Star Trek (TV seriál)

Star Trek: The Original Series

Star Trek: TOS

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1966 - 1969, 65 h (Minutáž: 79x47 min)

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, John Winston, David L. Ross, Grace Lee Whitney, Sean Kenney, Michael Barrier, Jeffrey Hunter, Susan Oliver, Malachi Throne, Peter Duryea, John Hoyt, Adam Roarke, Roger C. Carmel, William Campbell, John Harmon, Morgan Woodward, Morgan Farley, Abraham Sofaer, Richard Compton, Diana Muldaur, Jon Lormer, Barbara Babcock, Booker Bradshaw, Gene Dynarski, Richard Derr, Skip Homeier, Ian Wolfe, Gary Lockwood, Sally Kellerman, Lloyd Haynes, Andrea Dromm, Paul Fix, Anthony D. Call, Clint Howard, Karen Steele, Susan Denberg, Seamon Glass, Alfred Ryder, Robert Walker Jr., Paul Comi, Garry Walberg, Michael Strong, Sherry Jackson, Ted Cassidy, James Gregory, Marianna Hill, Kim Darby, Michael J. Pollard, John Megna, John Crawford, Elisha Cook Jr., Richard Webb, Percy Rodrigues, Laurel Goodwin, Meg Wyllie, Perry Lopez, Emily Banks, Roger Perry, Ed Peck, Harry Townes, Torin Thatcher, Sid Haig, David Opatoshu, Robert Sampson, Ricardo Montalban, Madlyn Rhue, Jill Ireland, Frank Overton, Ken Lynch, Biff Elliot, John Abbott, John Colicos, Peter Brocco, Victor Lundin, Joan Collins, Hal Baylor, Antoinette Bower, Gail Bonney, Glenn Corbett, Elinor Donahue, Julie Newmar, Michael Dante, Bob Bralver, Michael Forest, Leslie Parrish, Celia Lovsky, William Windom, John Fiedler, Charles Dierkop, Judith McConnell, Keith Andes, Celeste Yarnall, David Soul, BarBara Luna, Charles Drake, William Schallert, Stanley Adams, Whit Bissell, Michael Pataki, William Smithers, Logan Ramsey, William Bramley, Jack Perkins, Max Kleven, Jane Wyatt, Reggie Nalder, Nancy Kovack, Michael Witney, Ned Romero, Joseph Ruskin, Angelique Pettyjohn, Steve Sandor, Mickey Morton, Anthony Caruso, Vic Tayback, Dyanne Thorne, Warren Stevens, Barbara Bouchet, Robert Fortier, Richard Evans, David Brian, William Marshall, Roy Jenson, Robert Lansing, Don Keefer, Ted Gehring, Ron Soble, Rex Holman, Sam Gilman, Charles Seel, Bill Zuckert, France Nuyen, Jay Robinson, Richard Hale, Pamelyn Ferdin, Brian Tochi, Marj Dusay, David Frankham, Kathryn Hays, Michael Ansara, Susan Howard, Michael Dunn, Kathie Browne, Jason Evers, Lee Meriwether, Kenneth Washington, Frank Gorshin, Lou Antonio, Steve Ihnat, Yvonne Craig, Keye Luke, Jeff Corey, Fred Williamson, Charles Napier, James Daly, Louise Sorel, Mariette Hartley, Walker Edmiston, Joseph Mell, Robert Phillips, Anthony Jochim, Robert F. Hoy, Adolf Hitler (a.z.), Gil Perkins, Victoria Vetri, Edwin Rochelle, Gregg Palmer, Charlie Picerni, Phil Morris, Theodore Marcuse, Arnold Moss, Katherine Woodville, Davis Roberts, Gilbert Green, Dick Crockett, Sharon Acker, Jack Donner, Billy Curtis, John Gabriel, Dick Durock, Morgan Jones, Beverly Washburn, Guy Raymond, Basil Poledouris, Carey Loftin, Tige Andrews, James Mitchell, Roy N. Sickner, Julie Cobb, Marc Daniels, Don Marshall, Sabrina Scharf, Charles Maxwell, Johnny Haymer, Karl Held, John Warburton, Bill Borzange, Peter Canon, Barry Russo, Anna Karen, Erik Holland, John Wheeler, Joanne Linville, Chuck Courtney, Lawrence Montaigne, Stephen McEveety, William O'Connell, Cal Bolder, David Hurst, Arthur Batanides, Paul Carr, Charles Macaulay, Ena Hartman, Barbara Baldavin, Arlene Martel, Craig Huxley, Kermit Murdock, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, Willard Sage

I po tolika letech má TOSka své kouzlo. Hlavně filozofická a dramatická stránka. Hlavní trio dokáže podat většinu scén uvěřitelně. Hlavně Shatner má neuvěřitelné charisma. Když vynecháme na tu dobu "vtipné" kousky. Bohužel po tolika letech mě velký počet epizod nudil po příběhové stránce, i když originalita se na svojí dobu a často i na naší nedá zanedbat. Prostě je jen značný počet nápadů zastaralý a člověka dnes příliš nechytí. I tak původní seriál stojí za prolítnutí, jen kvůli těm pár výborným epizodám a zpětné uvědomění si spousty narážek poTrekovských seriálů, filmů, kultury všeobecně, kterou ovlivnil.(14.8.2012)

Jako dítě jsem na to chodil k sousedům, kteří jako jedni z mála "chytali Němce", takže jsem si léta myslel, že jde o německý seriál s názvem Raumschiff Enterprise. Nerozuměl jsem ani slovo, ale byl jsem nadšen. Teď jsem Star Trek po letech viděl znovu a zase jsem se bavil (tentokrát často i na účet tvůrců). Přesto se v té záplavě dílů dá najít celá řada koukatelných. Ukazatel "kultovnosti" je ale samozřejmě na doraz, to je logické ;-)(14.6.2003)

• Simgal

Nejspíš to bude proto, že už jsem zvyklý na nějakou úroveň triků, ale tento stařičký Star trek mě prostě nebaví. Dnes jsou požadavky na pořádný sci-fi seriál daleko větší než tehdy. To stačilo pár záběrů na papírový model vesmírné lodi "ve vesmíru" a nějaká ta sexy mimozemšťanka, se kterou by se mohl kapitán každých pár dílů zaplést. Dnes jsme prostě jinde a osobně dávám přednost Nové Generaci, která je podle mého nejlepší sérií Star trek.(13.11.2007)

Nepřekonatelná klasika s jejíž oblíbeností, především v anglicky mluvícím světě, se nemůže rovnat téměř nic. ST TOS má pohnutý osud. Pilot testovací publikum zavrhlo jako příliš nadčasový, feministický a intelektuální. Následný seriál se Paramount znelíbil a byl efektivně udušen neustálými přesuny do neatraktivních vysílacích časů a pomocí škrtů v rozpočtu. I tak vznikl kult, jemuž se podařilo rehabilitovat žánr a v souhrnu udělal pro popularizaci sci-fi snad ještě více práce, než Star Wars. Už obsazení posádky dává tušit Roddenberryho odvahu a vysoké ambice. Kapitán musel být nevyhnutelně Američan, avšak hodný mimozešťan velící lidem, to bylo doopravdy unikum. A s tím to nekončilo. Japonec za kormidlem, dvacet let po hořké válce s císařským loďstvem byla odvážná volba, Rus jako navigátor v době vrcholící Studené války už byl doslova hazard. Žena ve funkci komunikačního důstojníka a navíc černá Afričanka už jenom podtrhla idealistickou vizi Spojené Federace planet, v níž neměla rozhodovat rasa a ideologie, ale schopnosti a charakter. Svou "angažovanost" si Star Trek zachovával i v zápletkách jednotlivých dílů. Ty často nesly morální poselství, zhusta o demokracii, svobodě, lidské volbě, odpovědnosti, nebo o respektu ke vzdělání a hledání pravdy. Seriálu pomohla doba v níž společností cloumaly levicové tendence a publikum myšlenky seriálu přijalo prakticky bez výhrad. Následující sequely této idee zůstaly věrné a dovedly jí ještě dál. Pro mě je Federace jediná funkční komunistická utopie z těch všech o kterých jsem kdy četl, nebo je viděl na televizní obrazovce.(26.8.2012)

Z dnešního pohledu se mnohým může zdát původní seriál Star Trek se svými primitivními triky úsměvným. Možná původní seriál, tzv. TOS (The Original Series), ještě není to pravé ořechové, nesporně však vděčíme duchovnímu otci startrekovského fenoménu Genu Roddenberrymu za skvělý odrazový můstek ke startu statrekománie, vedoucí ke vzniku dlouhé řady skvělých sci-fi filmů a sci-fi seriálů s nezaměnitelnou filozofickou rovinou a nadčasovým poselstvím pro současnou generaci lidské populace. Navíc se trochu ohrazuji proti stupidním názorům na zastaralost seriálu, není tomu tak, ono to není jen o tricích, ale především o příběhové náplni a poselství světu sužovaném na konci 60. let studenou válkou. Já ososbně věřím, že ve své době seriál dokázal oslovit, a dokáže oslovit i dnešní generaci, ale museli bychom nejprve zahodit předsudky o stáří seriálu. Je pravdou, že se jedná o startrekovské první krůčky, ale ono každý začátek je složitý a tvůrci se dokázali zdokonalovat a poučovat z vlastních chyb a dali tak vzniknout následně řetězci ještě o dost kvalitnějších příběhů. Osobně nejsem zarytý Trekkie, ale boj Star Trek vs. Star Wars, u mne osobně vyznívá lépe pro Star Trek, i když konkurenta nezatracuji, taktéž se jedná o kvalitní podívanou.(16.1.2012)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "The Naked Time" bola vysielaná ako štvrtá, preto je niekedy označená ako S01E04. (koba)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "And the Children Shall Lead" bola vysielaná ako , preto je niekedy označená ako S03E04. (koba)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "The Enemy Within" bola vysielaná ako piata, preto je niekedy označená ako S01E05. (koba)