Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Série(7) / Epizody(68)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

Emílio

Toho drsneho byvaleho clena elitneho komanda by Boschovi (Welliver) s jeho zoslapanymi ramenami a nohami do x uveril asi malokto, ale serial je to dobry (knihy samozrejme super). ()

Joostas

Že nejlepší kriminálku furt ještě dělají kucí z Irska žijící v různých diasporách je jasný.A tohle si Connelly uhlídal. ()

rashaverak

Urcita podobnost s The Wire nelze poprit, ale narozdil od nej je Bosh mnohem vice o hlavni postave, nikoliv o cele jednotce, je mene zamereny na realnou zdlouhavou policejni praci a hlavni postave se dostava o poznani vice akce. Porad se to ale drzi v urcitych intencich realnosti a i zde je detektivni linka smichana s politikou, oproti The Wire se dostaneme vice do soukromeho zivota hlavni postavy. ()

VLADEK

1.sezóna - 85%, 2.sezóna - 90%, 3. sezóna - 90%, 4. sezóna - 80%, Bohužel s každou přibývající sezónou mám větší a větší problém zvyknout si na "hraní" představitelky dcery Harryho Bosche - Madison Lintz./ Update 24.6.2019 - 5. sezóna - 65%, až moc nesmyslných věcí a špatných nepřesvědčivých hereckých výkonů. Velké zklamání. Celkově pak musím jít s hodnocením o úroveň níž./ Update 16.5.2020 - 6. sezóna - překvapině se nám to vrátilo do kvality prvních sezón - 90%./Update 27.6.2021 - jasně nejslabší sezóna, kde je sice plno odkazů na předchozí, ale zjevně jen proto, že scénáristé nevěděli jak to ukončit, je sice možné, že vše bylo ovlivněno covidem, ale s knihou The Burning Room  tohle vážně nemá skoro nic společného, ve srovnání s předchozími řadami se dá říct, že je to  debilita na entou- 40%. ()

Saxos

Z dobré knižní předlohy vznikl dobrý retro noir seriál. Náplň kladická. Příběh jednoho charismatického detektiva, který řeší případy podle sebe. Několik rozjetých dějových linek. První série 10 dílů. Bosch má fakt krásnej výhled na město andělů. ()

hony23

Povedený krimi seriál. Skvěle zahraný detektiv Bosch vyšetřuje případ 20 let staré vraždy malého chlapce. Dobrý dějový spád bohužel příliš často narušují nudnější pasáže, kdy na scénu nastupuje politika, kárná řízení s policisty a soukromé problémy hlavního hrdiny, takže sorry, ale za 5 to nebude... ()

zigy

Bosch je normální chlápek, a to je po čertech sympatická věc, zase po čase jednou mít normálního detektiva:) Vyšetřuje si svůj velký případ, do toho řeší trable soukromé. Tradiční pojetí, a skvělý scénář. Každé slovo má svůj význam. Přesto mi chyběl trochu větší odvaz. ()

vojaksvejk

Keď som čítaval Connellyho romány, predstavoval som si Boscha ako Drsného Harryho - Clinta Eastwooda. Dnes je to pre mňa už len Titus Welliver. Bosch je ako dobré víno. Po tretej sérii lepší než kedykoľvek predtým. Pozitíva: 1) Vynikajúce herecké obsadenie. Každý hrá uveriteľne, akoby sa do svojej úlohy narodil. Titus Welliver je síce trošku "hruškovitý", ale i tak je to chlap, ako má byť. 2) Dej otrocky nekopíruje knihy, čo je skvelé, pretože kníh znalý divák by už nezažil nič nové. Je fajn, že Irving nie je až taký záporák a J. Edgar fízl, ktorého zaujímajú len predané domy. 3) V sérii sa zvyčajne prelínajú deje z dvoch kníh, nevznikajú tak hluché a nudné miesta. 4) Príjemné akčné scény (streľba na chatu na konci druhej série bola doslova luxusná. Negatíva: Žiadne. Snáď mi len trochu vadí, ako sú tam všetci ku*evsky empatickí... ()

jjjerry

Skvělý scénář, herecky dokonalý Titus Welliver. Sympatický polda jak vystřižený z osmdesátek, nenudí Vás ani minutu a nepotřebuje hláškovat každou chvíli. Celek doplní nádherný záběry na LA a přjemná hudba. PS: jediné co nechápu, proč to není jeden z top deseti seriálů. Moc logiky a nutnost přemýšlet? ()

BoKo_CzT

Definitívne odporúčam. Ad 1. objavil som skvelú, charizmatickú a neopozeranú tvár, o Titusa Wellivera - Boscha. Ad. 2. US komerčná produkcia nie je  úplne moja káva, no toto spracovanie ich bestsellerového spisovateľa (ktorý sa zároveň podieľal na scenári) je skutočne, v rámci žánru oddychoviek, veľmi kvalitné. A postava Boscha, ktorý je aj testosterónový drsňák, aj citlivý partner, aj výborný otec a napriek nadbytku testosterónu má srdce na tom pravom mieste vami určite pohne. Pre audiofilov a hudobníkov je tu ešte aj ad 4. - Bosch je nielen audiofil, používajúci klasický, starý a špičkový zosilňovač McIntosh 260 (lampáč) s LP-čkami, no navyše počúva jazz/blues/soul! Hrdina podľa mojej mustry. Je mi jasné, že je rovnako nereálny ako všetci marvellský -mani, no aspoň to nie je v kulisách, ako pre 15-ročných chlapcov. V rámci žánru jasných 5 hviezd + 5 za Titusa Vellivera (samozrejme virtuálnych, keďže nad 5 nemôžem). Všetkým vrelo odporúčam. ()

house336

Nepochybně to má šanci na úspěch. Už bylo načase, aby Harry Bosch dostal svůj prostor ať už v televizi či na plátně. Fakt, že se na tom Connelly sám ve velké míře podílí, je jen ku prospěchu. Jelikož může takto kvalitní pilot poskládat z více knih, což čtenář jistě ocení. Skvělý scénář i nasazené tempo. Zmínění velkého počtu vedlejších postav z různých knih nasvědčuje tomu, že mají v plánu roztáhnout děj do široka a jediné co potřebují, je schválení. Titus jede skvěle a užívá si to. Klidně můžou spojit síly i s McConaugheym, aby se objevil v jedné nebo dvou epizodách. Každopádně budu vyčkávat na ten den, kdy vyjde pokračování tohoto skvělého začátku./ 2.série: 100% - Tvůrci věděli, že mají prostor, mají možnosti a nebáli se toho. 10 vynikajících dílů - věřím, že budou pokračovat. ()

Bluerider

Přiznám se, že jsem detektivky M. Connellyho neznal. K seriálu jsem tak přistupoval nepředpojatě a byl jsem odměněn velmi solidním kriminálním příběhem s několika dovedně propletenými zápletkami, vesměs velmi dobrými hereckými výkony (vedle veterána vedlejších rolí Wellivera jsem si užil i pár starých známých z Wire), kvalitní kamerou nabízející stokrát viděné ale stále atraktivní exteriéry Los Angeles a v neposlední řadě skvělou úvodní titulkovou sekvencí. Celá série má příjemný devadesátkový feeling a detektivní práce se většinou neodehrává u počítače nebo v laboratoři, ale na "špinavých ulicích", na místech činu, v příbytcích svědků a nebo za volantem omláceného auta. Hlavní hrdina svým nepřizpůsobivým individualismem a neochotou ustoupit od vlastního přísného morálního a profesionálního kodexu, který se ale nikdy tak docela nekryje s literou zákona, připomíná chandlerovské postavy. Příjemná podívaná, která doufám nezůstane u jediné série. ()

Suchoš

Harry Bosch je jeden z mých nejoblíbenějších literární hrdinů a seriálové zpracování se mi fakt líbilo. Občas je ale seriál docela roztáhlý a chtělo by to buď více děje nebo méně dílů. Proto "jen" čtyři hvězdy. ()

lajkus

Knihami nepolíben, dokoukal jsem 1. sérii a přestože seriál ničím neviniká, tak zároveň nemá žádné slabiny a kouká se na to moc dobře.... Skoro jako pokračování The Wire, jelikož tu hrají minimálně 2 herci z mého oblíbeného seriálu... Těším se na 2. sérii.... ()

Snakefinger

Michael Connelly je prostě jeden z nejlepších autorů detektivek současnosti a každá jeho knížka s Harrym Boschen (i bez něj) je pro mě veliká událost. Píše se o něm jako o tkzv. americké tvrdé škole, a to se plně promítlo i do této série. TItus Welliver dělá Harrymu Boschovi velikou čest. Perfektně zpracované a zfilmované. ()

zekon

Těsně po první řadě Luthera jsem rozdíval Bosche. Naprosto jiný level. Má to šťávu, spád, logiku, svkělá kriminálka. S01: 95% ()

kotrlak

Ed McBain a Steve Carella (87th Precinct) je klasika "metropolitního" detektivního žánru. ["Steve Carella - Honest, dogged and persistent; intelligent but no genius; usually able to piece together a case through hard work." (Wikipedia)]. Ten citát z wiki dost přesně charakterizuje i protagonistu seriálu Bosch. Bosch je oldschool klasika promítnutá do dnešní doby. Žádná nesmyslná řezničina, prasečina, úchylárny a nesmysly, který se dneska z nedostatku kvalitní předlohy vyráběj na běžícím páse pro přežraný a znuděný publikum. Bosch, jehož životní styl je víceméně jeho práce, Bosch s jeho high end stereo equipment a láskou pro jazz na vinylu, Bosch co shlíží na L.A. z terasy svýho prosklenýho baráku, na to gigantický mraveniště dole, kde není o bad guys nouze. To všechno z něj dělá dalšího hrdinu pro nás kdo maj rádi americkou detektivní klasiku.  Titus Welliver do tý role sedne tak že při čtení knižní předlohy si člověk nikoho jinýho ani neumí představit. ()

Ammit

Na průměr je to móc utahaný. A taky nedávám to machrování ve stylu noir-detektivek (dva ogaři stojí proti sobě a prskaj si do tváře urážky z takové blízkosti, že člověk pomalu čeká, že se nakonec vášnivě políběj' - vždyčky mi to přišlo náramně směšný) a fakt, že čistejch 90% dílu je vata. A to jako fakt vata - rozhovory, které nic nikam neposunou, dlouhé pohledy z okna či na fotografie nebo na cokoliv, co sice vzdáleně souvisí se scénou, ale nemuselo by tam vůbec být. Trochu můj problém je ten nucený barevný casting a fakt, že se asi rodiče připravovali synkovi pěknou budoucnost se jménem Hieronymus. Nó, kamenujte mě za to nízké hodnocení. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let