Ve jménu vlasti (TV seriál)

Homeland

Homeland - Zradca

Homeland: V mene vlasti

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2011–2019, 84 h 32 min (Minutáž: 48–60 min)

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, F. Murray Abraham, Diego Klattenhoff, David Harewood, Tracy Letts, David Marciano, Navid Negahban, Sarita Choudhury, Maury Sterling, Jamey Sheridan, Nazanin Boniadi, Hrach Titizian, Sebastian Koch, Laila Robins, Miranda Otto, Alexander Fehling, Sarah Sokolovic, Amy Hargreaves, Nina Hoss, Nimrat Kaur, Zuleikha Robinson, Michael O'Keefe, James Rebhorn, Timothée Chalamet, Suraj Sharma, Mark Moses, Raza Jaffrey, Mark Ivanir, Numan Acar, René Ifrah, Chris Chalk, Allan Corduner, Tim Guinee, Shaun Toub, Erol Afsin, Taylor Kowalski, Micah Hauptman, Marin Ireland, William Abadie, Valerie Cruz, Marc Menchaca, Sebastian Hülk, Art Malik, Nick Boraine, Talia Balsam, Sam Underwood, Martin Wuttke, Allie McCulloch, Reza Brojerdi, Linda Purl, John Getz, Omid Abtahi, Afton Williamson, Ramsey Faragallah, Mido Hamada, Jason Butler Harner, William Sadler, Mehdi Nebbou, Gary Wilmes, Max Volkert Martens, Matthias Gall, Scott Bryce, Amir Arison, Clara Khoury, Martin Donovan, Emily Donahoe, Charles Borland, Brianna Lynn Brown, Marcia DeBonis, Larry Pine, Reggie Austin, Melissa Benoist, Daniel Newman, Jonah Lotan, Pedro Pascal, Daniella Pineda, Justin Wheelon, Matt Cornwell, Tamara Arias, Dane Northcutt, Loai Nofi, Martina García, Elizabeth Franz, Hisham Suliman, Josh Segarra, Rohan Chand, Autumn Dial, Annika Boras, Patrick G. Keenan, Karen Boles, Shelby Townsend, John Gabriel, Lee Raviv, Monte Bezell, Donnie Keshawarz, Jeanette Dilone, Jamil Khoury, Adam Godley, Sammy Sheik, Bradley James, Sebastian La Cause, Sibongile Mlambo, Jaden Harmon, Anthony Reynolds, James Urbaniak, Abigale Corrigan, Stephen Caudill, Rainer Reiners, Lucie Pohl, Joanna Merlin, Adnan Maral, Marc Benjamin, Anna Herrmann, Luise Heyer, Max Beesley, Assaad Bouab, Myriam Abbas, Jana Voosen, Rus Blackwell, Callan McAuliffe, Christoph Glaubacker, Tobias Santelmann, Nasser Faris, Chance Kelly, Pablo Sprungala, Nestor Serrano, Ali Suliman, Yousef 'Joe' Sweid, Michael McKean, Gaby Hoffmann, Waleed Zuaiter, Sherman Howard, Jeremiah Birkett, Hend Ayoub, Adam Boyer, Sharon Conley, James Allen McCune, Brett Gentile, Jon Kohler, Tamer Arslan, Chris Theisinger, Harley Castro, Anton David Jeftha, Noemi Besedes, Branko Tomović, Sebastian Stielke, Atheer Adel, Keith Flippen, Livia Matthes, Cody Lowe, Assad Raja, Remy Auberjonois, John Finn, Terry Dale Parks, Parviz Sayyad, Lawrence O'Donnell, Fiona Ramsay, Sophie Pfennigstorf, James Alexander, George Georgiou, Samir Fuchs, Michael Schiller, Hussi Kutlucan, Fahim Fazli, Mousa Kraish, Atossa Leoni, Torben Liebrecht, Lea van Acken, Gizem Emre, William R. Moses, Steve Nicolson, Joshio Marlon, Max Mauff, Nikola Kastner, Jason Davis, Patrick St. Esprit, Jig'al Na'or, Darina El Joundi, Emily Cox, Markus von Lingen, Adrian Zwicker, Andrei Zayats, Aylin Tezel, Rainer Bock, Carol Schuler, Jarreth J. Merz, Robert Schupp, Makram Khoury, Darwin Shaw, Oshri Cohen, Max Urlacher, Konstantin Frolov, Jan Dose, Ercan Durmaz, Katharina Schlothauer, Franziska Weisz, Pierre Kiwitt, Thomas Arnold, Joel Basman, Jörg Hartmann, Silvina Buchbauer, Adrian Topol, Alireza Bayram, Rachid Sabitri, Ori Yaniv, Janina Blohm-Sievers, Corey Stoll, Alex Lanipekun, Carl Beukes, Tamer Burjaq, Eray Egilmez, Hakim Callender, Judd Lormand, Scott Cooper, Kevin Otto, Elizabeth Marvel, Dominic Fumusa, Patrick Sabongui, J. Mallory McCree, Bernard White, Marko Caka, Gary Perez, Amy Morton, Garrett Hines, David Aaron Baker, Erik Dellums, Kimberley Drummond, Clark Johnson, Michelle Lawler, Meredith Sause, Jimmy Gonzales, Danny Boushebel, Seth Gilliam, Victor Slezak, Scott Thomas, Alon Aboutboul, TJ Hassan, Roberto Meyer, Robert Hobbs, Liche Ariza, Eva Maria Jost, Marcus Choi, Harry Sutton Jr., Bradford Anderson, Faust Checho, Michelle Simone Miller, Jake Weber, Jan Böhme, Jacob Leinbach, Manny Perez, Zach Appelman, Alan Dale, Seth Numrich, Ed Heavey, Christian Keiber, C. J. Wilson, Hill Harper, Robert Knepper, Marin Hinkle, Erin Darke, Dov Tiefenbach, David Thornton, Linus Roache, Philip Casnoff, Orlagh Cassidy, Gene Gabriel, Nicholas Tucci, Viviana Chavez, Lemogang Tsipa, Genoveva Rossi, Craig Hawks, Kira Wilkinson, Rebecca Koon, Jessejames Locorriere, Todd Truley, Joe Urla, Jennifer Marsala, Luke Tyler, Tyrone Keogh, Kenneth Fok, Sven Schelker, Akshay Kumar, John Landolfi, Martha Raddatz, Cindy Cheung, Yassine Fadel, Tinka Fürst, Morgan Spector, Robert Catrini, Isaiah Stratton, Sandrine Holt, Matt Servitto, Lesli Margherita, Dylan Baker, Mackenzie Astin, Dane Rhodes, Sakina Jaffrey, Barbara Rosenblat, Christina Bach, Jordan Woods-Robinson, Fredric Lehne, Justin Kucsulain, Cory Hart, Ari Fliakos, Bryan Adrian, Gabe Fazio, Aaron Farb, Alex Hurt, James D'Arcy, William Popp, Clé Bennett, Catherine Curtin, Peter Vack, Jennifer Ferrin, Charmin Lee, Amy Parrish, Julian Gamble, Beau Bridges, Robert Pralgo, Elya Baskin, Ricky Wayne, Emmett Hunter, Merab Ninidze, Thomas G. Waites, Peggy Sheffield, Natacha Karam, Stephanie J. Block, Costa Ronin, Adrienne C. Moore, Francesca Faridany, Damian Young, John Newberg, Drew Matthews, Scott Poythress, Matt Dellapina, C.J. Wilson, Aja Frary, Melissa Navia, Stephen Schnetzer, Tania Mejia, Mugga, Arthur French, Liz McGeever, Jacinto Taras Riddick, Ellen Adair, Blas Sien Diaz, David Maldonado, Zeeko Zaki, Faith Logan, Jon Stafford, Dena Tyler, Pete Burris, Jacqueline Antaramian, John Cariani, Mansour Badri, Hilal Kaboub, Victoria Clark, Spencer Trinwith, Raja Deka, Toochukwu T.C. Anyachonkeya

Nejlepší nový seriál letošní sezony a obrovská šance, kterou tvůrci nesmí zkazit, jinak už přestanu věřit na zázraky. Autoři výborným způsobem vykreslují postavy v různém světle, nikdo tu není úplně jednoduchý, což působí velmi atraktivně. Všemu však vládne "znovu-nalezený americký syn" Brody a "nesu na bedrech bezpečnost celého národa" Carrie. Konspirace, osobní krize, dilemata, vyrovnání se s vojenskou/vládní službou a vším, co se jí musí obětovat, národní paranoia... Miluju Ameriku. Po E06: jak mě může každý díl něčím překvapovat, klást nové otázky, přinášet nová témata (sexuální chtíč podpořený vzájemnou nebezpečností, paranoiou a pochopením ve dramatu o bezpečnosti národa?) a v neposlední řadě udržet každou hodinu diváka napnutého jak strunu? // Zrovna běží 6 sezona, poté dopíši komentář, ať je "aktuálnější":).(12.10.2011)

Výjimečně hodnotím už po pilotním dílu, který mi v některých částech vyloženě vyrazil dech. A to jsem od něj čekala hodně. Damian Lewis v roli vojáka, který se po osmi letech vrací z iráckého zajetí zpět domů, opět hraje jako o život. V jeho stínu zatím poněkud zůstává Claire Danes jako agentka CIA Carrie Mathison, která Sgt. Brodyho považuje za nepřítele. Její postava je však stejně nejednoznačná. K tomu navíc tvůrci rozehrávají i motivy kolem vedlejších postav, ať už Brodyho manželky (v podání "fireflyovské" Moren Baccarin) či Carriina nadřízeného, kterého si střihl Mandy Patinkin. Seriál má skutečně našlápnuto k zajímavé a mrazivé "konspirační" podívané. Jisté je jedno: kabelovka Showtime si rozhodně nebude dělat starosti s nějakou politickou korektností. Naštěstí. / Po posledních dvou epizodách jsem naprosto nadšená z výkonu Claire Danes. Jak jsem si v průběhu seriálu stěžovala na to, že by to v roli ženy s bipolární poruchou mohla mnohem více rozjet a drží se příliš zpátky, ke konci tuto možnost dostala a manickou i depresivní fázi zahrála naprosto dokonale (prosila bych pro ni Zlatý glóbus :-)). Už se těším na druhou řadu. 1. série - 100% --- 2. série Wow! 100% Výstižný komentář: novoten --- Třetí série se vydala maličko jiným směrem, který se hlavně zpočátku zdál pro spoustu diváků nestravitelným. Tvůrci se více zaměřili na psychologickou stránku a šli dále i v rovině špionážní a politické hry. Obojí kvituji s povděkem, stejně jako bezútěšnost celé série. Tvůrci se nezalekli toho, že jejich dílo nebude tolik líbivé pro mainstreamového diváka, nepodléhají potřebě budovat stereotypní příběh a zároveň se vyhýbají tomu, aby se opakovali. Depresivní třetí řada už na rozdíl od těch prvních dvou není úplně "pro každého", ovšem ti, kteří zvládnou sledovat syrovější podívanou, budou v sedmém nebi. 3. série - 100% Čtvrtá série dokázala, že to jde i bez Brodyho. Povedený částečný restart seriálu rozhodně slibuje mnohé i do budoucna, přestože finále bylo takové nemastné neslané a po napínavých událostech v předchozích dílech je trochu zklamáním. 4. série - 100% V páté řadě jsme se přesunuli do Německa a tvůrci rozjeli až mrazivě aktuální příběh, ve kterém nechybělo dění v Sýrii, Islámský stát, Rusové a únik tajných dokumentů. Vše, co momentálně hýbe světem, v jedné velice podařené sérii, která dokazuje, že Homeland má stále co nabídnout a tvůrci nehodlají přešlapovat na místě. A vzhledem k útokům v Paříži se zase potvrdilo, že dokážou být aktuální, až to hezké není. To vše bylo završeno pro mě zatím nejdepresivnějším season finale Homelandu. 5. série - 100% Politická témata v seriálech jsou pro mě vyloženě slast, takže jsem uvítala, že se šestá série zaměřila na děj kolem nově zvolené prezidentky a rozsáhlého spiknutí. I přes pozvolnější rozjezd nám tahle řada opět nabídla nervy drásající podívanou, jako obvykle reflektující současnou situaci ve světě. A finále, ve kterém nás opustila jedna z oblíbených postav, krásně rozehrálo to, co nás čeká v další řadě. 6. série - 100% Zdá se až neuvěřitelné, že tvůrci dokážou i v sedmé řadě nabídnout opět zajímavý příběh. Vzhledem k současným událostem v USA se rozhodli podruhé za sebou zůstat právě tam a zaměřit se na rozdělenost ve společnosti, které lze využít k totálnímu rozložení politického systému. Někomu se může zdát, že ovlivňování událostí pomocí ruské propagandy je příliš laciné téma, je také jasné, že rusofilové a naivkové to budou považovat za nesmysl, pravdou je, že ze strany tvůrců to byla opět trefa do černého. Tahle řada byla jedna velká jízda, ve které si Claire Danes svým výkonem řekla o další Emmy. Jsem hodně zvědavá, co nám naservírují v závěrečné osmé řadě. 7. série - 100%(13.9.2011)

1. ŘADA: Další parádní seriál, který je chytřejší než zpočátku vypadá. Damian Lewis je výborný a Claire Danes, obzvlášť v předposledním díle podává životní výkon. A po 24čce jsem rád, že se podobné téma znovu objevuje v televizních vodách. Jen tak dál.2. ŘADA: Má mnohem větší tempo a neztrácí napínavost. Všechno se vyhrocuje a finální díly patří ke špičce. Nečekaný vývoj událostí, výborná akce a vzpomínka na dny Jacka Bauera. Nášlap do třetího roku je hodně slibný, už se nemůžu dočkat. 3. ŘADA: Velké finále, nabité tichými emocemi, které žene provádění geniálního plánu v zájmu "vyššího dobra". Tvůrci teď můžou začít znovu s čistým štítem. 4. ŘADA: Quinn sakra! V téhle řadě se konečně pořádně vybarvuje a zatímco Carrie často klesá pod snesitelnou úroveň, sympatie gaučového povaleče se přesouvají na jeho stranu. Soustředění se na Pákistán byl geniální tah od samého začátku a tvůrci řádně využívají prostředí cizí země (půda USA je přítomna možná ve třech dílech). Špionáž i kontrašpionáž prováděná ukázkově s brutálními zvraty a důsledky. Brodyovci jsou konečně pryč, tak to příjemně odsýpá. Přesně v tohle jsem doufal.5. ŘADA: Berlín, Německo. Až krutě současné. V bedně neběží nic co by odráželo světové dění takhle precizně. Smekám před tvůrci, že po Paříži necukli s vysíláním a naopak ještě ji využili. Snowden, Sýrie, imigranti. Otázky, které je třeba pokládat, důsledky, které je třeba brát v potaz. Moderní dějiny včerejška.(6.9.2012)

Zatím velmi dobrá záležitost. Trochu mne děsí ta délka seriálu, těch 24 dílů je skoro pro dané téma moc, ale uvidíme. Zatím s velkým napětím a množstvím otazníků sleduji návrat Nicholase Brodyho do normálního života s rodinou na straně jedné a paranoidní (zatím tedy tak působící) agentky CIA. Otázkou je jak vše skončí. Paranoia se může ukázat jako instinkt a správné tušení reality.... Lewis po Bratrstvu i Forsytech nepřekvapuje a hraje velmi přesvědčivě. Sedí mi. -- Dopsáno po dokoukání - ponechávám 4 hvězdy. Velmi skvělý seriál a po návratu zajatého amerického vojáka Bowe Bergdahla domů jenž je pro někoho zbabělcem a pro někoho hrdinou je to dílo velmi aktuální... * * * *(10.9.2013)

Od S02 písané za pochodu. SPOILERy. Prvú sériu Homeland som pozeral zhruba niekedy v roku 2012, keď išlo o novinku, bombu a na čsfd čítal prvú desiatku najlepších seriálov. Bol som trochu skeptický. Claire mám hodne rád, Patinkin nie je len klasik z Princezny nevesty, ale predovšetkým ten, kto pár dekád dozadu urobil z Chicago Hope vynikajúci seriál. Ale predsa len, jak má niečo nad 90 percent očakávania rastú... Tými úvodnými štvorhviezdičkovými časťami budovali atmošku, rozpytvávali postavy a dobre že si s tým dali takú prácu, vybudovali to celé fakt solidne. A potom začali tlačiť a dotlačili to k nerváku, aký len tak nevidno. Skepsa opadla a v závere už išlo o jednu z najnapínavejších vecí, čo som vôbec videl. Po rokoch som sa dal na pokračovanie a mám pocit, že kvalita trošku klesla. Značná časť priestoru venovaná Brodyho rodine je proste navyše, Danin frajer je navyše, tá búračka je už úplne navyše, nehovoriac o tom, že Dana sa pokúša hrať dvoma výrazmi asi pätnásť rôznych emócií (By the way, furt lepšie jak jej slaboduchý brat, ktorý ani nerozpráva, len sa usmieva a občas niekoho obijme. Vyzerá jak z reklamy na kinder čokoládu a je čisto do počtu). Peter Quinn, naopak, do toho celého zapadá viac než dobre. Celý čas si hovorím, jak by bodlo Brodyho rodinu odsunúť do pozadia a venovať sa primárne veciam Langley - nie z nich robiť veci rovnocenné. Väčšina častí druhej série je skôr na štyri hviezdy. A záver to opäť vytiahne. Zaprvé, skoro všetky motívy sa ukážu byť pre dej viac podstatné, ako spočiatku vyzerali. Zadruhé, tvorcovia neskopírovali napinák z konca predošlej série, rozvrstvili ho medzi viac tém a postáv. Zatretie a predovšetkým, posledná časť skončí zle. A že fest................... Tretia séria. Úvodná epizóda sa mi páčila doteraz snáď najviac. Posunúť dej bol rozumný krok - ušetrili tým čas a zároveň vytvorili atmosféru porazenej Ameriky, kde sa posralo všetko, jak v CIA línii (Dar Adal späť vo vedení), tak v súkromí. Dana sa pokúsila o samovraždu, Carrie opäť hrabe, medzi starými priateľmi vznikajú nové konflikty, atď atď. Ono je to sčasti aj tým, že koncom druhej série sa uzavrelo takmer všetko, čo sa od začiatku seriálu riešilo. A stalo sa v čo som dúfal; Nerozdelili to na preskačku medzi Brodyho a CIA, Brodyho s famíliou (logicky a konečne) proste odsunuli. Čo mi vadí bolo mŕtve decko (načo?), Danin nový frajer (ešte odpornejší jak ten predošlý), a tiež jak niektoré veci išli až moc ľahko (odhalenie bankových prevodov, Carrie v nemocnici pomáhal úplne každý). Ale to sú detaily, inak sa mi tretia séria pozdáva viac ako predošlé. Je to čím som vymenoval, ďalej je to pointou, je to násilím, je to Danou (!) a prvými náznakmi toho, ak správne predpokladám, že by si ju časom mohli dovoliť radikalizovať (nenarážam na scénu v garáži). V tejto sérii asi nie, časom. S03E07........ Nepredpokladal som správne a je to tak dobre. Celá, dávno vyťažená kapitola sa po troch sériách uzatvára vo vynikajúcom finále. A štvrtá séria je zasa úplne niekde inde..... A presne tam, kde som chcel. Všetky rodinné a vzťahové linky boli zredukované na minimum a keď aj prídu (Ajan), posúvajú dej dopredu - nebrzdia ho, ako Brodyovic família. Štvrtá séria patrí medzi vrchol špionážneho žánru, so záverom, akoby z reality, aký som si vždycky prial. Vždy to bol napínak, v tretej sérii už pre mňa niečo viac, no až teraz topka. Oproti štvrtej sú predchádzajúce tri obyčajný rodinný seriál. Zamrzí iba, že niektoré dôležité zvraty (prvá stopa, odhalenie zradcu) sa dejú skrz náhodu, tak snáď sa toho do budúcna vyvarujú... 5. séria - opäť niečo iné, kopírujúce realitu doby. S05E04 - to je snáď prvýkrát, čo nás tvorcovia vedú za ručičku. Od určitého momentu je pre navádzajúci strih pointa dopredu jasná a oni sa ju celkom nemotorne snažia v závere epizódy prezentovať ako prekvapenie. Mierny kvalitatívny pokles, zhruba na úroveň druhej série. A zase tie náhody a logika a občas si hovoríte, že už je to rušivé. A potom príde S05E09. Zatiaľ snaď najlepší diel celého seriálu. Po skončení séria 5 síce nie je na úrovni predchádzajúcich dvoch peciek, ale to bol zase olymp. Nie, nesie sa presne v tradícii prvých dvoch. Opäť je na štyri hviezdičky tak 7-8 častí z dvanástich, ale tie zvyšné mu to opäť vytiahnu. Pokiaľ ide o mňa, bol by som najspokojnejší, keby Carrie vrátili do vojnových oblastí. A tak či tak, nech to má vždy takú tú neakčnú “few days later” záverečnú epizódu. Jo a aby som nezabudol; Miranda Otto bola vynikajúci záporák.(6.4.2016)

• - Toto je již šestá role Damiana Lewise (seržant Nicolas Brody) kde hraje vojáka, předchozí filmy byly Válečníci (1999) – poručík Neil Loughrey), Bratrstvo neohrožených (od r. 2001) – major Richard D. Winters, Útěk z Colditzu (2005) – desátník/poručík Nicholas McGrade, The Situation (2006) – zpravodajský důstojník Dan Murphy a To Appomattox (od r. 2015) – velitel vojska Severu William T. Sherman. (PatrikP4)

• - Natáčelo se v Izraeli, Německu, Maďarsku (scény z Moskvy) a v USA – Severní Karolína, New York a Virginie. (Varan)

• - Claire Danes konzultovala svou roli i se spisovatelkou Julií Fast, která je jednou z předních expertek na problematiku bipolární poruchy. Někteří z fanoušků Claire Danes potom shledali její výkon tak realistickým, že zahltili producenty seriálu e-maily, ve kterých žádali pro herečku pracovní volno, aby se doopravdy nezhroutila. (raininface)