Tráva (TV seriál)

Weeds

Komedie / Krimi / Drama

USA, 2005 - 2012, 44 h 12 min (Minutáž: 102x26 min)

Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk, Elizabeth Perkins, Allie Grant, Andy Milder, Tonye Patano, Romany Malco, Demian Bichir, Enrique Castillo, Maulik Pancholy, Guillermo Díaz, Hannah Marks, Michelle Trachtenberg, Aidan Quinn, Brooke Smith, Chris Williams, Martin Short, Brooke Langton, Zooey Deschanel, Albert Brooks, Devon Gearhart, Matthew Modine, Mary-Kate Olsen, Daryl Sabara, Sprague Grayden, Yvonne Delarosa, Snoop Dogg, Haley Hudson, Diane Sellers, Justin Chatwin, Jeffrey Dean Morgan, Allison Janney, Indigo, Manuel Urrego, Gloria Garayua, Alan Saginian, Richard Hilton, Patricia Harris-Smith, Paul St. Denis, Craig X. Rubin, Kevin Alejandro, David Bardeen, Paul Alayo, Tyrone M. Mitchell, Cody Klop, Kasey Campbell, Julanne Chidi Hill, Arthur Darbinyan, Lochlyn Munro, Vincent Laresca, Seychelle Gabriel, Brent Sexton, Carrie Fisher, Christian Vandal, Bruce Thomas, Paul F. Tompkins, Amanda Pace, Lorna Raver, Don Perry, Marta McGonagle, Larry Joe Campbell, Mark Christopher Lawrence, Rodney Rowland, Alanis Morissette, Jennifer Jason Leigh, Bob Clendenin, Martin Donovan, Shoshannah Stern, Torin Sixx, Eddie Diaz, Eric Lange, Ayla Kell, Eden Sher, J. Anthony Pena, Peter Stormare, Richard Dreyfuss, Marco Rodríguez, Dale Dickey, Aisha Hinds, Rachel Ticotin, Tom McCleister, Kathleen M. Darcy, Clare Carey, Julie Bowen, John Ross Bowie, Marshall Cook, Kat Foster, Ruben Pla, Adrienne Rusk, Jillian Rose Reed, Andrew Rothenberg, Gary Carlos Cervantes, Ronald Lee Clark, Jessica St. Clair, Richard Dorton, Mike Cochrane, Holland Roden, Olga Sosnovska, Patch Darragh, Maree Cheatham, Iqbal Theba, Tequan Richmond, Brent Tarnol, Adam Rose, Brighid Fleming, Stephnie Weir, Kyle Bornheimer, Michael Emanuel, Natalie Dreyfuss, Tammy Caplan, David Clennon, Dan Brown, Jenji Kohan, Lisa Darr, Christine Joaquin, Amy Aquino, Eric Nenninger, Jackie Geary, Daniel Zacapa, Ayelet Ben-Shahar, Jerry Zatarain Jr., Christie Lynn Smith, Ken Lerner, Mo Gallini, Brian George, Debra Mooney, Jocelyn Aguilar, Breeda Wool, Hemky Madera, Jama Williamson, Charlet Chung, Julie Wittner, Erin Sanders, Craig Frank, Clint Culp, Bernardo Badillo, Kristopher Higgins, Ian Reed Kesler, Todd Stashwick, Neil Brown Jr., Ashley Edner, Mae Whitman, Brendan Robinson, Renee Victor, Michael Eric Reid, Mateus Ward, Pablo Schreiber, Laura Harrison, Cole Jensen, Catherine Lidstone, Lauren Melendez, Gregg Daniel, Bob Odenkirk, Meredith Scott Lynn, Todd Giebenhain, Jonathan Slavin, Luis Accinelli, Brian Groh, Dan Bucatinsky, Tom G. McMahon, Ike Barinholtz, David Julian Hirsh, Tim DeZarn, Debra Christofferson, Tina Ivlev, Thomas Longo, Benjamin King, Kevin Fabian, Benny Nieves, Linda Hamilton, David Fernandez Jr., Forrest Landis, Michael Harney, Brandon Stacy, James Earl, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Rick Zieff, James Urbaniak, Lisa Arch, Robert Allen Mukes, Jessica Chaffin, Jamie Denbo, David Norona, Juan Carlos Cantu, Keith Diamond, Olivia Summers, Peggy Stewart, Eddie J. Fernandez, Shani Pride, John Mese, Luis Chávez, Josh Fadem, Jeff Doucette, Todd Robert Anderson, Tom Kiesche, Doug Cox, Robert Silver, Meital Dohan, Julie Michaels, Austin Michael Scott, Matt Peters, Ava Acres, JD Cullum, Matt Nolan, Lou Richards, Alex Arleo, Jay R. Ferguson, Page Kennedy, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Franc Ross, Craig Anton, Davenia McFadden, Jeff D'Agostino, Miriam F. Glover, Clifford McGhee, Sharon Sachs, Brian T. Finney, Kevin Sizemore, Leslie Connelly, Tess Paras, Paula Sorge, Remy Auberjonois, Sugar Lyn Beard, Adam Paul, Scott Klace, Lynne Alana Delaney, Colin Patrick Lynch, Reggie Baker, Michael Dempsey, Molly Morgan, Jeff Ross, Blaise Godbe Lipman, Anna Khaja, Katie Locke O'Brien, Stoney Westmoreland, James Shanklin, George Perez, Bresha Webb, Jeremy Roberts, Linda Gehringer, Rosa Costanza, John D'Aquino, Ivo Nandi, Larry Dorf, Clayton Rohner, Michelle Krusiec, Jane Lynch, Concetta Tomei, Shawn Schepps, Katie Nisa, Ron Canada, Dave Thomas, Lily Knight, Carlie Westerman, Bob Koherr, Patricia Belcher, Kay Panabaker, Lexington Steele, Matt Schulze, Laura Liguori, James MacDonald, Larry Poindexter, Rigo Sanchez, Ezra Buzzington, Emilio Rivera, Lisa Thornhill, Ramón Franco, Zaid Farid, Raymond Ma, Lee Majors, Lupe Ontiveros, Carlos Gómez, Rachel Pace, Ted Rooney, Kate del Castillo, Ellen Hollman, Sandy Martin, John Fleck, Patrick Fischler, Currie Graham, Michael Kostroff, Caroline Lagerfelt, Chris Marquette, Jamie Renée Smith, Kate Micucci, Mark-Paul Gosselaar, Ahmed Ahmed, Assaf Cohen, Rick Ravanello, Beau Billingslea, Judith Hoag, James Hanlon, Gary Anthony Williams, Sofie Norman, Michael Anthony Rawlins, Edi Patterson, Roy Werner, Lindsay Sloane, Andy Umberger, Rick D. Wasserman, Colin Follenweider, Ian Hyland, Chad Lindberg, Daniel Roebuck, Jessica Kiper, Tarah Paige, Doug McKeon, Brett DelBuono, Kevin Sussman, Bill Fagerbakke, Brian Flaherty, Tim Guinee, Rebecca Metz, Aubrey Dollar, Catherine Reitman, Shane Edelman, Nate Mooney, Cesar Garcia, Colby French, Jake Sandvig, Natasha Lyonne, Catherine Chan, Marcus Toji, Ethan Kent, Brad Grunberg, Becky Thyre, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Bill Tangradi

Po dopozeraní piatej série zvyšujem na 5 hviezdičiek z pôvodných štyroch. A to kvôli tomu, že Weeds je zrejme jediný seriál, ktorému je jedno, čo si pomyslí divák. Toho sa ostatné seriály snažia chrániť tým, že mu predkladajú stále to isté. Weeds nie- neustále ide dopredu len za cenu toho, aby (ako aj hlavná hrdinka) neskončil v stereotype. Tým pádom môže ktorákoľvek postava kedykoľvek zomrieť, kedykoľvek sa môže zmeniť miesto deja (obrovský posun po tretej sérii), vzťahy medzi postavami, ich psychika, zamestnanie, všetko. Usadlejším divákom sa teda možno zacnie za starými časmi (schválne si pri piatej sérii skúste spomenúť na tú prvú- príde vám to ako desaťročie), diváci ako ja sú však vďační originalitu a za to, že vo Weeds nie je miesto pre nudu. Mimo iného oceňujem balansovanie na hrane čierneho humoru a strachu o život. Po dopozeraní: tak teda späť na 4. Seriál sa posledné série začal značne vliecť. Napriek tomu som rád, že som ho dopozeral, koniec bol vcelku nostalgický a obstojný.(14.5.2010)

Verdikt: Prumerny serial, nekdy se budete misty nudit, kazdopadne dnes je urcite moho lepsich serialu ke sledovani a vybudovani si serialove zavislosti... UPDATE: Po nějaké době jsem se k tomuto seriálu vrátil, během dvou tydnů shlédl všechny dosud odvysílané díly s dabingem (4. řada) a měním hodnocení na plný počet. Nemá to chybu! S každým dalším dílem je Tráva lepší a lepší, vtipnější, dramatičtějčí, nečekaná, překvapivá. Tahle Tráva je sakra návyková a ze mě se stal #1 závislák pruduktu Mary-Louise Parker. This Shit Is Dope!(31.12.2006)

Co je na Weeds určitě sympatické, tak skutečnost, že přestože námět - jak už to tak bývá - se nijak netají ambicemi zaujmout co nejširší publikum, jeho podání se nesnaží marihuanu nijak zvlášť popularizovat ani démonizovat a stojí vcelku pevně uprostřed. Není to seriál o řadových huličích a ani o agentech DEA, je o lidech - dalo by se říci - mezi nimi, dealerech, tedy především o jedné vyvedené dealerce. Zpočátku se to tak ještě moc nezdá, ale heslo seriálu se nese především v duchu "v tomhle kšeftě se musí počítat s velkými penězmi i následky". A tak, jak se osobní prodej několika známým mění Nancy přímo pod rukama v celou distribuční síť, přibývá nepříjemností a posléze problémů, jednoho gangstera nahrazují dva další a menší podraz je střídán větším. A to zároveň popisuje i můj problém, jaký jsem se seriálem měl, protože jakmile jsem tuhle kostru objevil (zhruba v polovině třetí série), už se seriál moc nevyvíjel a samotná látka nebyla tak silná, abych měl chuť se na něj dívat dál a postavy mi celkově také nepřišly natolik zajímavé nebo zábavné jako jinde, přestože své okamžiky nepostrádají (Zooey Deschanel tu mimochodem v těch pár dílech ztvárňuje opravdu zábavnou magorku), ale na hlavní hrdinku se leda dobře dívá a to je tak vše. Pár přímo výborných okamžiků a narážek tu rozhodně je (třeba celý subplot, kdy Celia s těmi "nejlepšími" úmysly vytváří z Agrestic malý policejní stát nebo Andyho působení v armádě...) a přestože zpravidla konec každé epizody smrdí větším či menším cliffhangerem, vynahrazuje to mnohdy jeho perfektní ironické vyznění. Skoro bych se odvážil tvrdit, že ani hrdiny Dextera či Californication (další seriály Showtime, taktéž ze světa na okraji/za okrajem... mimochodem, co v téhle televizi může šéfovat za lidi?) nemáchají tvůrci v takovém bahně jako tady, jenže zkrátka - jako celek to už tak dobře nefunguje. Tím samozřejmě nevylučuji, že si po čase jednu sérii zase dám, jen to nebude hned zítra. A ani pozítří. 7/10(29.4.2011)

Problém Weeds je že se tváří všelijak, několik první epizod mě vůbec nenavnadilo a jentak tak sem je dokoukal, pak ale přišel jakýsi zvrat a seriál začal být Vtipný, propletený, smutný a postupem času ukazuje že ani pořádné drama mu není cizí. Postavy sem si doslova zamiloval a tak trochu zapadl do jejich nenormální rodinky. Závěr druhé serie by se mohl promítat jako prezentace slova "prekérka" :-) Jestli bude mit seriál stejnou tendenci jako zhruba od poloviny 1. a celé 2. série, nebudu mít problé mu dát plný počet.(16.2.2010)

37/102 Poetika Sho.com mi chyběla. Zpětně už není nutné sledovat provokativní námět jako ten hlavní motiv seriálu, dnes po dvanácti letech zůstal kvalitně napsaný seriál, který rozehrává v sympatickém půlhodinovém formátu příběh jednoho předměstí, jež není tak odlišné od toho místa, kde každý z nás žije. Tráva je konec konců příběhem mladé vdovy, která hledá cestu, jak žít svůj život. A to není málo. Každá série má navíc fajn cliffhanger. Zatím tedy po třech sériích stačí, uvidíme, jestli si najdu čas na zbývajících pět. Místy už to začíná připomínat grotesku.(11.2.2017)

• - V pilotním díle není jméno autorky seriálu Jenji Kohan. Od dalších dílu se tam vždy objevuje. (Kulmon)

• - Ve 12. epizodě 5. série ve scéně, kdy Nancy (Mary-Louise Parker) zvedne iPhone, je možné zaznamenat několik nesrovnalostí. Melodie, která se v seriálu objevuje, ve skutečnosti z iPhonu nepochází, po přijetí hovoru telefon u ucha nezhasne, jak by měl, a na displayi je navíc možné všimnout si znaku pro zamčenou klávesnici. (Miro_CZ)

• - Tři z hlavních herců mají narozeniny ve stejný den, 18. listopadu. Jsou jimi Elizabeth Perkins (Celia), Kevin Nealon (Doug) a Romany Malco (Conrad). (Tom Riddle)