Tráva

(seriál)
  • USA Weeds
Trailer
Komedie / Krimi / Drama
USA, (2005–2012), 44 h 12 min (Minutáž: 26 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk, Elizabeth Perkins, Allie Grant, Andy Milder, Tonye Patano, (více)

Série(8) / Epizody(102)

Americký komediálně laděný seriál vypráví o osamělé matce Nancy Botwinové, která po manželově smrti začne pokoutně prodávat marihuanu, aby uživila rodinu. A přitom nakoukne do lecjakých tajemství skrývajících se za domovními dveřmi sousedů... (oficiální text distributora)

Trailer

KevSpa

Trávu jsem dlouhá léta milovala, všechen ten nekorektní a brutální černý humor, všechny ty nezaměnitelné postavy. Za celá ta léta ale prošel velkou proměnou a z takřka čistě komediální podívané se postupně stala vážná záležitost, což rozhodně nebylo na škodu. Bohužel poslední série už zkrátka nebyly tak výživné a Jenji Kohan často vařila z vody. Zrovna u Trávy to prostě chtělo utnout dříve, osm sérií bylo příliš a nakonec jsem tak musela ze svého hodnocení tu jednu hvězdičku ubrat. Jen doufám, že v případě jejího dalšího skvělého seriálu (Orange Is the New Black) nakonec nedojde k podobnému poklesu kvality. ()

T2

__Weeds: 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $6,311,020 //počet predaných kusov 240,276 ║ __Weeds: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $4,293,251 //počet predaných kusov 171,889 ║ __Weeds: 4.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $9,507,366 //počet predaných kusov 414,292 ║ __Weeds: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $4,441,035 //počet predaných kusov 193,641 ()

Tosim

VÍŠ CO? DNESKA UDĚLÁM NĚCO ZŘEJMĚ ILEGÁLNÍHO. Už zase? Středostavovská matka, která pro přežití své rodiny udělá téměř cokoli a pak se diví, že její činy mají poněkud drsnější následky. Sem tam nějaký ten deus ex machina, občas velice nadnesené, ale i tak se to dá pobrat. Příjemný Albert Brooks a vynalézavý úvodní titulek ve čtvrté řadě. --- Tráva měla skončit odletem do Kodaně, byl by to příjemně otevřený konec, snaha o to, aby každá z postav po letech došla svému osudu, vedlo tak akorát ke křeči.70%. ()

Tom Riddle

Showtime ví jak na chytré obecenstvo. Stačí mít šikovné scénáristy, dokonalé obsazení a hlavně chytlavý ústřední nápad, něco kontroverzního, ostrého, něco s drápkem, co člověka zaujme. Californication má sympatického děvkaře, Dexter má sériového vraha, Weeds má matku dvou dětí, která se živí dealováním trávy. Možná to zní jako základ ohromně vyhroceně, ale Tráva je ve skutečnosti takový normálně absurdní life-like seriál. Je zhmotněním všeho, čím opovrhuje dnešní USA. Je to otevřené, je to liberální, je to politicky nekorektní, ale co je hlavní, je to geniální a občas až hystericky vtipné. Dnes je ale takových seriálů víc, čím je tedy Tráva převyšuje (doslova)? Ona teprve pořádně začíná tam, kde ostatní končí, přesně tak, jak to dělá Nip/Tuck. Všechny svoje hrdiny s notnou dávkou ironie vláčí i tím nejšpinavějším bahnem, a nechává je protrpět si situace tak kruté a absurdní, do kterých by se nikdo jiný v ničem jiném nedostal. Tam, kde by ostatní zavřeli oči, Tráva jde do toho naplno. Krása. Nicméně Tráva se změnila, hodně. Za těch šest let co trvá. Je mnohem temnější než dřív. Je krutější. Nemilosrdnější. Občas už to není žádná sranda (i když je to pořád sranda). Ale já ji pořád miluju. Abych nepěl jenom samou chválu, seriál má hlavně ze začátku ohromně pomalý rozjezd, a chvilku trvá, než si zvyknete. Ale já říkám JDĚTE DO TOHO, překonejte počátečních pár slabších dílů, a uvízněte v lákavých osidlech Trávy! Mimochodem, uvědomil jsem si, že celej ten seriál by klidně mohl být jen geniální zástěrkou pro obchod s trávou :) Jsou to ale mazaný gangsteři :) ()

novoten

Nancy Botwin, královna předměstí. Můžete jí stokrát podrazit nohy, ale stejně se nevzdá a půjde zase do všeho naplno. V tomhle nelegálním království pláču, díky Dougovi a Andymu se nepřestávám smát a překvapivě právě satiricky sociální dramedy mi zcela samozřejmě ukazuje, že i když nestojí život občas za nic, stejně se vyplatí se zvednout a jít dál. ()

• Českou stopou v seriálu se kniha Milana Kundery „Nesnesitelná lehkost bytí“, kterou čte Adelita (Seychelle Gabriel) v 11. epizodě 5. série. (Dixxx)
  • V jedné epizodě chce Shane baterky do svého Nintenda DS. To je ale chyba, protože Nintendo DS má dobíjecí baterii. (Tom Riddle)
  • Letecký záběr z úvodních titulků je ve skutečnosti na městečko Calabasas v Kalifornii. (Tom Riddle)

Související novinky

Zlaté glóby 2006

Zlaté glóby 2006

17.01.2006

Dne 16. ledna proběhlo v Los Angeles slavnostní udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Podle očekávání letos dominovalo drama o homosexuálních kovbojích Zkrocená hora,…