Měsíční svit (TV seriál)

Moonlighting

Mesačný svit

Komedie / Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 1985–1989, 56 h 11 min (Minutáž: 43–93 min)

Cybill Shepherd, Bruce Willis, Allyce Beasley, Gary Graham, Curtis Armstrong, Jack Blessing, Pierce Brosnan, Judd Nelson, Robert Z'Dar, Alan Blumenfeld, Dick Miller, Ken Foree, Marianne Muellerleile, Pat Crawford Brown, Anthony De Longis, Ray Charles, Brian Thompson, Frank Collison, Timothy Leary, Jane Hallaren, Brooke Bundy, Don King, James Stephens, Mark Harmon, Demi Moore, Virginia Madsen, Michelle Johnson, Cristina Raines, Tracey Walter, Cary-Hiroyuki Tagawa, Steve James, James Karen, Alley Mills, Larry Stewart, Joan Pringle, Marshall R. Teague, Reni Santoni, Richard Beymer, Kristen Jensen, Cristine Rose, Donna Dixon, Pat Boone, Mark Linn-Baker, Sydney Lassick, Barbara Bain, R.H. Thomson, Paul Sorvino, Colm Meaney, Steven Keats, Dennis Christopher, Robert Webber, Allan Kolman, Romy Windsor, Darwyn Swalve, Cleavant Derricks, Tim Robbins, Gary Carlos Cervantes, Imogene Coca, Tim Thomerson, George Coe, Brynn Thayer, Nicholas Worth, Cotter Smith, Richard Libertini, Al White, J.A. Preston, Randall 'Tex' Cobb, Tony Pierce, Brian Libby, Mark L. Taylor, Ana Alicia, Linda Thorson, Nancy Parsons, Val Avery, Ben Piazza, Sandahl Bergman, Jim Haynie, James Avery, Joseph Maher, Barbara Tarbuck, Charles Rocket, Pat Corley, Diana Lee Inosanto, Martin Ferrero, Nicholas Pryor, Bill Erwin, Leo Gordon, Rick Jason, Robert Ellenstein, Bobbi Pavis, Paul Willson, Raymond Ma, Francis X. McCarthy, Jon Cedar, Walter Olkewicz, Jeff Caperton, George Wallace, Debra Christofferson, Whoopi Goldberg, Melanie Vincz, Ellen Albertini Dow, Jonathan Hole, Michel Voletti, David Wells, Joel Polis, Wally Taylor, Ford Rainey, Sam Whipple, Read Morgan, Bruce French, Liz Sheridan, John Medici, Dennis Lipscomb, Bob Tzudiker, Debra Stipe, Sam Hennings, Gene Ross, Carmen Filpi, Frederick Coffin, Kerry Ehrin, Mary Hart, Jack Bannon, Tom O'Brien, John Durbin, Joseph Whipp, Lenore Kasdorf, Nicholas Cascone, Billy Beck, Tom Reese, Lucy Lee Flippin, Susan French, Harold Surratt, Leslie Ackerman, Lieux Dressler, Ivy Jones, Marcelo Tubert, F. William Parker, Sagan Lewis, Dana Delany, Edie McClurg, Karen Landry, Yvonne Farrow, Bunny Summmers, Lee Bryant, Tony Giorgio, Charles Walker, Tom Lacy, Guy Boyd, Rebecca Stanley, Joyce Brothers, Henry G. Sanders, Lyle Howry, Eddie Mekka, Kate Murtagh, Jonathan Stark, John Hostetter, John Lehne, Robert Alan Browne, Mark Lonow, Will Nye, Matt McKenzie, H. Richard Greene, John Harkins, Mario Roccuzzo, Bill Morey, Lou Fillipo, Beverly Sanders, Janet MacLachlan, Stanley DeSantis, Ben Slack, Rod McCary, Harold Cannon, Karen Kondazian, Jane Daly, Michael Laskin, Santos Morales, Leslie Wing, Rocky Giordani, Julie Bennett, James Staley, Drew Pillsbury, Carmine Iannaccone, Andra Akers, Nora Heflin, Stan Ross, Rick Fitts, Tony Abatemarco, Penny Santon, Edith Fields, Wren T. Brown, Phil Rubenstein (herec, a.z.), Daniel Frishman, Blake Clark, Dennis Cleveland Stewart, Frantz Turner, Jack Murdock, Raymond Guth, Michael Flynn, Leonard R. Garner Jr., Shelly Desai, Jon Korkes, Gloria Cromwell, Mimi Cozzens, Betty McGuire, Rosanna Huffman, Jean Speegle Howard, Joe Howard, Jonathan Ames, James Sloyan, Eve Smith, Monty Bane, Monty Ash, Raleigh Bond, Charles Lanyer, Raymond Forchion, Danna Hansen, Gwen Van Dam, Arthur Taxier, John Lafayette, William Jones, Joseph G. Medalis, Joan McMurtrey, Lorrie Marlow, John Paul Gamoke, Lisa Blake Richards, Martin von Haselberg, Andrew Masset, Paul Marin, Deborah Wakeham, Tony Burton, Gregg Henry, Barbara Stock, Vincent Schiavelli, Sid Conrad, Stephanie Dunnam, Cheryl Carter, Julius Carry, Tom McFadden, Robert Kim, Barry Cutler, Ed O'Ross, Beau Billingslea, Howard Mann, C. Thomas Howell, David Ruprecht, Ann Hearn

Môj obľúbený seriál z detstva resp. puberty, mixujúci do sympatického, kompaktného celku komédiu s romantikou a detektívkami. Seriál stojí prevažne na charizmatickom zmiešanom páre a chémii medzi ním. Cybill Shepherd a Bruce Willis stvorili perfektný pár, ktorému sa v tých dobách vyrovnalo snáď iba Vražedné pobrežie.(3.12.2006)

Určitě to není dokonalý seriál, co by ve všech epizodách šlapal bez jakýchkoli zádrhelů a pořád si udržoval úplně stejnou kvalitu i míru zábavy, ale tenhle seriál prostě měl hlavně Cybill :), která byla úžasná úplně nejvíc a většího sympaťáka k ní nemohli vybrat než Bruce Willise. Tímhle vytvořili tak sympatickou dvojku na kterou se fajn kouká, že byli nakonec lepší než Dempsey a Makepeacová a to je co říct :). Takže nejvíc hvězdiček je za Cybill :).(7.7.2011)

Tuhle show bych rozdělil na dvě půlky. Do takového 30. dílu je to skvělý, vtipný a dynamický seriál, který dokázal pobavit a hlavně zabavit i přes to, že vraha (padoucha) jste odhadli bez většího přemýšlení. Navíc slovní přestřelky mezi Brucem (který doslova tuto show ukradl krásné Cybill) a právě Cybill byly skvělé, promyšlené a vtipné. Prostě a jednoduše, bavilo mě to nehorázně. Ale od té půlky nahoru, to jde z kopce. Sice to není tak výrazný pokles, ale poznáte to. Je to utahanější, větší část dílů se věnuje naprosto jiným věcem, než případům a navíc mi přišlo, že David a Maddie dostávají o něco méně prostoru ve prospěch DiPesto (která, nevím, proč byla v dabingu přeložena jako MistoPesto či tak nějak) a Violy. A bohužel, tihle dva mají a měli jen na vedlejší postavy. Proto ty díly, které se věnovaly jen jim, patřily k tomu nejhoršímu a nejméně vtipnému, co šlo v tomto seriálu vidět. V této druhé půlce mě držely nad vodou pouze některé díly, které se věnovaly případům a ústřednímu páru Maddie a Davidovi a bourání čtvrté zdi (např. v jednom díle, kdy David zakopne, řekne Maddie: "Hele, mě už to nebaví, vždyť ty víš, co bude následovat. Bláznivá honička, která skončí tím, že je chytíme. Nemůže to za nás udělat někdo jiný? Třeba ta stará babka, co sepisuje vraždy…?“ nebo v dalším díle postava Bruce Willise čeká na výtah a když přijede, tak z něj vystoupí dva chlapi a ten jeden z nich říká: "Jak vypadám?" a ten druhý mu odpoví "Hotovej Bruce Willis!"). Prostě - do třicátého dílu to bylo za 100 %, od něj bych dal tak 70 %. Takže mi vychází lepší čtyři hvězdy.(1.4.2011)

Měsíční svit nasadila Česká televize hned na začátku 90. let a v první polovině 90. let ho ještě dvakrát reprízovala. Ve své době to mělo pro mě slušný půvab, byl to seriál, který představoval závan svěžího větru proti klasickým dietlovským kouskům z televizního archivu a nedej bože budovatelských seriálů od horších autorů. Mezi dvojicí hlavních hrdinů fungovala ta správná chemie, dialogy jiskřily a zvlášť Bruce Willis vypouštěl své proslulé hlášky. Řekl bych, že šlo o nejlepší roli Cybill Shepherd. Neviděl jsem zdaleka všechny epizody, takže netuším, jestli ke konci neměl seriál sestupnou tendenci. Každopádně zvláštní mix romance, komedie a kriminálky na mě udělal dobrý dojem. Celkový dojem: 60 %.(18.4.2009)

Tenhle seriál mám problém trošku žánrově zařadit. U jiných bývá hlavní linka zřetelnější, tady ale kolísá mezi komedií, detektivkou a jakousi podivuhodnou romancí. Ale to vůbec nevadí, protože nestojí na efektech, dobově závažných tématech a podobných věcech a díky duu Willis/Shepardová dokáže pobavit/napnout/dojmout i po letech.(8.10.2005)

• - Scénář hodinového televizního filmu míval v té době zhruba šedesát stran. U tohoto seriálu mnohdy překračoval dvojnásobek. (Terva)

• - Pevnou součástí seriálu se stalo "překračování nebo ničení čtvrté zdi", v ději se objevují přímé odkazy na tvůrce seriálu a postavy samotné, postavy občas mluví přímo k divákům a komentují probíhající nebo nadcházející děj, někdy se v záběru objeví část štábu apod. (k212)

• - Seriál byl vysílán od 3.5. 1985 do 14.5. 1989, celkem bylo natočeno pět sérií o 66 epizodách. (k212)