Koruna (TV seriál)

The Crown

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2020, 38 h 24 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laurenson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey, Dominic Applewhite, Michail Gorevoj, Gillian Anderson, Angus Wright, Paul Longley, Tom Lawrence, Charles Dance, Samuel West, David Rintoul, Simon Kunz, Charles Edwards, Jorge Porras, Erin Doherty

1. řada: Kvalitní dramatický seriál, ve kterém je tolik staré dobré Británie, že už jsem jen čekal, kdy se tam objeví Poirot s Bondem. Nicméně je nikdo nepotřeboval, protože Alžběta, Churchill (!!!), Margareth a Phillip si vystačí sami. Je lahoda kochat se těmi krásně nasnímanými záběry, ve kterém se odehrávají tak šťavnaté a vyšperkované dialogy (je jedno jestli se mluví o testování sovětské jaderné bomby nebo o tom, kdo dostane povolení ke svatbě). První řada nastavila laťku hodně vysoko, jsem zvědavý na tu druhou. / 2. řada: Kvalita zůstává stejná, takřka každý díl má silné emocionální vyvrcholení, ať už se jedná o velké britské dějinné události (Suez, Ghana) nebo o intimní rodinné záležitosti. Je to pořád hodně dobré.(14.7.2018)

Na The Crown jsem čekala od jeho oznámení a musím říct, že nejsem zklamaná. Ač jsem Claire Foy předtím neznala, jako královna si mě získala. Matta Smithe jsem měla ráda už předtím a myslím, že jako princ Phillip je výborný, třebaže jeho postava mě občas vytáčí. Je mi jasné, že i když je to založené na skutečnosti, není to dokument, takže historické momenty musí člověk brát s rezervou, ale o tom to není. Je to o osobě královny Alžběty a o jejím životě, její rodině, jejích radostech a strastech. Proto mě moc nebavily pasáže věnované Churchillovi, což o to, John Lithgow se role zhostil dobře, ale stárnoucí prime minister už mi přišel nudný. Naopak mě bavilo sledovat romanci mezi Margaret a jejím milým, ačkoliv jsem věděla, že šťastného konce se nedočkám. Opravdu se těším na pokračování.(27.11.2016)

Sto bodou pro UK. Podařilo se jim mě zaujmout, zajmout, pohltit. I když hodně z děje člověka naštve. V podstatě cokoli, co Alžběta chce (pro manžela, sestru, pro kohokoli), je zamítnuto, protože zvyky, vláda, bla bla bla. Prostě být královnou není takové terno, jak by se někomu zdálo. Herecké obsazení unikátní od Alžběty až po Winstona, ten konkrétně hraje v devátém díle tak, že mi téměř ukápla slza.(3.12.2016)

1. série: O životě britské královny Alžběty II. bylo natočeno nespočet filmového a televizního materiálu. The Crown vybočuje svou monstrózní nákladností, vypiplanými dialogy, vykreslením doby a v neposlední řadě famózním obsazením. Matt Smith se během pár minut zbavuje nálepky „Doctora“ a Claire Foy společně s Johnem Lithgowem (právem) sklízejí ocenění za ztvárnění Alžběty a Winstona Churchilla. The Crown je emocemi nabité drama, které vtáhne a nepustí. 90%(22.1.2017)

Skutečně bych si přála, aby jednou někdo napsal a natočil film, nebo seriál, který by britskou královskou rodinu neglorifikoval. Chápu, že o soukromí Windsorů toho asi nelze mnoho zjistit, ale místy seriál vypadá podobně, jako ony propagandistické medailonky, na které se dívají postavy v The Crown, a které sdělují, jak úžasná je královna, a jak ji všude na světě zbožňují. Při tom vlastně není za co. I v tomto seriálu je královna chladná, odlidštěná prázdná slupka, které ostatní říkají, co má dělat, jak se má tvářit a co má říkat a ona je poslouchá. Je to nejhorší postava neschopná či neochotná obhájit jak své vlastní zájmy, tak zájmy svých nejbližších a v průběhu děje se pořád ptáte sami sebe, k čemu je ta instituce v Británii vůbec dobrá... Co se týče filmařiny, ta je na vysoké úrovni (od režisérů výborné BBC série Wallander jsem ani nic jiného nečekala), většina dílů nenudí a člověk musí místy až obdivovat z jakých maličkostí musel Peter Morgan vykřesat drama. Takže lepší průměr, ale rozhodně ne kvůli sympatiím ke královské rodině.(15.2.2017)

• - Helena Bonham Carter ztvárňuje princeznu Margaret. Jelikož ve snímku Králova řeč (2010) hrála královnu Alžbetu – královnu matku, dá se říci, že v seriálu Koruna (2016) hraje svoji dceru. (D.Moore)

• - Krom mnohých členů královské rodiny (např. vnuka Prince Henryho z Walesu či pravnučky Eugenie z Yorku) je i samotná královna Alžběta II. fanouškem tohoto seriálu. (P. J. D.)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)