Reklama

Reklama

True Blood: Pravá krev

(seriál)
  • Česko Pravá krev (více)
Trailer 12
Drama / Fantasy / Horor
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Hrají:

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(80)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

(více)

Videa (65)

Trailer 12

Recenze (774)

Kothy 

všechny recenze uživatele

Původně jsem se tohohle seriálu trochu obával. Myslel jsem si, že je to něco ve stylu Stmívání. Naštěstí to tak není. Začátek je trochu pomalejší a může některé odradit. Kdo ale vydrží, nebude litovat. Ze začátku se toho moc neděje. Poklidné městečko, kde se objevuje pár upírů. Časem se to ale rozjede a seriál získá úplně jiné rozměry. Setkáte se tu se spoustou různých potvor. Nejen s upíry a vlkodlaky, ale i s měňavci a vílami a čarodějnicemi. Spoustu tajemství vypluje na povrch a některé postavy časem děj opustí. Taky hlavní postavy projdou určitou změnou. I když by si člověk řekl, že to není nic originálního, přece jen na tom něco zajímavého je. Hlavně některé postavy dokážou hodně zaujmout. Například vývoj Erica nebo Sookie. Nejvíc se mi pochopitelně líbí upírka Jessica Hanby. :) Nejslabší mi asi přišla 2. série s Menádou. A nejvíc se mi líbila 5. série. Z Billa se časem stane pěkný hajzl. Po 6. sérii pár postav přibylo, některé zas umřely. Děj je zase o něco zamotanější. 7. a poslední série je o něco slabší. Skončilo to docela trapně, ale jsem rád, že už to nepokračuje... "Náš starosta je pes." :D ()

Reiniš 

všechny recenze uživatele

Už dlouho mě žádný seriál tolik nechytl jako právě TrueBlood. Upíři tu nefigurují jako laciná atrakce, ale jsou rovnocennými postavami a ne jen ploužící se ,,vybledlé xichty v latexu". Kvalita seriálu tkví hlavně ve skvělém scénáři, jež se proplétá napříč různými žánry, a kde ,,žijí" natolik různorodé a zábavné postavy, že si je nelze nezamilovat. Anna Paquin v roli Sookie září a dokazuje, jak všestranná herečka to je. Zaujme i charismatický Stephen Moyer, jako upír Bill nebo debutující Rutina Wesley, coby hubatá servírka Tara. Jediné, co mi na seriálu trochu vadí (a nechci být zbytečně prudérní) jsou ty orgastické souložící scény, jejichž hlavní aktér je povětšinou věčně nadržený bratr hlavní hrdinky Jason v lehce křečovitém podání Ryana Kwantena. Pravá krev má do budoucna ohromný potenciál a už teď si jí řadím do svých oblíbených seriálů. Ochutnal jsem jednou a teď si tuhle syntetickou krev musím dopřát každý den. ()

Reklama

MISSha 

všechny recenze uživatele

Na začátku mě znechutila, poté jsem jí dala šanci, a té šance nelituji. Jinak bych nepoznala jeden z nejoriginálnějších a nejpoutavějších seriálů téhle doby. Od nějaké poloviny 3. série, mi nemohlo dojít, proč tento všemi směry vyšperkovaný satiristický skvost tv zábavy, dostává od mé osoby jen usmolené čtyři hvězdičky? A potom přišla 4. série, která to korunovala definitivně. Postavy jsou napsané výtečně bez jakéhokoliv přikrášlování. Jak už obyčejní lidé, tak nadpřirozené bytosti, z nichž jsou (jak jinak) nejvýraznější upíři- Pam, Jessica, záporák Russell, a hlavně nejlepší postava seriálu Eric Northman- rulezz! Jednotlivě zhodnocené série: 1- 85%, 2- 70%, 3- 89%, 4- 90%, a 5- 83%. ()

Viktooorka 

všechny recenze uživatele

Díky maratonu, který pořádalo HBO jsem měla možnost vidět za jednu noc první sérii a jako třešničku na dortu i první dva premiérové díly druhé série… a ač jsem čekala, že mě únava, nepohodlí či snad nuda během noci uspí, nestalo se tak… True Blood je jeden z těch seriálů, který si Vás buďto hned získá anebo zapíše na černou listinu… u mě nečekaně zvítězila první možnost :-) velkou zásluhu na tom mají představitelé černošské populace žijící v Bon Temps, které své hrající sousedy naprosto převálcovali… Sookie, sice vypadá jako obrázek, a ta její mezírka mezi zoubky mě při jakékoliv scéně vyloženě rozesmávala, její přítel upír Bill, měl dokonalý hypnotický pohled a spolu byly dokonalý pár, ale na Taru a jejího bratrance Lafayetta prostě neměli :-) další výtečnou postavou se pro mě stal Sokiin bratr Jason, který tuhle praštěnou partu zdobil a v neposlední řadě i Sam, který si mě získal svou přeměnou během děje :-) a mým největším oblíbencem byl „záporák“ Eric, od kterého bych se nechala sát :-) celá tahle krimi hororová komedie mě donutila dokoukat druhou sérii během pár dní a budu se těšit na další… True Blood se do mě zakousla a nepustí, dokud ze mě nevysaje poslední kapku krve :-) ()

Beckett51 

všechny recenze uživatele

" This is all about you're ego! - This is about order, instead of chaos! This is about mercy, instead of sadism. This is about balance. This is about peace. - Peace is for pussies!" Nejdokonalejší satira na dnešní (nejen americkou) společnost. Zatím naprostá spokojenost. První řada - 90% ..... Druhá řada - 95% ...... Třetí řada - 95% ..... Čtvrtá řada - 100% ..... Pátá řada - 100% ..... Šestá řada - 70% ..... ()

Galerie (1 692)

Zajímavosti (33)

  • V 1. díle 5. série zazní přezdívka Bubba. Ve 3. díle poté říká Steve Newlin (Michael McMillian), že někdo viděl Elvise. Oba případy jsou odkazy na knihy, kde vystupuje postava Elvise Presleyho, kterému ale všichni přezdívají Bubba. (Thery)
  • V prvních pěti sériích ani v jednom díle neprší. (skinny)
  • Název epizody „Voníš jako večeře“, v originále „You Smell Like Dinner“, je i název stejnojmenné písně, která hraje na konci epizody. (Varan)

Související novinky

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Chvíli se uvažovalo o Colinu Farrellovi (dokonce se vyjádřil, že četl scénář a moc se mu líbil), ale nakonec bude hlavní hvězdou podle všeho Ben Foster. Jeden z nejlepších a zároveň nejméně… (více)

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)

Reklama

Reklama