Foylova válka (TV seriál)

Foyle's War

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002–2015, 43 h 35 min (Minutáž: 87–100 min)

Tvůrci:

Anthony Horowitz

Michael Kitchen, Honeysuckle Weeks, Anthony Howell, Ellie Haddington, Julian Ovenden, Daniel Weyman, Tim McMullan, Jeremy Swift, Rupert Vansittart, Geoffrey Freshwater, Mali Harries, Max Brown, Hermione Gulliford, Edward Fox, Robert Hardy, James McAvoy, Tom Frederic, Emily Blunt, David Tennant, Andrew Lee Potts, Christina Cole, Anatole Taubman, Elliot Cowan, Simon Woods, Bryan Dick, Roger Allam, Sam Troughton, Frances Grey, Allan Corduner, Amanda Root, Cheryl Campbell, Rosamund Pike, Alan Howard, Joanna David, Jamie Parker, Stella Gonet, Henry Goodman, Sarah Winman, Tobias Menzies, Tom Goodman-Hill, Richard Durden, Nicholas Woodeson, Laurence Fox, Jesse Birdsall, Mark Bazeley, Steven O'Donnell, Ron Cook, Kate Fleetwood, Guy Henry, Bill Paterson, Zoë Tapper, Shaun Dooley, Lydia Leonard, Joseph Mawle, Charlotte Riley, Alexandra Moen, Mark Umbers, Natasha Little, Ronald Pickup, Jonah Lotan, Zoe Telford, Joe Montana, Sam Hazeldine, Sam Spruell, Dermot Crowley, Peter Youngblood Hills, Eileen Davies, Anton Lesser, Martin Savage, Sophia Myles, Paul Jesson, Joe Armstrong, Anastasia Hille, Nick Dunning, Richard Syms, Anthony Flanagan, Maggie Steed, Patrick Godfrey, Roger Sloman, Fiona Button, Tom Georgeson, Kate Duchêne, Polly Maberly, Adrian Lukis, Marlene Sidaway, Fiona Glascott, Claire Cox, Selina Cadell, Kevin Hudson, Carolyn Pickles, Gerard Jordan, Stephen Moore, Oliver Kieran-Jones, Timothy Kightley, Elodie Kendall, Tom Chadbon, Brian Poyser, Jonathan Forbes, Susan Porrett, Tom Harper, Amber Rose Revah, David Westhead, Charles Pemberton, Jonathan Coy, Mark Huberman, Jennifer Hennessy, Joe Duttine, Fred Pearson, Jemma Powell, David Ryall, Sally Leonard, Raymond Coulthard, Liz Fraser, Richard Lintern, Matilda Ziegler, John Lloyd Fillingham, Ian Hogg, Duncan Bell, Georgie Glen, Stanley Townsend, Sandra Voe, Deborah Findlay, Neil Fitzmaurice, Henry Garrett, Murray McArthur, Paul Thornley, Nick Hendrix, Helen Lindsay, Georg Nikoloff, Rupert Frazer, Vincenzo Nicoli, Alexandra Clatworthy, Tony Haygarth, Charles Aitken, Marek Oravec, Finbar Lynch, Phoebe Nicholls, Donal Gallery, Steve Wilson, Stephen Swift, Michael Shaeffer, Graham Crowden, Jem Wall, Bernard Kay, Billy Postlethwaite, William Scott-Masson, Louise Breckon-Richards, Greg Bennett, Ifan Huw Dafydd, Timothy Carlton, Will Keen, Rupert Young, Nathan Gordon, David Ryan, Simon Coury, Trevor Cooper, Kevin Doyle, Fergus O'Donnell, Gary Carr, Peter Blythe, Richard McCabe, Caroline Martin, Jamie de Courcey, Angela Curran, David Troughton, Ken Bones, Richard Dillane, Dominic Jephcott, Robert Whitelock, Michael Cronin, Marcel Iureș, Ian Barritt, Christopher Benjamin, Jay Benedict, Jonathan Slinger, Rik Makarem, Gavin Brocker, Ania Marson, Michael Jayston, Martin Turner, Linda Marlowe, Christopher Good, Darren Tighe, Katherine Press, Nicholas Day, Abigail Cruttenden, Tim Preece, Tom Bennett, Marian McLoughlin, Christopher Fox, Will Knightley, Richard Braine, Angela Thorne, Ann Beach, Caroline Hacker, Janine Duvitski, Valerie Edmond, Nicholas Jones, Jane Wood, Mary Healey, Sian Brooke, Gawn Grainer, Andrew Scott, Geoffrey Chater, Peter Jonfield, Geoffrey Hutchings, Yolanda Vazquez, John Grillo, Paul Brennen, Michael Parkhouse, Richard Huw, Adam James, Richard Hope, Joseph Long, Damian O'Hare, Ian Puleston-Davies, Mary Sheen, Ian Peck, Trevor White, Alexander Perkins, Sam Beazley, Gillian Bevan, Nicholas Le Prevost, Tim Delap, John Heffernan, Philip Martin Brown, Teresa Mahoney, Dominic Mafham, Sophie Skelton, Jonathan Moore, Jane Booker, Richard Henders, Rufus Wright, Lisa Kay, Keith Barron, Adam Kotz, Hugh Ross, Edward Clayton, Toni Palmer, Gyuri Sarossy, Chris Wilson, Frank Mills, Poppy Miller, Paul Barnhill, Amanda Walker, Daniel Hill, Neil McCaul, Amanda Lawrence, Richard Cotton, Colin Mace, Paul Putner, Mark Chatterton, Charles Dance, Colin Tierney, Paul Brooke, Nicholas Audsley, Oliver Ford Davies, John Shrapnel, Danny Dyer, Anthony Calf, Rebecca Johnson, Clive Merrison, Kathryn Pogson, Simon Chandler, Justin Salinger, Barney Clark, Luke de Woolfson, Tom Fisher, Annabelle Apsion, Thom Fell, Corin Redgrave, Nicholas Farrell, Goran Kostič, John Wood, Peter Stark, Nigel Terry, James Wilby, Eamon Geoghegan, Peter Capaldi, Philip Jackson, Roy Marsden, Kenneth Colley, John Nettleton, Gerard Kearns, Harry Eden, Richard Clothier, Martin Hutson, Julian Wadham, Clifford Rose, Phyllida Law, Rowena Cooper, Tim Pigott-Smith, Michael Elwyn, Tom Brooke, Eleanor Bron, Emil Hostina, John Sharian, Nicholas Gleaves, David Yelland, Anthony Horowitz, Christopher Fulford, Gabrielle Lloyd, Alan Cumming, Radosław Kaim, Ruth McCabe, Tom Beard, Jonathan Hyde, Lars Eidinger, Andrew Tiernan, Tamzin Outhwaite, Colin Stinton, Andrew Bennett, Jaime Winstone, Nigel Lindsay, John Mahoney, Marianne Oldham, Ludger Pistor, Jim Cartwright, Alexander Arnold, Alex Jennings, Scott Vickers, Conleth Hill, Leo Gregory, Emma Fielding, Serge Hazanavicius, Caroline Faber, Tony Maudsey, Joanna Horton, Bill Moody, Madeleine Potter, Tim Treloar, Kirsty Besterman, Richard Goulding, Michael Simkins

Hodně dobrá detektivka a člověk se tam dozví i něco o tom, jak to fungovalo za války. Je zajímavý, jak se Angláni poslední dobou specializují na dobrý detektivní seriály. Propracované příběhy a prostředí i charaktery postav s přesvědčivými herci a dobrou režií bez nějakýho zbytečnýho superextrarychlýho střihu, to muselo dát výborný seriál. A taky že ano. Jemně mi to připomíná Vraždy v Midsommeru postavou holmesovského vyšetřovatele, který z drobností skládá celý obrázek. Akorát tu nemá Watsona, ale spíš nezkušenější a mladší Holmesy. Atmosféra války, původně nedůvěra, že by vůbec mohla být, že by mohli vyhrát Němci, že by Anglie mohla být vážně ohrožena a později nedostatky potravin a jiných základních věcí, uskrovňování se kvůli potřebám armády, nadšení a pak rozčarování mladých vojáků, špionství a důvody k vlastizradě, to tu je zachyceno moc hezky. A líbí se mi přístup hlavního titulního hrdiny (v skvělým podání Michaela Kitchena), kterej ty případy řeší, i kdyby měl další den jít za to sedět, protože by přijeli Němci.(4.12.2005)

Detektivní seriál s ověřenou britskou kvalitou. Tohle jim prostě jde. Oproti jiným detektivkám se odlišuje jednak neokoukaným Michaelem Kitchenem a pak typem případů. Ty mají velmi často přímou vazbu na tehdejší válečné dění a jsou poměrně neotřelé. Líbil se mi díl, kde vyšetřovali smrt chlapce ubytovaného u bohaté venkovské rodiny - ten určitě nevynechte.(19.10.2007)

Jeden z nejkvalitnějších detektivních seriálů, co se na naší obrazovce mihly. Nejen, že prostředí a hlavně časové umístění je zajímavé (anglický venkov za II. světové války), ale i jednotlivé epizody nejsou scénáristicky odflinknuté jako v některých těch C.I.S. apod. Před časem dávali na HALLMARKU, nyní na ČT1.(10.8.2009)

Když použiji označení inteligentní detektivní seriál, může to znít jako klišé. Tento je ovšem jedním z mála současných, který ho zcela naplňuje. Zajímavý je už nápad zasadit všechny případy do období druhé světové války, jemuž se většina detektivkářů britské školy včetně Agathy Christie takřka vyhýbala. Tvůrci skvělých Vražd v Midsomeru na to tady jdou naprosto opačně a vyšetřování jsou více či méně spojena s nějakými válečnými okolnostmi. Sympatická je také hlavní postava detektiva, který není excentrikem se zvláštními intuitvními a dedkučními schopnsotmi ani frajírkovským policajtem sahajícím každou chvíli po pistoli. Je obyčejným policistou (nepředstavujte si pod tím ale žoviláního poldu z amerických filmů), ovšem noblesně vystupujícím, takovým, který nepateticky hájí myšlenky vlastenectví a smyslu pro spravedlnost. Nadstandartně se povedly i obě dabingové verze, takže je jen na vás, zda dáte v hlavní roli přednost Vladislavu Benešovi nebo Jiřímu Štěpničkovi. Pro mě spolu s Monkem nejlepší detektivní seriál současnosti.(10.8.2010)

Je zajímavé dočíst se, že za seriálem stojí scénárista Vražd v Midsommeru, protože právě ty mi to připomínalo. Detektivní příběhy vesměs klasického typu, ovšem ozvláštněné válečnou atmosférou, mají rozhodně něco do sebe. Britská suchost, zamyšlenost a životní styl konfrontované s nutností se omezovat, nejistotou a strachem o hodně zvyšují dojem z celkem obvyklých zápletek, navíc postavy (obzvláště sám Foyle a jeho trochu trdlovitá řidička) jsou docela sympatické. Takové příjemné detektivky na anglicky mlhavé nedělní odpoledne (které však ČT nasazuje, jako skoro všechny zajímavé pořady, do naprosto nemožného času).(2.12.2008)

• - Když je Foyleův (Michael Kitchen) syn v srpnu 1940 přeřazen k jednotce obsluhy radarů, má se vydat na zkušební let, přičemž nastupuje do letounu Supermarine Spitfire Mk. IX imatrikulace ZD-B MH434. Spitfirey Mk. IX ale přišly do služby až v červenci 1942. (bejkovec)