Vražedná práva (TV seriál)

How to Get Away with Murder

Vražedné práva

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2014 - 2018, 53 h 50 min (Minutáž: 42–43 min)

Tvůrci:

Peter Nowalk

Photek

Viola Davis, Billy Brown, Jack Falahee, Aja Naomi King, Matt McGorry, Karla Souza, Charlie Weber, Liza Weil, Conrad Ricamora, Alfred Enoch, Tom Verica, Katie Findlay, Michael Gaston, Suzanne Savoy, Andrea Syglowski, Kate Kearney-Patch, Ana Ortiz, Michael Adam Hamilton, David Burke, Marcia Gay Harden, Amy Pietz, Megan West, Tye Alexander, Sara Paxton, Yatoya Toy, Brett Zimmerman, Karen Ann Cabrera, Jeff Doucette, John Posey, Jen Dede, John McKeever, Frank Maharajh, Karina Logue, Tabitha Morella, Anne Betancourt, Lou Richards, Famke Janssen, Elliot Knight, Catherine Carlen, John Getz, Brian Gallagher, Assaf Cohen, Jennifer Butler, Steven Weber, Wes Armstrong, Missy Doty, Jason Gedrick, David Denman, Alysia Reiner, Arjun Gupta, Sage Kirkpatrick, Tim Griffin, Elizabeth Perkins, Karen Malina White, Tracy Vilar, Robin Gammell, David Gautreaux, Jim Turner, Eric Davis, Greg Germann, Tamlyn Tomita, Mark Adair-Rios, Dean Cameron, Bonnie Burroughs, Lynn Whitfield, Stacy Edwards, David Burke, Aubrey Manning, Katie Cleary, Thomas Robinson, Pat Healy, Eddie Driscoll, Faran Tahir, Jackie Geary, José Zúñiga, Brynn Thayer, Innis Casey, Vincent Duvall, Delpaneaux Wills, James Logan, Peter Onorati, Michael McGrady, Hector Luis Bustamante, Cicely Tyson, Michelle Hurd, Mark Famiglietti, Mageina Tovah, Tom Everett Scott, Lilli Birdsell, Mari Weiss, Karl T. Wright, Dan Martin, Sarah Burns, Steven Culp, Barbara Eve Harris, Kendrick Sampson, Amy Okuda, Christine Corpuz, Bonita Friedericy, Matt Cohen, Sherri Saum, James Patrick Stuart, Scott Elrod, Donnabella Mortel, Enuka Okuma, Sammi Hanratty, Virginia Gardner, Hannah Kasulka, Kasi Brown, April Grace, Simon Kassianides, Kevin Interdonato, Chris Mollica, Rick Peters, Sal Landi, Colby French, Eric Lutes, Susan Walters, Anna Belknap, Tom G. McMahon, Ron Roggé, Benito Martinez, Cristine Rose, Mary Pat Gleason, Kelsey Scott, Caroline Redekopp, Paula Newsome, Patricia Belcher, Alexandra Metz, Roxanne Hart, Wilson Bethel, Andy Umberger, Jill Basey, Adam Arkin, Emily Swallow, Donn Swaby, T.K. Carter, Gloria Garayua, Austin Basis, Harrison White, Matthew Bridges, Christopher Grove, Milauna Jackson, Mary J. Blige, Brett Butler, Corbin Reid, Michael Hyatt, Paula Jai Parker, Nick Boraine, Tomas Boykin, Eddie Diaz, Stephanie Faracy, Dameon Clarke, Esai Morales, John DeLuca, Amy Madigan, Lily Knight, Rob Brownstein, Alyssa Diaz, Mark L. Taylor, Matthew Risch, Jason Brooks, Shiloh Nelson, Susan Santiago, Roger Robinson, Jack Armstrong, Elena Campbell-Martinez, Wayne Wilderson, Peter Macon, Greg Wood, Yolonda Ross, Drew Fonteiro, Carolyn Michelle Smith, Karl Makinen, L. Scott Caldwell, J. Anthony Pena, Brian Tyree Henry, Susan Chuang, Lenny Platt, David L. King, Anne Gee Byrd, Folake Olowofoyeku, Leif Gantvoort, Julie Dretzin, Carole Gutierrez, Mike Ostroski, Tom Beyer, Patricia Bethune, Roger Rignack, Mandy Levin, Kim Robillard, Greg Collins, Alexa Mansour, Jeffrey D. Sams, Sarah Benoit, Mark Berry, Dave Droxler, Yorke Fryer, Marco Rodríguez, Jimmy Smits, John Hensley, Michael Bofshever, Tai Bennett, Julius Tennon, Kathryn Erbe, Amirah Vann, Oded Fehr, Nora Dunn, Jill Johnson, Celesta DeAstis, David Andrews, Michael Reilly Burke, Doc Farrow, Lauren Vélez, Jim Abele, Marianne Jean-Baptiste, Rene Moran, Anthony Azizi, Chris Aquilino, Michael Bow, Jeff Austin, Tony Abatemarco, Josh Clark, Nicholas Gonzalez, Romy Rosemont, Kim Hawthorne, Luke Cook, Peggy Blow, Alfred Enoch (a.z.), Lolita Davidovich, Jack Coleman, Glynn Turman, Betsy Baker, Kerry Washington, Cornelius Smith Jr., Tom Irwin, Sharon Lawrence, Mackenzie Astin, Jesse D. Goins, Cathy Ladman, Ruben Pla, Mark Jacobson, Sope Aluko, Hector Hugo, Charles Carroll, Marie Caldare, Nelson Mashita, Paul Woolfolk, April Parker-Jones, Behzad Dabu, Judith Scott, Brad Lee Wind, Damien Leake, Sandra Dillon, Danielle Kennedy, Alysia Livingston, Liz Jenkins, Terry Woodberry, Alexandra Billings, Elisa Perry, Graham Sibley, Chris Jai Alex, Timothy Hutton, Mimi Rogers, Tamberla Perry, Tom Damato, Lawrence Mandley, Rif Hutton, Molly Hagan, James Allen McCune, Deborah Geffner, Leah Lamarr, Cloie Wyatt Taylor

Na co Shonda Rhimes sáhne, to promění ve zlato. A je fuk, jestli je to seriál z lékařského prostředí (Grey's Anatomy, Private Practice), politický thriller (Scandal) či právnické krimi drama jako v tomto případě. Podmanivé, skvěle obsazené a propracované do nejmenšího detailu. Závislost od samého začátku. Prvních devět dílů - 100% Ve druhé půlce sice došlo k pár klopýtnutím a už to celé začalo hodně smrdět zbytečnou překombinovaností, ale překvapivé odhalení ve finále na další sezónu spolehlivě navnadilo. 1. série - 90% Ve druhé sérii pro mě přišel neskutečný zásek a prozatím jsem ji nebyla schopná dokoukat. Začalo to být na můj vkus trochu monotónní.(14.12.2014)

1. série: Shonda Rhimes je televizní titán. Po legendární Grey's Anatomy (pozice hlavní scénáristky), neméně úspěšném Private Practice a v současné době televizní stálici Scandal se vrhla na právnický seriál. Ikdyž pouze z pozice hlavní producentky, její vliv je cítit z bezmála každého okénka, ač za celým projektem stojí talentovaný nadějný tvůrce Peter Nowalk. Příběh nepostrádá dynamiku, atraktivitu (,ať už se jedná o epizodní zápletky, které jsou leckdy mrazivější, než hlavní linie - epizoda se sklepem), ale především staví na precizním castingu, jež je vypiplaný do poslední roličky. Od ďábla v roušce beránčím Viole David, po Charlieho Webera, seriály protřelou Lizu Weil nebo mladé neskutečně talentované osazenstvo v čele s uhrančivým Jackem Falaheem a Karlou Souza. HTGAWM do diváka jede od pilotu na plný plyn a nezpomalí ani se nezalekne před ničím, co by se mohlo na první pohled zdát šílené nebo neuskutečnitelné (zvraty, jako na horské dráze). Naopak, epizodu od epizody přitvrzuje, přidává na tempu a gradaci, až při závěrečném rozuzlení téměř nedýcháte. Produkce Shody Rhimes v současné době nemá konkurence. Nejen že dokáže skloubit lákavé prostředí s vztahovými propletenci, ale zároveň vše okoření hostovačkami pro fajnšmekry (Steven Weber, Ana Ortiz, Elizabeth Perkins, Marcia Gay Harden a další) a neskutečně chytlavým soundtrackem. Roční čekání na další sérii bude vzhledem k závěrečnému cliffhangeru útrpné. 90%(28.9.2014)

Řemeslně dokonale odvedený seriál. Po všech stránkách - scénáristicky, režijně, herecky, zvlášť třeba zmínit střihače. Pátou hvězdičku ušetřím kvůli pocitu, že zde forma výrazně převyšuje a někdy zastiňuje obsah. Filmaři se předvádějí ve střídání časových rovin, ve vracečkách, až je to někdy na škodu spádu a mnohdy i srozumitelnosti. Odpustíte-li jim to a vezmete-li navíc v úvahu, že je to čirá americká pohádka (americký proces ani americká advokátní kancelář tak nevypadá), lze si užít patnáct dílů dobré zábavy.(26.4.2015)

Na ABC celkem překvapivé zpracování. Trošku zamotané a prvoplánově šokující. Hlavně ať to moc nenatahujou. Jinak celkem napínavá a moc dobře koukatelná evoluce krimi/drama/mysteriózy v rodinném hávu. Všechno tak, jak to dnes mají rádi všichni, hlavně malé děti. Amorální hodnoty. Co všechno je člověk schopný obětovat pro ubohé pozlátko a pomíjivou kariéru? Asi všechno a o tom nejspíš tento seriál bude. Bude o tom, jak se dělá z hnusáren a podlých skutků populární a potlesku hodná vyhlídka na život v neustálém strachu z neúspěchu. Tohle může fungovat jen jako podzimní jednohubka. Na podzimní pokračování už vlastně ani nejsem zvědavej. Ale jinak se prvních 15 dílů nese ve vyrovnaném duchu a vývoj postav z neurvalých, nezlomných, prasáckých kariéristů až k hromádkám vystřílenýho prachu, je na jedničku. Viola Davis....dobře vona. Oprava... úvodní díl druhé řady je neuvěřitelně našlapenej a slibuje minimálně zajímaé rozuzlení. Nové postavy, které se třebaže jen mihnou, jsou uhrančivě charismatické a dávají příběhu důležité kontury a zajímavou vůni, takovou která Vás nutí dívat se dál a dál.(20.10.2014)

1. série No pravdou je, že i tenhle kousek od tvůrčí společnosti Shondy Rhimes se opravdu povedl. Celá první série mě držela v napětí a přicházely otázky na které místo odpovědí přicházely jen další otázky. Když už si konečně myslíte, že něco víte, tak zjistíte, že to vlastně bude ještě úplně jinak. Takže vlastně kdo ví, co a jak se bude odehrávat po velkém finále... Celá skupina se skládá ze velmi zajímavých a dobře prokreslených postav, které vás vtáhnou do děje a nepustí. Ač se to může ze začátku zdát, tak seriál nestojí jen Viole Davis (i když samozřejmě to ona to táhne), ale ve svých spolupracovnících a studentech má opravdu silnou konkurenci. Nejde vybrat jen jednu zajímavou postavu, protože všechny mají něco, čím vás osloví (Dokonce i Asher má své kouzlo). Seriál mě bavil od začátku do konce série a těšil jsem se na každý nový díl, protože jsem byl zvědavý, co poodkryje a jaký zvrat mi opět předhodí. Pokud mám něco vytknout, tak pro mě nejslabší částí bylo neustále opakovaní již známých informací z oné osudné noci, které zhruba v polovině série začne být otravné. Přesto mě seriál získal na svojí stranu a na podzim se k "Vraždě" rád znovu vrátím. 2. série A přišlo to, co muselo. Druhá série a s ní bohužel i ochladnutí mého nadšení. Ne snad, že bych se na seriál přestal dívat, ale ten původní efekt je pryč a já se rozhodně netěšil na každý nový díl. Ve druhé sérii je představen jeden rozvleklý případ, který se samozřejmě komplikuje víc a víc až do vypjatého podzimního finále, které se povedlo. Na jaře (ve druhé části série) se začal řešit také další případ, tentokrát z minulosti, který měl přímý dopad na osudy hrdinů. A právě v jarní části pro mě přišel ten největší problém. Ten korunovalo samotné finále, které rozhodně nemůžu svému loňskému bratříčkovi koukat zpříma do očí. Uvidíme, jaký příběh si připraví tvůrci příští rok. Už teď došlo na vztahy "každý s každým" a nevím, kam dál se dá jít. Každopádně se na to podívám, ale doufám, že kvalita nepůjde dál dolů... 3. série A ve třetí sérii se klesá ještě níž. Ano, připravili si pro nás zápletku s odkrýváním toho, kdo z party nakonec umřel, ale prostě už mě to tolik nebaví, i když jim nemůžu upřít to, že mě udrželi v napětí. Můj hlavní problém je v tom, že je to šíleně překombinované a nemůžu uvěřit tomu, že by se někomu stalo v tak krátké době tolik špatných věcí. Podle mě je třeba změnit skupiny a oživit to novými postavami (alespoň částečně), protože to přece nemůže pokračovat do nekonečna. 4. série Je vidět, že čtvrtá řada se snaží něco změnit a tak hlavní skupina neprožívá tolik problémů, jako jsme si už zvykli. I když se rozhodně nedá říct, že by měli život bez komplikací. Kromě Annalise se do středu příběhu dostává hlavně Laurel a s tím víceméně nemám problém. Závěr série mi přišel docela dobrý a nevadilo by mi, kdyby sloužil jako závěr celého seriálu, i když si nemyslím, že by se to mělo stát.(9.3.2015)

• - Představitel Wese Alfred Enoch je původem Angličan. V seriálu však hovoří americkým přízvukem, se kterým mu pomáhá dialektový trenér. (G..)

• - Když producenti seriálu hledali vhodnou herečku pro roli matky Annalise, sama její představitelka Viola Davis navrhla Cicely Tyson, kolegyni z filmu Černobílý svět (2011). (G..)

• - Scéna, ve které si Annalise z tváře odstraňuje make-up a sundává paruku, byla nápadem její představitelky Violy Davis. (G..)