Bakaláři

Komedie / Krátkometrážní
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Předloha:

Ladislav Županič (povídka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (více)

Série(16) / Epizody(561)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele EKLEKTIK k tomuto seriálu (56)

Spodky (1979) (S08E05)

"To bude nějaký komplikovaný." Smutný příběh se šťastným koncem, natočený podle zadaného tématu "Detektivem proti své vůli", vypráví o nekolegiálním chování číšníků, o správném vedoucím a o rekonstrukci na místě činu, která nakonec vše vysvětlí, aby se mohlo jít oslavovat, za dobře utajené peníze. ()

Vlak (1979) (S08E08)

"To já vím, že to je dobrý, když to dělala maminka." Rodičovský příběh, natočený podle zadaného tématu "Nejlepší žena mého života", vyprávějící o osudovém setkání, při cestě vlakem a o potřebě rodičovské lásky, který je neuvěřitelně dojemný a jehož křehkost umocňuje i předčasně zesnulá Eva Jakoubková. ()

Trafika (1979) (S08E20)

"Fuj, to mi nastražil, sám tabákovej ďábel." J. Sovák na vyhlídkové jízdě po trafikách v Praze 6 a na bývalém obratišti Podbaba, trápící se abstinenčními příznaky poté, co se mu i přes postupné snižování původní dávky padesáti cigaret na deset, půlení cigaret a pět různých a zcela zaručených metod, nepodařilo přestat kouřit a s čímž mu nakonec pomohla až mužská ješitnost. Nejlepší je prostě, vůbec to nevzít do huby, pardon do úst a jak tady píše má oblíbená kolegyně LadyPupu, fakt platí: Nemít TO u sebe, nekupovat TO, nepřijmout TO ani jako dar! ()

Lůžko (1979) (S08E21)

"Někdo to potřebuje, aby líp usnul." Železničářský příběh, natočený podle zadaného tématu "Jak jsem bojoval s pokušením", s takřka erotickou zápletkou, který vypráví o jedné opravdu moudré a charakterní spolucestující. ()

Syn (1979) (S08E35)

"Takhle to přece nemůže zůstat, něco se musí stát." Od začátku, až do konce dojemný a silný příběh z televizního cyklu "Bakaláři", natočený podle zadaného tématu "Jak jsem poznal, co je domov", se skvělým Lukášem Bechem v roli sedmiletého Káji, který svou maminku, trvale ohluchlou po prodělaném zápalu mozkových blan, seznámí s technikou odezírání ze rtů a tím jí pomůže k návratu do normálního života. Všímavým divákům, bydlícím v pražských Dejvicích, jistě neuniklo, že se děj odehrává v jednom paneláku na sídlišti Červený vrch, blízko ulice Arabská. ()

Obrázek (1979) (S08E37)

"To si neumíte představit, co někteří rodiče dělají, aby jejich dítě vyhrálo." Dětský příběh, natočený podle zadaného tématu "Můj nezapomenutelný zážitek s dítětem", částečně připomínající události, vzniklé okolo návrhu nové budovy Národní knihovny od Jana Kaplického a vyprávějící o výtvarně nadané žákyni třídy 2.D, která sice byla diskvalifikována za něco, za co nemohla, ale zároveň získala to, co jí chybělo, stejně jako její mamince v podání Jaroslavy Brouskové, jejíž roli jsem jí opravdu nevěřil, na rozdíl od Františka Němce, který má děti, snad opravdu rád. ()

Stopař (1979) (S08E38)

"Jednou denně, se má udělat dobrej skutek." Cestovatelský příběh, natočený podle zadaného tématu "Můj nezapomenutelný zážitek s dítětem", dotýkající se tehdy aktuálního problému emigrace a rodinného prostředí bez citového zázemí, jehož problematika je aktuální i v naší současnosti. ()

Pyžamo (1980) (S09E16)

"To je fajn, to nemůžu." Předvídatelný příběh, na němž je více než viditelné, že nevznikl úplně přesně podle zaslaného námětu a jenž by, bez umělého natahování v podobě různých záběrů s hudebním doprovodem, trval tak pět minut a ve kterém, se před očima diváka odehrává Československá socialistická varianta, pyžamové párty, plná soudruhů a soudružek. Pozornějším jedincům, toužícím po shlédnutí této mikrokomedie, však doporučuji nenechat si ujít scénu s konzumací míchaných vajec, v jejímž závěru je možné na okamžik spatřit, jak se Iva Janžurová, úplně odbourá. ()

Blondýna (1980) (S09E17)

"...ale pozor, jinak je chytrá, jak vopice." Zajímavé, kam až sahá historie vtipů o blondýnkách, aneb exkurze po kadeřnických salonech s typicky žensky uvažující vyšetřovatelkou Drahuškou, které se málem podaří dopadnout vychytralou a agresivní zlodějku. ()

Lavice, moje žena a já (1980) (S09E21)

"Nevšímejte si toho, prosím vás, jste dospělí lidé." Študácký příběh, částečně připomínající film "Marečku, podejte mi pero", byl natočený v ostravském studiu ČST a vypráví o manželích Brýdlových, kteří společně navštěvují dálkové studium gymnázia, sedí spolu v jedné lavici třídy 4.B, ale ke svému vzdělávání přistupují zcela odlišně. Manželka, kterou si její muž neustále dobírá, že má přesváhu, je snaživou a svědomitou žákyní, pravidelně se připravující na každou hodinu, zvládající pečovat i o jejich dvě děti Kubu a Petru. Zatímco manžel je typický příklad žáka, jehož učení nebaví, svůj volný čas nejraději tráví s Karáskem na pivu a při písemných zkouškách by od své ženy nejraději opisoval, což se jí pochopitelně nelíbí. Takže si na její žádost musí manžel přesednout k jinému spolužákovi, jehož lavici zdobí vyrytý nápis "Miluji tě, Eva", na který se rozhodne odpovědět "Já tě také, Jiří". Další den, pak v lavici najde ukrytý dopis se vzkazem, že by ho dívka ráda poznala, že má přijít zítra ve čtyři hodiny do Čedoku, že bude mít v ruce otevřenou učebnici chemie a on, že má mít květy. Když se tam ale Jiří s květy a "Květy" dostaví, s hrůzou zjistí, že se jednalo pouze o nejapný žert pubertálních gymnazistek a tak se večer navrací, ke své své ženě domů. V inscenaci dále hrají Nataša Kalousová s Janem Vlasákem a Zdeněk Žák, se v ní zmiňuje o filmu "Supi nad Aljaškou", což je dobrodružný western z roku 1973 natočený v koprodukci Německa a Jugoslávie. ()

Pleš (1980) (S09E32)

"Miládko, bylo to strašně dobrý." Gastronomický příběh natočený podle zadaného tématu "Nevíš o nějaké protekci?", plný kulinářských rad, lehce připomínající zápletku z filmu "Cesta do hlubin študákovi duše", která však nedopadla úplně tak, jak byla vymyšlena, ale přesto dopadla na výbornou. ()

Host (1980) (S09E36)

"Babám vstup zakázán!" Noční příběh, natočený podle zadaného tématu "Takového člověka bych chtěl potkat ještě jednou", ze kterého není příliš jasné, kdo koho by chtěl vlastně, potkat ještě jednou. Jestli Sovák Navrátila, nebo Navrátil Sováka, či Zázvorková Navrátila, nebo Navrátil Zázvorkovou. ()

Kbelík (1981) (S10E01)

"Já náhodou jím všechno, víš, ale musí to bejt kaloricky hodnotný." Historka postavená na principu pořekadla "Co je v domě, není pro mě.", v tomto případě rozšířené na celé sídliště, ve kterém byly všechny paneláky natolik stejné, až jejich podobnost způsobila nečekané prozrazení jednoho nevěrného manžela, kterému jeho manželka a milenka pořád připravovaly studené večeře i přesto, že veka není kaloricky hodnotná. ()

Myš (1981) (S10E08)

"Já ti něco pustím, chceš?" Manželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak tomu neuvěřím", obsazený druhou manželkou majora Zemana a emigrantem, ve kterém se vypráví o tom, že škrábavý nebo skřípavý zvuk, nevydává pouze malý hlodavec a že když jeden něco slyší a druhý ne, nemusí být ten první bláznem a ten druhý neslyšícím. ()

Herečka (1981) (S10E09)

"Když to řikáš ty, tak tomu věřim." Rodinný příběh, natočený podle zadaného tématu "Kdybych to neviděl na vlastní oči, tak tomu neuvěřím", podávající jasný důkaz toho, že herečkám nelze věřit ani nos mezi očima, ve kterém exceluje Petr Nárožný, za zdatné asistence Antonie Hegerlíkové, spolu s vyjímečně, takřka přirozenou Zuzanou Fišárkovou a Lenkou Kořínkovou, tentokrát bez lalůčku. ()

V porodnici (1981) (S10E25)

"Tak co děvčátka? Hekáme, hekáme?" Porodnický příběh, natočený podle zadaného tématu "Ta rozkošná mateřská dovolená", vypráví o cestě do porodnice a z porodnice, nejdříve bez tatínka a pak s tatínkem, aby si tam taky užil, ale on si vlastně nic neužil, na kterém mě zaujala úsměvná i dojemná forma projevu, ale také zajímavý hudební doprovod, jenž zde dostal výrazně větší prostor, než v jiných bakalářských povídkách. ()

Logik (1981) (S10E26)

"Tak já to dám do paměti, jo?" Rodičovský příběh, natočený podle zadaného tématu "Ta rozkošná mateřská dovolená", vyprávějící o tom, že některé problémy nevyřeší ani ta nejmodernější výpočetní technika. ()

Dům pro celou rodinu (1981) (S10E27)

"Je to blázinec, co?" Rodičovský příběh, natočený podle zadaného tématu "Ta rozkošná mateřská dovolená", vyprávějící o rodině, které se během výstavby vysněného rodinného domu, podaří rozrůst o šest dětí a jedno vnouče a ve kterém se na televizních obrazovkách, poprvé objevil herec Libor Hruška a v menší roli mladšího syna, si zde zahrál i bývalý dětský herec Jan Kreidl, známý jako David Pelc ze seriálu "Létající Čestmír". ()

Výfuk (1981) (S10E32)

"Tohle, si budu pamatovat." Motoristický příběh, natočený podle zadaného tématu "Nevíš o nějaké protekci?", vyprávějící formou hraného dokumentu o tom, kolik toho člověk musí někdy udělat, aby něčeho dosáhl a že je někdy každá práce marná, ve kterém hraje Vladimír Menšík kromě sebe, ještě vedoucího prodejny Studničku, kováře Pradlenku z Babic, pana Kozu z pneuservisu, recepčního v hotelu, pana Horu ze hřbitovní správy a řidiče Avie. ()

Fotbalová odysea (1981) (S10E33)

"Už to začíná. Kluci, pojďte se dívat." Maniakův příběh, natočený podle zadaného tématu "Když přestala hrát televize", vyprávějící nejenom o tom, že fetovat se dá i éter, ale i o procinutí do opravdového rodinného života, který má daleko větší hodnotu, než blikající světlo televizní obrazovky a v němž si manželský pár zahráli skuteční životní partneři Vlastimil Hašek a Dana Syslová, společně s představiteli jejich synů Michalem Peškem a Davidem Schneiderem, jenž se spolu rovněž objevili v televizním seriálu "Malý pitaval z velkého města". Všímavý divák, si jistě všimne také záběrů z jednoho divadelního představení, pánů Šimka a Grossmanna. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc