True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

Pravá krev

True Blood

True Blood: Pravá krv

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2008 - 2014, 70 h 2 min (Minutáž: 80x43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune, Isabella Kai Rice, Skyler Hart, Anne Johnson, Mandy Levin, Dale Raoul, John Rezig, Bailey Noble, Aaron Christian Howles, Noah Matthews, Laurel Weber, Chloe Noelle, Marque Richardson, Jenni Blong, Graham Shiels, Riley Smith, Will Yun Lee, Keone Young, Brendan McCarthy, Annie Fitzgerald, Shannon Lucio, Paula Jai Parker, Chad Todhunter, Caleb Moody, Nondumiso Tembe, Greg Collins, Dustin Ingram, Brianne Davis, Chris Butler, Matt Cook, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, Jacob Hopkins, Lorin McCraley, Keenan Henson, Cody Christian, Mike Moh, Becky Thyre, Arthur Darbinyan, Eric Jungmann, Britt George, Michael Filipowich, Christian Pitre, Rick Overton, Jamie Renée Smith, Gerald Webb, Tarah Paige, Betsy Baker, Blake Michael, Christie Burson, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Linc Hand, Cathryn de Prume, Bill Tangradi, Dahlia Waingort, Cameron Barsanti, Marina Benedict, Bryan Dechart, Lisbeth Scott, Doug Haley, Josh Kelly, Lillian Hurst, Gina Morelli, Susan Merson, Austin Hébert, Chloe East, Robert Parks-Valletta, Mel Fair, Matthew Holmes, Chris Jai Alex, Latrina Bolger, Lauren Pritchard, Hans Howes, Rachel Sterling, Cheryl White, David Landry, Michael Maize
  • Lima

´TRUE BLOOD´ potkal stejný osud, jako seriál ´HEROES´. Zahlcenost a přeplácanost. 1.sezóna byla ještě vynikající. Svět lidí i svět upírů ctil pravidla logiky, byl jasně vymezen a jejich prolínání bylo zajímavé a divácky atraktivní. Stejně jako jeho hlavní postavy, ať už šlo třeba o důstojného upíra Billa, přitepleného Lafayetta, na sexu závislého Jasona Stackhouse, či chlapáckého šerifa Bellefleura. 2. a 3.sezóna ještě pokračovaly v jakžtakž snesitelném nastoleném trendu, navíc 3.série přinesla nejzábavnější postavu celého seriálu – výřečného upíra Russella Edgingtona. Jenže počínaje 4.sezónou se tým kolem Alana Balla zcela utrhl ze řetězu a zaplavil seriálový svět bizarními, nesmyslnými dějovými liniemi s ještě bizarnějšími postavičkami, jakoby se snažili vyplnit těch 600 minut jedné řady a nevěděli už, kudy kam. To vše podle vzoru pohádky ´Jak pejsek s kočičkou vařili dort´. Takže po těch všech měňavcích, panterech, vílách s plazmovými paprsky, voodoo příšerách, čarodějnicích, ohnivých duchách a upířích kastách jsem už jenom čekal, kdy se objeví třeba ufouni, nebo se odněkud vyloupne krvežíznivá Godzilla. Když v průběhu 5.sezóny , ve scéně, kdy duch v podobě ohnivého golema pronásledoval kuchaře Terryho, jsem si sám sobě položil otázku: „Co tady v tom rozpohybovaném bizáru ještě dělám?“ a sáhl jsem s chutí a neomylně po tlačítku DELETE.(8.12.2012)

Hm. A´t se propadnu jestli vím, za co si ode mě True Blood zaslouží čtyři hvězdy. Ale tak nějak mi tam sedí víc než tři... Pojďme je zkusit najít: jednu za Laffayeta a Sama, mé dvě oblíbené postavy (a to, že úspěšnost seriálů stojí a padá s kvalitou postav je stará známá věc). Jednu za pěkné servírky z Merlotte's (Lynn Collins a Lizzy Caplan především). Jednu za celkovou kvalitu a poctivost producentů a tu čtvrtou, nejslabší za práci scénáristů, která sice většinou není bůhví jaká (dost možná proto, že jim svazuje ruky předloha), ale která naštěstí dokáže vyplodit slušné dialogy, šťavnaté cliffhangery a vůbec mě vtáhnout do příběhu natolik, že si každé pondělí s nemalou radostí vzpomenu, že vyšel nový díl a jdu se mu podívat na kloub... Problém mám docela s ústředním duem Sookie - Bill, jejichž osudy jsou mi většinou u šípku, dost pravděpodobně proto, že mi zkrátka nejsou dost sympatičtí jejich představitelé (a taky mě dost ser...eeee... štve ten jejich jižanský přízvuk). Mno, zkrátka na to, že by měli seriál táhnout je to dost velká slabota. Takže tak - víc gore scén, víc hororu, víc krve a sexu, prosím pěkně. 7.3. 2013 Od čtvrté série to jde rychle z kopce...60%(6.7.2009)

Tvůrci True Blood mohou být na sebe právem pyšní, neboť se jim podařil takřka husarský kousek…málokterý seriál se může pochlubit takovou hutnou atmosférou, jako právě True Blood. Je to bezesporu to nejdivnější, co jsem měl možnost v poslední době vidět. Mísí se zde výjevy, jak z telenovely od Rosamundy Pilcherové spolu s lehkým atakováním hranice soft porna. Dochází k podobné demýtizaci upírství, jako tomu bylo u Stmívání. Předkládá se zde nová paralela přizpůsobená pro tento alternativní svět, kde byla vyvinutá syntetická krev. Ostatně krev není brána jako životodárná tekutina ale, jen jako horká kapalina bublající pod povrchem každého tvora, která čeká jen na konečně vyvření. Už samotná grindhouse znělka představuje to, na co se může divák připravit…Dusný a upocený jih, mrtvolný zápach tlejících zvířat, obklopený aurou nadpřirozených rituálů a voodoo obřadů na vymícení zlých duchů. Ale v konečném součtu nepředstavuje upír to největší zlo. 7/10(9.6.2009)

Po první sérii musím dát plný počet. Seriál je skvěle natočen, a to nejen napínavě, že drží diváka v pozoru a podezření hází z jednoho na druhého, takže si s náma hraje. Ale také vztahy mezi lidmi, myšlenky lidí a vzájemné tajemství dělá příběh zajímavější. Jednotlivé role jsem si celkem oblíbila, nejradši mám zatím Taru a Sama. Anna Paquin mě opravdu překvapila, jako Sookie hraje velmi přesvědčivě. Celkově na mě tenhle nápad udělal dojem a nemůžu se dočkat dalších rozuzlení. Dalším plusem dílu je, jako většina tvorby HBO trvá hodinu, tudíž zkouknu jednu epizodu a stačí mi to jako krátký film. Pozitivní pro mě taky je to, že část končí určitým zvratem a něco se řeší a v následujícím díle se pokračuje přesně tam, kde se skončilo a vše se vysvětluje. Je to opravdu jeden velký příběh.(11.7.2011)

Moderní fantasy seriál, který se na staré legendy o upírech dívá jinýma očima než hororoví klasici typu Brama Stokera. Představuje nám svět, kde upíři jsou všeobecně známou součástí společnosti a jejich komunita je nedílně propojena s lidskou rasou. Usilují o politická práva, milují, nenávidí, intrikují a pracují podobně jako lidé. Seriál je určitě dospělejší a chytřejší než např. Buffy nebo Angel, zároveň ale při nejlepší vůli ani vzdáleně nedosahuje kvalit seriálových špiček v mysteriózním žánru, jako je Městečko Twin Peaks nebo Království. Na to není Pravá krev dostatečně rafinovaná a mnohavrstevná. Jak už to u podobných kvalitnějších amerických seriálů bývá, žánrová nadsázka slouží scénáristovi k zobrazení reálných politických, společenských a rodinných konfliktů. Potýkání se dvou tak odlišných komunit je vlastně podobenstvím na rasovou problematiku. Kladem je obsazení Anny Paquin v hlavní roli, je to dostatečně tvárná a sympatická herečka. Nadějný rozjezd v mém případě ale zbrzdilo poznání, že někdy se seriál bere moc vážně a místo lehkého ironického nadhledu produkuje sentiment nebo patos. Celkový dojem: 60 %.(10.10.2010)