Živí mrtví

(TV seriál)
  • USA The Walking Dead (více)
Horor / Thriller / Drama
USA, (2010–2022), 131 h 11 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks), Charlie Adlard (komiks)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, (více)

Série(11) / Epizody(175)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Recenze uživatele bart_ k tomuto seriálu (144)

Živí mrtví (2010)

"You're the butcher, or you're the cattle." ____ Kydejte si zde tolik faktů z filozofie thanatologie kolik je vám libo, ale nikdo z vás mi nevezme mou lásku k zombie subkultuře - natožpak právě k týhle seriálový delikatese od majstra vypravěče Franka Darabonta, která vzkřísila svůj umírající subžánr (jak ironický slovní spojení, že?) a stala se jeho vrcholným etalonem. A i když zde nejde opomenout ta patetická infantilnost a prvoplánový klišé, jako primární hororová zábava splňuje TWD své ekvivalentní žánrový proporce - a v neposlední řadě jde o perfektní adaptaci neméně kvalitní a mé milované komiksové ságy Roberta Kirkmana, kterou doporučuju všema dvaceti. TWD je již od dob strávených na základní škole mou zálibou a krevní skupinou, k níž se vždycky nostalgicky rád navracím, a zraje u mě jak neodolatelný vínko - ačkoliv si uvědomuju jeho degenerativní kvalitu - ale vždycky jsem rád za žhavý diskuze s přáteli pokaždé, co vyjde nová epizoda. TWD pro mě symbolizuje jakousi pomyslnou emocionální horskou dráhu, u který jsem zažil ty nejšťastnější i nejsmutnější momenty, co jsem nikdy při sledování jakéhokoliv jiného audiovizuálního titulu nepociťoval - a nejen proto si zaslouží v mým kamenným srdíčku místo.... EDIT: zatímco série sedmá a osmá málem pohřbila celou show, tak řada devátá je nefalšovaným prvotřídním návratem do starých kolejí, díky němuž se TWD etablovalo na pomyslný trůn mainstreamové produkce. A já se opět zamiloval. ()

Série 1 (2010) (S01)

Skvělý rozjezd s atmosférou jako z 28 Days Later. Když znovu po těch letech 1. sérii sleduji, příběh se odehrává na odlišné diametrální úrovni jak v současnosti - Rick strachy kakal, a dýchala zde spíš atmoška hororu, než thrilleru, kde jsou zombie jen třešničkou na dortu v napínavé dějové lince a jsou jen pouhým hnacím motorem. 1. série pouze buduje základní půdu pro děj a vztahy mezi charaktery a samotné postavy, zatímco ta druhá už jede pomalinku z kopce. Pro mě, jako pro fanouška seriálu již od samotného počátku, je 1. série neskutečná nostalgie. Frank Darabont znovu nezklamal, a po Shawshanku a Green Mile je zatím The Walking Dead jeho nejlepší projekt, jaký kdy za svoji kariéru vytvořil. ()

Staré dobré časy (2010) (S01E01)

"DONT DEAD, OPEN INSIDE" --- Neskutečný apokalyptický rozjezd jako z 28 Days Later, a jedna z nejlepších úvodních epizod na poli seriálové tvorby. Strhující, úchvatné a napínavé, od počátečního probuzení do "noční můry", přes bezchybně provedenou atmosféru vylidněné Georgie a Atlanty, až po samotnou schovku v tanku. Perfektně nostalgické pro dlouhodobé fandy TWD. Díky Franku Darabonte, odvedl jsi další parádní prácičku... "Hej blbečku. Jo ty v tom tanku. Máš tam pohodlí?" ()

Pach krve (2010) (S01E02)

Tak schválně: kdo zvracel? Robert Kirkman skvěle vymyslel pokrytí vnitřnostmi. A Frank Darabont opět napsal perfektní scénář. ()

Rukojmí (2010) (S01E04)

Opět: parádní apokalyptická jízda. Líbí se mi jak atmosféra zničeného světa, tak dramatický děj. U mne, jako u fandy komiksové předlohy, panuje absolutní spokojenost zároveň s nadšením. Jako mladší jsem u prvních epizod fakticky sral strachy... ()

Lavina (2010) (S01E05)

Perfektně zfilmované finále z první knihy. ()

Testovací subjekt 19 (2010) (S01E06)

Myslel jsem si, že se o samotném, která způsobila tuto lavinu sraček, dozvíme něco víc, i přesto se jedná o parádní zakončení 1. série. ()

Série 2 (2011) (S02)

Fandové TWD se shodnou na tom, že 2. série je nejméně kvalitní (edit: 7. série je nyní nejslabší, a helemese, další edit: nejslabší je série osmá :), avšak začátek a konec série je doopravdy parádní. Ačkoliv větší počet epizod dějovému tempu uškodil, atmosféra by se zde dala krájet. Z 13 epizod je 8 velmi kvalitních, těch zbylých 6 je pouhá vata, prostě výplň. Jde vidět, že Frank Darabont se na tvorbě již moc nepodílí. 2. série sází opět na postavy, ale jen na ně, protože příběh se nějakou závratnou rychlostí nežene. Nevím, proč tvůrci natočili celou sérii na Hershelově farmě, když vezmu v potaz, že v předloze je zde skupinka jen jednu knihu (= cca 5 epizod seriálu), a mohli jsme se rovnou pustit do věznice a seriál by tudíž měl o půl sezony míň, to znamená víc zfilmovatelného materiálu. Hm, škoda no. ()

Cesta do neznáma (2011) (S02E01)

Scéna od scény lepší - od "schovky" na dálnici, hledání Sophie až po finální scénu s jelenem. Takhle se dělá cliffhanger. ()

Zásah v pravou chvíli (2011) (S02E03)

Tak ten popis je drsnej :DDDD "zdá se, že se Shane díky všem událostem z poslední doby přiklonil k temné straně Síly." Ty vole, tohle je SW nebo co? :D ()

Čerokézská růže (2011) (S02E04)

Za scénu se studnou se ještě jakž takž maximální hodnocení drží. ()

Chupacabra (2011) (S02E05)

Od tohoto dílu se Daryl stal mojí nejoblíbenější postavou, až do chvíle kdy to všechno vytrolil Jesus (6x10) ()

Stodola (2011) (S02E07)

Opět velmi napínavé a emotivní. TWD a zásadně 2. řada je hlavně o postavách, v této epizodě si každá postava vytrpěla svoje, hlavně ale chudák Carol. Jinak asi poprvé souhlasím s Shanovým názorem. Já jsem si říkal jestli tam ta Sophie nebude. ()

Přestřelka (2012) (S02E09)

A to už jsem si myslel že to bude jako z westernu :D ()

Víc než dál (2012) (S02E10)

Velmi působivé vyostření mezi Rickem a Shanem, to ale ještě není úplné vyvrcholení. I tak to byla velmi napínavá epizoda. ()

Jeden rozhněvaný muž (2012) (S02E11)

"Sorry brother..." --- Škoda Dalea (mimochodem Harry Telwilliger z Green Mile) ()

To lepší v nás (2012) (S02E12)

...ten konec byl nepopsatelnej. Vyvrcholení konfliktu mezi Rickem a Shanem nemělo sebemenší chybu. Shane dostal co si zasloužil - Jon Bernthal ho hrál skvěle, ale na jeho letošní výkon v roli Franka Castela asi nemá. A navíc skupinka zjistila, že nemusíte být kousnuti aby jste se nakazili virem. Vše směřuje ke katastrofickému konci. ()

U skomírajícího ohně (2012) (S02E13)

Ti co dali jen 4 hvězdičky a méně musí být totální hovnocuci - ale co, mě je to jedno, ať si každý hodnotí jak chce... Strhující a emotivní finále 2. řady, u kterého se vám zvednou chlupy až na tý vaší chlupatý prdeli. Hershel se konečně pochlapil. Dostali jsme jak pořádnou dávku akce, tak malou a pěknou předehru ke kulervoucí 3. sérii. Jedna z TOP epizod TWD. ()

Série 3 (2012) (S03)

"Fight the dead. Fear the living." --- Od 3. série je TWD již takový thriller s prvky hororu, který vás ale nenechá jen tak vydechnout. Téměř každá epizoda nabízí nějaký nervydrásající moment. A komiksoví fandové se konečně dočkali Guvernéra. Série s nejhutnější a nejlepší atmosférou a dějem, což také znamená jediné: nejlepší série (na kterou máme s přáteli hodně vzpomínek). Vězeňská dramata přímo miluju (Shawshank, Green Mile), proto se nedivím, že se mi 3. série líbila nejvíc. Nářez, který šlape na akční pedál co nejtvrději a nabízí neomezenou škálu různorodých emocí. ()

Sémě (2012) (S03E01)

Neskutečný úvod do 3. řady. Konec je tak neskutečně napínavý a drsný, až je dokonalý... Dnes již klasická epizodka TWD. Level up! ()