True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

Pravá krev

True Blood

True Blood: Pravá krv

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2008 - 2014, 70 h 2 min (Minutáž: 80x43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune, Isabella Kai Rice, Skyler Hart, Anne Johnson, Mandy Levin, Dale Raoul, John Rezig, Bailey Noble, Aaron Christian Howles, Noah Matthews, Laurel Weber, Chloe Noelle, Marque Richardson, Jenni Blong, Graham Shiels, Riley Smith, Will Yun Lee, Keone Young, Brendan McCarthy, Annie Fitzgerald, Shannon Lucio, Paula Jai Parker, Chad Todhunter, Caleb Moody, Nondumiso Tembe, Greg Collins, Dustin Ingram, Brianne Davis, Chris Butler, Matt Cook, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, Jacob Hopkins, Lorin McCraley, Keenan Henson, Cody Christian, Mike Moh, Becky Thyre, Arthur Darbinyan, Eric Jungmann, Britt George, Michael Filipowich, Christian Pitre, Rick Overton, Jamie Renée Smith, Gerald Webb, Tarah Paige, Betsy Baker, Blake Michael, Christie Burson, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Linc Hand, Cathryn de Prume, Bill Tangradi, Dahlia Waingort, Cameron Barsanti, Marina Benedict, Bryan Dechart, Lisbeth Scott, Doug Haley, Josh Kelly, Lillian Hurst, Gina Morelli, Susan Merson, Austin Hébert, Chloe East, Robert Parks-Valletta, Mel Fair, Matthew Holmes, Chris Jai Alex

Trochu mi trvalo kým som prešiel doposiaľ obe dve vzniknuté serie... musím uznať, že koncepcia tohto diela ma zaujala, potešila... dalo by sa povedať, že ide o jedno z najlepšie prevedených snímkov s touto tematikou (samozrejme nemyslím len zrakový podnet, ale aj cele to "know how" v pozadí). Rôzne vykreslenie postáv, ktoré viacmenej saje Vašu krv pomaly ale iste... Upirské pozadie mi sadlo tzv. "se vším všudy", avšak okrajové zápletky ma veľmi nepotešili... 8/10 s tým, že svoj názor možno ešte zmením po vzhliadnutí 3 série, na ktorú sa teším.(9.10.2009)

Sex, rasismus, alkohol, rodičovství, láska, drogová závislost, násilí a krve sající jedinci mezi námi. Dokonale promyšlené dílo, jenž bez obalu ukazuje naší (nebo spíše americkou) společnost a hnus, jenž skrze ní protéká. Myslet si, že seriál je pouze o upírech a sexu je... hodně naivní pohled na věc. Alan Ball opět rozehrává, podobně jako tomu bylo i u Six Feets Under, šibalskou hru s rozličným spectrem postav a poukazuje na trhliny v současné kultuře a popkultuře lidské rasy skrze důmyslné metafory skryté pod rouškou ozubených tvorů (a nejen jich). Má to možná pár hluchých míst, i přesto se tahle satirická upířina ihned zařadila mezi mé nejoblíbenější seriály a už teď se nemohu dočkat dalších dílů. Krev nikdy nechutnala tak výtečně! První řada: 80% Druhá řada: 90% Třetí řada: 80% Čtvrtá řada: 90%(17.4.2009)

Dobrej a zajímavej nápad s těma upírama, ale trošku naivní zpracování a laciný vyvíjení příběhu z toho dělá celkově takovou dost rozporuplnou záležitost, kdy na jednu stranu to baví a daj se tu pozorovat i celkem slušný hororový prvky, což u seriálů moc neni, ale na stranu druhou jsou zvraty a vlastně většina podstatnejch situací tak trošku vycucanejch z prstu a fakt to úplně bije do očí, obzvlášť v druhý polovině série to vaří z vody až nemile hodně a člověk se dočká i pár scén vystřižených, jak ze špatný telenovely, kdy zrovna v ten nejnevhodnější moment pokaždý přijde ta nejnevhodnější postava a pak se všichni diví, co tam najednou dělá, včetně diváka, ale u něho bohužel né z překvapení. Navíc Anna Paquin mě moc nepřesvědčila, ale lepší než Buffy chick.(27.2.2009)

80/80 (4x) Dabing je zabiják seriálu a v podstatě i to letní premiérování. Ale jakmile jsem tohle překlenula (což trvalo pět a půl série), tak se přede mnou otevřel nový nádherný svět z románů Charlaine Harris známých jako The Sookie Stackhouse Novels. Alternativní realita, ve které upíři opustili své rakve a stávají se součástí "našich" životů. Je mi velice sympatické, že se Harris otevřeně přiznává k inspiraci světem Anne Rice, protože jediné místo v Americe, které považuju za přirozené prostředí pro upíry, je zkrátka Louisiana s všudypřítomnými močály Mississippi. Jednotlivé postavy se během několika málo dílů stávají zajímavými prostředníky příběhů a vyvíjejí se tak, až přechází zrak. Doufám, že to nejen se Sookie a Billem bude na věčné časy. 1. série je taková přímočará, hned od začátku se jde centrálně na branku, servírka Sookie potkává upíra Billa a všechno se pozvolna propojuje s celým stromem vedlejších postav, aby se ve finále vyřešila hlavní detektivní zápletka. Během řešení série vražd Sookie hodně dospěje, její bratr Jason několikrát čelí obvinění z vražd a propadá šílenství. Maličko se také dozvíme něco o světě upírů, který není tak jednoznačně černobílý, jak se ho snaží prezentovat soudobá média. 2. série přichází s novou zápletkou a vynikajícími bakchanáliemi. Sookie už je tou dobou plnohodnotnou Billovou partnerkou a pomocnicí v řešení nadpřirozených problémů. Jejich vztah i celý příběh vrcholí nejnádhernější žádostí o ruku, jakou jsem kdy v seriálu viděla. Skvěle se rozehrává i upíří podsvětí a setkáváme se i s jejich královnou. Bohužel 3. série toto všechno zahazuje, Sookie ztrácí (a nachází) Billa a chtě nechtě přijímá do svého okruhu přátel vlkodlaka Alcida. Upírské podsvětí houstne a připravuje se na anarchii. Každý stát má svého krále, všichni svou minulost a loajalitu ke svému stvořiteli. Na druhou stranu houstne krvavá romantika, Hedley a víly ukazují svou pravou tvář a Russell Edgington má neskutečný koule. 4. série je poněkud odtržená od dosavadního děje, odehrává se po roční pauze a překvapuje vyzrálou čarodějnickou misí. Sookie přichází na chuť změněnému Ericovi, kdysi arogantnímu upírovi, který býval Billovou hrozbou, ale v momentě, kdy přichází o paměť, je z něj učiněný beránek. 5. série nabízí pokračování anarchistického snažení králů jednotlivých států. Ačkoli ne všechno je takové, jaké se zdá být... Do popředí se dostává božská Lilith a vílí války neustávají. 6. série přímo navazuje na cliffhanger série minulé a Bill/Lilith je komplikovanější postava, než by se zdálo, ale samozřejmě je to lepší, než Bill/král Louisiany. Nový maintextový pár Pam/Tara pak dotahuje láska Jessicy k jejímu stvořiteli. Sookie pozvolna přechází do teamu Wookie, Eric pohřbívá svou sestru, ale vše má stejně na svědomí koncentrační tábor Sarah Newlinové. U Merlotta pobíhá nová generace víl, Terry to má za pár a my si klademe otázku - pracuje v tom baru ještě někdo? Hlavní je, že pravý katolicismus dokáže zachránit i takového Jasona Stackhouse. Před tím, než započne 7. série kupujeme knihu Billa Comptona And God Bled a zjišťujeme naše preference pro pár Sook/Alcide. Ve staronovém baru a grilu u Bellefleura se totiž chystá nová bloodbath a hep V je nebezpečnější virus, než kdy Sarah mohla doufat. Ulehčí Jessica svému svědomí? Nová a zároveň poslední série je prostě skvělá, všechny postavy Bon Temps mají své místo v nové válce proti zombírům. KONEC vynikající, propadám se do velmi příjemné nostalgie a truchlím.(28.6.2012)

Alan Ball rozehrává po Six Feet Under další seriálovou partii, tentokrát ovšem na poli horovém, dáli se tak True Blood nazvat. Vcelku chytrá vazba na diváka vám nedá na výběr, buď hned od začátku přistoupíte na jeho hru nebo přejděte raději o dům dál. True Blood ale v žádném případě není přesně takový jak se tváří. Hned zpočátku se dostáváme do stejné pozice jako hlavní hrdinka. O upírech víme, známe pár faktů, ale v podstatě jsme stejně jako ona na nule. Teprve postupem času se dozvídáme více o tomto světě. Poznáváme nové postavy, pronikáme hlouběji do děje a odhalujeme funkčnost univerza, upíří hierarchii apod. Ač se z počátku může zdát, že True Blood bude vystavěn zejména na konfrontaci reálií a mysteriózních vložek, není tomu tak. Tím hlavním jsou tu - díky bohu - postavy, které nepůsobí strojopisně ale žijí si svým vlastním životem. Musím přiznat, že hodně věcí mě štvalo, ale vzhledem k zajímavému příběhu (a zejména hrdinům) jsem se je naučil postupem času ignorovat. Teď už zbývá jen doufat, že True Blood tu s námi ještě nějakou dobu zůstane, neboť Alan Ball rozehrál tuhle partii opravdu zajímavým způsobem. Oblíbenost jednotlivých sezón: S04, S03, S01, S02(30.11.2008)

• - Úvodní píseň "Bad Thing" Jace Everetta použila i spisovatelka Charlaine Harris, když ji uvedla do jedné ze svých knih, které tvořily předlohu seriálu a to konkrétně v desátém díle, "Mrtví v rodině", z roku 2010. (Václavička)

• - Postavu Tary původně hrála Brook Kerr. Rutina Wesley ji nahradila poté, co byly dvě epizody již dokončeny. Všechny scény kde byla Brook se musely přetočit. (TomikZlesa)

• - V epizodě "If you love me, why am I dyin´" čte Sookie (Anna Paquin) knihu "Grave Sight" od Charlaine Harris, autorky původních "The Sookie Stackhouse Novels", podle kterých je seriál natočen. (Václavička)