Reklama

Reklama

Star Trek: Enterprise

(seriál)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Hrají:

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (210)

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Malý krok pro sérii, velký krok zpět pro Star Trek... do doby kamenné. Veškerá filozofie světa Star Trek v troskách... a bílí hetero Američané dobývají svět, zatímco ženy vřeštící před mimozemšťany jim dělají sekretářky (a ty mimozemské slouží jako sexuální objekty). Ostatně tvůrci se svým záměrem ani netajili ("Bude tam spousta sexu... sexuálního napjetí...") Není to špatné, ale pro Star Trek zřejmě labutí píseň. Po feministickém Voyageru retro – nevadilo by (ve svém základě je to dobrý nápad, sledovat, jak do sebe zapadají dílečky skládačky, kterou už znám), kdyby se to netýkalo např. i etických hodnot – v tom jde tento svět budoucnosti ve svém machismu i za soudobý rok 2010, asi tak někam do období kolonialismu. A myslí to naprosto vážně! To mi vadilo více, než občasný pocit, že se zapomnělo na výpravu (celý děj mnoha dílů se odehrává třeba v jedné místnosti nebo na poušti se dvěma herci). Právě proto na rozdíl od mnoha jiných nesdílím nadšení ze třetí řady – očekával jsem víc, námět úžasný, ale měl jsem pocit, že se tvůrci snaží seriál udržet pomocí první signální: sex, agrese, machismus. T’Pol je znatelně často polonahá, traumatická osobní ztráta Tripa je využita jen k tomu, aby se spolu s T’Pol mohli po celou sérii v každém druhém díle(!) v rámci terapie polonazí mazlit (tedy stimulovat si své neurotransmitery) – a když ani to nestačí, Trip se začne stimulovat ještě s další členkou posádky. Kapitán se řídí základním principem – pokud neuspěje, vyhyne celé lidstvo – tím ospravedlňuje vše včetně toho, že doslova loupežně přepadává jiné lodě (bez jakéhokoli doslovu či reflexe). Za zmínku stojí ale třeba díl Stigma ze druhé série – heteronormativita je pro Star Trek stále nejzazší hranící, kterou tento fenomén prakticky vůbec nepřekročil, ale napravuje to třeba tento díl dotýkající se např. problematiky AIDS a společenských předsudků o intimních vztazích. A naopak dosud jsem nerozdýchal díl třetí série Cogenitor (“Spolurodič”), kdy Trip vzdělává příslušníka sociální skupiny, která je systematicky nechávána negramotnou, aby si neuvědomila, že je jen využívána (jsou nezbytnou součástí k rozmnožování daného druhu a zbytek společnosti redukuje smysl jejich existence pouze za účelem přenašeče při rozmnožování). Spoiler: Díky přátelství s Tripem daná osoba prohlédne a uvědomí si, že může mít svá práva, když jich nedosáhne (kapitán dané osobě např. nepovolí azyl, o který žádá), volí raději smrt, než otroctví. Kapitán veškerou zodpovědnost(!) svalí na Tripa, že se plete do toho, kam nemá a zapříčinil mimozemské lodi takové problémy, když se teď nemohou rozmnožovat… ()

prkalil 

všechny recenze uživatele

Naskočila jsem sice až v půlce třetí série - ale docela mě to baví (z rozhovoru admirála Forresta s vulkánským velvyslancem Sovalem - S.: "Nevíme přesně, co si s lidmi počít. Z druhů, se kterými jsme navázali kontakt, jste jediní, koho neumíme zařadit. Máte aroganci Andorianů, přehnanou hrdost Tellaritů, v jednu chvíli jste vznětliví jako Klingoni a chvíli nato nás překvapíte bezchybnou logikou..."). Posádka se skládá ze samých sympaťáků a -ček (komu se ve Voyageru líbila sošná exborg Sedmá, jistě zaplesá i při pohledu na půvabnou vulkánku T-Pol, která se taky nikdy neusměje). Zásadní výtku mám pouze k naprosto otřesné antistartrek titulní písni (která ovšem doprovází docela dobrou obrazovou koláž /H.M.S. ENTERPRIZE/), jinak scénická hudba je slušná. Snad se nedopustím spoileru, když prozradím jednu zajímavost z minulého dílu - představte si, milé trekkies, že Datův budoucí tatínek je levák! ()

Reklama

Joe321 

všechny recenze uživatele

Moderní, svižné, navazující. Hlavně návaznost jednotlivých dílů mě na ENT uchvátila nebo respektive učinila závislým. V jednom dílu utrhne mina kus lodi a začne oprava, druhou se stále snaží o opravu. V jednom díle dostane kapitán po hubě. Zranění se mu léčí další dva díly. První dvě série jsou objevitelské a takové klasické ST, kde mě bavilo pozorovat první krůčky Enterprise v navazování kontaktů s jinými rasami, dohled Vulkánců na toto počínání a jejich nekonečně hádání, co všechno si lidstvo může ve vesmíru dovolit. Když toto začne trošku nudit, tak se rozjede třetí série s kompaktním příběhem, kde navazuje díl na díl. Čtvrtá v tomhle lehce pokračuje. Takovýhle nášup jsem viděl snad jen u BSG. Výborná je sledem okolností donucená přeměna kapitána z nadšeného objevitele ve víceméně vojenského velitele. Nevyhne se mučení nebo rabování. Všechny postavy opět slušně zahrané (až na nudného Travise a zoufalou Hoshi). Líbilo se mi, že na loď bylo přiveleno komando pro bezpečnostní důvody. Někdo odvedl dobrou práci při bojích zblízka. Jednotlivé epizody mají většinou logické vyprávění a prvky. Moje největší zklamání bylo nedotáhnutí příběhu k založení Federace. Seriál zrušen, ach jo. Osobně jsem se toho nemohl při sledování dočkat. Tak trošku dočkal, ale ne v tížené formě. Avšak konec je dobrý. A hlavně... z 98 dílů jich je tak 85 dobrých, což je na ST nebývalé skóre. ENT je taková vylepšená verze starších ST. Nejvypečenější zápletka: Osadníci lidské kolonie se za dvě generace změní v bahnem vyzdobené neandrtálce nepamatující si jakoukoliv souvislost se Zemí. ()

PKD 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tento seriál mám velmi rád (i přesto, že z pohledu trekisty, je tam pár věcí, které nejsou prostě košer, včetně té sice vizuálně perfektní, ale díky tomu otřesnému songu, nekoukatelné úvodní znělky). Za posledních 12 let, ale vykvetl do krásy. A ve srovnání s Discovery aka Shitcovery (která vlastně srovnání nesnese, neb se z 90% nejedná o ST jako takový) je Entrprajs, pure 100% ST. Což by v době před DSC, nebylo možné. ()

ravalah 

všechny recenze uživatele

Star Trek mi nijak nevadi a docela jsem se na to sem tam podival...tedy na napr. DS9, Voyager nebo Nova generace, nicmene tohle je strasne, nevtipne, herci prkenni a bez emoci. Kapitan je nebetycnej suchar. Rekl bych, ze co se tyka herectvi, tak Schwarzenegger v Conanovi Barbarovi by zaslouzil Oscara. To nemuzu mit pustene ani jako kulisu k zehleni:D ()

Galerie (642)

Zajímavosti (36)

  • V pilotním díle se v rámci návaznosti na předchozí série, jak je v seriálech ze Star Trek univerza zvykem, krátce objevuje James Cromwell coby vynálezce warp pohonu Zefram Cochrane z filmu Star Trek VII: První kontakt (1996), přestože jen na obrazovce v historickém holoprogramu. (mirliflore)
  • Svým způsobem je Enterprise jediná hraná série ze Star Trek univerza, na jejímž režírování se nepodílel nikdo z jejich hlavních herců. V původním seriálu z roku 1966 sice nikdo z herců také nerežíroval žádný díl, ale William Shatner (Kirk) a Leonard Nimoy (Spock) režírovali některé z navazujících filmů s původní posádkou. Na natáčení se nicméně podílelo mnoho herců z předchozích Star Trek seriálů. Z Nové generace to byl LeVar Burton (Geordi LaForge - 9 epizod) a Michael Dorn (Worf - 1 epizoda), Z Voyageru to byla Roxann Dawson (B'Elanna Torres - 10 epizod) a Robert Duncan McNeill (Tom Paris - 4 epizody). (mirliflore)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Reklama

Reklama