Star Trek

(TV seriál)
  • USA Star Trek (více)
Sci-Fi / Dobrodružný
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, (více)

Série(3) / Epizody(79)

Vesmírná loď Enterprise reprezentuje Spojenou federaci planet na pětileté misi ve vesmíru. Má za úkol objevovat nové světy, hledat nové civilizace a nový život. A odvážně jít tam, kde žádný člověk ještě nevstoupil. Vesmírná loď Enterprise je řízena pohledným, ale také unáhleným kapitánem Kirkem (William Shatner). Jeho prvním důstojníkem a nejlepším přítelem je Spock (Leonard Nimoy) z planety Vulcan. Na palubě je také lékař, doktor Mc Coy (De Forrest Kelley). S posádkou asi přibližně 430 lidí, Enterprise bojuje s různými mimozemskými vetřelci a příšerami. (videofil)

Djkoma

Stará dobrá původní série Star treku, která více než na zápletku, boje, efekty a vše okolo sázela na filozofickou rovinu příběhu a snažila se vyjadřovat poselství. Osobně mam nejraději Next generation s Datem, Picardem, borgama apod. ale tuto puvodni serii stejně musím obdivoat. Lidé v době kdy toto vznikalo museli být z efektů a toho co viděli naprosto mimo a dneska.... dnes se tomu mnozí zasmějí. ()

T2

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Rozpočet $100,000 (na epizódu)║ Dobrodružstvá z vesmírnej lode Entreprises aj keď len v Nemeckom znení sledované v tej dobe na dosť obľúbenej Rakúskej ORF1 boli niečím úžasným, potom ma už tie novšie série nemali šancu zaujať, táto stará séria ostala mojou jedinou obľúbenou, mená a tváre William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, ... ostali vryté v pamäti a nikto iný ich nedokázal nahradiť. /85%/ ()

Galadriel

Je to hodně staré a je to na tom hodně vidět. Vím, že je to klasika, že to tak začalo a ve své době to byla bomba, ale dnes už to tak nepůsobí (snad jen pro zaryté Trekkies). Všechny dííly probíhaly většinou podle scénáře "nalezlo se nebezpečí na planetě, pošleme tam výsadkový tým, objeví se nová zajímavá kladná rasa, nová zajímavá záporná rasa, jeden člen posádky zemře (obvykle hrdinským obětováním se) a zbytek se šťastně vrátí na Enterprise". Bylo to naivní, pár dílů zábavné a navíc na Kirka se docela dobře dívalo, ale po těch pár dílech už nastala docela nuda. ()

Marigold

Jako starožitnost okouzlující, musím přiznat, že to sleduju za účelem sběru estetických podivností, kterými je ten seriál prolezlý. Asi je moje hodnocení nespravedlivě nízké (rozumějte: současné :o)), ale většina příběhů je postavena stejným způsobem a humor, který v budoucnosti zdobí zejména McCoye, Scottyho i (nelogicky) Spocka se v prvních sériích ještě nevyklubal z embrionálního stádia. Přesto bezesporu klasika, která to všechno započala a seriál, který bude cenným materiálem pro estetiku analyzující 60. léta 20. století. Fascinující! ()

Eodeon

výčet mých nejoblíbenějších (≠ nejlepších) epizod seriálu: původní pilot The Cage (Klec); 1. sezóna: 1x01 Where No Man Has Gone Before (Kam se člověk dosud nevydal), 1x06 The Naked Time (Čas obnažení), 1x08 Balance of Terror (Rovnováha hrůzy), 1x13 The Galileo Seven (Sedm z Galilea), 1x17 Shore Leave (Dovolená), 1x23 A Taste of Armageddon (Příchuť zkázy), 1x24 Space Seed (Vesmírné sémě), 1x25 This Side of Paradise (Vyhnání z ráje), 1x26 The Devil in the Dark (Ďábel v temnotě), 1x27 Errand of mercy (Věc soucitu) a 1x28 The City on the Edge of Forever (Město na pokraji Věčnosti); 2. sezóna: 2x01 Catspaw (Návnada), 2x02 Metamorphosis (Proměna), 2x03 Friday's child (Páteční dítě), 2x05 Amok Time (Čas amoku), 2x06 The Doomsday Machine (Stroj zkázy), 2x07 Wolf in the Fold (Vlk v ovčíně), 2x15 Journey to Babel (Cesta k Babylonu), 2x20 A Piece of Action (Podíl z akce) a 2x26 Assignment: Earth (Místo přidělení: Země); 3. sezóna: 3x01 Spectre of the Gun (Přízračná přestřelka), 3x04 The Enterprise Incident (Případ Enterprise), 3x07 Is There in Truth No Beauty? (Což v pravdě žádná krása není?), 3x09 The Tholian Web (Síť Tholianů), 3x10 For the World is Hollow, and I Have Touched the Sky (Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe), 3x13 Wink of an Eye (V mžiku oka), 3x17 The Mark of Gideon (Prokletí Gideonu), 3x21 Requiem for Metuselah (Rekviem za Metuzaléma) a 3x23 All our yesterdays (Všechny naše včerejšky). PS. : nutno dodat, že kouzlo mnoha epizod má původ ani ne tak v seriálu samotném, ale v literárních adaptacích od Jamese Blishe (tak řečené "blishovky"), které vyšly i česky a já měl tedy příležitost si je přečíst dávno před zhlédnutím seriálu, kdy jediným limitem byla fantazie čtenáře. ()

• Černošská herečka Nichelle Nichols (Nyota Uhura), ktorá si zahrala komunikačnú dôstojníčku, chcela po prvej sezóne zo seriálu odísť kvôli nenávistným rasistickým listom. Zastavil ju až sám Martin Luther King slovami: "Pokračujte v tom, čo robíte. Ste našou inšpiráciou." (Raccoon.city)
  • Epizódy boli vyrobené v inom poradí, než boli pôvodne vysielané. Epizóda "The Enemy Within" bola vysielaná ako piata, preto je niekedy označená ako S01E05. (koba)
  • Spockova kůže měla být původně červená. (Chatterer)