Dáma a Král (TV seriál)

Lady and the King

(festivalový název)

Krimi / Drama

Česko, 2017–2018, 52–62 min

Miroslav Donutil, Matěj Hádek, Tereza Hofová, Jan Cina, Anna Kameníková, Miloš Vávra, Markéta Hrubešová, Ivana Chýlková, Petr Šmíd, David Punčochář, Jaroslava Pokorná, Elizaveta Maximová, Jan Lepšík, Klára Oltová, Radoslav Šopík, Barbora Sedláčková, Perla Kotmelová, Tereza Vilišová, František Staněk, Magdalena Zimová, Tomáš Kořének, Vlastimil Čaněk, René Šmotek, Václav Helšus, Simona Peková, Adéla Press, Vilém Udatný, Tomáš Matonoha, Pavel Zedníček, Veronika Kubařová, Vanda Hybnerová, Hana Vávrová-Heřmánková, Marek Pospíchal, Zdeněk Dušek, Beáta Kaňoková, Dana Poláková, Alexej Pyško, Linda Rybová, Jan Kačer, Hana Frejková, Ondřej Nosálek, Petr Stach, Michal Dalecký, Luboš Veselý, Šárka Kavanová, Pavel Gajdoš, Amálie Turková, Tobiáš Turek, Jana Krausová, Jitka Schneiderová, Petr Vaněk, Jana Pidrmanová, Johana Matoušková, Marie Poulová, Anna Schmidtmajerová, Štěpánka Ludvíková, Jan Krafka, Tomáš Dastlík, Tomáš Dianiška, Tomáš Petřík, Alois Švehlík, Eva Josefíková, Lukáš Hejlík, Jakub Špalek, Martina Eliášová, Václav Vašák, Marie Štípková, Václav Šanda, Jiří Rendl, Petra Nesvačilová, Jiří Černý, Pavlína Balner, Michal Balcar, Igor Bareš, Sabina Rojková, Pavel Řezníček, Sara Sandeva, Ivan Lupták, Václav Krátký, Jiří Šimek, Martin Dejdar, Jana Plodková, Hana Seidlová, Eva Jeníčková, Johana Racková, Jiří Vyorálek, Olga Plojhar Bursíková, Radek Jiříček, Jiří Langmajer, Tomáš Jeřábek, Ivan Shvedoff, Roman Mrázik, Ondřej Bauer, Eva Leimbergerová, Zdeněk Piškula, Lukáš Bech, Aleš Bílík, Jiří Maryško, Tomáš Bambušek, Jakub Zindulka, Lucie Trmíková, Carmen Mayerová, Dita Kaplanová, Emma Bauer, Jiří Roskot, Stanislav Zindulka, Gabriela Míčová, Martin Sitta, Petr Halberstadt, Miloslav Mejzlík, Dušan Sitek, Hynek Chmelař, Leoš Noha, Daniel Tůma, Eva Leinweberová, Cyril Dobrý, Tomáš Sýkora, Petra Horváthová, Barbora Milotová, Martin Havelka, Michał Sieczkowski, Josef Trojan, Radim Novák, Dan Dittrich, Václav Neužil ml., Jiří Štrébl, Pavel Nečas, Marta Maťová, Michal Kern, Lukáš Melník, Jan Slovák, Markéta Burešová, David Máj, Jan Plouhar, Dana Marková, Markéta Stehlíková, Petr Horáček, Martin Donutil, Kamil Švejda, Filip Menzel, Milan Enčev, Martin Matejka, Jaroslav Mendel, Václav Marhold, Anežka Rusevová, Miloslav Maršálek, Zbygniew Kalina, Ivan Sochor, Ernesto Čekan, Martina Babišová, Kryštof Rímský, Jan Bidlas, Zdeněk Maryška, David Piskor, Miloslav Tichý, Anna Duchaňová, Matouš Rajmont, Tereza Nádvorníková, Aleš Foukal, Alena Štréblová, Eva Holubová, Roman Zach, Radim Kalvoda, Robert Nebřenský, Petr Vršek, Marian Roden, Petra Špalková, Martin Kubačák, Nataša Gáčová, Jaroslav Pížl, Marek Daniel, Vladislav Georgiev, Vladimír Hauser, David Steigerwald, Kateřina Holánová, Daniel Rous, Barbora Lukešová, Martin Kraus, Viola Černodrinská, Marta Vítů, Pavel Leicman, Zuzana Mauréry, Václav Kopta, Jan Španbauer, Jiří Hána, Zdeňka Žádníková-Volencová, Mikuláš Čížek, Jiří Hájek, Jan Dvořák, Teresa Branna, Jan Jankovský, Petr Panzenberger, Zdeněk Vencl, Daniel Šváb, Ludmila Kartousková, Filip Richtermoc, Lukáš Jůza, Mojmír Maděrič, Pavla Beretová, Roman Štabrňák, Míra Nosek, Lukáš Pečenka, Vojtěch Vodochodský, Lukáš Rous, Petr Vančura, Jan Hofman, Ondřej Kavan, Rebeka Lizlerová, Vasil Fridrich, Magdaléna Sidonová, Martin Sláma, Martin Janouš, Jiří Untermüller, Martin Dusbaba, Jiří Zapletal, Anita Krausová, Martin Mejzlík, Marián Samek, Václav Liška, Taťána Chvojka, Lukáš Mucha, František Jílek, Sára Korbelová

Když jsem koncem září zjistil, že nám v říjnu oblíbenou Modravu nahradí nový seriál, co nám názvem prozatím nic neříkal, bylo mi to poměrně líto. Ale po pomalém rozjezdu jsem si dost oblíbil nejen už pro mě dávno sympatického staršího Hádka, ale i Terezu Hofovou, která s Prokopem tvoří hodně příjemné duo. Od dílu s hotelem, přes povedenou Krvavou svatbu i zajímavý díl s táborem jsem si seriál skutečné oblíbil a dost mě potěšilo, že se už za 14 dní vrací druhá série. Snad nabídne obdobně ojedinělé případy a neutichající pohodu na pozadí jednotlivých epizod.(27.1.2018)

Ne úplně špatné dílo, ale od Matěje Hádka jsem čekal víc. Chvílemi mi připomínal postavu Charliho Crewse ze seriálu Life ( u nás Na doživotí), kterého nemýlím-li se nadaboval a jakoby jeho některé způsoby chování (mluví jakoby z cesty, ale vlastně naprosto k věci o detailech, kterých si nikdo jiný nevšiml) při dabování obšlehl a tím, že v některých chvílích až trapně přehrává, činí tak ze své postavy jakousi parodii.Úplně jsem tento záměr nepochopil, protože v prvním dílu série se choval naprosto normálně.Možná mu hráblo ze zděděné a krajně protivné dcery, kdo ví.Na to zná odpověď asi jen sexteto scénáristů....(4.1.2018)

Osobitá detektivka, která mě nenudí. 1) Možná je to tím, že detektivky nečtu a koukám se na ně málo, takže nemám srovnání, ale seriál mi vyhovuje. Nevím, jak moc je v žánru běžný neformální obhájce - vyšetřovatel (analytik), ale zde se to tvůrcům docela povedlo. 2) Rozmarnou ironickou nadsázku umocňuje herecké obsazení. 42letý Matěj Hádek (vyšetřovatel) spolu s občas se mihnoucím 66letým Miroslavem Donutilem (šéf kanceláře) a nevýrazným 29letým Janem Cinou (koncipient) mou touhu po příjemných tvářích docela uspokojuje. 2) Je škoda, že s výjimkou stylizovaného vyšetřovatele se nikomu jinému v advokátní kanceláři autoři nevěnují. Možná si nechávají zadní vrátka pro další řady, kdo ví?(12.6.2018)

Po první sérii nechávám průměr, protože to přece jenom patří k tomu lepšímu, co mezi českýma (novýma) seriálama najdeme. Horší je to ovšem s tím celkovým nápadem. Jedná se o advokátní (!) kancelář, nikoliv detektivní, což působí dost zvláštně, protože tady advokáti provádí šetření jako profi detektivní tým. To je divný, že?! A navíc se vždy jedná pouze o vraždu, jinej přečin nehledejte - no, právníci přece můžou zastupovat kohokoliv a v jakýmkoliv případě, nemusí jít nutně o mord. Po čase je to streotypní, je možný, že po druhé sérii půjde hodnocení dolů.(5.3.2018)

• marhoul

Já jsem tušila, že se na to nemám koukat, ale zkusila jsem. Tak předně: nedokážu se přenést přes starou-mladou Hofovou, která prostě není herečka. Nikdy a nikde. Navíc je nesympatická. A od toho se odrazím: hlavní postava je tedy nekoukatelná, scénář je děsný, příběhy nudné, tempo ubíjející. Hádka mám ráda, ten mě baví i když v nějakém díle třeba náhodou ani není. Málokdy mě céčková detektivka takto otráví..(4.11.2018)

• - Natáčelo se na zámku Štiřín. (skudiblik)

• - Boxera Karla Kudličku hraje skutečný boxer, účastník olympiády v Atlantě 1996, Petr Horáček. [Zdroj: Nova.cz] (rakovnik)

• - Knihovna, ve které pátrají Braunová (Tereza Hofová) s Králem (Matěj Hádek), se nenachází v Praze, ale jedná se o knihovnu města Most. (sator)