Star Trek

• USA Star Trek (více)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (více)

Série(3) / Epizody(79)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenze uživatele Brucey k tomuto seriálu (18)

Star Trek (1966)

Tak, mám svoj prvý kontakt so Star Trekom za sebou. A musím povedať, že to bolo dosť fascinujúce, slovami Spocka, či už ide o obsah epizód, alebo rozporuplné pocity hodnotiacich. Ja chápem, že za viac ako 50 rokov od vzniku Star Treku prešlo sci-fi na úplne iný level a moderný divák zvyknutý na súčasnú kinematografiu sa môže pousmiať nad povedzme určitým primitivizmom z dnešného pohľadu nad seriálom, ale ja nie. Nie je to tým, že som nejaká špeciálna snežná vločka, je to proste tým, že aj keď si uvedomujem zostarnutosť nejakého filmu alebo seriálu, tak proste to na mňa nejak nepôsobí a tak som mohol TOSku doceniť v jej plnej kráse. A musím povedať, že paradoxne efekty sú oblasť, ktorej sa to zostarnutie dotklo najmenej. Skôr sa to týka celkovej štruktúry príbehu atď., ničmenej ja som človek, ktorý si libuje v starších výtvoroch kinematografie, a keď pridám dopad, ktorý mal pôvodný Star Trek nielen na daný žáner, ale aj na svet obecne, nedá sa inak ako 5*. Je to nelogické (zase slovami Spocka :D), ale je to tak. ()

Série 1 (1966) (S01)

Medzi prvými a poslednými epizódami je menší kvalitatívny rozdiel, ale nie až taký ako počas série druhej. ()

Miri (1966) (S01E11)

Neprávom podhodnotený diel a jediný dôvod, prečo nedávam 5* je ten, že fakt, že hlavní hrdinovia našli hlboko vo vesmíre planétu kompletne totožnú našej Zemi a ešte k tomu aj s rovnakým historickým vývojom do nejakých 1960s je ako baseballka na oko:) ()

Zvěřinec - 2. část (1966) (S01E16)

V prvej časti to vyzeralo na jednu z najlepších epizód seriálu, ale to všetko skončilo momentom, kedy postavu začínajú pozerať zostrih neodvysielanej Cage. Oveľa radšej by som bol, ak by sa spravilo voľné pokračovanie s celkom novou zápletkou. Ja osobne chápem Roddenberyho, prečo to tak spravil, veď samotná Cage nie je k zahodeniu, ale stálo to kvalitu tohto diela. ()

Dovolená (1966) (S01E17)

Žiadny vrchol seriálu, ale oddychová epizóda, kde si tvorcovia povedali, prečo hlavných hrdinov nevytrolliť, ako sa len dá. Síce miestami nudné, ale žiadna katastrofa. ()

Zeman z Gothosu (1967) (S01E18)

Ďalšia šialená epizoda, ale tentoraz je celkom premyslená a o dosť zaujímavejšia než tá predošlá. ()

Zítra bude včera (1967) (S01E21)

Ak by návrat kapitána Christophera a jeho spoločníka do minulosti nebol tak veľmi WTF, dal by som 5, inak diel právom patrí do zlatého fondu sci-fi. ()

Série 2 (1967) (S02)

Problém druhej série je v tom, že zatiaľ či v prvej sme sledovali kvalitu epizód začínať na lvl dosť dobré a končiť na lvl výborné (na pár výnimok, samozrejme), tu je o poznanie viac priemerných epizód a kvalita je iná z dielu na diel. Našťastie, o žiadnu katastrofu sa nejedná a preto dávam 4*, možno však zmením po čase aj na 5* (ako v prípade prvej série). ()

Proměna (1967) (S02E02)

Vcelku divné. Ja osobne povedzme podobné pseudointelektuálne romantické tlachanie neznášam, a to ani nemusí byť len o láske medzi mužom a ženou, napr. finále The Haunting mi skazilo len neustále opakovanie blbostí o rodinných hodnotách a podobných sračkách, ale túto startrekovskú verziu som skonzumoval aj s navijakom. Ako teda povedal Spock, my ľudia sme vo svojej podstate fakt iracionálni:) ()

Čas amoku (1967) (S02E05)

Za toho Spocka na konci neexistuje iná logická možnosť než 5*:D ()

Smrtící roky (1967) (S02E11)

Námet dobrý, ale skoro hodinu pozorovať Kirka, ktorý nerobí nič okrem zabúdania a štvania sa nie je úplne umelecký zážitok. ()

Sláva Omegy (1968) (S02E25)

Väčšinu času dosť dobrá epizoda, ale počas písania posledných 15 minút museli Gene a spol. do seba narvať niekoľko ton experimentálnych drog, lebo inak debilitu záveru nie som schopný vysvetliť. ()

Série 3 (1968) (S03)

Tretia séria je (aj keď kopa epizód mi neprišla až taká strašná ako ostatným) rozhodne najslabšou sériou z pôvodnej TOSky. Môže za to aj fakt, že narozdiel od prvých dvoch tu kvalitné epizódy sú len na na začitaku a konci. Dávam teda 4*, ale miestami som rozmýšľal aj o 3*. ()

Elaan z Troyiu (1968) (S03E02)

A ľudia sa divia, prečo som stále single. ()

V mžiku oka (1968) (S03E13)

Ťažko sa mi to hodnotí, keďže som bol schopný zohnať len verziu, kde bolo posledných 10 min. odstrihnutých, takže ani neviem, sko sa to vlastne skončilo, no zvyšok epizódy na mňa pôsobil dosť dobre, len to samotné zrýchlovanie nedávalo zmysel, inak celkom fajn. ()

Ta, která přetrvá (1969) (S03E14)

Dobrý diel, len keby postavy v niektorých momentoch neprišli o svoje IQ a Kirkovi by niektoré repliky očividne nepísal Ed Wood, mohlo byť 5*. ()

Strážci oblak (1969) (S03E19)

Téma, na ktorú sa dostalo už pár epizód naspäť v Poslednom bojišti, ale o poznanie lepšie spracovaná. ()

Všechny naše včerejšky (1969) (S03E23)

Síce to Spockovo chovanie bolo dosť wtf, ale to jel malá chybička krásy. ()

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)