Star Trek (TV seriál)

Star Trek: The Original Series

Star Trek: TOS

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1966 - 1969, 65 h (Minutáž: 79x47 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, John Winston, David L. Ross, Grace Lee Whitney, Sean Kenney, Michael Barrier, Jeffrey Hunter, Susan Oliver, Malachi Throne, Peter Duryea, John Hoyt, Adam Roarke, Roger C. Carmel, William Campbell, John Harmon, Morgan Woodward, Morgan Farley, Abraham Sofaer, Richard Compton, Diana Muldaur, Jon Lormer, Barbara Babcock, Booker Bradshaw, Gene Dynarski, Richard Derr, Skip Homeier, Ian Wolfe, Gary Lockwood, Sally Kellerman, Lloyd Haynes, Andrea Dromm, Paul Fix, Anthony D. Call, Clint Howard, Karen Steele, Susan Denberg, Seamon Glass, Alfred Ryder, Robert Walker Jr., Paul Comi, Garry Walberg, Michael Strong, Sherry Jackson, Ted Cassidy, James Gregory, Marianna Hill, Kim Darby, Michael J. Pollard, John Megna, John Crawford, Elisha Cook Jr., Richard Webb, Percy Rodrigues, Laurel Goodwin, Meg Wyllie, Perry Lopez, Emily Banks, Roger Perry, Ed Peck, Harry Townes, Torin Thatcher, Sid Haig, David Opatoshu, Robert Sampson, Ricardo Montalban, Madlyn Rhue, Jill Ireland, Frank Overton, Ken Lynch, Biff Elliot, John Abbott, John Colicos, Peter Brocco, Victor Lundin, Joan Collins, Hal Baylor, Antoinette Bower, Gail Bonney, Glenn Corbett, Elinor Donahue, Julie Newmar, Michael Dante, Bob Bralver, Michael Forest, Leslie Parrish, Celia Lovsky, William Windom, John Fiedler, Charles Dierkop, Judith McConnell, Keith Andes, Celeste Yarnall, David Soul, BarBara Luna, Charles Drake, William Schallert, Stanley Adams, Whit Bissell, Michael Pataki, William Smithers, Logan Ramsey, William Bramley, Jack Perkins, Max Kleven, Jane Wyatt, Reggie Nalder, Nancy Kovack, Michael Witney, Ned Romero, Joseph Ruskin, Angelique Pettyjohn, Steve Sandor, Mickey Morton, Anthony Caruso, Vic Tayback, Dyanne Thorne, Warren Stevens, Barbara Bouchet, Robert Fortier, Richard Evans, David Brian, William Marshall, Roy Jenson, Robert Lansing, Don Keefer, Ted Gehring, Ron Soble, Rex Holman, Sam Gilman, Charles Seel, Bill Zuckert, France Nuyen, Jay Robinson, Richard Hale, Pamelyn Ferdin, Brian Tochi, Marj Dusay, David Frankham, Kathryn Hays, Michael Ansara, Susan Howard, Michael Dunn, Kathie Browne, Jason Evers, Lee Meriwether, Kenneth Washington, Frank Gorshin, Lou Antonio, Steve Ihnat, Yvonne Craig, Keye Luke, Jeff Corey, Fred Williamson, Charles Napier, James Daly, Louise Sorel, Mariette Hartley, Walker Edmiston, Joseph Mell, Robert Phillips, Anthony Jochim, Robert F. Hoy, Adolf Hitler (a.z.), Gil Perkins, Victoria Vetri, Edwin Rochelle, Gregg Palmer, Charlie Picerni, Phil Morris, Theodore Marcuse, Arnold Moss, Katherine Woodville, Davis Roberts, Gilbert Green, Dick Crockett, Sharon Acker, Jack Donner, Billy Curtis, John Gabriel, Dick Durock, Morgan Jones, Beverly Washburn, Guy Raymond, Basil Poledouris, Carey Loftin, Tige Andrews, James Mitchell, Roy N. Sickner, Julie Cobb, Marc Daniels, Don Marshall, Sabrina Scharf, Charles Maxwell, Johnny Haymer, Karl Held, John Warburton, Bill Borzange, Peter Canon, Barry Russo, Anna Karen, Erik Holland, John Wheeler, Joanne Linville, Chuck Courtney, Lawrence Montaigne, Stephen McEveety, William O'Connell, Cal Bolder, David Hurst, Arthur Batanides, Paul Carr, Charles Macaulay, Ena Hartman, Barbara Baldavin, Arlene Martel, Craig Huxley, Kermit Murdock, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, Willard Sage, Bruce Watson, Janet MacLachlan, Mark Lenard, Stewart Moss, Harry Basch, Byron Morrow, Brioni Farrell, William Wintersole, Robert Brown, Steven Marlo, Julie Parrish, Don Eitner, Victor Brandt, Barry Atwater, Joseph Bernard, Richard Carlyle, Charlene Polite, Lee Delano

No musím říct, že "TOSka" mě neuvěřitelně bavila. Jo místy to bylo zdlouhavý, jindy docela šílený, ale nějak se mi líbil ten celkový vesmír, sympatický postavy (vyloženě nemůžu říct, že bych nějakou nesnášel) a některý příběhy řadím k tomu nejlepšímu co jsem zatím viděl. Zatím nejoblíbenější Star Trek (ale oproti původnímu Doctorovi trochu zaostává - nikoli však po stránce efektů) Nejlepší epizody: 1x08 - Balance Of Terror, 1x28 - The City on the Edge of Forever, 2x20 - A Piece of the Action, 2x23 - Patterns of Force, 3x15 - Let That Be Your Last Battlefield pořadí seriálů: 01 - TOS, 02 - DS9, 03 - TAS, 04 - VOY, 05 - ENT, 06 - TNG(13.4.2009)

31.8.2016_Konečně jsem to rozjel znova. A jenom valím bulvy. Jsem pravověrným trekkiem, většinu filmů jsem viděl několikrát (First Contact cca desetkrát), některé seriály jsem chronologicky celé zhlédnul také vícekrát (TNG, ENT, VOY). Poslední věc, co mi chybí zkoukout opravdu 'poctivě' je úvodní série s animovaným (remake hraných epizod) seriálem. Mám za sebou asi polovinu první série a zdá se, že je to jednoduše láska na celý život. Už několik (teď čerstvě) viděných epizod patří do základu sci-fi a jejich síla je na tv produkci neskutečná, a to hovoříme o seriálu starém 50 let. Bez něj by nebyli žádní Vetřelci, žádné SW, žádné Věci.. zejména milovníkům atmosféry horrorů Johna Carpentera doporučuji epizodu 1x09 (už víme odkud pochází hudební isnpirace Enia v The Thing..). Pro mě jednoduše překvapivý nátěr, který potvrzuje, že pravá síla ST není v bitkách, honičkách, laserech, nadsázce (běžně využívané komponenty), ale ve jeho originalitě čnící do mnoha směrů, která navíc ty běžné komponenty ještě originálně zamíchá.(31.8.2016)

• Webb

Star Trekovské příběhy a jejich myšlenky jsou lepší než tohle slabé zpracování. To že je to z 60. let neznamená, že někdy musejí mít posatavy iq 70. Žasnu nad jejich toporností, hloupostí, dlouhým vedením toku jejich myšlenek a sexuální pudovostí zastiňujicí rozum. Dále je tu mnoho nevěrohodných situací (bodání mazacím nožem, vyndání holými prsty právě vyřízlý kov) atd. Hodnocení je hlavně za ty již zmiňované některé myšlenky.(31.12.2015)

• Galadriel

Je to hodně staré a je to na tom hodně vidět. Vím, že je to klasika, že to tak začalo a ve své době to byla bomba, ale dnes už to tak nepůsobí (snad jen pro zaryté Trekkies). Všechny dííly probíhaly většinou podle scénáře "nalezlo se nebezpečí na planetě, pošleme tam výsadkový tým, objeví se nová zajímavá kladná rasa, nová zajímavá záporná rasa, jeden člen posádky zemře (obvykle hrdinským obětováním se) a zbytek se šťastně vrátí na Enterprise". Bylo to naivní, pár dílů zábavné a navíc na Kirka se docela dobře dívalo, ale po těch pár dílech už nastala docela nuda.(6.7.2003)

Klasika! Lepšie slovo tento sci-fi seriál nezachycuje. Typická Kirkova pravačka a jeho ženské "francuzáky", paprndeklové efekty vyrobené v garáži, a Spok ktorého charizma a inteligencia je stredobodom celého vesmíru (a to oprávnene) sú charakteristickým znakom každého dielu. Odhliadnuc od toho že niektoré diely, treba sebakriticky priznať, boli takzvane uspávacie, tak každý z nich (nech to znie akokoľvek pateticky a klišovito) nesie jednoduchý a jasný odkaz či myšlienku, pri ktorom si nejedna úprimná duša musí priznať svoje chyby. Ale na to sa robia aby sa z nich človek poučil...(26.3.2016)

• - Známý vulkánský pozdrav s roztaženými prsty vymyslel sám Leonard Nimoy. Inspiroval se přitom gestem používaným v rámci židovských kněžských požehnání, které si pamatoval z dob, kdy jako dítě navštěvoval se svým dědečkem synagogu. (mirliflore)

• - Známá fráze "odvážně se vydat, kam se dosud nikdo nevydal", v originále „to boldly go where no man has gone before“, pochází z brožury Bílého domu z roku 1958 o vesmírném programu, kde se píše o lidských pokusech jít, kam se dosud nikdo nevydal. O několik desetiletí později v roce 1989 ovšem NASA v mottu k retrospektivním materiálům o programu Apollo použila frázi ve statrekové verzi jako přímou referenci. Fráze je mimochodem v angličtině gramaticky nesprávná. (mirliflore)

• - Hikaru Sulu (George Takei) byl pojmenován podle producenta Herba Solowa jako vtípek na nesprávnou výslovnost jeho jména. Křestní jméno Hikaru se nicméně poprvé objevilo až v knize V.A. McIntyreové "The Entrophy Effect", oficiálně na plátně pak ve filmu Star Trek VI: Neobjevená země (1991). (mirliflore)