Koruna

• Velká Británie The Crown
Velká Británie, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (více)

Série(6) / Epizody(60)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

PaRi

Nesmírně příjemné zjištění, že filmové umění nemusí absentovat v seriálu a to ve všech jeho aspektech (hudba, kamera, střih, výkony herců i v malých rolích a režie). Tohle bych pouštěl tvůrcům, třeba Marie Terezie, pořád dokola, ale ono by jim to bylo nanic. Jisté zklamání přinesla 3. série, a to co do výměny hlavních herců. Posun v ději byl jen tři roky a královna zestárla o 15 až 20 a navíc její herecký výkon je nesrovnatelný s předchozí představitelkou (Claire Foy), která za tuto roli získala Zlatý glóbus. Ten sice za roli starší Alžběty II. získala i Olivia Colman (navíc je držitelkou Oscara), ale dle mého názoru jí role Alžběty nesedla. Zaznamenával jsem u ní jen tři výrazy - naštvaný (ten nejčastěji) vážný a mírný úsměv s odhalením celého chrupu. Pokud by takhle vypadala a jednala skutečná Alžběta, jen těžko by byla tak populární. Podobné, i když ne tak výrazně, je to u představitele jejího manžela. Tyhle volby nechápu. ()

departed

O královské rodině vím vše jen z médií, a co jsem začal žít v Anglii, tak o ní vím... ještě víc jen z médií. Jde o to, že The Crown je rozhodně nejlepší a asi taky jediný seriál, který vám skvěle odvypráví dění královské rodiny od doby, kdy do funkce nastoupila Alžběta 2. Precizní filmařina v ryzí podobě, kde fungují správně herci, vyprávění, hudba, kamera, střih, dobová atmosféra každého období, ve kterém se děj zrovna odehrává, přidané natmavlé filtry pro lepší depresivní podkres a vhodně vybrané zajímavé události, které se rodině za jejich působení staly. Díly zaměřené vyloženě na politiku jsem zrovna nemusel, ale to nebyla chyba seriálu, ale mě jako takového, protože jsem věděl o tématu daného dílu piču. Z technického hlediska je všechno na špici, herce snad ani nemohli vybrat lepší a přesněji vypadající jejich reálným předlohám. Hodnoceno: 4 série. ()

PetiRe

Dlouho jsem se branila a po letech jsem tomuto serialu uz taky propadla. Moc hezky zpracovany pohled do zivota kralovske rodiny, jejich prolemu, dilemat a udalosti, ktere je ovlivnovali a ovlivnuji kazdy den. Obycejny smrtelnik si vubec nedokaze predstavit, co se skryva za zdmi Backinghamskeho palace. ()

Stillborn83

The Crown je určite výstavnou skriňou Netflixu a myslím, že nejeden fanúšik tohto seriálu sa k nemu z času na čas vráti. Neskutočné herecké výkony, pravda niektoré obsadenia aj nie celkom vyšli, ale celkovo patrí Koruna k topkám a bude určite chýbať. Moje hodnotenie všetkých sérií (1. séria: 4/5, 2. séria: 4/5, 3. séria: 4/5, 4. séria: 5/5, 5. séria: 3/5 a 6. séria: 5/5 – celkovo 4/5. ()

Ahsoka

Je vidieť, že tvorcovia sa pri seriáli veľmi snažili neuraziť, nedotkúť sa osobností, o ktorých vypovedali príbeh. No napriek tomu sa im podarilo zobraziť aj temnejšie stránky života, hoci vedeli, že samotná kráľovská rodina seriál s nadšením sleduje. Povahy postáv sú krásne vybalansované - v niečom slabé, v niečom silné. Obzvlášť som bola zvedavá, či im tento prístup vydrží až do epizód s Charlesom (Josh O'Connor) a Dianou (Elizabeth Debicki), kedy sa dalo ľahko skĺznuť k čiernobielemu videniu. Ale musím dať klobúčik dolu, so cťou, citlivo, neurážlivo a navyše realisticky a uveriteľne sa to podarilo. Všetko podčiarknuté nádhernou hudbou, ktorá mrazí a rezonuje v ušiach dávno po pozretí epizódy. Kvalita od začiatku až do konca. ()

Felisr

Když ponecháme stranou reálie (jde o film, nikoliv dokument), musím pochválit výpravu a dobovou přesvědčivost seriálu. Mám ale velkou potíž s castingem. Dle dobových fotek byl Phillip velký fešák a Alžběta taková, ehm...no, když řeknu že průměrná, tak jí budu hodně lichotit. Tady je to úplně naopak a to mi těžce vadí. U filmu William a Kate sice pokulhával scénář, ale hlavní postavy vč. Charlese byly vybrány naprosto dokonale! ()

iz67

Určitě se na to kouká dobře. Ale hlavním tahák je spíš královská rodina než samotný seriál. Otázkou je, jestli to takhle bylo. ()

Asdas

Po prvých dvoch sériach má tento seriál nábeh na to najlepšie aj v rámci filmov čo Netflix kedy vyprodukoval . ()

Micoldee

Povedeně vykreslený politický i osobní život mlaďoučké Alžběty. Obě dvě série jsou super, ztvárnění se opravdu podařilo a člověk se i jako bonus dozví něco nového. Nevím, zda je královna taková i doooravdy, ale dle seriálu The crown je její osobnost vskutku obdivuhodná, a Alžběta je velmi vlídná a spravedlivá. Vše je podané zábavnou formou a už se nemůžu dočkat třetí série. ()

brzozin

Koruna je perfektně natočený výpravný seriál, kterému po řemeslné stránce nelze nic vytknout. Casting, výprava, lokace, hudba jsou na výbornou. Naprosto perfektní je obsazení Churchilla, Charlese, Diany a Wilsona. Jedinou výhradu bych snad měl k prvním dvěma sériím, kde je mladá Alžběta v rozporu s realitou až moc atraktivní a Filip pro změnu až moc ušatý. Děj je relativně pomalý a plyne skutečně volným tempem, což v celku přesně charakterizuje reálie skutečné královské rodiny. Ono když nemáte co na práci, moc se toho neděje. Taková soap opera trvající šest desetiletí. Ústřední postavou je samozřejmě Alžběta, u které došlo během přelomu 2. a 3. série k pozoruhodné transformaci z relativně chladné a nesmělé dívčiny v naprosto nesympatickou bytost bez špetky lidského citu v těle. V podstatě se jedná o sondu do dysfunkční rodiny plné namyšlených, bezcitných, chladných a sobeckých chodících figurín, které se neustále navzájem zraňují s cílem udržet si život ve zlaté kleci, kterou z pro mě nepochopitelných důvodů považují za domov. Takový moderněji pojatý Dallas. Koruna odkrývá v plné nahotě absurditu existence dědičné monarchie, což je dle mého největším přínosem tohoto seriálu. ()

mosem

po delší době historický seriál, kterému by podle mne slušela snad i víc než 5 hvězd. Je historický, i když se události odehrávají v minulosti nedávné, a na to dřívější jen v mnoha momentech odkazuje. Je hraný, ale s pečlivostí dokumentaristů, s drobnými vložkami dokumentárních záběrů. Je poměrně rozsáhlý, ale rozhodně není nudný ani rozvleklý. Je podrobný, ale přesto vás nutí nahlédnout a (slovy Alžběty II.) se dovzdělat, nejen o britské historii. Syrově odkrývá pozlátko ze vší té monarchistické nádhery, ukazuje postavy dějin jako osobností, které potlačí v zájmu svého národa vlastní názor, potěšení, osobnost. Seriál, který stojí za shlédnutí bez jakýchkoliv diskusí. ()

Carlie

Ani ve snu by mě nenapadlo, že by o nich mohl vzniknout zábavný seriál a tak jsem si s nevelkým očekáváním, ten Glóbama ověnčený skvost pustila a již od prvního dílu jsem byla nadšená. Dost sympatické herecké obsazení, ačkoliv od třetí série nastal veliký šok, jelikož herci zestárli z dílu na díl o dvacet let. Na to jsem si ale rychle zvykla a starší obsazení mi nakonec sedělo ještě více. Z pochmurných 50. a 60. let se přesuneme do veselejších 80. let a setkáme se s všemi milovanou princeznou Dianou, proto jsem se na čtvrtou sérii těšila od samého začátku nejvíce. Já nevím jak to napsat, aby to mé nadšení vystihovalo co nejpřesněji, ale The Crown je opravdu definice perfekcionismu. Seriál by vás nemusel bavit kvůli tématu, ale já vám garantuji, že tam není jediná chybička. Dokonce jeden z mála seriálů, kde jsem neklikala "skip intro". Co víc napsat... Prostě takhle má televizní seriál vypadat. Já měla na tento typ pořadů téměř alergii, už od Tudorovců (ačkoliv to je o pár set let dozadu), možná proto jsem se na korunu ani nechtěla podívat, ale já ty skoro dva dny čistého času u televize zvládla zkouknout za týden. A závěr? Britská královská rodina je mi lhostejná pořád, ale alespoň jsem viděla super seriál. ()

AgnesDee

Upřímně, kdyby nezemřel princ Phillip, na tento seriál bych se asi ani nezačala dívat. A to by byla škoda. Za posledních sedm dní jsem se totiž dívala na jeden z nejlepších moderních seriálů z prostředí britské aristokracie. Je to dokonalé spojení vynikajících hereckých výkonů, dialogů, obrazové kompozice, ale to hlavní je, že se nebojí rýpnout si do královské rodiny, která je, věřím, pro mnohé brity nedotknutelná až svatá. Je to úžasný náhled pod pokličku toho, jak tento systém vůbec funguje, což je jak uchvacující, tak děsivé, vzhledem k časté bezmoci a nemožnosti změnit systém tak, aby vyhovoval a neubližoval. Z těchto často nepochopených lidí dělá lidské bytosti, které, i když se narodily do zdánlivě ideálního způsobu života, mají život v podstatě na stejné úrovni jako my. Někdy je i těžší, než ho mají jejich poddaní, kvůli omezené svobodě volby a slova, což je to nejcennější, co v dnešním světě můžeme mít. ()

bohhous22

Po 3. sérii si troufám hodnotit z jednoho prostého důvodu! Kvalitativní sestup po 2. sérii je tak citelný, že 3. série zůstane zatím tou nejslabší a nejnudnějši i navzdory zařazení možná nejlepšího dílu celé Koruny (Aberfan). Takže proto jen 4****. Přes scénář,výpravu ,kameru, atmosféru,postavy ,herce, režii..... Vím doprdele, že je to na úrovni jak zlatý prase,ale moc povýšeneckýho a sebestřednýho anglánskýho tlachání zkrátka ubírá na efektivitě a maří práci všech, kteří se na Koruně jakkoliv podílejí!!! Tak šup na 4. , ať můžu přihodit 5. !!! ()

tomalakis

Tragické, že je ještě i v tomhle století stále možné (ale bohužel asi i nutné) , aby nějaké zkostnatělé tradice, dogmata a principy svázaly lidskou bytost v ještě prkennější, nepřirozenější a nezdravější pozici, než je ta, kterou musí držet gardisti před Buckinghamským palácem, a to všechno proto, aby lidi měli svoje santa klause, dobře se jim spalo a nešli si vzájemně po krku. ()

rodik

Casting prvních dvou řad v topu a za mě to nejlepší, co nám Koruna dala. Trojka se čtyřkou udržela vysokou kvalitu a poslední dvě řady bohužel sešup. Hluboká propast se ukázala v posledním díle celého seriálu, kde si Claire Foy uzmula celý díl v minutové scéně… ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno