Reklama

Reklama

True Blood: Pravá krev

(seriál)
  • Česko Pravá krev (více)
Trailer 3
Drama / Fantasy / Horor
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Hrají:

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(80)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

(více)

Videa (65)

Trailer 3

Recenze (775)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

První série - 65% Druhá série - 55% Hype největší. Kýč ještě větší. Největší omyl HBO (vzhledem k vysoké laťce stále průměr). První řada ještě něco skýtala, ale pak se plácání pátého přes deváté začalo nevyplácet. Na konci druhé série jsem opustil palubu a plavu ke břehu. Jen nevím - myslejí to tvůrci vážně, nebo to má být parodie? ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

80/80 (4x) Dabing je zabiják seriálu a v podstatě i to letní premiérování. Ale jakmile jsem tohle překlenula (což trvalo pět a půl série), tak se přede mnou otevřel nový nádherný svět z románů Charlaine Harris známých jako The Sookie Stackhouse Novels. Alternativní realita, ve které upíři opustili své rakve a stávají se součástí "našich" životů. Je mi velice sympatické, že se Harris otevřeně přiznává k inspiraci světem Anne Rice, protože jediné místo v Americe, které považuju za přirozené prostředí pro upíry, je zkrátka Louisiana s všudypřítomnými močály Mississippi. Jednotlivé postavy se během několika málo dílů stávají zajímavými prostředníky příběhů a vyvíjejí se tak, až přechází zrak. Doufám, že to nejen se Sookie a Billem bude na věčné časy. #hbo ()

Reklama

LIVINGDEAD 

všechny recenze uživatele

Zpočátku mne to bavilo, ale pak nastal ZLOM a po 8. dílu jsem řekl dost! Pošahaná kozatá servírka, která si hraje na chodící morálku a zároveň s prominutím "šuká" s upírem, chodící penis ala bratr, černoška, která neví, ke komu by vlezla....... náměsíčný vedoucí restaurace, tak hrozně tajemný.............................a další pošahané postavy. No a hlavně "TOTÁLNÍ NUDA! ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Přijde mi to jako stav opilosti, akorát s tím rozdílem, že tady nikdy nepřijde kocovina! True Blood sází na značně profláklý věci, který můžou bejt pro někoho prvoplánový, ale pro člověka, který má rád svobodu slova, extrémy, rebelství (který je v rozumný míře jako extáze) a je mu jedno, jestli chlap nebo ženská, to bude seriál z jiného světa. Upírem bejt nechci, ale životní styl obyvatel Bon Temps, je do značný míry inspirativní. I tak si ale budu svou šíji chránit, jako oko v hlavě. Rolákem! ()

Gimli 

všechny recenze uživatele

Tak ujetou a divnou věc jsem už velmi dlouho neviděl. Člověk má z počátku trochu problém ujasnit si, na co vlastně kouká, protože nedostává koncepci, na kterou je zvyklý. Samozřejmě zde najdeme i klasická klišé, jenomže způsob, jakým je tenhle žánrový mišmaš podáván, to všechno převálcuje. True Blood prostě stojí za vidění, ať už si myslíte cokoli o seriálech nebo o upírech. Něco takového se totiž vidí jen velmi vzácně! UPDATE: Po slabé čtvrté sérii, která toho rozjela příliš mnoho na příliš mnoha frontách a obsahovala tolik logických chyb a scénáristických berliček, že jsem se místy musel smát, snižuji hodnocení seriálu na 4*. 1. série 100%, 2. série 80%, 3. série 100%, 4. série 40%, 5. série 80%, 6. série 80%, 7. série 60%. ()

Galerie (1 692)

Zajímavosti (32)

  • V 1. epizodě 6. série Jason (Ryan Kwanten) stopne auto a dobíhá k němu až k okýnkům. Při dalším záběru však k autu dobíhá znova. (Geriel)
  • Píseň v úvodní znělce se jmenuje Bad Things a zpívá jí Jace Everett. Píseň vyhrála dvě ceny BMI v roce 2009. (Riker)

Související novinky

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Chvíli se uvažovalo o Colinu Farrellovi (dokonce se vyjádřil, že četl scénář a moc se mu líbil), ale nakonec bude hlavní hvězdou podle všeho Ben Foster. Jeden z nejlepších a zároveň nejméně… (více)

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)

Reklama

Reklama