Star Trek (TV seriál)

Star Trek: The Original Series

Star Trek: TOS

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1966 - 1969, 65 h 51 min (Minutáž: 79x47 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, John Winston, David L. Ross, Grace Lee Whitney, Sean Kenney, Michael Barrier, Jeffrey Hunter, Susan Oliver, Malachi Throne, Peter Duryea, John Hoyt, Adam Roarke, Roger C. Carmel, William Campbell, John Harmon, Morgan Woodward, Morgan Farley, Abraham Sofaer, Richard Compton, Diana Muldaur, Jon Lormer, Barbara Babcock, Booker Bradshaw, Gene Dynarski, Richard Derr, Skip Homeier, Ian Wolfe, Gary Lockwood, Sally Kellerman, Lloyd Haynes, Andrea Dromm, Paul Fix, Anthony D. Call, Clint Howard, Karen Steele, Susan Denberg, Seamon Glass, Alfred Ryder, Robert Walker Jr., Paul Comi, Garry Walberg, Michael Strong, Sherry Jackson, Ted Cassidy, James Gregory, Marianna Hill, Kim Darby, Michael J. Pollard, John Megna, John Crawford, Elisha Cook Jr., Richard Webb, Percy Rodrigues, Laurel Goodwin, Meg Wyllie, Perry Lopez, Emily Banks, Roger Perry, Ed Peck, Harry Townes, Torin Thatcher, Sid Haig, David Opatoshu, Robert Sampson, Ricardo Montalban, Madlyn Rhue, Jill Ireland, Frank Overton, Ken Lynch, Biff Elliot, John Abbott, John Colicos, Peter Brocco, Victor Lundin, Joan Collins, Hal Baylor, Antoinette Bower, Gail Bonney, Glenn Corbett, Elinor Donahue, Julie Newmar, Michael Dante, Bob Bralver, Michael Forest, Leslie Parrish, Celia Lovsky, William Windom, John Fiedler, Charles Dierkop, Judith McConnell, Keith Andes, Celeste Yarnall, David Soul, BarBara Luna, Charles Drake, William Schallert, Stanley Adams, Whit Bissell, Michael Pataki, William Smithers, Logan Ramsey, William Bramley, Jack Perkins, Max Kleven, Jane Wyatt, Reggie Nalder, Nancy Kovack, Michael Witney, Ned Romero, Joseph Ruskin, Angelique Pettyjohn, Steve Sandor, Mickey Morton, Anthony Caruso, Vic Tayback, Dyanne Thorne, Warren Stevens, Barbara Bouchet, Robert Fortier, Richard Evans, David Brian, William Marshall, Roy Jenson, Robert Lansing, Don Keefer, Ted Gehring, Ron Soble, Rex Holman, Sam Gilman, Charles Seel, Bill Zuckert, France Nuyen, Jay Robinson, Richard Hale, Pamelyn Ferdin, Brian Tochi, Marj Dusay, David Frankham, Kathryn Hays, Michael Ansara, Susan Howard, Michael Dunn, Kathie Browne, Jason Evers, Lee Meriwether, Kenneth Washington, Frank Gorshin, Lou Antonio, Steve Ihnat, Yvonne Craig, Keye Luke, Jeff Corey, Fred Williamson, Charles Napier, James Daly, Louise Sorel, Mariette Hartley, Walker Edmiston, Joseph Mell, Robert Phillips, Anthony Jochim, Robert F. Hoy, Adolf Hitler (a.z.), Gil Perkins, Victoria Vetri, Edwin Rochelle, Gregg Palmer, Charlie Picerni, Phil Morris, Theodore Marcuse, Arnold Moss, Katherine Woodville, Davis Roberts, Gilbert Green, Dick Crockett, Sharon Acker, Jack Donner, Billy Curtis, John Gabriel, Dick Durock, Morgan Jones, Beverly Washburn, Guy Raymond, Basil Poledouris, Carey Loftin, Tige Andrews, James Mitchell, Roy N. Sickner, Julie Cobb, Marc Daniels, Don Marshall, Sabrina Scharf, Charles Maxwell, Johnny Haymer, Karl Held, John Warburton, Bill Borzange, Peter Canon, Barry Russo, Anna Karen, Erik Holland, John Wheeler, Joanne Linville, Chuck Courtney, Lawrence Montaigne, Stephen McEveety, William O'Connell, Cal Bolder, David Hurst, Arthur Batanides, Paul Carr, Charles Macaulay, Ena Hartman, Barbara Baldavin, Arlene Martel, Craig Huxley, Kermit Murdock, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, Willard Sage, Bruce Watson, Janet MacLachlan, Mark Lenard, Stewart Moss, Harry Basch, Byron Morrow, Brioni Farrell, William Wintersole, Robert Brown, Steven Marlo, Julie Parrish, Don Eitner, Victor Brandt, Barry Atwater, Joseph Bernard, Richard Carlyle, Charlene Polite, Lee Delano, Irene Kelly, Paul Stader, Serena Sande (a.z.), Bob Johnson, Miko Mayama, Ed Bakey, Clegg Hoyt (a.z.)

Nemůžu jinak. Opravdu ne. Původní série Star Treku je kýčovitá, naivní, přiblblá, honosí se naprosto odpornými efekty... A stejně prostě musím dát minimálně 4 hvězdy. Říkejte si tomu osobní zaujatost, ale znám jen málo lepších sci-fi... Leonard Nimoy coby Spock je dokonalý a absence lepších efektů mě nikdy nijak zvlášť netrápila.(10.12.2009)

Základní pilíř žánru a tak se na to musí koukat. Nakonec ale stejně ty triky a efekty přijdou roztomilé, že je prakticky nemožné si to neoblíbit. Tomuto seriálu také napomáhá poctivě zvládnutá dramatičnost jednotlivého dílu. I když pravda, někdy je to tak patetické, že mám co dělat, abych udržel zrak. A mnohé příhody vesmírného korábu končí stejně, ale budiž. A když pominu, že 99% padouchů z celého širého vesmíru jsou vždy humanoidi nebo alespoň nějaké snové vize humanoidů, což mi přijde jako kravina, pořád je to pro mě skvělá hodinovka vesmírného dobrodružství s oblíbenými klasickými hrdiny.(24.8.2012)

Bezkonkurenčne najslávnejší sci-fi seriál, aký sa na televíznych obrazovkách objavil. Dnes je to v mnohých ohľadoch nekomplikované, milo naivnučké dielo so zastaralými trikmi a jednoduchou výpravou ( pravdepodobne preto dostalo DVD vydanie modernejší kabát ). Vo svojej dobe to však bol prestížny projekt, aký dovtedy nemal obdoby. Kultové dielo, jedno z najmilovanejších. A to ešte aj dnes, po takmer 50tich rokoch.(18.9.2010)

Serial vznikal v sedesatych letech, podle toho se museji posuzovat efekty. Dnes jsou pochopitelne smesne, ale na tehdejsi dobu byly vyborne. Ale Star Trek by mozna upadl v zapomneni, kdyby nebylo Spocka. To byla rozhodne nejvyraznejsi postava (navic skvely dabing Jiri Placheho). Pri nekterych jeho debatach s McCoyem jsem se chlamal smichy. Petihvezdickove epizody - The Corbomite Maneuver, The Naked Time, Balance of Terror, Shore Leave, The Squire of Gothos, The Devil In The Dark, The City On The Edge Of Forever, Mirror, Mirror, I, Mudd, The Trouble with Tribbles, A Piece of the Action, Is There In Truth No Beauty. 1. sezona 1. půlka 75%, 2. půlka 90%, 2. sezona 90%, 3. sezona 61%(10.1.2006)

• Marigold

Jako starožitnost okouzlující, musím přiznat, že to sleduju za účelem sběru estetických podivností, kterými je ten seriál prolezlý. Asi je moje hodnocení nespravedlivě nízké (rozumějte: současné :o)), ale většina příběhů je postavena stejným způsobem a humor, který v budoucnosti zdobí zejména McCoye, Scottyho i (nelogicky) Spocka se v prvních sériích ještě nevyklubal z embrionálního stádia. Přesto bezesporu klasika, která to všechno započala a seriál, který bude cenným materiálem pro estetiku analyzující 60. léta 20. století. Fascinující!(26.1.2004)

• - Leonard Nimoy (Spock) dostával v prvej sérii za každú epizódu 1 250 amerických dolárov. (Raccoon.city)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "The Enterprise Incident" bola vysielaná ako druhá, preto je niekedy označená ako S03E02. (koba)

• - Jméno Uhura (Nichelle Nichols) bylo inspirováno titulem knihy Roberta Ruarka „Uhuru“. Uhuru znamená svahilsky "svoboda". Spock (Leonard Nimoy) v díle "Což v pravdě žádná krása není?" řekne, že jméno Uhura znamená "svoboda". (mirliflore)