Reklama

Reklama

Koruna

(seriál)
  • Velká Británie The Crown
Trailer 3
Velká Británie, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Hrají:

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(6) / Epizody(60)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Videa (12)

Trailer 3

Recenze (264)

mad_ness 

všechny recenze uživatele

Mmmmmmm či len ľúbim drámy, ktoré nie sú súčasťou môjho života! Je to vizuálny luxus, z ktorého nejeden divák dostane chuť na čaj. A tá podoba princeznej Margareth ... w-HOA! Páči sa mi, že ľudia už pred viac ako polstoročím vedeli, čo znamená správny shippping, veď presa plukovník Townsend bol vskutku hot. No a niet sa čo čudovať Bete, keď vyzerá ako zaočkovaná proti úsmevu, tá žena nemá žiadny chill. Taaaak už len Victoriu a potom sa už pôjdem učiť. ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

90%. The Crown je řemeslně téměř bezchybný seriál naznačující o britské monarchii leccos, nejvíc ze všeho však to, že Buckinghamský palác byl vždycky mj. plný debilů. Kromě toho, že je přísně realistickou sondou do zákulisí vzpamatovávající se poválečné georgovské monarchie a nastupující modernity, zároveň ukazuje, že život v Buckinghamském paláci je - byť zahalen monstrózní konzervativní symbolikou britské monarchii vlastní - stejně lidský a lidsky zkažený, jako kterýkoliv jiný. U seriálů podobné povahy bývá často problém vychytat ideální poměr mezi autentičností a dramatičností; ne tak pro Petera Morgana, který dokázal, byť s pozvolnějším rozjezdem, vytřískat z příběhu maximum atraktivity a zachovat přitom stoprocentní královské genius loci. Další excelentní práce Netflixu, který v dnešní seriálové produkci, snad až na HBO a občas AMC, nemá konkurenci. Navíc výkony Claire Foy a především Johna Lithgowa doslova berou dech. Perfekcionistická práce. A abych nezapomněl, ještě jednu věc jsem si díky The Crown uvědomil - kdyby se Eduard VIII. nevzdal trůnu ve prospěch George VI., britská i světová historie 20.století by vypadala dočista jinak a bezpochyby dočista hůř. Dějiny jsou determinovány vývojem, který by v každém dílčím bodě mohl nepatrnou změnou převrátit vývoj celého lidstva. To je fascinující představa. ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Koruna stojí hlavně na skvělých hercích - obzvlášť Matt Smith mě překvapuje, nemám problém mu jeho Prince Philippa bez problémů věřit, což jsem po nedávné sjíždění Doctora Who vážně nečekal. A Claire Foy je skvělá, i když občas trochu vypadá jako Rami Malek, což je trochu disturbing. A dost mě to baví, i když ze začátku je to trochu víc jako glorifikovaní Kardashians než zajímavé politické a historické drama... to se ale brzo změní. I když melodrama s celebritami to pořád tak trochu je, je větší důraz na jejich osobní životy než na to že se jim pod rukama rozpadá největší impérium v historii lidstva. Ale už i ty osobní příběhy mají hloubku a dopad. V druhé a třetí sérii Koruna dospěla a našla se v podobě spíš minisérie samostatných tematických filmů než kontinuálního seriálu, a funguje to velice dobře. Pár vyloženě bulvárnějších epizod se pořád najde, ale ty se týkají hlavně hedonistické Princezny Anny a jejího manžela... a když ji hraje rozkošně vyžilá Bonham Carter, a její muž - nekonformní fotograf - je takový sympaťák a svým založením mé spirit animal, tak to klidně odpustím. 8/10 ()

slord 

všechny recenze uživatele

Nahliadnutie za oponu kráľovskej rodiny nebolo nikdy také impozantné. Proste bola radosť sledovať každý dialóg, každý segment tohto kvalitného počinu. Herecké výkony skvelé a každý herec dával do svojej postavy všetko a na obrazovke sa to ukázalo v plnej kráse. Hltal som každú epizódu všetkých štyroch sérii a užil som si to vo veľkom, na ďalšiu sériu sa nemôžem dočkať.  9,5/10 ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Chvále a vysokému hodnoteniu som neodolal a tak som sa i napriek tomu, že ma kráľovská rodina nezaujíma pustil do sledovania. Musím potvrdiť, že chválospevy sú oprávnené a chytilo ma to rovnako. Tvorcovia k seriálu pristúpili veľmi zodpovedne. Keby to bolo iba o kráľovskej rodine asi by to bola trochu nuda, ale my sledujeme komplexný pohľad na vtedajšiu dobu so všetkými problémami aké mali. Spoznávame Churchilla, skvelý J. Lithgow, i všetkých premiérov po ňom, vrátane M. Thatcherovej. Rodinné problémy sú pretkané tými spoločenskými ako napr. inflácia, atentáty IRA, smrtiaca hmla, banícke stávky či zosunutá hora, ktorá zasypala malé mestečko. Casting veľmi dobrý, veľmi som si obľúbil C. Foy, no po dvoch sériách prišiel šok. Príbeh pokračuje, no sú vymenení kompletne všetci herci, čo som dlho nevedel prekusnúť. Po 5-6 dieloch som si však zvykol a nakoniec súhlasím, že som si tváre obľúbil rovnako, no nedá mi aby som sa neopýtal...To všetko stroskotalo na práci maskérov? Dnes dokážu neuveriteľné veci, takže určite by dokázali urobiť 70-80 ročnú Claire Foyovú. Všetky série pekne kvalitatívne vyrovnané. 100%. ()

Galerie (789)

Zajímavosti (29)

  • Mladý Filip odlétá z Německa do školy Gordonstone na palubě letadla Junkers Ju 52/ 3M. Stroj se začal sériově vyrábět v Německu v roce 1931, výroba byla ukončena ve Španělsku v roce 1952. Luftwaffe zpočátku používala letoun i v roli středního bombardéru (Legie Condor a při napadení Polska), později pro transportní účely a jako stroj pro přepravu výsadkářů. (Necrotongue)
  • Vedle mnohých členů královské rodiny (např. vnuka Prince Henryho z Walesu či pravnučky Eugenie z Yorku) je fanouškem seriálu i samotná královna Alžběta II. (P. J. D.)

Související novinky

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

15.02.2024

Velké tajemství to nebylo, ale oficiálně potvrzeno taky ne. To se změnilo včerejším Valentýnem, kdy Marvel oznámil definitivní obsazení své Fantastické čtyřky. Reeda Richardse, nejgeniálnějšího vědce… (více)

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Po zveřejnění informace, že se ve dalším pokračování Deadpoola, jenž je zatím bez oficiálního názvu, po několika narážkách z předcházejících dílů konečně objeví po boku Ryana Reynoldse i navrátivší… (více)

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (více)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Netflix oznámil, že šestá a poslední sezóna seriálu Koruna bude rozdělena do dvou částí. U velkých věcí jako jsou Zaklínač nebo Stranger Things už je tento formát pro Netflix prakticky standardem,… (více)

Reklama

Reklama