True Blood: Pravá krev (TV seriál)

• Česko

Pravá krev

True Blood

True Blood: Pravá krv

Drama / Fantasy / Horor

USA, 2008 - 2014, 70 h 2 min (Minutáž: 80x43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe, Deborah Ann Woll, Kristin Bauer van Straten, Jim Parrack, Joe Manganiello, Lauren Bowles, William Sanderson, Michael McMillian, Kevin Alejandro, Janina Gavankar, Adina Porter, Marshall Allman, Lucy Griffiths, Jessica Tuck, Denis O'Hare, John Billingsley, Anna Camp, Michelle Forbes, Michael Raymond-James, Mehcad Brooks, Lindsay Pulsipher, Kelly Overton, Brit Morgan, Mariana Klaveno, Tanya Wright, Fiona Shaw, Dale Dickey, Valentina Cervi, Scott Foley, Robert Patrick, Carolyn Hennesy, Lois Smith, Arliss Howard, Robert Kazinsky, Jurnee Smollett-Bell, Allan Hyde, Adam Leadbeater, Ashley Jones, Courtney Ford, Peter Mensah, Evan Rachel Wood, Tess Parker, Fiona Dourif, Aisha Hinds, James Frain, Grant Bowler, Wes Brown, Theo Alexander, Daniel Buran, Karolina Wydra, Lindsey Haun, Louis Herthum, Cooper Huckabee, Lizzy Caplan, Luke Grimes, Lara Pulver, Gregory Sporleder, Don Swayze, Christopher Heyerdahl, Melissa Rauch, Tina Majorino, Damion Poitier, Camilla Luddington, Christopher Meloni, Lynn Collins, Rutger Hauer, Alfre Woodard, Valerie Cruz, Natasha Alam, Pruitt Taylor Vince, Chris Coy, Kristina Anapau, John Fleck, Aaron Perilo, Brandon Molale, Stephen Root, Raoul Max Trujillo, Željko Ivanek, Alexandra Breckenridge, Christina Moore, Danielle James, Andrew Rothenberg, Aunjanue Ellis, Dane DeHaan, Peter Macdissi, Brian Geraghty, Ed Quinn, Chris Gartin, John Hillard, Valorie Hubbard, Missy Doty, Grey Damon, Carlson Young, Brianna Lynn Brown, Emma Greenwell, Jayden Lund, Jonathan Kowalsky, James Parks, Rachael Markarian, Kevin McHale, Martin Spanjers, Dakin Matthews, Tamlyn Tomita, Preston Jones, David J. Wright, Ailsa Marshall, Cherilyn Wilson, Stacy Haiduk, Randy Wayne, Valarie Pettiford, Galadriel Stineman, Linda Purl, Greg Cipes, Kate Luyben, Steve Rankin, Natalie Dreyfuss, Keram Malicki-Sánchez, Neil Hopkins, Jessica Stroup, Adalia Braydon, Bill Maher, Randy Oglesby, Jeff Bryan Davis, Scott Alan Smith, Kelli Maroney, Nicholas Gonzalez, Camille Langfield, Arielle Kebbel, Daniel Gillies, Lorna Scott, Dawn Olivieri, Michael McCafferty, Elise Robertson, Michael Papajohn, Tamara Frapasella, Rebecca Wisocky, Hallock Beals, Sam Horrigan, Charlaine Harris, Sarah Blevins, Autumn Federici, Vincent M. Ward, Eugenia Kuzmina, Andrea Harrison, Jaren Mitchell, Erica Gimpel, Annalise Basso, Sienna Farall, Drew Powell, Del Zamora, Orson Chaplin, Tara Buck, Bruno Gunn, Troy Glass, Jorge Diaz, J. Smith-Cameron, Gideon Emery, Ronnie Gene Blevins, Brett R. Miller, Lynne Jacobellis, Paola Turbay, Lauren Weedman, Derek Ray, William Schallert, Colleen Craig, Jessy Hodges, Ashley Barron, Abbie Cobb, Leslie Stevens, Paul Haitkin, Lars Slind, Natalie Hall, Michael Bofshever, Giles Matthey, Blaine Saunders, Clint Culp, Melanie Camp, Jessica Clark, Kherington Payne, Dendrie Taylor, Ashley McCarthy, Ashley Hinshaw, Jade Tailor, Megan Albertus, Vedette Lim, Gregg Daniel, Nathan Parsons, Robert Baker, Jamie Luner, Grainger Hines, Danielle Sapia, Max Charles, Todd Giebenhain, Gabriella Wright, Hannah Kasulka, Matt Riedy, Bryan Becker, Patrick Gallagher, Tahmus Rounds, Molly Burnett, Chelsea Ricketts, John Prosky, Jamie Gray Hyder, Amelia Rose Blaire, Brad Carter, Terrell Lee, Zoran Korach, Scott Thomson, Jeffrey Nicholas Brown, Anastasia Roark, Maz Jobrani, Kandis Mak, Johnny Ray Gill, Loanne Bishop, Lucas Di Medio, Caitlin Carmichael, Christina Scherer, James Harvey Ward, Brett Rickaby, Andy Mackenzie, Rebecca McFarland, Terry F. Smith, Skyler Vallo, Alec Gray, Jaala Pickering, Myk Watford, Alicia Vela-Bailey, Karina Logue, Judy Prescott, Barbara Whinnery, Dinka Džubur, Jodie Turner-Smith, Henri Lubatti, Lily Knight, Dean Chekvala, Conor O'Farrell, E.J. Callahan, Stephanie Erb, Steph DuVall, Stephen Monroe Taylor, Ben Lemon, Edrick Browne, Amber Dawn Landrum, Bill Stinchcomb, Malcolm Goodwin, Lawrence O'Donnell, Niko Nicotera, Chanon Finley, Tyne Stecklein, Paul Sanchez, Kathleen York, Matt Leonard, Scott Klace, Earl Billings, Diahnna Nicole Baxter, Bill Oberst Jr., Jennifer Wenger, Marcia DeRousse, James Jordan, Anna Khaja, Ted Welch, Carson Aune, Matt Bushell, Shaun Brown, Jennifer Hasty, Taber Cross, Lin Oeding, Jim Hoffmaster, Kelly Frazier, Patricia Bethune, Isabella Kai Rice, Skyler Hart, Anne Johnson, Mandy Levin, Dale Raoul, John Rezig, Bailey Noble, Aaron Christian Howles, Noah Matthews, Laurel Weber, Chloe Noelle, Marque Richardson, Jenni Blong, Graham Shiels, Riley Smith, Will Yun Lee, Keone Young, Brendan McCarthy, Annie Fitzgerald, Shannon Lucio, Paula Jai Parker, Chad Todhunter, Caleb Moody, Nondumiso Tembe, Greg Collins, Dustin Ingram, Brianne Davis, Chris Butler, Matt Cook, Kanin Howell, Jeremy Denzlinger, Jacob Hopkins, Lorin McCraley, Keenan Henson, Cody Christian, Mike Moh, Becky Thyre, Arthur Darbinyan, Eric Jungmann, Britt George, Michael Filipowich, Christian Pitre, Rick Overton, Jamie Renée Smith, Gerald Webb, Tarah Paige, Betsy Baker, Blake Michael, Christie Burson, Rebecca Klingler, Cyd Strittmatter, Linc Hand, Cathryn de Prume, Bill Tangradi, Dahlia Waingort, Cameron Barsanti, Marina Benedict, Bryan Dechart, Lisbeth Scott, Doug Haley, Josh Kelly, Lillian Hurst, Gina Morelli, Susan Merson, Austin Hébert, Chloe East, Robert Parks-Valletta, Mel Fair

80/80 (4x) Dabing je zabiják seriálu a v podstatě i to letní premiérování. Ale jakmile jsem tohle překlenula (což trvalo pět a půl série), tak se přede mnou otevřel nový nádherný svět z románů Charlaine Harris známých jako The Sookie Stackhouse Novels. Alternativní realita, ve které upíři opustili své rakve a stávají se součástí "našich" životů. Je mi velice sympatické, že se Harris otevřeně přiznává k inspiraci světem Anne Rice, protože jediné místo v Americe, které považuju za přirozené prostředí pro upíry, je zkrátka Louisiana s všudypřítomnými močály Mississippi. Jednotlivé postavy se během několika málo dílů stávají zajímavými prostředníky příběhů a vyvíjejí se tak, až přechází zrak. Doufám, že to nejen se Sookie a Billem bude na věčné časy. 1. série je taková přímočará, hned od začátku se jde centrálně na branku, servírka Sookie potkává upíra Billa a všechno se pozvolna propojuje s celým stromem vedlejších postav, aby se ve finále vyřešila hlavní detektivní zápletka. Během řešení série vražd Sookie hodně dospěje, její bratr Jason několikrát čelí obvinění z vražd a propadá šílenství. Maličko se také dozvíme něco o světě upírů, který není tak jednoznačně černobílý, jak se ho snaží prezentovat soudobá média. 2. série přichází s novou zápletkou a vynikajícími bakchanáliemi. Sookie už je tou dobou plnohodnotnou Billovou partnerkou a pomocnicí v řešení nadpřirozených problémů. Jejich vztah i celý příběh vrcholí nejnádhernější žádostí o ruku, jakou jsem kdy v seriálu viděla. Skvěle se rozehrává i upíří podsvětí a setkáváme se i s jejich královnou. Bohužel 3. série toto všechno zahazuje, Sookie ztrácí (a nachází) Billa a chtě nechtě přijímá do svého okruhu přátel vlkodlaka Alcida. Upírské podsvětí houstne a připravuje se na anarchii. Každý stát má svého krále, všichni svou minulost a loajalitu ke svému stvořiteli. Na druhou stranu houstne krvavá romantika, Hedley a víly ukazují svou pravou tvář a Russell Edgington má neskutečný koule. 4. série je poněkud odtržená od dosavadního děje, odehrává se po roční pauze a překvapuje vyzrálou čarodějnickou misí. Sookie přichází na chuť změněnému Ericovi, kdysi arogantnímu upírovi, který býval Billovou hrozbou, ale v momentě, kdy přichází o paměť, je z něj učiněný beránek. 5. série nabízí pokračování anarchistického snažení králů jednotlivých států. Ačkoli ne všechno je takové, jaké se zdá být... Do popředí se dostává božská Lilith a vílí války neustávají. 6. série přímo navazuje na cliffhanger série minulé a Bill/Lilith je komplikovanější postava, než by se zdálo, ale samozřejmě je to lepší, než Bill/král Louisiany. Nový maintextový pár Pam/Tara pak dotahuje láska Jessicy k jejímu stvořiteli. Sookie pozvolna přechází do teamu Wookie, Eric pohřbívá svou sestru, ale vše má stejně na svědomí koncentrační tábor Sarah Newlinové. U Merlotta pobíhá nová generace víl, Terry to má za pár a my si klademe otázku - pracuje v tom baru ještě někdo? Hlavní je, že pravý katolicismus dokáže zachránit i takového Jasona Stackhouse. Před tím, než započne 7. série kupujeme knihu Billa Comptona And God Bled a zjišťujeme naše preference pro pár Sook/Alcide. Ve staronovém baru a grilu u Bellefleura se totiž chystá nová bloodbath a hep V je nebezpečnější virus, než kdy Sarah mohla doufat. Ulehčí Jessica svému svědomí? Nová a zároveň poslední série je prostě skvělá, všechny postavy Bon Temps mají své místo v nové válce proti zombírům. KONEC vynikající, propadám se do velmi příjemné nostalgie a truchlím.(28.6.2012)

Tvůrci True Blood mohou být na sebe právem pyšní, neboť se jim podařil takřka husarský kousek…málokterý seriál se může pochlubit takovou hutnou atmosférou, jako právě True Blood. Je to bezesporu to nejdivnější, co jsem měl možnost v poslední době vidět. Mísí se zde výjevy, jak z telenovely od Rosamundy Pilcherové spolu s lehkým atakováním hranice soft porna. Dochází k podobné demýtizaci upírství, jako tomu bylo u Stmívání. Předkládá se zde nová paralela přizpůsobená pro tento alternativní svět, kde byla vyvinutá syntetická krev. Ostatně krev není brána jako životodárná tekutina ale, jen jako horká kapalina bublající pod povrchem každého tvora, která čeká jen na konečně vyvření. Už samotná grindhouse znělka představuje to, na co se může divák připravit…Dusný a upocený jih, mrtvolný zápach tlejících zvířat, obklopený aurou nadpřirozených rituálů a voodoo obřadů na vymícení zlých duchů. Ale v konečném součtu nepředstavuje upír to největší zlo. 7/10(9.6.2009)

Alan Ball hodně ví, o tom během sledování jeho ukázkově postmoderního galimatyáše netřeba spekulovat, ale jedno neví – jak dát svým myšlenkám konzistentní tvar. Prvních pár epizod slouží jako síto. Proleze jím minimum diváků žíznivých upířiny s jasně vymezenými žánrovými pravidly. Ale kdo by měl dle očekávání tvůrců zůstat? Vážený průměr množin „všichni“ a „nikdo“? Seriál plýtvá erotikou, možná směrodatným motivem jednání většiny postav, možná pouhopouhým provokativním elementem. Rozmanité naplňování perverzních fantazií žádá znalce psychoanalýzy. Sociologa by pro změnu mohly nalákat spletité vztahy mezi různorodými etniky (národnostní menšiny, upíři, černoši – s důrazem na přetrvávající šamanské rituály), vykreslení jejich kulturních specifik taktéž zabírá nemalý prostor. Někteří dozajista přijmou coby sobě určený objekt zevrubnější analýzy Billovu účast v Americké občanské válce. Tématická rozpínavost seriálu na druhé straně znemožňuje věnovat větší péči v širším rámci nejspíše irelevantnímu, pro dramatickou funkčnost ovšem zásadnímu chování postav. Zrovna Sookie, první větší role mimořádně půvabné Anny Paquin, ze všech nejvíce připomíná pouhé plátno, na nějž jsou nanášeny zrovna potřebné barvy. V (beznadějné) honbě za vyššími pravdami Pravé krvi bohužel unikají pravdy naprosto elementární, což její sledování činí poněkud otravným. Odvaha ani originalita absenci věrohodného a jinou nežli čistě intelektuální slast zajišťujícího jádra nevyváží. 70% Zajímavé komentáře: Jeanne, M.a.t.t., k212, Fr, DavidS.(16.4.2009)

Hodnocení po první sérii, povedený upíří seriál, který byl zpočátku neslaný, nemastný ale potom se rozjel tím správným směrem. Plno zajímavých postav, což má za následek, že sledujeme více příběhových linií a o to je to zajímavější. Jsem rád, že jsem se dodíval až do konce, Bill je sympaťák. 2.Série-Myslím, že díky druhé sérii si seriál zaslouží o půl hvězdičky navíc, ještě víc našlapanější, napínavější a akčnější príběh, celkově atmosfára druhé série na mě působila více. Asi to bylo díky tomu, že se to odehrává v prostředí, kde se setkáváme s upíry častěji a ty jsou pro mě hlavní lákadlo série:) Přidám celou hvězdu navíc a budu se těšit na další série, po velmi zajímavém konci druhé série se určitě máme na co těsit! No...tak třetí série není špatná, ale je rozhodně slabší než předešlé, hodně jsem si oblíbil Erica Northmana, jeho postava se stala mojí nejoblíbenější ze všech sérií. Ať už sakra umře ta černá otrava Tara, mohl by ji konečne někdo zabít..doslova mě tam štve.(19.12.2009)

Musím se přiznat, že mě první série naprosto uchvátila, držela a nepustila. Proto jsem si udělala "True Blood víkend" a dohnala vše až do konce třetí série. U dvojky jsem velmi váhala, jestli ten probdělý víkend stojí za to, ale vše se má dotáhnout do konce. Třetí série mi potvrdila mé obavy o původ hlavní hrdinky (SPOILER - já si už od dvojky říkala, že jestli to bude víla Zuběnka, tak už se ale fakt naštvu KONEC SPOILERU). Podle mého, ideálním počinem by bylo trochu protáhnout první sérii, něco objasnit a něco nechat na divácích a skončit. Pak by to bylo za rovnou stokorunáčku. takže po třech sériích celkové hodnocení prostě musí o jednu dolů a uvidím, zda to čtvrtá série zachrání. No ... už nám ty hvězdy pomalu lezou nahoru.(25.7.2011)

• - V epizodě "If you love me, why am I dyin´" čte Sookie (Anna Paquin) knihu "Grave Sight" od Charlaine Harris, autorky původních "The Sookie Stackhouse Novels", podle kterých je seriál natočen. (Václavička)

• - Stephen Moyer si zahrál upíra už v seriálu Ultraviolet (1998). (TomikZlesa)

• - V 1. epizodě 6. série Jason (Ryan Kwanten) stopne auto a dobíhá k němu až k okýnkům. Při dalším záběru však k autu dobíhá znova. (Geriel)