Ve jménu vlasti (TV seriál)

Homeland

Homeland - Zradca

Homeland: V mene vlasti

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011–2020, 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel, David Harewood, Diego Klattenhoff, Tracy Letts, David Marciano, Sarita Choudhury, Navid Negahban, Linus Roache, Sebastian Koch, Jamey Sheridan, Nazanin Boniadi, Miranda Otto, Alexander Fehling, Sarah Sokolovic, Jake Weber, Morgan Spector, Laila Robins, Amy Hargreaves, Nimrat Kaur, Numan Acar, Hrach Titizian, Nina Hoss, Zuleikha Robinson, Michael O'Keefe, James Rebhorn, Timothée Chalamet, Suraj Sharma, Mark Moses, Costa Ronin, Raza Jaffrey, Mark Ivanir, René Ifrah, Chris Chalk, Allan Corduner, Tim Guinee, Shaun Toub, Erol Afsin, Taylor Kowalski, Micah Hauptman, Marin Ireland, William Abadie, Valerie Cruz, Marc Menchaca, Sebastian Hülk, Art Malik, Nick Boraine, Talia Balsam, Sam Underwood, Martin Wuttke, Allie McCulloch, Reza Brojerdi, Linda Purl, John Getz, Omid Abtahi, Afton Williamson, Ramsey Faragallah, Mido Hamada, Jason Butler Harner, William Sadler, Mehdi Nebbou, Gary Wilmes, Max Volkert Martens, Matthias Gall, Scott Bryce, Amir Arison, Clara Khoury, Martin Donovan, Emily Donahoe, Charles Borland, Brianna Lynn Brown, Marcia DeBonis, Larry Pine, Reggie Austin, Melissa Benoist, Daniel Newman, Jonah Lotan, Pedro Pascal, Daniella Pineda, Justin Wheelon, Matt Cornwell, Tamara Arias, Dane Northcutt, Loai Nofi, Martina García, Elizabeth Franz, Hisham Suliman, Josh Segarra, Rohan Chand, Autumn Dial, Annika Boras, Patrick G. Keenan, Karen Boles, Shelby Townsend, John Gabriel, Lee Raviv, Monte Bezell, Donnie Keshawarz, Jeanette Dilone, Jamil Khoury, Adam Godley, Sammy Sheik, Bradley James, Sebastian La Cause, Sibongile Mlambo, Jaden Harmon, Anthony Reynolds, James Urbaniak, Abigale Corrigan, Stephen Caudill, Rainer Reiners, Lucie Pohl, Joanna Merlin, Adnan Maral, Marc Benjamin, Anna Herrmann, Luise Heyer, Max Beesley, Assaad Bouab, Myriam Abbas, Jana Voosen, Rus Blackwell, Callan McAuliffe, Christoph Glaubacker, Tobias Santelmann, Nasser Faris, Chance Kelly, Pablo Sprungala, Nestor Serrano, Ali Suliman, Yousef 'Joe' Sweid, Michael McKean, Gaby Hoffmann, Waleed Zuaiter, Sherman Howard, Jeremiah Birkett, Hend Ayoub, Adam Boyer, Sharon Conley, James Allen McCune, Brett Gentile, Jon Kohler, Tamer Arslan, Chris Theisinger, Harley Castro, Anton David Jeftha, Noemi Besedes, Branko Tomović, Sebastian Stielke, Atheer Adel, Keith Flippen, Livia Matthes, Cody Lowe, Assad Raja, Remy Auberjonois, John Finn, Terry Dale Parks, Parviz Sayyad, Lawrence O'Donnell, Fiona Ramsay, Sophie Pfennigstorf, James Alexander, George Georgiou, Samir Fuchs, Michael Schiller, Hussi Kutlucan, Fahim Fazli, Mousa Kraish, Atossa Leoni, Torben Liebrecht, Lea van Acken, Gizem Emre, William R. Moses, Steve Nicolson, Joshio Marlon, Max Mauff, Nikola Kastner, Jason Davis, Patrick St. Esprit, Jig'al Na'or, Darina El Joundi, Emily Cox, Markus von Lingen, Adrian Zwicker, Andrei Zayats, Aylin Tezel, Rainer Bock, Carol Schuler, Jarreth J. Merz, Robert Schupp, Makram Khoury, Darwin Shaw, Oshri Cohen, Max Urlacher, Konstantin Frolov, Jan Dose, Ercan Durmaz, Katharina Schlothauer, Franziska Weisz, Pierre Kiwitt, Thomas Arnold, Joel Basman, Jörg Hartmann, Silvina Buchbauer, Adrian Topol, Alireza Bayram, Rachid Sabitri, Ori Yaniv, Janina Blohm-Sievers, Corey Stoll, Alex Lanipekun, Carl Beukes, Tamer Burjaq, Eray Egilmez, Hakim Callender, Judd Lormand, Scott Cooper, Kevin Otto, Dominic Fumusa, Patrick Sabongui, J. Mallory McCree, Bernard White, Marko Caka, Gary Perez, Amy Morton, Garrett Hines, David Aaron Baker, Erik Dellums, Kimberley Drummond, Clark Johnson, Edith Snow, Jimmy Gonzales, Danny Boushebel, Seth Gilliam, Victor Slezak, Scott Thomas, Alon Aboutboul, TJ Hassan, Robert Hobbs, Liche Ariza, Eva Maria Jost, Marcus Choi, Harry Sutton Jr., Bradford Anderson, Faust Checho, Michelle Simone Miller, Jan Böhme, Jacob Leinbach, Manny Perez, Zach Appelman, Alan Dale, Seth Numrich, Ed Heavey, Christian Keiber, Hill Harper, Robert Knepper, Marin Hinkle, Erin Darke, Dov Tiefenbach, David Thornton, Philip Casnoff, Orlagh Cassidy, Gene Gabriel, Nicholas Tucci, Viviana Chavez, Lemogang Tsipa, Genoveva Rossi, Craig Hawks, Kira Wilkinson, Rebecca Koon, Jessejames Locorriere, Todd Truley, Joe Urla, Jennifer Marsala, Luke Tyler, Tyrone Keogh, Kenneth Fok, Sven Schelker, Akshay Kumar, John Landolfi, Martha Raddatz, Cindy Cheung, Yassine Fadel, Tinka Fürst, Robert Catrini, Isaiah Stratton, Sandrine Holt, Matt Servitto, Lesli Margherita, Dylan Baker, Mackenzie Astin, Dane Rhodes, Sakina Jaffrey, Barbara Rosenblat, Christina Bach, Jordan Woods-Robinson, Fredric Lehne, Justin Kucsulain, Cory Hart, Ari Fliakos, Bryan Adrian, Gabe Fazio, Aaron Farb, Alex Hurt, James D'Arcy, William Popp, Clé Bennett, Catherine Curtin, Peter Vack, Jennifer Ferrin, Charmin Lee, Amy Parrish, Julian Gamble, Beau Bridges, Robert Pralgo, Elya Baskin, Ricky Wayne, Emmett Hunter, Merab Ninidze, Thomas G. Waites, Peggy Sheffield, Natacha Karam, Stephanie J. Block, Adrienne C. Moore, Francesca Faridany, Damian Young, John Newberg, Drew Matthews, Scott Poythress, Matt Dellapina, C.J. Wilson, Aja Frary, Melissa Navia, Stephen Schnetzer, Tania Mejia, Mugga, Arthur French, Liz McGeever, Jacinto Taras Riddick, Ellen Adair, Blas Sien Diaz, David Maldonado, Zeeko Zaki, Faith Logan, Jon Stafford, Dena Tyler, Pete Burris, Jacqueline Antaramian, John Cariani, Mansour Badri, Hilal Kaboub, Victoria Clark, Spencer Trinwith, Raja Deka, Toochukwu T.C. Anyachonkeya, Christopher Jon Gombos, Lynn Marocola, Kendrick Cross, Mary Apick, Christian Serritiello, Taylor Treadwell, Herzl Tobey, Rose Bianco, Lorrie Odom, Hadar Ratzon Rotem, Sam Heughan, Vincent Irizarry, Corey Stoll (a.z.), Tamer Burjaq (a.z.), Suraj Sharma (a.z.), Reymonde Amsalem, Tim Kalkhof, Taylor Selé, Arnd Klawitter, Gameela Wright, Ian Kahn, Mouhcine Malzi, Deborah Hedwall, Robert Bogue, Felicia Greenfield, Rachel Ticotin, Ronald Guttman, Sarah Wilson, Anthony Azizi, Chris Coy, Kevin Wayne, Rupert Friend (a.z.), Numan Acar (a.z.), Zoltán Zicherman, Geoff Pierson, Igor Szasz, Zsolt Viczei, Gyula Mesterházy, Mark C. Fullhardt, Paul Urcioli, Elizabeth Potthast

Bylo by sice zajímavé, kdyby se Homeland pokusil udělat pro výzvědné služby to, co pro policejní práci dokázal The Wire, ale ono nakonec vůbec nevadí, že zdejší realistické jádro je občas obaleno nějakou hollywoodskou senzaci, či absurdní náhodou, která situaci pořádně opepří. Na jedné straně máme brilantní tým CIA a proti nim fanatické, ale neméně chytré teroristické organizace. Tedy klasický boj "dobra a zla", který se snaží těžit ze skutečných událostí a realistických postupů. Krása seriálu však spočívá v tom, že mezi těmito institucemi osciluje charismatická agentka balancující na hranici geniality a šílenství a voják-hrdina, který si ne a ne vybrat stranu. Homeland oplývá výbornou atmosférou, vypjatými situacemi, ale zároveň neopomíjí ani propracovaný vývoj charakterů včetně jejich vedlejších vztahů, což je něco, co možná trochu scházelo v čistokrevně policejních seriálech jako je třeba The Shield. Speciálně je pak třeba dodat, že velkou porci úspěchu mají na svém triku skvělí herci... PS: Čtvrtá i pátá série jsou neméně super! 9/10(23.2.2014)

Zatím velmi dobrá záležitost. Trochu mne děsí ta délka seriálu, těch 24 dílů je skoro pro dané téma moc, ale uvidíme. Zatím s velkým napětím a množstvím otazníků sleduji návrat Nicholase Brodyho do normálního života s rodinou na straně jedné a paranoidní (zatím tedy tak působící) agentky CIA. Otázkou je jak vše skončí. Paranoia se může ukázat jako instinkt a správné tušení reality.... Lewis po Bratrstvu i Forsytech nepřekvapuje a hraje velmi přesvědčivě. Sedí mi. -- Dopsáno po dokoukání - ponechávám 4 hvězdy. Velmi skvělý seriál a po návratu zajatého amerického vojáka Bowe Bergdahla domů jenž je pro někoho zbabělcem a pro někoho hrdinou je to dílo velmi aktuální... * * * *(10.9.2013)

Po druhé sérii srážím na tři hvězdičky. Zatímco první byla opravdu napínavá, ve druhé se až na poslední dva díly víceméně nic moc nedělo a scénáristi natahovali a nastavovali děj až k nesnesení. Uměle naroubovaná milostná linie Brodyho dcery a víceprezidentova syna byla absolutně zbytečná, zamilovaná Carrie neuvěřitelná a její hystericky vyvalené oči v každé dramatické scéně mi už také pomalu lezly na nervy (nic proti Claire Danes, jako herečku ji mám jinak moc ráda). Ve srovnání s ostatními seriály z poslední doby (Person of interest nebo Fringe) u mě Homeland neobstál. Pozdější update - po polovině třetí série jdu zase na čtyři hvězdičky. Třetí série zatím naprosto vynikající (což bude asi tím, že Brody se tam skoro vůbec nevyskytuje a veškerý děj na sebe strhává Carrie). Update po čtvrté sérii - obrovské zklamání, takže zase srážím na tři. Strašně rozkolísaný seriál - u některých dílů se napětím ani nehnu, u některých si stihnu přečíst i noviny.(30.7.2013)

V případě Homelandu mám pocit rozdvojení. Na jedné straně stojí nepopiratelné klady - skvěle napsané a špičkově zahrané charismatické postavy, výborný casting, který svedl dohromady několik báječných charakterních herců, ať už jde o Damiena Lewise v roli válečného veterána, Claire Danes jako psychicky nemocnou agentku či Mandy Patinkina v roli mazaného zpravodajského analytika. Všichni odvádí maximum a říkají si o ta největší uznání své herecké práce. Boj s terorismem je dlouhodobě aktuální a scénáristé umí šikovně udržovat napětí a opakovaně prodávají mezní situace, kdy si jejich hrdinové musí vybírat svou stranu. Seriál obratně kličkuje mezi žánry a jako mix krimithrilleru okořeněného prvky akčního žánru, psychologického dramatu a milostné romance funguje víc než dobře. Na druhé straně - jak to jen říci kulantně - zápletka je přitažená za vlasy, nezapře v sobě, že jejím předobrazem je izraelský seriál z prostředí, kde východisko vyprávění má jiný smysl; navíc Izraelci od počátku stavějí výhradně na psychologickém konfliktu a nejistotě. Spoustu efektních, byť diskutabilních prvků předloha pomíjí. V americkém seriálu se (anti)hrdinové chovají jako seriálové postavy, ne jako reální lidé a profesionálové ve svém oboru. Jak plyne čas, některé linie a postavy se jeví jako zbytečné, scénáristé zkrátka nevěděli, kam příběh směřovat a nechávali si je v záloze. Typické je to v případě Brodyho dcery nebo jeho bývalých kolegů mariňáků. Atraktivní je pozdější výlet do prostředí jihoamerického slumu a nahlédnutí do rozšklebených útrob rozestavěného mrakodrapu, ale po třech řadách říkám stop - další vytěžování původního nápadu smrdí stokrát nastavovanou kaší. Mnohem lepší by bylo, kdyby Česká televize překonala sebe samu a nakoupila obě série původní izraelské předlohy. Celkový dojem: 60 %.(2.9.2015)

Nevím na kolik se seriál rozjede (zatím mám za sebou 3 díly) ale v mých očích se zatím tváří jako další -místní komunitou- přeceňovaný seriál, který sice nabízí skvělé herce a chytře vystavěný příběh ale v mnoha případech se mi i těch 50 minut, zdá až příliš dlouhých. Uvidíme, co se bude dít dále ale taková bomba to rozhodně není.(20.3.2013)

• - Spoiler: Ve druhé části první série se Brody (Damian Lewis) modlí k Alláhovi nahlas. Ve skutečnosti to však Muslimové nedělají. Když se modlí sami, recitování od srdce nebo v duchu stačí. (hellstruck)

• - Natáčelo se v Izraeli, Německu, Maďarsku (scény z Moskvy) a v USA – Severní Karolína, New York a Virginie. (Varan)

• - Během záběru na dům na Kypru lze zahlédnout zaparkovaný vůz Škoda Favorit. (Milan25)