Angel

• USA Angel
USA, (1999–2004), 80 h 40 min (Minutáž: 44 min)

David Boreanaz, Alexis Denisof, J. August Richards, Charisma Carpenter, Andy Hallett, Amy Acker, Glenn Quinn, James Marsters, Vincent Kartheiser (více)

Série(5) / Epizody(110)

Angel, upír s duší, po odchodu ze Sunnydale zamíří do L.A., kde chce pomáhat bezmocným a nadále pokračovat v boji proti zlu, aby tak aspoň částečně odčinil staré hříchy. Kromě jiného mu však život komplikuje i démonická právnická agentura Wolfram & Hart, která je přesvědčená o jeho důležitosti v blížící se apokalypse. Jeho tím tak čekají v tomto nikdy nekončícím boji krušné chvíle. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele hrumsrt k tomuto seriálu (7)

Angel (1999)

Přiznám se, jsem obrovský fanoušek Buffy a tomu seriálu jsem obětoval jistou část dětství. Přestože o tomhle projetku vím už hodně dlouho, tak jse se mu právě kvůli vztahu k původnímu seriálu vyhýbal. Postava Angela mě nikdy nějak zvlášť nebrala a v jistých chvílích mi vyloženě kazil zážitek. Důvod? Úplně nesnáším ty jeho fňukací scény, třeba když si tak moc uvědomuje, co byl kdysi zač... Pokusím se tedy zodpovědět otázku "Je to lepší než Buffy?". /1. série/ --- Šel jsem do toho s jistou averzí, ale i přes nepříliš poutavý příběh jsem tomu dal šanci. Mega mě překvapilo, jak se od začátku pracuje s postavami, tedy mimo Angela. Dvojice Cordelie a Wesley v Buffy? Spíše otravní a rozhodně nepůsobili, že by to kdy mohli sami utáhnout. Tady jsou oba hned od začátku daleko zajímavější. Leč si oba přebírají jisté archetypy z mateřského seriálu, které jim tam nebyli úplně typické, tak i přesto to dává opravdu smysl. Wesley má v sobě daleko více z Gilese a opravdu ho jeho chyby posunuly do naprosto důstojné role "pozorovatele", tedy zde spíše takový poradce/bratr ve zbrani. Další dvě nové postavy Doyle a ta policistka dostávají hrozně málo prostoru. A ve zbytku seriálu jsou nakonec úplně zbyteční. Hlavní příběh série není ještě nijak silný, a tak to táhnou hlavně epizodní příběhy, nebo se ho povede perfektně ozvláštnit hostováním Buffy. Ale líbí se mi, že hned od začátku show je jasné, proti komu se tady stojí. A že jde o někoho tak přirozeného, kdo sám musí sázet hlavně na strategii a intelekt, není potpořen silou, dává příběhu již od začátku zcela jiný nádech. /2. série/ --- S další sérií si u mě tenhle seriál dokonale obhájil svoji existenci. Jako celek půosbí daleko celistvěji, ale zvládá dobře nakládat i s epizodními zápletkami. Právnická firma W&H proti níž Angel od začátku stojí rozjede intrikářskou hru s Darlou, kterou původní seriál odstřelil hned. Přestože já jsem k té postavě od začátku spíše skeptický, tak mě několikrát mile překvapila a celé to ohromně pozvedla. Do party se taky přidává Gunn, který mi spíše nesedl a to především protože jehož minulosti tvůrci nevěnovali téměř žádný prostor. Klíčové je ale větší využívání Lorneho, který dává vůbec celému vnímání démoního světa trošku jiný rozměr. Důsledkem pak je i třeba to, že nové postavy jsou natolik poutavé a dobře zahrané, že samotného Angela zvládnou v podstatě úplně zastínit. /3. série/ --- Do třetice mi to přišlo doposud o kousek slabší. Bez W&H je to jiné.. Angelova parta se rozšiří ještě o milou Fred a daleko častěji je navíc doplňuje i Lorne, který se tady propracoval k nejoblíbenějším postavám. Příběh s Holtzem je výborný, má v sobě obrovský kus dojmu "tentokrát je to osobní", úžasný, jak to několikrát tvůrci už už rozjížděli, že jejich střet měl nakonec tolik etap, ale zase to správně oddálili. Holtz je zásadový a s dávkou morálního kreditu rozhodně upoutal. Na druhou stranu Angel s dítětem byl fajn, přesně ta citlivá vrstva, která k němu ve správný čas sedla a navíc nabídla i dávku upířího cringe humoru. Celá série je ještě okořeňena i milostnými trojújelníky v partě a nebýt to v závěru poněkud vlažnější a docela i natahované, budilo by to daleko lepší dojem. Více se opustilo od epizodních příběhů, což mě teda mrzí. /4. série/ --- A je to tady, na počtvrté to u mě malinko ztratilo na svém kouzlu. Celý dojem je, že jde o tu největší archu, kterou chce příběh odvykládat a zobrazí toho opravdu hodně. Příběh tentokrát vyplňují hned tři záporáci, čímž sice vzniká daleko našlapanější akce a celé to má pozoruhodné obrátky, ale jako celek mi to moc nechutná. Connor je na odstřel! Šílená postava, která si to ani neobhájí tím, že celý život strávil někde u démonů, je naivní a mimořádně otravný. Když se do všeho vloží Faith, chytne to úplně jiný nádech, ale bohužel to netrvá dlouho. Sice musím ocenit práci s Cordelií, ale těží hlavně z toho odhalení, jinak nechť si ji nechá Connor. Poslední příběhový oblouk s posledním záporákem na konci sice má nějaké zárodky v sérii, ale to nic nemění na tom, že působí jako umělá nadstavba a dovršuje anabázi s Connorem. Aspoň, že se konečně  na chvíli ukázal Angelus. /5. série/ --- Že jde nakonec o finální sérii se to zase tolik nepovedlo. Ano, jde o to nejlepší, co seriál nabídl. Po konci mateřské Buffy se veškerá pozornost obrací k tomuto seriálu a je to zatraceně vidět. Obživí se Spike, který je nejlepší postavou, jenž má Whedon na svědomí. Ale vůbec celý přesun do pobočky W&H přidal úplně jiný lesk a začalo to vypadat někdy opravdu zdařile. Několikrát dostaneme tolik pomrknutí po starších sériích postavách, dokonce i právě po mateřské Buffy, jejíž cameo by si seriál hrozně zasloužil. Perfektní odhalení, překvapivé zvraty a i několik emočně silných momentů. Závěrečný díl je "mission impossible", která pořád ale působí zatraceně dobře. Pořád nějak nemůžu uvěřit, že už tenhle svět navždy skončil. Nejoblíbenější postavy - Lorne (Andy Hallett), Spike (James Marsters) a Doyle (Glenn Quinn). 1. série - 75%. 2. série - 75%. 3. série - 75%. 4. série - 75%. 5. série - 85%. () (méně) (více)

Season 1 (1999) (S01)

Teda jako první série parádní úvod něčeho většího! Samozřejmě výhodou je, že ten svět není pro diváka nový a hlavní postavy nám jsou již známé z mateřského seriálu. Takže není třeba ztrácet čas seznamováním se s postavami, či je nějak dalekosáhle představovat. Skvělé je i vidět, jak funkčně to stojí vedle Buffy, tedy že jsou oba světy se schopné propojit, ale zároveň došli do bodu, kdy už lépe fungují samostatněji. Obrovské překvapení, jak zatím nakládají s postavami. Ti, kteří hráli třeba jen vedlejší až přicmrndávačskou roli tam, dostávají tady parádní prostor a vývoj, o jakém se mi (ne)snilo. Nejlepší epizody - Mám tě pod kůží. 75% ()

Season 2 (2000) (S02)

A nezastavuje se! Napodruhé je Angel jinačí, série působí daleko uceleněji. Tvůrci tentokrát jednoznačně přitvrzují a ukazují, jak mají v plánu seriál vést. Naplno se zapojuje Darla, která na mě spíše působí rozporuplným dojmem a té postavě nic nežeru, nemyslím si, že ona má ty dobré momenty, nýbrž jen těží z poutavé hry, kterou rozjeli W&H. Naopak ohromě se pozvedl Lindsey. Jak hodně prostoru dostávají všemožné postavy, tak se malinko vytrácí kouzlo Angelovy postavy a místy působí snad až zbytečně a otravně. Pokus o restrukturalizaci Angelova týmu je nakonec spíše zbytečný oblouk. Co ale ve velkém chválím, je využívání Lorneho, který se propracovává k oblíbené postavě, jeho chemie s ostatními hrdiny je obdivuhodná. Závěrečné představení Pyleau je poutavé, ale středověký nádech mi do toho spíše nesedí. Nejlepší epizody - Strašidelný hotel. 75% ()

Season 3 (2001) (S03)

Nebudu nijak zastírat, že mě tahle série zatím bavila nejméně... Angel projevuje dost možná největší sympatie a směrem k synovi Connerovi jde cítit opravdový vývoj našeho Liama. W&H se tentokrát posouvají spíše do pozadí, a jak jsem nejprve vítal, že se jde zkusit něco nového, po čase mi začali chybět (Layla≠W&H). Moc mě baví, jak se rozrosla naše detektivní parta o Fred, pakliže je ještě doplní excelentní Lorne, chemie mezi všemi je k nezaplacení. Mimorářdně oceňuji odvedenou práci s Holtzem a Wesleym, oba mají chvíle, kde o ně mám v dojetí strach, ale současně naprosto zapudivé momenty. Jen příběhově místy někdy až moc vláčné, v závěru jsem si už připadal, že to moc natahují a řada postav nakonec udělá krok zpět.  Že se ale dočkáme hned dvou milostných trojúhelníků, to je zatím novinka. Nejlepší epizody - Odpuštění, Narozeniny, Výměna těl. 75% ()

Season 4 (2002) (S04)

Největší potenciál na nejlepší sérii a nakonec takový provar. Několik hlavních linek s vlastně třemi záporáky z čehož vzniká několik opravdu zajímavých okamžiků a výsledkem jsou i jedny z nejlepších epizod celé série. Synáček Connor se stává součástí týmu, ale nesedí tam. Cítím to já, cítí to on a vlastně i celý tým. V jistých okmažicích jsem byla až frustrovaný, kam nám to celé směřuje. Jak se dalo již od začátku seriálu čekat, vrátí se Angelus. Ale u něj je od A do Z jasné, co čekat. A tvůrci něměli ani tu odvahu, aby nám někoho opravdu zabili (dá se oponovat, ale víme jak to s tou postavou dopadlo). Můžu si pořád jen stěžovat, že to trpí na kreativní příběhy, kteých je čím dál méně.. Když se vrátila Faith jakoby si to chytlo úplně jinou šťávu a potvrdila jen můj pocit, že je opravdu jednou z nejlépe napsaných postav. Jenže jak se paralelně chýlý ke konci druhá strana mince, tedy svět Buffy, je jasné, že to moc nevydrží. Někdo oceňuje práci s Cordelií, mě se líbilo jen to odhalení, ale jinak teda nic moc. A zase možná by to vypadalo lépe, nebýt už neúnosně naivního Connora. I přes všechnu rozvrstvenost je to nakonec jedna velká skládačka, a tak je tahle série nakonec nejcelistvější.  Nejlepší epizody - Záchrana, Orfeus. 75% ()

Season 5 (2003) (S05)

Změna prostředí přinesla seriálu daleko větší šmrnc, a když se ještě přidá Spike dosahujeme seriálového vrcholu. Angel musí obstát už bez Buffy, která se dočkala konce (jenž je epický!), no a tahle pozice ala vlajková loď mu sedí. Spike je nejlepší postava z celého světa, a tak není divu, že si to svým charakterem zvládá místy úplně ukrást pro sebe. Tvůrci se hrozně snažili celou značku posunout a povedlo se to! Všechny postavy mají několik opravdu skvělých momentů, že i nakonec Angel ani tolik nepokulhává. Ona poslední epizoda jakoby byla točena navíc, co se dozvěděli, že seriál další řadu nedostane, a tak přináší řadu pomrknutí na starší linky. Ale nakonec končí tak debilním a zbytečným cliffhangerem... Leč toho není vyřešeno ještě hafo a smrt jedné z hlavních postav je provedením čirá tragédie, oceňuji snahu, ale tohle by ani dvojdíl nezachránil. Celá série opravdu působí jinak než ty předešlé a není to jen připojením Spika, ale jakoby se vrátila chuť. Nejlepší epizody - Čas úsměvů. 85% ()

Do posledního muže (2004) (S05E22)

Výborný závěr, který se snažil uzavřít vše, co jen šlo. Jen vzhledem k předchozí epizodě přichází úplně odnikud.. Hlavně, že existují seriály, jenž běží i desítky let, jednu jedinou sérii navíc tomu nemohli přiklepnout! Třeba se někdy dostanu k tomu komiksu.. ()