Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Série(11) / Epizody(177)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (122)

Nákaza (2013) (S04E02)

Mé obavy, které mě ovládly po první epizodě jsou pryč, stačila jedna infekce a stagnace je zažehnána. Namísto nudného debatování přichází boj o přežití a děj má opět nový náboj. ()

Karanténa (2013) (S04E03)

Nákaza propukla naplno a jak praví přísloví: "Všechno zlé je pro něco dobré." Zatímco mnohé životy končí v krvi a bolestech, zdá se, že se díky tomu divák nebude nudit. ()

Na cestě (2013) (S04E04)

Čtvrtá epizoda není nijak zvlášť akční, ale děj se úspěšně posunul kupředu, vyjasnily se určité záležitosti a byla provedena určitá rozhodnutí, takže jsem spokojený, hlavně, že nešlo o žádné umělé zdržování příběhu. ()

Konečné stadium (2013) (S04E05)

Výživná epizoda, ve které se bojovalo s nemrtvými i s nákazou tak usilovně, že nezbyl čas na nudu a přemýšlení o záležitostech, které se seriálem nesouvisí. Bavil jsem se a byl jsem spokojený. ()

Přítěž (2013) (S04E07)

Další epizoda, která se zabývá Guvernérem, ale tentokrát jsem musel hodnocení o dvě hvězdičky zvednout, protože tento díl byl k věci, došlo tady k vývoji děje podstatného pro celý příběh a celý díl nepůsobil jen jako nutná výplň hluchých míst v příběhu. Nevím, nevím, jestli se s takovou Rick dočká sklizně, Guvernér má tank a ten se záhonky jistě zatočí... ń ()

Není cesty zpátky (2013) (S04E08)

Osmá epizoda měla fakt šťávu, hýřila akcí, nešetřila dramatickými momenty a z citlivějšího diváka jistě vymáčkla i nějakou tu slzu. Hybnou silou dílu je neústupný Guvernér, který teď vlastní dokonce i tank a neváhá ho použít, což má za následek množství zábavných situací. ()

Po bitvě (2014) (S04E09)

Po předchozí epizodě byl pro mě devátý díl těžkým zklamáním, protože byl z větší části psychologicko-filosofickou sondou do mysli dospívajícího chasníka, děj seriálu tady funguje jen jako pozadí pro tento mozkovrt. ()

Vězňové (2014) (S04E10)

Vím, že jsem čtvrtou řadu seriálu několikrát chválil, ale devátá a teď i desátá epizoda mě rozhodně nenadchly. Přibylo nepříliš povedených výletů do myšlenek některých postav, ubylo smysluplného děje a tempo příběhu znatelně pokleslo. ()

Zabráno (2014) (S04E11)

Tak jo, začínám si zvykat na to, že přišla řada na slabší epizody, i když uznávám, že mě Bull i autisticky působící doktor dokázali docela pobavit, zvlášť historka s velbloudem stála za to. ()

Ticho (2014) (S04E12)

Dvanáctá epizoda mi nepřišla jen zbytečná a nudná, byla přímo otravná. Nevypadnout občas z temného výklenku nějaký ten mrtvolák, myslel bych si, že se dívám na seriál pro pubertální děvčata, který pojednává o tom, jak se vyrovnat se svým dospíváním. Toto se opravdu hrubě nepovedlo. ()

Sami (2014) (S04E13)

Přestože byla třináctá epizoda mnohem lepší než epizoda dvanáctá, víc než tři hvězdičky udělit s klidným svědomím nemůžu. Řešit zvlášť osudy oddělených skupin, může být, ale velice mi vadí nefunkční psychologické sondy do myšlení jednotlivých postav, které jen uměle natahují děj a neprospívají příběhu. Snad by vše fungovalo, kdyby tvůrci zvolili šťastnější způsob... ()

V háji (2014) (S04E14)

Od doby, co se seriál začal zabývat bojem o přežití jednotlivých skupinek, ztratil u mě na atraktivitě, ale čtrnáctá epizoda mě opět bavila, asi to bylo tím malým psychopatem. ()

My (2014) (S04E15)

Hmmm, tak už druhá epizoda v řadě byla povedená, že by série chytila druhý dech? Jednoznačně si myslím, že je to způsobeno ukončením psychologického profilování postav a návratem k vývoji děje. ()

Terminus (2014) (S04E16)

Závěr série přinesl výbornou akci, děj zase poskočil kupředu, jen se sem nevešla Carol s Tyreesem a zklamal mě předvídatelný konec. Nevím, jestli tvůrci dokázali někoho rozuzlením celé řady někoho překvapit, já jsem podobné zakončení očekával od prvního vzkazu s mapou. ()

Série 5 (2014) (S05)

Pátá série nebyla špatná, jen mě štvou některé záležitosti, které se vrací v každé řadě: epizody,které nemají kromě umělého natahování děje žádný jiný význam, nefunkční psychologická okénka a prvoplánové moralizování. Jasným přínosem byla ve čtvrté i páté sérii partička kolem seržanta Forda, tihle tři mě opravdu baví. Potěšil mě i Terminus, bylo mi jasné, že tam situace zhoustne, ale tak náročnou dietu jsem přece jen nečekal, výborně zvládnutý závěr řady mě hezky navnadil na šestou sérii. ()

Porážka (2014) (S05E01)

Vidím, že pátá série začala výborně, jen se bojím případného zklamání, které mě postihlo ve čtvrté řadě po osmé epizodě. Pokud si série udrží takový standard jako její první díl, bylo by to výborné. Každopádně velice zábavná epizoda, která osloví zejména romantické řezníky. ()

Cizáci (2014) (S05E02)

Oproti minulé epizodě byl děj lehce slabší, ale stále solidní. Je teda fakt, že já bych určitě žádného kněze nezachraňoval, spíš bych pomohl těm supíkům okolo nahoru na skálu, protože bych byl zvědavý, jestli se Všemohoucí opravdu postará o své ovečky. Já osobně bych si vsadil na mrtvoláky. ()

Čtyři stěny a střecha (2014) (S05E03)

Tož, dobré to bylo, nejvíc se mi líbila celková, krajně optimistická atmosféra, která prostupuje celou epizodu a taky jsem si oblíbil momenty, kdy se Rick opravdu naštve. Došlo i na mačetu s červenou rukojetí a Michonne se opět setkala se svou katanou, což je fajn, už mi chyběl ten zkušený pohyb, kterým z ostří odstraňuje krev, mozky a tie ďalšie veci. ()

Bezpráví a pořádek (2014) (S05E04)

A už je to tady, zase jedna ze zbytečných epizod, které zásadně neovlivňují hlavní příběh a používají se v seriálu jen pro uvedení nových postav do děje. Pokud přibude Beth ještě pár jizev, mohou s ní natočit Frankensteinovu nevěstu. ()

Svépomoc (2014) (S05E05)

Bull mě opět nezklamal a je jasným tahounem epizody. Hodně mě pobavil moment, kdy se na konci dílu skoro zastavil čas, stačí jedna věta a lidem se úplně změní priority, pokud jim vůbec nějaké zůstanou. Seržant byl každopádně nejlepší. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)