Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Série(11) / Epizody(177)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (122)

Řekni ano (2017) (S07E12)

Přidal jsem hvězdičku, protože se zde nevyskytoval Eugene, ale výše jsem jít nemohl, příběh se prakticky nepohnul, po komplikovaném sběru zbraní jsme znovu v bodě 0 a tvůrci se opět vykašlali na pravidla, která sami nastavili. Nemrtví pronásledují auto s vypnutým motorem a ignorují střelbu. Chápu, vše pro napětí, však jsem si taky málem okousal nehty do krve. ()

Tady mě pohřběte (2017) (S07E13)

Překvapilo mě, že byla třináctá epizoda celkem slušná, přestože se celá točila kolem melounů. Hned úvodní drama s nosatci mě pěkně rozrušilo, a kdyby děj zbytečně nepřibržďovali Morgan a Carol svými sáhodlouhými hovory o ničem, mohl jsem sáhnout i po lepším hodnocení. ()

Druhá strana (2017) (S07E14)

No jo, no. Tato epizoda byla zřejmě natočena proto, aby mezi díly 13 a 15 nebylo prázdné místo. Tvůrci ukuchtili málo poživatelný gulášek složený z pitomých rozhodnutí, podivného jednání některých postav a všechno to naředili intenzivním hraním na city. Hvězdičku jsem udělil za Simonův výmluvný obličej. ()

Co je třeba (2017) (S07E15)

Ach jo, jak mám tohle hodnotit a komentovat? Asi takto: epizoda by u mě za jiných okolností skončila v lehkém nadprůměru, jenže scénář opět popírá dříve napsané. Když si vybavím, za jak dramatických okolností získali alexandrijci tu trochu výbušnin, čekal bych, že si je budou šetřit na pořádný cíl, ale to ne! Použijí je tak, jak používá zásahovka šokové granáty. Aby toho nebylo málo, vystřílí do undeadů vagón úzkoprofilového střeliva. Jak chceš Ricku, máš to za dvě. ()

První den zbytku života (2017) (S07E16)

I přes utahané mezihry se Sashou jsem nakonec epizodu ohodnotil jako nadprůměr a rozhodně mě o tom nepřesvědčila digi Shiva, přestože se mi všemi pixely snažila dokázat, že ty lidi opravdu trhá. Mohl za to hrdinný vůdce Rick, který si po vzoru americké vlády vyzbrojil vlastní Al- Káidu, a tak mě kvalitně pobavil. ()

Série 8 (2017) (S08)

Ufff, tak mám za sebou i osmou sezónu, která schopností nudit a otravovat překonala i nepodařenou sedmou řadu. Tvůrci seriálu naprosto evidentně netuší, z které do které, takže většinu stopáže zabraly neuvěřitelně nablblé debaty a motivační proslovy, u kterých mluvčí udělali tu chybu, že si nenalíčili polovinu obličeje na modro, neseděli na koni a nemávali dvouručákem. I tentokrát se sázelo na slzopudné scény a Gabrielovy náboženské žvásty, zatímco příběh stagnoval, míjel se s logikou a jediného charismatického záporáka nechal zdevalvovat v jeho vlastní karikaturu. ()

Milosrdenství (2017) (S08E01)

Pravda, motoriku mám totálně v ...., ale po mentální stránce jsem prý v pohodě, jenže mám dojem, že první epizoda osmé sezóny cílí spíše na diváky duševně méně vybavené, protože logiky jsem v ději příliš nenašel. Druhá možnost je, že jsem to celé špatně pochopil a Negan má alergii na průvan, což Rick ví (zřejmě od Dwighta), proto mu vysklí všechna okna, a tím ho donutí opustit jeho pevnost. Pochopitelně nemohly chybět motivační projevy a close- upy na Rickův obličej s krví podlitýma očima pro fajnšmekry. ()

Proklatí (2017) (S08E02)

Silně jsem znervózněl ve chvíli, kdy mi došlo, že mi unikla epizoda, v níž Rick nechal v Alexandrii zbudovat muniční továrnu, nakonec jsem zjistil, že šlo asi o nějaký bonusový díl, protože ty regulérní jsem viděl všechny. Mrzí mě to o to víc, že šlo o epizodu naprosto zásadní, protože teď se v seriálu střílí jako v Normandii v Den D, a náboje nikdo neřeší. V Morganovi má Rick armádu jednoho muže, Ježíš dostál svému jménu i vzhledu a začal se definitivně chovat jako idiot. ()

Zrůdy (2017) (S08E03)

Třetí epizodě jsem udělil hvězdičku jen z nostalgie, tenhle seriál mě před časem fakt bavil, teď se z něj stal jakýsi podivný paskvil, ve kterém neustále zaznívají velká slova, jsou pronášeny motivační řeči (pořád dokola totéž, jen v bleděmodrém), hraje se na city a kašle na logiku. Smutné. ()

Jen nějakej chlap (2017) (S08E04)

Musím přiznat, že mi tentokrát Frajer 42 mluvil z duše, to byl fakt přesný komentář. Už úvod dílu naznačil, že se jistě budu skvěle bavit, když jsem mohl nerušeně sledovat, jak se Ezekiel holí a jak si obléká košili. To bylo lepší než adrenalinová injekce. A zase přišly velkohubé proslovy, dojemná loučení, a pak téměř nekonečné utrpení s pajdajícím rastafariánem. Nepřišel jsem na to, jak je možné sejmout čtyři chlapy skrz stropnice a na otevřeném prostranství netrefit ani prd. Carol by si asi měla před bojem zavazovat oči. Hvězdička jde tentokrát za Rickem, Sledovat, jak se půlpalcové střely (pro neznalé 12,7 mm) odrážejí od mřížky chladiče jeho Jeepu, bylo prostě labůžo:-) Závěrem budu (skoro)citovat jeden animovaný seriál:" Rozpixelovali Shivu, parchanti!" ()

Velké hrozivé N (2017) (S08E05)

Živí mrtví, když se rozhodnu sledovat seriál s takovým názvem, určitě neočekávám teologicko- filosofickou diskusi a dvě třetiny epizody zaplácané únavným žvaněním. Když už se nekvákalo o ničem, byly do akce vypuštěny dementní postavy a mně došlo, že jsem se na předchozí díl o složitém získávání kulometů díval úplně zbytečně. ()

Král, Vdova a Rick (2017) (S08E06) odpad!

Kromě toho, že byla šestá epizoda převelice nudná, byla také převelice stupidní. Nevím, jestli si tvůrci k natáčení najali i nějaké poradce přes zbraně, ale jestli ano, vyhodili peníze. Střílet RPGéčkem na tři metry rozhodně není dobrý nápad, z toho, co se dělo po zásahu, mi málem odpadla spodní čelist, navíc opět chyběla logika. Auto nesmí opustit garáž, já mám RPG, proč bych to prostě nenapálil do toho vozidla? Protože by to bylo příliš snadné, přece! A navíc ta odporná hra na city... ()

Čas pro potom (2017) (S08E07)

Osmá sezóna je zatím čirým zoufalstvím, už zase se epizoda utápěla ve spoustě zbytečných řečí, dějová linie s Rickem u Mrchožroutů je kolosálně nablblá a jediným alespoň trochu zajímavějším momentem byla Darylova akce. I ta se musela, pochopitelně, řádně okecat. ()

Jak to musí být (2017) (S08E08)

Osmá epizoda na mě udělala dojem jen tím, že mi připadala nekonečná. Postavy se opět chovaly podle toho, co jim velel scénář, tj. dementně, znovu došlo na "hlubokomyslné" rozhovory i na citově vypjaté momenty, které mi tak lezou na nervy, rozesmál mě souboj blba Ricka s Neganem, k čemu má vlastně Rick za opaskem tu sekeru? Nikdo neví. Původně jsem hodnotil jen jednou hvězdičkou, ale druhou jsem musel přidat za Carlovo finále. Konečně!!!:-) ()

Čest (2018) (S08E09)

Další hřebíček do rakve dříve výborného seriálu, no, co už. Minule jsem za finále s Carlem hvězdičku přidal, to už teď udělat nemůžu, výsledek mě sice potěšil, ale abych se k němu propracoval, musel jsem přetrpět spoustu uměle natahovaného děje, citového vydírání a obvyklých nesnesitelných keců. Navíc- klobouk zůstává ve hře! ()

Pocit viny (2018) (S08E10)

Úvodní scéna se záchranou altánu hrdě nakročila směrem k odpadu, ale později se situace poněkud stabilizovala. Po smrti Carla by mohla zahynout i další postava, která se chová po většinu času dementně a která mě až příliš často sleduje svýma krví podlitýma očima. Bohužel, je mi jasné, že Rick tady bude déle než já, ale za pár měsíců budou Vánoce, a když si to tak moc přeju... Co? ()

Víra tvá tě uzdravila (2018) (S08E11)

"Děj" jedenácté epizody by mohl být definicí nudy. Mohl jsem si tradičně vybrat z několika dějových linií, kromě jedné se však všechny skládaly z nezáživných procházek po lese. Tyto nešťastné chvíle se mi snažil zpříjemnit Gabriel svým obvyklým teologicko- filosofickým okénkem, aby jako vždy selhal. Dva momenty mě opravdu zaujaly. Prvním byl Maggiin šťastný úsměv, když na Hilltop s docházejícími zásobami dorazila další velká skupina strávníků, druhým byl pohled na Darylovu skupinu, která zrovna prošla bažinou, ale přitom vypadala, že se cestou stihla stavit v čistírně. ()

Klíč (2018) (S08E12)

Jediné, co pro mě alespoň trochu zachraňovalo dvanáctou epizodu, bylo Simonovo politikaření, jinak to byla zase strašlivá fraška. Negan hbitě vykličkoval palbu z AKáčka, aby Rick vzápětí tuto zbraň lhostejně odhodil, proč by taky ne, zbraní má přece na rozdávání, že? Rozčvachtaní zombíci hoří jako dobře vyschlé seno (spíš ještě líp), ale pozitivním momentem byl ten okamžik, kdy Rick konečně našel svou sekeru (ano, tu, kterou nosí stále na opasku, sklerotik jeden). Takže velký potlesk pro Ricka, ale co měl znamenat ten bizar s dodávkou? To jako fakt? ()

Nenech nás sejít z cesty (2018) (S08E13)

Musím uznat, že se toho ve třinácté epizodě událo více, než jindy ve třech dílech, ale tím taky má spokojenost skončila. Morgan se po čase zase vrátil ke svým oblíbeným halucinacím a já pořád nevím, proč musí být každý černoch v seriálu otravným debilem (Morgan, Gabriel, Ezekiel). Fakt mě dostala obranná taktika, při níž se pustí nepřítel bez boje za hradby, velitel, který takový rozkaz vydá, by měl být odměněn olovem (z vlastních řad). ()

Musí pořád něco znamenat (2018) (S08E14) odpad!

To už se opravdu nedá! Otravný Carl ještě nevychladl a už ho stihl nahradit stupidní spratek Henry. Zatímco v minulé epizodě Morgan jen halucinoval, tentokrát přidal umrtvující rozhovory s tetičkou Carol a té stupiditě v bývalém baru se už nedalo ani nevěřícně smát. Neštěstí. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)