True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

Pravá krev

True Blood

True Blood: Pravá krv

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2008–2014, 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune, Isabella Kai Rice, Skyler Hart, Anne Johnson, Mandy Levin, Dale Raoul, John Rezig, Bailey Noble, Aaron Christian Howles, Noah Matthews, Laurel Weber, Chloe Noelle, Marque Richardson, Jenni Blong, Graham Shiels, Riley Smith, Will Yun Lee, Keone Young, Brendan McCarthy, Annie Fitzgerald, Shannon Lucio, Paula Jai Parker, Chad Todhunter, Caleb Moody, Nondumiso Tembe, Greg Collins, Dustin Ingram, Brianne Davis, Chris Butler, Matt Cook, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, Jacob Hopkins, Lorin McCraley, Keenan Henson, Cody Christian, Mike Moh, Becky Thyre, Arthur Darbinyan, Eric Jungmann, Britt George, Michael Filipowich, Christian Pitre, Rick Overton, Jamie Renée Smith, Gerald Webb, Tarah Paige, Betsy Baker, Blake Michael, Christie Burson, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Linc Hand, Cathryn de Prume, Bill Tangradi, Dahlia Waingort, Cameron Barsanti, Marina Benedict, Bryan Dechart, Lisbeth Scott, Doug Haley, Josh Kelly, Lillian Hurst, Gina Morelli, Susan Merson, Austin Hébert, Chloe East, Robert Parks-Valletta, Mel Fair, Matthew Holmes, Chris Jai Alex, Latrina Bolger, Lauren Pritchard, Hans Howes, Rachel Sterling, Cheryl White, David Landry, Michael Maize, Eugene Byrd, Adam Karchmer, George Gerdes, Toshiji Takeshima, Boo Arnold, Massi Furlan, Elayn J. Taylor, Retson Ross, Gilbert Owuor, Anastasia Ganias, Rebecca Tilney, Clay Wilcox, Helen Slayton-Hughes, Stephen Jared, Lucas Adams, Stacie Greenwell, David Ruprecht, Vanessa Dubasso

Přijde mi to jako stav opilosti, akorát s tím rozdílem, že tady nikdy nepřijde kocovina! True Blood sází na značně profláklý věci, který můžou bejt pro někoho prvoplánový, ale pro člověka, který má rád svobodu slova, extrémy, rebelství (který je v rozumný míře jako extáze) a je mu jedno, jestli chlap nebo ženská, to bude seriál z jiného světa. Upírem bejt nechci, ale životní styl obyvatel Bon Temps, je do značný míry inspirativní. I tak si ale budu svou šíji chránit, jako oko v hlavě. Rolákem!(8.11.2009)

• Lima

´TRUE BLOOD´ potkal stejný osud, jako seriál ´HEROES´. Zahlcenost a přeplácanost. 1.sezóna byla ještě vynikající. Svět lidí i svět upírů ctil pravidla logiky, byl jasně vymezen a jejich prolínání bylo zajímavé a divácky atraktivní. Stejně jako jeho hlavní postavy, ať už šlo třeba o důstojného upíra Billa, přitepleného Lafayetta, na sexu závislého Jasona Stackhouse, či chlapáckého šerifa Bellefleura. 2. a 3.sezóna ještě pokračovaly v jakžtakž snesitelném nastoleném trendu, navíc 3.série přinesla nejzábavnější postavu celého seriálu – výřečného upíra Russella Edgingtona. Jenže počínaje 4.sezónou se tým kolem Alana Balla zcela utrhl ze řetězu a zaplavil seriálový svět bizarními, nesmyslnými dějovými liniemi s ještě bizarnějšími postavičkami, jakoby se snažili vyplnit těch 600 minut jedné řady a nevěděli už, kudy kam. To vše podle vzoru pohádky ´Jak pejsek s kočičkou vařili dort´. Takže po těch všech měňavcích, panterech, vílách s plazmovými paprsky, voodoo příšerách, čarodějnicích, ohnivých duchách a upířích kastách jsem už jenom čekal, kdy se objeví třeba ufouni, nebo se odněkud vyloupne krvežíznivá Godzilla. Když v průběhu 5.sezóny , ve scéně, kdy duch v podobě ohnivého golema pronásledoval kuchaře Terryho, jsem si sám sobě položil otázku: „Co tady v tom rozpohybovaném bizáru ještě dělám?“ a sáhl jsem s chutí a neomylně po tlačítku DELETE.(8.12.2012)

Nikdy jsem si ani nepomyslel, že to napíši o seriálu o upírech, ale tohle je po té dlouhé době první audiovizuální dílo, které se, byť vzdáleně, podobá seriálové legendě s názvem Twin Peaks. Je to sice spíš takové Městečko Twin Peaks v postmoderně odlehčeném duchu pro mladé diváky, přestavěné ve stylu totálního synkretismu, kde se v tavícím kotli mysli Alana Balla smísily všemožné vlivy a inspirace, leč pro obé platí - Pravá krev je nesmírně chytrý televizní počin. Alan Ball navíc zamíchal i s formální stránkou svého díla a dovolil si ve svérázném experimentu natočit málokdy vídaný pletenec žánrový, jemuž vévodí právě nádech mysteriozna. Celkové vyznění je ovšem překvapivě dospělé a i když se mysteriozní rozměr může zdát na první pohled trochu laciný, stačí si jen na místo upírů dosadit jakoukoliv v historii i aktuálně segregovanou minoritu, třeba černochy, židy či homosexuály, a najednou tu máme osobitou alegorii západního světa a jeho xenofobních běsů a temných stránek duše... Navíc to dokonalé postižení atmosféry ,,divného" amerického Jihu, podobně jako třeba v excelentním Parkerově Angel Heart... True Blood je skutečně nesmírně chytrý seriál... Série 1: 90%, série 2: 80%(30.4.2009)

Dobrej a zajímavej nápad s těma upírama, ale trošku naivní zpracování a laciný vyvíjení příběhu z toho dělá celkově takovou dost rozporuplnou záležitost, kdy na jednu stranu to baví a daj se tu pozorovat i celkem slušný hororový prvky, což u seriálů moc neni, ale na stranu druhou jsou zvraty a vlastně většina podstatnejch situací tak trošku vycucanejch z prstu a fakt to úplně bije do očí, obzvlášť v druhý polovině série to vaří z vody až nemile hodně a člověk se dočká i pár scén vystřižených, jak ze špatný telenovely, kdy zrovna v ten nejnevhodnější moment pokaždý přijde ta nejnevhodnější postava a pak se všichni diví, co tam najednou dělá, včetně diváka, ale u něho bohužel né z překvapení. Navíc Anna Paquin mě moc nepřesvědčila, ale lepší než Buffy chick.(27.2.2009)

|| Scenár: Alan Ball / Books by Charlaine Harris | Hudba: Jace Everett / Bad Things by Nathan Barr | Produkcia: Alan Ball, Gregg Fienberg | Distribúcia: HBO || Jedinečne odpútaná forma seriálu, plná hriechov a protizákonností, okorenená prítomnosťou realistických upírov. Servíruje sa pred oči všetko, po čom mohol divák doteraz len snívať a túžiť. Šokujúco nečakané zvraty, nevkusné - no nadmieru vtipné hlášky. Okúzlujúca ne/farebnosť a sajúco-súložiace žánrové tornádo. |Videno v BioOko Praha, 14-15.11.2009, HBO Maraton|(15.11.2009)

• - Upír ve francouzské reklamě na True Blood je herec Nevin Millan. (TomikZlesa)

• - Úvodní píseň "Bad Thing" Jace Everetta použila i spisovatelka Charlaine Harris, když ji uvedla do jedné ze svých knih, které tvořily předlohu seriálu a to konkrétně v desátém díle, "Mrtví v rodině", z roku 2010. (Václavička)

• - HBO na internetu prodává červený nápoj s názvem "Tru Blood". V seriálu se jedná o umělou krev, ve skutečném světě je to nápoj z červených pomerančů. (Riker)