Thriller

všechny plakáty
USA, 1960, 60 min

Předloha:

Cornell Woolrich (kniha), Robert Bloch (povídka) (více)

Boris Karloff, Hazel Court, George Macready, Elizabeth Montgomery, Mary Tyler Moore, Warren Oates, John Anderson, William Shatner, Estelle Winwood (více)

DaViD´82

And as sure as my name is Boris Karloff, this is going to be a thriller. Odpověď NBC na žánrové televizní povídkové antologie od Hitchcocka a Serlinga. A že jde o odpověď sakra ráznou i neméně kvalitní, tak na to si můžete klidně vsadit celou výplatu. Jednotlivé povídky se pohybují buďto v ranku noir kriminálek či horrorových příspěvků a uvádí je charismatická legenda Boris Karloff s neodolatelným přednesem a smyslem pro dramatično i cynický černý humor. (1x01) The Twisted Image 4/5 Úspěšný mladý muž, který má tu smůlu, že se na něj zafixují hned dvě psychicky narušené osoby. Zírající žena s plánem jak být jeho a podržtaška, který by chtěl být jako on. Hitchcockovina se vším všudy a to včetně nevinného muže na útěku. Chybí tomu ovšem pořádný závěr. (1x07) The Purple Room 4/5 Chce bratr po bratrovi dům dědit? Chce. Tak musí nejprve vydržet jednu noc v domě kde (prý) straší. Což je docela blbé, zvlášť nejste-li jediný kdo má na nemovitost zálusk a dvojnásob pak, když jde o tento domek. A možná tedy přijde i Bates s máti. (1x15) The Cheaters 5/5 In vitra veritas. Čtvero cynických povídek o půvabné svitě budižkničemů, zlodějíčků a vychcánků. To vše propojeno brýlemi, které umožňují nahlédnout (nejen) do svého skutečného já. (1x16) The Hungry Glass 4/5 Ať si již myslíte, že zrcadla odrážejí skutečnost či lžou, kradou duše a ukazují pouze to co (ne)chceme vidět, tak tahle historka o domě se znepokojivým množstvím zrcadel docílí toho, že se odrazovým plochám od zrcadel po vyleštěné lžičky budete raději nějaký čas vyhýbat. Jen tak pro sichr. Chtělo to jen zkrátit na půlhodinovou stopáž, takhle se tu přeci jen více planě kecá než jedná. (1x17) The Poisoner 4/5 Distingovaný sběratel, kritik s uměleckými ambicemi a tak trochu travič. Tak trochu víc. Volně založeno na osudech Thomase Griffithse Wainewrighta. Celá epizoda stojí na Mathesonovi, který si to (jak je u něj ostatně dobrým zvykem) krade jen a pouze pro sebe. (1x21) The Merriweather File 3/5 Vánoční epilog vynikající, škoda že mu předchází tak utahaná čtyřicetiminutovka. (1x36) Pigeons from Hell 4/5 Mrazivých kvalit Howardova stejnojmenného majstrštyku to sice ani zdaleka nedosahuje, ale rozhodně se nedá říci, že by to snad postrádalo napětí. Speciálně pak hypnotická vábivá píseň je znepokojivá snad ještě více než ta vrkající havěť pekelná. (1x37) Grim Reaper 5/5 Kapitán Kirk à la Agatha Christie a makabrózní historka o prokletém obrazu. (2x17) La Strega 3/5 Čarodějnice je to působivá, ale s Filipovského dabingem by získala zcela nový rozměr. Jinak historka o zlé jedubabě sice dobrá, ale chtělo to stopáž podstatně kratší. (2x18) The Storm 4/5 Večerní idylka. Sama doma s vrahem a k tomu za okny zuřící bouře století. What´s not to love? Snad jen tu repetitivní střední pasáž "divný zvuk, jdu to zkontrolovat". Jinak napínák jak hrom. (2x19) A Wig for Miss Devore 4/5 Horrorová variace na Sunset Blvd. o dávno zapomenuté vyžilé herečce, které se do pařátů dostane paruka, která z žen dělá okouzlující krasavice inteligentní. () (méně) (více)

Eluin

Já jsem byl spokojen (neviděl jsem zdaleka všechny díly), ale ta krásná černobílá atmosféra s démonickým Karloffem za shlédnutí určitě stojí. ()