Koruna (TV seriál)

The Crown

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2019, 29 h 31 min (Minutáž: 55–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laurenson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey, Dominic Applewhite, Michail Gorevoj, Gillian Anderson, Angus Wright, Paul Longley, Tom Lawrence

Naprostá extáze v nejvyšších patrech. Přestože historii miluji, zvlášť tu hodně vzdálenou, nikdy bych nevěřil, že mě bude bavit i takto nepříliš vzdálená "moderní" historie jednoho panovnického rodu i ostatních vládců tohoto národa. Downton Abbey bylo pro mne takový lahodný předkrm, ale tohle je hlavní chod, který pokud bude pokračovat v nasazené laťce, tak se rozhodně máme na co těšit. Trochu se bojím, zda to vůbec půjde na takové úrovni udržet. Smekám nad scénářem i zpracováním, výběrem herců, zejména před královnou a jejím prvním předsedou vlády, ale i do každého detailu vyvedených reálií té doby a prostředí. Až je našinci líto, že u nás nikdy nic takového o naší jakékoliv historii vládnutí nevznikne. 1. sezóna 5 *.(26.1.2017)

netuším do jaké míry je historicky správně,ale i přes pár hluchých míst to Netflix zase dokázal.Má sice v mých očích i lepší kousky,ale tahle ve finále hodně smutná,výpravná a historická podívaná opravdu stojí za to.Claire Foy Alžbětu ve svojí prvotní rozpolcenosti a konečně totální svázanosti dala s přehledem,stejně jako Lightgow dal Churchila...a v mnoha ohledech všechny zastínil...80%(6.12.2016)

Od historického dramatu The Crown jsem coby velký britofil čekala opravdu hodně. Riziko, že mě tahle nákladná výpravná podívaná zklame, bylo velké, ale veškeré obavy se rozplynuly po několika prvních minutách úvodního dílu. Nejen, že jsem byla naprosto ohromena dokonalou filmařinou, ale seriál mě dokázal hned od začátku vtáhnout do děje a po deseti dílech mě na konci vyplivnout emocionálně naprosto vyždímanou. Od jednoho z mých nejoblíbenějších scenáristů Petera Morgana (Královna, Duel Frost/Nixon, Prokletý klub, Rivalové) jsem sice čekala mnohé, ale seriál The Crown ve výsledku překonal veškerá má obrovská očekávání. Na tohle nádherné mistrovské dílo bych se mohla dívat donekonečna a těším se na příštích pět let, které v jeho společnosti strávíme. Scénář, hudba, úžasné herecké výkony všech zúčastněných i dechberoucí výprava… The Crown je skvostem v každém směru a bez váhání jej řadím k tomu nejlepšímu, co nejen letos vzniklo. 1. série - 100% Druhá řada podle předpokladů opět skvostná. Monarchie se dostala do šedesátých let a s tím muselo přijít i hodně změn, které tvůrci brilantně vykreslili. Claire Foy opět potvrdila, jak skvělou je herečkou. Loučení s ní bude o to těžší, ale přeobsazení pro další dvě série je i přesto rozumný tah. 2. série - 100%(25.11.2016)

1. série - 90% - Vzhledem k pompéznosti, vážnosti a chladu, jaký z Buckinghamského paláce občas vyzařuje, jsem se snažil být v hodnocení střízlivý, tváří v tvář právě oné velikosti se ale nelze ubránit. Nechápu, jak se povedlo onen dojem obrovitosti převést takto dokonale, ale díky bezkonkurenční výpravě mám pocit, že něco takto velkolepého jsem snad ještě (minimálně na Netflixu pak určitě) neviděl. Sebemenší dialog v uzavřené chodbě či kanceláři působí jako nejepičtější věc na světě a když se rozburácí emocemi přecpaný soundtrack a Jared Harris s Johnem Lithgowem se rozehrají k životním výkonům, není v hodnocení jiná možnost. Ten poslední krok k páté hvězdě má ale na svém kontě Claire Foy, která se Alžbětou doslova narodila. 2. série - 90% - Ještě sebejistější. Tam, kde si první sezóna musela pomáhat relativně častými návraty k hlavní lince, druhý rok už si dovolí zcela samostatná žánrová sóla (Margaret, Charles/Philip), funkční flashbacky, náznaky téměř až pohoršujících teorií a ještě šponovanější herecké výkony. Na plné procentuální hodnocení to kvůli opakování vzoru (větší nedorozumění mezi manžely, hlubší propast mezi sestrami) opět jen těsně není, ale pátá hvězda bez zaváhání zůstává. Takhle obrovskou každoroční událost si musíme hýčkat.(15.10.2017)

Lákalo mě to. A jsem ráda, že jsem se na to začala dívat poměrně brzy :) Mám za sebou druhý díl a mnoho husí kůže...Tam je tolik vynikajících momentů, kdy přijdou nejen slzy, ale celé tělo jakoby najednou ztuhlo...Skvělá kamera, režie a hudba a vychytané chvíle, které Vás opravdu zasáhnou...Těším se na další díly... A ještě - již počtvrté vidím úvodní znělku a mám z toho pokaždé husinu jako prase..něco takového jsem dlouho nezažila...je to tak omamné a nádherné :) :) Je tam plno hodně hlubokým momentů, které si až hrají s tím, že si k tomu určitému závěru dojdete sami a pokaždé vás to tak silně zasáhne, kdy si uvědomíte pointu...Kamera Adriana Goldmana je naprosto úchvatná a až ochromující. A přesto, že královna je vážně skvělá - více ocenění bych směřovala na Johna Lithgowa, který svého Churchilla ztvárnil až děsivě skvěle :) Mám seriál za sebou a jsem ráda, že skončil v pravou chvíli..Je to něco ohromného co jsem dlouho neviděla a inspirovalo mě to na další obdobný seriál - Victoria.(12.4.2017)

• - Helena Bonham Carter ztvárňuje princeznu Margaret. Jelikož ve snímku Králova řeč (2010) hrála královnu Alžbetu – královnu matku, dá se říci, že v seriálu Koruna (2016) hraje svoji dceru. (D.Moore)

• - Netflix tomuto seriálu a jeho úspěchu před jeho premiérou věřil natolik, že již předem objednal šest sérií. (P. J. D.)

• - Claire Foy (Alžběta II.) je jen o 13 let mladší něž Victoria Hamilton, jenž hraje Alžbětu I., královnu matku. (Frodule)