Gotham

USA, (2014–2019), 72 h 58 min (Minutáž: 42–50 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, Camren Bicondova, Robin Lord Taylor, Andrew Stewart-Jones, John Doman, Cory Michael Smith, Sean Pertwee (více)

Série(5) / Epizody(100)

Dlouho předtím, než se stane komisařem, se policejní zelenáč James Gordon postaví zločinu a korupci v Gotham City a chce pomstít vraždu rodičů Bruce Wayna. (Netflix)

Recenze uživatele KukulienkaHO k tomuto seriálu (35)

Legie hrůzy (2016) (S02E21)

No... Predposledná epizóda a poriadne lákanie na finále celej série či rýchle gradovanie deja alebo poriadna zápletka tomu nejako chýba. Napriek tomu netvrdím, že sa posledný diel nemôže podariť, veď už len ten Arkhamský blázinec je sám o sebe dobrá lokácia na finále. Tak hádam sa aspoň ten Tučniak ukáže. ()

Přenos (2016) (S02E22)

Prísľub do ďalšej série tu je... a veľký. No nie taký, ako by som si predstavoval. Už to ma mrzelo, že sa v druhej sérii stiahol mafiánsky dej. A teraz sa v tretej sezóne zrejme dočkáme honby za monštrami. A to bol Gotham celkom slušný komorný projekt. No uvidíme, možno to bude naopak podarené. Fish Mooney skutočne nemusím, je mi velice nesympatická a to nemyslím ako kompliment pre jej postavu. Taký Theo Galavan je tiež slizký, nesympatický a odporný... no jemu to "zlosynstvo" ide a je za mňa veľmi dobrým záporákom. To mohli radšej jeho nechať žiť, keďže si jeho postava prešla po oživení výraznou zmenou. Fish Mooney je už vyčerpaná a navyše tá postava je nudná, nemá čo ponúknuť a som teda zvedavý, čo majú pre ňu do budúcna pripravené. Harvey Bullock sa pomaly adaptuje do novej funkcie. Jim Gordon si utriedil priority. Penguin znova získal moc, aspoň to tak vyzeralo. Plus sme sa dočkali odhalenia akejsi Rady, po ktorej pôjde mladý Bruce. Doktor Hugo Strange je tiež zaujímavý charakter. Nenazval by som ho ani tak záporákom, ako skôr nekladnou postavou. Má určitú osobnú motiváciu a som si istý, že ešte zamieša karty. Som rád, že napokon prežil, ale aj to je dosť somarina. A tým by som chcel premostiť ku scenáristom, ktorí sa zasa predviedli. Normálne som rád, že je druhej sérii koniec, lebo neviem kam by to až smerovalo. Hádam si oddýchnu a tretia sezóna znovu naberie aj príbehovú kvalitu. ()

Lepší vládnout v pekle (2016) (S03E01)

Úvod tretej sezóny nám prináša pohľad na známe postavy a ich život po 6-mesačnom časovom skoku po druhej sérii. Ako rozjazd fajn, no v ďalších epizódach sa musí tempo zrýchliť... inak pôjde hodnotenie dole. Hádam sa to čím skôr zbaví "oblúd" a ich extrémne prepálených schopností, lebo do doteraz komorného Gothamu sa vôbec nehodia. ()

Upalte čarodějnici (2016) (S03E02)

Fakt neviem... Všetko ide akosi jednoducho, bez prekážok. Nikde žiadny zádrheľ či háčik. Ani poriadne nevieme, čo vlastne bude nasledovať. Nemá to pevnejší príbeh, ktorý by sa mohol rozvíjať. Postavy bez motivácie... No evidentne sa scenáristi stále nespamätali. ()

Nový den přichází (2016) (S03E04)

Linka s hypnotizérom príliš nenadchne. Zato Penguin ako starosta či Barnes ako záporák vyzerajú zaujímavo. No a Bruceov klon ešte určite zamotá karty. ()

Pro tebe všechno (2016) (S03E05)

No konečne. Bočná linka s Mad Hatterom si dala pauzu a Gotham sa povenoval podstatnejšej linke s Oswaldom a Nygmom (a Victorom Zsaszom!!!). A ono je to zrazu ten seriál, ktorý som mal rád. Akurát škoda, že Jim je síce ako postava stále zaujímavý, ale zatiaľ každá jeho dejová línia v tejto sérii je taká nemastná-neslaná. P.S.: Už sa teším až začne Penguin naplno starostovať. ()

Jdi za bílým králíkem (2016) (S03E06)

Od začiatku to bola výborná epizóda. Po prvý raz ma bavil aj Mad Hatter. Celé to navyše bolo o Jimovi Gordonovi, čo ma tiež veľmi tešilo. Prišlo posedenie pri čaji a ja som si bol istý, že Jim dačo vymyslí, ani jedna neumrie a hypnotizér skape. Avšak bolo to presne naopak. Už fakt neviem, čo si mám o tom myslieť. Ten záporák je vyždímaný do posledného tkaniva, tak prečo ho stále nechávajú len tak utiecť... nechápem. A čo sa týka linky okolo gay Tučniaka, tak tá mi vôbec neprekáža, aj keď je pravda, že oni dvaja by sa dali momentálne využiť oveľa lepšie. P.S.: Inak tá Isabella má byť nejaký joke?! ()

Srdcová královna (2016) (S03E07)

Red Queen nie je ničím výnimočná, avšak dáva nádej na lepšiu budúcnosť. Gordon sa konečne vrátil k GCPD. Klobučník hádam nejakú dlhšiu dobu zostane v Arkhame. Kapitán Barnes sa zmieril so svojím osudom. Sovia rada znovu odhalila kúsok zo svojho vnútra. A kopa ďalších vecí, na ktoré sa oplatí tešiť. Akurát sere ten Nygmov románik. ()

Časovaná bomba (2016) (S03E10)

Soví tribunál si postupne vyrába viac a viac nepriateľov. Už sa teším, keď sa všetci spoja a pôjdu po ňom (BTW to bude iné spoločenstvo😁). Príjemne ma prekvapilo, že sa tvorcovia rozhodli plnohodnotne zapojiť znovu Carminea Falconea do príbehu. Nešmakuje mi ale dianie okolo jeho syna. Skutočne som nechcel aby bol v niečom namočený, no a navyše sa evidentne infikoval krvou Alici Tetchovej. Tak zrejme znova uvidíme Jima a Lee v milostnom vzťahu. Škoda, dúfal som, že sa príbeh oboch posunie ďalej. ()

Pozor na zelenookého netvora (2016) (S03E11)

Akože fajn, no z veľa vecami, ktoré z tohto vyplynú nie som príliš spokojný. Nygma chce zabiť Tučniaka - OK, ale mrzí ma, že sme ich ešte ani nevideli spolu poriadne sa s Gothamom hrajkať. James Gordon zabil Falconeovho syna - Carmine po ňom evidentne pôjde a navyše si zrejme nadobro nechtiac vyškrtol Lee zo života. Možno to však tvorcovia spracujú kvalitne a výsledok bude parádny. Avšak nateraz som skeptický. Myslím si, že Gotham má naviac, než len riešiť milostné vzťahy. Nato tu máme dosť iných seriálov. ()

Usmívej se, jako by to bylo doopravdy (2017) (S03E13)

Návrat Jeromea je fajn. Určite to dá sérii novú šťavu, avšak mohli s tým počkať do budúcej sezóny. Momentálne má 3. séria Gothamu rozpracovaných, respektíve neukončených viacero liniek, takže skorej sa mohli venovať im. S oživovaním ako takým mám všeobecne často problém. Ešte väčší problém mám, keď je to úplne dementne zrealizované. Natrepať niekoľko voltov a on obživne, šak to by potom bolo celkom zbytočné zabíjať... Nygma sa pekne ihrušká s Tučniakom, no mám taký pocit, že to úplne nedopadne. Každopádne Gotham prežije po výpadku prúdu zaiste krušnú noc. ()

Jemné umění dělat si nepřátele (2017) (S03E14)

V Gothame nastal chaos. Spracované to bolo psychopaticky výborne. Cameron Monaghan je vo svojej jokerskej úlohe perfektný. Konečne sme videli v praxi výraznejšie využitie Bruceovho tréningu a treba dodať, že v najlepšej možnej príležitosti. Nygmova chladnokrvná vražda Oswalda v prístave bola tiež zimomriavkovitá. Akurát škoda, že je jasné, že to prežil. Keby ho tvorcovia nechali skutočne zabiť, bola by to síce strata jednej z najlepších postáv seriálu, avšak pre Gotham by to bola obrovská služba. Takto by sme dostali nového hlavného záporáka, ktorého si od začiatku seriál budoval, a z ktorého by regulérne išiel strach. Nuž, evidentne sa tak nestane a Gotham prišiel o dokonalú príležitosť na nabratie obrovskej dávky osudovosti a váhy udalostí. P.S.: BTW, takýmto tempom si bude musieť Arkham začať stavať prístavbu. ()

Jak Hádankář ke jménu přišel (2017) (S03E15)

Z Eda Nygmu sa definitívne stal záporák Riddler. Jim sa po prvýkrát dozvedel o Sovom tribunáli (a nielen to). Brucea Waynea niekto "nahradil". Vyzerá to v celku zaujímavo a teším sa, ako to celé ešte vygraduje do finále. Akurát škoda toho strašne jednoduchého Oswaldovho "vzkriesenia". ()

Zapalte knot (2017) (S03E18)

Jednotlivé dejové linky sa začínajú priamo či nepriamo spájať alebo sa medzi sebou prepletať. Všetky postavy majú teraz rovnakého úhlavného nepriateľa. Každá jedna dejová linka má momentálne svoju váhu a dôležitosť, nie ako tomu bolo doteraz, keď nejaká bola príliš v úzadí alebo vyslovene dopočtu. Veľmi ma baví, akým smerom sa seriál uberá a už sa teším, keď sa všetci spoja a vydajú sa do boja proti (asi je to už všetkým jasné) Raʼs al Ghulovi a jeho sovej organizácii. P.S.: Gordon a Penguin konečne zase spolu.😄 ()

Půvabný automat na nenávist (2017) (S03E20)

Trošku ako keby sa tvorcovia unáhlili s tým Tribunálom. Rovnako mrzí, že náznaky spájania jednotlivých dejových liniek sa rozplynuli. Každopádne na finálovú 2-epizódu sa teším. Materiálu si 3. séria vytvorila na to dosť. Dúfam však, že dej okolo vírusu (a postavy s tým spojené) sa uzavrie raz a navždy a 4. séria si začne s čistým štítom budovať nový príbeh. P.S.: Prvý raz, čo som bol rád, že vidím Fish Mooney na scéne.😄 ()

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

Colin Farrell se vrátí jako Tučňák

08.12.2021

Obvykle je zvykem nejprve uvést film, v tomhle případě komiksový reboot Batmana od Matta Reevese (Válka o planetu opic) čistě pojmenovaný The Batman, počkat si, jestli bude úspěšný a fanoušci s vizí… (více)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

Spin-off Batmana se zaměří na Gordona

20.04.2021

A teď jedna špatná zpráva pro fanoušky oceňovaného komiksu Gotham Central. Před pár měsíci jsme informovali o tom, že se chystaný komiksový snímek The Batman s Robertem Pattinsonem dočká seriálového… (více)

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

Sebevražedný oddíl 2 má nové scenáristy

11.06.2018

Zatímco hodnocení kritiků nebylo v případě Sebevražedného oddílu nijak oslnivé, po finanční stránce se filmu dařilo. Momentálně tak vzniká pokračování, které do kin pošle zkušený režisér Gavin O… (více)