Foylova válka (TV seriál)

Foyle's War

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002 - 2015, 31 h 21 min (Minutáž: 28x93–100 min)

Anthony Horowitz

Michael Kitchen, Honeysuckle Weeks, Edward Fox, Robert Hardy, Julian Ovenden, James McAvoy, Daniel Weyman, Tom Frederic, Emily Blunt, David Tennant, Andrew Lee Potts, Christina Cole, Anatole Taubman, Elliot Cowan, Simon Woods, Bryan Dick, Roger Allam, Sam Troughton, Frances Grey, Allan Corduner, Amanda Root, Cheryl Campbell, Rosamund Pike, Alan Howard, Joanna David, Jamie Parker, Stella Gonet, Henry Goodman, Sarah Winman, Tobias Menzies, Tom Goodman-Hill, Max Brown, Richard Durden, Nicholas Woodeson, Laurence Fox, Jesse Birdsall, Mark Bazeley, Steven O'Donnell, Ron Cook, Kate Fleetwood, Guy Henry, Bill Paterson, Zoe Tapper, Shaun Dooley, Lydia Leonard, Joseph Mawle, Charlotte Riley, Alexandra Moen, Mark Umbers, Natasha Little, Ronald Pickup, Jonah Lotan, Zoe Telford, Joe Montana, Sam Hazeldine, Sam Spruell, Dermot Crowley, Peter Youngblood Hills, Eileen Davies, Anton Lesser, Martin Savage, Sophia Myles, Paul Jesson, Joe Armstrong, Anastasia Hille, Nick Dunning, Richard Syms, Anthony Flanagan, Maggie Steed, Patrick Godfrey, Roger Sloman, Fiona Button, Tom Georgeson, Kate Duchêne, Polly Maberly, Adrian Lukis, Marlene Sidaway, Fiona Glascott, Geoffrey Freshwater, Claire Cox, Selina Cadell, Kevin Hudson, Carolyn Pickles, Gerard Jordan, Stephen Moore, Oliver Kieran-Jones, Timothy Kightley, Elodie Kendall, Tom Chadbon, Brian Poyser, Jonathan Forbes, Susan Porrett, Tom Harper, Amber Rose Revah, David Westhead, Charles Pemberton, Jonathan Coy, Mark Huberman, Jennifer Hennessy, Joe Duttine, Fred Pearson, Jemma Powell, David Ryall, Sally Leonard, Raymond Coulthard, Liz Fraser, Richard Lintern, Matilda Ziegler, John Lloyd Fillingham, Ian Hogg, Duncan Bell, Georgie Glen, Stanley Townsend, Sandra Voe, Deborah Findlay, Neil Fitzmaurice, Henry Garrett, Anthony Howell, Murray McArthur, Paul Thornley, Nick Hendrix, Helen Lindsay, Georg Nikoloff, Rupert Frazer, Vincenzo Nicoli, Alexandra Clatworthy, Tony Haygarth, Charles Aitken, Marek Oravec, Rupert Vansittart, Finbar Lynch, Phoebe Nicholls, Donal Gallery, Steve Wilson, Stephen Swift, Michael Shaeffer, Graham Crowden, Jem Wall, Bernard Kay, William Postlethwaite, William Scott-Masson, Louise Breckon-Richards, Greg Bennett, Ifan Huw Dafydd, Timothy Carlton, Will Keen, Rupert Young, Nathan Gordon, David Ryan, Simon Coury, Trevor Cooper, Kevin Doyle, Fergus O'Donnell, Gary Carr, Peter Blythe, Richard McCabe, Caroline Martin, Jamie de Courcey, Angela Curran, David Troughton, Ken Bones, Richard Dillane, Dominic Jephcott, Robert Whitelock, Michael Cronin, Marcel Iureș, Ian Barritt, Christopher Benjamin, Jay Benedict, Jonathan Slinger, Rik Makarem, Gavin Brocker, Ania Marson, Michael Jayston, Martin Turner, Linda Marlowe, Christopher Good, Darren Tighe, Katherine Press, Nicholas Day, Abigail Cruttenden, Tim Preece, Tom Bennett, Ellie Haddington, Marian McLoughlin, Hermione Gulliford, Christopher Fox, Will Knightley, Richard Braine, Angela Thorne, Ann Beach, Caroline Hacker, Janine Duvitski, Valerie Edmond, Nicholas Jones, Jane Wood, Mary Healey, Sian Brooke, Gawn Grainer, Andrew Scott, Geoffrey Chater, Peter Jonfield, Geoffrey Hutchings, Yolanda Vazquez, John Grillo, Paul Brennen, Michael Parkhouse, Richard Huw, Adam James, Richard Hope, Joseph Long, Damian O'Hare, Ian Puleston-Davies, Mary Sheen, Ian Peck, Tim Mcmullan, Trevor White, Alexander Perkins, Sam Beazley, Gillian Bevan, Nicholas Le Prevost, Tim Delap, Mali Harries, John Heffernan, Philip Martin Brown, Teresa Mahoney, Dominic Mafham, Sophie Skelton, Jonathan Moore, Jane Booker, Richard Henders, Rufus Wright, Lisa Kay, Keith Barron, Adam Kotz, Hugh Ross, Edward Clayton, Toni Palmer, Gyuri Sarossy, Chris Wilson, Frank Mills, Poppy Miller

Když použiji označení inteligentní detektivní seriál, může to znít jako klišé. Tento je ovšem jedním z mála současných, který ho zcela naplňuje. Zajímavý je už nápad zasadit všechny případy do období druhé světové války, jemuž se většina detektivkářů britské školy včetně Agathy Christie takřka vyhýbala. Tvůrci skvělých Vražd v Midsomeru na to tady jdou naprosto opačně a vyšetřování jsou více či méně spojena s nějakými válečnými okolnostmi. Sympatická je také hlavní postava detektiva, který není excentrikem se zvláštními intuitvními a dedkučními schopnsotmi ani frajírkovským policajtem sahajícím každou chvíli po pistoli. Je obyčejným policistou (nepředstavujte si pod tím ale žoviláního poldu z amerických filmů), ovšem noblesně vystupujícím, takovým, který nepateticky hájí myšlenky vlastenectví a smyslu pro spravedlnost. Nadstandartně se povedly i obě dabingové verze, takže je jen na vás, zda dáte v hlavní roli přednost Vladislavu Benešovi nebo Jiřímu Štěpničkovi. Pro mě spolu s Monkem nejlepší detektivní seriál současnosti.(10.8.2010)

Mám rád detektivky - knihy i filmy. Seriály mi nevadí, obzvlášť, jsou-li britské. Foylova válka není oproti ostatním jako jsou Taggart nebo Případy inspektora Linleyho nijak zvlášť výjimečná, pominu-li prostředí a "atraktivní" čas, ve kterém se děj odehrává. A ovšem Foylova řidička je v něčem rozkošná.(9.11.2008)

Skvělý detektivní seriál, který bohužel ČT nasadila až v pozdních nočních hodinách. Příběhy se odehrávají v atraktivním prostředí jižní anglie (stejně jako detektivky od Agaty Christie) v období druhé světové války. V hlavní roli s výborným Michaelem Kitchenem (pročpak na něj csfd zapoměla) a roztomilou Honeysuckle Weeks (už to jméno je sladké.. a taky na ní csfd zapoměla).(21.8.2007)

Ani ve své další řadě neztrácí tento invenční seriál nic ze své kvality. Svým způsobem je nadčasový, protože ukázka toho, jak může fungovat "civilní" demokracie, reprezentovaná "mírovou" kriminální policií, v prostředí stále hrozící invaze (minimálně do konce roku 1942) a obohaceném o početné evropské demokratické i autoritativní exily (sídla Churchillovo i ostatních exilových vlád nebyla mimo Londýn náhodou, mj. to byla ochrana před bombardováním, které bylo minimálně pro Londýn pustošivé ještě v druhé polovině roku 1944) a statisícové vnitrobritské demografické přesuny (ukázkou je Foylova řidička nebo i jeho syn z nejužšího Foylova okolí) i početné armádní legislativní i prostorové externality (tisíce až desetitisíce mužů jen ve Foylově působišti), je sama o sobě demonstrací její síly. Ze zcela jiného hlediska tu spatřujeme např. obhájce lidských práv-pacifisty - jako excentriky objektivně působící dojmem Hitlerovy neblaze proslulé pověstné páté kolony. Britská korektní suchost se za těchto okolností jeví jako průrazná prevence rozvratu a důrazná ofenzívní obhajoba slušnosti a kulturnosti. Všední válečný den válkou ohroženého největšího evropského ostrova je pozoruhodným vhledem do světa, o němž bychom jinak mnoho nevěděli. Vhledem po všech stránkách tvůrci seriálů zvládnutým, a proto přesvědčivým.(27.10.2008)

Hodně dobrá detektivka a člověk se tam dozví i něco o tom, jak to fungovalo za války. Je zajímavý, jak se Angláni poslední dobou specializují na dobrý detektivní seriály. Propracované příběhy a prostředí i charaktery postav s přesvědčivými herci a dobrou režií bez nějakýho zbytečnýho superextrarychlýho střihu, to muselo dát výborný seriál. A taky že ano. Jemně mi to připomíná Vraždy v Midsommeru postavou holmesovského vyšetřovatele, který z drobností skládá celý obrázek. Akorát tu nemá Watsona, ale spíš nezkušenější a mladší Holmesy. Atmosféra války, původně nedůvěra, že by vůbec mohla být, že by mohli vyhrát Němci, že by Anglie mohla být vážně ohrožena a později nedostatky potravin a jiných základních věcí, uskrovňování se kvůli potřebám armády, nadšení a pak rozčarování mladých vojáků, špionství a důvody k vlastizradě, to tu je zachyceno moc hezky. A líbí se mi přístup hlavního titulního hrdiny (v skvělým podání Michaela Kitchena), kterej ty případy řeší, i kdyby měl další den jít za to sedět, protože by přijeli Němci.(4.12.2005)

• - Když je Foyleův (Michael Kitchen) syn v srpnu 1940 přeřazen k jednotce obsluhy radarů, má se vydat na zkušební let, přičemž nastupuje do letounu Supermarine Spitfire Mk. IX imatrikulace ZD-B MH434. Spitfirey Mk. IX ale přišly do služby až v červenci 1942. (bejkovec)