Specialisté na vraždy (TV seriál)

• Německo

Die Cleveren

V plnom nasadení

Krimi

Německo, 1998–2007, 40 h (Minutáž: 50 min)

Hans-Werner Meyer, Astrid M. Fünderich, Barbara M. Ahren, Esther Schweins, Gudrun Landgrebe, Günther Maria Halmer, Hannes Jaenicke, Kathrin Waligura, Dietmar Huhn, Gottfried John, Maria Petz, Tatjana Blacher, Andrea Sawatzki, Walter Kreye, Axel Prahl, Markus Meyer, Katrin Saß, Oana Solomonescu, Angela Roy, Heide Kipp, Rudolf Kowalski, Christian Berkel, Daniela Preuß, Hermann Beyer, Gudrun Ritter, Michael Mendl, Konstantin Graudus, Theresa Scholze, Stefan Merki, Rolf Becker, Julia Richter, Jürgen Tarrach, Gudrun Okras, Tom Wlaschiha, Svenja Pages, Ulrike Grote, Robert Stadlober, Michael Roll, Denise Zich, Stefanie Stappenbeck, Ute Willing, Annett Renneberg, Jana Pallaske, Katharina Thalbach, Josef Ostendorf, Anatole Taubman, Arndt Schwering-Sohnrey, Oliver Korittke, Marco Hofschneider, Helmut Zierl, Nina Petri, Tilmar Kuhn, Dieter Laser, Dirk Martens, Heinrich Schmieder, Mišel Matičević, Clemens Schick, Hinnerk Schönemann, Alexander Beyer, Miriam Stein, Charly Hübner, Marcus Mittermeier, Julian Weigend, Johannes Herrschmann, Frank Giering, Ingo Naujoks, Angela Sandritter, Christoph Grunert, Nina Weniger, Renate Krößner, Siegfried Terpoorten, Eleonore Weisgerber, Tina Engel, Aleksandar Jovanovič, Lisa Maria Potthoff, Sina Tkotsch, Edda Leesch, Ludwig Blochberger, Michael Lott, August Schmölzer, Renate Schroeter, Sylvia Leifheit, Dieter Pfaff, Stephan Grossmann, Joram Voelklein, Antje Schmidt, Anna Stieblich, Birge Schade, Hubert Mulzer, Charlotte Schwab, Elisabeth Degen, Sebastian Rudolph, Sabine Postel, Jan Peter Heyne, Meral Perin, László I. Kish, Anna von Berg, Joachim Dietmar Mues, Adriana Altaras, Brigitte Zeh, Ole Puppe, Maike Bollow, Matthias Fuchs, Stephan Korves, Matthias Scherwenikas, Heinrich Giskes, Peer Jäger, Isolde Barth, Antonia Cäcilia Holfelder, Hans Kremer, Tonio Arango, Claudia Geisler-Bading, Marie-Anne Fliegel, Michael Hanemann, Steffen Scheumann, Florian Martens, Rolf Kanies, Tilman Günther, Kaspar Eichel, Holger Hauer, Renate Geißler, Simone von Zglinicki, Antonio Wannek, Christian Erdmann, Peter Benedict, Wilfried Hochholdinger, Jona Mues, Esther Seibt, Cara Wiedke, Peter Franke, Thomas Huber, Axel Scholtz, Svea Timander, Julia Fischer, Ralph Misske, Lenn Kudrjawizki, Martin Semmelrogge, Davia Dannenberg, Esther Esche, Harald Maack, Jule Gartzke, Werner Dissel, Alexa Wiegandt, Eckhard Bilz, Pascal Andres, Kai Maertens, Stefan Riedner, Kaya Marie Möller, Thomas Sarbacher, Frank Röth, Peter Rühring, Jörg Schüttauf, Nina Bagusat, Kevin Stevan, Arnfried Lerche, Joachim Lautenbach, Michael Ehnert, Oliver Hasenfratz, Eva Lorenzo, Amalie Bizer, Martin Glade, Lars Gärtner, Robert Viktor Minich, Steffen Münster, Dietrich Hollinderbäumer, Oliver Broumis, Christian Glockzin, Ursula Graeff, Anja Topf, Katja Weitzenböck, Daniela Wöhler, Julian Paeth, Wolfgang Condrus, Caroline Scholze, Ute Lubosch, Hans Peter Korff, Friederike Wagner, Andreas Hofer, Melanie Marschke, Frank Witter, Michael Schönborn, Frank Vockroth, Michael Benthin, Ines Baric, Manfred Gorr, Frank Sieckel, Julia Blankenburg, Lutz Lansemann, Holger Kunkel, Martin Ontrop, Sebastian Faust, Ulrich Cyran, Brigitte Böttrich, Uli Pleßmann, Stephan Benson, Andreas Kaufmann, Pamela Knaack, Loretta Stern, Sandra Nedeleff, Dirc Simpson, Armin Dillenberger, Dieter Brandecker, Benjamin Morik, Jochen Senf, Thomas Koch, Laura-Charlotte Syniawa, Myriam Abbas, Sabine Falkenberg, Wilfried Dziallas, Nikolas Lansky, Anke Kortemeier, Freya Trampert, Hendrikje Fitz, Nils Düwell, Jenny Marie Muck, Franz Viehmann, Augustin Kramann, Alexander Löffler, Sabine Wegner, Urs Fabian Winiger, Herbert Trattnigg, Karl Knaup, Caroline Dibbern, Carlheinz Heitmann, Petra Marie Cammin, Maxi Mari Duck, John Keogh, Karen Böhne, Angela Ascher, Christian Steyer, Thomas Gumpert, Henry Meyer, Patrizia Moresco, Jacqueline Macaulay, Martin Maria Blau, Harald Weiler, Mareike Fell, Sabina Riedel, Christian Rogler, Bettina Lohmeyer, Robert Seethaler, Annett Kruschke, Konstantin Prochorowski, Gerd Wameling, Norbert Ghafouri, Günter Junghans, Dirk Dautzenberg, Harry Wolff, Gerda Gmelin, Marielle Shaker, Edgar Bessen, Stefan Mocker, Delia-Deborah Wagner, Eva Maria Kerkhoff, Götz Schulte, Sima Beatrice Bürgin, Jennipher Antoni, Stephanie Charlotta Kötz, Uwe Zerbe, Doris Abeßer, Jacqueline Svilarov, Susann Maria Hempel, Kirsten Nehberg, Helmut Gentsch, Anna Luise Kish, Nina Azizi, Jutta Boll, Klaus Bräuer, Ernst Bamert, Claudia Weiske, Thor W. Müller, Jens Peter Brose, Hans-Joerg Frey, Andreina de Martin, Tanja Fornaro, Helmut Lorin, Vivien Schnepel, Christoph Hagen Dittmann, Klaus-Dieter Klebsch, Luciano Silvestrini, Marte von Have, Hansjürgen Hürrig, Christian Giese, Iris Radunz, Lucas Confurius

Kromě pilotu (a dílu, kde odejde Glaserová) se mi zatím líbil každej díl. Ale ten pilot, to jsem si ani nebyl jistej, jestli je to ten stejnej seriál. Zdlouhavej, nelogickej, plnej otevřených citlivých duševních ran a patosu. Možná je to tím, že v pilotu měli dvojnásobek času a prostoru a že vrah tam nebyl až tak velkej magor, jako někteří pozdější. Oproti některým pozdějším to byl vlastně hodnej ukecanej strejda (ženská zabíjí děti a pak si je mrazí, chlap je ujetej na ženský nohy a tak je usekává a skladuje v lednici, chlap se nechce stěhovat ze sídliště a tak zabíjí všechny, kteří dělají problémy a narušují tak pořádek, chlap si myslí, že je upír a tak vysává lidi). V každým dílu je nějakej cvok, nějaká lidská zrůda, která všemi možnými hrůznými způsoby zabíjí a mučí nevinné. A Born a Glaserová je musí najít a vychází z policejních stop a práce. Podle různých indicií (hlavně psychologický profil a těch pár věcí, co znají) se snaží pachatele odhalit. Hercům nemám co vytknout. Hlavním hrdinou seriálku je Born (Meyer). Pro něho tu tvůrci nechali nejvíc prostoru a možnosti se herecky vyjádřit. Dost často se tu rozpitvává jeho nitro (rozpadla se mu rodina, špatně se vyrovnává, když nestihnou někoho zachránit atp.). Dokud tu byli tito dva (Born a Glaserová) bylo to príma. Ti mezi sebou jiskřili jako třeba Mulder a Scullyová. Ty dvě další jeho kolegyně (ta třetí se v u nás uvedených epizodách zatím neobjevila) už tam tolik nesedí. jindy Od druhé série se to zbavilo všech nešvarů, jaký jsem vyjmenoval. Žádnej patos, citlivinky, ani rodinný situace. Jedinou větší chybu považuji, že každej zločinec nakonec umře. Asi aby zlo bylo skutečně potrestáno. Opět později. Zatím třetí série je absolutně nejlepší. Možná se poučili z předchozích chyb, nebo měli třeba jen vypsanější ruku, ale každý díl je přesně orientován jenom na vyšetřování. O soukromí hlavních hrdinů se dozvídáme opravdu okrajově a málokdy to zabere víc než jen bokem prohozenou poznámku. Zločinci v této sérii jsou fakt nechutní. Doslova cvoci k pohledání. Změnili se z obvyklých psychotiků na psychopaty. Zase jindy Je to zvláštní, ale všiml jsem si, že ke každýmu dílu je naprosto jiná hudba a dokonce se mění i její skladatelé. Zatím jsem to nikde neviděl. Všude mají jasně danou paletu melodií, kterou nikdy nemění, ale tady je stejná jenom znělka při titulcích.(17.7.2006)

Souhlasím s tím, že tohle je patrně nejlepší německý seriál. H. W. Meyer vypadá opravdu jako psycholog a dokonce mu chybí nějaká větší vlastní úchylka, krom občasné náchylnosti k alkoholu. V Americe by už měl vidini nebo mluvil s mrtvými, či něco podobného. Že umřela Glaserová mi nevadilo do doby, než jsem začala sledovat nástupkyni. Výměnu ale chápu.(18.7.2008)

Cože? Nejlepší německý seriál který znám, a tady ho skoro nikdo nekomentuje a potácí se kdesi v šedém... vlastně v modrém průměru?! Eh, vy nekulturní bando slovanská ignorantská! To já ho kdysi dávno v TV (Prima?) děsně žral a už několikrát jsem si ho chtěl dát znovu a hezky německy, jenže já šprechtím asi jako dvouletej capart a na netu k němu želbohu nejsou cz title, scheisse. Takže smůla, znám ho jenom z dabingu. Mch. hrozně se mi vždycky líbilo, jak ta sexy babizna z pitevny, Frau Korda, říkala: "Můj milý Borne..." A třeba ta dívka s mnohočetnou poruchou osobnosti Gerit Blaha (dokonalá Annett Renneberg), je nezapomenutelná postava, zajímavější i děsivější, než spousta postav z X-Files, no a to je ode mne prosím opravdu veliká pochvala.(3.10.2016)

Ačkoliv seriál je dost nevyvážený a divácky nejvděčnější vrahové se objevují až někde v jeho polovině, určitě na něj nezapomenete, pokud jste chytili jeden z těch lepších dílů. V jednom z nich mimochodem takřka celých čtyřicet minut sledujeme Borna a schizofreničku v jediné místnosti, přičemž z obou nespustíte oči - ty její dokonce mění barvu... Celkem je ale škoda, že scénáristé nám tak málo za celou dobu prozradili o soukromém životě Borna, natožpak jeho parťaček.(15.5.2008)

Německý televizní naturalismus aplikovaný na seriál Die Cleveren Pravidlo č.1: ukaž co můžeš, hlavně hodně krve, kvantum mega uchylných vrahů, jejich zaslouženou a rychlou likvidaci, utrpení obětí (tedy to, co sítem amerického televizního debaklu zaručeně neprojde). Pravidlo č. 2: nechej zemřít alespoň jednoho z hlavních hrdinů a udělej to způsobem, který je naprosto nepateticky a nehrdinský (protože tak umírají pouze američtí kolegové). Pravidlo č. 3: zásadně nevyužívej moderních až módních filmařských postupů (jako jsou filtry, ruční či digitální kamera atd.). Pravidlo č. 4: časem udělej z hlavních postav lidské chcípáky, kteří řeší své problémy alkoholem a rozbroji v zaměstnání. Pravidlo č. 5: to vše nech v naprosto přirozených reáliích, v ošuntělých ext-interiérech, ať to působí dostatečně realisticky. Born a Glaserová jsou typickým příkladem, že takhle to skutečně může v německém seriálu fungovat. Startujeme na jasné tandemové čáře – racionálně-logický princip je zastupovaný mužem-psychologem, spontánně-intuitivní princip je zosobňovaný ženou-policistkou (ovšem časem se ručka váhy občas vychyluje sem i tam). Doplňují se, občas se řádně zhádají a efektivně pošlou do píp, občas zavtipkují, ale jeden bez druhého jen těžko profesně a vlastně i osobně existují. Chytají hustý týpky, kteří své oběti skutečně nešetří, z velké části jsou duševně choří, z velké části zaslouženě umřou. Už jen sám o sobě tento fakt mluví pro hodně drsnou podívanou. Ta je z velké části podporována hodně realistickým prostředím - paneláky, staré periferie velkých měst, ošuntělé interiéry a naprosto nekašírované exteriéry - které konkrétně českému divákovi musí být směšně povědomé (obzvlášť, když tandem vyjede za prací na německý venkov). Seriál v podstatě vůbec nesází na akci, nýbrž na proces vedoucí k odhalení vraha, který se obvykle sestává z psychologického profilu a následného hledání dle stop, které hledaný zanechal. Časem je děj „vylepšován“ osobními problémy hlavních hrdinů, jejich občasnými emočními či alkoholovými excesy a vše vrcholí WARNING SPOILER dvoudílovým neheroickým umíráním jednoho z hlavních hrdinů na jednotce intenzivní péče. Po stránce filmařské je seriál podprůměrný, v rámci televizní tvorby standardní, ve všech sériích v podstatě nenajdete jakoukoliv vychytávečku – vše je dost statické, hudba téměř žádná nebo neznatelná, vizuální styl neslaný-nemastný. I přes všechna tato negativa jsem u tohoto seriálu vydržela, což je u mě dost obtížné, protože obvykle ztrácím –v závislosti na časovém aspektu- zájem po dvou-třech dílech. Neviděla jsem všechny díly, ale nejlepší je -dle mého názoru- série třetí.(15.9.2006)