Cesta do neznáma (TV seriál)

Sliders

Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1995–2000, 64 h 35 min (Minutáž: 43–85 min)

Jerry O'Connell, John Rhys-Davies, Kari Wuhrer, Charlie O'Connell, Robert Floyd, Will Sasso, Peter Jurasik, Zoe McLellan, Michael McMillian, Connor Trinneer, Brooke Langton, Corey Feldman, Angela Bettis, Zack Ward, Christian Oliver, J. August Richards, Kristoffer Tabori, Sabrina Lloyd, Max Grodénchik, Danny Masterson, Gina Philips, Charles Cyphers, Sarah Strange, Malcolm-Jamal Warner, Paula Trickey, Thomas G. Waites, Gwynyth Walsh, Karin Konoval, Ken Jenkins, Valarie Pettiford, Chris Elwood, Claudette Mink, Neil Flynn, Ona Grauer, Jason Gray-Stanford, Paul McGillion, Ted Rooney, Richard Fancy, Shaun Toub, Elyse Mirto, Justine Miceli, Meadow Sisto, Elizabeth Lackey, Peter LaCroix, Perrey Reeves, Gabrielle Miller, Todd Babcock, Don Most, Tim Griffin, Michael Manasseri, Vicki Davis, Donna Cherry, Veronica Cartwright, Bodhi Elfman, Roger Cross, Hrothgar Mathews, Hiro Kanagawa, John Walcutt, Judson Mills, Ron Melendez, Melinda Clarke, Paul Sand, Kenny Johnson, Jeff Rector, Marshall R. Teague, Symba, Katherine LaNasa, Rod Wilson, Fredric Lehne, Eddie Mills, Austin Nichols, Phil Fondacaro, Benjamin Ratner, Duff McKagan, David Dukes, Julie Adams, Brigid Brannagh, Marco Rodríguez, Chuck McCann, Anthony Tyler Quinn, Kristen Dalton, Kirk B.R. Woller, Stephen Macht, Tom Jackson, Françoise Robertson, Stephanie Niznik, Jim Byrnes, Steve Rankin, Chase Masterson, Michelle Burke, Hayley DuMond, Lawrence Hilton-Jacobs, Cleavant Derricks, Leah Ayres, Angela Paton, Rob Youngblood, Jerry Hardin, April Telek, Jed Rees, Allison Hossack, Michael Sabatino, Tim Thomerson, Reno Wilson, Nicholas Worth, Duane Journey, Reiner Schöne, Victoria Mahoney, Kendall Cross, Jennifer Hetrick, Josh Coxx, Dan Gauthier, Natalie Radford, David Chisum, Sean Moran, Deron McBee, William MacDonald, John Novak, Saxon Trainor, Karen Austin, Alex Datcher, Tim Quill, Thorsten Kaye, Kyle Alisharan, Sean Flynn, Tom Fitzpatrick, Sandahl Bergman, Robin Riker, Pepe Serna, Michael Kopsa, Rob LaBelle, Lee Weaver, Sandra Hess, Cameron Labine, Elisabeth Rosen, Julie St. Claire, James Colby, George DelHoyo, Connie Sawyer, Walter Olkewicz, Scott Decker, Tom Heaton, Teresa Barnwell, Alf Humphreys, Tembi Locke, Robert Jayne, Jill Teed, D. Neil Mark, Jack Kehler, Robert Allen Mukes, James Patrick Stuart, John Colton, Paul Jarrett, Jordan Warkol, Peter Spellos, Julie Caitlin Brown, George Touliatos, Artine Brown, Liz Sheridan, Robert DiTillio, Joey Stafura, Mark Kiely, Mel Tormé, Francis Guinan, Don MacKay, JD Cullum, Carolyn Adair, Gillian Barber, Ted Cole, Tom Pickett, Gerry Rousseau, Brenda Crichlow, E.J. Callahan, Bernie Coulson, Lori Triolo, Oona Hart, Michael Warren, Brian Cousins, Franc Ross, Georgia Emelin, Andrew Patrick Ralston, Heather Hanson, Barry Livingston, Randy Vasquez, John DeMita, Scott Klace, Mark Vasconcellos, Todd Waring, David Kallaway, Malcolm Stewart, Gregory Cruz, Michael Bryan French, Frank Charles Turner, Laird Macintosh, Patrick Stevenson, Gonzalo Menendez, Marie Stillin, Richard Leacock, Andrew Kavadas, Gary Jones, Kathleen Duborg, Peter Flemming, Henry G. Sanders, Burton Gilliam, Jeremy Roberts, Britt Lind, James Sutorius, Anthony Harrison, Matt McKenzie, Zitto Kazann, John D'Aquino, Chad Todhunter, Deborah Lacey, Doug Llewelyn, Amy Wheaton, Sandy Martin, Peter Koch, Alex Bruhanski, Lorin McCraley, Ben Jones, Laurie Fortier, Taylor Leigh, Katherine Moffat, Jennifer Nash, Charles Noland, Lisa Rieffel, Tim Henry, Mari Morrow, Kris Iyer, Clayton Landey, Danny Mora, Sara Walker, Tom Butler, Harry Shearer, Garwin Sanford, Jay Brazeau, Ken Pogue, Dean Haglund, Michael Dobson, Sherman Howard, Gerard Plunkett, David Kaye, Obba Babatundé, Barry Pepper, Gabrielle Rose, Ron Pitts, William B. Davis, Rachel Hayward, Bentley Mitchum, Sara Botsford, Robert Curtis Brown, Andrew Wheeler, Peter Kelamis, Douglas Sills, Greg Berg, Nicholas Lea, Kevin Cooney, Jon Pennell, Lara Steinick, Marty York, Sook-Yin Lee, Joel Stoffer, Jonathan Brent, George McDaniel, Harrison Young, Lesley Ewen, Brigitta Dau, Collin Bernsen, Kristopher Logan, Jerry Rector, Judith Maxie, Peter Hanlon, Ivory Ocean, Janice Kent, Una Damon, Christopher Maleki, Rose Portillo, Louisa Abernathy, Stuart Fratkin, Armando Valdes-Kennedy, Bill Bolender, Michael Lee Gogin, Kevin West, Dee Jay Jackson, Michael Krawic, Hallie Foote, Christopher Mayer, Raoul Ganeev, Greg Rogers, Stacy Grant, Christopher Neame, James Denton, Keegan MacIntosh, Lochlyn Munro, Jeffrey Dean Morgan, Rebecca Chambers, Rebecca Gayheart, Garry Chalk, Isaac Hayes, Venus Terzo, Laura Harris, Richard Ian Cox, Gordon Michael Woolvett, Barry W. Levy, Cissy Wellman, John Vargas, Linda Ko, Tamara LaSeon Bass, Warren Sweeney, Karen Lorre, Buddy Daniels Friedman, Charley Lang, Clay Wilcox, Brien Perry, Alessandra Petlin, Larry Musser, Roman Danylo, Robert Cuccioli, Carl Gabriel Yorke, Leslie Horan
  • k212

Svého času byl nejspíš tento seriál kult, já mám to neštěstí ho vidět až nyní po 11 letech od data jeho vzniku a přijde mi samozřejmě trochu staromódní. Ale to není ten hlavní problém zahrnutý v mém hodnocení (mám v oblibě plno mnohem starších seriálů), spíš mi v tomto dílku chybí propracovanější systém, nějaká ta koncepce a hlavně nadčasovost. Po shlédnutí pár dílů jsem zabředla do rutiny opakovaných klouzání a rádoby zvratů, pravdou sice je, že onen stereotyp je částečně kompenzován střídáním žánrů jednotlivých dílů. Nicméně v celku ten seriál nešlape a rychle ztrácí dech. Ale i tak je to příjemná ranní oddychovka před odchodem do práce...(28.2.2007)

V základě je tento seriál zvláštní. Zezačátku, bomba. Příběh střídal příběh a jedna třeskutá pointa jinou třeskutější. Jenže pak to zesláblo. Takhle, část seriálu, než odejde profesor Arturo, je výtečná. Bez nějakýv větších závad. Jenže pak odejde profesor, z Wade se stane hysterka a přiberou strašlivě iritující vojandu Maggie. K tomu ještě pronásledují "nesmrtelného" požívače mozkomíšního moku. Prostě z velké části magořina. Když do seriálu přibyde Quinnův (Jerryho) brácha, kvalita epizod se dost podstatně zvýší. Je to skoro zase jako to bylo, než odešel Arturo. Z Maggie udělali mezitím scénáristi taky normální ženskou (a upřímně se nedivím, na mariňáka, kterýho hraje, má neskutečně špatné bojové a taktické schopnosti nemluvě už o jejím držení zbraně nebo střelbě). Řekl bych, že ji vlastně předělali na trošku jinak vypadající Wade. Jak říkám, část, kde je Colin Mallory, je zase dobrá. A potom odejde jak Colin, tak i Quinn a tahákem a držadlem série zůstane jen neobvykle ztučnělý Plačící Král Rembrandt. No řeknu vám, v té chvíli jsem na to málem přestal koukat a dříve jen občas použité úsloví: "To je ale píčovina!" se mi na jazyk začalo vracet docela často. Přibližně polovina seriálu ale stojí za podívání, přestože ten zbytek bych hodil do odpadu. A samozřejmě to neustálé střílení hlavních hrdinů šílenými plukovníky, používání jich na jakýmsi ztraceným světě jako líheň Gromeků, spojování s jejich alteregy, v určitých chvílích neskonalé deus ex machina (prakticky scénáristé použijí všechno, co jim přijde pod ruku, jen aby se posunuli zase o kousek dál a nějak vysvětlili, proč náhle půlka týmu chybí, proč zase nenašli ten svůj svět, co je vlastně teď jejich hlavním cílem...) Je to hodně nevyrovnanej seriál a kdybych se nad tím zamýšlel ještě o něco dýl, asi bych mu nedal ani ty tři hvězdy (a to jsem původně podle dílů, co jsem viděl na Čt1chtěl dát 4).(14.4.2008)

Pozor, může obsahovat spoiler : Série první až třetí byli naprosto dokonalé, skvěle se na ně koukalo, hned jsem šel na další díl, ztrátu profesora Arthura jsem snesl, přestože pro mne bylo jeho místo ve skupině do té doby neodmyslitelné. Co mě ale nejvíce nešlo překousnout byla válka s Kromaggy - Quinn a bratr, pocházejí z vyspělého světa, byli evakuováni do jiných - přijde mi to jako horkou jehlou spíchnutý balast o vyvolených bratrech, ktečí mají spasit světy. Pravda, přítomnost Colina byla fajn, episody nebyli špatné... a když na závěr přišli o Quinna a Colina - velmi pofidérním způsobem - a nahradili je velmi slabou dvojicí, tak jsem už seriál nedokoukával ze zájmu, ale spíše z čisté fanouškovské věrnosti... a litoval jsem, že konec seriálu je jako jeden velký cliffhanger bez jakékoli vidiny uzavření, bez znalosti, zda Remy přežil skluz. (plus osud Wade mě šokoval) asi takhle: všechno o Kromezých (nevim jak to skloňovat) i o Quinnově původu bych vystřihl a tedy zůstal u třetí série (i ta Kromegg-episoda z druhé série by v takovém případě šla pryč - nějaká TV stanice to tak prý opravdu při vysílání udělala) už si moc ten závěr nepamatuju, ale nikde u konce třetí série není psáno, že by se tím druhým vortexem nedostali do svého světa a kdyby ne, tak i otevřený konec s tím, že dál kloužou by byl lepší. Hlavně ale není kompletně vymlácená původní skupina, chybí jen profesor. Prvním třem sériím bych dal každé klidně i po 5*, opravdu povedené Čtvrté bych dal tak 3* ale páté už jen 2* Kolem a kolem tedy 4* naprůměr(15.12.2010)

V TEXTU SE NACHÁZÍ SPOILER: Tak abych se přiznal, tenhle seriál jsem opravdu miloval. Cestování do paralelních pomocí podivného přístroje a následného hledání cesty zpět domů nabízí velice slibný potenciál a tvůrci jej naplno využili. Seriál nenudil, byť se díly zakládaly na podobné koncepci, protože stejně rychle jako se střídaly jednotlivé vesmíry se střídali i žánry, jednou jsme měli co dočinění s hororem, ve kterém se obyvatele proměnili vlivem prášků na hubnutí v zombie (i když ještě děsivější byl díl s vládci snů) a příště jsme se setkali s promyšlenou detektivkou, při níž byl omylem zatčen jiný návštěvník místo pravého pachatele, obyvatele vesmíru do kterého naši hrdinové právě dorazili, jenž sice nosil stejný obličej, ale jednalo se o naprosto jinou osobu. Jediné co mi jednou na seriálu vadilo bylo poněkud přehnané navrácení se zpět, když se totiž parta hlavních postav konečně dostala zpět do svých domovů, objevila se na časovači (vždy po přeletu do nového paralelního vesmíru ukázal časovač za jak dlouho se vytvoří hyperprostorová brána mezi světy) velice krátká doba, jenž neumožňovala prozkoumání této reality, když se tak vědec v podání Jerryho O'Connella zastaví před brankou svého domu a chce vkročit za svou rodinou, branka nezavrže, bohužel neúprosný časový limit uplyne a on tak musí pokračovat v "hledání" my se však nepřeneseme s ním, ale sledujeme opraváře, který si odnáší hotovost za promazání a opravení právě toho osudového vchodu.(13.1.2006)

Nedokážu pochopit to, jak dokázali autoři nesnížit laťku scénářů aspoň po ty tři slušné série z pěti i přesto, že je to všechno o tom samém ale každá ta Země je uplně jiná. Nepřijde mi to zas tak ujetý seriál ale jako malý jsem ho rád sledoval i když jsem moc dílů neviděl. Dnes si to vynahrazuji a postupně sleduji o co všechno jsem přišel. Dobrodružně pojatý seriál, který ani vtipem nešetří a ten černoch to příjemně uvolňuje. (73%)(5.9.2006)

• - Natáčení probíhala v kanadském Vancouveru a amerických městech Los Angeles a San Francisco. (Terva)