Ve jménu vlasti

• USA Homeland (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2011–2020), 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Hudba:

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel (více)

Série(8) / Epizody(96)

Národní hrdina, nebo zakuklený terorista? Damian Lewis a Claire Danesová rozehrávají nebezpečnou partii v oceněném americkém seriálu. Ve jménu vlasti je americký veleúspěšný televizní seriál Howarda Gordona a Alexe Gansy, založený na motivy izraelského televizního seriálu Hatufim (česky: Váleční zajatci), jehož autorem je Gide'on Raf. Seriál se pohybuje na hranici psychologického thrilleru a dramatu. Hlavními postavami jsou agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danes) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku teroristickou organizací Al-Káida a osm let byl držen jako válečný zajatec. Poté je objeven americkou speciální jednotkou Delta Force a jako válečný hrdina se vrací do Spojených států. Mathisonová jej však podezírá, že jej Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista. (Česká televize)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (105)

Žluva (2015) (S05E07)

Vzhledem k tomu, že mám rád špionážní tématiku, epizodu jsem si užil. Terorismus v této sezóně jen nesměle nakukuje přes ramena tří tajných služeb, které se utápí ve vzájemném boji. Intriky, manipulace a zrada jsou na denním pořádku a Quinnův tématický zájezd do Sýrie je na okraji zájmu. ()

Vše o Allison (2015) (S05E08)

Osmá epizoda páté řady se ani tak nevěnovala pokračování příběhu, spíše jej rozvinula do šířky. Fungovala spíše jako vysvětlení událostí minulých, které mají zásadní vliv na současný děj. Divák se díky tomu dozví, proč je Allison v této sezóně hlavní zápornou postavou a poučí se o tom, že cestovat za hranice všedních dní se má pouze s ověřenou cestovní kanceláří. ()

Litvinovova finta (2015) (S05E09)

Tentokrát nedocházelo k žádným výletům do minulosti, příběh se naopak pohnul kupředu a tvůrci mě touto epizodou upozornili na mou chybu v jednom z předchozích komentářů, kde jsem psal o třech tajných službách, jsou samozřejmě čtyři a ta německá, kterou jsem vynechal, se v tomto případě angažovala převelice. Quinnův pokažený zájezd skončil doslova v slzách. ()

Nová realita (2015) (S05E10)

V desáté epizodě došlo k totálnímu prohození priorit, neshody a konkurenční boje mezi tajnými službami a v tajných službách ustoupily do pozadí a hlavní hrozbou se opět stává hrozba terorismu. Tvůrcům se navíc podařilo tohoto obratu dosáhnout naprosto plynule až nenápadně, což oceňuji. Velmi dobrý díl. ()

Náš člověk v Damašku (2015) (S05E11)

Jedenáctá epizoda byla skvělým nástupem pro finále páté sezóny. Tvůrci vytvořili fantasticky napjatou atmosféru a vygradovali napětí takovým způsobem, že jsem se neměl šanci ani chvíli nudit. Výborně jsem se bavil a hodnotím pěti hvězdičkami, přestože měl díl své mouchy, které pěkně shrnul Arkanoid. ()

Falešný záblesk (2015) (S05E12)

O předchozí epizodě jsem psal jako o nástupu na finále, ale ono to vlastně bylo finále a dvanáctý díl vypadal jako bonus. Příliš nadšený jsem nebyl, převážně se bilancovalo, žonglovalo se s emocemi a uzavíralo se vše najednou a celé to na mě působilo tak, jako by šlo jen o rychlé ukončení série bez ohledu na souvislosti. 4*- ()

Série 6 (2017) (S06)

K mému vlastnímu údivu se průměrná známka za jednotlivé epizody dostala na čtyři hvězdičky. Šestá sezóna mě přitom dost zklamala. Úroveň epizod byla nevyrovnaná a pravý Homeland jsem našel snad jen ve třech nebo čtyřech dílech z dvanácti, a to je hodně málo. Postavou, která pro mě držela tuto sérii nad vodou, byl jednoznačně Dar Adal, který intrikoval snad za všechny ostatní, zatímco Carrie se angažovala v boji za lidská práva, což je jistě velmi demokratické až sluníčkoidní, ale na seriál se dívám ze zcela jiného důvodu, než je láska k muslimům ze sousedství. ()

Štvanec (2017) (S06E01)

Nic zvláštního. V podstatě ani nevím, jaký mám k první epizodě šesté řady napsat komentář, protože byla taková nijaká. Tiše doufám, že se seriál v rámci módní vlny nevydá cestou ochrany lidských práv, protože už těch keců o tom, jak to všichni se všemi myslí dobře, mám až nad hlavu. Peter Quinn je po masivní mozkové příhodě celkem v pohodě, mezi ním a elektrickou bramborou jsem jako mezistupeň ještě já. ()

Muž v suterénu (2017) (S06E02)

Šestá sezóna Homelandu je pro mě zatím těžkým zklamáním. Má oblíbená špionážní tématika je tady okrajovou záležitostí, místo toho mi tvůrci vysvětlují, že tajné služby zneužívají svou moc k omezování lidských práv případných podezřelých, jenže to já vím. Podobně zbytečný pro mě byl povinný rozbor seriálu Třicet případů majora Zemana, když se ho po letech odvážili poprvé odvysílat, ale tento rozbor, který diváka poučil, že komunismus je špatný, alespoň nebyl součástí seriálu. V případě Homelandu není úniku. Ještě tomu dávám šanci, ale jestli se Carrie vydá do Tibetu za ztělesněním moudrosti, končím. ()

Smlouva (2017) (S06E03)

Teprve při sledování třetí epizody jsem se nenudil, což je v této sezóně poprvé. Postarali se o to hlavně Saul Berenson a Dar Adal, v jejich dějové linii jsem konečně narazil na špionáž. Carrie mě ovšem v této řadě nebaví vůbec, protože je mi úplně jedno, jak dopadne nadšenec do mučedníků a byl bych moc rád, kdyby tvůrci odtajnili, jak došlo ke Quinnovu medicínskému zázraku, milerád bych ho taky využil. ()

Záblesk světla (2017) (S06E04)

Podle mého názoru byla čtvrtá epizoda zatím tou nejlepší z šesté sezóny, ale přesto se nemůže kvalitou rovnat lepším dílům předchozích řad. Carriino nové poslání mi prostě nesedí a děj pro mě táhnou spíše Dar Adal se Saulem Berensonem, zatímco Peter Quinn pokulhává v pozadí. ()

Casus Belli (2017) (S06E05)

Konečně Homeland! Ale že to trvalo! Pátá epizoda měla všechno to, co předchozím chybělo: perfektní atmosféru, skvěle vystupňované napětí, kvalitní akci a dokonce i zajímavou pointu. Čtvrtý díl ve mně sice probudil naději, ale až takový obrat k lepšímu jsem nečekal. Spokojenost veliká. ()

Návrat (2017) (S06E06)

Děj šesté epizody sice nebyl tak strhující jako u předešlého dílu, jenže to, co chybělo na akci, nahradili tvůrci intrikami a paranoidní atmosférou. Jen je mi trochu líto, že zvolenou prezidentku nehraje herečka obdařená lepší mimikou, ale co si zvolili, to mají. Povedená záležitost. ()

Bezprostřední ohrožení (2017) (S06E07)

To, že se z předchozího dílu vytratila akce, mi nikterak nevadilo, jenže sedmá epizoda už přišla o napětí i atmosféru, takže jsem zase skončil u Carrie, na kterou opět vytáhli všechny její kostlivce, což už mě nudí, protože se tak děje v každé sezóně. Upřímně, kdyby nebylo tandemu Javadi- Adal, nebylo by se na co dívat. A ta zbytečná vysvětlující scéna na závěr?WTF? Komu to nedošlo už předtím, měl by se radši dívat na jiný žánr. ()

Podvojná pravda (2017) (S06E08)

Poslední díly byly jako na houpačce. Minulý se blížil katastrofě, osmá epizoda byla výborná. Atmosféra fungovala skvěle, napětí se podařilo parádně vystupňovat, došlo i na slušnou akci, Quinn byl krásně paranoidní (vypáskovaný zásobník mile překvapil) a Dar Adalův plán nabral na obrátkách. Užil jsem si to. ()

Loutky (2017) (S06E09)

One Woman Show na začátku mě sice vyděsila, ale pak celá epizoda vyrazila správným směrem. Bavila mě tichá válka v rámci CIA, zvykl jsem si i na ženskou verzi Mickeyho Rourka, Dar Adal stále řádil jako černá ruka, problém mám jen s nečekaně hbitým a schopným Peterem Quinnem, ale nevadí, je to fikce a já závidím jenom trošku... ()

Dům s vlajkou (2017) (S06E10)

Desátá epizoda se držela ve stopě té deváté, takže disponovala stejně silnou atmosférou, vystupňovaným napětím a propletencem intrik. Bavil jsem se opět skvěle a pochopil jsem, že pro agenty tajných služeb (i ty bývalé) je rodinný život absolutně nevhodný. ()

R jako Romeo (2017) (S06E11)

Bylo znát, že se sezóna blíží ke svému konci. Atmosféra se ještě více zahustila, napětí narůstalo s každou minutou a tentokrát byla epizoda prošpikovaná i spoustou akce. Z toho, co jsem viděl, jsem pochopil, že se nemusím obávat nudného závěrečného dílu, protože je jasné, že si tentokrát dali tvůrci pozor na to, aby nevystříleli munici předčasně. ()

Amerika na prvním místě (2017) (S06E12)

Po jedenácté epizodě jsem byl nadšený a natěšený na závěr, ale co to zas bylo? První část dílu byla skvělá, měla opět hutnou atmosféru, byla napínavá a vše běželo podle mých představ, pak přišel předěl, děj poskočil o šest (!!!) týdnů, přestal mi dávat smysl vzhledem k předchozím sériím a já mám neodbytný pocit, že si ze mě tvůrci udělali legraci. Škoda. ()

Série 7 (2018) (S07)

Sedmá sezóna Homelandu mě příliš nepotěšila. Pro mě to zatím byla jasně nejslabší řada. Částečně to bylo proto, že mi dění kolem Carriiny nemoci připadá sérii od série stejné, s tím souvisí i stále opakované hádky mezi sestrami. Velký podíl na mé nespokojenosti má i umístění příběhu na území Spojených států, chyběl mi tady protivník, kterého bych mohl nemít rád, bez muslimů to prostě není ono, ani ruský živel to nezachránil. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

71. Zlaté glóby - nominace