Vraždy v Oxfordu (TV seriál)

Lewis

Inspector Lewis

Inšpektor Lewis

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2006 - 2015, 50 h 15 min (Minutáž: 45–94 min)

Kevin Whately, Clare Holman, Rebecca Front, Cathy Tyson, Bradley James, Cheryl Campbell, Jenny Seagrove, Adrian Rawlins, Beth Goddard, Emily Beecham, Juliet Aubrey, Rachael Blake, Laurence Fox, Ophelia Lovibond, Cara Horgan, Anna Madeley, Guy Henry, Daniel Kaluuya, Tom Riley, Tom Mison, Owen Teale, Andrew Hawley, Hattie Morahan, Ronald Pickup, Christopher Timothy, Ellie Kendrick, Harry Lloyd, Leanne Rowe, Paul Anderson, Katia Winter, William Houston, Zoe Telford, Jason Watkins, Daniel Sharman, Sam Hazeldine, David Hayman, Roxanne McKee, Freddie Fox, Daisy Lewis, Patrick Baladi, Olly Alexander, Anastasia Hille, Jessica Manley, Amelia Bullmore, Jeany Spark, Camilla Arfwedson, Andrew Knott, Danny Midwinter, Jack Roth, Ben Batt, Robert Hardy, Alex Jennings, Alastair Mackenzie, Annabelle Apsion, Pip Carter, Hilton McRae, Pippa Haywood, Ben Loyd-Holmes, Lucy Robinson, Adrian Lukis, Timothy West, Rosie Cavaliero, Gwilym Lee, Julia St. John, Annabel Mullion, Jo-Anne Stockham, Selina Cadell, Gregor Truter, Carolyn Pickles, Jack Gordon, Leila Mimmack, Andrew Paul, Martyn Whitby, Isobel Middleton, Nicholas McGaughey, William Hope, Miranda Raison, Ben Righton, Lorcan Cranitch, Farzana Dua Elahe, Nicholas Pritchard, Jenn Murray, Jessica Henwick, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Shannon Tarbet, David Westhead, Babou Ceesay, Merveille Lukeba, Adam Levy, Lucy Cohu, Zoe Boyle, Daniela Nardini, Susan Wooldridge, Ace Bhatti, Taron Egerton, Jonny Phillips, Deborah Cornelius, Louise Dylan, Crystal Leaity, David Ryall, Thomas Brodie-Sangster, Orlando Seale, Norman Gregory, Rita Davies, Jonathan Bailey, Richard Lintern, Sam Alexander, Matilda Ziegler, Hosh Kane, Neil Pearson, Sonya Cassidy, Royce Pierreson, Don Gallagher, Neil Stuke, Anna Koval, Deborah Findlay, Marc Small, Gruffudd Glyn, Lucy Boynton, James Davies, Abigail Hardingham, Jenny Howe, Annabelle Dowler, Jason Done, Kellie Shirley, Finn Cole, Josh O'Connor, Scott Arthur, Nadine Lewington, Kwame Kwei-Armah, Phoebe Nicholls, Shola Adewusi, Suzette Llewellyn, Peter De Jersey, Serena Evans, Michael Shelford, Jamie Michie, Tanya Moodie, Haydn Gwynne, Greg Bennett, Sasha Behar, Timothy Carlton, Susannah Todd, Oliver Lansley, Glen Davies, Alan Bond, Louis Hilyer, Philip Battley, Daniel Ryan, Lucy Liemann, Richard McCabe, Georgia Taylor, Katrine De Candole, Leo Staar, Ruth Gemmell, Joe Dixon, Aisling Bea, Richard Dillane, Martyn Mayger, Sian Thomas, Chiké Okonkwo, Elizabeth Rider, Mark Aiken, Sarah Quintrell, Anna Carteret, Caroline O'Neill, Daniel Flynn, Ian Mercer, Lesley Vickerage, James Weaver, Paul Jerricho, Marian McLoughlin, David Calder, Hermione Gulliford, Jason Durr, Josephine Tewson, Gary Kemp, Fiona Wade, Huw Higginson, Liz Crowther, Chris Cowlin, Kazia Pelka, Melanie Kilburn, Ian Bleasdale, Catherine Walker, Nicholas Jones, Alisha Bailey, John Salthouse, David Baukham, Don Warrington, Stuart Milligan, Robin McCallum, Bruce Mackinnon, Richard Huw, Helen Grace, Adam James, Pippa Bennett-Warner, Crispin Redman, Ian East, Ian Puleston-Davies, Isabella Laughland, Sally Bretton, Diana Payan, Ben Aldridge, Harriet Madeley, Graham Curry, Gillian Bevan, Kemi-Bo Jacobs, Richard Southgate, Susan Tracy, Mali Harries, Teresa Mahoney, Dominic Mafham, Josette Simon, Chris Wilson, Kate Miles, Edwin Thomas, Sophie Winkleman, Jemma Redgrave, Charlie Cox, Danny Webb, Adam Smethurst, Sian Brooke, Sam Creed, Flora Spencer-Longhurst, Michael Maloney

Pre tento seriál mám proste slabosť. Prostredie Oxfordu a trochu netypická dvojica vyšetrovateľov... Páči sa mi, ako tvorcovia nadviazali na Morsa. Napriek novému "šatu" sa im podarilo zachovať atmosféru starého seriálu, aj vysvetliť premenu inšpektora Lewisa z optimistického "prosťáčka" na zatrpknutého muža. Akoby potrebovali vrátiť do seriálu starého Morsa. Pre mňa je však silnejším článkom dvojice Laurence Fox ako introvertný a tak trochu stále záhadný Hathaway. Pre mňa 80%(31.5.2014)

Díky sedmi řadám Lewise se mi z původních dvou týdnů v Oxfordu podařilo udělat více než rok. Scénáře a zpracování jsou poctivým britským detektivním průměrem. K tomu je však třeba přihodit jednu hvězdu za skvělou ústřední dvojici se stále se zlepšující chemií. Whately jako "vobyčejnej strejda někde ze severu Anglie", který se v Oxfordu mezi intelektuální smetánkou nikdy necítil moc dobře, i Fox, absolvent Cambridge, který zběhl k policii od roucha klerikálního, jsou skvělí, doplňují se a zároveň fungují jako své protiklady. Pátou hvězdu přidávám za nádherné kulisy Oxfordu, který si v seriálu zahrál víc než dost. Pro mě osobně skvělé odpočinutí a možnost prohlížet si známá a oblíbená místa (a hospody!) kdykoli je chuť.(10.10.2014)

• Yardak

Sice je to volné pokračování Inspektora Morse, ale převážně se to snaží kopírovat Vraždy v Midsomeru, což neberu jako plus, neboť mi herci nejsou moc sympatičtí. Nikomu vůbec nevadí, že policisté znají všechnu literaturu od starověku až po novodobou anglickou tvorbu? O historii ani nemluvím. Asi v Oxfordu jsou všichni vzdělaní, i když nechodí na univerzitu:-)).(9.6.2010)

Seriál Lewis je spin-offem seriálu Morse. S Midsommer Murders nemá nic společného! To je jen laciný trik Primy jak nalákat k seriálu tupé diváky... a bohužel podle pomýlených reakcí zde se jim tenhle trik povedl :-( Ale zpět k seriálu, seriál Morse jsem měl celkem rád, klasický detektivní seriál se zajímavou znělkou. Seriál Lewis je něco jiného, nedá se říct horšího. Uvidíme jak se vyvinou další sezóny.(2.3.2010)

• Phobia

Pro mě nezáživný detektivní seriál s relativně příjemnou, jakoby staroanglickou atmosférou - když to mají prarodiče zapnuté, luštím křížovky, abych se zabavila. A jejich zážitek? Zhruba v půlce se babička obvykle zeptá: "Rozumíš tomu?" Děda (pálí mu to lépe) odpoví: "Ne!" a soustředěně sledují dál až do závěrečných titulků :-). 40%(29.6.2010)

• - Ve filmu je zmiňováno úmrtí inspektora Morse (hlavního hrdiny předcházející řady) v době před pěti lety od aktuálního děje seriálu, ale podle původního seriálu "Inspektor Morse" zemřel v jeho posledním díle v 90.letech. Tvůrci seriálu tím chtěli vzdát hold herci Johnu Thawovi, který ve skutečnosti zemřel 5 let před natáčením tohoto seriálu. (Quido)