Koruna (TV seriál)

The Crown

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2020, 38 h 24 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laurenson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey, Dominic Applewhite, Michail Gorevoj, Gillian Anderson, Angus Wright, Paul Longley, Tom Lawrence, Charles Dance, Samuel West, David Rintoul, Simon Kunz, Charles Edwards, Jorge Porras, Erin Doherty, Clancy Brown, Martin McDougall, Penny Downie, Guy Chambers, Verity Russell, Beau Gadsdon, Emma Corrin, Sinead Matthews, Ifan Huw Dafydd, Richard Harrington, Gwyneth Keyworth, Anthony O'Donnell, Hugh Thomas, Dafydd Hywel, Grahame Fox, Simon Nehan, Lorraine Ashbourne, Mark Dexter, Aden Gillett, Simon Armstrong, Nicholas McGaughey, Jane Lapotaire, Colin Morgan, Robert Wilfort, Miltos Yerolemou, Nigel Whitmey, Colin Stinton, John Hollingworth, Rupert Vansittart, Julian Glover, John Finn, Stuart McQuarrie, Mark Lewis Jones, Nia Roberts, Tim McMullan, Andrew Lee Potts, Jonathan Broadbent, William Ellis, Clifford Rose, Kevin Eldon, Jonathan Coote, Andrew Buckley, Simon Connolly, James Sobol Kelly, Derek Jacobi, Geraldine Chaplin, Andrew Buchan, Michael Maloney, Togo Igawa, Pierre Azéma, Mark Field, David Wilmot, Richard Sutton, Richard Walsh, Harry Treadaway, Jessica De Gouw, Richard Teverson, Dan Renton Skinner, Johnny Vivash, Guy Oliver-Watts, Tim Bentinck, Sam Phillips, Nesba Crenshaw, George Asprey, Michael Simkins, Billy Jenkins

Historické filmy a seriály musejí, aby vypovídaly o něčem (a nikoli o všem a tak o ničem), zjednodušovat narativ na jedno-dvě klíčová témata. Proto je např. látka o Jindřichu VIII. zpravidla podkladem příběhu o chronickém zhýralci a děvkaři. The Crown je z tohoto úhlu pohledu především svědectvím o přežitosti (a vlastně faktickém zániku) britského impéria po druhé světové válce. O opotřebovanosti konceptu monarchie svědčí jak dějinné události (zachycované ale spíše letmo, v náznacích) jako je vztah ke koloniím a marná snaha udřžet dominanci GB ve světovém měřítku, tak (především) pokusy nové královny o drobnější, v zásadě formální reformy, které by jí usnadnily život. Alžběta se v těchto - ve všech případech marných a ostatně poměrně krátkých - bojích s vlastním kabinetem a ostatně i s chronickou nedůvěrou sama v sebe stává symbolem nemožnosti tranformace impéria v něco životaschopného a odpovídajícího potřebám moderní doby. Potud je seriál úspěšný. Líbí se mi i struktura epizod, které vyprávějí vždy poměrně uzavřený příběh a formálně ho ozvláštňují (viz např. díl, který začíná a končí přepojováním telefonní linky po telefonních ústřednách). Problém ale je, že není, co vyprávět. Život mladé panovnice se sestává vlastně jen ze spousty stále se opakujících ústupků a zájem diváka je udržován maximálně historickými pikantériemi o charakteru abdikovaného exkrále Eduarda, snaze Alžbětiny sestry udržet si chlapa a o zhoršujícím se zdraví Churchilla. Claire Fox je ve své roli přesná, tj. ve shodě se svým charakterem absolutně nevýrazná, čímž sice chválím její výkon, ale její Alžběta je ve výsledku nejméně zajímavou a sympatickou postavou příběhu. Situaci alespoň trochu zachraňuje alespoň sympaťák Matt Smith, který svoje kvality prokázal už v Dr. Who. Závěrem: smysl a směřování seriálu asi nejlépe - v nezáměrné sarkastické zkratce - vystihuje poslední věta anotace. První řada je skutečně o "rozhodnutích, jež dopomohla Velké Británii být tím, čím je dnes". Otázkou jenom zůstává, zda je to dobře. Ať už pro seriál nebo pro monarchii.(2.7.2017)

TOP10! Miluji britskou historii, takže když jsem se dozvěděla o tomto seriálu, má vnitřní intuice mi napovídala, že asi budu muset nepatrně přehodnotit svou seriálovou top desítku. Stalo se. První série je jeden z nejlepších kousků, jaký kdy (nejen britská) televizní produkce vytvořila. Herecké obsazení absolutně bez chybičky (prosím v lednu glóby do správných rukou, ju?), nicméně vyzdvihnout se musí i scénář a soundtrack. Není nic, co bych vytkla a pokud se laťka udrží, máme tu jeden z největších masterpieců ever :).(19.12.2016)

1. série První epizodu mi trvalo, než jsem seriálu správně porozuměl a zorientoval se v něm. Místy mi to připomínalo dokument, a to konkrétně vypiplanými kostýmy a kulisami, výpravou, které jsem si všímal, herci, z nichž někteří pro mě budou neodlučitelní od postav, které ztvárnily, a možná i kamerou. Druhá věc bude historická autenticita, která byla upravená pro účely vyprávění. Ale ani toto není problém, protože dílům se ustavičně dařilo mě do příběhu vtáhnout. Navíc nebyly vyplněny vatou, protože si v průřezu několika let mohly vybírat nosná témata nebo jim pomáhaly se jimi stát. (Netflix) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2. série Chyběla mi výraznější červená niť, která by se táhla celou sérií. Tím všechny výtky končí. I přes epizodičnost jsem si totiž jednotlivé díly užíval, zvlášť když se občas pracovalo i s chronologií. Znovu jsem se setkal se skvěle napsanými postavami a s herci, se kterými se budu těžko loučit. Druhá řada byla velkolepější, ale komornost ani dramatičnost nezmizely, o kvalitě nemluvě. Například jedno oholení knírku s sebou neslo tolik napětí a takovou katarzi, jako když se rozhodovalo o budoucnosti samotné země. A než se dostaví pokračování, tak si ještě nejednou poslechnu hlavní hudební motiv. (Netflix)(25.7.2017)

Po čtvrtém díle: Zapomeňte na všechny Malíčky a Tyriony, zapomeňte na Francise Underwooda a další vyfabulované jakože mistry zákulisí a politických intrik. Winston Churchill, liška ryšavá a podšitá, politik, který složil závěrečné zkoušky na škole intrik a mazanosti, to je skutečný mistr reálné politiky. Ne že by přitom spřádal překombinované plány jako autoři politické fikce či fantasy, on jen umí dokonale využít situace. Co říci ke zbytku. Kdo si potrpí na mistrné dialogy, britský styl, bouři emocí za hradbou gentlemanského mlčení a náznaků, přijde si na své. Vytříbený projev ostrovní herecké elity (tedy pravda, Churchilla hraje Američan) to vše dotváří. Z lidského hlediska je mi vlastně těch titulovaných a korunovaných hlav líto, tedy alespoň v tomto podání. Zejm. princ Filip aby se pomalu dotazoval vlády, jestli se v noci může otočit z pravého boku na levý. Nedokážu říct, nakolik to odpovídá skutečným povahovým profilům zobrazených osob (s čímž přichází jedna ze dvou malých výtek - nejsem úplně srozuměn s podobným zobrazováním života dosud žijících lidí), ale vím, jak bych to vnímal já sám. Druhou malou výtkou je zatím opravdu malé zaměření na mezinárodní dění - např. vidíme cestu korunní princezny po Africe, aniž by bylo řečeno, že právě v té době v Keni zuřila občanská válka, neslyšíme o potížích Britů v Íránu či o další válce v Malajsii a podobně. Ale to jsou zatím opravdu malé detaily. Jako celek je to ukázka klasické ostrovní tvorby, ne sice stejné, ale stejně kvalitní, jako Panství Downton, adaptace knižních klasiků a podobně. Neošizené v žádném směru, a to není o penězích. Doplnění po shlédnutí všech deseti dílů: Neřekl bych, že by se královna naučila občas si prosadit svou, jak je tu občas zmiňováno. Ba naopak, stala se přesně tou nemyslící loutkou bez emocí, která na věci pohlíží všelijak, jen ne z hlediska toho, co je správné. Viz případ její sestry. O jaké povinnosti to mluvila, když zdůvodňovala své rozhodnutí? Naprostý nesmysl. V podstatě všichni byli pro, jen pár kreténských černoprdelnických eunuchů je proti, a přesto právě tihle kreténi zaštiťující se chabě podloženou hypotézou boží existence ji přimějí změnit názor. Je to hnus, velebnosti. Jen se těším, až na britský trůn někdy nastoupí coby hlava anglikánské církve ateista. To se asi posměju. No, abychom nezůstali jen u mých výlevů na adresu zhoubné náboženské ideologie, tak nejsilnější byl devátý díl. Až mi bylo líto, že se tak rozmáchlý a nákladný projekt nevěnoval především právě tak výrazné osobnosti jako Churchill. Já osobně bych se s ním nepochybně na spoustě věcí neshodl, ba bych se s ním do krve hádal, ale přes všechnu jeho ješitnost (nebo právě pro ni, někdo takový má proč být ješitný) musím uznat, že patřil a patří k nejvýraznějším osobnostem a mozkům všech dob. Po druhé sérii: Chtěl jsem napsat, jak mě mrzí, že se takhle rozmáchlý seriál soustředí především na královnino soukromí a život královské rodiny, a hle, já už to napsal posledně. Druhá série to jen potvrdila. Tak třeba začátek. Tři díly se plácáme v domácím (ne)štěstí královského páru (což se opakuje několikrát), zatímco na Suezkou krizi nám zbude sotva čtvrthodinka. Přiznávám, že místy mě hlavní zaměření seriálu už začínalo silně ubíjet, což bylo jen posíleno dojmem, že se tvůrci snaží vetknout zajímavou osobnost osobě, která žádnou zajímavou osobností nedisponuje. Hodně to vylepšovaly díly, které se zaměřovaly na něco jiného (pátý a zejména devátý, ten byl brilantní), bohužel to mi nestačí. Navzdory všemu perfekcionismu a herectví první britské ligy tak odebírám hvězdu, protože obsah tohoto kvalitního Dallasu pro mě osobně na víc nemá. Ty zmíněné záblesky jen dokumentují, o jak skvělou záležitost by šlo, kdyby se ústředním motivem stalo něco zajímavějšího, třeba Philipovo dozrávání.(26.3.2017)

Člověk se tak nějak chce dozvědět o světě, který mu je skryt, ale tohle je něco unikátního. Scénárista Peter Morgan, jehož nejlepší práce jsou zatím o anglické královské rodině, tímhle seriálem dělá propracovanou sondu do tématu, které ho tolik fascinuje. Podle skutečné události, ale jistě ne vše tak, jak se stalo (prostě scénáristická licence je u určitých témat potřeba), pod jistou režijní rukou Stephena Daldryho. Výprava, herci, osudy lidí, kteří do života královské rodiny zasáhli a běžný člověk o nich ani moc neví. Dialogy. Už po několikáté za poslední dobu vidím seriál o lidech, u kterých jsou povinnosti a osobní touhy v přímém protikladu - a v Koruně je toto téma dovedeno úplně nejdál. V tomto směru je nejživotnější a herecky famózní Vanessa Kirby, alias princezna Margaret. Tohle téma mě vcuclo tak, jak bych si nikdy nepomyslel. Doufám, že plánovaných (šest?) sérií se natočí, nejzajímavější by mohla být léta s premiérkou Thatcherovou a princeznou Dianou. Těším se moc. 90%.(10.6.2020)

• - Netflix tomuto seriálu a jeho úspěchu před jeho premiérou věřil natolik, že již předem objednal šest sérií. (P. J. D.)

• - John Lithgow, představitel Winstona Churchilla, měří 193 cm. Winston Churchill měřil jen 173 cm. (Kaufman)

• - John Lithgow (Winston Churchill), Pip Torrens (Tommy Lascelles) a Leonie Benesch (princezna Cecile), jsou jediní 3 herci, jejichž postavy nebyly přeobsazeny staršími herci mezi 2. a 3. sérií. Pokud  tedy nepočítáme dětské herce ztvárňující některé postavy vícekrát ve flashbacích. (hansel97)