Koruna

• Velká Británie The Crown
Velká Británie, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (více)

Série(6) / Epizody(60)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (44)

Paterfamilias (2017) (S02E09)

Velmi depresivně na mě devátá epizoda zapůsobila, a to mám rád. Díl měl skvěle pochmurnou atmosféru, bavilo mě srovnání podmínek ve škole Gordonstone z pohledu dvou generací, zajímavý byl i vývoj vztahů v královské rodině a rád jsem se dozvěděl nějaké ty detaily o Filipově původu. ()

Záhadný muž (2017) (S02E10)

Závěrečná epizoda sice nebyla špatná, ale chyběla mi atmosféra, kterou přinesl předchozí díl. Tvůrci opět velmi slušně skloubili politickou i vztahovou dějovou linii a já jsem opět musel pátrat na internetu po detailech historických událostí, a to je dobře, je to pro mě jasný důkaz toho, že má význam podobné seriály natáčet. ()

Série 3 (2019) (S03)

Nesledoval jsem žádné novinky o seriálu, takže mě už první momenty třetí sezóny úplně vykolejily. Mocně překopané obsazení mě donutilo k tomu, abych si znovu zvykal na už známé postavy. Výběr herců musím každopádně pochválit, tady udělali tvůrci jednoznačně krok správným směrem, scénáristé se taky nenechali zahanbit, takže jsem i po třetí řadě hodně spokojen. ()

Olding (2019) (S03E01)

První epizoda třetí sezóny byla pro mě nečekaně náročná, protože jsem se musel z ničeho nic znovu seznamovat se všemi postavami. Kompletní změna v obsazení hlavních postav mě fakt překvapila, i když uznávám, že to byl rozumný krok, umělé zestařování herců by vypadalo nevěrohodně. ()

Margaretologie (2019) (S03E02)

Druhá epizoda se znovu zabývala vztahem obou sester (což je jedině dobře) a mně došlo, že se zatím oba díly věnovaly hlavně politice, zatímco osobní vztahy zůstávají spíše stranou. Večeře Margaret v Bílém domě byla skvělá a Kurgan v roli Lyndona Johnsona byl výbornou volbou. ()

Aberfan (2019) (S03E03)

No, zase jsem se o Británii dozvěděl něco nového, i proto jsem se seriálem tak spokojen. Tohle byla silná epizoda, tvůrci ji vybavili tak tíživou atmosférou, že by se od nich měli učit lidé, kteří točí katastrofické filmy. Parádně natočená záležitost, kterou rozhodně stojí za to vidět. ()

Bubíšek (2019) (S03E04)

Po předchozí epizodě jsem mohl těžko čekat, že by na mě čtvrtý díl zapůsobil podobně, ale tohle bylo tak odlišné, že už to snad ani víc nešlo. K takové situaci by v Bruneji nemohlo dojít, konstituční monarchie má holt pro královské rodiny svá úskalí. Filipova mediální "šikovnost" byla ovšem úžasná:-) ()

Převrat (2019) (S03E05)

V páté epizodě tvůrci poněkud upozadili Alžbětu a vlastně i celou královskou rodinu a já se nemůžu zbavit pocitu, že to byla chyba. Náznak protivládního puče za účasti lorda Mountbattena mě nezaujal tak, jak bych si přál, a celý díl tak na mě působil spíše rozpačitě. ()

Tywysog Cymru (2019) (S03E06)

S šestou epizodou jsem byl velmi spokojen, Josh O'Connor byl pro roli mladého Charlese až děsivě dobrou volbou a Charlesova velšská anabáze mě ani náhodou nenudila. Ty neustálé třenice mezi Angličany a všemi ostatními jasně drží Británii pohromadě. Velšané, Skotové a Irové cítí k Angličanům takovou nechuť, až se k nim snaží držet co nejblíž, aby jim to mohli říct do očí. ()

Měsíční prach (2019) (S03E07)

Sedmý díl byl pro tento seriál poněkud netypický. Podle toho, co jsem viděl, si musela epizoda najít své fanoušky i odpůrce. V podstatě by šlo o krajně nudnou záležitost, kdyby nebylo sakra dobře zpracovaného pohledu do psychiky vévody z Edinburghu. Takto to byla skoro pecka a Brutus válel. ()

Rozkolísaný člověk (2019) (S03E08)

A zase přišla v podstatě nevýrazná epizoda, ale nemůžu si pomoct, mně se líbila. Hodně. Sice mě docela pobavilo, jak se důvod pro abdikaci Eduarda VIII. omezil jen na jeho vztah s rozvedenou Američankou, a úplně se zapomnělo na jeho kladný postoj k fašismu, ale i tak jsem si to užil. ()

Zápletka (2019) (S03E09)

Devátá epizoda sice nebyla přímo skvělá, ale určitě byla hodně dobrá. Tvůrcům se zase jednou podařil slušný mix politiky a osobních vztahů, a kromě složitého vztahu mezi vládou a odborovým svazem horníků došlo i na kořeny jedné opravdu dlouhodobé záležitosti. ()

Cri de Coeur (2019) (S03E10)

Princezna Margaret opět po čase ukázala, že je pro děj podstatnou postavou, více jak polovina závěrečné epizody šla vyloženě za ní. Kromě jejího tropického dobrodružství došlo ale i na podstatné státnické záležitosti, takže za mě bylo finále třetí sezóny povedené. ()

Série 4 (2020) (S04)

Má očekávání nebyla u čtvrté sezóny vysoká, počítal jsem s další oslavou osoby, kterou jsem opravdu od prvního pohledu nemusel, ale tvůrci mě dokázali mocně překvapit. Všechno jsem podrobněji popsal v komentářích k jednotlivým epizodám. Tento seriál na mě působí svým neutrálním přístupem, protože rozebírá záležitosti z různých úhlů pohledu, a každý tak schytá patřičnou dávku kritiky (nebo pochopení). Není možné, abych znovu nezmínil skvělý výkon Gillian Anderson v roli Margaret Thatcher, to jsem si opravdu užíval. Na pátou řadu se tak můžu po těchto zkušenostech oficiálně těšit. ()

Osobní strážce (2020) (S04E01)

Hned v úvodu musím "poděkovat" za komentář uživatelce marhoul, která mě dostala opravdu do úzkých, když napsala v podstatě to, čím jsem chtěl epizodu okomentovat i já. Pokud se tvůrcům něco stále bez diskuse daří, je to obsazení jednotlivých rolí. To je opravdová paráda. Horší už pro mě bylo to, že byl start čtvrté sezóny poněkud bez života (tím nenarážím na osud lorda Mountbattena, ale na celkovou atmosféru). ()

Balmoralská zkouška (2020) (S04E02)

S hodnocením druhé epizody jsem měl docela problém. Byla určitě lepší než úvodní díl, ale na druhou stranu už mi tvůrci seriálu nejednou dokázali, že to umí ještě mnohem líp. Jako jeden z mála lidí na celé naší zemské kouli jsem lady Di nikdy nemusel a z jejího vypočítavého soucítění se mi vždycky trochu zvedal kufr, takže mě asi čtvrtá sezóna moc těšit nebude, ale Emmu Corrin musím za její výkon chca nechca pochválit. O čtvrté hvězdičce ale rozhodlo parádní vystoupení Gillian Anderson, její ministerská předsedkyně je stejně přesvědčivá jako svého času Winston Churchill Johna Lithgowa. 4*- ()

Pohádka (2020) (S04E03)

Po třetí epizodě bych si měl ještě pustit dokument o Ivetě Bartošové, abych měl obě své více než jen neoblíbené, a přesto mnohými opěvované celebrity z jedné vody načisto. Ale teď vážně; prakticky celý díl se věnoval Dianě Spencer, ale byl natočen takovým způsobem, že jsem mohl přiklepnout slušné hodnocení. Ještě jednou musím pochválit Emmu Corrin, měla to pěkně napozorováno a skvěle to předvedla. ()

Oblíbenci (2020) (S04E04)

Čtvrtá epizoda konečně přinesla pořádnou korunní atmosféru, s jakou jsem se setkával v předešlých sezónách. Děj mě tentokrát hodně bavil, královnino seznamování se s vlastními dětmi bylo dokonce až vtipné, do toho opět vynikající Gillian Anderson a počátek falklandského "incidentu". ()

Michael Fagan (2020) (S04E05)

Tentokrát jsem nechal pátou hvězdičku odpočívat, protože mi vadil ten drobný nepoměr mezi válečným konfliktem a osudem Michaela Fagana. Já tedy chápu, že jeho postava v podstatě zastupovala ty miliony nezaměstnaných, ale i tak si za hodnocením stojím. Každá scéna s Gillian Anderson mě naplňuje pocitem blažené spokojenosti; na rozdíl od mnohých Britů, jsem rád, že se Margaret Thatcher udržela ve funkci tak dlouho, alespoň se mám pořád na co těšit:-) ()

Země nikoho (2020) (S04E06)

Šestou epizodou mi tvůrci zvedli náladu, když ukázali, že nepůjdou cestou nejmenšího odporu, a riskli i hrozbu nesčetných nactiutrhání ze strany fanatických obdivovatelů nejúžasnější princezny, která kdy kráčela po Zemi. Na rozdíl od mnohých jiných filmařů berou v potaz různé úhly pohledu a nesnaží se jen o svatořečení jedné nesnesitelné neurotičky. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno