13. komnata

• angličtina The 13th Chamber
všechny plakáty
TV spot
Česko, (2006–2024), 266 h 41 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvůrci:

Martin Komárek

Režie:

Scénář:

Série(20) / Epizody(612)

Recenze uživatele sportovec k tomuto seriálu (50)

13. komnata Kamily Magálové (2009) (S05E06)

Lidsky syté a výrazně i výrazově barevné ženství této skvělé slovenské herečky střední generace, sličné a vlídné babičky s vyhraněnou láskou ke zvířatům, našlo v autorkách tohoto pořadu pozornou a vnímavou ozvučnou desku. Cudnost a sevřenost ve výrazu, noblesa v našich plebejských zemích zřídka vídaná si podmaňují nezúčastněného diváka víc, než je sám sobě ochoten připustit. Složitost příběhu lidského života Kamily Magálové, složitost jejího dospívání, nesnadnost vztahu k oběma rodičům patří k nesporným vrcholům TŘINÁCTÝCH KOMNAT. Je více než hmatatelnou ilustrací poznání, že oč víc jsme s to si v obtížných životních situacích pomoci sami, o to více jsou druzí ochotní pomáhat nám a o to hlubší a vlastně krásnější je i náš vlastní život. V neodolatelné prostotě a samozřejmosti podání Magálové je tato vlastně triviální pravda zvlášť působivá a nezapomenutelná i poutavá. ()

13. komnata Petry Černocké (2009) (S05E13)

Že Saxana ze stříbrného plátna je stejně veselá a optimistická také ve svém soukromí, je asi nejvíce potěšující poznání ze zhlédnutí medailonu o životě přední české zpěvačky poslední čtvrtiny minulého století. Její spontánnost, neafektovanost, nakažlivý, živelný humor jsou obdivuhodné. I tak se dá žít v současném Česku. ()

13. komnata Jana Vančury (2009) (S05E14)

Muž štěsteny, zhruba tak bychom mohli charakterizovat přerývanou životní pouť jednoho z frontmanů starých RANGERS, který vlastní vinou spadl do nejedné strázně, ale silou i vlastní, i silného rodinného zázemí, jež si dokázal opakovaně vytvořit, opakovaně vstával k novému - a jak se zdá - vždy plnějšímu životu. Dnešnímu šedesátníkovi je nutno přát, aby mu těžce vydobytá moudrost vydržela a aby i nadále rozdával to, co dělal již za svých mladých let - lásku, optimismus, sílu svým nenapodobitelným tenorovým hlasem, jímž vždy v sborovém zpěvu svých rangrů tak výrazně vynikal. ()

13. komnata Hany Talpové (2010) (S05E28)

Traumatizující zážitky dětství Talpové, kterou znám z televizní obrazovky i stříbrného plátna jako jednu z nejvýraznějších tváří české Thálie, dokresluje obecně platnou a většinově sdílenou pravdu, že čím je žena krásnější, tím to má ve většině případů ve svém osobním životě nesnadnější. Domnělá nuda této TŘINÁCTÉ KOMNATY je dána faktem, že její obsah sděluje osobnost viditelně silná, vnitřně vyrovnaná a ustálená, zhruba tušící a také uskutečňující ideál své životní cesty. Osobnost, připravená ochotná a také schopná za to všechno platit. Myslím, že takovou Talpovou jsme doposud neznali. Toto pojetí je silné nejen jako osobní příběh, ale právě tak i jako výrazný obecný lidský typ. ()

13. komnata Ladislava Chudíka (2010) (S05E29)

Velký gentleman slovenského divadla i na konci životní cesty nezapomenutelně působí svým uhlazeným, distinguovaným mužstvím, jemuž není cizí i velmi neobvyklý smysl pro humor a sebeironii v té podobě, ve které měl možnost ji zaznamenat český divák v nezapomenutelné dietlovské NEMOCNICI NA KRAJI MĚSTA. Platí to i pro role méně atraktivní a stejně dobře, noblesně zvládnuté - z nich si nejvíce vybavuji armádního generála prezidenta Ludvíka Svobodu. Je zvláštní, jak často lidé, kteří jsou ozdobou své doby, zápasí těžce se zdánlivými lidskými samozřejmostmi, mezi něž patří i rodina a manželství. Pro mne pozoruhodná je i chudíkovská posrpnová životní etuda ve Vídni. Velký muž a velký herec, vznešený plebejec, osobnost, jakých nikdy není nadbytek. To všechno je jeden z nezapomenutelných velikánů fakticky zakladatelské již cele slovenské divadlo dotvářející generace, muž, který nikdy nepřestal být lidským člověkem. ()

13. komnata Zory Jandové (2010) (S05E41)

Jako pozitivum lze hodnotit vůli po neschematických přístupech a za zmínku stojí i nahlédnutí do archivu StB. Mechanismus polistopadové pomluvy je tu postižen s významnou přesností. ()

13. komnata Valtra Komárka (2010) (S06E07)

Nelehké osudy někdejšího ředitele Prognostického ústavu ČSAV a poradce blízkého spolupracovníka Ernesta Che Guevary byly nejnesnadnější přes všechny početné složitosti jeho života právě na počátku jeho životní cesty před 60 lety. Ale i kubánská epizoda, i přípravy šikovské hospodářské reformy Pražského jara a sama prognostická kapitola Komárkova života jsou vysoce atraktivními alternativními třináctými komnatami. Nebylo snadné nejen cítit, ale i přímo vidět a vnímat, jak se profesoru Komárkovi i přes propast desetiletí vrací vzpomínky na prožitky vpravdě existenciální hrůzy, kterou tehdy zažíval nejen on, ale i celá jeho adoptivní rodina. ()

13. komnata Miloslava Stingla (2010) (S06E11)

V době tak chudé na skutečné osobnosti nám byla nabídnuta cestou tohoto pořadu jedna z těch mále ne domnělých, ale skutečných. Harmonické rodinné prostředí, skutečná a opravdu tvůrčí vědecká práce, badatelské výsledky kořeněné mimořádně zdařilou popularizací s ojedinělou zahraniční odezvou jdoucí daleko za úzké hranice českých vlastí - co více si může přát stárnoucí muž na prahu životního bilancování a co více může chtít země než individuality, které jsou jí oddány a pro něž nesnadno vydobytá nezávislost a soběstačnost je jinak pojmenovanou láskou k vlasti. Láskou neokázalou a právě proto hlubokou a dnes i - bohužel - ojedinělou. ()

13. komnata Jiřího Rašky (2010) (S06E14)

Poznání, že i ti nejúspěšnější a zdnlivě nejméně konfliktní mají své potíže a problémy, ke kterým veřejnost nedohlédne, je i po letech zarmucující. Mazochova tragédie, tragédie vnuka-nadějného pokračovatele v rodinné skokanské tradici, je veřejně známa. Raška vystupuje v pořadu uměřeně, klidně, rozvážně. Jako v dobách své největší slávy. To naopak povzbuzuje. ()

13. komnata Jana Valy (2021) (S18E11)

Normální, prosté i invenční lidství. Schopnost zůstat sám sebou, na nic si nehrát, před ničím  necouvat a žít. Žít bohatě a tvořivě. Čapkovsky: poezií a hrdinstvím všedního dnes. Žít plně a vlastně šťastně. ()