Star Trek (TV seriál)

Star Trek: The Original Series

Star Trek: TOS

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1966–1969, 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston, David L. Ross, Sean Kenney, Michael Barrier, Jeffrey Hunter, Susan Oliver, Malachi Throne, Peter Duryea, John Hoyt, Adam Roarke, Roger C. Carmel, William Campbell, John Harmon, Morgan Woodward, Morgan Farley, Abraham Sofaer, Richard Compton, Diana Muldaur, Jon Lormer, Barbara Babcock, Booker Bradshaw, Gene Dynarski, Richard Derr, Skip Homeier, Ian Wolfe, Gary Lockwood, Sally Kellerman, Lloyd Haynes, Andrea Dromm, Paul Fix, Anthony D. Call, Clint Howard, Karen Steele, Susan Denberg, Seamon Glass, Alfred Ryder, Robert Walker Jr., Paul Comi, Garry Walberg, Michael Strong, Sherry Jackson, Ted Cassidy, James Gregory, Marianna Hill, Kim Darby, Michael J. Pollard, John Megna, John Crawford, Elisha Cook Jr., Richard Webb, Percy Rodrigues, Laurel Goodwin, Meg Wyllie, Perry Lopez, Emily Banks, Roger Perry, Ed Peck, Harry Townes, Torin Thatcher, Sid Haig, David Opatoshu, Robert Sampson, Ricardo Montalban, Madlyn Rhue, Jill Ireland, Frank Overton, Ken Lynch, Biff Elliot, John Abbott, John Colicos, Peter Brocco, Victor Lundin, Joan Collins, Hal Baylor, Antoinette Bower, Gail Bonney, Glenn Corbett, Elinor Donahue, Julie Newmar, Michael Dante, Bob Bralver, Michael Forest, Leslie Parrish, Celia Lovsky, William Windom, John Fiedler, Charles Dierkop, Judith McConnell, Keith Andes, Celeste Yarnall, David Soul, BarBara Luna, Charles Drake, William Schallert, Stanley Adams, Whit Bissell, Michael Pataki, William Smithers, Logan Ramsey, William Bramley, Jack Perkins, Max Kleven, Jane Wyatt, Reggie Nalder, Nancy Kovack, Michael Witney, Ned Romero, Joseph Ruskin, Angelique Pettyjohn, Steve Sandor, Mickey Morton, Anthony Caruso, Vic Tayback, Dyanne Thorne, Warren Stevens, Barbara Bouchet, Robert Fortier, Richard Evans, David Brian, William Marshall, Roy Jenson, Robert Lansing, Don Keefer, Ted Gehring, Ron Soble, Rex Holman, Sam Gilman, Charles Seel, Bill Zuckert, France Nuyen, Jay Robinson, Richard Hale, Pamelyn Ferdin, Brian Tochi, Marj Dusay, David Frankham, Kathryn Hays, Michael Ansara, Susan Howard, Michael Dunn, Kathie Browne, Jason Evers, Lee Meriwether, Kenneth Washington, Frank Gorshin, Lou Antonio, Steve Ihnat, Yvonne Craig, Keye Luke, Jeff Corey, Fred Williamson, Charles Napier, James Daly, Louise Sorel, Mariette Hartley, Walker Edmiston, Joseph Mell, Robert Phillips, Anthony Jochim, Robert F. Hoy, Adolf Hitler (a.z.), Gil Perkins, Victoria Vetri, Edwin Rochelle, Gregg Palmer, Charlie Picerni, Phil Morris, Theodore Marcuse, Arnold Moss, Katherine Woodville, Davis Roberts, Gilbert Green, Dick Crockett, Sharon Acker, Jack Donner, Billy Curtis, John Gabriel, Dick Durock, Morgan Jones, Beverly Washburn, Guy Raymond, Basil Poledouris, Carey Loftin, Tige Andrews, James Mitchell, Roy N. Sickner, Julie Cobb, Marc Daniels, Don Marshall, Sabrina Scharf, Charles Maxwell, Johnny Haymer, Karl Held, John Warburton, Bill Borzange, Peter Canon, Barry Russo, Anna Karen, Erik Holland, John Wheeler, Joanne Linville, Chuck Courtney, Lawrence Montaigne, Stephen McEveety, William O'Connell, Cal Bolder, David Hurst, Arthur Batanides, Paul Carr, Charles Macaulay, Ena Hartman, Barbara Baldavin, Arlene Martel, Craig Huxley, Kermit Murdock, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, Willard Sage, Bruce Watson, Janet MacLachlan, Mark Lenard, Stewart Moss, Harry Basch, Byron Morrow, Brioni Farrell, William Wintersole, Robert Brown, Steven Marlo, Julie Parrish, Don Eitner, Victor Brandt, Barry Atwater, Joseph Bernard, Richard Carlyle, Charlene Polite, Lee Delano, Irene Kelly, Paul Stader, Serena Sande (a.z.), Bob Johnson, Miko Mayama, Ed Bakey, Clegg Hoyt (a.z.), Michael Zaslow, Mary Linda Rapelye, Paul Prokop, Carolyne Barry, Barbara Anderson, Jan Shutan, David Sharpe, Garth Pillsbury, Hagan Beggs

Vstupenka do šedesátých let.... Je zajímavé, že racionální zhodnocení prosté povinných pěti hvězd za klasický status a drobných omluv za dnešní vyčpělost zasáhlo na databázi právě Star Trek. Můžu říct, že většina námitek je za všech okolností podepřená na reálných základech. Přesto mě zaráží, že zrovna tady a v takové míře. Já osobně se realističnosti zříkám jako věrný fanoušek většiny sérií. Uznávám, že nová generace je po formální stránce úplně na jiném konci galaxie a rovněž myšlenkový obzor je krapet řekněme méně monotónní... Ovšem genialita původní série (krom atraktivní dobovosti, což je ale dnešní aspekt), na jejimž základě fungovaly i často slabší filmy, spočívá podle mě jedině na obsazení. Neznám seriálový projekt, kde by casting dopadl tak dobře. Zastoupeno je všechno v klasických typech, jenže naprosto mimořádně. Každý s členů posádky má charizma, že by utáhl vlastní seriál, přičemž se nikdo nepodkopává a vládne harmonie pokud mluvíme o určení rolí (epochální trojlístek samozřejmě bojuje vždy...). Nemůžu si pomoct, ale svět Star Treku nekriticky vyznávám, a proto dávám neracionální čistě "líbí/nelíbí" hodnocení.(15.7.2005)

Stále dokážu sledovat původní série s nadšením, protože má nedosažitené kvality a když někdo řekně, že je prostě starý, tak to nechápu a neberu jako argument. Poprvé a naposledy se podařilo sestavit posádku, která je doslova nezapomenutelná, díky výborným charakterům postav - horlivý Kirk, rozpolcený vulkánec Spock, lidový doktor McCoy, krásná Uhura, mistr Scotty, věrný Čechov a klidný Sulu. Jednotlivé díly, které se svým dějem na první pohled hodně podobají, mají nějakou myšlenku či hlubší smysl či poučení. Star Trek TOS jednoduše dokázal odstartovat zájem o sci-fi. Takže za to, že mi otevřel cestu k tomuto žánru, musím dát 100%!(11.11.2008)

Jako dítě jsem na to chodil k sousedům, kteří jako jedni z mála "chytali Němce", takže jsem si léta myslel, že jde o německý seriál s názvem Raumschiff Enterprise. Nerozuměl jsem ani slovo, ale byl jsem nadšen. Teď jsem Star Trek po letech viděl znovu a zase jsem se bavil (tentokrát často i na účet tvůrců). Přesto se v té záplavě dílů dá najít celá řada koukatelných. Ukazatel "kultovnosti" je ale samozřejmě na doraz, to je logické ;-)(14.6.2003)

výčet mých nejoblíbenějších (≠ nejlepších) epizod seriálu: původní pilot The Cage (Klec); 1. sezóna: 1x01 Where No Man Has Gone Before (Kam se člověk dosud nevydal), 1x06 The Naked Time (Čas obnažení), 1x08 Balance of Terror (Rovnováha hrůzy), 1x13 The Galileo Seven (Sedm z Galilea), 1x17 Shore Leave (Dovolená), 1x23 A Taste of Armageddon (Příchuť zkázy), 1x24 Space Seed (Vesmírné sémě), 1x25 This Side of Paradise (Vyhnání z ráje), 1x26 The Devil in the Dark (Ďábel v temnotě), 1x27 Errand of mercy (Věc soucitu) a 1x28 The City on the Edge of Forever (Město na pokraji Věčnosti); 2. sezóna: 2x01 Catspaw (Návnada), 2x02 Metamorphosis (Proměna), 2x03 Friday's child (Páteční dítě), 2x05 Amok Time (Čas amoku), 2x06 The Doomsday Machine (Stroj zkázy), 2x07 Wolf in the Fold (Vlk v ovčíně), 2x15 Journey to Babel (Cesta k Babylonu), 2x20 A Piece of Action (Podíl z akce) a 2x26 Assignment: Earth (Místo přidělení: Země); 3. sezóna: 3x01 Spectre of the Gun (Přízračná přestřelka), 3x04 The Enterprise Incident (Případ Enterprise), 3x07 Is There in Truth No Beauty? (Což v pravdě žádná krása není?), 3x09 The Tholian Web (Síť Tholianů), 3x10 For the World is Hollow, and I Have Touched the Sky (Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe), 3x13 Wink of an Eye (V mžiku oka), 3x17 The Mark of Gideon (Prokletí Gideonu), 3x21 Requiem for Metuselah (Rekviem za Metuzaléma) a 3x23 All our yesterdays (Všechny naše včerejšky). PS. : nutno dodat, že kouzlo mnoha epizod má původ ani ne tak v seriálu samotném, ale v literárních adaptacích od Jamese Blishe (tak řečené "blishovky"), které vyšly i česky a já měl tedy příležitost si je přečíst dávno před zhlédnutím seriálu, kdy jediným limitem byla fantazie čtenáře.(15.9.2013)

Sluneční soustava podobná té naší, Čtvrtá planeta je typu M. Má vzduch ....... Dělal jsem, co jsem mohl, ale seriál, který byl natočen dřív, než jsem se narodil mi prostě nesedí. Už jsem bohužel zvyklí na lepší a kvalitnější triky. Ve své době to určitě byla bomba a stala se legendou, ale mě to nesedí. Tak zase někdy příště.(23.6.2014)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "And the Children Shall Lead" bola vysielaná ako štvrtá, preto je niekedy označená ako S03E04. (koba)

• - Jméno Uhura (Nichelle Nichols) bylo inspirováno titulem knihy Roberta Ruarka „Uhuru“. Uhuru znamená svahilsky "svoboda". Spock (Leonard Nimoy) v díle "Což v pravdě žádná krása není?" řekne, že jméno Uhura znamená "svoboda". (mirliflore)

• - James Doohan (Scotty) přišel při vylodění v Normandii v roce 1944 o prostředníček pravé ruky. V seriálu jsou proto v detailech vždy použity ruce někoho jiného. (mirliflore)