Star Trek (TV seriál)

Star Trek: The Original Series

Star Trek: TOS

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1966 - 1969, 65 h (Minutáž: 79x47 min)

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, John Winston, David L. Ross, Grace Lee Whitney, Sean Kenney, Michael Barrier, Jeffrey Hunter, Susan Oliver, Malachi Throne, Peter Duryea, John Hoyt, Adam Roarke, Roger C. Carmel, William Campbell, John Harmon, Morgan Woodward, Morgan Farley, Abraham Sofaer, Richard Compton, Diana Muldaur, Jon Lormer, Barbara Babcock, Booker Bradshaw, Gene Dynarski, Richard Derr, Skip Homeier, Ian Wolfe, Gary Lockwood, Sally Kellerman, Lloyd Haynes, Andrea Dromm, Paul Fix, Anthony D. Call, Clint Howard, Karen Steele, Susan Denberg, Seamon Glass, Alfred Ryder, Robert Walker Jr., Paul Comi, Garry Walberg, Michael Strong, Sherry Jackson, Ted Cassidy, James Gregory, Marianna Hill, Kim Darby, Michael J. Pollard, John Megna, John Crawford, Elisha Cook Jr., Richard Webb, Percy Rodrigues, Laurel Goodwin, Meg Wyllie, Perry Lopez, Emily Banks, Roger Perry, Ed Peck, Harry Townes, Torin Thatcher, Sid Haig, David Opatoshu, Robert Sampson, Ricardo Montalban, Madlyn Rhue, Jill Ireland, Frank Overton, Ken Lynch, Biff Elliot, John Abbott, John Colicos, Peter Brocco, Victor Lundin, Joan Collins, Hal Baylor, Antoinette Bower, Gail Bonney, Glenn Corbett, Elinor Donahue, Julie Newmar, Michael Dante, Bob Bralver, Michael Forest, Leslie Parrish, Celia Lovsky, William Windom, John Fiedler, Charles Dierkop, Judith McConnell, Keith Andes, Celeste Yarnall, David Soul, BarBara Luna, Charles Drake, William Schallert, Stanley Adams, Whit Bissell, Michael Pataki, William Smithers, Logan Ramsey, William Bramley, Jack Perkins, Max Kleven, Jane Wyatt, Reggie Nalder, Nancy Kovack, Michael Witney, Ned Romero, Joseph Ruskin, Angelique Pettyjohn, Steve Sandor, Mickey Morton, Anthony Caruso, Vic Tayback, Dyanne Thorne, Warren Stevens, Barbara Bouchet, Robert Fortier, Richard Evans, David Brian, William Marshall, Roy Jenson, Robert Lansing, Don Keefer, Ted Gehring, Ron Soble, Rex Holman, Sam Gilman, Charles Seel, Bill Zuckert, France Nuyen, Jay Robinson, Richard Hale, Pamelyn Ferdin, Brian Tochi, Marj Dusay, David Frankham, Kathryn Hays, Michael Ansara, Susan Howard, Michael Dunn, Kathie Browne, Jason Evers, Lee Meriwether, Kenneth Washington, Frank Gorshin, Lou Antonio, Steve Ihnat, Yvonne Craig, Keye Luke, Jeff Corey, Fred Williamson, Charles Napier, James Daly, Louise Sorel, Mariette Hartley, Walker Edmiston, Joseph Mell, Robert Phillips, Anthony Jochim, Robert F. Hoy, Adolf Hitler (a.z.), Gil Perkins, Victoria Vetri, Edwin Rochelle, Gregg Palmer, Charlie Picerni, Phil Morris, Theodore Marcuse, Arnold Moss, Katherine Woodville, Davis Roberts, Gilbert Green, Dick Crockett, Sharon Acker, Jack Donner, Billy Curtis, John Gabriel, Dick Durock, Morgan Jones, Beverly Washburn, Guy Raymond, Basil Poledouris, Carey Loftin, Tige Andrews, James Mitchell, Roy N. Sickner, Julie Cobb, Marc Daniels, Don Marshall, Sabrina Scharf, Charles Maxwell, Johnny Haymer, Karl Held, John Warburton, Bill Borzange, Peter Canon, Barry Russo, Anna Karen, Erik Holland, John Wheeler, Joanne Linville, Chuck Courtney, Lawrence Montaigne, Stephen McEveety, William O'Connell, Cal Bolder, David Hurst, Arthur Batanides, Paul Carr, Charles Macaulay, Ena Hartman, Barbara Baldavin, Arlene Martel, Craig Huxley, Kermit Murdock, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, Willard Sage, Bruce Watson, Janet MacLachlan, Mark Lenard, Stewart Moss, Harry Basch, Byron Morrow, Brioni Farrell, William Wintersole, Robert Brown, Steven Marlo, Julie Parrish, Don Eitner

Brilantní, nadčasové. K tomuto legendárnímu seriálu jsem přistoupil až po shlédnutí všech filmů, které nedosahují kvalit tohoto seriálu. Hlavní zbraní je kvalita děje, ta naprosto převyšuje již zmíněné filmy, v podstatě strčí do kapsy i veškerou současnou produkci sci-fi, protože myšlenky servírované v zápletkách jednotlivých dílů jsou velice originální, zajímavé, nutící i k zamyšlení. V dnešní době se právě tento seriál bezostyšně kopíruje, i v případě neméně slavné Stargate (k mému zděšení ve velké míře). Ač jsou tyto nápady natočeny místy šablonovitě, je, i ke svému stáří, seriál i v dnešní době divácky atraktivní, určitě nesouhlasím s názory, že vypadá velice zastarale až směšně, v mnou shlédnuté remastrované verzi, jsem byl spíše udiven, jak dobře to vypadá, uznávám poněkud levně místy, ale to je problém všech seriálů z budoucnosti. Sledovat tuto posádku kolem Kirka, Spocka, Kostry, Scottyho je zábavné i zároveň návykové, už jen pro výborný scénář, plný nápadů a spockovy logiky. Nutno říci, že druhá a ani třetí série již takových kvalit nedosahuje, najde se zde pár skvělých epizod, ale čím dál častěji se jedná o šablonovité omílání zápletek, navíc to vypadá na velmi snížený rozpočet pro tyto řady a seriál začíná stagnovat nejen dějově. Končím se sledováním v průběhu 3. série.(7.6.2013)

Pro fanoušky ST je to záležitost nostalgie. Je to opravdový oldschool. Výbava lodi je ještě velice krabicoidní a výtah na můstek zní jako normální výtah. Kapitán Kirk je v polovině dílů polonahý a témeř na každé planetě se sčuchne s nějakou tamní obyvatelkou... Ale posádka, především Spock a Čechov, jsou opravdu výborné postavy. Nehledě na to, že ST byl jeden z prvních, kdo na svůj můstek umístil černošku, což byl tehdy velice průkopnický čin, a to se cení.(18.3.2006)

Kirk: Můj přítel je zjevně Číňan. Vidím, že jste si všiml jeho uší. Má je takové, protože... Spock: ...prožil v dětství politováníhodný úraz. Kirk: ...prožil v dětství politováníhodný úraz. Uvízl hlavou v kombajnu... na rýži. Ale naštěstí žil poblíž americký misionář, který byl vlastně dříve zručným chirurgem... Dámy a pánové, pro mě prostě dokonalé. Ta nadsázka, parodie a přesto láska k žánru a čisté užívání si. Chlap pod špinavou dekou, hrající mimozemšťana na bázi křemíku. Místo vysílaček struhadla na mrkev. Nasprejovaný mimozemský pudl s přilepeným rohem. Polystyren, umělohmotné rostliny, studiové zdi a ten srandovní mlžný filtr, co vždycky najede, když se ukáže nějaká femme fatale se strašně dlouhýma řasama. Samozřejmě, oni to asi takhle v době tohoto seriálu nemysleli, dělali s tím co měli a nevím, jak bych to vnimala tehdy. Ale vlastně, copak vím, co z toho tvůrci chtěli mít, já se na to dívám teď, v tomhle století a neuvěřitelně se bavím. Tohle je hlavně o postavách, jak si koho oblíbíte a myslím, že kdyby každý nováček dokázal překousnout tu zastaralost a kouknout na víc než pár dílů, myslím, že by si ty postavy také oblíbil a začal ten seriál milovat. Tadyhle to není o příběhu, ten je většinou vždy na nic. Je na tom hodně znám americké jednání té doby, oni sice mají jakýsi zákon o nevměšování, ale ve spoustě dílech přiletí na planetu a když tam mají jinou politiku a jednání, nebo tam mají nějakou důležitou surovinu, posádka Enterprise se prostě vetře a názor nenázor, vždy přesvědčí všechny i přes jejich odpor, že jejich věc je ta správná. Na druhou stranu, je tam spousta nápadů, které pak okopírovali a vyšvihli následující tvůrci sci-fi seriálů a filmů. Nevím, jak by vypadala scéna science fiction bez tohohle kultovního původního seriálu. Suma sumárum, tuny a tuny vtipných hlášek, všudypřítomná nadsázka, láska k žánru, a hlavně pan Spock...Dávám pět a dala bych víc. A to prosím opravdu nejsem trekkie. McCoy: Jsou milí, měkcí, chlupatí a vydávají příjemné zvuky. Spock: To i housle v kožešině, a přesto nevidím důvod, proč je vlastnit.(9.8.2010)

Vstupenka do šedesátých let.... Je zajímavé, že racionální zhodnocení prosté povinných pěti hvězd za klasický status a drobných omluv za dnešní vyčpělost zasáhlo na databázi právě Star Trek. Můžu říct, že většina námitek je za všech okolností podepřená na reálných základech. Přesto mě zaráží, že zrovna tady a v takové míře. Já osobně se realističnosti zříkám jako věrný fanoušek většiny sérií. Uznávám, že nová generace je po formální stránce úplně na jiném konci galaxie a rovněž myšlenkový obzor je krapet řekněme méně monotónní... Ovšem genialita původní série (krom atraktivní dobovosti, což je ale dnešní aspekt), na jejimž základě fungovaly i často slabší filmy, spočívá podle mě jedině na obsazení. Neznám seriálový projekt, kde by casting dopadl tak dobře. Zastoupeno je všechno v klasických typech, jenže naprosto mimořádně. Každý s členů posádky má charizma, že by utáhl vlastní seriál, přičemž se nikdo nepodkopává a vládne harmonie pokud mluvíme o určení rolí (epochální trojlístek samozřejmě bojuje vždy...). Nemůžu si pomoct, ale svět Star Treku nekriticky vyznávám, a proto dávám neracionální čistě "líbí/nelíbí" hodnocení.(15.7.2005)

Názor, že tohle je "příliš staré" je na mě příliš pitomý...tohle je naprosto úžasné dílo a nezaměřování se na efekty není přece záporem. Nedokážu uvěřit, že je to tady tak podhodnocené...trochu se za uživatele csfd stydím, když se podívám na hodnocení IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0060028/(30.9.2009)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "Catspaw" bola vysielaná ako siedma, preto je niekedy označená ako S02E07. (koba)

• - Jméno Uhura (Nichelle Nichols) bylo inspirováno titulem knihy Roberta Ruarka „Uhuru“. Uhuru znamená svahilsky "svoboda". Spock (Leonard Nimoy) v díle "Což v pravdě žádná krása není?" řekne, že jméno Uhura znamená "svoboda". (mirliflore)

• - Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "And the Children Shall Lead" bola vysielaná ako , preto je niekedy označená ako S03E04. (koba)