Star Trek (TV seriál)

Star Trek: The Original Series

Star Trek: TOS

(neoficiální název)

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1966–1969, 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston, David L. Ross, Sean Kenney, Michael Barrier, Jeffrey Hunter, Susan Oliver, Malachi Throne, Peter Duryea, John Hoyt, Adam Roarke, Roger C. Carmel, William Campbell, John Harmon, Morgan Woodward, Morgan Farley, Abraham Sofaer, Richard Compton, Diana Muldaur, Jon Lormer, Barbara Babcock, Booker Bradshaw, Gene Dynarski, Richard Derr, Skip Homeier, Ian Wolfe, Gary Lockwood, Sally Kellerman, Lloyd Haynes, Andrea Dromm, Paul Fix, Anthony D. Call, Clint Howard, Karen Steele, Susan Denberg, Seamon Glass, Alfred Ryder, Robert Walker Jr., Paul Comi, Garry Walberg, Michael Strong, Sherry Jackson, Ted Cassidy, James Gregory, Marianna Hill, Kim Darby, Michael J. Pollard, John Megna, John Crawford, Elisha Cook Jr., Richard Webb, Percy Rodrigues, Laurel Goodwin, Meg Wyllie, Perry Lopez, Emily Banks, Roger Perry, Ed Peck, Harry Townes, Torin Thatcher, Sid Haig, David Opatoshu, Robert Sampson, Ricardo Montalban, Madlyn Rhue, Jill Ireland, Frank Overton, Ken Lynch, Biff Elliot, John Abbott, John Colicos, Peter Brocco, Victor Lundin, Joan Collins, Hal Baylor, Antoinette Bower, Gail Bonney, Glenn Corbett, Elinor Donahue, Julie Newmar, Michael Dante, Bob Bralver, Michael Forest, Leslie Parrish, Celia Lovsky, William Windom, John Fiedler, Charles Dierkop, Judith McConnell, Keith Andes, Celeste Yarnall, David Soul, BarBara Luna, Charles Drake, William Schallert, Stanley Adams, Whit Bissell, Michael Pataki, William Smithers, Logan Ramsey, William Bramley, Jack Perkins, Max Kleven, Jane Wyatt, Reggie Nalder, Nancy Kovack, Michael Witney, Ned Romero, Joseph Ruskin, Angelique Pettyjohn, Steve Sandor, Mickey Morton, Anthony Caruso, Vic Tayback, Dyanne Thorne, Warren Stevens, Barbara Bouchet, Robert Fortier, Richard Evans, David Brian, William Marshall, Roy Jenson, Robert Lansing, Don Keefer, Ted Gehring, Ron Soble, Rex Holman, Sam Gilman, Charles Seel, Bill Zuckert, France Nuyen, Jay Robinson, Richard Hale, Pamelyn Ferdin, Brian Tochi, Marj Dusay, David Frankham, Kathryn Hays, Michael Ansara, Susan Howard, Michael Dunn, Kathie Browne, Jason Evers, Lee Meriwether, Kenneth Washington, Frank Gorshin, Lou Antonio, Steve Ihnat, Yvonne Craig, Keye Luke, Jeff Corey, Fred Williamson, Charles Napier, James Daly, Louise Sorel, Mariette Hartley, Walker Edmiston, Joseph Mell, Robert Phillips, Anthony Jochim, Bob Hoy, Adolf Hitler (a.z.), Gil Perkins, Victoria Vetri, Edwin Rochelle, Gregg Palmer, Charlie Picerni, Phil Morris, Theodore Marcuse, Arnold Moss, Katherine Woodville, Davis Roberts, Gilbert Green, Dick Crockett, Sharon Acker, Jack Donner, Billy Curtis, John Gabriel, Dick Durock, Morgan Jones, Beverly Washburn, Guy Raymond, Basil Poledouris, Carey Loftin, Tige Andrews, James Mitchell, Roy N. Sickner, Julie Cobb, Marc Daniels, Don Marshall, Sabrina Scharf, Charles Maxwell, Johnny Haymer, Karl Held, John Warburton, Bill Borzange, Peter Canon, Barry Russo, Anna Karen, Erik Holland, John Wheeler, Joanne Linville, Chuck Courtney, Lawrence Montaigne, Stephen McEveety, William O'Connell, Cal Bolder, David Hurst, Arthur Batanides, Paul Carr, Charles Macaulay, Ena Hartman, Barbara Baldavin, Arlene Martel, Craig Huxley, Kermit Murdock, Noble 'Kid' Chissell, Monty O'Grady, Willard Sage, Bruce Watson, Janet MacLachlan, Mark Lenard, Stewart Moss, Harry Basch, Byron Morrow, Brioni Farrell, William Wintersole, Robert Brown, Steven Marlo, Julie Parrish, Don Eitner, Victor Brandt, Barry Atwater, Joseph Bernard, Richard Carlyle, Charlene Polite, Lee Delano, Irene Kelly, Paul Stader, Serena Sande (a.z.), Bob Johnson, Miko Mayama, Ed Bakey, Clegg Hoyt (a.z.), Michael Zaslow, Mary Linda Rapelye, Paul Prokop, Carolyne Barry, Barbara Anderson, Jan Shutan, David Sharpe, Garth Pillsbury, Hagan Beggs, Tanya Lemani, Virginia Aldridge, Charlie Brill, Robert H. Justman

Komentáře uživatele majo25 k tomuto TV seriálu

Väčšina dielov 1. série je skvelá, otvára mnoho futurologických tém, aké ľudia mali na mysli v 60. rokoch a práve z tohoto dôvodu je veľmi zaujímavá, aj keď samozrejme naivná. Nájdu sa tu aj priemerné epizódy, našťastie, nie je veľa.(4.3.2020)

Pilot numero due ešte o chlp lepší než jednička. Akčný a s veľmi zaujímavou zápletkou o tom, čo sa stane z človeka, keď ho ovládne moc "bohov". Hlavne keď má pár nedostatkov a tiež komplexov. Výborné obsadenie zápornej postavy (známy napr. pre fanúšikov filmu 2001: Vesmírna odysea).(27.11.2019)

Záver je síce milo vtipný, ale inak fajn epizóda so zaujímavým napätím a takým tým "neznámom", ktoré v podobných seriáloch očakávam. Prvá epizóda s poručíčkou Uhuru (Nichelle Nichols).(7.12.2019)

V takýchto epizódach pojednávajúcich o ženách sa asi najviac odrážajú 60. roky, sexuálna revolúcia, emancipácia žien a tak podobne. Epizóda je po väčšinu času odľahčená, čo mne príliš neimponuje, aj keď občas je humor podarený.(13.12.2019)

Vadou transportéra sa v podobe Kirka vytvára akási variácia na tému Jekyll a Hyde. Je úsmevné, ako je "zlá" Kirkova polovica herecky teatrálne podaná, občas doplnená o nasvietenie zospodu ako z o niekoľko desaťročí starších hororov. Po úsmevnom začiatku sa epizóda dobre rozbieha a stavia nie len na zaujímavej zápletke, ale aj na fungujúcom napätí.(16.12.2019)

Nielen pasca na mužov, ale aj na ženy. Uhuru je toho dôkazom. Pokiaľ sa členovia posádky venujú záhade a vraždám, je to zaujímavé. Trochu ale takejto téme chýba väčšia dávka napätia.(17.12.2019)

Skvelá epizóda, v ktorej sa mimozemská látka dostáva na palubu lode a dejú sa s posádkou divy. Záhada sa postupne odhaluje. Humoru je trochu viac. - občas je ustrelený, ale občas sa podaril - šermujúci Sulu či "opitý Ír". Dochádza dokonca aj pästnej výmene medzi Kirkom a Spockom. Napätie, čo sa týka katastrofy lode, je síce slabšie (viacmenej slovne) spracované, ale epizóda napriek tomu podarená.(18.12.2019)

Epizóda začína nevinne, ale postupne sa na hviezdnej lodi odohráva terno. Kapitán ani posádka, ktorí sú vydaní na pospas nevychovaného a hormónami nabudeného tínedžera s mentálnymi superchopnosťami, si nedokážu dať rady a prestávajú mať kontrolu nad loďou. Atmosféra stúpa. Celkom dobré obsadenie mladíka Charlieho. Akurát ten záver.(19.12.2019)

Prvýkrát sa Enterprise stretáva s rasou mimozemšťanov, ktorá susedí s pozemskou alianciou a sú ňou obávaní Romuláni. Musím pochváliť ich kostýmy, menej už kulisy romulánskej lodi, ktoré sú príliš strohé a interiér tvorí iba jedná malá hala. Epizóda okrem pre diváka atraktívnych vojnových akcií ponúka aj psychológiu, nielen dvoch kapitánov, ale aj dvojice, ktorá sa chcela zobrať. To nahradí aj občasnú naivitu. "Ten pozemský kapitán musí byť snáď čarodejník."(20.12.2019)

Zaujímavá epizóda o androidoch, ktorí chcú alebo skôr budú lepší ako ľudia. Je zaujímavé, že hoci ľudia v Star Treku cestujú naprieč galaxiami, androidom/ľudským strojom sú mierne šokovaní. Aj to, že bol vyrobený s pomocou vyspelejšej civilizácie, nie tej ľudskej (v ST: Nová generácia sú už androidi bežne - napr. Data). Nezabudnuteľný je aj mohutný Ted Cassidy (aka Lurch z Adamsovcov).(23.12.2019)

Trestanecká kolónia a zároveň psychonápravné zariadenie, ktoré skrýva tajomstvo. Začiatok s hľadaním votrelca pôsobí trochu nudnejšie, ale len čo vystúpi posádka na planétu, získava to grády. Prišlo mi úsmevne, keď popisovali votrelca: ...výška 180 cm, štyridsiatnik... hlavne že votrelec vyzeral na 60-ročného sivovlasého deda (foto na plagáte). :-) Dotyčný herec zahral rolu tak, ako keby to mala byť jeho posledná.(26.12.2019)

Epizóda ťaží hlavne zo zaujímavého námetu a tiež napínavej zápletky nákazy na planéte, kde dospelí neexistujú a deti staršieho veku než sa zdá začínajú tiež vymierať. Nákaza je častým námetom vesmírnych opier a Star Trek ju spracoval veľmi dobre.(26.12.2019)

Krimi zápletka prepašovaná do sci-fi. Síce nie tak zaujímavá, ako väčšina ostatných epizód seriálu, ale fajn spracovaná, hlavne tie trilerové momenty, atmosféra a postupné odhaľovanie.(14.1.2020)

Epizóda zameraná hlavne na Spocka a jeho neoblomnú logiku. Až mi bolo ľuto toho, ako je neustále terčom či už sťažností alebo posmeškov. A preto - nech žije logika. Záver bol pekne akčný.(15.1.2020)

Super epizóda o súdnom procese v kozme. Síce záver vyzerá ako šitý horúcou ihlou, ale ako celok funguje. Niektoré veci pobavia, ako napr. keď počítač pre súdom predstavuje osobu Kirka a výčet jeho medailí je tak rozsiahly, že by mu závidel aj 80-ročný admirál. Nechýba tiež odsudzovanie "chladných" počítačov. Alebo hlášky: "Pán Spock, vy ste ten najchladnokrvnejší muž, akého poznám." Spock: "Ďakujem vám, doktor."(16.1.2020)

Vzbura vždy loajálneho Spocka je podivuhodná a z prvej epizódy sa človek veľa toho nedozvie, prečo koná ako koná. Jeffrey Hunter je zamaskovaný k nepoznaniu. Škoda však, že väčšinu epizódy tvoria ukážky z pilotného dielu, ktorý fanúšikovia seriálu veľmi dobre poznajú a tak sa iba rekapituluje a rekapituluje.(18.1.2020)

Iba dokončenie dvojdielu, v ktorom sa rekapituje pilotná epizóda. Bohužiaľ nemá žiadnu pridanú hodnotu. A na konci, počas vyústenia zápletky, je pilotný diel mierne upravený (resp. je zamlčná istá scéna), aby koniec vyznel inak.(21.1.2020)

Doslova i obrazne oddychová epizóda, ktoré ako také príliš nemusím. Naviac je to až príliš fantazijný úlet. Vyskytne sa tu pekná nová poručíčka - ale že si vyberie práve obstarožného doktora? To mi hlava neberie.(22.1.2020)

Škoda záveru, ktorý mi neprišiel podarený, ale celkovo štandartne fajn epizódka. Inak, viac fantazijný námet než vedecko-fantastický.(25.1.2020)

Epizóda má síce viac drobných vád, ale aj jednu veľkú a úsmevnú, ktorou je šokantný súboj Kirka s plazoidným emzákom. Nielen jeho rýchlosť, či skôr pomalosť (mimochodom, jeho rýchlosť sa pri rôznych úkonoch mení), ale aj jeho ošatenie, za ktoré by sa nehanbil ani Fred Flinstone. Naivné zháňanie surovín pušného prachu, ktoré sú volne vytrúsené na povchu planéty, je tiež úsmevné. A bacha, warp faktor 8 je už cez hranu. Epizóda ale aj napriek zmienenému má šmrnc.(27.1.2020)

Epizóda so zápletkou o paranormálnom vesmíre je celkom zaujímavá, ale trochu zlyhavá jednak v predstaviteľovi Lazara a jednak v slabších efektoch, ktoré nemohli diváka presvedčiť asi ani v dobe vzniku. Obsah tak vyhráva jasne nad formou.(7.2.2020)

Prvýkrát zápletka o časovej anomálii a stretu prítomnosti s pozemskou minulosťou. A je výborná. Tvorcovia sa na nej adekvátne vybláznili, čo dokumentuje aj mnoho vtipných momentov. Samozrejme, sú tu prítomné časté naivnosti a občas aj skreslené či dosť prispôsobené znalosti o fyzike a čase, ale dajú sa odpustiť. Napr. aj tá, kde sa Kirk nechá počuť, že o 200 rokov by bol naspäť vo svojej prítomnosti, pričom startrekovský svet sa má odohrávať až v 24. storočí.(7.2.2020)

Epizóda je nápadne podobná neskôršej zápletke seriálu Hviezdna brána s Orijmi. Aj keď záverečnú pointu má odlišnú. A musím povedať, že to celé fungovalo skvele.(10.2.2020)

Výborná zápletka o forme vojny na cudzej planéte, akási vojna budúcnosti, kde počítače rozhodujú o obetiach. Väčší priestor dostáva sympaťák Scotty a jeho neoblomnosť a tvrdohlavosť je na jednotku. Akčne i filozoficky poňatá epizóda.(12.2.2020)

Charizmatický Rocardo Montalban v nebezpečnej hrozbe z minulosti. Je úsmevné počuť, ako sa lety mimo Slnečnej sústavy odohrali už v 90. rokoch a spomína sa tam aj rok 2018. Záver mi prišiel k záporákom až príliš benevoletný.(12.2.2020)

Odychovejšia epizóda, aj keď Kirkom v istej chvíli zamáva beznádej. Nemusím však vidieť zamilovaného Spocka či zdrogovaných členov posádky, ako hlásajú lásku a šťastie. Našťastie je tu aj humor, hlášky a vidieť sa oplatí aj pästnú výmenu medzi Kirkom a Spockom.(13.2.2020)

Epizóda s hororovou zápletkou, konkrétne kategórie monster horor. Škoda, že v závere to vyšumí a končí akýmsi rozprávkovým happyendom. Všetko predtým je ale viac ako fajn, vrátane kulís.(14.2.2020)

Prvé stretnutie s barbarskými Klingónmi; keď ich vizáž je skôr úsmevná - trochu botoxu na tvár, chlpatejšie obočie a to je tak všetko. Ich veliteľ je dokonca inteligentnejší a rečníckejší ako Kirk. Kirk sa, naopak, chová ako arogantný barbar, ktorý chce za každú cenu násilný konflikt...až ho nespoznávame. Našťastie všetko riešia mierumilovní domorodci, ktorí sú viac, ako sa zdajú.(17.2.2020)

Zápletky s cestovaním v čase sú vždy atraktívne, ale toto je zároveň jedna z najnezabudnuteľnejších epizód celého seriálu. Silný odkaz, humor, dojímavý záver. Čo tam potom, že Spock si v roku 1930 zo súčiastok poskladá (novinovo-videový) internet, alebo že kortizoinom nadopovaný McCoy neustále blúzni o nejakých vrahoch.(27.2.2020)

Fajnový, do hororu ladený diel - vesmírna invázia trochu inak. Ešte aj humor tu sedí. McCoy: "Nevrav Spockovi, že som ho nazval najlepším prvým dôstojníkom flotily." Logické chybičky sa síce nájdu, ale prižmurujem očko.(28.2.2020)

Druhá séria je o niečo slabšia ako tá úvodná. Topkových epizód je menej, pribudlo viac priemerných a menej originálnych a potom aj pár odľahčených epizód, ktoré mi nesadli. Stále však ide v priemere o vysoko nadpriemerné epizódy so zaujímavými témami, s ktorých by som vypichol hlavne epizódy Podvrženec, Stroj zkázy, Imunitní reakce a Absolutní počítač.(25.5.2020)

Goticky hororovo vyzerajúca epizóda, v ktorej sa však viacmenej iba kecá a tak atmosféra odchádza skôr do úzadia. Trocha vzruchu je až na konci.(2.3.2020)

Viac filozoficko-romantická epizóda v ktorej je predstavený tvorca warp pohonu a mimo iného sa dozvedáme, že pod Pozemskú federáciu patrí cca 1 000 planét.(4.3.2020)

Druhé stretnutie s Klingónmi, iné veci však zaujmú viac - napríklad podarené komické scény s McCoyovým doktorstvom a rodením detí. Scény v exteriéri sú paradoxne tie najslabšie.(4.3.2020)

Star Trek poráža boha, aspoň teda starogréckeho. Pobaví Scottyho tvrdohlavosť - nezvykne byť tak emocionálny.(5.3.2020)

Napriek tomu, že prvýkrát vidíme domovskú planétu Vulkánov a stredobodom pozornosti je Spock, epizóda pokrivkáva v nelogickostiach. Už len to, že v súboji je Kirk takmer rovnocenný súper. Kde ostala vulkánska sila? Aj so Spockovými emóciami je to prehnané.(8.3.2020)

Skvelá epizóda o mimozemskej lodi - ničiteľovi svetov, ktorá dá poriadne zabrať aj posádke Enterprise. Dusno je nielen pri akčných scénach, ale aj pri pravidlách velenia vesmírnej lodi medzi Spockom, iným kapitánom a Kirkom. A v neposlednej rade musím pochváliť vizuál a špeciálne efekty, ktoré pripomínajú 3D.(9.3.2020)

Začiatok vyzerá ako tuctová detektívka, ktorá sa do sci-fi nehodí, našťastie aj vďaka dobrým nápadom a humoru je to nakoniec viac ako obyčajné krimi. Veď kto by to na dobráka Scottyho tipoval, že bude nožom rúbať hlava-nehlava, ešte k tomu jeho milované ženy. Záverečné vysvetlenie až príliš uletené.(10.3.2020)

Skvelý námet o starom preprogramovanom robotovi, ktorý neskôr rozvíja prvý celovečerný startrekovský film. Pre takéto námety mám rád retro vedeckú fantastiku. Síce nie je dostatočne vysvetlené, odkiaľ nabral starý robot moc na ničenie kozmických lodí a odkiaľ nabral schopnosť kriesiť ľuďom život a opravovať ich stroje, keď cudzia sonda, s ktorou sa zlúčil, mala iba sterilizovať pôdu, ale mimo toho išiel z neúprosného robota vyzbrojeného logikou strach a napätie, pekne dotvorené hudbou.(11.3.2020)

Stroj hrajúci sa na boha už námetom v seriáli bol, ale rajská záhrada nie. Lepší by bol možno názov Vyhnanie z raja, pretože to posádka Enterprise (mimo Spocka samozrejme) spôsobili chudákom šťastným. Pokrok predsa musí byť, za každú cenu.(22.4.2020)

Opäť epizóda s filozofickou úvahou, čo by sa stalo, keby...pojatie paralelného vesmíru i preskakovanie medzi vesmírami sú však značne nelogické a skôr úsmevné (lodný počítač potvrdzuje nedokázateľné hypotézy), čo samozrejme ide prepáčiť. V dobrom pobavia scény, kde sú (Rus) Čekov či (Číňan) Sulu nepriateľsky naladenými členmi paralelnej posádky. Spock je však rovnako logický tu i tam.(23.4.2020)

Lepšie by bolo, keby starobou bola zasiahnutá celá posádka a nielen pár jej členov, ale aj tak to ujde. Starý Kirk mal teda riadne zmenenú náturu. Konečne som sa dozvedel, čo potrebuje kapitán neustále toľko podpisovať - a ono je to správa o stave paliva. :-)(6.5.2020)

Opäť Mudd. Epizódy s ním patria medzi to najslabšie, či sa v seriáli natočilo. Pritom začiatok s androidom sľuboval zaujímavejšiu zápletku. Až príliš veľa humoru a uletenosti. Ale v takej zlatej "klietke" by sa mi páčilo.(6.5.2020)

Príliš veľa komična. Ak je ho trocha, je to spestrenie, ale ak je ho veľa, je to na obtiaž. Aj toto je ten prípad. Aj keď scéna s Scottym sa vydarila. Ešte aj Klingóni tu figurujú nie ako hrdá a bojovná rasa, ale ako úlisní špehovia a zbabelci. Celkovo podpriemer a jedna z najslabších epizód celého seriálu.(8.5.2020)

Rímske impérium v 20. storočí. Zaujímavý, aj keď štylisticky nie celkom dopracovaný námet. Záver pekne akčný. Scotty opäť dostáva pochvalu za nedodržaný príkaz.(8.5.2020)

Stretnutie so Spockovými rodičmi, vďaka ktorému sa ukážu rodinné pnutia. Dozvedáme sa tiež, že hviezdne lode Federácie nie sú najrýchlejšie v galaxii. Škoda, že Spockovho otca zahral ten istý herec, čo romulánskeho kapitána v jednej z predchádzajúcich epizód. Ale inak epizóde nič nechýba - mimozemské rasy, sabotáž, spiknutia, akcia, dokonca fungujúce napätie.(9.5.2020)

Na dnešnú dobu prekvapivá militárnosť razí z tejto epizódy. Kirka som normálne nespoznával. Asi to súvisí s dobou vzniku seriálu a realitou studenej vojny. Inak škoda, že keď už sa na scéne objavili Klingóni, tak sa príbeh neuberal viac ich smerom. Dobrá kosť, tá čarodejnica.(11.5.2020)

Druhá séria má viacero slabších epizód, hlavne výber tém nie je nič moc. Toto je ďalšia z nich. Má pár lepších momentov, tie sa ale vyskytujú väčšinou na palube Enterprise a ich stredobodom je hláškujúci Spock. Aj logických chýb je viac ako obyčajne.(12.5.2020)

Opäť otrepané klišé o sebaobviňovaní, tak časté v americkej kinematografii, a aj keď epizóde chýba napätie, lepšiaci sa záver to vyrovnáva.(14.5.2020)

Obria améba a Enterprise ako vírus v nej. Po dlhom čase opäť výborná epizóda s originálnym námetom a v závere i napätím. Dobré efekty.(16.5.2020)

Iba ďalšia z komedionálnych epizód, ktoré ja nemusím. Tým netvrdím, že dej nudí, alebo že by sa tu nenašlo pár komických hlášok, ale od seriálu Star Trek očakávam niečo úplne odlišné. Ešte aj to nelogikum, že s gangstrami musí jednať v rukavičkách, aby náhodou neporušili nejakú smernicu. Paradoxne zlýhava fakt, že je posádka Enterpise inteligentnejšia a v hojnom počte pritom musí dochádzať k pästným vybavovačkám.(16.5.2020)

Enterprise sa stretáva s (takmer) bezvýchodiskovou situáciou...ich koniec sa blíži a oni nemajú žiadnu zbraň...iba že..iba že by stavili na ľudské zbrane. Nechýba napätie a v závere i štipka humoru...My obvykle ženy nemlátime...Prečo nie? Síce bolo divné, že tak vyspelá rasa si vystačí s jediným high-tech inštrumentom, ale radšej to nerozpytvávajme. Kirkovi zasa padla do náručia šmrcovná Keloňanka.(19.5.2020)

Už niekoľké stretnutie s tak mocnými emzákmi, že pripomínajú skôr bohov než humanoidné bytosti. Zaujímavá zápletka, diabolský "Spock" a silná hrozba. Škoda nelogičností. Tvorcovia si naivne dokázali predstaviť androidov iba ako bezcitné kovové schránky a nie také so senzormi na cit, dotyk, teplo atď. Nedotiahnutý je aj záver, keď zo stavby androidov oné mocné bytosti nepochopiteľne a bez vysvetlenia upustia.(19.5.2020)

Podobná téma ako v prípade epizódy Chlieb a hry, akurát Rímske impérium vystriedala Nacistická ríša. Má to síce veľa logických chybičiek, chýma mu väčšiqa originalita, ale rozhodne nenudí. Spockove uši sa tu spomínajú dvakrát či trikrát tak často ako obyčajne.(20.5.2020)

Jedna z najlepších epizód 2. série. Človek vs. stroj, v ktorom človek očakávateľne vyhráva. Síce naivné, ale tak pekne - starosvetsky - nepremožiteľný stroj je premôžený pomocou filozofickej konverzácie. Gradujúci záver je nielen akčný, ale aj s dávkou napätia.(22.5.2020)

Akčnejšie poňatá epizóda, ktorá si berie na paškál viacero tém naraz. Tou najslabšou je záverečná, kde sa seriál až príliš vlastenecky upriamuje k tomu, čo nie je startrekovské - Spojené štáty kvôli globalizácii sveta niekoľko storočí neexistujú a postavy ich napriek tomu glorifikujú, poznajú ústavu, symboly, odkazy. Je smiešne, ako sa tvorcovia nedokázali od tohto odstrihnúť. Druhou slabinou epizódy, a bohužiaľ nielen tejto je, že až príliš často seriál (nelogicky) pripodobňuje vývoj cudzích planét k tomu pozemskému - v tomto prípade prítomnosť Spojených štátov, yenkyov a "žltých" komunistov. Začiatok epizódy ma ale bavil, Morgan Woodward so svojimi strašidelnými grimasami sa objavil už druhých krát v seriáli a opäť priťahoval pozornosť.(22.5.2020)

Originálne, vizuálne zaujímavé, kopa high-tech pakšamentov i zaujímavá osoba cestovateľa z iného sveta v 20. storočí. Ale...posádka Enterprise ako by bola iba na vedľajšej koľaji a vystreleniu atomóvej rakety a doprevádzajúcimi dokumentárnymi zábermi je daný až príliš veľký priestor. Úsmevne zasa vyzerá usmerňujúce intro, v ktorom kapitán pre lodný denník hovorí, že sa sveteľnou rýchlosťou presunuli do minulosti s úlohou skúmať históriu 20. storočia. :-) To už mohli rovno ísť skúmať stavanie pyramíd, dinosaury, trilobity, vznik Zeme, načo tá trochárina.(25.5.2020)

Tretia séria je síce o niečo slabšia ako 2. séria, ale aj v nej sa dá nájsť dostatok kvalitných epizód, a aj pár topkových, z ktorých by som spomenul Spockův mozek, Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe, V mžiku oka a Vetřelec v mém těle. Škoda, že tvorcovia nepokračovali ďalšími sériami.(3.7.2020)

Mix westernu a sci-fi patrí medzi najuletenejšie crosovery. Dorazil čas aj pre ST, konkrétne do prestrelky u ohrady O.K. Corral. Dobrá atmsosféra, aj menší pocit beznádeje. Zaujímavé, že si miestnu mačičku našiel Čechov a nie Kirk. Úsmevne mi však pripadala skutočnosť, ako Kirk so Spockom dopodrobna ovládali históriu historických postáv a dátumov a že ešte aj do polovice príbehu sa snažili každému vysvetliť, že oni nie sú tými, za koho sú vydávaní.(26.5.2020)

Ešteže tu boli Klingoni, sabotáž na Enterprise a v závere bezvýchodisková situácia s dávkou napätia a vesmírny súboj, lebo nevesta z Troyiu bola z toho všetkého najslabší element. Nakopať jej zadok tak, že si mesiac nesadne. Aspoň do role mohli obsadiť niekoho krajšieho. Nemôžem si odpustiť poznámku, že klingonské lode sú krajšie ako lode Federácie, hoci kapú už po prvých strelách z fotónových torpéd.(27.5.2020)

Po westernovej téme prichádza indiánska. Prečo nie, aspoň, keď je obstojne vysvetlená - systematické osídľovanie planét našej galaxie rasou Ochrancov. Kirk (alebo Kerok) sa môže cítiť ako boh a využívať tak výhody, ktoré mu z toho plynú - krásne tiché prostredie, úcta, pekné indiánky. Dobré (faceliftované) efekty a prítomnosť skutočného obelisku.(29.5.2020)

Príbeh určite zaujímavý a originálny (Kirk ako Romulán, Spock ako subjekt sexuálnej túžby romulánskej veliteľky), ale na druhej strane aj plný logických chýb a skutočnosti, že šťastie a náhody až príliš do seba zaklapnú. Na tak špionážnu zápletku mi tu chýbalo aj potrebné napätie. Úsmevné je, že Romuláni sú vraj bojovný národ a Kirk ich katuje jedinou ranou a je tu toho ešte viac. Škoda toho množstva nelogizmov.(29.5.2020)

Zlo povstáva skrze detí a Kirk má čo robiť, aby dostal moc nad Enterprise späť do svojich rúk. Išlo by to ale aj jednoduchšie, keby na deťoch použil nejakú formu násilia, napríklad pravačku, alebo aspoň uspať všetkých nejakým plynom vo ventilačnom systéme.(31.5.2020)

Rozhodne zaujímavý námet s množstvom hi-tech hračičiek, nápadov a pekných slečiniek. Takého mecha-učiteľa by som bral. Ja na Kirkovom mieste by som si vybral planétu so stupňom vývoja ľudí podobných Zemi v roku 2030. Určite by to bolo zaujímavé.(2.6.2020)

Spock v pomätení mysle a slepá psychologička, ktorá vidí skrze špeciálny oblek - fajn vychytávka. Ale to, že ľudia pri pohľade na ultraškaredého emzáka upadnú do šialenstva, je jemne povedané úsmevné.(2.6.2020)

Stretnutie s vyspelejšou rasou podobnou s tou z pilotného filmu Klietka. Zápletka je však iná. Dobré masky. Sranda, že keď mučia doktora, je plne oblečený, keď Kirka, tak je polonahý.(3.6.2020)

Už sa aj rozlúčili s Kirkom a on sa ráčil navrátiť sa späť. Škoda, že Tholiania sa vyskytujú viac v názve ako na obraze. Ich sieť je len krovím epizódy a všetko dôležité sa odohráva medzi posádkou. Otravný McCoy opäť ukázal, prečo je nanesympatickejšeou postavou Enterprise.(4.6.2020)

McCoy ako milovník...no zbohom. Zvyknem mať trochu obavy pri filozofických názvoch epizód, ale táto patrí medzi výnimky. Má veľmi zaujímavú tému - desaťtisíc rokov stará loď plaviaca sa vesmírom a vydávajúca sa za svet, v ktorej slová tvorcov sú hlasmi božími a vedecká fantastika sa spája s religiozitou.(5.6.2020)

Celkom slabá téma i zápletka. Aj preto ma prvá polovica deja začala nudiť. Druhá polka sa síce lepší, ale aj kvôli tomu prvoplánovému pacifizmu to nie nič extra. Logických chýb je tiež dosť. Keď Klingóni, tak radšej v podobe vesmírnych bitiek.(7.6.2020)

Nie zlá téma, aj keď telekinéza bola v seriáli už viackrát jeho náplňou. Ale sledovať vyše 20 minút natriasanie sa hlavných protagonistov (pod mocou uchvátiteľov) v krčoch a prisprostých tancoch - kvázi ponižovanie - mi prišlo dosť nudné. Uhuru konečne aspoň na chvíľu vidíme aj v niečom ženskejšom.(9.6.2020)

Konečne parádna téma hodná Star Treku. Zrýchlenie až na neviditeľnú úroveň a neviditeľní votrelci. Kirk opäť nezaprie svoje playboyjské pudy. Len taká drobnosť - pri ultraspomalení niektorých scén vidno trhané zábery - darmo, vysokorýchlostné kamery vtedy ešte neexistovali.(11.6.2020)

Enterprise bez kapitána a Kirk bez svojej lode. Viac priestoru dostáva Scotty, a to je len dobre. Malý postreh - keď sa na prieskum planéty prizve k výsadku nejaký vedec - vždy je to žena (kvôli playboyovi Kirkovi), na moje prekvapenie tentoraz je to ale muž - koniec ale ukáže, prečo tomu tak bolo - ženu by nenechali umrieť.(12.6.2020)

Slabšia zápletka o smrtiacej nenávisti, ktorá sa scvrkáva na duo emzáckych votrelcov. Pri viacerých momentoch bohužiaľ aj nudí - napr. pri potenciálnej autodeštrukcii Enterprise, pri dekontaminácii planéty alebo pri naháňačke dvoch emzákov - všetko len s cieľom naťahovať čas. Plus má značné množstvo logických chybičiek a ani nie je vysvetlené, ako jeden z humanoidov dokáže voľou ovplyvňovať navigáciu lode.(12.6.2020)

Daľšia z rady tém o úteku zločincov či šialencov. Nielen tvorcovia Star Treku ale celkovo Američania ich často používajú. Pre mňa tieto témy až tak atraktívne nie sú, ale táto je celkom nápaditá, s viacerými hláškami a hlavne, vždy sú užívam, keď má dočasné velenie Enterprise nadporučík Scotty.(13.6.2020)

Samota versus preľudnenie, ktoré v budúcnosti čaká aj našu planétu. "Každý z nás by zabil, aby mal miesto iba pre seba". Epizóda by si pýtala viac akcie, sofistikovať zápletku a trochu pritlačiť na záver, ale inak fajn téma.(16.6.2020)

Scotty sa nám zamiloval a takmer zabúda na svoje povinnosti. Ale vkus má dobrý. Zápletka je zaujímavá, ale trebalo na nej viac popracovať, aby sa diváci o záhadnom jave nedozvedeli iba tak, že im to ten "jav" sám vyjavil. Dekompresná komora má teda obrovskú moc.(17.6.2020)

Prosociálne orientovaná epizóda, ktorá mi témou trochu pripomenula Demolátora. Horných 10 000 si užíva slastný a kultúrny život bez násilia niekde tam hore, a to všetko na úkor miliónov pracujúcich, ktorí začínajú vyťahovať pazúriky. Kirkovo nezasahovanie do autonómneho sveta sa tentoraz odsúva na vedľajšiu koľaj. Komunisti by boli z neho unesení. Iné starosti má Spock, na ktorého sa po romulánskej veliteľke tentoraz zamerala žena prahnúca po jeho veľkom...ehm...intelekte.(18.6.2020)

Deti kvetov dorazili už aj do Star Treku. Miešať 60-kové hnutie do ďalekej budúcnosti je trochu trápne a nehodné tohoto seriálu. A ešte keď 400-člennú posádku oblbne 6-členná partička hippies. Rozum a techniku odmietajú, hlavná vec, že ju ovládajú pomaly lepšie ako profíci. Všetci prestávajú makať a začnú počúvať hudbu, ako keby nikdy hudbu nepočuli. Akurát Čechovova kamarátka bola na zožratie a koniec zasa nastolil späť "boží" poriadok.(19.6.2020)

Zaujímavý začiatok, ktorý sa neskôr prehupuje k pointe o androidoch a nesmrteľnému človeku. Téma androidov nie je pre Star Trek nová, už v prvej sérii je o nich jedna epizóda, aj keď trochu z iného súdka. Nevieryhodná je ale skutočnosť, že sa Kirk behom cca 3 hodín zamiluje do dievčaťa, hlavne keď vieme, aký je playboy a ako často necháva po planetách svoje "lásky". Kirk sa celkovo chová nelogicky. Minimálne mohli obsadiť do role androidky niekoho krajšieho, zvodnejšieho, ktorému nemuseli skvostnými šatami zakrývať jeho nesúmernú postavu.(25.6.2020)

Začiatok navnadil, ale akonáhle sa posádka premiestnila na planétu a začal naivný súboj tímov, stratilo to náboj a prevládli nelogičnosti.(3.7.2020)

Vedecko-poznávacia epizóda, ktorá skončí ocitnutím sa v minulosti. Spock sa prvýkrát (takto pred koncom seriálu) ocitá v milostnej scéne, končiacej dramaticky, aj keď to vysvetlenie prepuknutia jeho citov je dosť nelogické - to, že sa dostali do minulosti planéty predsa neznamená, že je v minulosti vývoja seba samého.(3.7.2020)

Koniec kultu v jednej z najlepších epizód 3. série, aj keď nie celého seriálu. Ten by si zaslúžil niečo epickejšie. Avšak aj takýto záver je veľmi fajn, pretože zápletka je vymakaná, má náboj a priestor dostáva temer celá posádka (chýbala akurát Uhuru). Tiež sa pridávam sa k názoru, že seriál mohol mať viac sérií, nielen tri.(3.7.2020)