Vraždy v Oxfordu (TV seriál)

Inspector Lewis

Lewis

Inšpektor Lewis

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2006 - 2015, 50 h 15 min (Minutáž: 45–94 min)

Kevin Whately, Clare Holman, Rebecca Front, Cathy Tyson, Bradley James, Cheryl Campbell, Jenny Seagrove, Adrian Rawlins, Beth Goddard, Emily Beecham, Juliet Aubrey, Rachael Blake, Laurence Fox, Ophelia Lovibond, Cara Horgan, Anna Madeley, Guy Henry, Daniel Kaluuya, Tom Riley, Tom Mison, Owen Teale, Andrew Hawley, Hattie Morahan, Ronald Pickup, Christopher Timothy, Ellie Kendrick, Harry Lloyd, Leanne Rowe, Paul Anderson, Katia Winter, William Houston, Zoe Telford, Jason Watkins, Daniel Sharman, Sam Hazeldine, David Hayman, Roxanne McKee, Freddie Fox, Daisy Lewis, Patrick Baladi, Olly Alexander, Anastasia Hille, Jessica Manley, Amelia Bullmore, Jeany Spark, Camilla Arfwedson, Andrew Knott, Danny Midwinter, Jack Roth, Ben Batt, Robert Hardy, Alex Jennings, Alastair Mackenzie, Annabelle Apsion, Pip Carter, Hilton McRae, Pippa Haywood, Ben Loyd-Holmes, Lucy Robinson, Adrian Lukis, Timothy West, Rosie Cavaliero, Gwilym Lee, Julia St. John, Annabel Mullion, Jo-Anne Stockham, Selina Cadell, Gregor Truter, Carolyn Pickles, Jack Gordon, Leila Mimmack, Andrew Paul, Martyn Whitby, Isobel Middleton, Nicholas McGaughey, William Hope, Miranda Raison, Ben Righton, Lorcan Cranitch, Farzana Dua Elahe, Nicholas Pritchard, Jenn Murray, Jessica Henwick, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Shannon Tarbet, David Westhead, Babou Ceesay, Merveille Lukeba, Adam Levy, Lucy Cohu, Zoe Boyle, Daniela Nardini, Susan Wooldridge, Ace Bhatti, Taron Egerton, Jonny Phillips, Deborah Cornelius, Louise Dylan, Crystal Leaity, David Ryall, Thomas Brodie-Sangster, Orlando Seale, Norman Gregory, Rita Davies, Jonathan Bailey, Richard Lintern, Sam Alexander, Matilda Ziegler, Hosh Kane, Neil Pearson, Sonya Cassidy, Royce Pierreson, Don Gallagher, Neil Stuke, Anna Koval, Deborah Findlay, Marc Small, Gruffudd Glyn, Lucy Boynton, James Davies, Abigail Hardingham, Jenny Howe, Annabelle Dowler, Jason Done, Kellie Shirley, Finn Cole, Josh O'Connor, Scott Arthur, Nadine Lewington, Kwame Kwei-Armah, Phoebe Nicholls, Shola Adewusi, Suzette Llewellyn, Peter De Jersey, Serena Evans, Michael Shelford, Jamie Michie, Tanya Moodie, Haydn Gwynne, Greg Bennett, Sasha Behar, Timothy Carlton, Susannah Todd, Oliver Lansley, Glen Davies, Alan Bond, Louis Hilyer, Philip Battley, Daniel Ryan, Lucy Liemann, Richard McCabe, Georgia Taylor, Katrine De Candole, Leo Staar, Ruth Gemmell, Joe Dixon, Aisling Bea, Richard Dillane, Martyn Mayger, Sian Thomas, Chiké Okonkwo, Elizabeth Rider, Mark Aiken, Sarah Quintrell, Anna Carteret, Caroline O'Neill, Daniel Flynn, Ian Mercer, Lesley Vickerage, James Weaver, Paul Jerricho, Marian McLoughlin, David Calder, Hermione Gulliford, Jason Durr, Josephine Tewson, Gary Kemp, Fiona Wade, Huw Higginson, Liz Crowther, Chris Cowlin, Kazia Pelka, Melanie Kilburn, Ian Bleasdale, Catherine Walker, Nicholas Jones, Alisha Bailey, John Salthouse, David Baukham, Don Warrington, Stuart Milligan, Robin McCallum, Bruce Mackinnon, Richard Huw, Helen Grace, Adam James, Pippa Bennett-Warner, Crispin Redman, Ian East, Ian Puleston-Davies, Isabella Laughland, Sally Bretton, Diana Payan, Ben Aldridge, Harriet Madeley, Graham Curry, Gillian Bevan, Kemi-Bo Jacobs, Richard Southgate, Susan Tracy, Mali Harries, Teresa Mahoney, Dominic Mafham, Josette Simon, Chris Wilson, Kate Miles, Edwin Thomas, Sophie Winkleman, Jemma Redgrave, Charlie Cox, Danny Webb, Adam Smethurst, Sam Creed, Flora Spencer-Longhurst, Michael Maloney, Stephen Churchett, Michael Karim, Kaisa Hammarlund, Tosin Cole, Shaun Lucas, Anna Massey, Andi Osho, Tom Harper, Frances Albery, David Glover, Gina McKee, John Wood, Pip Torrens, Vincent Regan, James Wilby, Eva Sayer, Wanda Ventham, Ciaron Kelly, Tom Goodman-Hill, Joanna Christie, Matthew Marsh, Ian McNeice, Rachael Stirling, Oliver Milburn, Sean McGinley, Emily Bruni, Tim Dutton, Wendy Nottingham, James Fox, Art Malik, Bryan Dick, Ronan Vibert, Julian Wadham, Tom Kane, Perdita Weeks, Joanna Lumley, Anthony Higgins, Simon Callow, Helen Baxendale, Hugh O'Conor, Richard Johnson, Nathaniel Parker, Georgia Groome, Warren Clarke, Christopher Bowen, Sophie Ward, Diana Quick, Anthony Calf, Alan Davies, Nicholas Farrell, Niamh Cusack, Lucy Griffiths, John Sessions, Ron Donachie, Rupert Graves, Kathryn O'Reilly, Juliet Stevenson, Antonia Campbell-Hughes, Saskia Reeves, Hassani Shapi, Amanda Ryan, Siân Phillips, Douglas Henshall, Nichola Burley, Christina Cole, Alex MacQueen, Sylvestra Le Touzel, Cherie Lunghi, Anna Chancellor, Elize du Toit, Gabrielle Lloyd, James Fleet, Richard Durden, Celia Imrie, Julie Cox, Toby Stephens, Daniel Lapaine, Kate Maravan, Lee Nicholas Harris, Ciarán McMenamin, Con O'Neill, Bronson Webb, Anna Wilson-Jones, David Soul, Jake Curran, Nina Sosanya, Tuppence Middleton, Beatie Edney, Catherine Steadman, Sanjeev Bhaskar, Kirsten Sheridan, Lia Williams, Tom Brooke, Peter Davison, Camilla Power, Alison Steadman, Ariyon Bakare, Josh Bolt, Edward Fox, Francesca Zoutewelle, Aden Gillett, Kara Tointon, John Light, Sian Brooke, Clive Merrison, Andrea Lowe, Alec Newman, Richie Campbell, Tim Pigott-Smith, Ralf Little, Naomi Scott, Steve Toussaint, Steve Pemberton, Emma Cunniffe, Doreen Mantle, Honeysuckle Weeks, Wil Johnson, Bobby Lockwood, David Warner, Zoë Tapper, Patrick Walshe McBride, Amber Aga, Tristam Summers

Díky sedmi řadám Lewise se mi z původních dvou týdnů v Oxfordu podařilo udělat více než rok. Scénáře a zpracování jsou poctivým britským detektivním průměrem. K tomu je však třeba přihodit jednu hvězdu za skvělou ústřední dvojici se stále se zlepšující chemií. Whately jako "vobyčejnej strejda někde ze severu Anglie", který se v Oxfordu mezi intelektuální smetánkou nikdy necítil moc dobře, i Fox, absolvent Cambridge, který zběhl k policii od roucha klerikálního, jsou skvělí, doplňují se a zároveň fungují jako své protiklady. Pátou hvězdu přidávám za nádherné kulisy Oxfordu, který si v seriálu zahrál víc než dost. Pro mě osobně skvělé odpočinutí a možnost prohlížet si známá a oblíbená místa (a hospody!) kdykoli je chuť.(10.10.2014)

Nevěděla jsem, jestli mám dát tři nebo čtyři, ale zatím jsem nechala vyšší hodnocení, protože je to jeden z mála detektivních seriálů, co mě baví. I když se tam občas objeví nějaká ta blbost nebo nelogičnost, a i když vždycky tak nějak v prostředku to začnou moc natahovat, a člověk se v tom jakoby na chvíli ztratí, nebo se alespoň začne trochu nudit, jako celek je to spíš dost dobrý, má to atmosféru, je to někdy docela ironický, a někdy se tam najde i vtip. Plus Laurence je celkem zajímavý typ, takže za mne tak 80%.(5.1.2014)

• Yardak

Sice je to volné pokračování Inspektora Morse, ale převážně se to snaží kopírovat Vraždy v Midsomeru, což neberu jako plus, neboť mi herci nejsou moc sympatičtí. Nikomu vůbec nevadí, že policisté znají všechnu literaturu od starověku až po novodobou anglickou tvorbu? O historii ani nemluvím. Asi v Oxfordu jsou všichni vzdělaní, i když nechodí na univerzitu:-)).(9.6.2010)

Oproti Midsomeru jsou zde mnohem propracovanější postavy detektivů. Barnaby byl pro mne vždycky jen figurka bez výraznějšího prokreslení, o jeho spolupracovnících a rodině ani nemluvě. Kdežto ve Vraždách v Oxfordu jsou dvě dostatečně hluboké postavy v centru (plus patoložka), které mezi sebou mají neustále tu správnou interakci. Po zhlédnutí Oxfordu jsem snížila hodnocení Midsomeru, který mi teď přijde dost nadhodnocený.(5.3.2012)

• Phobia

Pro mě nezáživný detektivní seriál s relativně příjemnou, jakoby staroanglickou atmosférou - když to mají prarodiče zapnuté, luštím křížovky, abych se zabavila. A jejich zážitek? Zhruba v půlce se babička obvykle zeptá: "Rozumíš tomu?" Děda (pálí mu to lépe) odpoví: "Ne!" a soustředěně sledují dál až do závěrečných titulků :-). 40%(29.6.2010)

• - Ve filmu je zmiňováno úmrtí inspektora Morse (hlavního hrdiny předcházející řady) v době před pěti lety od aktuálního děje seriálu, ale podle původního seriálu "Inspektor Morse" zemřel v jeho posledním díle v 90.letech. Tvůrci seriálu tím chtěli vzdát hold herci Johnu Thawovi, který ve skutečnosti zemřel 5 let před natáčením tohoto seriálu. (Quido)