Ve jménu vlasti

• USA Homeland (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2011–2020), 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Hudba:

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel (více)

Série(8) / Epizody(96)

Národní hrdina, nebo zakuklený terorista? Damian Lewis a Claire Danesová rozehrávají nebezpečnou partii v oceněném americkém seriálu. Ve jménu vlasti je americký veleúspěšný televizní seriál Howarda Gordona a Alexe Gansy, založený na motivy izraelského televizního seriálu Hatufim (česky: Váleční zajatci), jehož autorem je Gide'on Raf. Seriál se pohybuje na hranici psychologického thrilleru a dramatu. Hlavními postavami jsou agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danes) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku teroristickou organizací Al-Káida a osm let byl držen jako válečný zajatec. Poté je objeven americkou speciální jednotkou Delta Force a jako válečný hrdina se vrací do Spojených států. Mathisonová jej však podezírá, že jej Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista. (Česká televize)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (105)

Nepřítel státu (2018) (S07E01)

No, nevím, už to začíná vypadat, že se můj dříve oblíbený seriál, definitivně vydal na sestupnou dráhu. Nejsem zrovna skalní fanoušek všemocného (nebo spíš všehoschopného) Bratra Sama, pokud ale bojuje proti fanatikům s mozolem na čele, má mé sympatie. A tím se dostávám k největšímu problému první epizody- neměl jsem komu fandit. Když si jdou totiž Amíci navzájem po krku, jsem jen ten třetí, který se směje. ()

Rebel Rebel (2018) (S07E02)

Přestože souhlasím s Arkanoidovým komentářem, chystal jsem se ohodnotit druhý díl třemi hvězdičkami. Pak mi ale dali scénáristé takový kopanec, že se z toho ten třetí kousek úplně rozsypal. Šlo o moment, kdy vlídný poradce prezidentky pro národní bezpečnost (taťka Saul), svým šarmem a otcovským přístupem přesvědčí policistu, který by se pro O'Keefa nechal snad i mučit, aby kápl božskou. To bylo fakt slabé. ()

Patová situace (2018) (S07E03)

S třetí epizodou bych neměl až takový problém a klidně bych jí tu třetí hvězdičku přidal, kdyby se tvůrci nevrátili k tradiční, profláklé zápletce. Carrie se totiž opět psychicky hroutí a světe div se, zase se bude dokola řešit, jestli bere léky, jestli jsou to ty správné léky, atd., atd. Už je to dost ohraná deska. ()

Jakože neschopná (2018) (S07E04)

Viděl jsem seriál Waco, líbil se mi, ale hlavně měl něco, co mi v téhle epizodě úplně chybělo: skvělou atmosféru. Ne, že by se tvůrci Homelandu nesnažili, okopírovali dokonce i rozhodování velitele zásahu, který ignoruje rady a prosby zkušeného vyjednavače, přidali nepodařenou evakuaci žen a dětí, aby se trochu zahrálo na city, jenže mně to bylo tak nějak jedno. Už jsem to napsal v komentáři k prvnímu dílu- když se Američané mydlí mezi sebou... Třetí kousek jsem přihodil proto, že jsem si připadal jako skinhead v tomhle vtipu: Velmi nepravděpodobná trojice (Cikán, Žid a skinhead) se vypraví na ryby. Po chvíli chytí zlatou rybu, která slíbí za propuštění každému z nich splnit jedno přání. Cikán: "Chci, aby Žid chcípnul!" Žid: "V tom případě já chci, aby chcípnul Cikán!" Skinhead: "Za takové situace bych si prosil pouze kávičku." ()

Aktivní opatření (2018) (S07E05)

No, není to sice ten starý Homeland, na který se mi tak dobře dívalo, ale tentokrát mě tvůrci alespoň ničím nenaštvali. Nemohla mě zklamat ani hra na city v kostele, protože plnila zájem jedné ze zúčastněných stran, takže je z toho rázem slušná trojka. ()

Změna hostitele (2018) (S07E06)

Rusko- úhlavní nepřítel USA se vrací naplno na scénu, a to je dobře, protože mě americké vnitřní rozbroje příliš neberou a Vietnam je už přece jen nějaký čas ze hry. Tvůrci se vrátili k osvědčenému zamotávání dějových linií, jen mám pocit, že už jim to nejde tak lehce jako v dřívějších sezónách. ()

Andante (2018) (S07E07)

Sedmá epizoda pro mě byla trochu nevyvážená. Na jednu stranu mě docela bavila Saulova dějová linie, na stranu druhou mě příliš nepotěšila Carriina hádka se sestrou, ani to, co z ní vyplynulo, protože tohle všechno se v seriálu neustále opakuje a v různých formách se věrně vrací. ()

Lži, amplifikace, blbej twitter (2018) (S07E08)

Poprvé v sedmé řadě jsem neměl chuť vyhledávat nedostatky, protože mě děj epizody opravdu bavil. Dokonce jsem se mohl naplno zasmát, vysvětlení agentů, jak mohli přijít o cenného svědka, bylo dokonalé:-D Díl považuji za povedený, přestože si myslím, že scénáristé neustále kopírují dramatické rozhovory mezi sestrami z předchozích řad. Klidně by mohli použít větu: (Maggie) "Dávám ti 67. poslední šanci, jinak..." ()

Užitečný idiot (2018) (S07E09)

Tak buď ve mně devátá epizoda vyvolala silný pocit deža vy, nebo se tvůrci rozhodli znovu sáhnout k neustále opakovaným postupům. Opět jsem se tak musel dívat na rozkol mezi sestrami, opět se řešilo to nejlepší pro Franny, i když bylo předem jasné, jak to dopadne, a opět došlo na nervové zhroucení. A jo, málem bych zapomněl, ještě se tam posílaly vzkazy přes Twitter. ()

Vyjasnění (2018) (S07E10)

Hmmm, to bylo překvapení s Franny, že? No vážně, kdo by to čekal? Postava Carrie se mi zdá být čím dál méně uvěřitelnou. Když už bych připustil, že by ji v jejím psychickém stavu pustili k nějaké akci, na operativce bych to určitě neviděl. Já vím, už to tu bylo i v předešlých řadách, ale je to stále méně reálné. ()

Zpátky ve hře (2018) (S07E11)

Teprve podruhé v průběhu sedmé sezóny mě opravdu bavilo sledování epizody. I tentokrát měl děj své mouchy, ale ani mi to příliš nevadilo. Tvůrci konečně rozpohybovali pořádnou akci, a hned to bylo znát. Ale nebylo to jen o akčních scénách, kvalitní bylo už jednání obou delegací, tento díl mě bavil. ()

Vše pro vlast (2018) (S07E12)

No, tak to byla šleha na závěr. Tenhle twist se tvůrcům opravdu podařil, díky němu by se dala celá řada sestříhat zhruba na tři smysluplné epizody, škoda, že to nikdo neudělal. Každopádně mě překvapilo, co všechno je možno v dnešní předražené době pořídit za nepatrnou trošku cukru. ()

Série 8 (2020) (S08)

Přes výsledné čtyřhvězdičkové hodnocení vnímám osmou sezónu jako nevyrovnanou, přičemž pohádkové finále pro mě bylo velkým zklamáním. K Homelandu, kterým to před lety začalo to mělo nakonec dost daleko, přestože jsem měl v některých momentech pocit, že si tvůrci na svou tehdejší práci přece jen vzpomněli. Navíc už mi fakt vadí, jak za všechno můžou Rusové. Nejsem žádný rusofil, je mi jasné, že Vladimír Putin chce stát v čele státu, který bude získávat na moci, ale alespoň nemám pochyby o jeho svéprávnosti, což často nemohu říci o jeho protějšcích u červeného tlačítka za Atlantikem. I ta ohraná písnička o okupaci ze srpna 68' (ač pravdivá) už mě nebaví, protože jsem se vždycky zajímal o dějiny, takže vím, že nám v roce 1938 respektive 1939 totéž provedli Němci podporovaní Itálií za tichého souhlasu Velké Británie a Francie (přesto jsme s nimi v EU a NATO na věčné časy a nikdy jinak). A stejně jako v roce 1968 nezaváhali s bodnutím do ledvin ani všichni naši sousedé. Takže kdybych měl nenávidět všechny okupanty, musel bych se cítit dost osaměle. 4*- ()

Známky klamání (2020) (S08E01)

Když pominu, že je vyšinutá Carrie tím největším esem CIA pro misi v Kábulu, musím přiznat, že mě úvod osmé sezóny mocně překvapil. Po té katastrofě, kterou tvůrci předvedli v minulé řadě, jsem vůbec nečekal, že bych se ještě mohl u Homelandu bavit téměř jako před lety. ()

Chyť a pusť (2020) (S08E02)

Tak nevím, tady jsou dvě možnosti. Buď tvůrci seriálu začali něco brát, nebo naopak něco brát přestali, protože se po těch pitomostech, které předvedli hlavně v sedmé sezóně, dokázali zase vrátit k Homelandu, který jsem měl svého času mezi oblíbenými seriály. ()

Falešní přátelé (2020) (S08E03)

Třetí epizoda byla pro mě zatím v osmé sezóně tou nejslabší, přesto se mi jaksi nechtělo jít s hodnocením pod čtyři kousky, protože z toho stále cítím atmosféru, kterou seriál kdysi měl a kterou následně ztratil. Teď mám zase pocit, že se tvůrci pokusili vrátit k původním postupům, a myslím, že se jim to zatím daří. ()

Snadno získaný bod (2020) (S08E04)

Se čtvrtou epizodou jsem nebyl zase až tak nespokojený, mé hodnocení je o hvězdičku nižší, protože mi vadilo, jak tady tvůrci zmrzačili chudáka logiku, už na tom byla skoro tak jako já. Když si vzpomenu, jak se při návštěvě amerického prezidenta v Praze zavařovaly i poklopy od kanálů, a tady scénárista ve válečné zóně vyčlenil k jeho krytí jeden vrtulník, jehož posádka si ani nevšimne, že střežený objekt zmizel neznámo kam... Vtipné. Asi. Nebo ani ne? ()

O bod méně (2020) (S08E05)

Proti předchozímu dílu jsem u páté epizody mohl přidat na hodnocení; logika tentokrát neutrpěla tak těžké rány (nebo jsem si jen zvykl), tvůrci přidali na napětí, o akci to platí dvojnásob a teď už mě jen zajímá, který z obou nových prezidentů z toho všeho vyjde jako větší hňup. Osobně sázím na Amíka. ()

Dvě minuty (2020) (S08E06)

Přestože jsem se dobře bavil, ani tady se to neobešlo bez záležitostí, které mi vadily. Každopádně faktem zůstává, že se proti zoufalstvím prostoupenému scénáři sedmé sezóny pohybujeme v úplně jiné lize. Není to sice tak kvalitní jako před lety, nemám ale ani chuť zbytečně frflat. P. S. Sázku z minulého komentáře bych vyhrál. ()

Ten hajzl mě zastřelil (2020) (S08E07)

Sedmá epizoda nebyla ani zdaleka tak akční jako pátý díl, přesto se mi zatím z osmé sezóny líbila nejvíc. Společně s pořádnou dávkou napětí přinesla typický Homeland, v němž se Carrie snaží dosáhnout svého cíle, ať to stojí, co to stojí, Saul se snaží uzavírat nemožné dohody, jen Brodyho nahradil afghánský Sandokan. Dobře se mi na to dívalo a bavil jsem se. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

71. Zlaté glóby - nominace