Případy 1. oddělení

• Česko Oddělení vražd (neoficiální název) (více)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Série(3) / Epizody(35)

Marci

Možná jsem tu mírně nadhonotila, ale oceňuju to, že policajti tu jsou lidi z masa a kostí, příběhy jsou dobře napsané, postavy velmi dobře obsazené, celkově je to prostě skvělé pokoukání - a ne v rámci Česka ale v rámci tohoto žánru jako takového. Alespoň pro mne. ()

slunicko2

Tvůrci vsadili na autenticitu, civilnost projevu a lidskost postav. 1)  Seriál ukazuje práci kriminalistů ne jako akční střílečky a honičky, ale jako mnohdy frustrující úmornou každodenní piplačku, kdy klacky pod nohy hází neschopní kolegové, nevlídní nadřízení a za senzacemi se ženoucí bulvární novináři._____ 2)  50letý scenárista Josef Mareš má vlastní zkušenost vyšetřovatele a je to znát. 32letý Jan Malinda pak scénáře dovedl do vhodné podoby. Nevím, jaký měl ten který scenárista na konečném výsledku podíl, ani proč se rozkmotřili a pak zase usmířili, ale jako diváka mě především zajímá výsledek. Pod ním jsou podepsaní oba dva._____ 3)  Doporučuji k pročtení místní Zajímavosti. Jsou, věru, zábavné a pěkně vysvětlují genezi některých postav. Nejvíce mě pobavilo, že se podle Malindy v Korejsovi údajně poznalo šest policejních vedoucích (uvádí Šéfík*****)._____ 4)  65letý Boleslav Polívka (mjr. Plíšek), 52letý Ondřej Vetchý (mjr. Kozák), 51letý Miroslav Hanuš (mjr. Korejs), 40letý Petr Stach (kpt. Anděl), 41letý Filip Blažek (kpt. Pražák), 55letý Miroslav Vladyka (por. Sršeň) a další přispěli k tomu že jsem si postavy velmi oblíbil (včetně záporáka Korejse) a vyloženě jsem se na další pokračování těšil._____ 5)  Petr Stach vypadá stále docela sexy stejně jako 38letý Juraj Loj (kpt. Netík)._____ 6)  Věk protagonistů uvádím k době jejich objevení v příslušné řadě._____ 7)  O podobnosti seriálu s Malým pitavalem vtipně píše argenson****. Výroky Karla Čapka o vraždách dobře parafrázuje UncleG****._____  8)  Zajímalo by mě, jak se seriál prodává do zahraničí._____ 9)  Psáno po zhlédnutí 3 řad. ()

type_B

[EDIT] Menší prostor pro Vladyku je jednoznačné plus. 3. díl OK i se zásahem poručíka Sršně :) Po úvaze přidávám jednu hvězdičku za scénář a dialogy. Btw. Polívkovi ta role sedne. Celkově: jeden z nejlepších českých po-revolučních seriálů (v ranku kriminálních možná to nejlepší). ()

PogoJoe

Kriminální seriály nesleduji, protože mi většinou připadaly podobné. Na tohle české dílo jsem slyšel jen samou chválu, tak jsem zkusil 1. díl a moc příjemně se na něj dívalo. Od kvalitního technického zpracování, hudby, kamery, po skvělé herce a scénáře - tenhle seriál jsem si oblíbil. Kdyby ještě pár dílů autoři přitočili, byl bych rád, protože 14 je málo. ()

dom156

Jeden z nejlepších krimi seriálů u nás, ale troufnu si říct i že v Evropě. První série mě pohltila a s velkým očekáváním jsem se těšil na druhou sérii. Vrcholem byl díl Tělo, potom vývoj příběhu i přes další epizody. Až na to mírně zapomenu zas si všechny díly pustím. Také stojí za zmínku skvělé herecké obsazení kde nejvíc vyniká Vetchý s Polívkou. Mnohokrát doporučuji, kdo ještě neviděl. ()

major.warren

Podle mě je to nejlepší český kriminální seriál. Nic vymyšleného, přesně podle skutečných událostí, ryze profesní rámec. Skvělí herci jako policisté z prvního oddělení pražské kriminálky: Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Petr Stach, Filip Blažek a Miroslav Vladyka. Výborný scénář a velmi pěkná hudba. Sledoval jsem všechny díly a nemohu říct, že by se mi nějaký nelíbil. Z první série se mi nejvíc líbily díly 10 a 13 a z druhé díly 4 a 5. U mě za pět hvězdiček ()

kajas

Kam se hrabe nějaká "Kriminálka Anděl". Novoroční seriálová nadílka vyšla České televizi na jedničku (tedy když opomenu tu krávovinku s osazenstvem Dejvického divadla). Jednotlivá řešení případů, vztahy na pracovišti, vše je zkrátka zpracováno tak reálně, že musí být každý divák logicky nadšen. Konečně zase existuje důvod, proč se těšit na pondělí. Shrnutí: nejlepším dílem jednoznačně případ Velíšek! Edit: Po úvodu druhé série se musím všem, kteří se na přípravě podíleli, hluboce poklonit. Nejlepší český seriál za hodně, hodně dlouhou dobu. Zřejmě poslední řada předčila veškerá očekávání. A nevzpomínám si, kdy mi naposledy někdo tak vyrazil dech jako Javorský v roli nevidomého svědka, fantastický výkon. Edit 2023: Druhou a třetí řadu od sebe dělí šest let. V každé epizodě se opět řeší samostatný případ, vrací se staré známé tváře. Tým vyšetřovatelů je ale doplněn také o nováčky v podání Barbory Bočkové a Juraje Loje. Právě k nim míří moje první výtka, protože minimálně prvních několik epizod jsou tyto postavy velmi nevýrazné a spíše do počtu. Další z důvodů, proč už si tuto sérii na rozdíl od prvních dvou asi nezopakuji, je poněkud nelogická charakterová proměna několika postav (to se týká zejména Kozáka a Pražáka) a také samotné případy, které mnohdy postrádaly spád a napětí starších epizod. Nemůžu říct, že by se návrat oblíbeného seriálu nevydařil, ale silných momentů bylo opravdu málo a mrzelo mě, že chemie mezi partou vyšetřovatelů už nebyla taková jako dřív. Nejvyšší hodnocení ještě nechávám, ale po třetí sérii srážím na slabších 90 %. ()

Fanucci

Zatím nechápu to nadšení. Až mě zaráží, jak málo lidem stačí ke štěstí...Prostě odehrává se to doma, jsou to české případy, čeští herci a lidi tady serou štěstím. A přitom nejde o nic jiného, než modernější verzi Malého pitavala...Malý pitaval 2.0:-) Dokonce i typy postav jsou zde podobné (drsnej šéf, veterán, benjamínek, sukničkář alá Zedníček...jako přes kopírák). Bohužel atmosféru seriál nemá žádnou, je strašně toporný a má nulové tempo. Dá se na to koukat. Ale je to nuda...statická, nenapínavá, kriminální nuda:-( I proto, že seriálu chybí kvalitní ústřední dějová linka pojící jednotlivé díly dohromady. A tu je třeba vymyslet. Tu těžko budou tvůrci kopírovat z vyšetřovacích spisů jako v případě zápletek jednotlivých dílů. Chybí invence, nápad...ach jo. ()

sofiapetra

V první sérii jsem všechny díly neviděla, druhou ale komplet - a musím uznat, že ač se každá epizoda soustředila vždy na nový případ, bylo to výborně provázané. A lidské charaktery a vzájemné "pošťuchování" hlavních postav policistů se povedly napsat, zahrát i natočit nad očekávání. ()

BoredSeal

(1. díl): Strašlivá záležitost, tady už se snad nikdy nenatočí nějaké normální krimi. První díl slouží jako ukázka, co je v českých krimi špatně. Rozčtvrcená žena v popelnici problémem není, běžné pražské reálie (hnusnej Karlín, staveniště Trojského mostu) jsou naopak plus. Krimi atmosféru kazí snad až směšná snaha kriminalisty polidšťovat nebo vůbec věnovat pozornost věcem, které diváka nezajímají a postavu ztrapňují, v tomhle směru je vrchol trapnosti komický fízl, který smradlavou bezdomovkyni posadí na kolegovu židli, lidsky jí pohostí, pak si během vyšetřování odskočí ožrat se s potenciální svědkyní, aby jí před sexem zdrhl a opilý zašel obtěžovat svou partnerku, nemluvě o idiotské snaze si s každým podezřelým tykat. Já si tedy pamatuji skutečné policisty jako profesionály udržující zdvořilý odstup. Pak tady máme hereckou sestavu týmu kriminalistů - Polívka už je trochu starej na to, abych mu uvěřil, že neodešel do předčasného důchodu, když se pro policii měnily podmínky platů i renty, jako jediný kriminalista se ale věnuje stopě se psem (pochopitelně se pes zcela pro polidštění policie stává minimálně po zbytek dílu rekvizitou na stanici, to zahřeje u srdíčka, že?). Vetchý vzal roli v tolika nezábavných, pro jeho kariéru bezvýznamných projektech a ani tady nemá co hrát. Vladyka, obsazen opět pro komediantský účel do role legračního fízla, jeho linie s prověřováním devianta a lezení za šéfem naprosto zbytečná, odvádějící pozornost. Blažek se v prvním díle neprojevoval jinak než agresí (a opětovným tykáním) při výslechu. Pak tady máme ještě Něrgešovou v roli srandovní nadržené sousedky, která "čistě náhodou" odhalí nepodezřívavým laxním policistům snahu pachatele zamaskovat stopy (samozřejmě jí pak nikdo nevyslýchá, vyslýchají se tady jen podezřelí, na které se řve nebo se jim projevuje legrační sounáležitost). Tyhle věci do krimi nepatří a nenajdete je v žádném populárním zahraničním seriálu nebo ne tak trapné. Další díly budu riskovat jen nešťastnou náhodou. ()

Fíla

Je to vynikající hlavně v tom, že se zde řeší případy tak, jak se skutečně řeší. Nechybí mi tu žádný geniální Horacio a podobní. Ondřej Vetchý, jako vedoucí vyšetřování, Bolek Polívka jako zkušený a ostřílený kriminalista, který svými zkušenostmi přispívá jak jen to jde. Míra Vladyka opět v nejkomičtější roli, abychom neřešili jen Ty vraždy, znásilnění a tak dále, ale také abychom dostali trochu vtipu a zasmáli se. Miroslav Hanuš, jako ne zrovna oblíbený šéf kriminalistického týmu, který hodně věcí hlavně ku svému prospěchu. Blažek a Strach, působící, jako takový malý dvoučlenný tým, co se snaží rozlousknout závažné případy, které se v Praze a jejím okolí děly. Je to smutné, co lidé dělají, ať už kvůli svému prospěchu, nebo protože je k tomu někdo donutí, když už není jiná možnost. Například sám stát. Český seriál, který opravdu stojí za to, shlédnout a uvědomit si několik věcí. Vyvarovat se jich nebo si dát pozor na to, co děláme, nebo druzí dělají. ()

maverick10

Čistá kriminalistika, bez přikrášlených honiček, skákání z auta na auto ve stokilometrové rychlosti. Prostě jen atmosférická ryzí podíváná. Jen jedna věc mě zaráží. To jejich sledování, tak jak je ve filmu vyobrazené, je školácké a amatérské. Sedět celý den v auté jen přes ulici, ze které je na osoby v autě vidět na sto mil, je spíše úsměvná záležitost, opravdu jen idiot co provedl nějaký trestný kriminální čin, by si tohoto nevšiml, notabene pokud je to před mým barákem. Jinak palec nahorů, je to po dlouhé době svěží realistická kriminálka s parádním obsazením, bez zbytečného řešení rodinných vztahů členů mordparty, tedy konečně ne telenovelovské!!! Huráá!! ()

Katarine

Tak na tenhle seriál jsme čekali hodně, hooodně dlouho. Ale dorazil! Některé výslechy byly hodně silné, klobouk dolů. Perfektní herecké výkony a uvěřitelné scénáře. Děkuji. ()

applause

Viděla jsem jeden díl a to mi stačilo. Dopředu říkám, že krimi nemusím, ale na českou televizi, je to opravdu dobré. Jen mi přišlo, že tam byly nějaké scény zcela nesmyslené, ale na ČT pořád dobré. Kdo má tento žánr rád, tak doporučuji. ()

M.i.k.e

spokojenost.Konečně obyčejná česká a v jádru velmi dobrá a poctivá kriminálka,která s přehledem navazuje na české klasiky.Pokud bude takhle pokračovat,možná přidám i poslední hvězdu...80%...s přibývajícími díly přidávám poslední hvězdu.Hodně dlouho se mi nestalo,že by mi u českého seriálu nestačil jeden díl týdně.Rada Vacátko by byl určitě spokojen. ()

rakovnik

Po dlouhé době vynikající český kriminální seriál. Bez příkras, věcně a stroze odvyprávěné skutečné případy. Sice mi trošku vadil příliš okleštěný vhled do života jednotlivých kriminalistů (jednalo se pouze o náznaky), ale koneckonců o tom seriál ani být neměl. S uspokojením kvituji povedený výběr herců v hlavních rolích, kde excelovalo především kvarteto Vechý-Polívka-Vladyka-Blažek. ()

Lischai

Bum, tohle jsem od českého seriálu nečekal. Žádná CSI Miami, ale posmutněli čeští poldové ve vytahaných svetrech a větrovkách, co v šedých panelákových sídlištích řeší obyčejné lidské vraždy a popojíždějí mezi tím ve Feliciích. Skvěle civilní herectví, drobný humor, dobře napsané detektivní případy... prostě paráda. Není potřeba se stydět za to, že naše policie neumí zaostřit záběr z kamery tak, aby byla vidět tvář vraha v odrazu na víku popelnice - tohle je mnohem lepší. Jen je škoda vedlejší linky s TV1. Je úplně jasně vidět, že autoři velmi rozumí policii, ale nikdy neseděli v redakci. Tlustý šéfredaktor co pořád žere a usiluje o zničení dobrého jména policie je trochu z jiného vesmíru, než zbytek tohoto jinak v pohodě seriálu. ()

Hennes

Nejen sympatické herecké výkony, ale i vcelku reálný popis práce kriminalistů. Zase tu máme další seriál, který dokazuje, že seriály české televize naplno válcují svou kvalitou seriály komerčních televizí. ()

Maddlis

Já říkám KONEČNĚ! Konečně Češi přišli na to, že dobrej seriál dělá i dobrý hudební podkreslení. Když se k tomu potom přidají reálné příběhy a dobré herecké obsazení, hnedka jsem o něco pyšnější na to, že i v naší kotlině jsme schopní udělat kvalitní kriminálku, za kterou se rozhodně není třeba stydět. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD