True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

Pravá krev

True Blood

True Blood: Pravá krv

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2008 - 2014, 71 h 10 min (Minutáž: 80x60 min)

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune, Isabella Kai Rice, Skyler Hart, Anne Johnson, Mandy Levin, Dale Raoul, John Rezig, Bailey Noble, Aaron Christian Howles, Noah Matthews, Laurel Weber, Chloe Noelle, Marque Richardson, Jenni Blong, Graham Shiels, Riley Smith, Will Yun Lee, Keone Young, Brendan McCarthy, Annie Fitzgerald, Shannon Lucio, Paula Jai Parker, Chad Todhunter, Caleb Moody, Nondumiso Tembe, Greg Collins, Dustin Ingram, Brianne Davis, Chris Butler, Matt Cook, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, Jacob Hopkins, Lorin McCraley, Keenan Henson, Cody Christian, Mike Moh, Becky Thyre, Arthur Darbinyan, Eric Jungmann, Britt George, Michael Filipowich, Christian Pitre, Rick Overton, Jamie Renée Smith, Gerald Webb, Tarah Paige, Betsy Baker, Blake Michael, Christie Burson, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Linc Hand, Cathryn de Prume, Bill Tangradi, Dahlia Waingort

Tak první série je za mnou a já mohu konečně patřičně ohodnotit a okomentovat tento seriál. Jsem nadšený! Tohle je úžasný, zajímavý, originální a zároveň (možná překvapivě) pohodový seriál. Ano, možná to někoho překvapí, ale já jsem si u každého dílu perfektně zarelaxoval, ovšem zároveň jsem ke každému dílu usedal v napjatém očekávání, jak se bude tento seriál vyvíjet dál. Bylo to totiž díl od dílu zajímavější a napínavější a závěrečné rozuzlení, kdo je vlastně vrah, bylo pro mě osobně velkým překvapením a nikdy bych tu postavu netipoval na vraha. Což je jen další důkaz toho, že scénář a celý seriál je velmi kvalitní. Takže po dějové stránce naprosto úžasný, velice napínavý a občas vývojem děje překvapivý seriál, který mě zaujal od prvního dílu a který jsem si zamiloval. Mou nejoblíbenější postavou se stal Bill, kterého jsem si velmi oblíbil, na druhém místě je Sam a až za nimi je v mé soukromé hitparádě oblíbenosti Sookie. Ale jak říkám, vyhrává zatím jednoznačně Bill, protože nejen ten herec, ale i jeho postava, kterou hraje, je velmi sympatická. Co mě ale opravdu štve je to, že celý příběh zůstal po skončení první série otevřený a zůstalo několik otázek, a druhá série se na obrazovky českého HBO dostane kdovíkdy. Ale o to více se budu těšit. A na závěr mého komentáře bych se ještě rád vyjádřil k českému dabingu. Vím, že zde se hodnotí a komentuje film, nikoliv dabing, ale přece jen si k tomu pár slov dovolím napsat. Byl jsem příjemně překvapen dabingem Dalibora Gondíka, který brilantně nadaboval Billa. Možná to byla odvážná volba, obsadit tohoto herce a moderátora do hlavní dabingové role, ale zvládl to s přehledem a nebýt toho, že jsem v závěrečných titulcích zaslechl jeho jméno, tak by mi ani nedošlo, že Billa dabuje právě on. Jeho hlas ale k Billovi dokonale sedl a byl z toho asi nejlepší dabingový výkon celého seriálu. Ostatní dabingové výkony byly tak nějak průměrné. Co mě ale vytáčelo byla skutečnost, že jsem jeden a ten samý hlas slyšel u několika různých vedlejších postav. Jinými slovy, jeden dabér daboval několik vedlejších postav. To mě velmi rušilo a zároveň nepříjemně překvapilo. Od HBO bych očekával větší profesionalitu, co se dabingu týče. Ale samozřejmě dabing nezapočítávám do mého celkového hodnocení. Takže za první sérii je to pět hvězd a už se těším na další sérii.(28.4.2009)

• LIVINGDEAD

Zpočátku mne to bavilo, ale pak nastal ZLOM a po 8. dílu jsem řekl dost! Pošahaná kozatá servírka, která si hraje na chodící morálku a zároveň s prominutím "šuká" s upírem, chodící penis ala bratr, černoška, která neví, ke komu by vlezla....... náměsíčný vedoucí restaurace, tak hrozně tajemný.............................a další pošahané postavy. No a hlavně "TOTÁLNÍ NUDA!(30.3.2009)

Tvůrci True Blood mohou být na sebe právem pyšní, neboť se jim podařil takřka husarský kousek…málokterý seriál se může pochlubit takovou hutnou atmosférou, jako právě True Blood. Je to bezesporu to nejdivnější, co jsem měl možnost v poslední době vidět. Mísí se zde výjevy, jak z telenovely od Rosamundy Pilcherové spolu s lehkým atakováním hranice soft porna. Dochází k podobné demýtizaci upírství, jako tomu bylo u Stmívání. Předkládá se zde nová paralela přizpůsobená pro tento alternativní svět, kde byla vyvinutá syntetická krev. Ostatně krev není brána jako životodárná tekutina ale, jen jako horká kapalina bublající pod povrchem každého tvora, která čeká jen na konečně vyvření. Už samotná grindhouse znělka představuje to, na co se může divák připravit…Dusný a upocený jih, mrtvolný zápach tlejících zvířat, obklopený aurou nadpřirozených rituálů a voodoo obřadů na vymícení zlých duchů. Ale v konečném součtu nepředstavuje upír to největší zlo. 7/10(9.6.2009)

Nemám rád filmy/seriály o upíroch. Vôbec sa mi to nezdá zaujímavé, pretože ak sa z deju vytratí dobová výprava, ktorá pre mňa charakterizuje upírov.. nemám sa na čo pozerať. Ľudia zafarbený make-upom na bielo s dvoma väčšími zubami, to mi dva krát zaujímavé či dokonca horovové nepríde. Možno aj preto som Tru Blood hneď odpísal, ale keď to už beží (opäť) na HBO pozriem sa na to. Videl som zatiaľ prvé dve časti a som šokovaný. Zase vidím nedobových upírov resp. ľudí zafarbených na bielo s dvomi väčšími zubami. Ale všetko ostatné je úplne dokonalé. Nebudem zbytočne vypisovať všetky klady. Tru Blood ma dostal, je to Twin Peaks 21. storočia.(Hodnotenie udelím po pozretí viac epizód, aby moje činy neboli unáhlené :) Zatiaľ 90%)(7.10.2009)

Hodnocení po první sérii, povedený upíří seriál, který byl zpočátku neslaný, nemastný ale potom se rozjel tím správným směrem. Plno zajímavých postav, což má za následek, že sledujeme více příběhových linií a o to je to zajímavější. Jsem rád, že jsem se dodíval až do konce, Bill je sympaťák. 2.Série-Myslím, že díky druhé sérii si seriál zaslouží o půl hvězdičky navíc, ještě víc našlapanější, napínavější a akčnější príběh, celkově atmosfára druhé série na mě působila více. Asi to bylo díky tomu, že se to odehrává v prostředí, kde se setkáváme s upíry častěji a ty jsou pro mě hlavní lákadlo série:) Přidám celou hvězdu navíc a budu se těšit na další série, po velmi zajímavém konci druhé série se určitě máme na co těsit! No...tak třetí série není špatná, ale je rozhodně slabší než předešlé, hodně jsem si oblíbil Erica Northmana, jeho postava se stala mojí nejoblíbenější ze všech sérií. Ať už sakra umře ta černá otrava Tara, mohl by ji konečne někdo zabít..doslova mě tam štve.(19.12.2009)

• - V 1. díle 5. série zazní přezdívka Bubba. Ve 3. díle poté říká Steve Newlin (Michael McMillian), že někdo viděl Elvise. Oba případy jsou odkazy na knihy, kde vystupuje postava Elvise Presleyho, kterému ale všichni přezdívají Bubba. (Thery)

• - HBO na internetu prodává červený nápoj s názvem "Tru Blood". V seriálu se jedná o umělou krev, ve skutečném světě je to nápoj z červených pomerančů. (Riker)

• - Představitelé hlavních postav, Billa a Sookie, spolu tvoří pár i ve skutečnosti (k září 2009). (Verafly)