Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Série(7) / Epizody(68)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

Killingjoke

Přiznám se, že mi nějakou dobu trvalo najít si cestu k detektivu Boschovi. Ne že bych se obával, že to nebude dobré, ale prostě nebyl čas a tak jsem se k seriálu dostal až nyní, kdy jsou venku 4 série. A dal jsem si je pěkně všechny během jednoho týdne... Tenhle seriál je špička televizní detektivní tvorby! Harry Bosch je nekompromisní policejní veterán s jasnou představou spravedlnosti, drcen v soukolí moderního světa zločinu, korupcí policejního sboru a politiky. Mimoto je však starostlivý a milující otec dospívající dcery. Nevídaně komplexně napsaná postava, navíc výtečně zahrána skvělým Titem Welliverem. Stejně tak celá příběhová linie je parádní! Nesoucí v sobě prvky noiru a oldschool detektivky. Možná je na škodu, že se zde mísí v každé sérii více knih, i tak je to však spojeno s lehkostí a na konci poslední epizody vše zapadne kam má. Tahle forma, kdy se jeden případ řeší těch deset dílů a prolíná s dalšími, leckdy mikropříběhy mě baví a ukazuje jasný rozdíl mezi Boschem a kupříkladu rychlokvaškami CSI. Baví mě i ta soukromá linka života Harryho Bosche, nabitá emocemi a skutečně mě zajímalo, jak se Harryho vztahy a pátraní po vrahovi v odloženém případu jeho matky, bude dále vyvíjet. Prostě, ta kvalitní literární předloha od mistra moderní detektivky Michaela Connellyho z toho jde cítit v každé minutě. Musím také vyzdvihnout soundtrack, protože ač jsem spíše na rockovou hudbu, k Boschovi se ten jazz vyloženě hodí a dokonce jsem potom dostal i chuť si nějaký ten jazzový výběr poslechnout. Hudba zde parádně navazuje atmosféru. Tenhle seriál si mne naprosto získal a jsem nadšen, že byly ohlášeny další dvě série. Jsem tedy moc zvědav, jak televizní tvůrci uzavřou osudy detektiva Harryho Bosche... ()

anitae

Neviděla jsem všechny díly. Skončila jsem u páté série, která je mimochodem hodně povedená. Nezničitelný Bosch si hraje na závislého veterána, a kosí všechny padouchy kolem:) ()

Franc1s

Žádný vedlejší kriminálka, ale drsnej detektiv Harry Bosch ze starý školy, co věc řeší po svém a nebojí se přitvrdit. Hned jsem si zvykl na Tituse Wellivera hl. herce, role mu padla jako ušitá na míru. Zajímavý hlavní příběh s několika vedlejšáky, co neruší, stejně jako děj okolo rodiny. Ani se nedivým, že táta byl taky nadšen a skouknul se mnou najednou. Pro fanoušky kriminálek, povinnost 8,5/10. Zatím super Amazon, jen at je minimálně stejně dobrá druhá série. Tak druhá série jsme se dočkali a opět to byla super podívaná. Sice zde nebyla hlavní jedna příběhová linie, ale hned 4, jestli dobře počítám. Všechny propletené, že už nešlo ani věřit že to je možné, ale ono to klaplo a povedlo se. Jen bohužel, konec trošec otevřený s dvěma postavami, ale ty doufám se dočkají ve třetí sérii zadostiučinění. Možná začátek byl až moc pomalý rozjezd, ale když přišla na řadu akce, či zvrat, vždy palec hore :) 8/10 a rád budu koukat dál. Tak konečně máme za sebou 3.sérii a opět nový příběh, teda několik, pár vedlejších linek, některé zůstali otevřené, u další se našli nové důkazy, a očekávání na další sérii jsou veliká. Nebudu se opakovat, že začátek opět pěkně pomalu, člověk už musí vědět do čeho jde. Tvůrci stále drží svou kvalitu, i herec v roli Bosche. 8/10 Tak dokoukaná poslední série a musím říct že kvalitativně celkově na jedničku! Práce s postavami a jejich vztahy, případy/následky, i sociální problémy dneška. BOSCH patří mezi mé seriály, na které budu vždy rád vzpomínat i koukat! A už se nesmírně těším na další štaci Bosche, Money a Maggie :) Celkově 9/10 ()

Durgas

Titusovi rola Boscha sadla ako riť na šerbel. Všetko je tu perfektné, na detektívku originálne a neklišoidné. Tlieskam. Druhá séria v ničom nezaostáva za prvou, dokonca je možno ešte o kus lepšia. Tretia séria taktiež výborná, štvrtá po náročnejšom začiatku perfekt - sila ako si to stále drží úroveň. Oceňujem hlavne skvele vystihnutú atmosféru LA a Las Vegas. ()

bakeero

Čekal jsem víc mysteriózna, ale nebyl jsem zklamanej. Bosch je poctivej detektiv ze starý školy. A těch dneska moc není, takže jděte do toho. ()

Ivo

První série skvělá, druhá ještě lepší. Zvláštně atmosférické s vymazlenými hereckými výkony a pulzujícím Los Angeles. Trošku morbidní a drsné ... ale kdo se do toho pustí, bude to proklínat za spoustu ušlého času, protože se od toho nejde odtrhnout :) ()

ER

Platí pro I. sérii......Příjemné překvapení v žánru krimi. Noirově odvyprávěný příběh má přesně tu atmosféru, kterou má mít. Akční scény tady nenajdete (čest vyjímkám),ale napětí je i tak dost. Velkým kladem seriálu je to, že i rodinný či soukromý život hlavní postavy nemá vlastní dějovou linku,tudíž neodvádí pozornost a nepůsobí "vycpávkově",ale vše je zasazeno do kontextu děje resp. kriminálního vyšetřování. ()

Quido

Už druhým rokem se těším na další pokračování seriálu (první série pro mne byla velké překvapení), na který se vždy dívám v jednom kuse a moc si ho užívám. Geniální casting, poctivá práce. Pozor návykové! ()

viviak

Predlohu sice nepoznam ale pilot ma celkom zaujal a uz sa tesim, kedy to vide cele, ma to totiz taky old sxool nadych bez tých dnesnych typickych zbytocnosti :o) ()

CaladanChmur

Moje srdcovka....pustil jsem si to před lety a věděl o tom prd. A já v podstatě ani netušil , že je to podle knížky. Ale Welliver a Hector..to je chemie jako prase...a i ostatní do toho všeho pasují. Pokud máte rádi drsnější detektivky a nic o Boschovi nevíte...doporučuji na 100%...první 4 sezóny a ta poslední, jsou neskutečná jízda a ten zbytek? Bohužel jen na 90%....čili je jasné, že vcelku je to prostě jedno z těch nečekaných vánočních překvapení...vidíte normální dáreček, ale když ho otevřete....BUM!!! ()

freedom3112

Most..... lepší seriál už asi neuvidím. The Fall....sláva, skvělý seriál, lepší už asi neuvidím. Bosch....tvl ...lepší seriál už asi neuvidím :))) Teď už zbývá jenom věřit, že tuto větu napíšu brzy znovu :) ()

subic

Asi nebudu úplně nestranný, protože pokud se něco děje v Hollywoodu, tam moje No.1 je seriál Ray Donovan. No a on ten starej pokerovanej Hery Boška je syn prostitutky, kterou kdysi zabili a hodili do kontejneru. A hned v první sérii se vraždí stejným způsobem. Navíc Boška má dost dobrou hudbu, něco třeba jako Domek z karet. Musím teda říct, že první série se dost táhne, ale pak už to dostane spád. 1. série ***, 2. série ****, 3. série ****, 4. série ****, 5. série kde Harry už je prostě starší a bolí ho koleno *** . 6. série nejlepší ***** ()

Mamlas

Drama / krimi o osobitém detektivovi. Ubíhá to nadmíru loudavě, každá věc se řeší 10 dílů a ty jsou plné vaty. Zhruba 2/3 stopáže zabírá tlachání postav se ženami, dětmi, kolegy, doma, v hospodě, v kanclu... Nejprotivnější jsou zdlouhavé konverzace s TOP zbytečnou postavou - jeho dcerou, která to celé odehrála s jediným ukřivděně ztrápeným výrazem v obličeji. Bez ní by měla každá série o 3 zbytečné díly méně. Bez ostatní vaty a plkání jiných postav by pak měly série tak 3 díly, které by už byly takovou normální průměrnou dívatelnou TV detektivkou. Hodnocení po sériích: 12%, 14%, 4%, 16%, 16%, 10%, 20%. Celkově ↘️ 13% ()

lmc

Na úvod, seriály od Neflixu a Amazonu budu hodnotit vždy lépe, protože když vydají celou sérii najednou, člověku se to za ten den/dva určitě vryje lépe pod kůži. Co se týče Bosch, většinu času naprostá spokojenost. Amazon po famózním Transparent přichází s atmosferickou oldschool detektivkou, která si nehraje na velkou akci a dynamickou kameru, ale spíše na postavy a pomalejší odkrývání střípků skládanky. Scénář je velice dobrý a seriál je více "family friendly" než zmiňovaný Transparent - nečekejte tedy žádný sex a nahotinky (pouze jedno odkryté ňadro). V podstatě i o násilných scénach se zde jen mluví než aby byli zabrány kamerou - na druhou stranu je to díky scénáři logické, protože na SPOILER ALERT homosexuální nekrofilii by asi nikdo koukat nechtěl... Úpadek nadšení u mne přišel až ve chvíli, kdy došlo k neuspokojivému završení linie s hlavním záporákem. A samotné finále je takové klišé, že prostě musím s hvězdou dolů. Snad to tvůrci zachrání druhou sérií... ()

prochyn

Nevím, proč to na ČSFD je označené jako Drama/Mysteriózní, když je to kriminální seriál. A musím říci, že velmi dobrý. Ale třeba má Incantator nějaké duchy v televizi. Titus Welliver v roli detektiva je naprosto skvělý, jednotlivé díly na sebe logicky navazují. I když jsou složeny z několika Connellyho knih. Potěšil mě i Boschův trochu komplikovaný milostný život. Bavil jsem se u každého dílu. Těším se na další sérii. ()

nemer

Mysteriózní to tedy není vůbec a hlavní hrdina je pro mě prototyp nesympatického chlapa (ale dá se na něj časem zvyknout). Vůbec takových postav je tu plno. Nic moc, ohavností všude dost, nejsem si jistá, že je nutné je vidět ještě v seriálu ... ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let