Živí mrtví (TV seriál)

TWD

(neoficiální název)

Walking Dead

Horor / Thriller / Drama

USA, 2010–2020, 110 h 58 min (Minutáž: 40–90 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Bear McCreary

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green, Josh McDermitt, Christian Serratos, Seth Gilliam, Ross Marquand, Lennie James, Emily Kinney, Michael Cudlitz, Scott Wilson, Austin Amelio, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Tom Payne, Katelyn Nacon, Jeffrey Dean Morgan, Xander Berkeley, Chad Coleman, Austin Nichols, Steven Ogg, Jon Bernthal, David Morrissey, Irone Singleton, Lawrence Gilliard Jr., Jeffrey DeMunn, Michael Rooker, Emma Bell, Brighton Sharbino, Lew Temple, Madison Lintz, Jose Pablo Cantillo, Dallas Roberts, Noah Emmerich, Michael L. Covington, Pruitt Taylor Vince, Phillip DeVona, Jeremy Ambler, Amanda Dyar, Michael Raymond-James, Jeryl Prescott, Andrew Rothenberg, Juan Gabriel Pareja, Dave R. Watkins, Noah Lomax, Troy Faruk, Jackey Hall, Theodus Crane, Vincent M. Ward, Nick Gomez, Alexa Nikolas, Melissa Ponzio, Kyle Gallner, Vincent Martella, Juliana Harkavy, Audrey Marie Anderson, Kirk Acevedo, Meyrick Murphy, Enver Gjokaj, Danny Vinson, Sunkrish Bala, Kerry Condon, Daniel Thomas May, Travis Love, Lindsay Abernathy, Markice Moore, Michael Zegen, Santiago Cirilo, Jeff Kober, Brina Palencia, Addy Miller, Neil Brown Jr., Kyla Kenedy, Mike Mayhall, Marcus Hester, Keith Brooks, Keisha Castle-Hughes, Christine Woods, Teri Wyble, Victor McCay, Andrea Moore, Justin Evangelista, E. Roger Mitchell, Adam Minarovich, John Carroll Lynch, Davi Jay, J.D. Evermore, Merritt Wever, Benedict Samuel, Christopher Berry, Vanessa Cloke, Ethan Embry, Lance Tafelski, Labrandon Shead, Alec Rayme, Jordan Woods-Robinson, Laura M. Beamer, Beth Keener, Jay Huguley, Kenric Green, Jonathan Kleitman, Liz E. Morgan, Christine Evangelista, Andrew J. West, Owen Harn, Gale Anne Hurd, Chris Coy, Erik Jensen, Cullen Moss, Maximiliano Hernández, Christopher Matthew Cook, Rico Ball, Ian Scott, Ted Huckabee, Dahlia Legault, Aldis Hodge, Michael Harding, Cameron Deane Stewart, Irene Ziegler, Julio Cedillo, Gary Weeks, Lawrence Kao, Emma Bell (vyp.), Andrew Rothenberg (vyp.), Jeryl Prescott (vyp.), Dave Davis, Alex Van, Alexandra Breckenridge, Tovah Feldshuh, Jason Douglas, Austin Abrams, Ann Mahoney, Justin Miles, Michael Traynor, Claire Bronson, Elena Sanchez, David Silverman, Darin Cooper, James Chen, R. Keith Harris, Kimberly Leemans, Sherry Richards, Noel Gugliemi, Steve Warren, Linds Edwards, James Allen McCune, Jane McNeill, Kelley Davis, Deja Dee, Mandi Christine Kerr, Brody Rose, Karen Ceesay, Brett Gentile, Justin Kucsulain, Jeremy Palko, Ilan Srulovicz, Peter Luis Zimmerman, Major Dodson, Alicia Witt, Jeananne Goossen, Rus Blackwell, Jimmy Gonzales, Jill Jane Clements, Carlos Aviles, Ian Casselberry, Stuart Greer, Daniel Newman, Donzaleigh Abernathy, Ricky Wayne, Khary Payton, Tyler Chase, Elizabeth Ludlow, Briana Venskus, Sydney Park, Mimi Kirkland, Deborah May, Logan Miller, Autumn Dial, Elyse DuFour, Pollyanna McIntosh, Joshua Mikel, Thomas Francis Murphy, Kerry Cahill, Jayson Warner Smith, Sabrina Gennarino, Macsen Lintz, Cooper Andrews, Carlos Navarro, Karl Makinen, Mike Seal, Lindsley Register, Stephen Jones, Chad Coleman (a.z.), Tyler James Williams, Emily Kinney (a.z.), Viviana Chavez, Joshua Hoover, Brandon Fobbs, Chloe Aktas, Aerli Austen, Tim Parati, Nadine Marissa, Corey Hawkins, Jaqueline Fleming, David Silverman, Griffin Freeman, Robin Lord Taylor, Tate Ellington, Denise Crosby, Tyler J. Shaw, Jesse C. Boyd, Anniston Price, Tinsley Price, Kyle Clements, Avi Nash, Traci Dinwiddie, Callan McAuliffe, Lee Norris, Jason Davis, Sean Freeland, Jason Burkey, Cuyle Carvin, Charles Halford, Jon Eyez, Jose Miguel Vasquez, Ciera Payton, Elijah Marcano, Adam Hicks, Ricky Russert, Jan Harrelson, Keith Hudson, Kinsley Isla Dillon, Adam Fristoe, Aaron Farb, Nicole Barré, Hakim Callender, Jayne Atkinson, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Peggy Sheffield, Gina Morelli, Mark Ashworth, Derek Roberts, Finch Nissen, Colin Dennard, Cherie Gierhart, Marc Gowan, John Finn, Eric Hunter, Matt Lowe, Ryan Hurst, Zach McGowan, Brett Butler, Rhys Coiro, Nelson Bonilla, Eleanor Matsuura, Dan Fogler, Nadia Hilker, Cailey Fleming, Angel Theory, Lauren Ridloff, Matt Lintz, Matt Mangum, Tamara Austin, C. Thomas Howell, Jackson Pace, Kelley Mack, Joe Ando-Hirsh, Melissa Eastwood, Quandae Stewart, Maria Z. Wilson, Chloe Garcia-Frizzi, Anabelle Holloway, Gustavo Gomez, Samantha Morton, Sarah Wayne Callies (a.z.), Scott Wilson (a.z.), Tyler James Williams (a.z.), Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Tovah Feldshuh (a.z.), Cassady McClincy, Steve Kazee, Scarlett Blum, Javier Carrasquillo, Quinn Bozza, Ashlyn Stallings, Caroline Arapoglou, Benjamin Keepers, David Ury, Allie McCulloch, Kristin Erickson, Angus Sampson, Ben VanderMey, James Terriaca, Demeter Marczis, Rutina Wesley, Jessi Goei, Chris Hardwick, Caroline Duncan, Jason Kirkpatrick, Josh Ventura, Joey Simon, Elle Graham, Luke David Blumm, Brian Sheppard, Eric Mendenhall, Bethany Anne Lind

Komentáře uživatele Renfield k tomuto TV seriálu

V některých ohledech opravdu kultovní dříve zombie počin... dnes už nejsou chodci tím nejdůležitějším, či nejnebezpečnějším a je tomu tak dobře. Seriál se vyvíjí, hlavní postavy umírají, občas i přežívají a potkávají jiné přeživší, nebo dokonce celé svým způsobem jedinečné kolonie. Tento vývoj světa po apokalypse se mi líbí a stejně tak se mi líbí vývoj v psychice a chování postav... kolik se toho změnilo, od zabití Shanea a jak by se jim v pozdějších řadách hodil. Tohle vše mi přijde v případě podobné katastrofy reálné, proto není možné nechválit. Na velice slušné úrovni jsou i akční scény a jejich střih, ono to tedy neplatí vždy, ale povětšinou tomu tak je. Naopak čemu by se měli tvůrci velkým obloukem vyhnout (žel tak nečiní) jsou pokusy o drama, nebo ještě hůře velké proslovy a filosofování hlavních postav. Kde není opravdu kvalitní scénář a vícero slušných herců, tam něco takového prostě nemůže fungovat. Jak jsem psal v úvodu, časem jsou chodci odsunuti do pozadí, nejsou tím největším nebezpečím. O to více ale potěší, že si s nimi tvůrci a především maskéři dávají takovou práci, na některé výtvory je opravdu "radost pohledět", výborná práce. Kvalita sérií je sice kolísavá, to silné ale zůstává a to slabé je v některých naštěstí omezeno, alespoň v některých. Více u jednotlivých sérií. 75%(18.2.2015)

První série je i díky menšímu počtu dílů vcelku kvalitní, celkově pak rozhodně nejlepší. Úvod po probuzení v nemocnici se odehrává ve výborné postapokalyptické atmosféře, ve které vlastně společně s Rickem nevíme nic. Následuje stejně tak kvalitní dění v Atlantě, jemuž vévodí scéna v tanku a samozřejmě i následná záchrana. Podobně bych mohl pokračovat, co se akčních a zombie scén týče, je série opravdu na slušné úrovni. Horší to ovšem je se zbytkem, především tam, kde se scenáristé rozhodli řešit jakési rodinné vztahy... tam je totiž znát trapnost scénáře. Samozřejmě chápu, že i v tomto světě se "žije normálně", ale slovo normálně je tu opravdu důležité! Některé postavy jsou vcelku zajímavé, těch sympatických je tu však pomálu. Proto také beru jako velkou chybu vynechání Merla, ale vím, je to podle komiksu. Celkově se ale jedná o povedený úvod, který k dalšímu sledování jistě navnadí. 75%(14.1.2018)

Právě v této sérii přichází velká chyba tvůrců, kterou si snad neuvědomují (?!) a činí ji do dnes. Jde samozřejmě o větší počet dílů, natahování je znát až příliš. Téměř od začátku se hledá Sophie a hledá se přes více než polovinu série! Zbytek vyplní občasná akce, ale především "vysedávání" na farmě. To by nemuselo být až tak špatné, zase je možnost více poznat dění ve skupině. Jenže když jsou postavy tak špatně napsané, jejich dialogy často směšné, je brzy po poznávání. Alespoň že nejen vnitřní souboj Ricka a Shanea funguje vcelku slušně. Setkání s jinou skupinou mohlo být více rozvedeno, ale to přijde... Co je třeba pochválit jsou výborné poslední epizody, obzvlášť ta závěrečná a její výborný prodloužený úvod. Jako plus vnímám i to, že ubylo několik ne příliš sympatických postav. 70%(25.2.2018)

Výjimka potvrzující pravidlo, co se vyššího počtu dílů týče. Třetí série totiž žádným natahováním děje netrpí, je tomu tak především díky příběhu a prostředí. Příběh se poprvé neorientuje pouze na boj s chodci, ti jsou tu vlastně jen takový doplněk, ve většině série jde o něco úplně jiného, velmi zajímavého. Prostředí věznice je samo o sobě výborné, skupina ji vlastně několikrát čistí, mohlo by se zdát, že věčné opakování přinese nudu, nikoliv! Dlouhé temné chodby a vlastně hororová atmosféra jsou dokonalé, scény čištění prakticky každá... včetně guvernérova "čištění". Tím se dostávám k postavám... tedy, nebýt guvernéra, Martineze, Merla, či Michonne, je to ve Woodbury vcelku nuda, jenže tvůrci měli u nově příchozích (či opět příchozích) šťastnou ruku, navíc několik nesympatických zase skončilo. Například taková konfrontace s vězni (opět zajímavé postavy) v úvodu série výborná, škoda že někteří nevydrželi déle. Další silné scény následují, například vpád do Woodbury, či hned následující setkání bratrů. Merle je zpět ve skupině a je platným členem, zase výborná scéna, či díl. Závěr je jednoduše fantastický, potěší v něm i setkání s Morganem, či vyjednávání... ten seznamovací rozhovor Daryl/Martinez! Pravděpodobně nejkvalitnější série. 85%(9.3.2018)

První polovina této série by se mohla jmenovat "Čekání na guvernéra", tedy Bryana. To ovšem neznamená, že je to opravdu jen nudné čekání, naopak. Poklidný život ve vězení naruší epidemie, další z možností tohoto světa a skupina se díky ní musí vypořádat s útokem zevnitř. Když se Bryan konečně objeví, je zřejmé, že se nijak nezměnil, naopak. Dění v Martinezově skupině je výborné, svým způsobem překvapivé, především to, jak rychle si Bryan opět získává důvěru. Osmá epizoda je klenotem série, finální bitva, vyústění všeho. Fantasticky natočená akce, ale například i úvodní proslov, hold když má postava charisma, je to fajn. Následující dění zpestřuje konfrontace s další skupinou - zajímavé, mohla mít delšího trvání. Ale také se více dozvídáme o minulosti některých postav, zaujme především Daryl. Co se postav týče, líbil se mi vývoj Carol, která se z naivní ženské stává tím, kdo vidí věci reálně. Navíc se v této sérii objevuje několik velice zajímavých nově příchozích, například Abraham, Eugen a Tara. Další výborná a vzhledem k dnešní době i překvapivá scéna je Lizzie a Mica a následující dění v podání Carol... opět, vidí věci reálně. A samozřejmě Terminus... dění v něm dobré, přesto mi přišel dostatečně nevyužit. 90%(1.4.2018)

Série sice slabší, ale posun v psychice postav a vlastně srovnání s obyvateli Alexandrie na výbornou. Nic jiného se po odhalení skutečné tváře Terminusu ani nedalo čekat - výborná epizoda. Další následují, například ta kanibalská a samozřejmě odplata v kostele, při niž je znát, že se skupina dostává tam, kam by se dostal snad každý v tomto světě. Pobyt v Alexandrii a především její pacifističtí obyvatelé vypadají samozřejmě až směšně, ale štěstí není věčné. Nemocnice v první části příliš nezaujala, postavy v ní sice schopné, přesto nezajímavé. Dobře, že tahle část neměla dlouhého trvání, přesto vyústění situace velice dobré. Dění v Alexandrii příliš zajímavé není, je tomu tak i díky tomu, že jediný zajímavý a schopný přeživší tu je Aaron. Vše zachraňují konflikty uvnitř osady, Rick, Abraham, Glenn/Nick. Závěr klasicky silný, dobře sestříhaný. Tady snad více než dění v Alexandrii zaujme výprava Daryla a Aarona... Morgan je zpět a véčkaři řekněme lehce nastíněni, už jen ta výborná úvodní scéna s Morganem. 80%(4.4.2018)

Série, která po výborném "krysařském" úvodu dává opět větší prostor vztahům, což není pro The Walking Dead ta nejlepší cesta, ostatně už to bylo odzkoušeno v některých předešlých. I přes silné úvodní epizody zamrzí, že véčkaří neměli větší prostor, zajímavá skupina to rozhodně byla, i když poněkud šílená, ale kdo v tomto světě není. Prostor dostal jediný, aby bylo možno vysvětlit Morganovu novou životní filosofii. Samozřejmě se i zde objeví několik nových postav, z nichž nejzajímavější jsou Dwight a ano, Negan (o tom později), ale také celá nová kolonie Hilltop, která zprvu sice nenadchne, ovšem překvapení v budoucnu možné je. Co se kvality epizod týče, je na tom už dle zajímavých postav druhá polovina výrazně lépe. Tou nejlepší epizodou je bezpochyby devátá, stane se v ní mnohé zásadní a namísto lidských nepřátel zde opět dostávají větší prostor chodci. Následuje ji samozřejmě útok na jednu ze základen Spasitelů, opět výborně natočená akce a z vraždění spících zamrazí. Závěr je potom jedna velká silniční beznaděj a následné očekávané setkání... Negan je po guvernérovi další trefně obsazený záporák, rozdíl je v tom, že Negan bude mít podstatně větší popularitu. Závěrečné odpočítávání a hrůza v očích výborná. To, že jsme se nedozvěděli zamrzí, ale je to vlastně pochopitelné. Ono stejně, domněnky budou většinou pravdivé. 80%(1.5.2018)

Série, která nepřekoná svoji první epizodu, za to "původní" neoblíbené, ale i ty oblíbené postavy překoná jediná nová, trefně obsazená, Negan. Kvalita epizod klesá a stoupá právě s jeho účasti v nich, proto mezi nejlepší epizody patří návštěvy v Alexandrii, či dění v novém a zajímavém místě, Svatyni. Ovšem úvodní prakticky zničení a naprosté podřízení Rickovi skupiny nebylo překonáno ani finální epizodou, spíše naopak, závěr lehce zklamal. Rozšíření děje do nových kolonií je zajímavé, nabízí se díky tomu více možností příběhu. Žel z nich zaujalo snad jen Království a to také ne nijak mnoho... Svatyně hold opět vede. Navíc je tu i kolonie, která nezaujala vůbec, samozřejmě Přímořští a Tara, ten nejslabší díl vůbec. Postava Tary měla ve své první sérii slušný potenciál, ten je dnes už kdesi v nedohlednu. Sestupná tendence kvality sérií se tu žel projevila naplno. 70%(27.5.2018)

Mohu začít stejně, jako u minulé série... Negan, postava pro kvalitu dílů zcela zásadní, v této sérii navíc v konfliktu s taktéž zajímavým Simonem. Že by "staré" tváře byly okoukané? Nikoliv, jenom je dění kolem nich až příliš hloupé. Musím se opakovat, dialogy, nebo hůře "hrdinské rádoby dramatické proslovy", kterých v této sérii ještě přibylo! Hrůza něco takového poslouchat a věřit, že je to celé myšleno opravdu vážně. Další věc, naivita jednání některých postav je neskutečná, nejde jen o Ježíše, ale především o skupinu z Království ve třetí epizodě! Přímořští, skupina zcela nezajímavá a vlastně i nedůležitá... i když tvůrci samozřejmě chvíli pro ně našli, jak jinak. Musím i ke Spasitelům, zajímalo by mě, kde stále berou lidi? Maji obrovské ztráty, přesto je jich čím dál tím víc. Ale zpět k úvodu série, ten je klasicky akční, žel pryč jsou doby, kdy tvůrci akční scény zvládali více než slušně. Je to neskutečný střihový zmatek, ve kterém vlastně není vidět nic, čímž se nedá ani nic pochopit. Další natahovanou a rádoby dojemnou epizodou je samozřejmě ta devátá, loučení jako špatný vtip. Nejlépe nedopadlo ani finále, očekávaná akční část až příliš rychlá, což by vlastně nevadilo, kdyby zbytek dílů nebyl vyplněn "dojemným" vzájemným soužitím a ten konec... ach jo. Sérii opravdu zachraňuje především několik scén s Neganem, k němuž se v dobrém momentu občas "přidá" Rick, celkově je to ovšem velmi slabé. 50%(16.7.2018)