Tráva (TV seriál)

Weeds

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2005 - 2012, 44 h 12 min (Minutáž: 102x26 min)

Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk, Elizabeth Perkins, Allie Grant, Andy Milder, Tonye Patano, Romany Malco, Demian Bichir, Enrique Castillo, Maulik Pancholy, Guillermo Díaz, Hannah Marks, Michelle Trachtenberg, Aidan Quinn, Brooke Smith, Chris Williams, Martin Short, Brooke Langton, Zooey Deschanel, Albert Brooks, Devon Gearhart, Matthew Modine, Mary-Kate Olsen, Daryl Sabara, Sprague Grayden, Yvonne Delarosa, Snoop Dogg, Haley Hudson, Diane Sellers, Justin Chatwin, Jeffrey Dean Morgan, Allison Janney, Indigo, Manuel Urrego, Gloria Garayua, Alan Saginian, Richard Hilton, Patricia Harris-Smith, Paul St. Denis, Craig X. Rubin, Kevin Alejandro, David Bardeen, Paul Alayo, Tyrone M. Mitchell, Cody Klop, Kasey Campbell, Julanne Chidi Hill, Arthur Darbinyan, Lochlyn Munro, Vincent Laresca, Seychelle Gabriel, Brent Sexton, Carrie Fisher, Christian Vandal, Bruce Thomas, Paul F. Tompkins, Amanda Pace, Lorna Raver, Don Perry, Marta McGonagle, Larry Joe Campbell, Mark Christopher Lawrence, Rodney Rowland, Alanis Morissette, Jennifer Jason Leigh, Bob Clendenin, Martin Donovan, Shoshannah Stern, Torin Sixx, Eddie Diaz, Eric Lange, Ayla Kell, Eden Sher, J. Anthony Pena, Peter Stormare, Richard Dreyfuss, Marco Rodríguez, Dale Dickey, Aisha Hinds, Rachel Ticotin, Tom McCleister, Kathleen M. Darcy, Clare Carey, Julie Bowen, John Ross Bowie, Marshall Cook, Kat Foster, Ruben Pla, Adrienne Rusk, Jillian Rose Reed, Andrew Rothenberg, Gary Carlos Cervantes, Ronald Lee Clark, Jessica St. Clair, Richard Dorton, Mike Cochrane, Holland Roden, Olga Sosnovska, Patch Darragh, Maree Cheatham, Iqbal Theba, Tequan Richmond, Brent Tarnol, Adam Rose, Brighid Fleming, Stephnie Weir, Kyle Bornheimer, Michael Emanuel, Natalie Dreyfuss, Tammy Caplan, David Clennon, Dan Brown, Jenji Kohan, Lisa Darr, Christine Joaquin, Amy Aquino, Eric Nenninger, Jackie Geary, Daniel Zacapa, Ayelet Ben-Shahar, Jerry Zatarain Jr., Christie Lynn Smith, Ken Lerner, Mo Gallini, Brian George, Debra Mooney, Jocelyn Aguilar, Breeda Wool, Hemky Madera, Jama Williamson, Charlet Chung, Julie Wittner, Erin Sanders, Craig Frank, Clint Culp, Bernardo Badillo, Kristopher Higgins, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Neil Brown Jr., Ashley Edner, Mae Whitman, Brendan Robinson, Renee Victor, Michael Eric Reid, Mateus Ward, Pablo Schreiber, Laura Harrison, Cole Jensen, Catherine Lidstone, Lauren Melendez, Gregg Daniel, Bob Odenkirk, Meredith Scott Lynn, Todd Giebenhain, Jonathan Slavin, Luis Accinelli, Brian Groh, Dan Bucatinsky, Tom G. McMahon, Ike Barinholtz, David Julian Hirsh, Tim DeZarn, Debra Christofferson, Tina Ivlev, Thomas Longo, Benjamin King, Kevin Fabian, Benny Nieves, Linda Hamilton, David Fernandez Jr., Forrest Landis, Michael Harney, Brandon Stacy, James Earl, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Rick Zieff, James Urbaniak, Lisa Arch, Robert Allen Mukes, Jessica Chaffin, Jamie Denbo, David Norona, Juan Carlos Cantu, Keith Diamond, Olivia Summers, Peggy Stewart, Eddie J. Fernandez, Shani Pride, John Mese, Luis Chávez, Josh Fadem, Jeff Doucette, Todd Robert Anderson, Tom Kiesche, Doug Cox, Robert Silver, Meital Dohan, Julie Michaels, Austin Michael Scott, Matt Peters, Ava Acres, JD Cullum, Matt Nolan, Lou Richards, Alex Arleo, Jay R. Ferguson, Page Kennedy, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Franc Ross, Craig Anton, Davenia McFadden, Jeff D'Agostino, Miriam F. Glover, Clifford McGhee, Sharon Sachs, Brian T. Finney, Kevin Sizemore, Leslie Connelly, Tess Paras, Paula Sorge, Remy Auberjonois, Sugar Lyn Beard, Adam Paul, Scott Klace, Lynne Alana Delaney, Colin Patrick Lynch, Reggie Baker, Michael Dempsey, Molly Morgan, Jeff Ross, Blaise Godbe Lipman, Anna Khaja, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, James Shanklin, George Perez, Bresha Webb, Jeremy Roberts, Linda Gehringer, Rosa Costanza, John D'Aquino, Ivo Nandi, Larry Dorf, Clayton Rohner, Michelle Krusiec, Jane Lynch, Concetta Tomei, Shawn Schepps, Katie Nisa, Ron Canada, Dave Thomas, Lily Knight, Carlie Westerman, Bob Koherr, Patricia Belcher, Kay Panabaker, Lexington Steele, Matt Schulze, Laura Liguori, James MacDonald, Larry Poindexter, Rigo Sanchez, Ezra Buzzington, Emilio Rivera, Lisa Thornhill, Ramón Franco, Zaid Farid, Raymond Ma, Lee Majors, Lupe Ontiveros, Carlos Gómez, Rachel Pace, Ted Rooney, Kate del Castillo, Ellen Hollman, Sandy Martin, John Fleck, Patrick Fischler, Currie Graham, Michael Kostroff, Caroline Lagerfelt, Chris Marquette, Jamie Renée Smith, Kate Micucci, Mark-Paul Gosselaar, Ahmed Ahmed, Assaf Cohen, Rick Ravanello, Beau Billingslea, Judith Hoag, James Hanlon, Gary Anthony Williams, Sofie Norman, Michael Anthony Rawlins, Edi Patterson, Roy Werner, Lindsay Sloane, Andy Umberger, Rick D. Wasserman, Colin Follenweider, Ian Hyland, Chad Lindberg, Daniel Roebuck, Jessica Kiper, Tarah Paige, Doug McKeon, Brett DelBuono, Kevin Sussman, Bill Fagerbakke, Brian Flaherty, Tim Guinee, Rebecca Metz, Aubrey Dollar, Catherine Reitman, Shane Edelman, Nate Mooney, Cesar Garcia, Colby French, Jake Sandvig, Natasha Lyonne, Catherine Chan, Marcus Toji, Ethan Kent, Brad Grunberg, Becky Thyre, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Bill Tangradi, Asher Glaser, Ariela Barer, Mark Bramhall, Roberto Santos, Rick Scarry, Danièle Watts, Greg Pitts

Perfektní seriál, který se velmi podobá seriálu Californication (ten je sice vytvořen až později, ale témže společností). První serie byla naprosto bezchybná, té bych dal dokonce i 5*, ale pozdější serie začali upadat do stereotypu a už tam také nebylo tolik vtipných pasáží, ale i přesto to bylo výborné.(7.3.2008)

Showtime ví jak na chytré obecenstvo. Stačí mít šikovné scénáristy, dokonalé obsazení a hlavně chytlavý ústřední nápad, něco kontroverzního, ostrého, něco s drápkem, co člověka zaujme. Californication má sympatického děvkaře, Dexter má sériového vraha, Weeds má matku dvou dětí, která se živí dealováním trávy. Možná to zní jako základ ohromně vyhroceně, ale Tráva je ve skutečnosti takový normálně absurdní life-like seriál. Je zhmotněním všeho, čím opovrhuje dnešní USA. Je to otevřené, je to liberální, je to politicky nekorektní, ale co je hlavní, je to geniální a občas až hystericky vtipné. Dnes je ale takových seriálů víc, čím je tedy Tráva převyšuje (doslova)? Ona teprve pořádně začíná tam, kde ostatní končí, přesně tak, jak to dělá Nip/Tuck. Všechny svoje hrdiny s notnou dávkou ironie vláčí i tím nejšpinavějším bahnem, a nechává je protrpět si situace tak kruté a absurdní, do kterých by se nikdo jiný v ničem jiném nedostal. Tam, kde by ostatní zavřeli oči, Tráva jde do toho naplno. Krása. Nicméně Tráva se změnila, hodně. Za těch šest let co trvá. Je mnohem temnější než dřív. Je krutější. Nemilosrdnější. Občas už to není žádná sranda (i když je to pořád sranda). Ale já ji pořád miluju. Abych nepěl jenom samou chválu, seriál má hlavně ze začátku ohromně pomalý rozjezd, a chvilku trvá, než si zvyknete. Ale já říkám JDĚTE DO TOHO, překonejte počátečních pár slabších dílů, a uvízněte v lákavých osidlech Trávy! Mimochodem, uvědomil jsem si, že celej ten seriál by klidně mohl být jen geniální zástěrkou pro obchod s trávou :) Jsou to ale mazaný gangsteři :)(4.7.2007)

• shyster

Hned na začátku jedno upozornění: Nedejte se odlákat dosti podprůměrnou 1.sérií, které schází příběh, vtipné situace a podobné nutnosti. Další 2 série (2. - 5 hvězdiček, 3. - 4 hvězdičky) už to ale napravují a konec 2.série, kdy se opravdu všechno posere, považuju za geniální vyvrcholení serie. EDIT: Tenhle seriál je dokonalá houpačka. 4.série navazuje na tu první a to opravdu dokonale. Taková slátanina mě zaskočila a naštvala. 5.série se pak vrací zase otrochu výše.(31.1.2008)

Nechytí vás to po prvním díle takovým způsobem jako třeba Californitation, ale po 2-3 shlédnutých epizodách už vás neoddělí od obrazovky ani jaderný výbuch, těžko říct, čím je tráva tak fascinující, ale způsobuje závislost, máme možnost nahlédnout do prostředí, které se v seriálech běžně neobjevuje a to z pohledu, který se už se vůbec neukazuje a krutě boří americké puritánství, navíc si Tráva zřejmě moc nevymýšlí + zajímavý charaktery ,největším kladem ale je stále zvyšující se kvalita a naprosto geniální ústřední melodie.(30.1.2009)

Když jsem si před necelým rokem pustil HBO zrovna vysílali seriál Tráva.Tento seriál mě tak upoutal ,že od druhé řady si ho pravidelně nahrávám.Tyto epizody byly zvoleny nejlepším sriálem roku, a také získali Zlatý Globus.Děj se odehrává samozřejmně kolem trávy a jejich překupnících.V seriálu obsadili velmi dobrý český dabingový tým,hlavně mojí oblibenkyni v dabingu Jaroslavu Obermaierovou.Všechny epizody jsou prostě super doporučuji všem.(1.8.2007)

• - Když v jedné epizodě Celia pospíchá domů, aby stihla svou oblíbenou show, protože "prostě miluje Michaela Chiklise", samozřejmě tím odkazuje na kultovní seriál The Shield - policejní odznak. (Tom Riddle)

• - Rodina Botwinových jsou židé. Shane (Alexander Gould) je ve skutečnosti judaista. (zuza99)

• - V seriálu se několikrát objevuje kniha Rejuvenile od spisovatele Christophera Noxona, manžela Jenji Kohan, tvůrkyně seriálu. (Tom Riddle)