Vražedná práva (TV seriál)

How to Get Away with Murder

Vražedné práva

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2014–2020, 64 h 25 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Peter Nowalk

Photek

Viola Davis, Billy Brown, Jack Falahee, Aja Naomi King, Matt McGorry, Karla Souza, Charlie Weber, Liza Weil, Conrad Ricamora, Alfred Enoch, Tom Verica, Katie Findlay, Michael Gaston, Suzanne Savoy, Andrea Syglowski, Kate Kearney-Patch, Ana Ortiz, Michael Adam Hamilton, David Burke, Marcia Gay Harden, Amy Pietz, Megan West, Tye Alexander, Sara Paxton, Yatoya Toy, Brett Zimmerman, Karen Ann Cabrera, Jeff Doucette, John Posey, Jen Dede, John McKeever, Frank Maharajh, Karina Logue, Tabitha Morella, Anne Betancourt, Lou Richards, Famke Janssen, Elliot Knight, Catherine Carlen, John Getz, Brian Gallagher, Assaf Cohen, Jennifer Butler, Steven Weber, Wes Armstrong, Missy Doty, Jason Gedrick, David Denman, Alysia Reiner, Arjun Gupta, Sage Kirkpatrick, Tim Griffin, Elizabeth Perkins, Karen Malina White, Tracy Vilar, Robin Gammell, David Gautreaux, Jim Turner, Eric Davis, Greg Germann, Tamlyn Tomita, Mark Adair-Rios, Dean Cameron, Bonnie Burroughs, Lynn Whitfield, Stacy Edwards, David Burke, Aubrey Manning, Katie Cleary, Thomas Robinson, Pat Healy, Eddie Driscoll, Faran Tahir, Jackie Geary, José Zúñiga, Brynn Thayer, Innis Casey, Vincent Duvall, Delpaneaux Wills, James Logan, Peter Onorati, Michael McGrady, Hector Luis Bustamante, Cicely Tyson, Michelle Hurd, Mark Famiglietti, Mageina Tovah, Tom Everett Scott, Lilli Birdsell, Mari Weiss, Karl T. Wright, Dan Martin, Sarah Burns, Steven Culp, Barbara Eve Harris, Kendrick Sampson, Amy Okuda, Christine Corpuz, Bonita Friedericy, Matt Cohen, Sherri Saum, James Patrick Stuart, Scott Elrod, Donnabella Mortel, Enuka Okuma, Sammi Hanratty, Virginia Gardner, Hannah Kasulka, Kasi Brown, April Grace, Simon Kassianides, Kevin Interdonato, Chris Mollica, Rick Peters, Sal Landi, Colby French, Eric Lutes, Susan Walters, Anna Belknap, Tom G. McMahon, Ron Roggé, Benito Martinez, Cristine Rose, Mary Pat Gleason, Kelsey Scott, Caroline Redekopp, Paula Newsome, Patricia Belcher, Alexandra Metz, Roxanne Hart, Wilson Bethel, Andy Umberger, Jill Basey, Adam Arkin, Emily Swallow, Donn Swaby, T.K. Carter, Gloria Garayua, Austin Basis, Harrison White, Matthew Bridges, Christopher Grove, Milauna Jackson, Mary J. Blige, Brett Butler, Corbin Reid, Michael Hyatt, Paula Jai Parker, Nick Boraine, Tomas Boykin, Eddie Diaz, Stephanie Faracy, Dameon Clarke, Esai Morales, John DeLuca, Amy Madigan, Lily Knight, Rob Brownstein, Alyssa Diaz, Mark L. Taylor, Matthew Risch, Jason Brooks, Shiloh Nelson, Susan Santiago, Roger Robinson, Jack Armstrong, Elena Campbell-Martinez, Wayne Wilderson, Peter Macon, Greg Wood, Yolonda Ross, Drew Fonteiro, Carolyn Michelle Smith, Karl Makinen, L. Scott Caldwell, J. Anthony Pena, Brian Tyree Henry, Susan Chuang, Lenny Platt, David L. King, Anne Gee Byrd, Folake Olowofoyeku, Leif Gantvoort, Julie Dretzin, Carole Gutierrez, Mike Ostroski, Tom Beyer, Patricia Bethune, Roger Rignack, Mandy Levin, Kim Robillard, Greg Collins, Alexa Mansour, Jeffrey D. Sams, Sarah Benoit, Mark Berry, Dave Droxler, Yorke Fryer, Marco Rodríguez, Jimmy Smits, John Hensley, Michael Bofshever, Tai Bennett, Julius Tennon, Kathryn Erbe, Amirah Vann, Oded Fehr, Nora Dunn, Jill Johnson, Celesta DeAstis, David Andrews, Michael Reilly Burke, Doc Farrow, Lauren Vélez, Jim Abele, Marianne Jean-Baptiste, Rene Moran, Anthony Azizi, Chris Aquilino, Michael Bow, Jeff Austin, Tony Abatemarco, Josh Clark, Nicholas Gonzalez, Romy Rosemont, Kim Hawthorne, Luke Cook, Peggy Blow, Alfred Enoch (a.z.), Lolita Davidovich, Jack Coleman, Glynn Turman, Betsy Baker, Kerry Washington, Cornelius Smith Jr., Tom Irwin, Sharon Lawrence, Mackenzie Astin, Jesse D. Goins, Cathy Ladman, Ruben Pla, Mark Jacobson, Sope Aluko, Hector Hugo, Charles Carroll, Marie Caldare, Nelson Mashita, Paul Woolfolk, April Parker-Jones, Behzad Dabu, Judith Scott, Brad Lee Wind, Damien Leake, Sandra Dillon, Danielle Kennedy, Alysia Livingston, Liz Jenkins, Terry Woodberry, Alexandra Billings, Elisa Perry, Graham Sibley, Chris Jai Alex, Timothy Hutton, Mimi Rogers, Tamberla Perry, Tom Damato, Lawrence Mandley, Rif Hutton, Molly Hagan, James Allen McCune, Deborah Geffner, Leah Lamarr, Cloie Wyatt Taylor, Rome Flynn, Joseph C. Phillips, Laura Innes, Cynthia Stevenson, Teya Patt, Katie Findlay (a.z.), Megan West (a.z.), Monique A. Green, Sarah Burns (a.z.), Jefferson White, Joan McMurtrey (herec, a.z.), Kelsey Scott (a.z.), Mark Harelik, Rondi Reed, Dendrie Taylor, Alyson Reed, Kim Estes, Freda Foh Shen, Susan Angelo, Teddy Sears, B.K. Cannon, Roberta Bassin, Violet Hicks, Jim Ortlieb, Lisa Kaminir, Clint Jung, D. W. Moffett, Courtney Comer, Melinda Page Hamilton, Joshua Elijah Reese, Julian de la Celle, Louise Lombard, William R. Moses, Ron Bottitta, Tess Harper, Jane Daly, Brandon Young, Judith Moreland, Toni Torres, Denise Crosby, Markie Adams, Issac Ryan Brown, Vince Melocchi, Rochelle Greenwood, Alex Désert, Bret Green, Dave Shalansky, Juan Antonio, Kal Bennett, Hash Patel, Tom Billett, Christina Childress, Elayn J. Taylor, Chet Grissom, Angela Richardson, Teresa Huang, Mallory Low, Lisa Dring, Andrew Friedman, Cantrell Harris, Erica Lynne Arden, Tayler Vee Robinson, Chiquita Fuller, Kiran Deol, Jeremy Batiste, Rick Gifford, Megan Suri, Kathleen Quinlan, Marsha Stephanie Blake, Emily Bergl, Christopher Darga, Ithamar Enriquez, Lauren McKnight, Bianca Lopez, Kimberly Fox, Catherine Dent, Jennifer Jalene, Kelly Coffield Park, Marie-Françoise Theodore, Eve Gordon, John Bain, Quei Tann, Nick Gracer, Yeniffer Behrens, François Chau, Heather Mazur, Cas Anvar, Katie Walder, Dijon Talton, Mercedes Mason, Katy M. O'Brian, Kelen Coleman, Tim Russ, Beverly Todd, Sam Anderson, Reed Diamond, Alison Martin, Ray Campbell, Spencer Garrett, Chuti Tiu, Roland Ruiz, Tommie Earl Jenkins, Stephanie Czajkowski, Nicola Lambo, Nate Bynum, Jonathan Ohye, Steven M. Gagnon, Stacie Greenwell, Jessica Marie Garcia, Makenna James, Lauren Bowles, Kathleen York, Anne-Marie Johnson, Arye Gross, Iyari Limon, Joe Lorenzo, Gail Borges, Carlos Montilla, Uma Incrocci, Amber Friendly, Racheal Seymour, Natalia del Riego, Larry Tazuma, Sharon Omi, Anthony Hill, Atkins Estimond, Wade Barrett, Jamie McShane, Marc Grapey, Hope Brown, Robin Karfo, Catherine Bruhier, James S.W. Lee

Smile, or Go to Jail! Sebevědomá "SEXY" podívaná, která si nebere s ničím servítky. Tvůrci při sestavování tohohle mixu odvedli zatraceně dobrý kus práce - nebojí se rozmanitosti, silných žen ani gay sexu a ve výsledku servírují divákům dokonale vysoustružený kousek, pod povrchem hnaný touhou po moci, penězích a sexu, který je tak kouzelně zvrácený, že od něj nejdou odtrhnout oči. Nabízí se však jedna otázka, kdy se Annalise Keating konečně naučí zamykat dveře od svého domu?(27.10.2014)

Po prvních 5 dílech dávám 4 hvězdy a jsem vcelku nadšená. Ale ne tak nadšená, jak jsem doufala dle ostatních komentářů, hodnocení a výkřiků chvály. Seriál ubíhá docela svižným tempem a dokáže diváka zaujmout dvěma rovinama - 1. v každém díle jiný případ, který se aktuálně řeší 2. parta studentů a mrtvola v koberci, kdo? proč? jak?. Druhá rovina mě bohužel zatím baví méně. Seriál působí klasicky americky - všichni krásní a vzhledově dokonalí, důvtipní a dokáží získat důkazy velmi originálními způsoby a fintami - oukej, přiznávám, že tahle americká klišé mi ve filmech nevadí. Viola Davis je skvělá a táhne zatím všechny epizody. Jediné, co mě irituje je, že se předpokládá, že my diváci jsme natvrdlí a proto je potřeba nám ve chvíli, kdy nějaká postava třeba lže, předložit přímý důkaz a promítnout nám scénu, která to dokládá. Jako bychom na to nezvládli přijít sami.(12.1.2015)

Skvělá Viola Davis, zajímavé prostředí i ústřední motiv, kdy jde o detektivku obráceně. Asi v polovině 1. sezóny se děj zbytečně zamotává a přestává se držet vybudovaného schématu, ale pořád hodně slušný seriálový počin, určitě to lepší z roku 2014. S postupem času se scénáristé zdokonalili v tom, co jim šlo nejlépe - po nudném dílu zakončit něčím napínavým, takže se na ten další díl prostě musíte podívat :)(5.4.2015)

Pilot: Zmínit musím zejména soundtrack, protože tahle vykrádačka Reznora a Rosse se fakt povedla, a žene thrillerový seriál mílovými kroky kupředu. Napětí u studia případu, napětí v soudní síni, napětí ve škole během honby za nejlepším studentíkem práv... Viola Davis si to hodně dává a divákovi až na konci úvodní epizody dojde, že by se jako mohl konečně nadechnout. Seriál jsem sice objevil až včera po sedmi vyšlých dílech (protože otřesný plakát: takhle chcete prodat očekávanou novinku, ABC?), ale už dnes mě čeká strhující dohánějící maratón. EDIT po sedmi epizodách: Nejdravější seriálový drajv roku 2014. Jasná pecka podzimu!(10.11.2014)

Nezáleží na tom, jestli je klient vinen nebo ne, záleží pouze na tom, co lze dokázat... Ďábelská právnička a její stážisté si mě omotali kolem prstu ihned v prvních vteřinách - a to se mi už dlouho nestalo. Nadšení vydrželo až do posledního dílu, jen škoda, že na dech beroucí finále musela doplatit má nejmilejší postava. Jednoznačně nejlepší krimi za hodně dlouhou dobu.(8.3.2015)

• - Když producenti seriálu hledali vhodnou herečku pro roli matky Annalise, sama její představitelka Viola Davis navrhla Cicely Tyson, kolegyni z filmu Černobílý svět (2011). (G..)

• - Představitel Wese Alfred Enoch je původem Angličan. V seriálu však hovoří americkým přízvukem, se kterým mu pomáhá dialektový trenér. (G..)

• - Scéna, ve které si Annalise z tváře odstraňuje make-up a sundává paruku, byla nápadem její představitelky Violy Davis. (G..)