Vražedná práva (TV seriál)

How to Get Away with Murder

Vražedné práva

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2014 - 2017, 32 h 21 min (Minutáž: 45x45 min)

Photek

Viola Davis, Alfred Enoch, Aja Naomi King, Matt McGorry, Jack Falahee, Karla Souza, Liza Weil, Tom Verica, Katie Findlay, Michael Gaston, Billy Brown, Charlie Weber, Suzanne Savoy, Andrea Syglowski, Kate Kearney-Patch, Ana Ortiz, Michael Adam Hamilton, David Burke, Marcia Gay Harden, Amy Pietz, Megan West, Tye Alexander, Sara Paxton, Yatoya Toy, Brett Zimmerman, Karen Ann Cabrera, Jeff Doucette, John Posey, Jen Dede, John McKeever, Frank Maharajh, Karina Logue, Tabitha Morella, Anne Betancourt, Lou Richards, Famke Janssen, Elliot Knight, Catherine Carlen, John Getz, Brian Gallagher, Assaf Cohen, Jennifer Butler, Steven Weber, Wes Armstrong, Missy Doty, Jason Gedrick, David Denman, Alysia Reiner, Arjun Gupta, Sage Kirkpatrick, Tim Griffin, Elizabeth Perkins, Karen Malina White, Tracy Vilar, Robin Gammell, David Gautreaux, Jim Turner, Eric Davis, Greg Germann, Tamlyn Tomita, Mark Adair-Rios, Dean Cameron, Bonnie Burroughs, Lynn Whitfield, Stacy Edwards, David Burke, Aubrey Manning, Katie Cleary, Thomas Robinson, Pat Healy, Eddie Driscoll, Faran Tahir, Jackie Geary, José Zúñiga, Brynn Thayer, Innis Casey, Vincent Duvall, Delpaneaux Wills, James Logan, Peter Onorati, Michael McGrady, Hector Luis Bustamante, Cicely Tyson, Michelle Hurd, Mark Famiglietti, Mageina Tovah, Tom Everett Scott, Lilli Birdsell, Mari Weiss, Karl T. Wright, Dan Martin, Sarah Burns, Steven Culp, Barbara Eve Harris, Kendrick Sampson, Amy Okuda, Christine Corpuz, Bonita Friedericy, Matt Cohen, Sherri Saum, James Patrick Stuart, Scott Elrod, Donnabella Mortel, Enuka Okuma, Sammi Hanratty, Virginia Gardner, Hannah Kasulka, Kasi Brown, April Grace, Simon Kassianides, Kevin Interdonato, Chris Mollica, Rick Peters, Sal Landi, Colby French, Eric Lutes, Susan Walters, Anna Belknap, Tom G. McMahon, Ron Roggé, Benito Martinez, Cristine Rose, Mary Pat Gleason, Kelsey Scott, Caroline Redekopp, Paula Newsome, Patricia Belcher, Alexandra Metz, Roxanne Hart, Wilson Bethel, Andy Umberger, Jill Basey, Adam Arkin, Emily Swallow, Donn Swaby, T.K. Carter, Gloria Garayua, Austin Basis, Harrison White, Matthew Bridges, Christopher Grove, Milauna Jackson, Mary J. Blige, Brett Butler, Corbin Reid, Michael Hyatt, Paula Jai Parker, Nick Boraine, Tomas Boykin, Eddie Diaz, Stephanie Faracy, Dameon Clarke, Esai Morales, John DeLuca, Amy Madigan, Lily Knight, Rob Brownstein, Alyssa Diaz, Mark L. Taylor, Matthew Risch, Jason Brooks, Shiloh Nelson, Susan Santiago, Roger Robinson, Jack Armstrong, Elena Campbell-Martinez, Wayne Wilderson, Peter Macon, Greg Wood, Yolonda Ross, Drew Fonteiro, Carolyn Michelle Smith, Karl Makinen, L. Scott Caldwell, J. Anthony Pena, Brian Tyree Henry, Susan Chuang, Lenny Platt, David L. King, Anne Gee Byrd, Folake Olowofoyeku, Leif Gantvoort, Julie Dretzin, Carole Gutierrez, Mike Ostroski, Tom Beyer, Patricia Bethune, Roger Rignack, Mandy Levin, Kim Robillard, Greg Collins, Alexa Mansour, Jeffrey D. Sams, Sarah Benoit, Mark Berry, Dave Droxler

(121/2015) / Kvalitná, poctivá televízna zábava. Každý diel dokáže zabaviť a zvyčajne v závere aj pekne namotať do dalších dielov, tak ako to seriálový fandovia majú radi. Vypiplaný scenár, všetko do seba zapadá, každá jedna scéna má zmysel a súdne prostredie je jedno z najvďačnejších (ak sa kvalitne natočí). Po polovici prvej série musím skonštatovať, že sa jedná prekvapenie minuloročnej seriálovej sezóny (a trošku mi seriál pripomína House M.D. čo je iba další bod k dobru :)(22.9.2015)

1. série No pravdou je, že i tenhle kousek od tvůrčí společnosti Shondy Rhimes se opravdu povedl. Celá první série mě držela v napětí a přicházely otázky na které místo odpovědí přicházely jen další otázky. Když už si konečně myslíte, že něco víte, tak zjistíte, že to vlastně bude ještě úplně jinak. Takže vlastně kdo ví, co a jak se bude odehrávat po velkém finále... Celá skupina se skládá ze velmi zajímavých a dobře prokreslených postav, které vás vtáhnou do děje a nepustí. Ač se to může ze začátku zdát, tak seriál nestojí jen Viole Davis (i když samozřejmě to ona to táhne), ale ve svých spolupracovnících a studentech má opravdu silnou konkurenci. Nejde vybrat jen jednu zajímavou postavu, protože všechny mají něco, čím vás osloví (Dokonce i Asher má své kouzlo). Seriál mě bavil od začátku do konce série a těšil jsem se na každý nový díl, protože jsem byl zvědavý, co poodkryje a jaký zvrat mi opět předhodí. Pokud mám něco vytknout, tak pro mě nejslabší částí bylo neustále opakovaní již známých informací z oné osudné noci, které zhruba v polovině série začne být otravné. Přesto mě seriál získal na svojí stranu a na podzim se k "Vraždě" rád znovu vrátím. 2. série A přišlo to, co muselo. Druhá série a s ní bohužel i ochladnutí mého nadšení. Ne snad, že bych se na seriál přestal dívat, ale ten původní efekt je pryč a já se rozhodně netěšil na každý nový díl. Ve druhé sérii je představen jeden rozvleklý případ, který se samozřejmě komplikuje víc a víc až do vypjatého podzimního finále, které se povedlo. Na jaře (ve druhé části série) se začal řešit také další případ, tentokrát z minulosti, který měl přímý dopad na osudy hrdinů. A právě v jarní části pro mě přišel ten největší problém. Ten korunovalo samotné finále, které rozhodně nemůžu svému loňskému bratříčkovi koukat zpříma do očí. Uvidíme, jaký příběh si připraví tvůrci příští rok. Už teď došlo na vztahy "každý s každým" a nevím, kam dál se dá jít. Každopádně se na to podívám, ale doufám, že kvalita nepůjde dál dolů... 3. série A ve třetí sérii se klesá ještě níž. Ano, připravili si pro nás zápletku s odkrýváním toho, kdo z party nakonec umřel, ale prostě už mě to tolik nebaví, i když jim nemůžu upřít to, že mě udrželi v napětí. Můj hlavní problém je v tom, že je to šíleně překombinované a nemůžu uvěřit tomu, že by se někomu stalo v tak krátké době tolik špatných věcí. Podle mě je třeba změnit skupiny a oživit to novými postavami (alespoň častečně), protože to přece nemůže pokračovat do nekonečna.(9.3.2015)

Po prvních 5 dílech dávám 4 hvězdy a jsem vcelku nadšená. Ale ne tak nadšená, jak jsem doufala dle ostatních komentářů, hodnocení a výkřiků chvály. Seriál ubíhá docela svižným tempem a dokáže diváka zaujmout dvěma rovinama - 1. v každém díle jiný případ, který se aktuálně řeší 2. parta studentů a mrtvola v koberci, kdo? proč? jak?. Druhá rovina mě bohužel zatím baví méně. Seriál působí klasicky americky - všichni krásní a vzhledově dokonalí, důvtipní a dokáží získat důkazy velmi originálními způsoby a fintami - oukej, přiznávám, že tahle americká klišé mi ve filmech nevadí. Viola Davis je skvělá a táhne zatím všechny epizody. Jediné, co mě irituje je, že se předpokládá, že my diváci jsme natvrdlí a proto je potřeba nám ve chvíli, kdy nějaká postava třeba lže, předložit přímý důkaz a promítnout nám scénu, která to dokládá. Jako bychom na to nezvládli přijít sami.(12.1.2015)

• JimmyII

Pročítám zdejší komentáře a žasnu nad přestřeleným hodnocením. Na druhou stranu musím objektivně uznat, že první díly mě také vtáhly a nešetřil jsem nadšením. Nicméně teď, po první řadě a několika dílech druhé, už hodnotit můžu a jsem zklamaný. Mám z HTGAWM pocit příšerně vyhajpovaného rádoby cool seriálu, který je však, když prokouknete tuhle slupku, šíleně pitomoučký a klišoidní, což v téhle kombinaci bohužel trochu uráží divákovu kombinaci. Scenáristické postupy zavánějí onanií á la How I Met Your Mother, když věčně ukazují nějaký šokantní cilffhanger, vrátí se v čase a pak dojdou k banálním a současně notně překombinovaným konstrukcím, které nutně zklamou a nenaplní nastavené očekávání. Tím se celý děj vleče, je mnohokrát nastavován a rozuzlení musí zákonitě být divné/pitomé. To vše se děje partě ústředních postav, které jsou mimochodem zcela nesympatické a není nikdo, komu byste chtěli fandit. V kombinaci s příšernou multikulti otevřeností (tolik různobarevných a různě sexuálně orientovaných postav ve všemožných kombinacích jsem fakt neviděl - a to mi, pěkně prosím, homosexuálové, lesby ani jiné rasy nijak nevadí, jen je tu toho až absurdně mnoho) vychází HTGAWM jako poměrně nesnesitelný seriál. Úplně vidím, jak to skončí po deseti řadách, kde všichni postupně podstoupí změny pohlaví, barvy pleti, zemřou, zmrtvýchvstanou, vzájemně spolu budou souložit v různých kombinacích a průběžně se ještě mezi sebou povraždí. Ach jo.(18.1.2016)

Překvapení podzimní sezóny postupně muselo bojovat se všelijakými očekáváními. Zprvu byly na místě pochyby, zdali se dokáže i obsah vyrovnat skvělé sexy formě (sex/pitva v sedmém díle je lahůdka), ať už jde o sympatické herce, zajímavý hudební podkres nebo (a to především) vynikající dynamický střih. S přibývajícími díly dokázal tento seriálový černý kůň přesvědčit i o kvalitách obsahových, kdy každý díl přišel s povedenou epizodní zápletkou ze soudní síně a jejího zákulisí i efektním a efektivním dávkováním ústředního příběhu. Zde ale zároveň nastoupily pochyby, jestli si vysoko nastavenou laťku kvality dokáže udržet. Ovšem tím největším překvapením nakonec není, že se autorům toto povedlo, nýbrž to, že kvalitu dokonce i zvyšovali a závěr série je už je v motání hlavy prakticky orgasmický. Navíc si nepamatuju, kdy jsem naposled týden co týden odcházel od seriálu beze zbytku nadšený a natěšený na další epizodu, a to je prostě husarský kousek, kvůli kterému jsem takhle malý kousíček od přihození poslední hvězdy a zařazení How to Get Away with Murder mezi srdcovky. Třeba se tak napřesrok. Ostatně, nakročeno tímto směrem má už i tím, že hlavní hrdina nemá rád superhrdiny.(28.2.2015)

• - Když producenti seriálu hledali vhodnou herečku pro roli matky Annalise, sama její představitelka Viola Davis navrhla Cicely Tyson, kolegyni z filmu Černobílý svět (2011). (G..)

• - Scéna, ve které si Annalise z tváře odstraňuje make-up a sundává paruku, byla nápadem její představitelky Violy Davis. (G..)

• - Představitel Wese Alfred Enoch je původem Angličan. V seriálu však hovoří americkým přízvukem, se kterým mu pomáhá dialektový trenér. (G..)