis Armstrong, Jack Blessing, Pierce Brosnan, Judd Nelson, Robert Z'Dar, Alan Blumenfeld (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(66)

Obsahy(1)

Když agent topmodelky Madelyn 'Maddie' Hayesové (Cybill Shepher) utekl se všemi jejími penězi do jižní Afriky, nezbylo jí než dům a prodělečná detektivní agentura nazvaná City Angels vedená laxním bohémem Davidem Addisonem (Bruce Willis). Maddie ji přejmenovala na Blue Moon a i přes původní záměr ji rychle prodat, vrhla se na práci soukromého detektiva se zájmem. Agentura Blue Moon se stala tím, co potřebujete, když váš manžel zahýbá, jste ohroženi bláznivým vrahem nebo unesli vašeho milého a šílený zabiják ohrožuje svět. A to vše s Maddienou krásou, Davidovým šarmem, rýmováním sekretářky Agnes DiPesto (Allyce Beasley) a bláznivostí jejího přítele Herberta Quentina Violy (Curtis Armstrong). (monolog)

(více)

Recenze (144)

batik 

všechny recenze uživatele

Koroner: Tak to je on Edward O Leary. Poznaváte ho? Maddie: Nevím, nikdy sme ho nevideli. Koroner: Tak proč ste chteli videt telo? Maddie: Proč sme chteli videt jeho telo? David: My sme soukromí detektivové, tak proto. Koroner: Múžete se podívat na další, když ste tady. Maddie: Ne, náš limit je jeden nebožtík za den. Takéto hlášky sa na diváka valia pri pozeraní Mesačného svitu, ktorý bol jedným z najúspešnejších seriálov druhej polovice 80. rokov 20. storočia. Kombinoval prvky detektívky, komédie a romantiky a jeho hlavnou devízou bolo iskrenie a vzťah medzi ústrednou dvojicou. Hlavnou hrdinkou seriálu mala byť emancipovaná a aj troška namyslená Maddie Hayes v podaní Cybill Shepherd, hviezdičky 70. rokov, ktorej kariéra v 80. rokoch vcelku stagnovala. Sekundanta jej mal robiť ľahkovážny vtipálek David Addison, ktorého stvárnil dovtedy neznámy Bruce Willis. Obaja sa vďaka Mesačnému svitu dostali na výslnie, len Willis sa po Die Hard stal hollywoodskou megahviezdou a Shepherd na podobný trhák šťastie nemala a zostala len seriálovou herečkou. Podľa mňa nebol Willis od Shepherd o toľko výraznejší ako sa traduje. Jednoducho sa vhodne dopĺňali a každý sám o sebe nedokázal seriál potiahnuť, čo sa prejavilo hlavne v 4. sérii, keď sa priestor Shepherd značne obmedzil z dôvodu jej tehotenstva. Prvá, druhá a cca polovica tretej série boli perfektné, len potom pozvoľna začal úpadok, ktorý vrcholil vo 4. a 5. sérii, keď sa z Mesačného svitu stala tak trocha telenovela a tvorcovia ako keby nevedeli ako s príbehom ústrednej dvojice ďalej pokračovať. Dobré časti sa objavili aj v neskorších sériách, ale už ich nebolo toľko ako zo začiatku, kedy sa vyslovene slabá epizóda objavila naozaj zriedkavo. Aj keď treba uznať, že posledná časť bola naozaj originálna. 75% ()

Greg25 

všechny recenze uživatele

Bruce Willis je tu úžasný (ostatně jako vždy), ale moc mě to nebavilo. Nemá to spád ani ten správný náboj, který i z průměrných seriálů dělá kultovní záležitosti. Příliš se tady mluví, ale vtipný to není. Hlášek tu je taky poskrovnu a díly, které řešily vztah mezi Cybillou a Brucem byly nesnesitelné svojí rozvleklostí. Oproti Profesionálům nebo i proti Dempseymu a Makepeaceové hodně slabý odvar, asi jako dvacetkrát louhovaný čaj. 55% ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Měsíční svit nasadila Česká televize hned na začátku 90. let a v první polovině 90. let ho ještě dvakrát reprízovala. Ve své době to mělo pro mě slušný půvab, byl to seriál, který představoval závan svěžího větru proti klasickým dietlovským kouskům z televizního archivu a nedej bože budovatelských seriálů od horších autorů. Mezi dvojicí hlavních hrdinů fungovala ta správná chemie, dialogy jiskřily a zvlášť Bruce Willis vypouštěl své proslulé hlášky. Řekl bych, že šlo o nejlepší roli Cybill Shepherd. Neviděl jsem zdaleka všechny epizody, takže netuším, jestli ke konci neměl seriál sestupnou tendenci. Každopádně zvláštní mix romance, komedie a kriminálky na mě udělal dobrý dojem. Celkový dojem: 60 %. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tuhle show bych rozdělil na dvě půlky. Do takového 30. dílu je to skvělý, vtipný a dynamický seriál, který dokázal pobavit a hlavně zabavit i přes to, že vraha (padoucha) jste odhadli bez většího přemýšlení. Navíc slovní přestřelky mezi Brucem (který doslova tuto show ukradl krásné Cybill) a právě Cybill byly skvělé, promyšlené a vtipné. Prostě a jednoduše, bavilo mě to nehorázně. Ale od té půlky nahoru, to jde z kopce. Sice to není tak výrazný pokles, ale poznáte to. Je to utahanější, větší část dílů se věnuje naprosto jiným věcem, než případům a navíc mi přišlo, že David a Maddie dostávají o něco méně prostoru ve prospěch DiPesto (která, nevím, proč byla v dabingu přeložena jako MistoPesto či tak nějak) a Violy. A bohužel, tihle dva mají a měli jen na vedlejší postavy. Proto ty díly, které se věnovaly jen jim, patřily k tomu nejhoršímu a nejméně vtipnému, co šlo v tomto seriálu vidět. V této druhé půlce mě držely nad vodou pouze některé díly, které se věnovaly případům a ústřednímu páru Maddie a Davidovi a bourání čtvrté zdi (např. v jednom díle, kdy David zakopne, řekne Maddie: "Hele, mě už to nebaví, vždyť ty víš, co bude následovat. Bláznivá honička, která skončí tím, že je chytíme. Nemůže to za nás udělat někdo jiný? Třeba ta stará babka, co sepisuje vraždy…?“ nebo v dalším díle postava Bruce Willise čeká na výtah a když přijede, tak z něj vystoupí dva chlapi a ten jeden z nich říká: "Jak vypadám?" a ten druhý mu odpoví "Hotovej Bruce Willis!"). Prostě - do třicátého dílu to bylo za 100 %, od něj bych dal tak 70 %. Takže mi vychází lepší čtyři hvězdy. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Standard osmdesátých let, neurazí až tak moc, nepobaví až tak moc, pamětníci nostalgicky zavzpomínají a přidají jednu hvězdičku díky laskavosti paměti, s plynoucím časem se nám vše zdá poněkud lepší, než to bylo doopravdy. Napětí v tomhle seriálu nebylo až tolik, kolik by si pořádná krimi zasloužila, humor byl postaven na stále se opakujícím klišé protikladu hlavních představitelů. ()

Galerie (67)

Zajímavosti (16)

  • Moonlighting se stal jedním z prvních úspěšnějších "dramadies" dramatic-comedy, tedy seriálů, které servírují rovnoměrně komický a vážnejší obsah. (k212)
  • Scénář hodinového televizního filmu míval v té době zhruba šedesát stran. U tohoto seriálu mnohdy překračoval dvojnásobek. (Terva)
  • Producent Glenn Gordon Caron podporoval atmosféru snímků ze čtyřicátých let například tím, že zakázal kameramanům používat zoom, tedy nájezdy kamery dělané objektivem. (Zdroj: Cinema) (Terva)

Související novinky

Bruce Willis ukončuje kariéru

Bruce Willis ukončuje kariéru

30.03.2022

Dá se říct, že sedmašedesátiletý Bruce Willis v posledních letech neměl zrovna zářné filmové zářezy a většina z jeho posledních snímků patří spíše do sorty těch, které by jiní tvůrci ze svého… (více)

Reklama

Reklama