True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

Pravá krev

True Blood

True Blood: Pravá krv

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2008 - 2014, 70 h 2 min (Minutáž: 80x43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune, Isabella Kai Rice, Skyler Hart, Anne Johnson, Mandy Levin, Dale Raoul, John Rezig, Bailey Noble, Aaron Christian Howles, Noah Matthews, Laurel Weber, Chloe Noelle, Marque Richardson, Jenni Blong, Graham Shiels, Riley Smith, Will Yun Lee, Keone Young, Brendan McCarthy, Annie Fitzgerald, Shannon Lucio, Paula Jai Parker, Chad Todhunter, Caleb Moody, Nondumiso Tembe, Greg Collins, Dustin Ingram, Brianne Davis, Chris Butler, Matt Cook, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, Jacob Hopkins, Lorin McCraley, Keenan Henson, Cody Christian, Mike Moh, Becky Thyre, Arthur Darbinyan, Eric Jungmann, Britt George, Michael Filipowich, Christian Pitre, Rick Overton, Jamie Renée Smith, Gerald Webb, Tarah Paige, Betsy Baker, Blake Michael, Christie Burson, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Linc Hand, Cathryn de Prume, Bill Tangradi, Dahlia Waingort, Cameron Barsanti, Marina Benedict, Bryan Dechart, Lisbeth Scott, Doug Haley, Josh Kelly, Lillian Hurst, Gina Morelli, Susan Merson, Austin Hébert, Chloe East, Robert Parks-Valletta, Mel Fair, Matthew Holmes, Chris Jai Alex, Latrina Bolger, Lauren Pritchard, Hans Howes, Rachel Sterling, Cheryl White, David Landry, Michael Maize

POZOR, SPOILEROIDNÍ KOMENTÁŘ: První sezona: Dech beroucí sledování moderní fantasy, kde slovo upír dostává nový glanc. Napínavé jako elfí trenýrky. Druhá sezona: Hutná atmosféra seriálu s prvky erotického hororu se začala poměrně rozmělňovat. S odhalením Bakchantky šlo napětí od deseti rovnou k nule. Nejlepší postava zřejmě Jason Stockhaus. Upíří krev dostala čtvrtý rozměr. Třetí sezona: Do nebe volající slátanina, ale pořád koukatelná. Zakončeno příchodem Bruja (čaroděj), zřejmě příslib dalšího fádního prvku. V roli Bruja Kevin Alexandro. Na přetřes se dostane především smečka poslušných vlkodlaků. Erik rulezz. Čtvrtá sezona: Zatím se to plácá odnikud nikam. Erick je za blbečka, Bill vlastně taky. Dobrým oživením je stovky let mrtvá čarodějnice. Uvidíme, jestli též neskončí v marastu šedých seriálových postav.(30.8.2011)

"Pravá krev" mne bavila (a nadále baví) úplně stejně, jako tématicky příbuzná, o rok starší série "Za svitu měsíce", i když tentokrát z jiných důvodů. V příbězích z Bon Temps se klade daleko větší důraz na humor, sex a místní kolorit, který koncentrací různých potrhlých a bizarních postav (a nemyslím zdaleka jen telepatku nebo upíry) tak trochu připomíná Twin Peaks nebo kodaňskou Královskou nemocnici. A když už je řeč o postavách - Tara je zkrátka neodolatelná, myslím že by s přehledem utáhla vlastní seriál :-) .(7.9.2010)

Upírská sága od Charlaine Harris má sice zajímavý nápad (upíří coming out a vše s tím spojené), ale jeho podání už trochu pokulhává. Příběh je vyprávěn očima mladé Sookie a i když to není tak špatné jako Twilight, tak pořád je to příliš "dívčí" a ztraceno v neskutečném množství popisu. Seriálová podoba se tomu však vyhnula a události jsou sice stejné jako ty knižní, ale příběh se neomezuje pouze na perspektivu hlavní hrdinky. Navíc je to celé temnější, je tam více sexu (hodně sexu) i násilí. Jih je v tomhle případě skutečně drsný, provoněn krví, živoucí a jednoduše fascinující. A člověk si nemůže být ničím jist.__Hodnocení se vztahuje hlavně k první sérii, druhá je slabá a doporučuji se jí vyhnout.(14.12.2008)

Čtvrtá seriálová závislost v mém životě! Dokonalý protikald k Twilight: namísto prostých morálních poselství (ta tu mají hlubší podobu) a tradičních rodinných hodnot je nám tentokrát servírována čistá zábava. Baví se postavy a nad jejich příběhy se bavíme i my. Postavy z nižší pracující třídy totiž mají hodně času a tak se baví (k jejich obvyklé zábavě patří sex), a protože je seriál takto netypicky zasazen, toto všechno se prezentuje bez pozlátka, jaké bychom dostali všude jinde (pro fanouška Sex and the City to může být docela šok, ale seriál to skvěle odlišuje od všeho ostatního). S tím kontrastuje výrazná a ohromně tajemná romantická linie vztahu Sookie a Billa (budu mít co dělat, abych si na něj nezvykla, než... ach jo, už je naprosto pozdě, ale to vlastně vůbec nevadí, protože po přečtení knih nemám nejmenší problém zařadit se do Eric team...). True Blood je dokonalá snad právě v kombinaci zdánlivě nekombinovatelného: postavy jsou napsané s dostatečnou hloubkou, většinou hezké, ale aby to bylo hned vyváženo, chodí ve stejných obyčejných hadrech a chovají se jako čuňata (opět s výjimkou Sookie v roztomilých šatičkách, s níž tak nemám problém se ztotožnit); detektivní zápletka je díkybohu roztáhlá na celou sezónu, takže seriál nezklouzává k epizodním vyšetřováním jako Angel či Moonlight. Skvělé jsou odkazy ke starším upírským fenoménům, zejména k Vampire Chronicles, na jehož místo - do Louisiany - se vrací. Největším náporem na divákův mozek je drsná sociální realita plná klasických a hrůzných konfliktů (upíři vystupují coby tradičně nenáviděná minorita a běloši jako tradiční "vícehodnotná" majorita; obě skupiny pak na sebe vzájemně nahlížejí jako na méněcenné bytosti, které by neměly existovat, mít občanská práva, přístup do společnosti; vzájemně neuznávají párování mezi jedinci z těchto dvou rozdílných ras apod.; srov. např. postava bílého senátora a upířího soudce), ale navzdory této drsné a kruté rovině, která člověku začne docházet až později a z níž hodně mrazí, je všechno především skvělou zábavou (snad díky skvělému mechanismu s vysouvacími fangs) :), než filosofováním o smyslu světa (i když je tu až moc politických paralel a metafor). Navzdory tomu všemu, co by se mohlo zdát nekoukatelným, jsem byla od prvního dílu nadšená a epizodou 8 to vyvrcholilo. U dílů 10-12 jsem se napoprvé bavila už trochu méně, zato podruhé až po x-té jsem si opakovaně užívala scénky s Jessikou. Do doby další sezóny bude v rámci udržování seriálové závislosti třeba zpomalit na maximálně 2 epizody denně. Naneštěstí jsou tak nabité skrytými vtípky, že naučit se je nazpaměť, není jen tak... Poznámka po pár měsících a přečtení celé knižní série: každodenní závislost na TB se jen upevnila. :) Po 4. sezóně si nejsem příliš jistá svým nadšením, co se týče příběhu a atmosféry, které se neuvěřitelně vzdalují od knižní série, ale od přehlídky prezentovaných pánů se zkrátka nedá odpoutat: Bill a Eric jsou v zapomnění, vlkodlak Alcid (u mě) vítězí! :)(24.2.2009)

Sex, rasismus, alkohol, rodičovství, láska, drogová závislost, násilí a krve sající jedinci mezi námi. Dokonale promyšlené dílo, jenž bez obalu ukazuje naší (nebo spíše americkou) společnost a hnus, jenž skrze ní protéká. Myslet si, že seriál je pouze o upírech a sexu je... hodně naivní pohled na věc. Alan Ball opět rozehrává, podobně jako tomu bylo i u Six Feets Under, šibalskou hru s rozličným spectrem postav a poukazuje na trhliny v současné kultuře a popkultuře lidské rasy skrze důmyslné metafory skryté pod rouškou ozubených tvorů (a nejen jich). Má to možná pár hluchých míst, i přesto se tahle satirická upířina ihned zařadila mezi mé nejoblíbenější seriály a už teď se nemohu dočkat dalších dílů. Krev nikdy nechutnala tak výtečně! První řada: 80% Druhá řada: 90% Třetí řada: 80% Čtvrtá řada: 90%(17.4.2009)

• - Alexander Skarsgård měl původně zájem o roli Billa, ale v seriálu nakonec ztvárnil postavu Erica. (R´Hell)

• - Seriál je natočen podle knižní série Southern Vampire spisovatelky Charlaine Harris. První série je založena na prvním svazku této série, Dead Until Dark. (TomikZlesa)

• - V prvních pěti sériích ani v jednom díle neprší. (skinny)