Foylova válka (TV seriál)

Foyle's War

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2002, 22x100 min

Anthony Horowitz

Michael Kitchen, Honeysuckle Weeks, Edward Fox, Robert Hardy, Julian Ovenden, James McAvoy, Daniel Weyman, Tom Frederic, Emily Blunt, David Tennant, Andrew Lee Potts, Christina Cole, Anatole Taubman, Elliot Cowan, Simon Woods, Bryan Dick, Roger Allam, Sam Troughton, Frances Grey, Allan Corduner, Amanda Root, Cheryl Campbell, Rosamund Pike, Alan Howard, Joanna David, Jamie Parker, Stella Gonet, Henry Goodman, Sarah Winman, Tobias Menzies, Tom Goodman-Hill, Max Brown, Richard Durden, Nicholas Woodeson, Laurence Fox, Jesse Birdsall, Mark Bazeley, Steven O'Donnell, Ron Cook, Kate Fleetwood, Guy Henry, Bill Paterson, Zoe Tapper, Shaun Dooley, Lydia Leonard, Joseph Mawle, Charlotte Riley, Alexandra Moen, Mark Umbers, Natasha Little, Ronald Pickup, Jonah Lotan, Zoe Telford, Joe Montana, Sam Hazeldine, Sam Spruell, Dermot Crowley, Peter Youngblood Hills, Eileen Davies, Anton Lesser, Martin Savage, Sophia Myles, Paul Jesson, Joe Armstrong, Anastasia Hille, Nick Dunning, Richard Syms, Anthony Flanagan, Maggie Steed, Patrick Godfrey, Roger Sloman, Fiona Button, Tom Georgeson, Kate Duchêne, Polly Maberly, Adrian Lukis, Marlene Sidaway, Fiona Glascott, Geoffrey Freshwater, Claire Cox, Selina Cadell, Kevin Hudson, Carolyn Pickles, Gerard Jordan, Stephen Moore, Oliver Kieran-Jones, Timothy Kightley, Elodie Kendall, Tom Chadbon, Brian Poyser, Jonathan Forbes, Susan Porrett, Tom Harper, Amber Rose Revah, David Westhead, Charles Pemberton, Jonathan Coy, Mark Huberman, Jennifer Hennessy, Joe Duttine, Fred Pearson, Jemma Powell, David Ryall, Sally Leonard, Raymond Coulthard, Liz Fraser, Richard Lintern, Matilda Ziegler, John Lloyd Fillingham, Ian Hogg, Duncan Bell, Georgie Glen, Stanley Townsend, Sandra Voe, Deborah Findlay, Neil Fitzmaurice, Henry Garrett, Anthony Howell, Murray McArthur, Paul Thornley, Nick Hendrix, Helen Lindsay, Georg Nikoloff, Rupert Frazer, Vincenzo Nicoli, Alexandra Clatworthy, Tony Haygarth, Charles Aitken, Marek Oravec, Rupert Vansittart, Finbar Lynch, Phoebe Nicholls, Donal Gallery, Steve Wilson, Stephen Swift, Michael Shaeffer, Graham Crowden, Jem Wall, Bernard Kay, William Postlethwaite, William Scott-Masson, Louise Breckon-Richards, Greg Bennett, Ifan Huw Dafydd, Timothy Carlton, Will Keen, Rupert Young, Nathan Gordon, David Ryan, Simon Coury, Trevor Cooper, Kevin Doyle, Fergus O'Donnell, Gary Carr, Peter Blythe, Richard McCabe, Caroline Martin, Jamie de Courcey, Angela Curran, David Troughton, Ken Bones, Richard Dillane, Dominic Jephcott, Robert Whitelock, Michael Cronin, Marcel Iureș, Ian Barritt, Christopher Benjamin, Jay Benedict, Jonathan Slinger, Rik Makarem, Gavin Brocker, Ania Marson, Michael Jayston, Martin Turner, Linda Marlowe, Christopher Good, Darren Tighe, Katherine Press, Nicholas Day, Abigail Cruttenden, Tim Preece, Tom Bennett, Ellie Haddington, Marian McLoughlin, Hermione Gulliford, Christopher Fox, Will Knightley, Richard Braine, Angela Thorne, Ann Beach, Caroline Hacker, Janine Duvitski, Valerie Edmond, Nicholas Jones, Jane Wood, Mary Healey, Sian Brooke, Gawn Grainer, Andrew Scott, Geoffrey Chater, Peter Jonfield, Geoffrey Hutchings, Yolanda Vazquez, John Grillo, Paul Brennen, Michael Parkhouse, Richard Huw, Adam James, Richard Hope, Joseph Long, Damian O'Hare, Ian Puleston-Davies, Mary Sheen, Ian Peck, Tim Mcmullan, Trevor White, Alexander Perkins, Sam Beazley, Gillian Bevan, Nicholas Le Prevost, Tim Delap, Mali Harries, John Heffernan, Philip Martin Brown, Teresa Mahoney, Dominic Mafham, Sophie Skelton

Zatím jsem viděl první díl a jestli jsou všechny takové, tak výborně! ■ Po druhém dílu: Je to velmi dobré, jen mám maličkou výhradu vůči 1) zvuku, kdy je při některých rozhovorech slyšet rozdílné zvukové prostředí 2) kameře, která v určitých momentech až příliš šablonovině "klouže". No prostě televizní produkce.(1.10.2012)

Jeden z nejkvalitnějších detektivních seriálů, co se na naší obrazovce mihly. Nejen, že prostředí a hlavně časové umístění je zajímavé (anglický venkov za II. světové války), ale i jednotlivé epizody nejsou scénáristicky odflinknuté jako v některých těch C.I.S. apod. Před časem dávali na HALLMARKU, nyní na ČT1.(10.8.2009)

Detektivní seriál s ověřenou britskou kvalitou. Tohle jim prostě jde. Oproti jiným detektivkám se odlišuje jednak neokoukaným Michaelem Kitchenem a pak typem případů. Ty mají velmi často přímou vazbu na tehdejší válečné dění a jsou poměrně neotřelé. Líbil se mi díl, kde vyšetřovali smrt chlapce ubytovaného u bohaté venkovské rodiny - ten určitě nevynechte.(19.10.2007)

Skvělý detektivní seriál, který bohužel ČT nasadila až v pozdních nočních hodinách. Příběhy se odehrávají v atraktivním prostředí jižní anglie (stejně jako detektivky od Agaty Christie) v období druhé světové války. V hlavní roli s výborným Michaelem Kitchenem (pročpak na něj csfd zapoměla) a roztomilou Honeysuckle Weeks (už to jméno je sladké.. a taky na ní csfd zapoměla).(21.8.2007)

Je zajímavé dočíst se, že za seriálem stojí scénárista Vražd v Midsommeru, protože právě ty mi to připomínalo. Detektivní příběhy vesměs klasického typu, ovšem ozvláštněné válečnou atmosférou, mají rozhodně něco do sebe. Britská suchost, zamyšlenost a životní styl konfrontované s nutností se omezovat, nejistotou a strachem o hodně zvyšují dojem z celkem obvyklých zápletek, navíc postavy (obzvláště sám Foyle a jeho trochu trdlovitá řidička) jsou docela sympatické. Takové příjemné detektivky na anglicky mlhavé nedělní odpoledne (které však ČT nasazuje, jako skoro všechny zajímavé pořady, do naprosto nemožného času).(2.12.2008)

• - Když je Foyleův (Michael Kitchen) syn v srpnu 1940 přeřazen k jednotce obsluhy radarů, má se vydat na zkušební let, přičemž nastupuje do letounu Supermarine Spitfire Mk. IX imatrikulace ZD-B MH434. Spitfirey Mk. IX ale přišly do služby až v červenci 1942. (bejkovec)