Vraždy v Oxfordu

• Velká Británie Inspector Lewis (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2006–2015), 50 h 15 min (Minutáž: 45–94 min)

Kevin Whately, Clare Holman, Rebecca Front, Cathy Tyson, Bradley James, Cheryl Campbell, Jenny Seagrove, Adrian Rawlins, Beth Goddard, Emily Beecham (více)

Série(9) / Epizody(42)

Inspektor Lewis se po letech vrací do Oxfordu, kde od smrti manželky ještě nebyl. Okamžitě se ujímá vyšetřování případu vraždy studentky, kterou někdo zastřelil ve spánku... (TV Prima)

Adiemus

Prostě se mi tyhlety intelektuálsko-kriminální příběhy líbí, tak jako se mi při krátké návštěvě v devadesátých letech líbil Oxford. ()

maoc

Koukáme na to rádi jako relax. Není to špatně. Seriál se snaží postupně reflektovat i témata doby - stalking, kyberzločin, drogovou problematiku, vliv sociálních sítí, atd., ale základ je zemitě anglický - univerzitní prostředí, exteriéry a interiéry Oxfordu a sídel šlechty, církev, modrá krev a lůza, klidné záběry bez násilí a okatě gore scén, vždy více než jedna vražda a diváka nenechat do konce na nic moc přijít a v závěru vše poměrně rychle a někdy nevěrohodně vyřešit. Lewis navazuje na Morse. Spíš myšlenkově (humanismus, klidná, ale nesmlouvavá síla jdoucí za jakousi spravedlností) ale dokonce se o Morsovi několikrát v seriálu mluví a postavy na něj vzpomínají. Zaujme sympatická dvojka detektivů. Vdovec Lewis a mladý, víru a naději věčně hledající nedostudovaný kněz s lehce autistickými sklony. Jde jim to někdy až moc snadno a pomáhá náhoda, zato jindy by pomohla spíš mravenčí práce s důkazy, logickými schématy a hledání vodítek, které se až příliš nabízí a oni jich nevyužijí. Na relax, jak jsem zmínil na začátku, je to fajn, ale nečekejte od toho nic moc víc. ()

papilon395

Inspektor Morse musí být v Británii pojem, když na jeho postavu navázali jeho žákem a nástupcem v pořádné sérii. Líbí se mi kvalita scénáře i dobové kulisy. Spokojenost. ()

carl.oesch

Příjemnější než Midsummer, asi patřím k lidem, kterým víc vyhovuje klidnější tempo vyprávění a specifické typy postav v slavném univerzitním městě. I tady platí to, co psal tuším Tosim k vraždám v Midsummeru, uvažovat o tom, kolik je tady za sezonu mrtvých (jako někde v El Salavadoru...) nemá cenu. Detektivka je prostě hra o vyluštění záhady či  tajemství a touha po spravedlnosti (zkráceně podle Karla Čapka) a takhle je třeba detektivky brát. Chybí tady supergeniální detektivové a la A. Christie, ale ani Lewis se svým kolegou (vystudoval bohosloví a vypadá na to) nejsou žádní hlupáci. Tvrzení jednoho ze zdejších recenzentů, kterého udivují jejich hluboké znalosti anglické literatury lze i pro průměrně myslícího jedince vysvětlit právě seržantovým vzděláním (když už se v tom někdo chce patlat) a hlavně - hlupák si myslí, že ví vše a nedovede si představit, že jsou lidé, kteří toho vědí mnohem víc. No a k tomu počtu vražd a jejich řetězení, to je vždycky jenom obrovský průser a nedostatek v detektivkách domácích, na kterých nenechá většina osazenstva přispěvovatelů na ČSFD niť suchou a u provenience na západ od našich hranic (s výjimkou Německa) a zejména ze Skandinávie je pro ně všechno dokonalé a super. Ještě bych v tom kladném připomněl velice zdařilé hlavní téma hudebního doprovodu (pro místní frikulíny saundtraku)...sice to není třeba Montalbano, ale těch 80% to u mě jako celkem náruživého sledovatele detektivních seriálů s uzavřenými epizodami má. A ještě doplním, dokonalý komentář Rozum a cit, to se tady čte málokdy, děkuji za něj. ()

meda2016

Nemusí se líbit postavy, auta, souboje, někoho odpudí intelektuální pozadí. Ale postavy jsou celkem povahově prokreslené - není to přímo byť ze skládanky to dáte. Není to tuctovka ale leporelo s docela dlouhým ohniskem. ()

ThomYorke

Trochu slabší než Vraždy v Midsomeru, ale v klíčových věcech - herecké výkony, občasný humor, atmosféra, prostředí univerzity (v tom je to zřejmě ještě zajímavější než Vraždy v Midsomeru) a zajímavé zápletky, si jsou podobné, takže hodnotím stejně. Za čtyři. ()

rozum i cit

Původně mne tento seriál také přitáhl díky Vraždám v Midsomeru, a měla jsem tudíž tendenci tyto dva filmové počiny srovnávat, ovšem navzdory podobnostem se oba v řadě věcí i dost liší, takže by to bylo nefér. Seriál Lewis je pojat o poznání vážněji než Vraždy v Midsomeru (mám na mysli ve srovnání s díly s původním Barnabym), jakkoli určitý jemný humor zde nechybí. Hlavní trio v podání osamělého mrzouta inspektora Lewise, podobně osamělého a poněkud neproniknutelného seržanta Hathawaye (který je na rozdíl od parťáků Barnabyho ve Vraždách v Midsomeru stejně schopný, někdy i schopnějším členem týmu, a díky své záhadnosti snad i o trochu zajímavější postavou) a patoložky Laury je sympatické, ústřední dvojice se navíc velmi dobře doplňuje. Psychologicky je série propracovanější než Vraždy v Midsomeru, divák se obeznámí s detaily ze soukromí obou hlavních postav, ovšem bez přílišného zabředávání do nich či v současnosti tak běžného až pseudopsychologického tlačení na pilu. Patrný je též vývoj jejich vztahu (Zde oceňuji i tu drobnou závěrečnou vtipnou pointu v posledním díle.). To vše způsobí, že si k nim divák může vytvořit vztah, a díky fungující chemii mezi hlavními postavami opravdovosti jejich přátelství věří, což je značné pozitivum, neboť se to zdaleka nepodaří v každém seriálu. Lewis rovněž vytváří určitý příběhový oblouk, který má začátek i konec, přičemž je patrné, že tento konec byl zamýšlen od samého začátku, a není pouze snahou o nějaké ukončení. To vytváří pocit uceleného konceptu. Prostředí Oxfordu, ač je geograficky velmi blízko cotswoldským vesničkám, působí také jinak. Rovněž zdejší skladba podezřelých a pachatelů se liší, vesměs jde o studenty a profesory z jednotlivých oxfordských kolejí či jejich rodiny, případně přátele. To na vyšetřovací tým klade mnohdy větší intelektuální požadavky, které zpravidla splňuje Hathaway jakožto absolvent theologické fakulty konkurenční Cambridge disponující klasickým vzděláním. Do určité míry přítomný multikulturalismus nepůsobí v kosmopolitním oxfordském prostředí rušivě, a pokud mne paměť neklame, s výjimkou jediného dílu nemá rasová ani sexuální identita podezřelých pro vyšetřování žádný význam. Dalším plusem je, že kromě dvou odporných momentů ve dvou dílech je většina vražd provedena běžným způsobem, a seriál tak není nijak drastický. Ač jsou některé díly lepší a některé možná o něco slabší, díky jejich relativně malému počtu nedochází k přílišnému kolísání kvality ani k takovému úpadku, k jakému po kompletní výměně obsazení a změně celkového ladění a stylu došlo právě u zmíněných Vražd v Midsomeru. Český dabing je dobrý, osobně mi vyhovuje více, dokonce bych řekla, že má v některých chvílích větší šťávu, navíc představitel Lewise má pro můj sluch na rozdíl od Foxe v originále poněkud nepříjemnou barvu hlasu, ale to je věc vkusu a zvyku. Celkově tedy pohodová záležitost z krásného prostředí s příjemným obsazením, na kterou se někdy ráda podívám znovu. S detektivem Morsem, jehož pokračováním tento seriál má být, nemohu srovnávat, protože se na jeho shlédnutí teprve chystám. () (méně) (více)

martina2898

pařád si nemůžu zvyknout na jiné herce než jsou ti v Midsomeru, a proto se na vraždy v Oxfordu koukám jen příležitostně. Případy jsou také moc zajímavé, ale originál je jen jeden... ()

Monicina

Prostredie Oxfordu, kde sa to odohráva je nádherné, s týmiúžasnými budovami, kanálom s loďkami, parkami, interiérmi budov aj zápletkami z univerzitného prostredia. Ale odkedy sa stal Hathaway hlavným inšpektorom, je to slabšie, akoby obaja herci do toho dávali menej. ()