Highlander (TV seriál)

• Kanada

Highlander

Highlander

Akční / Fantasy / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

Kanada / Francie, 1992–1998, 96 h 58 min (Minutáž: 48–49 min)

Roger Bellon

Adrian Paul, Alexandra Vandernoot, Elizabeth Gracen, Peter Wingfield, Lisa Howard, Christopher Lambert, Ben Pullen, Jan Tříska, Gregory Smith, Rachel Shelley, Roman Podhora, André Oumansky, Sandra Bernhard, Stella Stevens, Alexis Denisof, Selina Giles, Ken Kirzinger, Chris William Martin, Andrea Roth, Suleka Mathew, Graham McTavish, Valeria Cavalli, Tomer Sisley, Chandra West, Anthony De Longis, David Saracino, Michelle Thrush, Catherine Lough Haggquist, Dolores Chaplin, Charles Maquignon, Peter Firth, Jason Gray-Stanford, Jonathan Firth, Kim Johnston Ulrich, Amanda Wyss, Jesse Moss, Alice Evans, Terence Beesley, Gabrielle Miller, Louis Ferreira, Claire Keim, Vanity, Elisa Tovati, Peta Wilson, Dustin Nguyen, Stan Kirsch, Franck Dubosc, Clay Borris, Robin Mossley, Sherry Miller, Myles Ferguson, Tamara Gorski, Kabir Bedi, Roger Cross, Callum Keith Rennie, Paul Bittante, Hiro Kanagawa, Gary Hetherington, James Faulkner, Rae Dawn Chong, Musetta Vander, Elodie Frenck, Benjamin Ratner, Vladimír Kulich, Martin Kemp, John Pyper-Ferguson, Patrick Mille, Martin Cummins, Stacey Travis, Jonathan Zaccaï, Mapi Galán, Jason Riddington, Stephen Macht, George Harris, Tonya Kinzinger, Carsten Nørgaard, Tom McBeath, France Anglade, Lynda Boyd, Joan Jett, Aaron Pearl, Michel Scourneau, Michel Modo, Tim Holmes, Tom Butler, Vernon Dobtcheff, Peter Hudson, Roger Lumont, April Telek, Conrad Dunn, Roark Critchlow, Clément Harari, Romina Mondello, Adrian Holmes, Kendall Cross, A.C. Peterson, Duncan Fraser, Julia Stemberger, Michael Culkin, Ocean Hellman, J.G. Hertzler, Eric Keenleyside, Randall 'Tex' Cobb, John Novak, Kira Clavell, Carmen Du Sautoy, Robert Moloney, Paris Jefferson, Daniel Breton, Bruce A. Young, Alastair Duncan, Marc Andréoni, Lyès Salem, Crispin Bonham-Carter, Struan Rodger, Demetri Goritsas, Soumaya Akaaboune, Michael Kopsa, Godfrey James, Jeremy Brudenell, Geoffrey Bateman, Valérie Steffen, Kevin McNulty, Peter Bryant, Patrick Albenque, Chrystelle Labaude, Colin David Reese, Pierre Lacan, Sylvain Rougerie, Bernard Chabin, Robert Ito, Ed Bishop, Jacques Ciron, Harry Jones, Affif Ben Badra, Andrew Bicknell, Sandra Hess, Simon Kunz, Cleo Rocos, Guy Amram, Fred Pearson, Frank Crudele, Meilani Paul, Barnaby Apps, David Robb, Malcolm Rennie, Richard Lintern, John Dennis Johnston, Alexi Kaye Campbell, Tom Heaton, Amy Pietz, Joe Sheridan, Karim Saleh, Werner Stocker, Alf Humphreys, John Tench, Chilton Crane, Jill Teed, Yan Epstein, Patrick Burgel, Michel Voletti, Denis Sylvain, Julie du Page, Guy Dhers, Bruno Raffaelli, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Vincent Gale, Kim Kondrashoff, Justina Vail, Peter Guinness, Rebecca Potok, Manuel Bonnet, Patrick Floersheim, Leslie Carlson, Patrice Valota, David Gabison, Marine Jolivet, Laurence Mercier, Frédéric Witta, Bertrand Lacy, Véronique Baylaucq, Michael Siberry, Don MacKay, Katie Carr, Emile Abossolo M'bo, Carolyn Adair, Patti Allan, Colleen Winton, Beverley Elliott, Ken Kramer, Bill Dow, Gerry Rousseau, Brian Knox McGugan, Russell Roberts, Sean Campbell, Jérôme Keen, Lorena Gale, Sandrine Caron, Sheila Moore, Dominique Hulin, Christophe Guybet, Hester Wilcox, Charles Andrew Payne, Johannah Newmarch, L. Harvey Gold, Benjamin Feitelson, Ricco Ross, Douglas Arthurs, François Guétary, Alec Willows, Stefan Arngrim, Michel Feller, Valentine Pelka, Richard Ridings, Christina Jastrzembska, Cécile Pallas, Deryl Hayes, Louise Vincent, Johnny Cuthbert, Barbara Keogh, Michael Puttonen, Fred Henderson, Matthew Walker, Garry Davey, Frank Charles Turner, Tim Dixon, Nicola Cavendish, Peter Diamond, Denis Lill, Tom Watson, Philippe Bouclet, Tony Rosato, Ken Samuels, Yan Brian, Jack Galloway, Philip Akin, Patrick Stevenson, Pierre-Alexis Hollenbeck, Tamsin Kelsey, Colleen Rennison, Greg Michaels, Ron Halder, Darcy Laurie, Marie Stillin, Richard Leacock, Jean-Paul Solal, Mark Acheson, Andrew Kavadas, Lisa Bunting, Gary Jones, Miguel Fernandes, Pierre Martot, Virginie Peignien, John Moore, Moira Walley-Beckett, Francine Olivier, Alex Bruhanski, Nadia Cameron-Blakey, Danielle Durou, Lloyd Berry, Dave Adams, Jan D'Arcy, Tim Henry, Alexandr Klimenko, Cali Timmins, Judith Maxie, Dwight McFee, Oliver Becker, Claudia Christian, Michael Preston, Patrick Keating, Eileen Barrett, Dee Jay Jackson, Marie Vernalde, Raoul Ganeev, Crys Ams, Benedick Blythe, Christian van Acker, Margaret Barton, Alison Moir, Eva Gord, Greg Rogers, Réal Andrews, John Destry, Bill Croft, Mark Kandborg, John Tierney, Philip Maurice Hayes, Brittaney Bennett, Adrien Dorval, Richard Moll, Peter DeLuise, J.E. Freeman, Soon-tek Oh, Christianne Hirt, Vincent Schiavelli, Garry Chalk, Jay Brazeau, Claudia Ferri, Andrew Divoff, Andrea Libman, Wes Studi, Marc Singer, Byron Lucas, Doug Abrahams, Joe Pantoliano, Christoph M. Ohrt, Tim Reid, Fulvio Cecere, Christopher Gaze, James Horan, Earl Pastko, Peter Howitt, Jean-Claude Deret, Fay Masterson, Georges Corraface, Marion Cotillard, Jason Isaacs, Sandra Nelson, Nigel Terry, Rachel Palmieri, Anthony Head, Roger Daltrey, Dee McCafferty, Byron Lawson, Beverley Hendry, Deborah Epstein, William Samples, Hagan Beggs, Antony Holland

Nápad udělat z filmu pokračování ve formě seriálu rozhodně nebyl špatný, problém ale leží v hlavní postavě, nebo spíš jeho představiteli. Adrian Paul je dost nezajímavý, a jeho postava je v podstatě jen o tom, že "tohle viděl, zažil, tohohle potkal". Jeho velkou výhodou ale je, že s mečem umí zacházet a bojovým uměním se věnuje i normálně, takže alespoň tady působí věrohodně. Bohužel každá epizoda končí právě soubojem, což se po chvíli okouká a většinou se omezují jen na "zlého nesmrtelného týdne". Flashbacky do jeho minulosti byly stále nudnější a delší, a 6. série byla hodně špatná. První série byla hlavně o zachraňování MacLeodovi věčně ohrožené přítelkyně. V dalších sériích přibyly zajímavé vedlejší postavy, které si zasloužily víc pozornosti, než sám hlavní hrdina. Joe a samozřejmě tajemný nesmrtelný Methos byly mnohem zajímavější osobnosti. A i Richie Ryan si určitě zasloužil víc prostoru, než mu bylo dáno. Jeho absence ve většině dílů 2. série poté, co projde zajímavým vývojem, nedávala vůbec smysl. Tři hvězdičky čistě kvůli Richiemu, Methosovi, Joeovi a nastolené mytologii, kterou seriál víc zkoumá.(26.7.2011)

• paascha

Nastavovaná kaše se stále se opakujícím scénářem. Vše, co bylo ve filmu (v jedničce, samozřejmě), bylo tady stokrát omleto. Nic nového se nekonalo, šermířské scény byly trapné, Jean Marais by i ve stařeckém věku vypráskal Duncanovi kožich, jediné, co stálo za pozornost, bylo bydlení na lodi. Inspirativní(12.1.2012)

Hodnotím nikoliv z nostalgie, ale po poctivém shlédnutí všech 6. sérií. Highlander je seriál, který rozhodně nedělá prvnímu filmu ostudu, jak jsem všude slyšel, ale právě naopak. Na rozdíl od filmu který nakousl mytologii a pravidla Nesmrtelných si jde svoji vlastní cestou, pravidla rozšiřuje a přidává k tomu ještě pravidla a mytologií prastarých kronikářů - Strážců. Když se kouknu na plusy, tak jednoznačně je jím hlavní postava Duncana McLeoda. Adrian Paul sice není nijak skvělý herec, ale svoji postavu zvládá perfektně, dokáže fajn zahrát všechny změny osobnosti v průběhu staletí. Navíc na rozdíl o jiných seriálů 90. let, kdy hrdinové používali různé bojové umění, Adrian Paul opravdu bojovat umí, ovládá spoustu technik s různými zbraněmi i bez nich, které vypadají účelně a reálně (žádné otočky z výskokem ala Chuck Norris jestli mi rozumíte). A vedlejší postavy? Lahůdkové! Ať už jsou to různí smrtelní nebo nesmrtelní, jejich povahy, problémy a vztahy se táhnou přes několik dílů i sérií a rozhodně se vyvíjejí a mění. Mezi ty nejlepší určitě řadím 5000 let starého Methose, zlodějku Amandu nebo barda a bohéma Fitzcairna. A když některé z vedlejší postav umírají, veselo Vám nebude. Samotný seriál je sice trošku stereotypní, protože tak z 80% jde opravdu o to setkání s nějakým nesmrtelným a finální souboj, ale je to bohatě vyváženo chytře napsanými a nikterak černobílými epizodami (dobře pár úletů se samozřejmě najde), změnou prostředí (v půlce každé sezóny se seriál stěhuje z USA do Francie) a hlavně geniálními flashbacky. Protože Duncan žil 400 let a rozhodně nebyl pecivál, podíváme se do všech možných historických období i prostředí a pokaždé jsou co se týče výpravy, kostýmů i věrohodnosti dokonalé. Co se mi líbí, že flashbacky na sebe opravdu časově navazují a dávají pocit, že při troše snahy se dá poznat historie Duncanova života. Co zbytek? Hudba skvělá (hlavně na začátku seriálu hard-rockové vály), akce tak akorát, stejně jako romantiky a flashbacků a i nějaké ty komediální díly se najdou. Pro mě skvělý seriál, který jsem si zamiloval a hvězdičku dolů dávám jen za to, že je to v podstatě pořád o tom stejném a ty souboje na meče ať jsou jakkoliv skvělé se časem omrzí.(13.10.2009)

Všechny série drží pohromadě a navíc se jejich úroveň překvapivě zvyšuje. Souboje vypadají reálně i díky tomu, že Adrian Paul je choreograf a tanečník. Nadsázka a humor funguje i po letech, stejně jako boj dobra se zlem, kde všechno zdaleka není černobílé (toho se dočkáte spíše v pozdějších sériích). Jenom nechápu, jak je možné, že policie už dávno nevyhlásila pátrání po sériovém vrahovi. Co všechna ta těla bez hlav - to je někam zakopávají, když to divák nevidí? Ale co. Jak se podařilo uspaného King Konga dostat na loď , taky nikdo neřeší. I když je jeho tendence kolísavá, tenhle seriál mě prostě bavil. Za mě nejlepší postava Mythose. Tři hvězdy (Mythos má samozřejmě pět:-))(20.9.2018)

Bylo to furt dokola.. uznávám.. díl začne.. objeví se další nesmrtelnej, se kterým už se povětšinou MacLeod zná někdy z předešlých století.. buď jako kamarád, nebo nepřítel.. a na konci ho MacLeod sejme.. nic moc originálního na to, aby to vydrželo na x sérií.. přesto mě tenhle seriál z nějakýho nepochopitelnýho důvodu bavil a dokázal jsem se dívat na každej díl..(18.12.2006)

• - V tomto seriálu se poprvé objevili Watchers (Pozorovatelé). V původním filmu Highlander (1986) o Watchers nebyla zmínka. (tyzmrde)

• - Postava Amandy Darieuxz (Elizabeth Gracen) se dočkala vlastního seriálu Highlander: Havran (od r. 1998). (tyzmrde)

• - V první epizodě seriálu se objevil Christopher Lambert jako Connor MacLeod z filmové série Highlander. (tyzmrde)